Devlet Destekli

Yeni Askerlik Sistemi 2020 Diplomaya Göre Ay Hesaplama

Yeni Askerlik Sistemi 2020 Diplomaya Göre Ay Hesaplama

Bedelli askerlik hizmeti uzun süredir gündemde yer edindi. Genel Kurmay Başkanı tarafından yapılan açıklamaya göre askerlik hizmetinde uzmanlaşma sağlanacağı ve sürenin kısalacağı söylenmekteydi. Detayları tam anlamı ile henüz netleşmese de askerlik süresinin 9 ay olacağı ve yalnızca 3 ayının zorunlu olacağı söylenmekteydi. Kalan süreyi gençlerimiz borçlanarak tamamlayabilecektir. Uzun dönem yapmak isteyenler ise, kendilerine ailelerini geçindirecek kadar maaş bağlanması şartı ile yapabilecektir. Konu ile ilgili son açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ dan geldi. Yapılan açıklamaya göre tek tip askerlik olacak. İsteyen herkes ise maddi durumu dikkate alınmaksızın bedelli askerlik hizmetine başvuru yapabilecek. Henüz taslak olan düzenleme ne durumda? Detaylar haberimizde.

Bedelli Askerlik

Ülkemizde askerlik hizmetine eğitim durumlarından dolayı ara verenler ve özellikle 25 yaşında olanların sayısı bir hayli çoktur. 1 yıl içinde askerlik hizmetini tamamlayabilecek askerlik sayısı ise belirlenmiştir. Ancak bu sayının çok olması sebebi ile bedelli askerlik hizmeti geçtiğimiz yıl yine gündeme gelmiş ve belirlenen yaş şartına sahip olanlar yatıracakları bir bedel karşılığında askerlik hizmetinden muaf olabilecektir.

Geçtiğimiz yıl belirlenen bedel 15 bin TL olmuştur. 25 yaşını tamamlayan ve 15 bin TL tutarında bir bedel yatıranlar 21 gün fiili olarak askerlik yaparak bu hizmetten muaf olabilecekti. Genel Kurmay Başkanı askerlik hizmetinin tek tip olacağını öngörmüştü. Ülkemizde askerlik ile ilgili ciddi çalışmalar yapılmakta ve savunma konusunda bir uzmanlaşma sağlanması hedeflenmektedir. Bu amaçla askerlik hizmetini tamamlamayan çok sayıda gencimizin bu hizmetten muaf olmaları amacı ile kendilerine bedelli askerlik hizmetinin kapısı aralanmıştır.

Bildiğimiz gibi 4 yıllık fakültelerden mezun olanlar askerlik hizmetlerini 6 ay yani kısa dönem olarak yapmaktaydı. Yeni düzenlemeler ile birlikte eğitim durumlarına bakılmaksızın herkesin askerlik süresinin eşit olacağı ve askerlik hizmetinin tek tip olacağı söylenmektedir.

Konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre askerlik hizmetinde yükümlülerin olacağı ifade edilmektedir. Bedelli olarak askerlik hizmetini tamamlamak isteyenler, hükumet tarafından belirlenen tutarı yatırarak askerlik hizmetinden muaf olabilecektir. Ancak süreyi bedel ödemeden ve fiili olarak yapmak isteyenler yükümlü olarak kabul edilmektedir. Yükümlülere, ailelerin geçimlerinin sağlanması amacı ile maaş bağlanması konusu gündemdedir. Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır? isimli içeriğimizden e-devletten başvuru ile ilgili detayları inceleyebilirsiniz.

2019 Bedelli Askerlik 

2019 Bedelli Askerlik

2020 Bedelli Askerlik Ücreti

Bedelli askerlik hizmetine yatırılacak olan tutarlar hükumet tarafından belirlenmektedir. İlk bedelli askerlik hizmeti uygulaması 1987 yılında Turgut Özal tarafından başlatılmıştır. Daha sonra 1992, 1999, 2011, 2014 ve 2018 yıllarında bedelli askerlik hizmeti uygulamalarına rastlanmaktadır. 2011 yılında bedelli askerlik hizmeti ücreti 30 bin TL idi. 2014 yılında bu bedel 18 bin TL oldu. 2018 yılında ise 15 bin TL’ yi ödeyen herkes askerlik hizmetini bedelli olarak tamamladı.

2020 yılında bedelli askerlik hizmeti ücretleri ise başvuran kişi sayısına göre belirlenecektir. Yükümlülerin maaş alma konuları gündemde olduğundan dolayı, kendilerine yapılacak olan maaş ödemeleri, askerlik hizmetini bedelli olarak yapanlardan alınan ücretler ile karşılanacaktır. Bilindiği gibi sadece ülkemizde değil, yurt dışında da askerlik hizmetini bedelli olarak tamamlayanlar bulunmaktadır. Yurt dışında dövizle askerlik yapılmasına dahte adı verilmektedir.

Yurt dışında yaşayan Türkler için bedelli askerlik hizmeti için 2 bin Euro yani 12 bin TL gibi bir ücret talep edileceği kulislerde konuşulmaktadır. Fakat başvurunun çok olması durumunda tutarın da artırılacağı söylenmektedir. Ayrıca bedelli askerlik hizmetine başvuranlar için her yıl yeni bir bedel tamamlanması gündemdedir. Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalardan kredi çekerek gereken bedeli karşılayabilirsiniz.

Kalıcı Bedelli Askerlik Uygulaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre askerlik hizmeti kalıcı olacaktır. Askerlik hizmetinin tamamlanmasında eğitim durumları dikkate alınacaktır. Dövizli askerlik hizmeti ile bedelli askerlik hizmeti arasında herhangi bir fark olmayacağını dile getiren Cumhurbaşkanı, isteyen herkesin herhangi bir sınırlama olmaksızın ve maddi durumları dikkate alınmaksızın bedelli askerlik hizmetine başvuru yapabileceğini belirtti.

Kalıcı Bedelli Askerlik Uygulaması

Kalıcı Bedelli Askerlik Uygulaması

Bedelli askerlik hizmetinin herhangi bir sistemi bulunmamaktaydı. Yıllara göre hükumet tarafında bazı detaylar belirlenmekteydi. Gençlerin yaş durumu, meclise verilen dilekçelerdeki yaş hadleri gibi durumlar göz önünde bulundurularak bedelli askerlik için sınırlar çizilmekteydi. Ancak yapılacak olan düzenlemeler ile birlikte askerlik hizmetinin tek tip olacağı ve sistemleşeceği söylenmektedir.

Bedelli askerlik hizmetinin sürekli olarak çıkıp çıkmayacağı konuşulmaktaydı. Düzenlemenin yasalaşmasının ardından vatandaşlarımızın akıllarında böyle bir soru işareti kalmayacak. İlk olarak  bedelli askerlik hizmetinden 145 bin kişinin yararlanabileceği söylenmektedir. Ücret hesaplaması ise belirlenen bir formül dahilinde yapılacaktır. Resmi kurumlar tarafından yapılan hesaplamalar gösteriyor ki, bedelli askerlik hizmetinden elde edilen gelir yükümlülerin maaşlarını ödemeye ziyadesiyle yetecektir. Halkbank Bedelli Askerlik Kredisi vermektedir. 2020 yılında bedelli askerlik hizmeti için gereken tutarı bu krediler vasıtası ile sağlayabilirsiniz.

Lise Mezunları İçin Askerlik Hizmeti

Eğitim sürelerinin eğitim durumlarına göre belirleneceğinden söz ettik. Lise ve daha alt düzeyde mezunlar için 6 ay + 6 ay şeklinde bir düzenleme yapıldığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar neticesinde anlaşılmaktadır. Bilindiği gibi acemi birlik eğitimleri 1 ay sürmektedir. 1 yıllık acemi eğitimlerini tamamlayan askerler 5 aylık kıta hizmetlerini yani usta birliklerini tamamlayacaklar.

6 ay zorunlu askerlik hizmetini tamamlayanlar ise kişisel tercihlerine göre askerlik hizmetine 6 ay daha devam edebilecektir. 6 ay askerlik hizmetlerini tamamlayacak olanlara maaş verilecek. Maaşları ise bedelli askerlik hizmetini yapanlardan alınan bedellerden ödenecek. Ziraat Bankası Bedelli Askerlik Kredisi Hesaplamalarını inceleyebilirsiniz.

Lise Mezunları İçin Askerlik Hizmeti

Lise Mezunları İçin Askerlik Hizmeti

Lisans ve Lisansüstü Mezunları

Lisans ve lisans üstü mezunları için şu an itibari ile kısa dönem askerlik hizmeti bulunmaktadır. 12 ay yedek subaylık hizmetinin yanı sıra 6 aylık kısa dönem askerlik de yapılmaktadır. Bedelli askerlik hizmetini tamamlayacak olanlar ile yurt dışında yaşayarak döviz karşılığı askerlik yapanlar arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Yeni düzenleme ile birlikte yedek subaylık hizmeti devam edecek. Alınacak olan yedek subay sayısı ise ordunun ihtiyacına göre belirlenecektir.

Ayrıca iki yıllık yüksekokul mezunları için de yeni düzenlemeler gündemdedir. 12 aylık yedek subaylık uygulaması devam etmekle birlikte, yedek subay ya da yedek astsubay olarak vazifelerini yapanlara harçlık verilecektir. Yedek subay ya da yedek astsubaylara 2 ay  süresince harçlık verilecektir. Kalan 10 aylık süre zarfında ise maaş almaları planlanmaktadır.

Bedelli Askerlik Son Dakika

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan son dakika açıklamaları şu şekilde;

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile bir sayı belirlenecek.

Vatandaşların askerlik hizmeti sürelerinde eğitim durumu dikkate alınacak.

2,6,9 ve 12 gibi cümleler kurmuştum. Ancak belirli bir aşamaya gelen düzenleme 6,9 ve 12 şeklinde ilerleyecektir. 

Er erbaş gibi durumların yanı sıra yedek subaylık da gündemde. Yedek astsubaylık da.

Yedek subaylık konusu ciddi manada önem taşımaktadır. 

Askerlik süresi 12 ay olarak ifade edilse de 1 ay izin süresi mevcuttur. 

3 ay temel eğitimden bahsetmek mümkün. 

Eğitim dönemlerinde ücret ödenmesi söz konusudur. 

Bedelli ve dövizli konusu da önem arz etmektedir. 

Er, erbaş, astsubay, yedek subay, yedek astsubaylara verilecek olan ücretler üzerinde de çalışmalar yapılmaktadır. 

Bedelli Askerlik Son Dakika 

Bedelli Askerlik Son Dakika

Zorunlu Askerlik Süresi 6 Ay Olacak

Ordunun personel ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak başlatılan bedelli askerlik uygulamasının kalıcı hale getirilmesi söz konusudur. 1 aylık acemi askerlik hizmetini tamamlayanlar 6 ayı tamamlamaları durumunda, yine isteklerine bağlı olmak kaydı ile terhis edilebilecek. Askerlik hizmetine devam etmek isteyenler ise kendilerine verilecek olan maaştan istifade ederek vazifelerine devam edebilecek. Askere Gitmeden Önce Yapılması Gerekenleri yazdık. İçeriğimizi inceleyerek askerlik hizmeti ile ilgili A’dan Z’ ye tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Bedelli askerlik hizmetinin belirlenene bir rakam dahilinde kalıcı hale getirilmesi gündemdedir. Yapılan bu düzenleme ile birlikte ordunun asker ihtiyacı karşılanacaktır ve askerlik hizmetinde uzmanlaşma yaşanması planlanmaktadır. Zorunlu askerlik hizmetinden yararlananlar terhis olabilecek, devam etmek isteyenlere ise belirlenen maaş tutarlarında maaş ödenecek ve askerlik hizmeti uzayabilecektir.

Verilen bu kararla birlikte askerlikte tek tip uygulamalar başlayacak ve ülkemizdeki askerlik hizmeti sistematik bir hal almış olacaktır. Eğitim durumlarınıza göre yukarıda ifade ettiğimiz şekilde askerlik hizmetinden bedelli olarak yararlanabilir veya yükümlü olarak askerlik hizmetini tamamlayabilirsiniz. Hayırlı uğurlu olsun.

] }
Abone Ol! Desteklemeleri Takip Et!

Yorumlar
  1. Turkan sacli dedi ki:

    Şuan devletin daha cok paraya ihtiyaci oldugu icin bedelli askerlik ucreti azolup makul bi seviyede tutulmasi durumunda talep daha cok olacaktir benceve bu durumda dsha cok gencimiz yststlanıp sevinecekti :))