YKS 2. Ek Tercih Tarihleri Belli Oldu!

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün binlerce öğrenci tarafından merakla beklenen 2021 YKS 2. ek tercih tarihlerini açıkladı!

YKS 2. Ek Tercih Tarihleri Belli Oldu!

ÖSYM’den gelen son dakika açıklamasına göre YKS 2. ek tercihler için tarihler belli oldu. İlk tercihlerde herhangi bir kuruma yerleşemeyen adaylar YKS 2. ek yerleştirme başvurularını ne zaman ve nereden yapacak? İşte ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuza göre 2. ek tercih sürecine dair detaylar!

2021-YKS 2. Tercih Tarihleri

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün tarafından yapılan açıklamaya göre 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda TYT puanı 140-150, AYT puanı 170-180 aralığında olan adayların da yararlanabileceği ikinci ek yerleştirmeler 14-18 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılacaktır. İkinci ek tercih başvuruları ais.osym.gov.tr adresi üzerinden alınacak olup adaylara 24 tercih hakkı tanınacaktır.

YKS 2. Ek Tercih Tarihleri Belli Oldu!

2021-YKS 2. ek tercih başvurusu yapmak için HEMEN TIKLAYIN!

Üniversitelerde Kaç Boş Kontenjan Var?

Birinci ek yerleştirmenin ardından üniversitelerde:

  • 126.354 lisans
  • 97.677 ön lisans olmak üzere toplam 224 bin 31 boş kontenjan bulunmaktadır.

YKS 2. Ek Yerleştirme Süreci

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) ikinci ek yerleştirmeye ilişkin sıkça sorulan soruların yanıtlarını yayımladı. ÖSYM, ikinci ek yerleştirmeyle ilgili adayların merak ettiklerini derledi, soruları ve yanıtlarını internet sitesinden duyurdu. YKS 2. ek yerleştirme başvuru kılavuzuna göre merak edilen soruların yanıtları şu şekilde:

YKS 2. Ek Yerleştirme Ne Zaman Yapılacak?

2021-YKS ikinci ek yerleştirme işlemleri, ÖSYM başkanı Halis Aygün’ün yaptığı açıklama ile netlik kazandı. Aygün’ün açıklamasına göre başvurular yarın itibariyle başlayacak.

Öğrenciler için burs başvuruları başladı! hemen başvurun.

Kimler Tercih Yapabilecek?

2021 YKS ikinci ek yerleştirmede:

  • Merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleşmeyen adaylar
  • TYT puanı 140-150 aralığında olan adaylar
  • AYT/YDT puanı 170-180 aralığında olan adaylar tercih yapabilecek.

Ayrıca, özel yetenek sınavı sonucu ile bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran adaylar da ikinci ek yerleştirmede tercihte bulunabilecek.

Kimler Tercih Yapamaz?

2021-YKS merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmede ÖSYM tarafından bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, 2021-YKS ikinci ek yerleştirmede tercih yapamayacaktır.

En Küçük Puan Şartı Olacak mı?

Evet. 2021-YKS ikinci ek yerleştirmede, merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan bazılarının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3’teki ön lisans programları ile Tablo-4’teki lisans programlarını, ilgili programın puan türünde programın en küçük puanına eşit veya daha büyük yerleştirme puanına sahip olan adaylar, merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları ise ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebilecek.

Başarı Sırası Olan Programları Kimler Tercih Edebilecek?

Başarı sırası gerektiren yükseköğretim programlarını, merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmede olduğu gibi 2021-YKS ikinci ek yerleştirmede de sadece ilgili başarı sırası şartını sağlayan adaylar tercih edebilecektir.

2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede Kullanılmak Üzere Yerleştirme Puanı Hesaplanan Adaylar 2. Ek Tercihlerde Başarı Sırası Şartı Olan Programları Tercih Edebilecek mi?

2021-YKS sonuçlarına göre SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanı 170-180 aralığında olup ilgili yerleştirme puanı hesaplanan adaylardan Y-SAY, Y-SÖZ ve Y-EA puanı hesaplanan adaylar, gereken başarı sırası koşulunu sağlayamadıkları için başarı sırası koşulu olan programları tercih edemeyecek. Y-DİL puanı hesaplanan tüm adaylar ise DİL puan türünde başarı sırası koşulunu sağladıkları için öğretmenlik programlarını tercih edebilecek.

2021-YKS 2. Ek Yerleştirmede Kullanılmak Üzere Hesaplanan Yerleştirme Puanları İçin Başarı Sırası sonuç Belgelerinde Neden Yer Almamaktadır?

2021-YKS ikinci ek yerleştirmede, merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan bazılarının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan ön lisans ve lisans programlarını, ilgili programın puan türünde programın en küçük puanına eşit veya daha büyük yerleştirme puanına sahip olan adaylar, merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları ise ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerinden sonuç belgelerinde, ikinci ek yerleştirmede kullanılmak üzere hesaplanan yerleştirme puanları için başarı sırası yer almamaktadır.

Sorular ve Yanıtları Güncellenecek mi?

ÖSYM’nin internet sitesinden yapılan açıklamada, sıkça sorulan soruların, adaylardan gelen sorulara göre güncelleneceği belirtildi. Açıklamada, adayların güncel duyuruları takip etmeleri gerektiği, ÖSYM’nin Çağrı Merkezi’nden bilgi alınabileceği aktarıldı.

Ayrıntılı bilginin ek yerleştirmeden boş kalan kontenjanların belirlenmesinden sonra hazırlanacağı ve ikinci ek yerleştirme kılavuzunda yer alacağı ifade edildi. Açıklamada, tercih yapacak adayların ikinci ek yerleştirme kılavuzunu incelemeleri gerektiği vurgulandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.