Devlet Destekli

Yapılandırma Yapmayan Bankaları Şikayet Etme Dilekçesi

Yapılandırma Yapmayan Bankaları Şikayet Etme Dilekçesi

Konut kredisi borcu olan vatandaşlarımız yapacakları yapılandırma işlemi ile birlikte düşük faiz oranları ile yeniden hesaplatabilir ya da birden fazla bankaya olan borçlarını tek çatı altında toplayabilir. Hatta bu anlamda bankaların geliştirdiği borç kapatma kredileri de bulunmaktadır. Ancak bazı durumlarda bankalar müşterilerinin bu taleplerini reddedebilir. Yazacağınız bir dilekçe ile bu durumu çözebilirsiniz. İçeriğimizeki dilekçe örneği yardımı ile bankalara borç yapılandırma talebi ile gidebilirsiniz.

Konut Kredisi Yapılandırma İtirazı

Bankaların kredi faiz oranlarını düşürmelerine rağmen bazı bankaların halen daha önce verdikleri krediler için yapılandırmaya onay vermedikleri bildirilmektedir. Bu durumda düşen müşteriler, kanun yoluna ve hakem heyetlerine başvuracakları gibi, tüketicinin ilk çekmiş olduğu krediye ait sözleşmede, daha sonra yapılandırma kredisi çekilmesine dair herhangi bir madde bulunmaması nedeniyle ret cevabı almaları olasıdır.

kredi-yapılandırma

%0,99 – %1,05 oranında ev kredisi çeken müşteriler ile %0,85 faiz oranı ile konut kredisi kullanan esnaf arasında bariz faiz farkı olacaktır. Bu durumda diğer faiz oranlarının daha da düşmesini ve yapılandırma kredilerinin açılmasını beklemek durumundasınız.

Ev kredisi faizleri düştü yapılandırma ve refinansman imkanlarından sizde yararlanın.

Eğer yeterli seviyede kamuoyu oluşturulursa, Hükumet tarafından daha önce kredi çekenlerin borçlarının yapılandırılması yönünde bir işlem yapılabilir.

İtiraz ve Şikayet Dilekçesi

Siz yinede bankaya talebinizi bildirmek isterseniz aşağıda belirtilen şekilde bir dilekçe yazarak, bu dilekçe ile başvurabilirsiniz.

.. BANKASI MÜDÜRLÜĞÜNE

              Bankanızdan … tarihinde konut kredisi çektim. Bu kredininin miktarı : …. dır. Ben kredimi %1,.. faiz oranı ile kullandım. Ancak şuan itibariyle faiz oranlarıınn düşmesinden bahisle çekmiş olduğum banka kredisini yapılandırmak istiyorum.

Gereğini arz ederim.

Ad soyad imza

Yukarıda ki Konut kredisi yapılandırma itiraz ve şikayet dilekçesi örneği ile yapılandırma ve borç kapatma kredisi vermeyen bankalara başvuruda bulunabilirsiniz. Diğer en uygun yapılandırma kredisi veren bankalara başvuru da bulunabilirsiniz.

Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi yapılandırmak istiyorsanız kredinizi aldığınız bankada tekrar yapılandırma yapabileceğiniz gibi başka bir bankayı da tercih edebilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur; şayet yapılandırma işlemini farklı bir bankada yapacaksanız anapara üzerinden ilk bankaya erken kapatma cezası ödemeniz gerekiyor. Bu işlemden sonra transfer işlemini istediğiniz bankaya yapabilirsiniz. Fakat size en uygun ödeme planını sunan banka ile anlaşamanız yararınıza olacaktır. Bankalar krediyi erken kapatmak istemeniz durumunda %0.20 oranında ek komisyon talep ederler. Bu sebeple farklı bir bankada borç yapılandırmanız dahilinde dosya masrafı, kredi tahsis ücreti, komisyon oranı ve faiz gibi tüm detayları hesaplamanız gerekmektedir. Şayet mevcut bankadan farklı bir bankaya geçiş daha maliyetli olacaksa borcunuzu kredi çektiğiniz bankada yapılandırmanız yararınıza olur. Uygun teklifler sunan bankaların ise tekliflerini değerlendirin. Daha az taksit ve daha düşük faiz oranı sunan banka ile anlaşabilirsiniz.

Kredi Yapılandırmanın Avantajları

Kredi yapılandırmanın pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar şunlardır;

 • Öncelikle maliyet konusunda bir zarara uğramanızın önüne geçilir. Bu şu anlama gelmektedir; yapılandırmayı en uygun faiz oranı sunan bankada yapmanız durumunda borcunuz için daha az tutarda ödeme yaparsınız. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bu işin daha maliyetli olmaması için uygun bankanın bulunmasıdır. Bazen borcun erken kapanması durumunda sizden kapatma ücreti isteyebilirler. Sigorta masrafı vb. konuları da göz önünde bulundurmanız gerekiyor.
 • İlla ki kredi borcunuzun olduğu bankada yapılandırma işlemi yapmak zorunda değilsiniz. Birden çok bankaya borcunuz dahi olsa bunları borç transferi yöntemi ile tek bir bankada birleştirebilirsiniz.
 • Yapılandırma işlemi bir nebze de olsun faiz yükünden kurtulmanıza imkan tanımaktadır. Bu sayede diğer bankalara ödeyeceğiniz meblağlar cebinize kalır. Hem de daha az borç ödemiş ve borcunuzu kapatmış olursunuz.
 • Borcunuz ödendiği için kredi notunuz da yükselmiş olacak. Bu sayede farklı bir dönemde kredi ihtiyacınız olduğunda rahatlıkla bankaların kapılarını çalabileceksiniz. Ancak icraya gittiyseniz bu durum pek mümkün olmaz. Sicilinizin düzelmesi 5 yılı bulacaktır.

Kredi yapılandırmasında bulunmak hem borçlarınızdan kurtulmanızı hem de ilerleyen dönemlerde kredi talebi ile bankaların kapısını çalmanızı kolaylaştıracaktır. Yapılandırma talebinizi kabul etmeyen bankaları bir dilekçe yardımı ile şikayet edebilirsiniz. Ayrıca 2020 yılında Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından var olan kredi kartı borçlarının kapatılması amacı ile uygun faiz oranları ile borç kapatma kredileri verilmektedir. Bu kampanyaları inceleyerek borçlarınızdan kurtulabilirsiniz.

] }Yorumlar
 1. blank Ozlem dedi ki:

  Ziraat bankasi çekmiş olduğumuz komut kredisi için yapilandirma yapmiyor yeni krediler icin gecerli olduğunu soylediler oysa ki kredi çekilirken bizimde faydalanacagimizi belittiler bu resmen haksizlik

 2. blank Azat dedi ki:

  Faizler düştü yapilandirma istiyoruz 6 ay once krdi aldim. Devlet bankasından yardim istiyoruz

 3. blank Orhan dedi ki:

  Garantiden 2.59 faizli kredi cekdim yapilandirma yapmak istiyorum yapmiyolar

 4. blank Gamze dedi ki:

  Ptt emekli kredisi çektim ing erteleme size yapılmıyor diyor nede

 5. blank MAGDUR dedi ki:

  YAPILANDIRMA İSTİYORUZ 1.49 cektim suan 0.99 yetkiklilerden yardım istiyoruz

  1. blank Bankacı dedi ki:

   Yetkili ile işin yok kardeşim kredi çektiğin bankaya gidip 0.99 üzerinden yapılandırma yapabilirsin

   1. blank Murat dedi ki:

    Yapmıyorlar ama banka lar konut kredisi var diye

 6. blank Halil Ateş dedi ki:

  120bin tl borcum var birkaç bankaya zirrat bankası borcum çokmuş yapılandırma yapmadı yardımcı olurmusunuz

 7. blank saim dedi ki:

  bankaya noter kanalıyla dilekçeni gönder elinde belge olur devlet bankalarını kamu denetçiliği kurumuna şikayet edin yada tüketici mahkemesinde dava açın bankacılık kanununda krediler düştüğünde banka yapılandırma yapmak zorunda der yada başka bankayla görüşüp durumu izah edin kredinizi kapatıp diğer bankadan aldığınız bankayla ödeyin düşük kredili bankayla çalışın bazı ödemeler çıkacak bunlarada katlanacaksınız geçmiş olsun

 8. blank Bimer dedi ki:

  Lütfen herkes Bimer’e yazsın. Ben birkaç kez yazdım..Baskı olusturalım..Evi de ,krediyi de yüksekten aldk..şimdi ikisi de düştü.Düşerse yapılandırırsınz diyorlardı.Dinlemiyolar bile şuan..bu nasıl hukuk..Yazın heryere arkdaslar..

 9. blank Refinansman için yol haritası ve dilekçe örnekleri dedi ki:

  Refinansman icin Ziraat Bankasına dilekçe ile başvurdum ancak banka cevap vermiyor. Yapilandirma da yapmıyor.Yardımcı olur musunuz, bundan sonraki işlemim ne olmalı?

  1. blank Tarık dedi ki:

   Akbanka taşıyın 090 ben taşıdım 2 bin lira düştü 2000 bine yakın masraf var sadece

   1. blank Tarık dedi ki:

    Ben tep den çektim geçen yıl şubat ayında 1.15 den geçen ay akbanka taşıdım borç 156 binden 135 bine düştü bide 96aya düşürdüm vadeyi 2 bin tl masraf oluyor 21 bin düşüyor

 10. blank sevgi dedi ki:

  halkbanktan kredi çektim 109 oranında ve yapılandırma istiyorum yapmıyorlar yardım edin

 11. blank Sunay gezer dedi ki:

  Konut kredisi kullandım ziraat bankasından yapılandırma yapmiyorlar ne yapabilirim lütfen cevap

 12. blank S.a dedi ki:

  Halk banka sna ı yapılandırma için gıttım. Yapılandırma yok dıyor. Yapılandırma. Yapmıyorlar

 13. blank T.e dedi ki:

  Refinansman icin Dilekçe ile başvurdum ama bankalar cevap vermiyor. Yapilandirmada yapmıyorlar.

  1. blank Mehmet bor dedi ki:

   Ziraat bankasi yapilandirma yapmiyor desteginizi isteriz