Yüzde 75 Hibeli Yem Desteği Nasıl Alınır? Başvuru Şartları

Yüzde 75 Hibeli Yem Desteği Nasıl Alınır? Başvuru Şartları nelerdir tüm bilgileri detaylandırdık.

Yüzde 75 Hibeli Yem Desteği Nasıl Alınır? Başvuru Şartları

Yazlık ekimi yapılabilecek araziler için tohum desteği veriliyor. Bakanlık ve Büyükşehir Belediyeleri tarafından hayata geçirilen yüzde 75 hibeli yem bitkisi desteği programları kapsamında tarımsal üretimde aksama olmaması için üreticilerimizle planlı bir şekilde var gücüyle çalışılmaya devam ediliyor. Ülkemizde genel anlamda ekonomik kriz yanında tarım sektöründe ciddi bir üretim krizinin de gündemde olduğu bu kritik bu süreçte tarımsal faaliyette bulunan üreticilere her türlü desteği vermeye devam edilecektir.

Devletten Çiftçilere Yüzde 75 Hibeli Yem Desteği

Ülkemizde ekilmedik bir alan bırakamamak adına Bakanlık tarafından destekler verilmektedir. Yapılan çalışmayla stratejik ürünlerde rekoltenin artırıldı. Bakanlık bu süreçte üretimin devam ettirilmesi için gerekli tüm tedbirlerin alınmaya edeceğini ve uygulama ile bu alanlarda tohum bedelinin %75’i hibe, %25’i ise çiftçi katkısı ile karşılanacağı açıkladı.

Yem Bitkileri Desteği Başvurusu e-Devlet

Tohumlar ‘Devletten’, Üretim ‘Çiftçiden’

Yazlık ekilişi yapılacak olan arpa, buğday ve kuru fasulye üretimini artırabilmek için bazı illerde hazine arazilerinin de tarıma açılacak. Yazlık ekimlerin iklim gereği yapılabileceği Erzurum, Kars, Muş, Erzincan, Sivas ve Kayseri’de, hazine arazilerine ekim yaptırılacak. Buralara yazlık buğday, arpa ve kuru fasulye ektirilecek. Konu ile ilgili olarak:

 • Hazineye ait kullanılmayan tarım arazilerini, örnek ekilişler için çiftçilerimizin kullanımına açılacak.
 • Bu uygulama sayesinde Tarım arazilerimizden en etkin bir şekilde çiftçilerimizin yararlanmasını sağlanacak.
 • Pilot uygulama olarak başlatılan bu çalışmada, ilk etapta 9 milyon 700 bin metrekare alanda ekim yapılacak.
 • Hububat, baklagiller, yağlı tohumlar ve yem bitkileri gibi stratejik ürünlerimizin ekilmesi sağlanacak.
 • Çiftçiler, bu arazileri bedelsiz olarak örnek yaz ekilişler için kullanacak.
 • Hem çiftçi hem de ülkemiz kazanacak.

Yüzde 75 Sertifikalı Yem Desteği Verilecek

Yazlık ekilişi yapılacak olan alanlarda ekilişlerin kesintiye uğramaması ve tüm ekilebilir arazilerin üretime katılması amacıyla %75 hibeli yem desteği belirlenen 21 ilde çiftçilere verilmişti.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından konu hakkında yapılan açıklamalar şu şekildeydi:

“Yazlık ekim yapılabilecek alanlarda ekilişlerin kesintiye uğramaması ve tüm ekilebilir arazilerin üretime katılması için, bu proje kapsamında belirlenen 21 ilde üreticilerimize tohumların yüzde 75’ini hibe verilecektir.

Bu müjdenin yanında %75 sertifikalı tohum müjdesi ile çiftçilerin beklediği tüm tedbirlerin alınarak önümüzdeki süreçte çiftçilerin yanında olmaya devam edeceğini göstermektedir.

21 İle Yüzde 75 Hibe İle Tohum Dağıtımları Yapıldı

Mevsim itibariyle üretimi yapılması gereken Yazlık ekilişi yapılmak üzere % yetmiş beşi hibe olmak üzere, yazlık buğday tohumu, kuru fasulye tohumu ile yem bitkileri alanlarını artırmak amacı ile yüzde elli hibeli yonca tohumu dağıtımları yapıldı.

Bu ürünlerin ise aşağıda belirtilen 7 ürün olduğu açıklandı. Stratejik ürünlerde rekolte arttırıldı.

Ekimi yapılacak ve hibe verilecek olan ürünler aşağıdaki gibidir:

 1. Buğday
 2. Arpa
 3. Ayçiçeği
 4. Çeltik
 5. Mercimek
 6. Mısır
 7. Kuru fasulye olacak şekilde çiftçilere sağlanacak.

Bu yıl içinde sanki hiç dışarıdan ithal ürün tedariği yapmayacakmış gibi kendi topraklarımızda kendi üreticimizden temin edeceğimiz düşünerek tarımı maksimum verimlilik ile bütün tarımsal alanları kullanarak sisteme dahil edilmesi gerektiğini hissediliyor.

Üretim desteği olarak çiftçiye verilen bu destek ile üreticilerin bu süreçte yüzleri güldürüldü. Yerli ve milli üretimin daha çok ön plana çıkması gerektiği ve bunun ne kadar önemli olduğu bir kez daha gündeme geldi. Kendi topraklarımızdan kendimize yetebileceğimiz bir gıda temini sağlamak için çiftçilerin full kapasite ile üretim yapmaları gereklidir.

Stratejik bir konumda olan tarımsal üretim gıda güvenliği açısından oldukça kritik günlerden geçiliyor. Tarım Bakanlığı da tarımsal üretimin kesintiye uğramaması adına harekete geçti. Uygulamaya geçirilen sertifikalı tohum desteği projesi ile ürün tedariği sıkıntısının önüne geçildi.

Yazlık Ekimi Yapılabilecek 21 İlde tohumun yüzde 75’i hibe olarak verilebilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilecek olan %75 sertifikalı tohum desteğinin %25’ini çiftçiler kendileri karşıladı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Programı kapsamındaki toplamda 7 ürün olmak üzere 21 ilde verilen hibe desteğiyle ekilebilir tüm arazileri üretime kazandırıldı.

Proje kapsamında belirlenen 21 il aşağıdaki gibidir:

 1. ADIYAMAN
 2. AFYONKARAHİSAR
 3. AĞRI
 4. AKSARAY
 5. BİNGÖL
 6. ÇANAKKALE
 7. ERZİNCAN
 8. ERZURUM
 9. KARS
 10. KAYSERİ
 11. KIRIKKALE
 12. KIRŞEHİR
 13. KONYA
 14. MUŞ
 15. NEVŞEHİR
 16. NİĞDE
 17. SAMSUN
 18. SİVAS
 19. TOKAT
 20. UŞAK
 21. YOZGAT

Uygulamasına ivedilikle başlanacak olan ilgili proje ile ülkemiz için, hububat, baklagil ve yağlı tohumlu bitkiler gibi stratejik ürünlerde rekolte artışını sağlandı. Yine bu süreçte üreticilerimizi üretim yapmaya teşvik etmeye ve tarım arazilerinin etkin şekilde kullanılmasıyla tarımsal üretimin artırılmasını hedeflendiği belirtildi.

Belirlenen 21 il ise, tarımsal üretimde geri kalmış ve çiftçinin tarımsal üretimde daha az olduğu illerin seçilmiş olduğu görüldü.

Ayrıca tohumlukları yetiştiren ve satan gerçek ve tüzel kişilerinde yetkilendirilmesine ilişkin usul ve esaslar düzenlenmişti. ÇKS kayıtlı fide üreticilerin tohumluk üretici belgeleri ve yapay ışıklandırma ile sera üretimi yapılmasına dair düzenlenen uygulamanın detayları da görseldeki gibidir.

Yüzde 75 Hibeli Yem Desteği Nasıl Alınır? Başvuru Şartları

Hiçbir çiftçinin ürünün elinde kalmayacağını ve arz talep çizgisini eşit olacağı belirtilerek çiftçilerin üretmekten imtina etmemeleri ve üretime devam etmeleri gerektiğinin bir kez daha altı çizildi.

Yem Desteği Nasıl Alınır?

Çiftçilere 21 ilde dağıtılan yüzde 75 hibeli yem desteğinden yararlanmak isteyen üreticilerin belirlenen 21 ilde ikamet etmesi ve bu illerde üretim yapıyor olması şartını sağlamaları isteniyor. Üreticiler Tarım Odalarına başvuru yaparak yem desteği alabilir.

İBB, ABB ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yüzde 75 hibe yem desteğini alabilmek için yaş şartı ve aranan tüm şartlar sağlamaları ve gerekli belgeleri sunmaları gerekiyor.

Kooperatif ve birliklere yüzde 75 hibe desteği

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmanın desteklenmesi amacıyla kadın, engelli ve genç çiftçilere “Fikir Projesi” kapsamında, tarımsal üretim ve hayvancılık faaliyetinde bulunan tüm kooperatif ve birliklere yüzde 75 hibe desteği verecek.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, tarımsal kalkınmaya yönelik hayata geçirdiği çok sayıda projeyle tarıma ve üreticilere tamamı hibe mazot, yüzde 50 hibe yem bitkisi tohum, gübre, meyve fidesi, modern sera ve tarımsal ekipman başta olmak üzere çok sayıda destek veriyor.

Bu desteği yanı sıra yeni bir projeyle çiftçilere destek olmaya devam ediyor. İnsan odaklı “Mutlu Şehir” sloganı ile yönetmelik kapsamında kırsalda ikamet eden vatandaşların gelir ve refah düzeylerinin iyileştirilmesi, kırsal ekonomik alt yapının güçlendirilmesi ve tarımsal ürünlerin daha iyi değerlendirilmesi için il genelindeki tüm kooperatif ve birliklere yüzde 75 hibeli destek verecek.

İBB Hibeli Yem Desteği

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından üreticilere hibe yem desteği verilecektir. İlgili destekten faydalanmak isteyen çiftçilerin, http://veteriner.ibb.istanbul/ web sayfasındaki başvuru formunu doldurarak müracaatta bulunabilirler. Başvuru formu doldurarak Veteriner Hizmetleri Müdürlüğüne teslim eden ve başvuru şartlarını taşıyan üreticilerin 2 Temmuz 2021 tarihine kadar başvuruları alındı.

İBB tarafından İstenen Başvuru belgeleri aşağıdaki gibidir:

 • Dilekçe
 • Açıklamalar Belgesi
 • Kimlik Fotokopisi
 • İşletme Kayıt Belgesi
 • İstanbul İli Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği Üye Belgesi verilecektir.

ABB Yem Desteği

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından

 • Mısır tohumu
 • Yonca tohumu
 • Domates fidesi
 • Buğday tohumu
 • Arpa tohumu
 • Nohut tohumu
 • Kanola tohumu
 • Kaba yem desteği verilmektedir.

1-50 arası küçükbaş hayvan varlığına sahip yetiştiricilere Kaba yem (Arpa, Buğday, Yulaf, Macar fiğ karışımı) ortalama 27 kg lık 15’er balya için Başvurular 5 Temmuz – 31 Temmuz tarihler arasında baskenttarim.ankara.bel.tr internet adresinden yapılacaktır.

2022 Yılına Ait İşletme Tescil Belgesi ve Hayvan Varlığı Raporu ‘nun sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.