Devlet Destekli

Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır? Sigortası Olmayanlara Sağlık Hizmeti

Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır? Sigortası Olmayanlara Sağlık Hizmeti

Türkiye’de fakirlik belgesi sahiplerine verilmekte olan kişinin maddi olanaksızlıklar içerisinde olduğunu belirten bir sosyal yardım projesidir. Yeşil kart sahibi vatandaş, ücretsiz barınma, sağlık, eğitim ve benzeri sosyal hizmetlerden yararlanabilmektedir. Yeşil kart Amerika’da oturma izni için verilen belge veya motorlu taşıt sertifikası ile karıştırmamak gerekir. Yine yeşil pasaport adıyla bilinen belgede başka bir evraktır. İçeriğimiz de bahsettiğimiz yeşil kart; fakirlere sosyal yardım yapılabilmesi için verilen resmi evraktır.

Ne zaman verilmeye başlandı; Türkiye’de yeşil kart uygulaması 18.06.1992  tarih ve 3816 sayılı  Resmi Gazete’de yayımlanarak, ödeme gücü olmayan vatandaşların tedavi giderlerinin devlet tarafından karışlanması ve yeşil kart uygulaması hakkında ki yönetmelik ile yürürlüğe girmiş ve uygulanmaya başlamıştır.

Yeşil Kart Alma Şartları Nelerdir?

Yeşil kart başvurusu yapmak isteyen vatandaşların aşağıda ki şartları taşımaları gerekmektedir. Bu şartlar;

 1. Başvuru sahibinin herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması, sigortadan mahrum olması,
 2. Kişinin mensubu olduğu ailenin aylık kazancının, asgari ücretin vergi ve sosyal sigorta primi dışında ki miktarının 1/3’ünden az olması gerekmektedir. Asgari ücret 2,324 TL. NET’tir. Bunu 3’e bölmek gerekirse, 774 TL.’ye tekabül etmektedir. Ancak bu tutarın enflasyon oranlarına göre artması beklenmektedir.
 3. Özel bir kanun hükmü gereğince sigortadan yararlanması uygun görülen vatandaşlarda yeşil kart başvuru yapabilir.

Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru yapmak isteyen vatandaşların öncelikle başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Yeşil Kart Başvuru formunu buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Bazı kaymakamlık veya Valilikler Başvuru yapmak isteyenlerden dilekçe talep edebilirler. Yeşil kart başvuru dilekçesini indirin!

Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır

Bu formu dolduran vatandaşlar, eğer İl’de ikamet ediyorlarsa Valiliklere, İlçelerde ikamet ediyorlarsa bağlı bulundukları Kaymakamlığa başvurularını gerçekleştirirler.  Başvuruları alan Kaymakamlık ve Valilikler, başvuru sahibinin yeşil kart alabilmek için gerekli şartları taşıyıp taşımadığını mevzuat hükümlerine göre inceler. Bu sebeple, yönetmelikte belirtildiği üzere;

Kanun’dan yararlanmak  üzere valilik veya kaymakamlığa ilk olarak baş­vuranların Yeşil Kart Başvuru ve Bilgi Formları, 1- muhtarlıklara, 2- nüfus müdürlüğüne, 3- defter­darlık veya malmüdürlüğüne, 4- tapu sicil müdürlüğüne, 5- belediye başkanlığına ve gerekli görülen hallerde 6- emniyet veya jandarma teşkilatı ile diğer kurum ve kuruluşlara havale edilir.

Bu kapsamda yeşil kart almak isteyen vatandaşın, başvuru formuna onay aldıktan sonra bu formu;

 1. Mal Müdürlüğüne, (Gelir ve vergi durumlarını kontrol eder, bilgiler doğru ise formu tasdik eder)
 2. Muhtarlığa, (Formda ismi geçenlerin aynı evde yaşayıp yaşamadıklarını kontrol eder)
 3. Tapu dairesine, (Tapu sicil kayıtlarını kontrol eder, doğru ise onaylar)
 4. Belediyeye,
 5. Nüfus Müdürlüğüne, (vukuatlı nüfus kayıt örneği verir)
 6. İstenirse Jandarma veya Emniyete (Gerektiğinde kolluk kuvvetleri başvuru sahibinin mali durumunu araştırmak üzere tahkikat başlatabilir)
Yeşil Kart Kimlere Verilir Şartları Nelerdir

Yeşil Kart Kimlere Verilir Şartları Nelerdir

Onaylatması veya onay yerine geçecek tahkikat sonucu alması gerekecektir. Bu evraklar tamamlamadan kişilere yeşil kart verilmez. Bu işlemler kamu kurumlarınca en geç 15 gün içerisinde tamamlanır ve bu işlem sonucunda Kaymakamlık veya Valilik başvuruyu genel kurula onaya sunar.

Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Başvuru sahiplerine verilen yeşil kartlar 1 yıl süre geçerlidir. Bir yıl içerisinde kişinin maddi durumunda herhangi bir değişiklik olursa, kartı iptal edilir. Kart sahipleri kartlarını aldıkları tarihten 1 yıl sonra ve devam eden yıllarda, yeşil kart yoklama belgesini doldurarak (vize belgesi) kartı teslim aldıkları kaymakamlık veya valilik makamına teslim ederler. Bu işleme yeşil kartın vizesinin yenilenmesi işlemi adı verilmektedir.

Nasıl İptal Edilir?

Yeşil kartı olan vatandaş, yine yenileme ve vize işlemi gibi, kartı aldığı makama bir dilekçe ile başvurur ve yeşil kartını iptal etmek istediğini beyan eder. Bu işlem sonucunda, kart sahibinin dilekçesi kabul edilir ve kendisine teslim edilen yeşil kart ve sağlık karnesi belgesi teslim alınır.

Yeşil Kart Uygulaması İptal Edildi

Türkiye’de yeşil kart uygulaması 01 OCAK 2012 tarihinden itibaren kaldırıldı. SGK artık sigortaya ihtiyacı olan vatandaşlara gelir testi (GSS) uygulaması başlattı. Bu uygulama sonucunda yeşil karta ihtiyaç duyulmaksızın tüm vatandaşlarımıza ücretsiz olarak sağlık hizmeti verilmeye başlandı.

Çalışmayan, çalışamayan genel sağlık sigortası olmayan vatandaşlar, aynı yeşil kartlı gibi, gelir testi yaptırmak zorundalar. Bu test işlemi mevzuat hükümlerine göre her yıl belirli dönemlerde yaptırılmaktadır.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI HİZMETLERİ BAŞLADI! İŞTE KAMU SPOTU

SGK Gelir Testi Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık sigortası uygulaması çalışmayan veya gelir kazanmayan kişiler için 01 OCAK 2012 tarihten itibaren yürürlüğe girdi. Genel sağlık sigortasının amacı sosyal güvencesi olmayan vatandaşların sağlık primlerini ödemesi, ödeyemeyenlerin ise devlet tarafından ödenerek sağlık hizmetlerinden yararlanmalarının sağlanmasıdır.

Gelir testi yaptırmak isteyen vatandaşların bağlı bulundukları bölgede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmaları gerekiyor. Bu başvurular sonucunda, kişilerin aylık gelirleri asgari ücretin 1/3 oranından az ise, yine yeşil kart uygulamasında olduğu gibi sağlık sigortası primleri devlet tarafından ödeniyor.

Aylık gelirler, asgari ücretin 1/3’ünden fazla ise kişiler sağlık sigortalarını kendileri ödemek zorundadır. Bu ödemeler 1, G-2 ve G-3 adı verilen üçlü sisteme göre ödenmektedir. Ödeme miktarları aşağıdadır.

Bu miktarları ödeyen kişiler genel sağlık sigortası (GSS) hizmetlerinden yararlanabilmektedirler.

Geçen yıl 1 Nisan tarihinden itibaren bugüne kadar genel sağlık sigortası borcu birikenler için bir af kapsamında yapılandırma yapılacağı, primlerin 53 liraya düşürüleceği GSS borcu olanların borçlarını 12 taksitle ödeyebilecekleri bildirildi.

Şuan Yeşilkart uygulaması son buldu ve sağlık sigortası olmayan vatandaşlar aylık 54 TL. ücret karşılığında sağlık sigortası yaptırabiliyorlar.

Bu sigortayı yaptıran aile reisinin eşi ve çocukları da sigortadan yararlanabiliyor.

Eğer ailenin aylık 54 TL. ödeyecek durumu yoksa, bu ödeme Devlet tarafından yapılıyor. Ancak bunun için kişinin ödeme gücü olmadığını belirtmesi için gelir testi yaptırması gerekiyor.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Havva dedi ki:

  Arkadaşlar sadece gidip yeşil kart bürosuna orada gelir testi yaptiriyorsunuz sadece kimlik fotokopinizi veriyorsunuz hiç bir geliriniz yoksa üzerinize herhangi bir araba tapu yoksa bir hafta içinde sonuçlanıyor bukadar abarmanyin olayı ne evrağı ne polisi yeni başvurdum daha

 2. Şükrü dedi ki:

  Benim hiç bir gelirim yok bir işlik alıyordum oda bitti yeşil kart nasıl alacağım