geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Pazar Parçalı Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
19°C
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C

Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır? İnternetten Başvuru (E-Devlet)

Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır? İnternetten Başvuru (E-Devlet)
A+
A-

Sigortası olmayan ve devletin ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanmak isteyenler tarafından araştırılan e-devletten yeşil kart başvurusu nasıl yapılır, yeşil kart başvurusu nasıl yapılır, Yeşil kart başvurusu yapanlar yeşil kart sorgulama nasıl yapabilir, evi olan yeşil kart alabilir mi ve tüm merak edilenleri içeriğimizde bulabilirsiniz.

Yeşil Kart Nasıl Alınır?

Yeşil kart uygulaması Türkiye’de fakirlik belgesi sahiplerine verilmekte olan kişinin maddi olanaksızlıklar içerisinde olduğunu belirten bir sosyal yardım projesidir. Yeşil kart sahibi vatandaş, ücretsiz barınma, sağlık, eğitim ve benzeri sosyal hizmetlerden yararlanabilmektedir. Yeşil kart Amerika’da oturma izni için verilen belge veya motorlu taşıt sertifikası ile karıştırmamak gerekir. Yine yeşil pasaport adıyla bilinen belgede başka bir evraktır. İçeriğimiz de bahsettiğimiz yeşil kart; fakirlere sosyal yardım yapılabilmesi için verilen resmi evraktır.

Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ne zaman verilmeye başlandı; Türkiye’de yeşil kart uygulaması 18.06.1992  tarih ve 3816 sayılı  Resmi Gazete’de yayımlanarak, ödeme gücü olmayan vatandaşların tedavi giderlerinin devlet tarafından karışlanması ve yeşil kart uygulaması hakkında ki yönetmelik ile yürürlüğe girmiş ve uygulanmaya başlamıştır.

Yeşil Kart Alma Şartları Nelerdir?

Yeşil kart başvurusu yapmak isteyen vatandaşların aşağıda ki şartları taşımaları gerekmektedir. Bu şartlar;

 • Başvuru sahibinin herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması, sigortadan mahrum olması,
 • Kişinin mensubu olduğu ailenin aylık kazancının, asgari ücretin vergi ve sosyal sigorta primi dışında ki miktarının 1/3’ünden az olması gerekmektedir. Asgari ücret 2.825,90 TL. NET’tir. Bunu 3’e bölmek gerekirse, 941,69 TL ‘ye tekabül etmektedir. Ancak bu tutarın enflasyon oranlarına göre artması beklenmektedir.
 • Özel bir kanun hükmü gereğince sigortadan yararlanması uygun görülen vatandaşlarda yeşil kart başvuru yapabilir.

Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru yapmak isteyen vatandaşların öncelikle kaymakamlık veya Valiliklere başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

Bazı kaymakamlık veya Valilikler Başvuru yapmak isteyenlerden dilekçe talep edebilirler. 

Bu formu dolduran vatandaşlar, eğer İl’de ikamet ediyorlarsa Valiliklere, İlçelerde ikamet ediyorlarsa bağlı bulundukları Kaymakamlığa başvurularını gerçekleştirirler.  Başvuruları alan Kaymakamlık ve Valilikler, başvuru sahibinin yeşil kart alabilmek için gerekli şartları taşıyıp taşımadığını mevzuat hükümlerine göre inceler. Bu sebeple, yönetmelikte belirtildiği üzere;

Kanundan yaralanmak için valilik yada kaymakamlığa ilk olarak başvuru yapanların yeşilkart başvuru ve bilgi formları;

 • Muhtarlıklar,
 • Nüfus müdürlüğüne,
 • Defterdarlık yada malmüdürlüğüne,
 • Tapu sicil müdürlüğüne,

Belediye başkanlığına ve gerekli görülen hallerde emniyet yada jandarma teşkilatı ile diğer kurum ve kuruluşlara gönderilir.

Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Başvuru sahiplerine verilen yeşil kartlar 1 yıl süre geçerlidir. Bir yıl içerisinde kişinin maddi durumunda herhangi bir değişiklik olursa, kartı iptal edilir. Kart sahipleri kartlarını aldıkları tarihten 1 yıl sonra ve devam eden yıllarda, yeşil kart yoklama belgesini doldurarak (vize belgesi) kartı teslim aldıkları kaymakamlık veya valilik makamına teslim ederler. Bu işleme yeşil kartın vizesinin yenilenmesi işlemi adı verilmektedir.

Yeşil Kart Nasıl İptal Edilir?

Yeşil kartı olan vatandaş, yine yenileme ve vize işlemi gibi, kartı aldığı makama bir dilekçe ile başvurur ve yeşil kartını iptal etmek istediğini beyan eder. Bu işlem sonucunda, kart sahibinin dilekçesi kabul edilir ve kendisine teslim edilen yeşil kart ve sağlık karnesi belgesi teslim alınır.

Yeşil Kart Uygulaması İptal Edildi mi?

Türkiye’de yeşil kart uygulaması 01 OCAK 2012 tarihinden itibaren kaldırıldı. SGK artık sigortaya ihtiyacı olan vatandaşlara gelir testi (GSS) uygulaması başlattı. Bu uygulama sonucunda yeşil karta ihtiyaç duyulmaksızın tüm vatandaşlarımıza ücretsiz olarak sağlık hizmeti verilmeye başlandı.

Çalışmayan, çalışamayan genel sağlık sigortası olmayan vatandaşlar, aynı yeşil kartlı gibi, gelir testi yaptırmak zorundalar. Bu test işlemi mevzuat hükümlerine göre her yıl belirli dönemlerde yaptırılmaktadır.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI HİZMETLERİ BAŞLADI! İŞTE KAMU SPOTU

SGK Gelir Testi Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık sigortası uygulaması çalışmayan veya gelir kazanmayan kişiler için 01 OCAK 2012 tarihten itibaren yürürlüğe girdi. Genel sağlık sigortasının amacı sosyal güvencesi olmayan vatandaşların sağlık primlerini ödemesi, ödeyemeyenlerin ise devlet tarafından ödenerek sağlık hizmetlerinden yararlanmalarının sağlanmasıdır.

Gelir testi yaptırmak isteyen vatandaşların bağlı bulundukları bölgede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmaları gerekiyor. Bu başvurular sonucunda, kişilerin aylık gelirleri asgari ücretin 1/3 oranından az ise, yine yeşil kart uygulamasında olduğu gibi sağlık sigortası primleri devlet tarafından ödeniyor.

Aylık gelirler, asgari ücretin 1/3’ünden fazla ise kişiler sağlık sigortalarını kendileri ödemek zorundadır. Bu ödemeler 1, G-2 ve G-3 adı verilen üçlü sisteme göre ödenmektedir. Ödeme miktarları aşağıdadır.

Bu miktarları ödeyen kişiler genel sağlık sigortası (GSS) hizmetlerinden yararlanabilmektedirler.

GSS ile ilgili tüm merak ettiklerinizi GSS gerekli evraklar ve belgeler içeriğimizde bulabilirsiniz.

Geçen yıl 1 Nisan tarihinden itibaren bugüne kadar genel sağlık sigortası borcu birikenler için bir af kapsamında yapılandırma yapılacağı, primlerin 53 liraya düşürüleceği GSS borcu olanların borçlarını 12 taksitle ödeyebilecekleri bildirildi.

Şuan Yeşilkart uygulaması son buldu ve sağlık sigortası olmayan vatandaşlar aylık 107,32 TL ücret karşılığında sağlık sigortası yaptırabiliyorlar.

Bu sigortayı yaptıran aile reisinin eşi ve çocukları da sigortadan yararlanabiliyor.

Eğer ailenin aylık 107,32 TL’yi ödeyecek durumu yoksa, bu ödeme Devlet tarafından yapılıyor. Ancak bunun için kişinin ödeme gücü olmadığını belirtmesi için gelir testi yaptırması gerekiyor.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Abdullahdogan dedi ki:

  Yeşilkart başvurusu yapmak istiyorum

 2. Avatar Emine Akın dedi ki:

  Benim durumum yok yardım istiyorum

  (5/5)
 3. Avatar Basri dedi ki:

  Üzerimde 1 ev 1 araba var ama çalışmıyorum yeşilkart çıkarmı bana araba arkadaşımın

 4. Avatar Songul dedi ki:

  Eşim ceza evinde 9 aylık bebeğim var hiç bir gelirim yok sağlık güvencem yeşil kart başvurusu yapmak istiyorum bebegime birşey olsa ne yapacağımı bilmiyorum lütfen yardımcı olun

 5. Avatar can atasoy dedi ki:

  2002 dogumlu oldugum için babamın sgk sınden yararlanamıyorum ve sağlık acısında herhangı bır guvencem bulunmuyor ne yapmamız gerekıyor ınsanlara hıc bır konuda yardım edılmıyor lutfen ınsanlara yardımcı olun yeşilkart almam için ne yapmam gerekiyor

 6. Avatar Havva dedi ki:

  Arkadaşlar sadece gidip yeşil kart bürosuna orada gelir testi yaptiriyorsunuz sadece kimlik fotokopinizi veriyorsunuz hiç bir geliriniz yoksa üzerinize herhangi bir araba tapu yoksa bir hafta içinde sonuçlanıyor bukadar abarmanyin olayı ne evrağı ne polisi yeni başvurdum daha

  1. Avatar Eyüp dedi ki:

   başka bir şey yaptınız mı gelir testinden sonra? Ben de başvurdum ve gelir testi sonuçlandı. Acaba bundan sonra başka bir yere gss için başvuru yapıyor muyuz?

 7. Avatar Şükrü dedi ki:

  Benim hiç bir gelirim yok bir işlik alıyordum oda bitti yeşil kart nasıl alacağım