Yüzde 75 Hibeli Yem Desteği Nasıl Alınır? Başvuru Şartları

Yüzde 75 Hibeli Yem Desteği Nasıl Alınır? Başvuru Şartları nelerdir tüm bilgileri detaylandırdık.

Yüzde 75 Hibeli Yem Desteği Nasıl Alınır? Başvuru Şartları

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tam 21 ilde yazlık ekimi yapılabilecek araziler için tohum desteği müjdesi geldi. Tarımsal üretimde aksama olmaması için üreticilerimizle planlı bir şekilde var gücüyle çalışan Bakanlık Pandemi nedeniyle ülkemizde genel anlamda ekonomik kriz yanında tarım sektöründe ciddi bir üretim krizinin de gündemde olduğu önümüzdeki bu süreçte tarımsal faaliyette bulunan üreticilere her türlü desteği vermeye devam edecektir.

Devlet Destekli Yem Desteği

Ülkemizde ekilmedik bir alan bırakamamak adına destekler verilmeye devam ediyor. 364 bin dekar alanda ekiliş yapılması planlanıyor. İlk aşamada ekilişleri yapılacak olan ve hasat edilecek olan ürünün rekoltesinin de seksen bin ton olacağı belirtildi. Yapılan çalışmayla stratejik ürünlerde rekoltenin artırılması hedefleniyor. Bakan bu süreçte üretimin devam ettirilmesi için gerekli tüm tedbirlerin alınmaya devam edileceğini belirtti.

Tohumlar ‘Devletten’, Üretim ‘Çiftçiden’

Tarım ve Orman Bakanlığı, COVİD-19 salgını nedeniyle üretimde herhangi bir durgunluğun yaşanmaması ve üretimin hızlandırılması için gerekli tüm tedbirleri aldıklarını  ve bazı ürünlerde stok yapılacağını açıklamıştı. Pakdemirli geçtiğimiz günlerde yazlık ekilişi yapılacak arpa, buğday ve kuru fasulye üretimini artırabilmek için bazı illerde hazine arazilerinin de tarıma açılacağı müjdesini vermişti. Bakanlıklarla görüşüp hazine arazilerinin nasıl kullanacağımız konusunda da çalışmaların sonuna geldik. Yazlık ekimlerin iklim gereği yapılabileceği Erzurum, Kars, Muş, Erzincan, Sivas ve Kayseri’de, hazine arazilerine ekim yaptırmayı da planlıyoruz. Buralara yazlık buğday, arpa ve kuru fasulye ektireceğiz açıklamasında bulunmuştu. Nihayet beklenen haber geldi.

 • Hazineye ait kullanılmayan tarım arazilerini, örnek ekilişler için çiftçilerimizin kullanımına açıldığının açıklaması geldi.  Tarım arazilerimizden en etkin bir şekilde çiftçilerimizin yararlanmasını sağlayacağız.
 • Pilot uygulama olarak başlatılan bu çalışmada, ilk etapta 9 milyon 700 bin metrekare alanda ekim yapılacak. Hububat, baklagiller, yağlı tohumlar ve yem bitkileri gibi stratejik ürünlerimizin ekilmesi sağlanacak.
 • Çiftçiler, bu arazileri bedelsiz olarak örnek yaz ekilişler için kullanacak. Hem çiftçi hem de ülkemiz kazanacak. Tüm bu çalışmalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile yürütülüyor. Tarım sektörüne verdiği destek için Sn. Murat Kurum’a çiftçilerimiz adına teşekkür ediyorum.

Çiftçilere Yüzde 75 Sertifikalı Yem Desteği Verilecek

Yazlık ekilişi yapılacak olan alanlarda ekilişlerin kesintiye uğramaması ve tüm ekilebilir arazilerin üretime katılması amacıyla %75 hibeli yem desteği belirlenen 21 ilde çiftçilere verilecek.

Bu müjdenin yanında %75 sertifikalı tohum müjdesi ile çiftçilerin beklediği tüm tedbirlerin alınarak önümüzdeki süreçte çiftçilerin yanında olmaya devam edeceğini göstermektedir.

Yüzde 75 Hibeli Yem Desteği Nasıl Alınır? Başvuru Şartları
Yüzde 75 Hibeli Yem Desteği Nasıl Alınır? Başvuru Şartları

Yazlık Ekimi Yapılabilecek 21 İlde tohumun yüzde 75 ‘i hibe olarak verilebilecek.

Mevsim itibariyle üretimi yapılması gereken tohumların üreticiye dağıtılmaya başlandığı da açıklandı. Bu ürünlerin ise aşağıda belirtilen 7 ürün olduğu açıklandı.

Ekimi yapılacak ürünler;

 • Buğday
 • Arpa
 • Ayçiçeği
 • Çeltik
 • Mercimek
 • Mısır
 • Kuru fasulye olacak şekilde çiftçilere sağlanacak.

Bu yıl içinde sanki hiç dışarıdan ithal ürün tedariği yapmayacakmış gibi kendi topraklarımızda kendi üreticimizden temin edeceğimiz düşünerek tarımı maksimum verimlilik ile bütün tarımsal alanları kullanarak sisteme dahil edilmesi gerektiğini hissediliyor. Üretim desteği olarak çiftçiye verilen bu destek ile üreticilerin bu süreçte yüzleri güldürüldü. Yerli ve milli üretimin  daha çok ön plana çıkması gerektiği ve bunun ne kadar önemli olduğu bir kez daha gündeme geldi. Kendi topraklarımızdan kendimize yetebileceğimiz bir gıda temini sağlamak için çiftçilerin full kapasite ile üretim yapmaları gereklidir. Devletimizde bu noktada üretimi destekleyici adımlar atılmaktadır.

Çiftçilere verilecek sertifikalı tohum desteği projesi kapsamında 364 bin dekar alana 6.700 Ton sertifikalı tohum ekilişi yapılacak. Projenin bütçesi 20 milyon TL olarak belirlenmiş olup, üretim değeri ise tam 220 milyon TL olacak.

21 İl’e Yüzde 75 Hibe İle Tohum Desteği Verilmeye Başlandı

Yeni tip koronavirüs bütün ülkedeki sektörleri olumsuz yönde etkiliyor. Stratejik bir konumda olan tarımsal üretim gıda güvenliği açısından oldukça kritik günlerden geçiliyor. Tarım Bakanlığı da tarımsal üretimin kesintiye uğramaması adına harekete geçti. Uygulamaya geçirilen sertifikalı tohum desteği projesi ile böylelikle ürün tedariği sıkıntısı yaşanmayacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilecek olan % 75 sertifikalı tohum desteğinin % 25′ ini çiftçiler kendileri karşılayacak. Hayata geçirilen program kapsamındaki toplamda 7 ürün 21 ilde verilecek hibe desteği diğer illerdeki üreticilerde de beklentiye sebep oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ekilebilir tüm arazileri üretime kazandırmak amacıyla Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Programı başlatıldı.

Bu kapsamda hızla hayata geçirilen projenin henüz uygulama usul ve esasları belirlenmemiştir. İlgili programın ayrıntılı usul ve esasları ilerleyen günlerde yayınlanacaktır.

Tarım ve Orman Bakanlığı:

“Yazlık ekim yapılabilecek alanlarda ekilişlerin kesintiye uğramaması ve tüm ekilebilir arazilerin üretime katılması için, bu proje kapsamında belirlenen 21 ilde üreticilerimize tohumların yüzde 75’ini hibe ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Uygulamasına ivedilikle başlanacak olan ilgili proje ile ülkemiz için, hububat, baklagil ve yağlı tohumlu bitkiler gibi stratejik ürünlerde rekolte artışını sağlanması amaçlanıyor. Yine bu süreçte üreticilerimizi üretim yapmaya teşvik etmeye ve tarım arazilerinin etkin şekilde kullanılmasıyla tarımsal üretimin artırılmasını hedeflendiği belirtildi.

Hayata geçirilecek ola uygulama ile bu alanlarda tohum bedelinin yüzde 75’i hibe, yüzde 25’i ise çiftçi katkısı karşılanacaktır.

Tohumların dağıtımına başlandığını belirten Bakan Pakdemirli; Stratejik ürünlerde rekolte artılması planlanıyor. Proje kapsamında belirlenen iller ise;

 • ADIYAMAN
 • AFYONKARAHİSAR
 • AĞRI
 • AKSARAY
 • BİNGÖL
 • ÇANAKKALE
 • ERZİNCAN
 • ERZURUM
 • KARS
 • KAYSERİ
 • KIRIKKALE
 • KIRŞEHİR
 • KONYA
 • MUŞ
 • NEVŞEHİR
 • NİĞDE
 • SAMSUN
 • SİVAS
 • TOKAT
 • UŞAK
 • YOZGAT

Belirlenen 21 il ise; tarımsal üretimde geri kalmış ve çiftçinin tarımsa üretimde daha az olduğu illerin seçilmiş olduğu görüldü.

Gıda arzının önemini ve üretimin kesintisiz sürmesi gerekliliğin bu süreçte daha önem kazandığını ve bu yüzden çiftçilerimiz ve mevsimsel işçilerimiz için tüm önlemlerin alındığı açıklamaları ile çiftçilere gerekli tüm desteklerin yıl içinde verileceğini belirtti.

Ayrıca şuanda hasat ve ekim döneminin yaşandığını bu anlamda tarımsal iş gücünün mobilizasyonu gerek çiftçilerin gerekse tarım işçilerinin mobilizasyonlarının oldukça önemli olduğunu bununla ilgili bakanlıklar Sağlık Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı İçişleri bakanlığı ve Tarım Bakanlığının gerekli tüm çalışmaları yaptıklarını belirtti.

Yem Desteği Nasıl Alınır?

Çiftçilere 21 ilde dağıtılmaya başlanan yüzde 75 hibeli yem desteğinden yararlanmak isteyen üreticilerin belirlenen 21 ilde ikamet ediyor ve üretim yapıyor olması şartı ile Tarım Odalarına başvuru yapmaları ile yem desteğinden yararlanabilecekleri belirtildi. Koronavirüs sebebiyle acilen hayata geçirilen uygulamaya ilişkin usul ve esaslar tam olarak belirlenmediği için  ilerleyen günlerde tam detaylar açıklanacağından çiftçilere konunun detayları devletdestekli.com üzerinden aktarılmaya devam edilecektir.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Ayrıca çiftçilerin sabırsızlıkla beklediği tarım kredilerinin ertelendiği de açıklanmıştı.

Çiftçilere gerekli tüm destekleri verildiğini belirten Pakdemirli şuana kadar 3,5 milyar liralık destekleme ödemesini hesaplarına yatırıldığını ve Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden kullanacakları kredileri %25 ila %100 oranlarında sübvanse edeceklerini açıklamıştı.

Ayrıca tohumlukları yetiştiren ve satan gerçek ve tüzel kişilerinde yetkilendirilmesine ilişkin usul ve esaslar düzenlenmişti. ÇKS kayıtlı fide üreticilerin tohumluk üretici belgeleri ve yapay ışıklandırma ile sera üretimi yapılmasına dair düzenlenen uygulamanın detayları da görseldeki gibidir.

Yüzde 75 Hibeli Yem Desteği Nasıl Alınır? Başvuru Şartları

Bu yıl hiçbir çiftçinin ürünün elinde kalmayacağını ve arz talep çizgisini eşit olacağı belirtilerek çiftçilerin üretmekten imtina etmemeleri ve üretime devam etmeleri gerektiğinin bir kez daha altı çizildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!