geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,3292
EURO
10,1338
ALTIN
501,04
BIST
1.454
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Çarşamba Parçalı Bulutlu
26°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
24°C
Cuma Gök Gürültülü
20°C
Cumartesi Gök Gürültülü
22°C

Yaşlı Bakımevi Fiyatları (ÖZELLER)

Yaşlı Bakımevi Fiyatları (ÖZELLER)
A+
A-

Devlet tarafından bakıma muhtaç olan yaşlıların bakımı için Yaşlı bakım evleri ve huzurevleri hizmet vermektedir. Sosyal Devlet ilkesi gereğince, devlet bakıma muhtaç kimsesiz ve ailesi tarafından terkedilen yaşlıların özel hizmetler kapsamı altına almaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünce rehabilitasyon altında bakılmasını sağlayan devletimiz bakıma muhtaç olan yaşlıların her türlü bakımından sorumludur. Ailesinde sağlık hizmetini evde alamayacak kadar zor durumda olan yaşlı yakınları tarafından Yaşlı Bakımevi Fiyatları ve Başvuruları sıklıkla araştırılmaktadır. Yaşlı bakım evine başvurularında bazı şartlar yerine getirilmelidir.

Yaşlı bakım evleri huzurevi, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri ve özel bakım bölümü olarak 3 grup halinde hizmet vermektedir.

 • Huzur evleri; hasta olmayan sadece huzurlu bir ortamda yaşlıları korumak amacıyla kurulmuştur.
 • Rehabilitasyon merkezleri; tedavisi mümkün olmayan hastalığı olan, sürekli rehabilitasyon altında tutulması gereken kişilere hizmet veren kurumlardır.
 • Özel bakım evleri; akıl ve ruh sağlığı yerinde olan, bulaşıcı hastalığı olmayan, yatağa bağımlı veya zihinsel veya fiziksel gerilemeleri nedeniyle özel bakıma ihtiyaç duyan yaşlılara özel bakım veren kurumdur.

Yaşlı Bakım Evi Başvuruları Nasıl Yapılır?

Devlet huzurevi ve yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerinden hizmet alabilmek için WHO Dünya Sağlık Örgütü’nün standartlarına göre yaşlı olmak şartını yani 60 yaş ve üzerinde olmak şartını taşımak gerekmektedir. Yaşlı bakım evlerine başvuruyu yaşlının ailesinden kişiler yapabileceği gibi kişinin kendisi de yapabilir. SHÇEK kurumu yardıma ve bakıma muhtaç aile, çocuk, genç, özürlü, yaşlı, kadın ve diğer muhtaç insanlara sosyal hizmetler vermektedir.

Yaşlı bakım evine başvuruda bulunmak isteyenler öncelikle;  kişinin bulunduğu ilde bir Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu ile Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığına bağlı olarak kurulan kamu kurumu olan SHÇEK huzurevi varsa doğrudan huzurevine, yoksa SHÇEK İl Müdürlüğü’ne veya kurumun genel müdürlüğüne yapabilir.

Bunun yanında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Huzurevleri yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerine de başvuru yaparak yerleşme talebinde bulunulabilir. Bunun başvuruları ön başvuru olarak kişinin TC kimlik numarası ve şifresi ile e-devlet üzerinden adresinden yapılmaktadır.

Yaşlı bakım evlerine başvuruda bulunarak hizmet almak isteyen kişilerden bazı evraklar talep edilmektedir.

Ön başvuru yapanlardan Huzur evine kayıt olmak isteyenlerden başvuruda istenen belgeler;

Huzur evine kayıt olmanız için, aşağıda ki evrakların başvuru esnasında verilmesi gerekmektedir. Başvuru esnasında yaşlı adına başvuru dilekçesi ve TC. kimlik numarası beyanı, maaş gelir durumunu gösteren belge ve  sağlık raporu gerekmektedir. Doktor raporu sonunda sakınca yoktur ibaresi yer almalıdır.

Devlet Yaşlı Bakım Evleri Ücretsizdir

Devlet yaşlı bakım evi ve huzurevleri ücretsiz olarak 60 yaşını doldurmuş, kanunen bakmakla yükümlü kimsesi olmayan hiç bir şekilde kendi adına devlet kurumlarından aylık alamayan geliri olmayan, dul ya da yetim aylığı almayan, SGK ‘dan emekli olmayan, taşınır ya da taşınmaz malvarlığı olmayan vatandaşlar ücretsiz olarak huzurevinde hizmet alabilmektedir. Yaşlıların gelir durumlarının iyi olduğu anlaşılırsa özel huzurevlerinde hizmet alması gerekmektedir. Devletin huzurevinden ücretsiz olarak yararlanabilmesi için yaşlıların sosyal yoksunluk içinde olması lazımdır ancak bu şekilde olan yaşlılar devlet huzurevi ve yaşlı bakım merkezlerinde ücretsiz olarak kalabilirler.

Geliri olan ve taşınır taşınmaz mal varlığı tespit edilen kişilerin huzur evi ve yaşlı bakım merkezlerinden yararlanabilmesi için belirli bir aylık ödemesi yapması gereklidir. Bu fiyatlar her yıl yeniden değerlenerek güncellenir. Aylık olarak yapılacak ödemeler de yaşlının alacağı hizmet ne ise ona göre bir fiyat üzerinden ücret talep edilir. Bu ücretler Yaşlı bakım evlerinin yıllık üyelik aidatı gibi, sağlıklı yaşlılar için gündüz bakım hizmeti, alzheimer demanslı yaşlıların gündüz bakım hizmetleri, evde bakım hizmeti ücreti, temizlik hizmet ücreti, teknik hizmeti, hemşire refakat günlük ve 1 saatlik hizmetleri adı altında hangi türden hizmet alınıyorsa o ücret tahsil edilmektedir.

Özel Yaşlı Bakım Evi Ücretleri

Özel Yaşlı Bakım evlerinden fiyatlarını almak veya yaşlı bakım evi fiyatları ile ilgili sorularınız için;

Özel Huzurevleri fiyatları güncellendi.

Yaşlı bakım evlerinin ücretleri aşağıdaki gibi güncellenmiştir.

Yaşlı bakım Evi Fiyatları

Yaşlı Bakım evlerinin fiyatları a güncellendi. Özel huzurevleri ile Huzur evi ve Yaşlı Bakım merkezlerinin fiyatları tavan ve taban ücretleri güncellendi.  Özel Huzur evi Fiyatları öğrenmek için tıklayınız. 27.12.2019 tarihinde yapılan ücret tespiti komisyonunda güncellenen yaşlı bakım merkezlerinin 2Taban % 15 artışla 1159,95 TL olarak belirlendi. Tavan ücretinin uluslararası turizmi de göz önünde bulundurarak: 15.000 TL + KDV ve senelik artış ise % 15 artış olarak belirlenmiştir.

Yıllık üyelik aidatı, sağlıklı yaşlılar için gündüz bakım hizmeti, alzheimer demanslı yaşlıların gündüz bakım hizmetleri, evde bakım hizmeti ücreti, temizlik hizmet ücreti, teknik hizmeti, hemşire refakat günlük ve 1 saatlik hizmetlerinin taban ve tavan ücretleri belli oldu. Buna göre belli olan tavan ve taban ücretler şu şekilde oldu.

 • Yıllık üyelik aidatı
 • Taban 69,07 TL olarak
 • Tavan 76,06 TL
 • Sağlıklı yaşlılar için gündüzlü bakım hizmeti ücreti
 • Taban 75,84 TL
 • Tavan 92,06 TL
 • Alzheimer demanslı yaşlıların gündüz bakım hizmeti ücreti
 • Taban 80,43 TL
 • Tavan 127,81 TL
 • Evde bakım hizmeti ücreti
 • Taban 1.411,74 TL
 • Tavan 3.655,15 TL
 • Temizlik hizmet ücreti
 • Taban 126,59 TL
 • Tavan 130,38 TL
 • Teknik hizmeti ücreti
 • Taban 126,59 TL
 • Tavan 130.38 TL
 • Hemşire refakat günlük ücreti
 • Taban 207,01 TL
 • Tavan 255,63 TL
 • Hemşire refakat 1 saatlik ücreti
 • Taban 62,10 TL
 • Tavan 84,46 TL olarak belirlenmiştir.

Devlet tarafından belirlenen bu ücret tarifeleri özel kurumların da fiyat politikalarında geçerlidir. Özel olarak yaşlı bakım evi hizmeti veren kurumlar bu rakamlar üzerinden yaşlılardan aylık ödeme almaktadır. Özel Yaşlı bakım evlerinin fiyatları belirlenirken bu fiyatlar baz alınır bunun yanında da verdikleri özel bakım ücretleri de tahsil edilir. Fiyatların oluşturulmasında etkili olan başlıca faktörler ise;

 • Sürekli kalınacak olan odanın kaç kişilik olduğu
 • Yaşlının sağlık durumu Yatalak yada ayakta olma durumu
 • Fizik tedavi ücretleri
 • Hasta bezi masrafı( bazı kurumlarda ücretsizdir)
 • Alzheimer, demans vb akıl sağlığının durumu
 • İlaç masrafları( bazı kurumlarda ücretsizdir)
 • Hastane ücreti gibi faktörler özel bakım evlerinin fiyatlarını etkilemektedir.

Devlet huzurevlerine kıyasla özel huzurevlerinin ve yaşlı bakım merkezlerinin ücretleri arasında fiyat farklılığı dikkat çekmektedir. Özel bakım evlerinin fiyatlarının yüksek olması verilen hizmetin kalitesini ortaya koymaktadır.

Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri Kabul Şartları

Yaşlı bakım merkezlerinin yaşlıları kabul etme şartları 60 yaş ve üzeri yaşta olmak ilk şartıdır. Bunun yanında yaşlıların bedensel ve zihinsel gerilemeleri nedeniyle süreli ya da sürekli olarak özel ilgi, desteğe, korunmaya ve rehabilitasyona gereksinimi olması ve mutlaka ruh sağlığı yerinde olması şartını koymuşlardır. Yaşlıları kabul eden merkezler ayrıca bulaşıcı hastalığı olmayan, uyuşturucu madde ya da alkol bağımlısı olmayan ve sosyal ve ekonomik yoksunluk içinde bulunduğu sosyal inceleme raporu ile saptanmış olan hastaları kabul etmektedir.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Elas dedi ki:

  Bipolar hastasi 40 yasinda bayan hastamiz mevcut. Zihinsel olarak sikintikari var. Bireysel olarak işini yapabiliyor olsada gozetim altinda ilaclarini almasi gerekiyor. Kendi ozbenligini koruyamayacak duzeyde aileye karsi hinc dolu. Devlet destekli bakim evi ariyoruz bilgi verebilecekmisiniz

 2. Ahmet dedi ki:

  Halam demas hastası yatağa bağlı. Bakımevi e yatirmam gerekiyor. Emekli maaşı var. Yardımcı olurmusunuz

  (4/5)
 3. ayça dedi ki:

  babam için acil.rehabilitasyon bakim.merkezi aramaktayim.fakat hicbir kurum almiyor sira var diyor.lutfen bana yardim edin.tek başima bakamiyorum.kendisi yataga bağimli ve 100/78 engelli
  tum evraklari hazir.başvurumuzu yaptik.durumum çok acil.bana yardimci olabilecek biri varmi.ankaradayim.

  1. İletişim dedi ki:

   ankara harici düşünürseniz

 4. Kağan dedi ki:

  numaradan iletişime geçebilirsiniz.

 5. Yildiz dedi ki:

  Ozel huzur evi icin fiyat ogrenebilirmiz annen yatak hastasi 86 yasinda tesekkur ederim