Ziraat Bankası Anlık Transfer FAST EFT Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası Anlık Transfer FAST EFT Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası, IBAN numaraları yerine cep telefonu, e-posta, T.C Kimlik Numarası sunmaktadır. “Kolay Adres” uygulaması ile herkesin para transferi yapabilmesi için. Vergi Kimlik Numarası, Yabancı Kimlik Numarası ve Pasaport numarası gibi anahtar bilgiler kullanılarak hızlı ve kolay para transferi yapmanın yanı sıra bu transferler FAST (Anında ve Sürekli Para Transferi) Sistemi ile 7/24 yapılabilmektedir. Ziraat Bankası Anında Havale (HIZLI) EFT Nasıl Yapılır? Tüm kolaylıkları öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Kolay Adres Ibansız Para Transferi (FAST)

Ziraat Bankası FAST ile yeni bir dönem başlattı. FAST sistemine geçiş ile birlikte sadece cep telefonu, e-mail vb. bu bilgiler ile 7/24 saniye içerisinde diğer bankalara para transferi yapılabilecektir. Anında para transferi okuması yazması zor olan IBAN yerine HIZLI ile yapılacak.

IBAN’sız para transferlerinde Kolay Adres ve HIZLI yolları aşağıdaki gibidir:

  • Kolay adres sistemi: Havale, EFT, banka hesaplarında bulunan Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) işlemlerinde kullanılabilecek bir hesap numarası ya da IBAN’ı, kolay hatırlanabilir kişisel bilgi ile eşleştirmeyi sağlayan hizmetidir.
  • FAST: Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından işletilen, 7/24 kolay para transferi yapılmasını sağlayan yeni nesil anlık ödeme sistemidir.

Bu uygulama ile esnafın işlemleri de kolaylaşacak. Örneğin; Müşteriler, iş yeri tarafından sunulan QR kodu cep telefonlarına okutarak mal ve hizmet satın alırken FAST ile hızlı, temassız ve kolay ödeme yapabilecekler.

Ziraat Bankası FAST Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası HIZLI para transferi, Mobil veya İnternet Şubesi’ne giriş yaptıktan sonra hızlı menüyü seçmenize gerek yoktur. Havale işlemlerinden sonra Başka Hesaba Havale/EFT adımlarını takip ederek HIZLI işlem yapabilirsiniz. İşlem kriterleri FAST’a uygun ise FAST olarak işlem gerçekleştirilir.

Kendi Hesaplarım Arasında Para Transferi Ziraat

Kendi hesaplarınız arasında para trasnferi yapmak için bu işlem için elimizde paranın gönderileceği hesabın IBAN bilgisi olması yeterlidir. Dijital kanallardan veya ATM’den havale işlemi, genel olarak ‘para transferi’ kısmında yer alan havale seçeneği üzerinden yapılır. Para gönderilecek kişinin IBAN numarası girildikten sonra aktarılacak tutar sorulur.

Kolay Adres Tanımlama işlemi Nasıl Yapılır?
Kolay Adres Tanımlama işlemi Nasıl Yapılır?

Kolay Adres Tanımlama işlemi Nasıl Yapılır?

Kolay adres tanımlama işlemleri Ziraat bankasının İnternet Bankacılığı ya da Ziraat Mobil’den kolaylıkla yapılabilmektedir. Bunun için Para Transferleri> Kolay Adreslerim adımlarını takip ederek Kolay Adres tanımlamanızı anında gerçekleştirebilirsiniz.

Kolay Adreslerim ekranında yapmış olduğunuz tanımlamaları listeleyebilir, silme ve güncelleme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kolay adres sistemi üzerinden yurtiçinde banka içi ve bankalar arası TL para transferlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Kolay adres ile para transfer işlemleri ise, İnternet Bankacılığı ya da Ziraat Mobil’den Kolay Adres Sistemine tanımlanmış hesaplara Para Transferleri>Kolay Adres ile Hızlı Transfer seçeneğinden para transferini anında gerçekleştirebilirsiniz.

Kolay adres olarak tanımlayabileceğiniz bilgiler aşağıdaki gibidir:

  • Cep telefonu numarası
  • e-posta adresi
  • Vergi Kimlik Numarası
  • TC Kimlik Numarası
  • Yabancı Kimlik Numarası yada pasaport numarası bilgilerinizi “Kolay Adres” olarak hesabınıza tanımlayabilirsiniz.

Ziraat bankası kolay adres sistemi hangi saatlerde çalışmaktadır merak ediliyor. Anlık para transfer işlemlerini gerçekleştirebilmeniz için hizmete sunulan bu sistem sayesinde ”Hesabınıza Kolay Adres” tanımlayarak Ziraat bankası şubelerinden mesai saatleri içerisinde, Şubeler haricinde ise İnternet Bankacılığı ve Ziraat Mobil’den 7 gün 24 saat gerçekleştirebilirsiniz.

Kolay adres sistemine geçiş ücretsizdir. Banka tarafından bu işlem için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Kolay adres sistemi gerçek kişiler için olduğu gibi tüzel kişileri için de geçerlidir Ziraat bankası İnternet Bankacılığı ve Ziraat Mobil’den bireysel ya da kurumsal ayrımı olmadan tüm müşteriler için ücretsiz olarak hizmete sunulmuştur. Ziraat bankası ibansız para transferi detaylı bilgilerini link üzerinden inceleyebilirsiniz.

Zİraat bankası Kolay adres ile IBAN’sız para transferi dönemi başladı

Hemen indirin.

Para transferinde sınırları ortadan kaldıran FAST, şimdi Ziraat’te. Gece, gündüz, hafta içi, hafta sonu, bayram, tatil demeden şimdilik 250 TL, yakında çok daha fazla tutardaki para transferlerinizi FAST ile 7 gün 24 saat anında gerçekleştirebilirsiniz.

YouTube video

Kolay Adres /FAST Hakkında Merak Edilen Sorulara Cevaplar

FAST ile Para Transferi Yaparken Nelere Dikkat edilmelidir?

FAST ile anlık para transferi gerçekleştirmek isteyenler IBAN numarasıyla birlikte Alıcı Adı soyadı/Unvanı bilgisi doğru ve tam olarak yazılmalıdır. Yanlış yazılması halinde işlem karşı banka tarafından reddedilecektir.

FAST İle Hangi Kanallardan Para Transferi Yapılabilir?

Fast işlemleri Ziraat Mobil, İnternet Şubesi, ATM ve Şubelerinden anında gerçekleştirilebilir.

Ziraat Mobil/ İnternet Şubesi üzerinden FAST Nasıl Gerçekleştirilir?

Ziraat Mobil ya da İnternet Şubesi’ne giriş yaptıktan sonra FAST menüsü seçilmesine gerek yoktur. Para Transferleri > Başka Hesaba Havale/EFT adımları izlenerek FAST işlemi gerçekleştirilebilir, eğer işlem kriterleri FAST’a uygunsa, işlem FAST olarak gerçekleştirilir.

Girilen İşlem FAST Kriterlerine Uygun Olmazsa Para Transferi Süreci Nasıl İşleyecektir?

Girilen işlem FAST kriterlerine uygun olmadığı durumlarda işlem EFT olarak devam eder. Eğer EFT saati geçmiş veya hafta sonu ise, işlem ileri tarihli EFT olarak gerçekleştirilebilir.

Fast Limiti Ne Kadar?

Kolay adres hızlı transfer limiti 2.000 TL olarak güncellenmiştir.

İşlemlerde Masraf Alınıyor mu?

Anlık Transfer (FAST) işlemi için herhangi bir masraf alınmamaktadır.

Anlık Transfer (FAST) İşleminde Ne Kadar Sürede Alıcı Bankaya Ulaşır?

FAST işlemleri anında karşı bankaya ulaşır.

Kolay Adres Tanımları Güncellemeleri Nasıl Yapılır?

Ziraat bankası ve Katılım Ziraat’ e tanımlanan Kolay Adresleri İnternet Şubesi, Katılım Mobil, Para Transferleri altındaki Kolay Adreslerim ekranından ya da şubelerden görebilir, güncelleyebilir ve silebilirsiniz.

Kolay Adres’e Kaç IBAN Tanımlanır?

Bankalarda ki her bir adresiniz için bağlı bir tane IBAN olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.