Yeni Kimlik Seri No ve Cüzdan No Nerede Yazar? 2023

Yeni kimlik kartında yer alan bilgilere internet işleminde ve resmi işlemlerde kimlik tespiti için yeni kimlik seri no / numarası, cüzdan numarası, aile sıra numarası ya da seri numarası gibi kimlik belirleyici hakkında merak edilenleri açıkladık…

Yeni Kimlik Seri No ve Cüzdan No Nerede Yazar? 2023

Yeni çipli kimlik kartlarının ön ve arka yüzü eski kimlik kartlarından farklı olmasından dolayı birçok vatandaşımız seri no, cüzdan no, cilt no yazan yerleri bulmakta zorlanması, güvenliğin üst seviyede olması ile beraber herkesin çipli yeni kimlik kartlarına geçmesi ile birlikte aile sıra ve cüzdan numarası, yeni kimlik seri numarası, cüzdan numarası, cilt numarası nerede yazar? soruları sorulmaya başlandı. Yeni Çipli kimlik kartları hakkında tüm merak bilgileri detaylandırdık.

Yeni Kimlik Seri No Nerede Yazar?

Yeni çipli kimliklerde seri numarası kartın ön yüzünde yazmaktadır. Eski kimliklerde fotoğrafın hemen altında yer alan seri numarası, yeni kimliklerde fotoğrafın solunda aşağıdaki görselde olduğu gibi işaretlenen alanda yer almaktadır. Kişinin Soyadı, isim ve doğum tarihinden bilgilerinden sonra Seri No şeklinde bir ibare vardır. Burada dokuz haneli harf ve rakamlardan oluşan yazı sizin kimlik seri numaranızdır. Hemen altında kimlik kartının son geçerlilik tarihi bulunmaktadır. Cüzdan numarasının yan tarafında ise uyruk yazılıdır.

Yeni Kimlik Seri No Kartın Ön Yüzünde Yer Almaktadır.

Yeni Kimlik Cilt No Nerede Yazar?

Yeni kimliklerin cilt numaraları yoktur. Yeni kimliklerde eski kimlikteki gibi cilt numarası verilmemektedir. Bunun nedeni ise güvenliğinizi ve kişisel bilgilerinizi gizli tutmaktır. Bilgileriniz kimliğinizdeki çipe kaydedilir.

Yeni Kimlik Cilt No Nasıl Öğrenilir?

Yeni kimliklerde e-Devlet’te “Kimlik Bilgilerim” kısmından Cilt no kolaylıkla sorgulanabilmektedir.

Cilt No Bilgisi Nereden Öğrenilir?

Cilt no bilgisini öğrenmek dilerseniz Nüfus Müdürlüklerine giderek veya e-Devlet sistemine giriş yaparak ”Kimlik Bilgilerim” sorgulaması yaparak bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Açılan sayfada tüm kimlik bilgilerinize ulaşabilir ve hemen işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Yeni Kimlik Cüzdan No Nerede Yazıyor?

Yeni çipli kimliklerde Cüzdan numarası yoktur. Yeni kimlikte cüzdan numarası bulunmaz. Bu bilgiler yonga çipinin içerisine kayıt edilmiştir. Yeni kimlik üzerinde sadece seri no, fotoğraf, ad ve soyad, doğum tarihi, uyruk, imza, geçerlilik süresi, cinsiyet, uyruk verilmiştir. Arka kısımda ise anne ve baba adı ve verilen makam adı yazmaktadır.

Cüzdan numara bilgisi için e-Devlet sisteminden nüfus bilgilerinizi sorgulayarak bilgi alabilirsiniz. Cüzdan no ve seri no gibi bilgiler sizden istendiğinde yeni kimlik kartı seçeneğini seçerek işlemlerinize devam edebilirsiniz. 

Eski kimliklerde ise cüzdan no bilgisi ön yüzeyde fotoğrafınızın alt kısmında bulunmaktadır.

Kimlik Kartı Seri No Nerede Yazar? (Eski ve Yeni Kimlik)

Yeni kimlik kartlarında seri no nerede yazıyor bulmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Eski kimliklerde Nüfus cüzdanı seri no 9 haneli bir sayı ve harften oluşur. Kartınızın ön yüzeyinde bulunmaktadır. Eski kimlikte seri no fotoğrafın hemen altında yer alır. Sıra no ise eski kimlik bilgilerinde verilirken, yeni kimliklerde belirtilmemektedir.
 • Yeni çipli kimlik kartında seri ve sıra numaraları biyometrik fotoğrafın yan bölgesinde yer almaktadır.

Yeni Kimlik Sıra No Var Mı?

Yeni kimlik kartlarında sıra no yoktur. Çip, kişisel verileri korumak için bölgeye yerleştirildi ve gizli tutuldu. Eski kimlik kartlarında arka yüzeyde bulunur. Bu bilgilere Nüfus Müdürlükleri ve e-Devlet sistemi üzerinden ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken yeni kimlik seçeneklerini seçmek.

Elektronik Çip İçerisinde Yer Alan Kişisel Bilgiler Nelerdir?

Yeni kimlikte elektronik çip içerisinde yer alan bilgiler aşağıdaki gibidir:

 • T.C. Kimlik Numarası
 • Ad – Soyad
 • Anne Adı
 • Baba Adı
 • Doğum Yeri
 • Doğum Tarihi
 • Cinsiyet
 • Medeni Hal
 • Kan Grubu
 • Din
 • Veriliş Tarihi
 • Kart Seri Numarası
 • Belgenin Geçerlilik Tarihi
 • Biyometrik Veriler.

Kart üzerinde bulunan yonga içinde yer almaktadır. e-Devlet sisteminden bu bilgilerin tümüne ulaşabilirsiniz.

Yeni Kimlik Kartı Bilgileri Nereden Öğrenilir? (e-Devlet)

Yeni çipli kimlik kartlarında aile sıra, cilt no, gibi bilgiler bulunmaz. Bu bilgileri nereden öğreneceğinizin bilgisini sizler için verdik. Vatandaşlar Nüfus Müdürlüklerine gitmeden e-Devlet kapısı üzerinden kolay ve hızlı bir yöntem ile cilt no ve aile sıra no bilgilerine erişim sağlayabilirler. Bu bilgiye e-Devlet sistemi ”Kimlik Bilgilerim” sayfasından ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Nüfus Müdürlüklerine giderek bilgilerinizi öğrenebilir ve nüfus kayıt örneği belgesi alabilirsiniz.

Değerli Kağıt Bedeli 2023 Yılında Ne Kadar?

Değerli kağıt bedeli arasında yer alan kimlik Yenileme ve kayıp kimlik bedeli 83 TL ile 166 TL olarak belirlendi. Türkiye Cumhuriyeti yeni çipli kimlik kart bedeli vergi dairesi müdürlüklerince, Gelir İdaresi Başkanlığına ait resmi internet sitesi üzerinden veya anlaşmalı bankalar ve PTT Şubeleri aracılığıyla ödenmektedir.

Yeni kimlik kartı çıkarmak için ATM’den para yatırma nasıl yapılır? yazımızdan bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yeni Kimlik Almak İçin Son Tarih Ne Zaman?

Yeni çipli kimlik kartına geçmeyen kişilere herhangi bir cezai işlem uygulanmamakta fakat 2023 yılından sonra ceza işlemi uygulanabilir. Yeni çipli kimlik kartı almak için başvuru yapmak isteyen vatandaşlar başvurularını il veya ilçe merkez nüfus müdürlüklerinde yaptırabilmektedir. Nüfus müdürlüğüne randevu alınarak gidilmesi gerekmektedir.

Yeni Kimlik Almak İçin Ne Gerekiyor?

Yeni kimlik için Nüfus Müdürlüğünden randevu alarak son 6 aya ait 1 adet resim ve kimlik harcının ödendiğini belirten makbuz ile birlikte yeni kimlik kartı işlemleri tamamlanmaktadır. Kimliklerini yeniletmek isteyen kişilerin ehliyetleri varsa eğer, ehliyeti kimliğe tanımlamak için ehliyetlerini yanlarında bulundurabilirler.

Yeni Kimlik Ücreti Nereye Yatırılır?

Kimlik kartı ücretinizi ister banka hesabınızdaki paradan isterseniz nakit olarak dilediğiniz ATM’den yatırabilirsiniz. PTT şubelerinden ödeme yapmak. Dilediğiniz PTT şubesine giderek T.C Kimlik numaranız ile yeni kimlik yatırma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.