Devlet Destekli

Banka Kredilerinde Yaş Sınırlaması Bilgileri

Banka Kredilerinde Yaş Sınırlaması Bilgileri

Acil nakit ihtiyacı için bankaya kredi başvurusunda bulunmak isteyen tüketiciler, bankaların kredi ürünleri olan ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredilerinden yararlanmak için mutlaka bankaların kendi mevzuatlarına göre belirlediği şartları yerine getirmelidir. Bankalar kendi mevzuatlarına göre belirlemiş olduğu şartlar bireysel tüketici kredilerin ve ticari kredi ürünleri için  farklılık gösterse de gerçek kişiler için kullandıracakları bireysel tüketici kredilerinden yararlanmak isteyen tüketicilerden öncelikle kimlik numaralarını gösteren nüfus cüzdanını istemektedir. Birçok banka kredi almak isteyen kişinin öncelikle nüfus cüzdanından T.C. kimlik numarasından kişi hakkındaki bilgilere ulaşmaktadır ve ilk şart olan yaş sınırına göre değerlendirmektedir.

Kredi Kullanma Alt ve Üst Yaş Sınırı Nedir?

Bankalardan kredi alabilmenin ilk şartı tüketicilerin bankaların istemiş olduğu yaş sınırının üstünde olması şartını sağlamalıdır. Bu yaş sınırı ise her bankada 18 ‘dir. 18 yaşını doldurmuş olan her tüketici bankalara başvuru yaparak kredi talebinde bulunabilir. 18 yaşın altındaki kişiler için kredi kartı veren bankalar tüketicinin velisinin kredi notuna bakarak kredi kartı çıkardığından burada durum farklı olarak algılanabilir. Yalnız kredi ürünleri için geçerli olan bu yaş sınırlaması şartını sağlayan her tüketici bankalara kredi başvurusunda bulunarak kredi alabilir ve kredi ürünlerinin geri ödemesini yapabilmesi için de belirli bir gelire sahip olduğunu gösteren gelir belgesini de bankaya ibraz etmek zorundadır. Bankalar kişinin gelir durumuna göre belirlenen limitlerde kredi verileceğinden ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen 18 yaşın üzerindeki her tüketici gelir belgesini bankaya vermeli, gelir durumuna göre belirlenen kredi limiti ile geri ödemeyi garanti altına alan bankalardan kolaylıkla kredi alarak acil nakit ihtiyaçlarını bu krediler ile giderebilirler.

kredi-almak-için-yaş-sınırı

Kredi almak için yaş sınırı 18’dir.

Kredi alma yaş şartı üst sınırlamasının da bazı bankalardan farklılık gösterse de yaş sınırı ortalaması 65 ile 80 yaş olarak değişmektedir. Bazı bankalar 65 yaşına kadar kredi verebilirken PTT Aktifbank ortaklığındaki kredi sisteminde 80 yaşına kadar kredi kullanabilme imkanı bulunmaktadır. Emeklilere faiz kredi bağlantısından bankalar ve şartları ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bankaların kredi ürünlerinden yararlanmak için gerekli olan yaş sınırlaması şartını sağlayan tüketicilerden istenen gelir belgesinin yanında kişinin kredi notuna bakılarak kredi ürünlerinden yararlandırılır. Geçmişte bankalar ile olan ilişkisinde sorun yaşamış, ödemelerinin aksatmış, zamanında ve eksik yatırmış olan kişilerin kredi notları bankalar tarafından aşağıya çekilerek düşülür. Bu nedenle kredi notu bankaların kişi hakkında referans  aldıkları bir değerlendirme sürecinde faydalandıkları en önemli kriter olduğu için kişiler mutlaka bankalardan kredi almadan önce kredi notları düşük ise bunu yukarıya çekmek için ve yükseltmek için gerekli olan ve üzerine düşen ödemeleri zamanında yaparak zamanla kredi notlarını yükselterek bankalardan ancak bu şekilde daha kolaylıkla kredi ürünlerinden yararlanabilir.

Öğrencilere kredi kartı veren bankalarda da durum aynıdır. 18 yaşını doldurmuş üniversite öğrencilere kredi kartı verilmektedir. Ancak öğrenciler gelir belgesi olmayan kişiler olmadığı için kredi kartı limitleri de düşük olacaktır. Bu limit çoğu bankada 500 TL iken play kart almanız durumunda 1300 TL‘ ye varmaktadır. Play kart veren banka ise Yapı Kredi‘ dir. Ancak banka gerekli gördüğü durumlarda yaş problem olmasa dahi velilerin kefil olarak gösterilmesini isteyebilmektedir. Bu durum tamamen bankaların insiyatifine bağlıdır.

Tüm bu şartlar tüm bankaların kredi almak için başvuru yapan tüketicilere kredi çıkartmak için öncelikli olarak kriter olarak baz aldıkları şartlardır. Bu şartları taşıyan ve yerine getiren her tüketici bankalardan istediği limitlerde ve vadelerde kredi alabilirler. Acil nakit ihtiyaçlarını finansmanında başvuru yapacakları bankalardan ilk olarak 18 yaş sınırlamasının üzerinde kalan kişiler başvuru yaparak kredi alabilir. 18 yaşın altındaki tüketicilerin velisi kendi adına kendi gelir belgesini ve kredi notunu kullanarak kişi için referans olabilir ve kefil olarak onun adına kredi alabilir.

Ayrıca 18 yaş altındaki kişilere kredi kartı veren bankalar da bulunmaktadır. Genelde üniversite öğrencilerine yönelik olarak verilen bu kartlar öğrenci velileri adına çıkarılır. Ya da veliler kendi kredi kartlarının limitlerine bağlı olacak şekilde ek kart çıkarabilirler. Yine veli  ya da vasilerin hesaplarına bağlı olacak şekilde vadeli hesap da açılabilmektedir. Ancak bu kişilerin kredi almaları mümkün değildir. Çoğu zaman düzenli geliri olan kişilerin dahi kredi almaları zor olmaktadır. Çünkü gelir sunabilen kişilerin dahi 6 aylık sigortalarının olması gerekmektedir.

Acil nakit ihtiyaçlarınız için 18 yaş altındaysanız kredi kartlarından nakit avans ya da taksitli avans çekebilirsiniz.

] }Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.