Devlet Destekli

Yerli Üretim Logosu Yönetmeliği Resmi Gazetede Yayınlandı

Yerli Üretim Logosu Yönetmeliği Resmi Gazetede Yayınlandı

Geçtiğimiz haftalarda yerli mallarının tüketiciler tarafından tanınırlığının kolaylaştırılması amacı ile fiyat etiketlerinin yanına bir logo ekleneceği duyurulmuştu. Resmi Gazete’ de yayınlanan karar ile birlikte etiketlere eklenmesi gereken logo tasarımı belirlendi ve basılması zorunlu hale geldi. Ayrıca fiyat etiketlerinde yer alması gereken bilgiler belirlendi. Detaylar haberimizde.

Fiyat Etiketinde Yerli Üretim Logosu Kullanımına İlişkin Tebliğ

Ticaret Bakanlığı aldığı bir karar ile birlikte yerli mallarının tüketiciler nezdinde tanınırlığının artırılması amacı ile bir çalışma başlattı. Ülkemizde yükselen kur ve  artan enflasyon oranları neticesinde doğal olarak fiyatlar da artış gösterdi. Ürünlerin fiyatları artarken gramajları da yükseldi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptığı açıklamalarda hiçbir ülkenin kendi ürettiği ürünleri kullanmadan ve sürekli dışarıdan ithal ederek ekonomik manada kalkınamayacağının altını çizdi. Yerli üretim sadece ülkemizde vatandaşlarımızın yaptığı üretim manasına gelmemektedir. Ülkemizde ticaret ve sanayi faaliyetlerine yatırım yapan pek çok yabancı da vardır. İşte bu yabancıların Türkiye sınırları dahilinde yaptıkları üretim de yerli üretim olarak kabul edilmektedir.

Yapılan yatırımların desteklenmesi ve ülkeye olan güvenilirliğin sarsılmaması amacı ile yabancı olup da ülkemiz sınırları dahilinde faaliyet gösteren firmaların da yerli üretim kullanması zorunlu hale getirilmiştir. Bakanın dikkat çektiği diğer bir husus ise, fiyat artışlarıdır. Ürünlerin birçoğunda yapılan fiyat artışları haksızdır ve bunlar yapılan incelemeler neticesinde tespit edilmiştir. Toplamda 680 adet üründe belirtilen kıstaslara aykırılık tespit edilmiştir. Yerli üretim etiketi nasıl alınır? Türk malı logosu şartları nelerdir. Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Ürün stoku yapanlar için ise Maliye ve Hazine Bakanlığı çalışma başlatmıştır. Şayet ürünlerin gramajında ve fiyatlarda kanuna aykırı olan bir durum tespit edilirse hemen ceza kesilecektir. Etiket oyunlarına bu incelemeler neticesinde son verileceği düşünülüyor. Düzenlemeye aykırı bir durumun tespiti halinde etiket başına  274 lira idari para cezası kesilecektir.

15 günlük düzenleme süresinin sonuna gelindi ve karar Resmi Gazete’ de yayınlandı. Alınan kararlar dahilinde ürün etiketlerinde logo ve logonun dışında olması gereken ibareler belirlendi. Ayrıca malların üretim yerleri, logonun kullanım esasları, basılması gereken logo ölçütleri ve yapılacak olan denetimler hakkında da çeşitli bilgilere yer verilmiştir. Yerli üretim malları ile tabir edilen ürünler perakende olarak satılan ürünlerin fiyat liste ve etiketlerini ifade etmektedir. Tebliği incelemek için tıklayınız.

Yerli Üretim Logosunda Bulunması Zorunlu Olan Hususlar

Resmi Gazete’ de yayınlandığı hali ile fiyat liste ve etiketlerinde bulundurulması zorunlu olan hususlar aşağıdaki gibidir;

  1. Malın üretim yerinin etikette bulunması gerekmektedir. Üretim yeri ile kastedilen malın üretilmiş olduğu ülkedir. Bu kıstas önemlidir. Çünkü yukarıda da ifade ettiğimiz gibi Türkiye’ de üretim yapan firmanın yabancı olması, üretilen malın yerli olmadığı manasını taşımaz.
  2. Malın birim fiyatı da etikette yer almalıdır. Birim fiyatı ile kastedilen malın kurallar gereği belirlenmiş olan somut ölçütlerinden elde edilen ve  vergiler de dahil edilmiş fiyatını ifade etmektedir.
  3. Malın satış fiyatı gösterilirken eklenen vergi oranları da göz önünde bulundurulmalıdır.
  4. Malın, diğer mallardan ayrılmasını sağlayan özellikleri de belirtilmelidir.
  5. Ayrıca Bakanlık tarafından belirlenmiş olan logonun da fiyat etiketine eklenmesi zorunlu tutulmuştur.
  6. Satışı yapılan malın birim ve satış fiyatlarının uygulamaya konulduğu tarih de etikette yer almalıdır.

Logo Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Etiketlerde yer alması gereken logo Ticaret Bakanlığı tarafından ölçütleri ile birlikte Resmi Gazete’ de yayınlanmıştır. Bu logonun görünmesi ve okunabilmesi kolay olmalıdır. Logo orjinal renklerinde basılmalıdır. Şayet logo şekil olarak küçültülmek istendiğinde yine kararda belirtilen ölçütlere göre küçültülecektir.

yerli-üretim-logosu

Yerli üretim logosu

Yukarıdaki görselde ifade edildiği gibi logo siyah veya Pantone 485 C renginde olmalıdır. Renk kodlarına göre basım işlemi yapılmalıdır. Ayrıca logo, etikete basılmak için küçültülmek istenirse,

logo-küçültme-boyutları

Logo küçültme boyutları

Logo küçültülmek istenirse en olarak 6, 345 cm, boy olarak ise 2,5 cm olmalıdır. Kanuna uygun basılmayan, haksız fiyat artışı yapılan ve logo üzerinde olması gereken ibarelerin yer almadığı tespit edilen etiket düzenlemeleri ile ilgili cezai işlem uygulanacaktır.

Aykırı Kullanım Cezası

Logoların karar aykırı basılması ya da stok düzenlemelerinde yaşanacak sıkıntıların giderilmesi amacı ile de bir takım önlemler alınmıştır. Reklam Kurulu, aykırı kullanımı olan ürünlerin herhangi bir mecrada yayınlanması durumunda 6. 900 TL ile 276. 345 TL orasında idari para cezası alacaktır. Etiketlerin yanlış basılması, istenen ölçülerde olmaması, üretim yerinin belirtilmemesi, birim ve satış fiyatlarının eklenmemesi ya da logo basılmaması gibi durumlarda ise etiket başına 274 TL para cezası uygulanacaktır. Ticaret Bakanlığı konu ile ilgili sıkı denetimler yapmaktadır.

Fiyat Etiketi Örnekleri

Ticaret Bakanlığı Resmi İnternet sitesinde örnek fiyat etiketleri yayınlamıştır.

örnek-fiyat-etiketi

Örnek fiyat etiketi

Yer alması gereken ibareler örnek görselde tek tek gösterilmektedir. Satış fiyatı, birim fiyatı, ürün ismi, litre ya da kilogram cinsinden ağırlığı, fiyatında son değişiklik yapıldığı tarih ve üretim yeri bu kıstaslar arasındadır. Ürünün yerli malı olabilmesi için üretim yerinin Türkiye olması gerekmektedir.

Etiketin Zorunlu Olmadığı Mallar

Bakanlık tarafından yapılan açıklama neticesinde bazı mallara yerli malı logosu eklenmesi zorunlu değildir. Çünkü bu ürünlerde zaten basılı olarak etikette bulunması gereken özellikler bulunmaktadır. Kitap, gazete ve dergi gibi ürünlerin bazılarında fiyat da yazmaktadır. Ya da özel kanunlar itibari ile satış yapılan ürünlerde de yine fiyat etiketi basılması zorunlu değildir. Maden ve değerli taşlardan yapılmış, fiyatları borsada, finansal kuruluşlarca, devlet tarafından ya da ticari teamüllere göre belirlenen mallara da etiket eklenmesi zorunlu değildir. Ancak bu malların özellikleri, fiyatları ve birim satış fiyatları okunabilir ve görünmesi kolay bir şekilde belirtilmelidir. El işçiliği varsa, bu bedelin de ifade edilmesi zorunludur.

Logo Nereye Basılmalıdır?

Satışı perakende olarak yapılan ürünlere etiket basılması zorunludur. Malın satışının yapıldığı alana, özelliklerine, ticari usullere ve ya da emsal teşkil edecek diğer ürünler ile birlikte raflara eklenebilir, dikilebilir, yapıştırılabilir. Zımba ile tutturulabilir. Asılabilir ya da bir ip yardımı ile iliştirilebilir. Etiketin düzgün, okunabilir, gerçeği yansıtan, belirtilen büyüklükte, herhangi bir karışıklığa mahal vermeyecek şekilde olması gerekmektedir. Ayrıca etiketin hangi mala ait olduğunun da rahatlıkla ayırt edilebilmesi gerekmektedir. Gerçeği yansıtmayan ve aykırı fiyat konulan ürünler için durumun tespiti durumunda para cezası uygulanacaktır.

Aykırı bir durumla karşılaşmanız halinde Ticaret Bakanlığı’ nın Alo 175 numaralı telefonunu arayınız. Yorumlar bölümüne karşılaştığınız sıkıntıları yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.