Devlet Destekli

Whatsapp Şikayet Hattı Numaraları (SÜREKLİ GÜNCEL)

Whatsapp Şikayet Hattı Numaraları (SÜREKLİ GÜNCEL)

Whatsapp Şikayet Hattı Numaraları Nelerdir?

Whatsapp ve mobil uygulamalar hayatımıza ışık hızıyla girdi. Mobil cihazlarımızdan sms kontrolü yerine whatsapp uygulamasından mesaj gelip gelmediğini kontrol eder olduk. Tabi bu uygulamaların birçok katkısı olduğu gibi dikkatli ve bilinçli kullanılmadığı takdirde eksileri de mevcuttur. Şimdi sizlerle, Whatsapp şikayet hattı numaraları konusunda, bu uygulamadan taciz, tehdit veya benzeri suçların işlenmesi sonucunda yapabileceklerinizi ve her türlü durumu nasıl şikayet edilebileceğini anlatacağız.

Ülkemizde artık 10 kişiden en az 5 kişinin cebinde akıllı telefon ve bu telefonla birlikte whatsapp programı mevcut. İnternet paketi veya bulunduğu ortamda wifi olan tüm kullanıcılar bu uygulama sayesinde mesaj ücreti ödemeden haberleşebiliyorlar. Ayrıca grup oluşturma eklentisi sayesinde tüm akraba ve eş dostu bir araya toplayarak, kısa mesajınızı aynı anda tüm ailenize ve sevdiklerinize ulaştırabiliyorsunuz. Hatta mesajdan öte, o an çektiğiniz videoyu ve fotoğrafı whatsapp grubunuzla paylaşabiliyorsunuz. Özel günlerde, bayramlarda artık el öpmek, whatsapp ile çok kolay. Bazıları harçlık bile veriyor. 🙂 neyse biz konumuza geçelim.

whatsapp-ihbar-ve-şikayet-hattı

Whatsapp ihbar hatları sayesinde sizde şikayette bulunabilirsiniz.

Teknolojinin getirisi olan bu yüce program whatsapp, mağduriyetleri de beraberinde getiriyor. Bu mesaj ile suç işlediğinde kimsenin kendisine ulaşamayacağını zanneden akıllı şahıs veya kişiler, her türlü,  küfür, taciz, dolandırıcılık ve benzeri suç teşkil eden faaliyetleri whatsapp üzerinden yapabiliyor. Bunun için kullanıcıların alabilecekleri birçok önlem mevcut.

İlk önlem olarak kişinin size whatsapp ortamından mesaj göndermesini engelleyebilirsiniz. Bunun için konuşma penceresinde iken “Spam olarak bildir ve engelle” fonksiyonunu aktifleştirerek, kişiyi whatsapp sunucularına şikayet edebilir ve size mesaj göndermesini engelleyebilirsiniz.

Whatsapp Ortamında İşlenen Hakaret ve Küfür Suçu İçin Şikayet

Gerçek hayatta, hakaret veya aşağılayıcı nitelikte söz söylemek ve küfür etmenin suç olduğunu hepimiz biliriz. Mevzuatta şöyle denmektedir. İnternet ortamından whatsapp yazışmaları ile sözlü veya yazılı olarak şikayete konu olabilen davranışlarla ilgili mevzuat hükümleri aşağıda belirtilmiştir.

MADDE 125. –(1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden ya da yakıştırmalarda bulunmak veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi gerekir.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.
(3) Hakaret suçunun;
a) Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı,
b) Dini, siyasi, sosyal, felsefi inanç, düşünce ve kanaatlerini açıklamasından, değiştirmesinden, yaymaya çalışmasından, mensup olduğu dinin emir ve yasaklarına uygun davranmasından dolayı,
c) Kişinin mensup bulunduğu dine göre kutsal sayılan değerlerden bahisle,
İşlenmesi halinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.
(4) Ceza, hakaretin alenen işlenmesi halinde, altıda biri; basın ve yayın yoluyla işlenmesi halinde, üçte biri oranında artırılır.
(5) Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret edilmesi halinde suç, kurulu oluşturan üyelere karşı işlenmiş sayılır.
MADDE 126. –(1) Hakaret suçunun işlenmesinde mağdurun ismi açıkça belirtilmemiş veya isnat üstü kapalı geçiştirilmiş olsa bile, eğer niteliğinde ve mağdurun şahsına yönelik bulunduğunda duraksanmayacak bir durum varsa, hem ismi belirtilmiş ve hem de hakaret açıklanmış sayılır.

Yukarıda belirtilen maddeler gereğince suçun whatsapp şikayetine konu olabilmesi için gerçek ortamda işlenmesi gerekmiyor. Hakaret ve benzeri suçların ceza süreleri yukarıda belirtilmiştir. Tabi size karşı bu suçu işleyen şahıslar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına yazılı dilekçe ile suç duyurusunda bulunmanız gerekmektedir. Whatsapp şikayet hattı ve Adli makamlar tarafından bu hattın takip edildiği bir ortam söz konusu değildir.

ihbar-hattı

Kanalların da ihbar hatları bulunmaktadır.

Whatsapp Şikayet ve İhbar Hattı Numaraları

Bazı Belediyeler, Emniyet Birimleri, televizyon kanalları ve benzeri makanlar tarafından whatsapp ihbar hattı kurulmuş ve yazılı ve görsel olarak ihbarda bulunanların şikayetlerinin dikkate alındığı bildirilse de, kanunlarımızda böyle bir düzenleme bulunmadığında en iyi başvurunun Adliyelere dilekçe ile yapılacağı gerçektir. Örneğin İstanbul Şişli belediyesi kurmuş olduğu whatsapp şikayet ve ihbar hattı ile 549 8061676 nolu numaradan şikayetlerinizi cevaplandırıyor.

Resmini çekin gönderin. İstanbul Emniyet Müdürlüğü 2 numaradan whatsapp şikayet ve ihbarlarını değerlendiriyor. Bu numaralar,  0552 155 0 155 ve 0533 155 0 155 olup, genelde trafik ihlalleri ile ilgili başvuru yapılıyor.

TCDD’ de whatsapp şikayet hattı oluşturan kurum ve kuruluşlar arasında yer alıyor. TCDD Whatsapp şikayet hattı numarası ise 0507 321 82 33 olup, bu hat üzerinden kuruluş ile direk olarak bağlantı kurup, şikayet, istek ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından beklenen Whatsapp Gıda İhbar Hattı 9 Mart 2020 tarihinde hizmete girdi. Gıda güvenirliliği ve vatandaşların sağlığı için hizmete giren Alo 174 Gıda İhbar Hattından sonra beklenen Whatsapp Hattı ile halk sağlığı ve güvenliği sağlanmış olacaktır. Vatandaşlar şüphe duydukları durumlarda ALO 174 ya da 0501 174 0 174 numaralı whatsapp hattı üzerinden ulaşım sağlayabilirler. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Whatsapp Gıda İhbar Hattı hakkında şu sözlere değindi;

“Vatandaşımızın sağlığı, güvenliği söz konusu olunca, Gıdada taklit ve tağşiş yapanların gözünün yaşına bakmayacak ve affetmeyeceğiz. Herhangi bir durumda soru işareti duyduğunuz bir konu olursa, mutlaka ALO 174 üzerinden ve bugün itibariyle devreye giren 0501 174 0 174 Whatsapp Gıda İhbar Numarası üzerinden mesajla bize ulaşın” dedi.

Whatsapp Gıda İhbar Hattı

Bolu Belediyesi de, tüm Bolululara istek ve önerileri için bir hat oluşturdu ve belediye hizmetleri ile aksaklıklara bir mesaj ile ulaşabiliyorsunuz. Bolu Belediyesi Whatsapp şikayet ve ihbar hattı numarası 0506 838 14 00 olup, Belediye görevlileri, şikayetinizin resmi çekin ve gönderin diyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulan çevre ihbar hattı, çevre dostu olan uygulamalara bir yenisi daha eklenmiş olup çevre ile ilgili her türlü şikayetler 0532 0101 181 no’lu hat üzerinden alınmaya başlanmıştır.  Çevre kirliliğine dair şikayetler konum atılarak, fotoğraf veya video halinde Bakanlığa ulaştırılabilmektedir. Bu şikayet hattı üzerinden gelen ihbar ve şikayetler  7/24 il müdürlüklerine iletilecek, yerinde tespit ve inceleme yapılacak şikayete konu olan konu ortadan kaldırılacaktır.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle market ürünlerinin stoklanması ve fiyatlarda oldukça artış yaşanması üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı bu tür şikayetler için whatsapp hattı kurmuştur. Bu whatsapp hattı ile şikayetler kolaylıkla iletilebilecek ve işlemler Bakanlıkça başlatılacaktır. 7/ 24 hizmet halinde olan whatsapp şikayet hattına 0552 189 0 189 numarasından ulaşabilirsiniz.

Televizyon ve Haber Kanalları Whatsapp İhbar Hatları

 • Show Tv; 05337019161
 • Habertürk :05321650115,
 • Gaziosmanpaşa belediyesi; 0532 205 5666
 • Sözcü Gazetesi: 05498072799,
 • Darbeyle ilgili Anadolu Ajansı hattı; 0 536 866 38 99
 • Doğan Haber Ajansı; 0 533 714 8690

Whatsapp şikayet ve ihbar hattı listesine eklenmesini istediğiniz yeni numaraları aşağıda yorum bölümüne yazarak bildirebilirsiniz.

2020 Whatsapp trafik ihbar hattı üzerinden de seyir halindeyken rastladığınız trafik ihlallerinin fotoğrafını ya da videosunu çekerek gönderebilirsiniz.

Yorumlar
 1. Hüseyin karadağ dedi ki:

  Tolga pehlivan diye biri kredi veriyom diye kandırıyor ben yandım başkaları yanmasın saygılarımla

 2. TÜLİN dedi ki:

  Iki gündür bana sürekli watsap doğrulama kodu geliyor. Başka biri watsabimi ele geçirebilir mi

 3. EMRAH GÖKÇAY dedi ki:

  MERHABA BEN ADI EMRAH OLDU ISITME ENGELI OLDU ANKARA CEP TEL SMS ULASTIR OLAN BILGI TAMAM TEŞEKKÜR
  ILETISIM
  ADSOYAD EMRAH GÖKÇAY
  KENDI IYI BAK
  SEVER KAYDET SELAM OL CEVAP

 4. Aslı dedi ki:

  Haydarpaşa Sultan Abdülhamit Hastanesi’nde mr çekildi 11.1.2020 de bu güne kadar bekledim rapor yok doktor rapor olmadan bir şey söylemiyor bir cevap verin

  1. Metin dedi ki:

   Tabi cevap verelim. Nasıl bir cevap ister siniz?

 5. Trafiği aksatma dedi ki:

  34 tuyap İETT durağı önünde park etmiş belediye otobüslerinin yolcu almasına engel oluyor.Bilgildrinize…Saygilar

 6. Watshap messenger kapatma dedi ki:

  Erkek arkadaşımın watshap hesabı var o hesabı şikayet etmek istiyorum ve numarası

 7. Whatsaptan Gönderim Yapılmıyor dedi ki:

  Hiçbir İşe Yaramaz, Whatsaptan İhlal Edenleri Göndermek İstesekte Yolluyamıyoruz

 8. trafikte arkadan çarpma kuralının değişimi dedi ki:

  Trafikte arkadan çarpma kuralının artık değişim gerektiğini düşünenlerdenim, günümüz şartlarında araç takip mesafesi diye bir şey kalmamıştır(hızla artan araçlardan sayısından ve trafik kurallarının tam bilinmemesinden(araçların trafikte nasıl seyretmesi gerektiği ve nerelerde durulup durulmayacağı vb.) dolayı) bir kaza da arkadan çarpan her zaman suçlanıyor bu yanlış bir uygulamadır, sol şeritte durmak te hiç bir önlem almadan dur ve arkadan gelen sana vursun arkadan vuran suçlu olsun, bu doğru bir karar mi ?, trafiği aksamasına sebep olan araç bence duran araç daha kusurlu olması gerektiğini düşünüyorum.

 9. Sabotaj dedi ki:

  Faydalı bilgiler paylaşma adı altında kişiler ekleniyor gruba ve çevreleri eklendikten sonra bu çevrelerden fayda sağlanmaya çalışılıyor

 10. Salim Öztürk dedi ki:

  üye oldum üyeliğimi iptal ettirmek istiyorum bir numara var devamlı çevrimiçi arıyorum telefonu açmıyorlar acil üyeliğimi iptal ettirmek istiyorum

 11. VEYSEL DOĞAN dedi ki:

  whatsapp tan arkadaşlarıma mesaj atıyorum biri aynı mesajı kopyalayıp bana şantaj olarak yolluyor.bunun naslı olduğunu kimler tarafından yapıldığını ögrenmek istiyorum.acil dönüş yapılmasını istiyorum.aynı mesajları eşime yolluyor aramızı açtılar benim özel hayatımı hiçe sayan bu olayı lütfen çözün

  1. Mustafa dedi ki:

   WhatsApp Web var herhangi BİR yerden pc den yazı fotoğraf bastırdı iseniz yada biri telefonunuzu aldı ise okur. Cepten girin sağ üst 3 noktaya tıklayın WhatsApp Web girince başka bir bağlantı var ise orada görünür yok ise kamera açılır varsa bağlantıyı sonlandır deyin iş tamam

 12. Şöför otobüs ve ağır araç dedi ki:

  15 ýıllık deneyim ve ist izmir ankara şehirleri ve şehir km iyi bilmekteyim ağır vasıta otobüs. Tır taksi saygılarımla