geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,4799
EURO
9,0426
ALTIN
442,16
BIST
1.557
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Kar Yağışlı
3°C
İstanbul
3°C
Kar Yağışlı
Salı Çok Bulutlu
3°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
7°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
10°C
Cuma Parçalı Bulutlu
12°C

Tarım ve Hayvancılık Desteklemeleri (Ödeme 2021)

Tarım ve Hayvancılık Desteklemeleri (Ödeme 2021)

Ülkemizde düzenlemesi yapılan ve Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren kararnamelerden bir tanesi de Tarım ve hayvancılık desteklemeleri olmuştur. Cumhurbaşkanlığı tarafından onay gören bu destekleme kapsamında çalışmalar geçtiğimiz yılda da bir çok il ve ilçede hayvancılık sektörünün daha fazla geliştirilerek veriminin arttırılması hedeflenmiş olduğu gibi aynı zamanda ülke ekonomisinin de canlı tutulması ve yerli hayvan genetiklerinin korunması için desteklemeler yapılmıştır.

Tarım ve hayvancılık desteklemelerinde hayvan hastalıklarının önüne geçilmesi ve sağlıklı hayvancılık sektörünün önünün açılması açısından hayvansal üretim yapan yetiştiricilerin desteklenmesi, hayvancılığın sürdürülebilirliğinin artması açısından önemli bir role sahip olacaktır. Verilen destekleme ödemeleri 2021 yılında da verilmeye devam edecektir.

2021 yılında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile ve yayınlanan tebliğler ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarım ve hayvancılık sektörlerinde çiftçilere yapılacak olan destekleme ödemelerinin miktarları ve usul ve esasları yeniden belirlenmiştir.

Karar:

Tebliğler:

 • Hayvancılık desteklemeleri uygulama tebliği (2020/32 nolu tebliğ),
 • Bitkisel üretime destekleme uygulama tebliği (2020/31 nolu tebliğ)

Aks’ye Kayıtlı Tüm Sektör Üreticileri Arılı Kovan Desteğinden Faydanabilecek

Tarım ve Orman Bakanlığının Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’i Resmi Gazete’de 5 Kasım 2020 yılında  sayılı kararnamesi ile yürürlüğe girmiş ve sürdürülebilirliğin önü açılmıştır. Böylelikle ülkemizdeki verimli toprakların aynı zamanda da hayvancılık sektörünün tekrar canlanması amaçlanmıştır. Yapılan düzenlemeler ile bu tebliğin uygulanmaya başlanması ile bir çok proje kapsamında desteklemeler verilmiştir.

2020 yılında yaşanan (Kovid-19) salgını nedeniyle süt içerik analizinde gecikme yaşayan üreticilerin mağduriyete uğramaması için, süt içerik analizi yaptırma tarih aralığı 1 Şubat 2020-15 Mart 2021 olarak değiştirildi.

Ayrıca salgın döneminde küçük ölçekli arıcılık işletmelerinin yaşadıkları olumsuzlukları en aza indirmek adına AKS’ye kayıtlı tüm arıcılar “arılı kovan desteklemesi”nden faydalandırılacak.

Arılı kovan destekleme ve arıcıların damızlık ana arı destekleme başvuruları 10 iş günü içinde Tarım ve Orman Bakanlığı il veya ilçe müdürlüklerine yapılacak.

Tebliğ, 1 Ocak 2021’den itibaren geçerli olacak.

Tarım ve Hayvancılık Desteklemeleri 2021

Cumhurbaşkanlığı önderliğinde alınan ve resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Tarım ve hayvancılık desteklemeleri maddeler halinde aşağıda belirtmiş olduğumuz gibi yer almaktadır. Büyükbaş, küçükbaş ve diğer hayvancılık desteklemeleri şunlardır;

 • Buzağı desteklemesi
 • Malak desteklemesi
 • Dişi manda desteklemesi
 • Islah amaçlı süt içerik analiz desteklemesi
 • Anaç koyun ve keçi desteklemesi
 • Küçükbaş soy kütüğü desteklemesi
 • Sürü büyütme ve yenileme desteği
 • Arılı kovan desteklemesi
 • Damızlık ana arı desteklemesi
 • Sürü yöneticisi istihdam desteği
 • İpek böceği yetiştiriciliğinin desteklenmesi
 • Besilik erkek sığır desteklemesi
 • Düve alım desteği
 • Tiftik keçisi yetiştiriciliğinin desteklenmesi
 • Atık desteği
 • Programlı aşı ve küpe uygulamaları
 • Hastalıktan arı işletme desteklemeleri
 • Hayvan genetik kaynaklarının yerinde korunması ve geliştirilmesi desteği
 • Hayvan hastalığı tazminatı desteklemeleri
 • Ditap desteği olarak başlıklar halinde verebiliriz.

5 Kasım 2020 tarihli Resmi Gazete’ de yayımlanan karar ve daha sonra ki tarihlerde yayımlanan uygulama tebliğlerinde yer alan usul ve esaslar ve üreticilerin bilmeleri gereken detaylar ve şartlardan kısaca bahsedecek olursak;

Buzağı Desteklemesi Şartları

Türkvet ve e-ıslaha kayıtlı olan buzağıların doğdukları işletme numaraları, ana kulak numarası, cinsiyeti ve doğum tarihleri aynı olarak her iki veri tabanında da kayıt altında bulunmalıdır. Bunun yanı sıra Türkvet kayıtlarına göre buzağıların doğmuş oldukları işletmelerde en az 120 gün yaşamış olmaları gerektiği gibi programlı aşları da veteriner bilgi sistemine kaydedilmiş olması gerekmektedir. 2020 yılında ilk doğumunu yapan düvelerin ilkine buzağılama yaşı en fazla 810 gün, ineklerde ise destekleme yılı ile bir önceki buzağılaması arasındaki süre en fazla 450 gün olmalıdır. Desteklemeden yararlanmak isteyen şirketler her buzağı için bir kez destekleme ödemesinden yararlanır. Ödeme buzağının doğduğu işletme numarası üzerinden yapılırken e-ıslaha kayıtlı olan işletme sahibinin adına yatırılır. Buzağı destekleme kapsamında iki dönem vardır. Destekleme ödemeleri bu iki dönem içerisinde yapılırken destekleme şartlarını sağlamayan buzağılar her iki dönemde de yararlanamadılar ise sonraki süreçler de de bu kapsamdan faydalanamayacaklardır. Kararname hükmündeki maddelere uyum sağlayan işletmeler il ve ilçe müdürlüklerine müracaat ederek destekleme programlarından yararlanabilirler. Ayıca işletmelerin listesi askı veya hak ediş listelerinin yayınlanmasından önce HAYGEM’ e bildirilir.

Buzağının doğduğu işletme, soy kütüğüne 01.10.2020 tarihinden önce kaydedilmiş ve 31.12. 2020 tarihi itibarıyla kayıtlı olmalıdır. Yetiştirici, destekleme müracaatını damızlık sığır yetiştiricileri birliği aracılığıyla yapmalıdır.

Başvurular, 1. dönem için 31.12.2020 tarihine kadar, 2 dönem için ise 01.04.2021-15.06.2021 tarihleri arasında yapılır. Birinci dönemde başvurusu olan yetiştiriciler, ikinci dönemde tekrar başvuru yapamaz. Süresi geçtikten sonra yapılan tüm başvurular geçersizdir. Başvurular destekleme yılı için geçerlidir.

Destekleme başvuruları, 1. dönem için 15.01.2021, ikinci dönem için ise 01.07.2021 tarihine kadar,  il, ilçe müdürlükleri tarafından e-ıslaha kaydedilir. Yanlışlıkların veya süresi içerisinde başvuru olduğu halde girilmeyen eksikliklerin giderilmesi için 1 ay süreyle uzatılarak e-ıslah başvuru kayıtları açılır.  02.08.2021 tarihinden sonra e-ıslaha kaydedilen buzağılar destekleme kapsamına alınmaz.

Malak Desteklemesi Şartları

Malaklar, 01.01.2020-31.12.2020 tarihleri arasında doğmuş olmalıdır. Malak desteklemesi ödemelerinden yararlanmak isteyen işletmelerin yetiştirmiş oldukları malakların en az 120 gün boyunca aynı işletmede yaşamış olması şartı arandığı gibi aynı zamanda küpelenmiş ve doğmuş oldukları tarihte Türkvet’e kayıt edilmiş olmaları gerekmektedir. Bunların yanı sıra Malak aşılarının tam bir şekilde yapılmış olması gerektiği gibi  aynı zamanda da veteriner bilgi sistemine kayıt edilmiş olmaları gerekmektedir. Malak yetiştiricilerinin damızlık manda yetiştiricileri birliği üyesi olmaları gerekmektedir. Desteklemeden yararlanılacak olan Malakların ana ve babalarının da MIS’ ta kayıt altında bulunmaları gerekmektedir. Soy kütüğüne kayıtlı malak ilave desteklemesi, Malakların doğduğu işletme, 31.12.2020 tarihine kadar MIS’a kaydedilmiş olmalıdır.

Birinci dönem başvurular 31.12.2020 tarihine kadar, ikinci dönem başvurular 01.07.2021- 01.08.2021 tarihleri arasında olmak üzere iki dönem halinde yapılır.

Destekleme başvuruları; il,ilçe müdürlükleri tarafından, malak desteği için TÜRKVET, soy kütüğüne kayıtlı malak ilave desteklemesi için ise MIS’ta yayımlanan destek almayı hak eden malak listesi üzerinden değerlendirilir ve buna göre icmal-1 hazırlanır. Hazırlanan birinci dönem icmal-1 listesi 25.01.2021 tarihinden itibaren, ikinci dönem icmal-1 listesi 23.08.2021 tarihinden itibaren 5 iş günü süre ile il, ilçe müdürlüğünde askıya çıkarılır. Askı başlangıç ve bitimi tutanağa bağlanır.

Dişi Manda Desteklemesi

Dişi Manda Desteklemesi İçin Yapılması Gerekenler

Desteklemelerden yararlanacak olan işletmelerin ve dişi mandaların, 31.12.2020 tarihi itibarıyla TÜRKVET’te kayıtlı olmaları gerekmektedir. Doğum tarihi ise 1/1/2020 den önce olmalıdır.  Dişi mandaların işletmeye geliş tarihi, 01.10.2020 tarihinden önce olmalıdır. Soy kütüğüne kayıtlı olan dişi mandaların ilave destekleme programlarından yararlanmaları için MIS’ te kayıtlı olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda bulunmuş oldukları işletmelerde en az 5 ay boyunca süt ölçümlerinin yapılmış olması gerekmektedir. Süt ölçümleri düzenli olarak yapılmış olan mandaların ise süt verimlerinin mutlaka MIS’ a kayıt edilmiş olması gerekmektedir. Yapılacak olan süt ölçümlerinin ise sağım sistemi ile ölçülmüş olması gerekmektedir.

Damızlık manda yetiştiricileri birliğine üye olan yetiştiriciler birlikler aracılığıyla, üye olmayan yetiştiriciler ise şahsen il, ilçe müdürlüğüne başvurur. Başvurular 31.12.2020 tarihine kadar yapılır.

Islah Amaçlı Süt İçerik Analiz Desteklemesi ve Protein Oranı

İşletmelerin soy kütüğüne kaydı yapılmış olan en az 10 baş saf sütçü kombine ırk ineğine sahip olmaları gerekmektedir. İneklerin yılda iki kez olacak şekilde yağ ve protein oranı ölçülmeli bunun yanı sıra Somatik hücre sayısı için geçerli olacak süt içerik analizlerinin yapılmış olması gerekmektedir.

Analizlerde yapılan yağ ve protein oranın % 2,0 ile 6,0 olması gerekmektedir. Somatik hücre sayısında ise 1.500,000 ml geçerli analiz olarak kapsama alınmaktadır. Geçerli olacak iki analiz arasındaki sürenin bir ay (30 gün) olması gerekmektedir. İşletmelerde yapılan analiz sonuçlarının aynı olması veya birbirine çok yakın olması durumunda analizler geçersiz sayılacaktır.

Anaç Koyun ve Keçi Desteklemesinde İlave

Anaç koyun yetiştiricilerinin Türkvet’e kayıt yaptırmaları gerekmektedir ve bu sayede desteklemeden yararlanmak istedikleri koyun ve keçilerin 15 ay ve üzerinde olmaları gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra Siirt, Mardin, Şırnak gibi illerde saf ırk anaç tiftik keçileri ilave desteklerden yararlandırılır. Desteklemeden yararlanacak anaç koyun ve keçilerin damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliğine üye ve yaşları 06.11. 2020 tarihi itibarıyla 15 ay ve üzeri olmalıdır.

Başvuru yeri, şekli ve zamanı;

Yetiştiriciler (göçer hayvancılık yapan yetiştiriciler dahil), üyesi oldukları damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliğine dilekçe ile 04.12.2020 tarihine kadar başvurur. Birlik, 06.11.2020 tarihinde TÜRKVET’ten KKBS’ye aktarılan yedekteki kayıtları esas alır.

Küçükbaş Soy Kütüğü Desteklemesi

Soy kütüğüne kayıtlı olan damızlık koyun yetiştiricileri bu desteklemelerden faydalanmak için ıslah programında kayıtlı olmaları ve il damızlık koyun ve keçi yetiştiricileri birliğine üye olmaları gerekmektedir. Damzılık koyun ve keçilerin küpelenmiş olmaları  ve Türkvete kayıtlı olmaları gerekecektir. Bu desteklemeden yararlanacak olan yetiştiricilerin koyun ve keçileri 01/04/2020 tarihine kadar doğum yapmış olmaları ve doğan yavruların kayıtlarının da SOYBİS’ e yapılmış olması gerekmektedir.

Sürü Büyütme ve Yenileme Destekleme Çalışmaları

Anaç koyun ve keçi yetiştiricileri  KKBS’ ye başvuruda bulunarak doğrudan desteklemeye kayıtlarını yapmış bulunmaktadırlar. 15 aylık ve üzerinde olan keçiler için bakanlıkların belirlemiş oldukları düzenlemeler doğrultusunda ilave destekler verilebilir. Desteklemeden yararlanacak damızlık koyun, keçilerin aşım, doğum ve yavrularının verim kayıtları SOYBİS’te kayıtlı olmalıdır.

Desteklemeden yararlanacak damızlık koyun, keçiler 15.05.2021 tarihine kadar doğum yapmış olmalıdır. 15.10.2021 tarihine kadar oluşan ve sisteme girilen kayıtlar üzerinden destekleme ödemesi yapılır.

Arılı Kovan Desteklemesi

Arı yetiştiricilerinin öncelik olarak AKS (Arıcılık Kayıt Sistemi)’ye üye olmaları gerekmektedir. İşletmelerinde en az 30 arılı kovanı olan yetiştiriciler destek ödemelerinden faydalanabileceklerdir. Arıcılar, onaylı başvuru dilekçesi ile arılarının bulunduğu il, ilçe müdürlüğüne 18.12.2020 tarihine kadar başvurmalıdır.

Destekleme başvurusu yapılan arılı kovanların tespitleri, AKS’deki kayıtları esas alınarak, 31.12.2020 tarihine kadar, en az 2  il, ilçe müdürlüğü personeli tarafından arılıkta yapılır. Tespit sonucunda arılıkta tespit edilen arılı kovan sayısı, AKS’deki sayıdan fazla olması veya kovanların plakalarının farklı olması durumunda AKS verileri esas alınır. Tespit edilen arılı kovan sayısının AKS’deki sayıdan eksik olması durumunda tespit sayısı esas alınır. Ana arı, damızlık ana arı ve Arılı kova için ayrı ayrı ödeme şekilleri belirlenir. Ana arı için ödenecek olan tutar adet başına 15 TL. olarak belirlenmiştir. Damızlık ana arı için adet başına 80 TL. ödenirken, Arılı kovanda adet başına 15 TL ödenmektedir.

Damızlık Ana Arı Üreticileri

Bakanlık tarafından üretim izni alarak damızlık ana arıları AKS’ye kayıtlı ve üretici örgütüne üye olan üreticilere sattıklarını belgelemiş oldukları taktirde destekleme ödemelerinden yararlanacaklardır. Damızlık ana arıların satış belgelerinin bulunması gerekmektedir. İşletmeler aktif arılı kovan sayısının %5’i kadar desteklerden yararlanabilirler.

Arıcılar, üyesi olduğu yetiştirici, üretici örgütünden aldıkları dilekçeye, satış belgesinin aslını da ekleyerek 18.12.2020 tarihine kadar arılığının bulunduğu il, ilçe müdürlüğüne başvurur. Destekleme başvurusu yapılan damızlık ana arıların tespitleri; AKS’deki kayıtları esas alınarak 31.12.2020 tarihine kadar, en az 2 il, ilçe müdürlüğü personeli tarafından arılıkta yapılır. Tespitlerde damızlık ana arılar renk işareti ve numarası yönünden kontrol edilir.

Programlı Aşı ve Küpe Uygulamaları

Bakanlıklar tarafından belirlenmiş olan aşılar öncelik olarak veteriner tarafından gerçekleştirilmelidir. Aşılama desteklemesinden yararlanacak olan veteriner hekimlerin mesleğini serbest olarak yapması gerekmektedir. Kamuda görevli olan veterinerler, veteriner sağlık teknikeri ve teknisyeni aynı zamanda sözleşmeli olarak görev yapan veteriner hekimler bu desteklemeden yararlanamazlar.

Hayvan Hastalığı Tazminatı Destekleri

Resmi veteriner hekimlerin veya bakanlık tarafından belirlenmiş olan veteriner hekimlerin gözetimi altında mecburi kesime tabi tutulmuş olan hayvanlar, tazminatlı hastalık nedeni ile imha edilen hayvanlar, mecburi bir hastalığa karşı koruma sağlamak için kesilmek zorunda kalan hayvanlar ile resmi veteriner hekim raporu ile tespit edilen hayvanların bedelleri hayvan sahiplerine verilmektedir.

Destekleme Ödemelerinde Üye Yöneticilerinden Yapılacak Olan Kesinti

5996 sayılı kanuna göre Islah amaçlı yetiştirici birliklerinden, 1163 sayılı kanuna göre, tarımsal amaçlı kurulmuş olan kooperatif üyelerinden, 5200 sayılı kanuna göre üretici birliklerinden hak etmiş oldukları destek ödemelerinin hizmet bedeli olarak, Çiftçi Örgütlerini Güçlendirme adı altında sistem üzerinden otomatik olarak kesinti yapılmaktadır. yapılan kesintilerden geriye kalan miktarlar ise üretici ve yetiştiricilerin hesaplarına aktarılır. Yapılacak olan kesinti oranları destek konularına göre değişiklik göstermektedir. Kesinti oranlarını bir tablo yardımı ile anlatmak bu konuyu çok daha net ifade etmemize yardımcı olacaktır.

Destek KonusuKesinti Oranı
Buzağı%3 ile %5
Malak%3 ile %5
Dişi Manda%3 ile %5
Islah Anaçlı Süt İçerik Analizi%3 ile %5
Besilik Erkek Sığır%3 ile %5
Anaç Koyun Keçi%3 ile %5
Sürü Büyütme%3 ile %5
Küçük Baş Soy Kütüğü%3 ile %5
Arıcılık%3 ile %10
Buzağı Ödemelerinde Kooperatif Üzerinden Yapılan Desteklemeler%3 ile %25

Tabloda belirtmiş olduğumuz kesinti oranlarının %3’lük kısmı il/ilçe birliklerine verilirken %5’lik ve %10’luk kısmı merkez birliğine, %25 lik kısım ise kooperatif merkez birliği tarafından kesilmektedir.

Hayvancılık Desteklemelerinde Ödenecek Olan Tutarlar

Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan kararnameler üzerinden en önemli değişiklikler hayvancılık desteklemelerinde görülmektedir. Aşıları tamamlanmış olan ve destekleme programındaki şartlara uyum sağlayan hayvanlar için verilecek olan ödenek listesi aşağıdaki tablo üzerinde anlatılmaktadır.

Buzağı Ve Malak DesteğiTL/Baş
81 il’de 4 ay ve üzeri malak desteği370 TL
Malak150 TL
Anaç Manda250 TL
81 İl’de Soy Kütüğü600 TL
Soy Kütüğüne Kayıtlı Manda400 TL
Soy Kütüğüne Kayıtlı Malak400 TL
Yetiştiricilik Bölgesi İlleri200 TL
Döl Kontrolü50 TL

Sürü Yöneticisi Ödeneği

Ülkemizde son zamanlarda istihdam oranında artış gözlemlenirken yeni düzenlemeler ile gündeme gelen kararnameler hükmünde sürü yöneticisi yani çobanlarımız için istihdam desteği verilmektedir. Bu desteklerden yararlanacak olan çobanların TÜRKVET’e kayıtlı 100 baş ve üzerinde koyun ve keçi aynı zamanda anaç hayvan varlığına sahip olan ve kararnamede belirtilen şartlara uyum sağlayan sürü yöneticilerinin istihdam desteği 5.000 TL. olarak belirlenmiştir. Hayvan sayısının tespitinde 06.11. 2020 tarihinde TÜRKVET’ten alınan yedek liste verileri esas alınır.

 Köy-mahalle sürülerini ortak otlatan çobanlar da desteklemeden yararlandırılır. Bu çobanların otlattığı sürüler en az 2 işletmeden oluşmalı ve her bir işletmede en fazla 99 baş olmak üzere; toplamda en az 100 baş ve üzeri anaç küçükbaş hayvan varlığı bulunmalıdır.

Başvurular, işletme sahibi veya köy, mahalle sürüsünü otlatan çoban tarafından dilekçe ile işletmenin kayıtlı olduğu il, ilçe müdürlüklerine yapılır. Başvuru sırasında aşağıdaki belgeler istenir;

 • Çobanın ve işletme sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • Sürü yöneticisi sertifikası,
 • Muhtar onaylı muvafakatname, çoban işletme sahibi/işletme sahibinin birinci dereceden yakını ise işletme sahibinin taahhütnamesi.
 • e-Devletten alınan kare (QR) kodlu sigortalılık hizmet döküm belgesi.
 • İl, ilçe müdürlüğünce desteklemeye esas olarak düzenlenecek ekler https://cobandestegi.tarim.gov.tr adresinde yer alan sürü yöneticisi (çoban) istihdamı desteği sisteminde yayımlanır.
 • Başvurular, Tebliğ yayımı tarihinden itibaren başlar; 31.12. 2020 tarihinde son bulur.
Koyun Keçi Ve Tiftik Ödenekleri

Koyun Keçi Ve Tiftik Desteklerinde Verilecek Olan Ödemeler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Tarafından kararnamede belirtilmiş olan koyun keçi yetiştiriciliği yapan ve gerekli birliklere üye olan yetiştirici ve üreticilere koyun keçi başına 25 TL. ödeneceği belirtilirken Siirt, Şırnak ve Mardin’de anaç tiftik keçisi başına 20 TL. ödeneceği belirlenmiştir. Aynı zamanda kararnamedeki şartlara uyum sağlayan yetiştiricilere ilave olarak 100 TL. daha ödeneceği belirtilmiş olup  Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Tiftik Üretim Ödeneği

Tiftik üretimi ile uğraşan üreticilerin kararname hükmünde belirtmiş olduğu şartlara uyum göstererek tiftik veri tabanı sistemine kayıtlı olan üreticilere tiftiğin kilosuna 30 TL ödeneceği belirtilmiştir.

Uşak, İzmir, Erzincan, Aksaray, Bursa, Balıkesir, Adana gibi illerde yapılacak analizler sonucunda ıslah amaçlı süt kalitesinin desteklenmesi projelerinde süt içeriklerinin tespitinde her bir sığır için ödenecek olan tutar bakanlık tarafından tespit edilip belirlenir.

İpek Böceği Desteklemelerinde Yapılacak Olan Ödemeler

Birime destek olmak amaçlı yapılacak olan ipek böceği ödenekleri tohum yani kutu ve koza sayısına göre değişiklik gösterecektir. İpek Böcekçiliğinde tohum adet olarak hesaplanır ve her bir adet için 70 TL. ödenirken kilogram olarak hesaplanan her bir yaş koza için 50 TL ödenmektedir.

Yapılacak olan diğer ödemeler için belirlenmiş olan su ürünleri, balıkçı gemisi desteği, Yem Bitkileri, Hayvan Hastalık tazminatları, hayvan başı ödeme, Aşı desteği, Atık desteği, Hayvan Gen kaynakları, Biyolojik Ve biyoteknik mücadele desteği için yapılan ödemelerin tutarlarını bir şablon yardımı ile sizlere aktaracağız.

Su ÜrünleriBirime Destek  
Sıra NoSu Ürünleri Desteği (TL/kg-Adet)
1Alabalık (kg)350.000 kg’a kadar (350.000 kg dahil)0,75
2Yeni Türler (kg)350.000 kg’a kadar (350.000 kg dahil)1,5
3Kapalı Sistem Üretim (kg)350.000 kg’a kadar (350.000 kg dahil)1,5
4Kilogram Üstü Alabalık Üretimi (kg)350.000 kg’a kadar (350.000 kg dahil)1,5
5Midye (kg)350.000 kg’a kadar (350.000 kg. dahil)0,1
6Sazan (kg)350.000 kg’a kadar (350.000 kg. dahil)0,5
7Hastalıktan Ari Kuluçkahane Damızlık Alabalık Desteği (adet)10.000 adet’e kadar (10.000 adet dahil)60
8Toprak Havuzlarda Balık Yetiştiriciliği (kg)30.000 kg’a kadar (30.000 kg dahil)1
Balıkçı Gemisi DesteğiBirime Destek Tutar
10-20 Metre10.000 TL
21-30 Metre15.000 TL
31-34 Metre20.000 TL
35-45 Metre30.000 TL
46 ve Üzeri35.000 TL
Yem Bitkileri DesteğiBirime Destek Tutar
Yonca Kuru35 TL / Dekar
Yonca Sulu60 TL /Dekar
Tek Yıllıklar40 TL /Dekar
Korunga45 TL /Dekar
Silajlık Tek Yıllıklar55 TL / Dekar
Silajlık Mısır Sulu90 TL / Dekar
Silajlık Mısır Kuru45 TL / Dekar
Yapay Çayır Mera150 TL / Dekar
Patates Siğili Görülen AlanAldığı desteğe %50
Hayvan Başı ÖdemeBirime Destek Tutar
Hastalıktan Ari İşletme450 TL / Baş
Onaylı Süt Çiftliği Desteği80 TL/ Baş
Aşı DesteğiBirime Destek Tutar
Büyükbaş Aşı Desteği1,50 TL / Baş
Küçükbaş Aşı Desteği1,00 TL / Baş
Büyükbaş Küpe Uygulama1,50 TL / Baş
Küçükbaş Küpe Uyulama1,00 TL / Baş
Atık DesteğiBirime Destek Tutar
Büyükbaş Hayvan Atıkları1000 TL / Baş
Küçük Baş Hayvan Atıkları150 TL / Baş
Hayvan Gen KaynaklarıBirime Destek Tutar
Büyükbaş Koruma600 TL / Baş
Küçükbaş Koruma90 TL / Baş
Sığır Pediğrili Koruma800 TL / Baş
Arı Koruma40 TL / Baş
Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Elit Sürü Yavru70 TL / Baş
Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Taban Sürü Yavru40 TL / Baş
Halk Elinde Manda Islahı850 TL / Baş
Damızlığa Ayrıla Manda Yavrusu Desteği200 TL / Baş
Koç Ve Teke Desteği200 TL / Baş
Biyolojik ve Biyotenik Mücadele DesteğiDestek Birimi Tutar
Örtüaltında Biyotenik Mücadele120
Örtüaltında Biyojenik Mücadele400
Örtüaltı Paket Toplama520
Biyotenik Mücadele50
Biyojenik Mücadele50
Açık Alanda Paket Toplama100

Yukarıda belirtmiş olduğumuz tablolarda 2021 tarım ve hayvancılık destekleme kapsamında ödenecek olan rakam ve alanlar belirtilmiştir.

Korona nedeniyle Tarım Desteklerine Başvurular E-Çiftçi Üzerinden Yapılabilecek

2020 yılında Korona sebebiyle kalabalık merkezler kapatıldı. Tarım Bakanlığı  tarafından çiftçilerin tarım ve hayvancılık destekler ile ilgili yapacakları tüm işlemlerini elektronik ortamlardan yapabilmeleri için e-çiftçi portalı aktif hale getirildi.

Ayrıca çiftçilerin e-devlet üzerinden de tarım ile ilgili olarak tüm işlemlerinizin gerçekleştirmeleri ve resmi daireler gitmemeleri konusunda açıklamalar geldi.

Bekir Pakdemirli son paylaşımında;

Zorunlu olmadıkça resmi dairelere gitmeyelim, tüm işlemlerimizi e- Devlet Portalı üzerinden yapmaya özen gösterelim.

Fidan Taleplerinin Alınmasından Çiftçi Kayıt Sistemi Uygulanması’na, Tohum Taleplerinin Alınması’dan İşletme Tescil Belgesi Verilmesi’ne, Personel Alımına İlişkin İş Başvurularının Alınmasından İpek Böcekçiliği Yetiştiriciliği Yatırımlarının Desteklenmesi’ne, Tütün Taşıma Bildirimlerinin Alınmasından Damızlık Küçükbaş Hayvan Taleplerinin Alınmasına kadar, toplam 852 hizmet türümüzün e- Devlet Portalı üzerinden sunulduğunu siz değerli çiftçilerimize bir kez daha duyurmak isteriz.

Tarım ve Hayvancılığa Yeni Hibe Desteğiyle ilgili bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

devletdestekli telegramTelegram Kanalımızdan bize ulaşabilirsiniz.


Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Barış acar dedi ki:

  Merhaba bende koyun destegi almak istiyom devletimiz yardim istiyom van baskale gelenler koyunde

 2. Avatar EMRAH BAŞ dedi ki:

  Mhb ağrı doğbeyzıt yaşyom bende bir genç olarak bu işy yapmak istıyoruz yanı bizim istedimiz devletmiz bize destek vermesi bizde kendi havanı mız ürtelim destek bekliyoruz

 3. Avatar Hakkı dedi ki:

  Mrb ben İst samsun koyluğune dönüş yapmak ve keçi almak istiyorum ben nereye müracaat edcem ben devlet desteği istiyorum ne yapmaliyim

 4. Avatar ben bu desdklerdennası yaralanabilirim dedi ki:

  ben bu desdklerdennası yaralanabilirim