geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,3444
EURO
10,1982
ALTIN
501,43
BIST
1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Çarşamba Parçalı Bulutlu
26°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
24°C
Cuma Gök Gürültülü
20°C
Cumartesi Gök Gürültülü
22°C

Vergi, SGK, KYK ve Köprü Borçlarına Yapılandırma Geldi!

Vergi, SGK, KYK ve Köprü Borçlarına Yapılandırma Geldi!
A+
A-

Vergi, SGK, KYK ve Köprü Borçlarına Yapılandırma Geldi! Milyonlarca kişinin beklediği Vergi yapılandırma teklifinin ardından yapılacak olan yapılandırma ile ilgili vergi detaylarını açıklandı ve yaklaşık 500 Milyon liralık bir vergi yapılandırması olacağı belirtti. Torba kanunun ile ilgili Mecliste yapılan görüşmelerin sonuna gelinde ve torba kanunun ilk 10 maddesi Meclis’te kabul edildi. İstihdam teşvikini de içeren İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin ilk 10 maddesi Mecliste kabul edildi. Peki Yapılandırma 2021 çıktı mı, yapılandırma kapsamına girecek olan ve herkesi yakından ilgilendiren Vergi, SGK, GSS, KYK yapılandırmaları ne zaman  başlayacak? Tüm detaylar…

SGK prim yapılandırmasının ilk ödemesi için son tarih 31 Mart.

SGK borç yapılandırmadan yararlanmak isteyen vatandaşlar 1 Şubat 2021 tarihine kadar başvuruda bulunabilecek ve ilk taksitini ise 31 Mart 2021 tarihine kadar ödeyebilecek SGK prim yapılandırmasının ilk ödemesi için son tarih 31 Mart Bugün Son gün!

GSS Prim Borç Yapılandırma 30 Nisan Son Gün

GSS prim borcunuzu ister peşin ister taksitle ödeyebilirsiniz.

Son Ödeme Tarihi: 30 Nisan 2021

7256 sayılı yapılandırma kanunu kapsamında Genel Sağlık Sigortası(GSS) borçları yapılandırma kapsamına alınmıştı.

GSS Prim borçları Ağustos 2020 ve öncesine ait Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçları otomatik olarak yapılandırılmıştır. GSS borçları için vatandaşların borçları otomatik olarak yapılandırıldığı için başvuru yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

30 Nisan 2021 tarihine kadar ana para borcun tamamının ödenmesi halinde bu borca ilişkin gecikme cezası ve zammı silinecektir.

Ayrıca, gelir testi için aranan bir aylık süreyi kaçırmış ve bugüne kadar da hiç gelir testi yaptırmamış vatandaşlarımız borcunu ödeyemeyecek durumda ise 31 Mart 2021’e kadar gelir testi için başvuru yapması durumunda, geliri asgari ücretin üçte birinin altında çıkan vatandaşlarımızın borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecektir.

17.11.2020-30.04.2021 (dahil) tarihleri arasında ister peşin ister kendi
belirleyeceğiniz taksitler halinde, SGK anlaşmalı olduğu Bankaların Şubeleri, ATM’ler, İnternet Bankacılığı, PTT Bank Şubeleri ile ayrıca e-Devlet üzerinden Kredi kartı veya Bankamatik kartıyla ödeme imkânı getirilmiştir.
Söz konusu borçları ,30.04.2021 (dahil) tarihine kadar ödememeniz halinde gecikme cezası ve gecikme zammı tahakkuk ettirilecektir.

Vatandaşlarımız, otomatik olarak yapılandırılan GSS borçlarını e-devlet üzerinden veya bankalar aracılığıyla öğrenebilir ve takip edebilirler.

Alacaklar Yİ-ÜFE İle Güncellenecek

Bu kapsamda alacaklar gecikme cezası ve zammı yerine Yİ-ÜFE ile güncellenecek. Peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ı, 2 taksitle ödemede ise yüzde 50’si silinebiliyor. Ayrıca taksitle ödemeyi tercih edenler için ikişer aylık dönemlerde 6,9,12 ve 18 eşit taksitle ödeme imkânı getiriliyor. Buna ek olarak daha önce tatbik edilen hacizler, bu kanuna göre yapılacak ödemeler nispetinde kaldırılabiliyor.

Yapılandırmada Hangi Borçlar Yer Alıyor?

Mecliste kabul edilen Torba Kanuna göre, vergi borçları yapılandırılarak 18 taksitle ödenebilecek. Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Katma Değer Vergisi (KDV), Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), tüm idari para cezaları, KYK borçları, Hazine alacaklarını kapsayan vergi borçları yapılandırılabilecek. Borcunu peşin ödemek isteyenlere indirim sağlanacak.

Torba kanun içinde yer alan ve Meclis’te kabul edilen maddeler arasında  SGK prim alacaklarının yapılandırılması da yer alıyor. Yapılandırma kapsamında hem işverenlerin hem de kişilerin borçları bulunuyor. Aynı kanun maddelerinin içinde yapılandırmayla ilişkin şu konular yer alıyor.

2020 yılı Ağustos ayı ve öncesi dönemlere ait;

 • Sigorta primi,
 • Genel sağlık sigortası primi GSS,
 • İşsizlik sigortası primi,
 • Sosyal güvenlik destek primi olan SGDP,
 • Trafik, seçim, nüfus idari para cezaları,
 • İş kazası veya meslek hastalığı sonucunda doğan rücu alacakları,
 • İsteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi ve bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zamları,
 • Öğrenim katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları,
 • Ecrimisiller,
 • Haksız alınan destekleme ödemeleri,
 • Kaynak kullanımı destekleme fonu,
 • Taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı da
 • Karayolu Taşıma Kanunu’na göre kesilen para cezaları, kara yollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen para cezaları
 • TOBB, TESK, Türkiye Barolar Birliği, TÜRMOB, ihracatçı birliklerinin aidat ödemeleri
 • KOSGEB tarafından kullandırılan desteklerden kaynaklananlar ile aidat alacakları
 • TKK Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olan çiftçiler ile kredi kullanan orman köylülerini borçları da yapılandırma kapsamında yer alıyor.

Vergi borçları olarak ;

 • İl özel idarelerine olan borçlar, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, ilan ve reklam vergisi, diğer vergi ve harçlar, su, atık su, katı atık ücretleri, yol katılım payları, muhtelif ücretlerden kaynaklı kurum alacakları ve zam ve faizleri de yapılandırılacak.

SGK tarafından takip edilen;

 • Damga vergisi,
 • Özel işlem vergisi,
 • Eğitime katkı payları bulunuyor.

Bunların yanında;

 • Vakıflar Genel Müdürlüğü ve mazbut vakıfların kira alacakları,
 • Kalkınma ajanslarının il özel idareleri, belediye ve sanayi odalarından olan alacakları,
 • TSE Türk Standartları Enstitüsü hizmet bedeli alacakları,
 • 31.08.2020 tarihine kadar (bu tarih dahil) bitirilmiş olan özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin yapılan ön değerlendirme, araştırma veya tespit sonucunda bulunan eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları da yapılandırma kapsamında yer alıyor.
 • Belediyelerin tasarrufuna bırakılan taşınmaz kiralamaları ve irtifak hakkı tesisinden kaynaklanan alacakları,
 • DSİ Devlet su İşleri Genel Müdürlüğüne olan borçları da yapılandırılabilecek.

Vergi Yapılandırması Detayları

Vergi yapılandırmasının detayları, SGK, Gelir, KDV, motorlu taşıtlar, özel tüketim ve kurumlar Vergisi, KYK, Köprü borcu ve cezaların tümünü kapsayacağı belirtildi. Yapılandırılan borçlar 18 ay taksit imkanı ile ödenecek. İlk ödemeler ise 2021 yılı MARt ayında başlayacaktır.

Muş konuşmasının devamında şunları belirtti:

”Yapılandırma da çok farklı kurumlar var, yaklaşık 500 milyar TL. gibi bir rakam burada telaffuz edebiliriz. Yapılandırılan borçlarda ilk ödeme Mart 2021′ de yapılacak”.

diye belirtti.

İlk taksit içinde borçlar ödenir ise TÜFE’ den çıkan gecikme zammının %90’ını silinmiş olacaktır. Emlak vergisi, ilan ve reklam vergisi, çevre temizlik, su atık, su katı atık ücretleri, yol katılım payları da aynı yapılandırma içerisindedir. Diğer yapılandırmalardan yaralanacak vergi ve cezalar ise;

 • Gümrük vergisi,
 • Faizleri ve gecikme zamları,
 • Sosyal güvenlik primleri gecikme cezaları,
 • İdari para cezaları.

Yapılandırma kapsamına girecektir.

Damga Vergisi Desteği Uygulaması

Cumhurbaşkanı; kadın, genç ve mesleki yeterlilik belgesi sahiplerini istihdam etmesi halinde işverene sağlanan prim desteğinin bir önceki yıl ortalamasına ilave istihdam edilen kişiler için 12 ay, bu kişinin kadın, genç veya engelli olması durumunda 18 ay süreyle işverene sağlanan prim teşvikinin ve ilave istihdam sağlayan işverene Gelir Vergisi stopaj teşviki ile Damga Vergisi desteği uygulamasının süresini 31 Aralık 2023’e kadar uzatmaya yetkili olacak.

Esnaf Ahilik Sandığı uygulamasının yürürlük tarihi, Kovid-19 salgınının olumsuz etkileri nedeniyle 1 Ocak 2021’den 31 Aralık 2023 tarihine ertelenecek. Cumhurbaşkanı, kısa çalışma ödeneği uygulamasının süresini 30 Haziran 2021’e kadar uzatma yetkisine sahip olacak.

DEV Yapılandırma Ne Zaman Yapılacak ?

500 milyar liralık borcun yeniden yapılandırması ile ilgili olarak çalışmalar bu hafta torba yasa teklifi olarak Meclise sunulmuştu ve artık son aşamaya gelindi.

AK Parti, milyonlarca kişiyi ilgilendiren 500 milyar liralık yapılandırma paketi nedeniyle teklifin görüşmesi Mecliste’te kabul edildi.

Buna göre;

 • Gelir Vergisi,
 • Kurumlar Vergisi,
 • Katma Değer Vergisi (KDV),
 • Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV),
 • Özel Tüketim Vergisi (ÖTV),
 • Tüm idari para cezaları,
 • KYK borçları,
 • Hazine alacaklarını kapsayan vergi borçları yapılandırılacak.

500 Milyar Liralık Borcu Yeniden Yapılandıran Torba Yasa Teklifi Meclis’te Kabul Edildi!

Yapılandırma başvurusunda bulunanların bu borçları 18 taksitle ödenmesine olanak sağlanacak. Borcunu peşin ödemek isteyenlere indirim yapılacak.

Taksitler iki ayda bir ödenecek. Böylece ödeme süreci 36 aya yayılacak. İlk taksit tarihine kadar peşin ödemenin yapılması durumunda faizler silinecek. İlk taksit Ocak 2021’de başlayacak. TOBB, TESK, Barolar Birliği, TÜRMOB, ihracatçı birliklerinin aidat ödemeleri de yapılandırmaya dahil olacak.

Varlık Barışı ile ilgili olarak da düzenlemelere yer verildi. Buna göre yurtdışından döviz, altın ve  parası, menkul kıymeti ve sermaye piyasası araçları bulunanlar bu durumlarını ülkemizde 30 Haziran 2021 tarihine kadar Türkiye’deki banka veya aracı kuruma bildiren bildirmeleri halinde varlıklarını serbestçe tasarruf edebilecek.  Yurtdışında varlığı bulunan ve 30 Haziran 2021’e kadar Türkiye’deki banka veya aracı kuruma bildiren gerçek ve tüzel kişilerin bu varlıklarını serbestçe tasarruf edebilmeleri ve bu varlıklar nedeniyle hiçbir şekilde vergi incelemesi ve vergi kesintisi yapılmayacağı açıklandı.

Torba Yasasında Diğer Düzenlemeler

Bunların yanında torba yasadan geçmesi beklenen diğer düzenlemeler ise şunlar olacaktır.

 • Ayrıca Esnaf Ahilik Sandığı uygulamasının yürürlük tarihi de 31 Aralık 2023’e ertelenecektir.
 • MEB’e bilgisayar ve donanımlarının bedelsiz teslimleri, bunlara ilişkin yazılım teslimi ile hizmetlerinde uygulanan KDV istisnası, 31 Aralık 2023’e uzatılacak.
 • Cumhurbaşkanı’na, yüzde 20 olan kurumlar vergisi oranını beş puana kadar indirme yetkisi verilecek.
 • Korona virüs salgını nedeniyle devreye alınan kısa çalışma ödeneği uygulaması Cumhurbaşkanı tarafından da 30 Haziran 2021’e kadar uzatabilecek.
 • Kadın, genç ve mesleki yeterlilik belgesi sahiplerini işe alınması halinde işverene sağlanan prim desteği bir önceki yıl ortalamasına ilave istihdam edilen kişiler için 12 ay, bu kişinin kadın, genç veya engelli olması durumunda 18 ay süreyle, işverene sağlanan prim teşviki ve ilave istihdam sağlayan işverene gelir vergisi stopaj teşviki ile damga vergisi desteği uygulamasının süresini Cumhurbaşkanının 31 Aralık 2023’e kadar uzatmaya yetkili olacağı da düzenlemeler arasında yer almaktadır.

Bağ-Kur Prim Borçları Silinebilecek

SGK yapılandırma desteği Bağ-Kurlulara da önemli avantajlar getirdi. Prim borcu bulunan Bağ-Kurluların borçlarını 01.02.2021 tarihine kadar ödememeleri veya yapılandırma kanunu kapsamında yapılandırmamaları halinde, 31 Ekim 2020 tarihinden önceki prim borcu bulunan hizmetleri durdurularak prim borçları silinecek. Ayrıca Bağ-Kur sigortalılarının daha önceki kanunlarla durdurulan hizmet sürelerine ilişkin olarak 01.02.2021 tarihine kadar başvuruda bulunmaları ve prim borcu asıllarının Yİ-ÜFE ile güncellenecek yeni tutar üzerinden 31.03.2021 tarihine kadar ödemeleri halinde durdurulan hizmet süreleri ihya edilecek.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Nasrillah dedi ki:

  Slm ben yapılandırmaya yetişemedim ve banka hesaplarima e haciz uygulanmış hepsini tek seferde odeyemiyorum bunu yapılandırma imkanı veya devletin odemek için herhangi bir kolaylik sağlıyormu