geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,1845
EURO
9,8628
ALTIN
471,95
BIST
1.330
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
17°C
İstanbul
17°C
Çok Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
17°C
Cuma Az Bulutlu
17°C
Cumartesi Gök Gürültülü
16°C
Pazar Çok Bulutlu
17°C

Emekli Maaşını Yüksek Almak İçin Ne Yapmalı?

Emekli Maaşını Yüksek Almak İçin Ne Yapmalı?
A+
A-

Uzun yıllar çalışan ve emekli olma hayali ile yıllarını çalışma hayatına adayan emekli adaylarının ortak hayalleri emekli olunca yüksek maaş almaktır. Emekli olunca ne kadar maaş alacağını merak eden okurlarımız için emeklilikte yüksek maaş almanın yolları ve en yüksek emekli maaşlarının bağlanması için yapılması gerekenleri, yazımızda sizler için araştırdık. Öncelikle ilk kez emekli olacaklar için emeklilik için gerekli şartların neler olduğunu inceleyelim.

Emekli Olmak İçin Gerekli Şartlar

Kadın ve erkeklerin emekliliğe hak kazanabilmesi için bazı şartları sağlamaları gerekmektedir.  İlk işe giriş yılı ve sigorta başlangıç tarihi ne kadar önce ise emeklilik yaş ve prim günü şartları bir o kadar kolay olacaktır.

Emekli olmak için;

 • Emeklilik Prim sayısı şartı: Prim gün sayısını doldurmak (7.000 gün) 20 yıl
 • Yaş haddi şartı: Emeklilik hakkını kazanabilmek için yaş beklemek, (Kadınlarda 7 bin gün 58 yaş erkeklerde ise 7 bin gün 60 yaş)
 • Sigortalılık süresi: Yaşı dolduruncaya kadar çalışıyor olmak gereklidir.

İşte bu şartlardan birini bile sağlanmıyorsa emekli olunamıyor, emekli aylığı bağlanmıyor.

SGK primi gün hesaplamasında ay 30 gün yıl ise 360 gün üzerinden doldurulması gereken 7200 prim günü 20 Yıl olacaktır. 9000 prim günü ise 25 yıl olacaktır.

08 Eylül 1999 Sonrası İçin Emeklilik

8 Eylül 1999 – 30 Mayıs 2008 yılları arasında çalışmaya başlayanlar yaş haddinden emeklilik hakkını kazanabildikleri gibi bunun için kadınların 58 yaşını erkeklerin ise 60 yaşını doldurmaları şartını sağlıyor ve en az 7000 günü tamamlamış olmaları gerekiyor. İşte bu yüzden de 08.09.1999 gününden sonra işe girenler için sigortalılık süresi şartı kalkmış sadece prim gün sayısı olan 7000 gününü ve 60 yaşını tamamlayıp 61 yaşından gün alma şartını sağlamaları gerekiyor.

4.500 günden de emekli olunabiliyor ancak 60 yaşını doldurmak 25 yıllık sigortalılığın olması ve en az 4.500 gün prim ödemek şartı ile kısmı emekli olunabilmektedir.

Bu şekilde ilk kez 01 Mayıs 2008 tarihi ve sonrası ilk kez işe giren ve sigortalılığı bildirilen erkeklerden 4/A bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için kısmı emeklilik şartı 5 bin 400 gün olarak uygulanır. Ne zaman emekli olunacağının hesaplaması 5 bin 400 günü tamamladıkları ya da tamamlayacakları güne göre belli olacaktır. Yani 5400 günü 31 Ocak 2005 tarihine kadar tamamlayan erkekler bu durumda da 63 yaşında emekli olacaklardır.

Bunun yanında; Mayıs 2008 ile 01 Ocak 2035 yılı arası işe başlayanlar, 7.200 gün prim gün sayısını ve 58 yaşını doldurmaları halinde emekliliğe hak kazanacaklardır.

7200 prim gününü 31 Ocak 2005 tarihine kadar tamamlayan erkekler 60 yaşında emekli olmaktadır. Diğerleri için emeklilik şartlarının tablosu aşağıdaki gibidir;

 • 01.01.2036 ila 31.12.2037 tarihleri arasında 7200 gün 61 yaş
 • 01.01.2038 ila 31.12.2039 tarihleri arasında 7200 gün 62 yaş
 • 01.01.2040 ila 31.12.2041 tarihleri arasında 7200 gün 63 yaş
 • 01.01.2042 ila 31.12.2043 tarihleri arasında 7200 gün 64 yaş
 • 01.01.2044 ve sonrası için 7.200 gün prim ile 65 yaş şartından emekli olacaklardır.

Tüm bu şartları taşıyanlar ilk kez emekli olacakların emeklilik başvurularının nasıl yapılacak bu sorunun yanıtı ise;

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emeklilik hakkını kazanan prim gün sayısını doldurarak emekli olmak için e-Devlet kapısı üzerinden ”Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi ” başvurusunda bulunarak emekli aylığının bağlanması için talepte bulunabilirsiniz. Başvuru için yine SGK kurumuna yazılı bir dilekçe ile başvuru yaparak aylık bağlama talebinde bulunabilirsiniz. Emeklilik için gerekli şartları yerine getirenler emekli olduklarında ne kadar maaş bağlanacağını merak ediyor.

Emekli Olunca Ne kadar Emekli Maaşı Alırım?

Emeklilik hayalleri kuran yıllarca çalıştıktan sonra emekliliğe hak kazanan kişiler tarafından  en çok merak edilen sorulardan birisi de Ne kadar emekli maaşı alırım sorusudur.

Emeklilik için SGK 4A, 4B, 4C emekli maaşı hesaplaması yapılarak ne kadar maaş bağlanacağını hesaplayabilirsiniz. Bu hesaplamaların resmi kazanç tablosu değil de bilgi amaçlı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Yine 4/a 4/b ve 4/c sigortalılara ne kadar maaş bağlanacak tüm hesaplamaları aşağıda anlattık.

4A Sigortalıların Emekli Aylığı Hesaplaması

SGK’ ya e-devlet üzerinden başvuru yapan 4/A sigortalılar ne kadar emekli aylığı alacaklarını Sgk/Aylık hesapla üzerinden öğrenebilirler. TC. kimlik numarasını, SSK sicil numarası, baba adı Nüfus ili ve Doğum tarihini doğru olarak yazıp sorgulama yaparak 3.600 gün üzerinde prim ödemesi olanlar aylık hesaplamasını yapabilirler.

Yüksek emekli Maaşı Almak İçin Ne Yapılmalı?
4/a Sigortalıları için Aylık Hesaplama

Yine; http://e.sgk.gov.tr adresinden ” Vatandaş” sekmesinden emekli aylığı ve ikramiye hesaplaması 4/A 4/B 4/C sigortalıları için emekli aylığı hesaplaması yapabilirler.

4A sigortalısının emekli aylığı “aylık bağlama oranı ile ortalama aylık kazancın devletdestekli.com çarpımı formülüyle bulunuyor. En önemli faktör aylık kazanç ve aylık bağlama oranı olarak karşımıza çıkıyor. yani bu da prim tutarının ve prim gün sayısı ne kadar fazla olursa o kadar fazla emekli aylığı bağlanması anlamına gelmektedir.

4B Esnaf ve Tarım bağ -kurların Emekli Aylığı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Esnaf ve tarım Bağ-kurların 4/b sigortalıları için aylık hesaplamasını buradan TC kimlik numarası ve güvenlik kodunu yazarak kolaylıkla yapabilirler. Bu hesaplama işlemi 5400 günden az kayıtlı hizmeti bulunan kişiler için yapılmaz.

Yüksek Emekli Maaşı Almak İçin Ne Yapılmalı?
4/B Sigortalıları için Aylık Hesaplama

4C Kamuda Çalışanların Emekli Aylıkları ve İkramiye Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kamu çalışanlarının prim gün sayılarını doldurmaları halinde ne kadar maaş alacaklarının bilgisini buradan kolaylıkla hesaplamasını yaparak öğrenebilirler. Aşağıdaki görselde ki derece, kademe, ek gösterge, Makam+ Temsil Görev Tazminat göstergesi Hizmet yılı, Hizmet ayı, Kıdem yılı, Aylık tarihi Pay/ Payda Kademeli Tazminat ek gösterge gibi tğm alanları doldurarak bilgilendirme amacıyla girilen veriler üzerinden bilgi amaçlı emekli aylığı hesaplamasını yapabilirler.

Yüksek emekli maaşı Almak İçin Ne Yapılmalı?
4/C Kamu Çalışanları

Hesaplamalar tahmini rakamlar üzerinden olup asıl hesaplama SGK’ ya aylık talep durumunda hizmetler ve kayıtlar incelendikten sonra hesaplanmaktadır. Yyukarıdaki  hesaplama işlemi üzerinden hesaplanmış aylık resmi evrak yerine geçmez hesaplamalar bilgilendirme amaçlı olarak yapılmaktadır.

e-Devlet Emeklilik Aylığı Hesaplaması

Emekli olunca ne kadar maaş bağlanır merak eden okurlarımız yine 4/ b emeklilik aylığını hesaplamasını e-devlet üzerinden de yapabilir. E-devlet üzerinden yapılabilecek emeklilikle ilgili diğer sorgulamalar ise; 4A Emekli Aylık Bilgisi Belge Doğrulama, 4B Emekli Aylık Bilgisi, 4A Emeklilik Kaydı, 4A Emekli Ödeme Bilgileri olacaktır.

Birikmiş emekli aylığı sorgulaması için yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Emeklilikte Yüksek Maaş Almak İçin Ne Yapmalı

Çalışma hayatında asgari ücret  üzerinden maaş alanlar taban yani en alttan sigorta primi yatırmaları halinde emekli olunca bu kişilere düşük maaş bağlanmaktadır. Düşük maaş almamak için ne yapılması gerektiği öncesinde araştırılırsa tavan ücretten prim kazancı sağlanması halinde yüksek maaş alma olasılığı artırılacaktır. Bundan dolayı düşük maaş almak istemeyenler, emeklilikte yüksek maaş almak için ne yapılması gerektiğini de araştırılmalıdır.

Erkeklerde ve kadınlarda yüksek emekli maaş almak için bazı şartlar bulunuyor. Kadınlarda doğum, erkekler için askerlik ve yurtdışı borçlanmaları SGK tavan ücret üzerinden yapılırsa yüksek emekli maaşı alma şansını attırır. Emekli Maaşına olumlu etki yapacak bir diğer husus ta prim ödemelerinin yüksekten yatırılmasıdır. Ayrıca, Bağkur ve Tarım Bağkurlu olmak yerine  SGK’ dan emekli olmakta emekli maaşına olumlu etki yapacaktır. Yani Esnaf ve Tarım işçileri daha az prim ödemesi yaptıklarından az maaş bağlanacaktır. SGK’ya tavan prim kazanç bildirdiklerinde maaşları yükseleceğinden bu ayrıntıyı bilmek emekliliğinizde yüksek maaş alma olasılığınızı artıracaktır.

Emekli olmadan önce son 3,5 yıl maaşın yükselmesi için SGK primlerini tavandan kazanç bildirilmesi ile de maaşınız artacaktır.

Emekli aylıklarının hesaplanmasında aşağıdaki 3 farklı dönem dikkate alınarak yapılıyor;

 • 1999 yılından önceki yıllarda sigortalı olanlar için gösterge-katsayı sistemi üzerinden en son ki 10 yılın veya son 5 yılın ortalamasına göre kısmi bir aylığı,
 • 2000-2007 yılları arasında sigortalılar için TÜFE’ li güncelleştirilmiş devletdestekli.com prim esasına dayanan sisteme göre hesaplanan kısmi bir aylığı,
 • 2008 yılından sonraki yıllarda sigortalı olanlar için ABO yani aylık bağlama oranı düşürülüp ve gelişme hızının sadece %30’u hesaplamalara katıldığı yeni sisteme göre hesaplanan bir kısmi aylığı dikkate alınıp hesaplanıyor.
 • Daha önceki  yıllarda emekli aylığı asgari ücretin yüzde 70’inden aşağı olamazken, 2008 yılında yapılan reform ile 2008 yılı sonrasında bu da %35 düşürüldüğü için düşük emekli aylığı bağlanmaktadır.
 • Bundan dolayı prim gün sayısı, enflasyon, asgari brüt ücret,  büyüme hızı vb. gibi veriler baz alınarak aylıklarda farklı hesaplamalar yapılmaktadır.

En Yüksek Emekli Maaşı Nasıl Alınır?

Birçok kişi emekli olunca ne kadar maaş alacağını merak ediyor. Emekli olunca yüksek maaş almanın tek yolu yüksek pirim ödemesinin yapılmasıdır. Sosyal güvenlik uzmanları genelde yüksek maaş almak için son 3,5 yılın öneminden bahsetmektedir. İşin aslı şöyle ki eğer çalışma hayatında asgari ücret maaşından prim yatırılsa da son 3,5 yıl  prim yüksekten yatıranlar yüksek maaş alabilecektir. Aksi halde son 3,5 yıl da da az prim ödemesi yapılırsa alınacak olan emekli maaşının da düşük olmasına neden olacaktır. Uzun süre çalışan ve yüksekten prim ödeyen sigortalıların  daha fazla maaş aldığı biliniyor. Ancak her yıl Ocak ve Temmuz aylarında enflasyon farkına göre memura zam vb.  gibi yılda iki kez zamlanan memur ve emekli maaşları hak sahibine yatırılan emekli maaşları da yeniden hesaplanarak yatırılıyor.  ilk kez emekli olacaksanız emekli maaşının en net hesaplamasını SGK’ dan emeklilik başvurusu yaparak kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Ne Zaman Emekli Olabilirim?

4B yani Bağ-Kur’a ve Tarım Bağ-kurlulara tabi sigortalılarının işe başlama veriler üzerine emeklilik yaş/hizmet sürelerine göre emeklilik tarihi hesaplaması yapan uygulaması üzerinden hak kazanç tablosunun hesaplaması üzerinden kolaylıkla yapılabilir.

4A emeklilik yaşı hesaplaması da buradan cinsiyet, doğum tarihi, işe başlama yılı, prim gün sayısını, sigortalılık süresi yaş v.b gibi tüm verileri girerek emekli olacağınız tarihi kolaylıkla öğrenebilirsiniz

Yüksek Emekli Maaşı Almak İçin Ne Yapılmalı?
Emeklilik Yaş Hesaplaması

4B Ne Zaman Emekli Olabilirim uygulamasına buradan giriş yaparak ”Emeklilik bilgileri” olan emeklilik türü, cinsiyet, doğum tarihi, ”Özel durum bilgileri” bulunuyorsa maluliyet derecesi, erken yaşlanma durumu ya da bakıma muhtaç malul çocuğu bulunuyorsa tüm verileri tabloya girerek tahmini devletdestekli.com olarak emekliliğe ne zaman hak ediliyor tüm tarihleri görebilirler.

SSK Emekli Maaşı Üst Limiti

2.3 milyon emeklinin maaşı Temmuz ayı enflasyon verilerine göre yeniden değişti. SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 5,75 zam aldı.  Buna göre;

 • SSK emeklisinin aylığı 2.233 TL.
 • En düşük Bağ-Kur emeklisinin aylığı 1.627 TL.
 • En düşük tarım emeklisinin aylığı ise 1.534 TL.’ ye oldu.
Yüksek Emekli Maaş Almak İçin Ne Yapılmalı?
SSK Emekli Maaşı Üst Limiti

İlk kez emekli olacaklara ise emekli maaş üst limiti SSK taban ve tavan sınırı üzerinden yatan prime göre hesaplanacaktır. SGK SSK Taban ve Tavan Sınırı 2020 yılında şu şekilde belirlenmiştir;

DÖNEMALT SINIR (Taban)ÜST SINIR (Tavan)
20202.943,00 TL.22.072,50 TL.
20192.558,40 TL.19.188,00 TL.
20182.029,50 TL.15.221,40 TL.
20171.777,50 TL.13.331,40 TL.
20161.647,00 TL. 10.705,50 TL.

2021 yılında emekli maaşlarının üst limiti belirlenmemiştir.

En Yüksek SSK Emekli Maaş Tavanı

Sigorta primlerini tavandan yatıranlar emekli olan ne kadar maaş alır sorusunun yanıtı ise şu şekilde olacaktır; Son 10 yılda sigorta primlerini tavandan ödeyenler için her ay çalıştıkça emekli maaşı 20 TL. arasında yükselecektir. Bunu örneklendirmek gerekirse; Brüt asgari ücret 2.943,00 TL. üzerinden  hesaplarsak 8.000,00 lira üzerinde maaş alanlar için çalıştıkça maaşları artacaktır. 8 bin lira altında alanların ise azalacaktır. Hem yüksek maaş alanlar hem de primi tavandan yatıranlar çalıştıkça maaşları azalmaz bu yüzden çalışmaya devam etmeli maaşlarını azaltmaz aksine artırır. Ama bu durum az maaş alanlar için geçerli değildir. Az maaş devletdestekli.com alanlar çalıştıkça maaşları düşecektir. Yapılan son düzenlemelere göre 2008 sonrasında çalışma süresi uzadıkça aylık bağlama oranı düşmektedir. Yine yirmi yılın üzerinde prim ödeyenler daha fazla prim ödemelerine karşılık emekli aylığı düşmektedir.

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankaları incelemek için tıklayın.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.