Yeşil Kart Başvuru Şartları Nelerdir? 2023 E-Devlet Yardım Kartı

Yeşil Kart başvurusu 2023 yılında yapılıyor mu, telefon numaraları kaç, Sosyal yardımlaşma yeşil kart sorgulama nasıl yapılır, Evi olan yeşil kart alabilir mi, Yeşil kart yenileme SGK kapsamında mı, geçerlilik süresi ne kadar detaylarını araştırdık.

Yeşil Kart Başvuru Şartları Nelerdir? 2023 E-Devlet Yardım Kartı

2023 yılında yeşil kart ihtiyaç sahibi vatandaşlara veriliyor. Yeşil Kart başvurusu nereye yapılır, e-Devlet’ten yeşil kart başvurusu yapılır mı? 2023 SGK yeşil kart başvuru, sorgulama ve yenileme hattı ile ilgili tüm bilgileri içeriğimizde detaylandırdık.

SGK Yeşil Kart Nedir?

Yeşil kart, sigortası bulunmayan bireylerin sigorta altına alınması ve bedava sağlık hizmeti sağlayan yardım belgesi olarak adlandırılır. 3816 sayılı yasa kapsamında yardıma muhtaç olan, sigortası olmayan bireylerin muayene, ilaç ve tedavi ücretlerinin Devlet tarafından karşılanmasını amaçlıyor.

Sağlıklı olmayan vatandaşlar, maddi durumu kötü, muhtaç durumda olan vatandaşlar için devlet güvencesi için yeşil kart ile verilir. Kolaylıkla ihtiyacı olan bireylerin hepsi kullanabilir. Ekonomik durumu yeterli olmayan vatandaşların herhangi bir geliri ve maddi gücü yoksa hastanelerde de sağlık sigortası olmadan muayene olamamaktadır. Maddi durumu kötü olan bu kişilere sağlık belgesi niteliğinde verilerek kurumlarda rahatlıkla kullanması sağlanır. Yeşil kart sahipleri %0 katkı payı öderler. Ayrıca yeşil kart sahibi olmak için belirli şartların sağlanması gerekmektedir.

Yeşilkart Başvuru Şartları 2023

Yeşil kart sahibi olabilmek için öngörülen şartların sağlanması gerekiyor. Yeşil kart alabilecek kişiler aşağıdaki şartları sağlayan kişilerdir:

 • Hane aylık geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olanlar.
 • 65 yaş ve üzeri maaş alanlar.
 • Sosyal hiçbir güvencesi olmayanlar.
 • Engelli sağlık raporunda %40 oranında engeli olan muhtaç, gelir durumu kötü olan vatandaşlara yeşil kart hakkı verilmektedir. Böylelikle devlet tarafından sağlık, muayene, tahlil, rapor gibi hizmet ücretleri ödenir. Ücretsiz faydalanırlar.

Yeşil kart alabilmek için ailenin gelir testi yaptırması ve gelir testinin altında sınırda olması gerekiyor. Yani yoksulluk sınırının altında geliri olan ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan aileler gerçek ihtiyaç halinde yeşil kart alabiliyor.

İhtiyaç sahibi olduğu belirlenen vatandaşlara veriliyor. Gelir testi ile aynı ikamet adresinde oturan hanelerin maddi durumu ve gelir durumu kontrol edilir. Varlıkların yetmemesi yani aylık gelirin 2023 yılı için 8.500 TL olan net asgari ücretin 1/3’ünden az olması durumunda verilir. Yani 2.833,33 TL’nin altında olması halinde alınır. Gelir testi başvuruları ikamet ettiğiniz ildeki Kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılır. Daha sonra gelir testi tamamlandıktan sonra SGK’ya yani bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

“Green Card Türkçe anlamına göre yeşil kart olarak çevrildiğinden anlattığımız sistem ile karıştırılmamalıdır.

Sosyal Yardımlaşma Yeşil Kart Başvurusu için Gelir Testi Nasıl Yaptırılır?

Sağlık güvencesi olmayanlar SYDV’ye başvurarak gelir testi talep ediyor. Başvuru sahibinin yeşil kart kapsamında olup olmadığının tespiti için SYDV tarafından gelir testi yapılır. Bu testte kişinin ailesinin aylık sabit ve tüm gelirleri hesaplanarak bir rapor hazırlanır. Bu raporda kişinin ihtiyaç sahibi olup olmadığı belirlenir.

Yeşil kart gelir testi hesaplaması şu şekilde yapılır:

 • Gelir testinde, gelir testine giren kişinin yaşadığı hanedeki eş.
 • Evli olmayan çocuk.
 • Büyükanne ve büyükbabanın gelirlerinin toplamı dikkate alınır. 
 • Gelir testine giren kişinin sadece kendisine ait kazancı değil, birlikte yaşanan evde tüm kişilerin gelirleri hesaplanır.

Yeşil Kart 2023 Yılında Nasıl Alınır?

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar yeşil kart alabilmektedir. Yeşil kart alabilmek için öncelikle gelir testi (GSS) yaptırmak gerekmektedir. Bu test sonucunda Kaymakamlık incelemesi sonucunda muhtaçlık durumu kesinleşir. Kaymakamlık gerekli incelemeleri yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aracılığıyla başvurularınız alınmaktadır.

Yeşil kart yasasına göre. 3816 sayılı SSK, Emekli Sandığı, BAĞ-KUR gibi 4A/4B/4C kapsamında sigortası olmayan vatandaşlar işyerlerinden yeşil kart alabilirler. Herhangi bir sosyal güvenceniz yoksa ve gerekli şartları sağlıyorsanız yeşil kart sağlık cüzdanı alabilirsiniz. SGK kapsamında başvuru ve sorgulamalarınızı online veya e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Yeşil Kart Başvurusu Nereden Yapılır?

Yeşil kart almak için zorunlu olan gelir testi başvuruları ikamet yerinizdeki Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılır. Gelir testi sonuçlarınız açıklandığında gerekli şartları sağlıyorsanız bağlı olduğunuz SGK’ya başvurabilirsiniz.

Yeşil kart gelir testi sonuçları açıklanıp onaylananlar SGK’ya giderek kartlarını alabilirler.

Yeşil Kart Başvuru Şartları Nelerdir?

2023 yılında Yeşilkart başvuru şartları şunlardır:

 • Yeşil Kart alacak kişinin vergi kaydı bulunmaması gerekir.
 • Hanede yaşayanların kişi başı gelir ortalamasının asgari ücretin 1/3’ünün altında olması.
 • Yeşil kart sahibi olmak isteyen vatandaşın emeklilik halinin bulunmaması.
 • Yeşil kart için başvuruda bulunan kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında herhangi bir kapsamda sigortalı olmaması.
 • Yeşil kart almak için belirtilen bu şartlar yerine getirildiği takdirde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından 60/C-1 yani eski adıyla yeşil kartlı olarak GSS tesciliniz açılmış olacaktır.
 • Yeşil kart başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından değerlendirilip onaylanır.
 • Bu şekilde başvuru yapabilir ve yararlanabilirsiniz.

Bu kart hizmetinden faydalanabilmek için gelir testinizi yaptırmanız gerektiğini söylemiştik. Bu testi sorgulamayı nasıl yapacağınızı biliyorsanız, gelir testi başvurusu hakkında bilgi alabilir, e-Devlet şifreniz ile kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yeşil Kart Çıkartmak için Gerekli Belgeler ve Evraklar Nelerdir?

SGK’ya başvurarak alabileceğiniz bu hizmet için gerekli olan tüm belgeler şu şekildedir:

 • Yeşil kart başvuru formu. (SGK’da doldurulur)
 • İkametgah kayıt belgesi.
 • SGK tarafından talep edilen gelir testi.
 • Yeşil kart başvurusu yapan kişilerin kimlik belgesi aslı ve fotokopileri.
 • Bakımından sorumlu olunan engellilere ait 2023 engel raporu.
 • Muhtarlık tarafından onaylanmış olan muhtaçlık belgesi.
 • Hane kişisine göre kimlik belgesi fotokopileri.
 • Oturulan evin kira sözleşmesi ya da tapu belgesi örnekleri.
 • Kişilere ait aylık geliri gösteren resmi gelir belgeleri.
 • Evdeki çocukların öğrenci belgesi bu belgeler ile yeşil kartınıza başvuru yapabilirsiniz.

Sgk Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal güvencesi olmayan ve maddi durumu iyi olmayan kişilere sunulan yeşil kart hizmetine başvurular e-devlet üzerinden alınabiliyor. Başvurular, sorgulamalar ve gerekli belgelerin çoğu e-Devlet üzerinden alınabilir, şifreniz ve T.C Kimlik numaranız ile giriş yapabilirsiniz. Yeşil kart için T.C kimlik numaranız ile gelir testi gibi sorgulamaları e-Devlet portalı üzerinden yapabilirsiniz. Devletdestekli.com yeşil kart başvurusunda izlenecek prosedür şu şekildedir.

SGK Yeşil Kart Başvurusu e-Devlet

e-Devlet üzerinden yeşil kart başvurusu yapılamamaktadır. Daha önce Gelir Testi yaptıysanız e-Devlet üzerinden sonucu sorgulama şansınız var. Ancak doğrudan başvuru için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gitmeniz gerekmektedir. Ancak e-Devlet üzerinden gelir durumunuzuz sorgulamasını yaparak sonrasında yeşil kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden yeşilkart başvurusu şu şekilde yapılmaktadır:

 • e-Devlet sistemine T.C kimlik no ve e-devlet parolası ile giriş yapınız.
 • Her şey tamamlanıp e-Devlete giriş gerçekleştirdikten sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasında yeşil kart sorgulama işlemleri amacıyla ”Gelir Testi Sonucu Sorgulama” bölümüne giriş yapınız.
 • Eğer gelir testi olumlu sonuçlanan vatandaşlar başvuru yapabilir veya bu konuda SYDV dan ayrıntılı bilgi alabilirler.

e-Devlet yeşil kart Yardım Başvurusu için yukarıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir.

Gelir Testi Sonucu 2023 e-Devlet Sorgulama Yöntemi

Gelir testinize göre başvuru yapabileceğiniz için e-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasında yer alan “Gelir Testi Sorgulama Sonucu” ekranından başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

Gelir testi sonucunuz “G0” ise, brüt asgari ücretin üçte birinden daha az geliriniz var ve yeşil kart kapsamındasınız demektir. Bu durumda primler devlet tarafından ödenir.

Sosyal Yardımlaşma Yeşil Kart Başvuru 2023 Yılında Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahipleri gerekli belgelerle SGK’ya başvurarak yeşil kart başvurusunda bulunabilirler. Ancak SGK, gelir testi yaptırmayan kişilerden gelir testi isteyecektir. Yeşil kart başvurusunda bulunanlar için SGK ortalama 15 gün içerisinde gelir testi araştırması sonucuna göre işlem yapmaktadır. Yeşil kart başvurularınızı SYDV üzerinden yapabilir, önceden gelir testi yaptıracağınız için e-Devlet üzerinden sonuçları sorgulayabilirsiniz.

e-Devlet Yeşil Kart Başvuru Sonucu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

e-Devlet yeşil kart yardım sorgulama adımları aşağıdaki gibidir:

 • e-Devletten online giriş yap
 • GSS Sorgulama ekranına giriş yap ve sorgula
 • SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) şahsen başvurarak.
 • ALO 170 Çalışma Hayatı İletişim Numarasını arayarak SGK ile ilgili bilgilere ulaşabilir ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

e-Devlet şifreniz ile çoğu online işlemi kamu kurumlarından yaptığınız gibi, sisteme giriş yaparak yeşil kart yardım sorgulaması da yapabilirsiniz.

Yeşile kartlılara verilen yardımlar 2023 yılı itibariyle devam etmektedir. Bu yardımlar Doğum Ve Süt Parası olmak üzere Devlet tarafından gelir durumu ”G0” olan vatandaşlara verilen birçok maddi yardım bulunur.

SGK Yeşil Kart Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

e-Devletten yeşil kart başvuru sonucunu öğrenmek için e-devlet sistemine giriş yapmak gerekiyor. Sigorta Bilgi ve Gözetim MerkeziYeşil Kart Poliçe Sorgulama (Gerçek Kişi)” sekmesinde başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz.

Yeşil Kartlılara Verilen Yardımlar Nelerdir?

2023 yılında Yeşil kartlılara aşağıda bulunan 16 maddede yazılı yardımlar verilmektedir. Yeşilkart 2023 yardımları şunlardır:

 1. Yeşilkart Engelli yardımı
 2. Kömür yardımı
 3. Dul olma yardımı
 4. Yaşlılık yardımı
 5. Aşı yardımı
 6. Doğum ve süt parası
 7. Gebelik yardımı
 8. Kronik hastalar için yardım
 9. Silikozis yardımı
 10. Öksüz ve yetim yardımı
 11. SSPE hastalarına yardım
 12. Yeşilkart Eğitim yardımı
 13. Nakdi yardım
 14. Elektrik yardımı
 15. Tüberküloz hastaları için yardım
 16. Yeşilkart Asker ailesi yardımı

Yeşil Kartlılar için Ücretsiz Sağlık Hizmeti

Önceki yıllarda yeşil kart hizmeti Valilik ve Kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) doğrultusunda yürütülüyordu. Şimdilerde ise bu hizmetin SGK tarafından yürütüldüğü söyleniyor. Çünkü sigortası olmayan kişilere SGK (yeşil kart veya başka bir yöntemle) desteği sağlandığında ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı verilmektedir.

Yeşil Kart Almak İçin Ne Gerekiyor?

Yeşil kart almak için gelir testi yaptırmak gerekmektedir.

Yeşil Kart Kimlere Veriliyor?

Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan, yetim aylığı alan ve engelli aylığı alan çocuklar, engelli ve yaşlılık aylığı alan vatandaşlar yeşil kart alabilirler.

Yeşil Kart Maaşı Ne Kadar?

Yeşil kart maaşı 1.988 TL‘dir.

Sigortalı Olunca Yeşil Kart İptal Olur mu?

Hane aylık geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olanlar, gelir durumu ve sigorta şartları dışında aksi bir durum olursa, sağlık güvencesi ile gelir payları ve durumu değişerek Kanun kapsamının dışına çıkarsa yeşil kartı olanlar aldıkları kuruma giderek yeşil kartlarını iptal ettirmelidir. Sabit geliriniz olmaya başladığınızda bu kartı kullanamazsınız.

Yeşil Kart Danışma Hattı

Çalışma hayatı danışma merkezi olan ALO 177 numaralı hat üzerinden soru, öneri, bilgi, sorgulama yapabilirsiniz.

Yeşil Kart Başvurusu Telefon Numaraları

Yeşil kart veya başka bir hizmet için SGK veya SYDV na telefonla ulaşarak başvuru yapmak mümkün değildir. Bu kapsamda eğer maddi yardım talep ediyor iseniz, mutlaka şahsen başvuru yapmalısınız.

Yeşil Kart Yenileme Süresi Ne Kadardır?

Yeşil kart sahipleri kartlarını aldıktan 1 yıl sonra devam eden yıllarda, yeşil kart yoklama belgesini doldurarak kartı teslim aldıkları kaymakamlık yada valilik makamına teslim ederler. Verilen kartın vizesinin yenilenmesi halinde bu işleme yeşil kart yenileme adı verilir.

Evi Olanlar Yeşil Kart Alabilir mi?

Kişinin adına konut kayıtlı olması, kira giderleri düşeceği için gelir testi uygulamasında aileye giren nakit kazanç oranını düşürecektir. Ayrıca SYDV kurulu, maddi yardım talep eden ailenin evde olduğunu ve barınma ihtiyacının bulunmadığını dikkate alabilir. Ancak konutu olanlar yeşil kart alamayacak, konutu olanlar nakdi yardım alamayacak gibi bir madde bulunmamaktadır.

Yorumlar

 1. Avatar of hüseyin karataşlı hüseyin karataşlı dedi ki:

  yeşilkartım iptal olmuş çocoklarım hasta işim yok kırada oturuyorum yeşilkartımın aktifleşmesini istiyorum

 2. Avatar of Emine Emine dedi ki:

  Hiç bir şekilde sağlık güvencem yok lütfen yeşil karta çok ihtiyacım var lütfen