Ziraat Bankası Anlık Transfer FAST EFT Nasıl Yapılır?

Bu içeriğimizde Ziraat Bankası Anlık Transfer (FAST) EFT Nasıl Yapılır? tüm kolaylıkları öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Anlık Transfer FAST EFT Nasıl Yapılır?

Ziraat bankasından müşterilerine özel kolay adres ve Fast ile para transfer işlemlerinde birçok ayrıcalık sunuluyor. Para transferlerinde de FAST sistemi ile yeni dönem Ziraat bankasında da başladı. 13 milyonun üzerinde aktif dijital müşteri sayısı ile bu alanda sektörün öncü bankası olan Ziraat Bankası, “Kolay Adres” uygulaması ile müşterilerine, okunması ve yazması zor olan ve herkesi para transferi aşamasında zorlayan uzun IBAN numaraları yerine cep telefonu, e-posta, TCK kimlik Numarası-Vergi Kimlik Numarası-Yabancı Kimlik Numarası ve Pasaport numarası gibi anahtar bilgileri kullanarak hızlı ve kolay para transferi yapabilme, ayrıca FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) Sistemi ile de söz konusu transferleri 7/24 gerçekleştirilebilme imkanı sağlıyor.

Ziraat Bankası Kolay Adres Ibansız Para Transferi (FAST)

Ziraat bankasında FAST ile yeni döneme geçildi. FAST sistemine geçilmesiyle birlikte yalnızca cep telefonu, e-posta vb. bilgilerle diğer bankalara da saniyeler içinde para aktarımı 7/24 mümkün hale gelecek. Okunması ve yazılması zor olan ve IBAN yerine FAST ile anında para transferi işlemi gerçekleştirilecek.

IBAN’sız para transferlerinde Kolay adres ve FAST nedir isterseniz hemen bu kavramların anlamlarına bakalım:

 • Kolay adres sistemi: Havale, EFT, banka hesaplarında bulunan Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) işlemlerinde kullanılabilecek bir hesap numarası ya da IBAN’ı, kolay hatırlanabilir kişisel bilgi ile eşleştirmeyi sağlayan hizmetidir.
 • FAST: Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından işletilen, 7/24 kolay para transferi yapılmasını sağlayan yeni nesil anlık ödeme sistemidir.

Esnafların işlemleri de bu uygulama ile kolaylaşacak. Örneğin: müşterilerin mal ve hizmet alımlarında iş yerinin sunacağı karekodu cep telefonları ile tarayarak FAST üzerinden hızlı, temassız ve kolay bir şekilde ödeme de yapabilecek.

Ziraat Bankası Anlık Transfer FAST EFT Nasıl Yapılır?
Ziraat Bankasında para transferinde FAST devri başladı.

FAST Kriterleri Nelerdir?

FAST kriterleri aşağıdaki gibidir:

 • Ziraat bankası hesabında farklı bankalara yapılacak Türk Lirası para transferleri,
 • IBAN’a veya Kolay Adres’e yapılan para transferleri,
 • İşlem tutarı TCMB’nin belirlediği üst limiti aşmayacak şekilde gerçekleştirilen para transferleri,
 • İleri tarihli olmayan para transferleridir. Ayrıntılı bilgi Ziraat bankası.com.tr’ de.

Kolay Adres Tanımlama işlemi Nasıl Yapılır?

Kolay adres tanımlama işlemleri Ziraat bankasının İnternet Bankacılığı ya da Ziraat Mobil’den kolaylıkla yapılabilmektedir. Bunun için Para Transferleri> Kolay Adreslerim adımlarını takip ederek Kolay Adres tanımlamanızı anında gerçekleştirebilirsiniz.

Kolay Adreslerim ekranında yapmış olduğunuz tanımlamaları listeleyebilir, silme ve güncelleme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kolay adres sistemi üzerinden yurtiçinde banka içi ve bankalar arası TL para transferlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Kolay adres ile para transfer işlemleri ise, İnternet Bankacılığı ya da Ziraat Mobil’den Kolay Adres Sistemine tanımlanmış hesaplara Para Transferleri> Kolay Adres ile Hızlı Transfer seçeneğinden para transferini anında gerçekleştirebilirsiniz.

Kolay adres olarak tanımlayabileceğiniz bilgiler aşağıdaki gibidir:

 • Cep telefonu numarası,
 • e-posta adresi,
 • Vergi Kimlik Numarası
 • TC Kimlik Numarası
 • Yabancı Kimlik Numarası yada pasaport numarası bilgilerinizi “Kolay Adres” olarak hesabınıza tanımlayabilirsiniz.

Ziraat bankası kolay adres sistemi hangi saatlerde çalışmaktadır merak ediliyor. Anlık para transfer işlemlerini gerçekleştirebilmeniz için hizmete sunulan bu sistem sayesinde ”Hesabınıza Kolay Adres” tanımlayarak Ziraat bankası şubelerinden mesai saatleri içerisinde, Şubeler haricinde ise İnternet Bankacılığı ve Ziraat Mobil’den 7 gün 24 saat gerçekleştirebilirsiniz.

Kolay adres sistemine geçiş ücretsizdir. Banka tarafından bu işlem için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Kolay adres sistemi gerçek kişiler için olduğu gibi tüzel kişileri için de geçerlidir Ziraat bankası İnternet Bankacılığı ve Ziraat Mobil’den bireysel ya da kurumsal ayrımı olmadan tüm müşteriler için ücretsiz olarak hizmete sunulmuştur. Ziraat bankası Ibansız para transferi detaylı bilgilerini link üzerinden inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Anlık Transfer FAST EFT Nasıl Yapılır?
Zİraat bankası Kolay adres ile IBAN’sız para transferi dönemi başladı

Hemen indirin.

Para transferinde sınırları ortadan kaldıran FAST, şimdi Ziraat’te. Gece, gündüz, hafta içi, hafta sonu, bayram, tatil demeden şimdilik 250 TL, yakında çok daha fazla tutardaki para transferlerinizi FAST ile 7 gün 24 saat anında gerçekleştirebilirsiniz.

YouTube video

Kolay Adres /FAST Hakkında Merak Edilen Sorulara Cevaplar

FAST ile para transferi yaparken Nelere Dikkat edilmelidir?

FAST ile anlık para transferi gerçekleştirmek isteyenler IBAN numarasıyla birlikte Alıcı Adı soyadı/Unvanı bilgisi doğru ve tam olarak yazılmalıdır. Yanlış yazılması halinde işlem karşı banka tarafından reddedilecektir.

FAST İle Hangi Kanallardan Para Transferi Yapılabilir?

Fast işlemleri Ziraat Mobil, İnternet Şubesi, ATM ve Şubelerinden anında gerçekleştirilebilir.

Ziraat Mobil/ İnternet Şubesi üzerinden FAST Nasıl Gerçekleştirilir?

Ziraat Mobil ya da İnternet Şubesi’ne giriş yaptıktan sonra FAST menüsü seçilmesine gerek yoktur. Para Transferleri > Başka Hesaba Havale/EFT adımları izlenerek FAST işlemi gerçekleştirilebilir, eğer işlem kriterleri FAST’a uygunsa, işlem FAST olarak gerçekleştirilir.

Girilen işlem FAST kriterlerine uygun olmazsa para transferi süreci nasıl işleyecektir?

Girilen işlem FAST kriterlerine uygun olmadığı durumlarda işlem EFT olarak devam eder. Eğer EFT saati geçmiş veya hafta sonu ise, işlem ileri tarihli EFT olarak gerçekleştirilebilir.

Fast limiti ne kadar?

Kolay adres hızlı transfer limiti 2.000 TL olarak güncellenmiştir.

İşlemlerde Masraf Alınıyor mu?

Anlık Transfer (FAST) işlemi için herhangi bir masraf alınmamaktadır.

Anlık Transfer (FAST) işleminde ne kadar sürede alıcı bankaya ulaşır?

FAST işlemleri anında karşı bankaya ulaşır.

Kolay Adres Tanımları Güncellemeleri Nasıl Yapılır?

Ziraat bankası ve Katılım Ziraat’ e tanımlanan Kolay Adresleri İnternet Şubesi, Katılım Mobil, Para Transferleri altındaki Kolay Adreslerim ekranından ya da şubelerden görebilir, güncelleyebilir ve silebilirsiniz.

Kolay Adres’e kaç IBAN Tanımlanır?

Bankalarda ki her bir adresiniz için bağlı bir tane IBAN olabilir.

Tanım Yapılabilecek Kolay Adresler Nelerdir?

Kolay Adres olarak adlandırılan bankacılık sistemimizde tanımlı aşağıdaki adreslerinizden:
TC Kimlik Numarası
Yabancı Kimlik Numarası
Cep telefonu,
E-posta,
Vergi Numarası
Pasaport Numarası en az birini IBAN kodunuz ile eşleştirmeniz gerekir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.