Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi (GÜNCEL)

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi (GÜNCEL)

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi (GÜNCEL)
31 Mayıs 2018 tarihinde eklendi.

Ziraat’ten Arı Yetiştiriciliği İçin Destek

Arıcılık, bal arısı kolonilerinin beslenmesi ve bakımı ile arı ürünleri elde edilerek zirai kazanç sağlanan mesleğe denir. Bu işi yapanlara ise arıcı denir. Arıcılık kredisinden hem arı sektöründe çalışanlar hem de arıcılık işine yeni girecek olanlar kullanabilirler. 1,5 Milyon TL’ye kadar %50 oranında faiz indirimli krediler Ziraat Bankasında…

Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi ürünlerinden olan arıcılık kredisi kapsamındaki yatırım kredileri ile; arıcılık kayıt sistemine kayıtlı, asgari 50 adet arılı kovan ile üretim yapan veya arılı kovan sayısını 50 adet ve üzerine çıkartmak isteyen üreticilerine krediler sunmaktadır. Arıcılık kredisi kapsamındaki yatırım kredileri; arılı kovan, polen kapanlı yeni kovan, bal süzme makinesi, polen kurutma ve temizleme ile kek hazırlama makineleri alımı, 200 adet ve daha fazla sayıda arılı kovan ile gezginci arıcılık yapan üreticiler için jeneratör, güneş sistemi, arı barakası veya karavan alımı, 100 adet ve daha fazla arılı kovana sahip arı üretimi yapmak isteyen arıcılara ana arı üretimi için jeneratör, güneş sistemi, en az 1.000 adet çiftleştirme kovanı veya kutusu alımı ile arıcı karavanı alımı, bombus arısı üreten işletmeler için bina yapımı ve tadilatı, raf sistemleri ilgili alet ekipmanların alımı ve diğer yatırım giderlerinin finansmanını sağlar.

Arıcılık kredisi işletme kredisi ile arıcılık malzemeleri, şeker, temel petek kek ruhsatlı ilaç alımı , gezginci arıcılara işçilik dahil arı nakliye giderleri, ana arı işletmeleri için şeker petek kek alımı ile ana arı üretim malzemeleri, bombus arısı üretimine yönelik ihtiyaç duydukları( polen, şeker, plastik kap ve ambalaj malzemesi gibi) işletme giderleri ve diğer işletme giderlerinin finansmanını sağlar.

Şartlar başvuru sahibine ve çekeceği krediye göre değişir. Sitemizde ki içerik sadece ön bilgi mahiyetindedir. Hesaplama ve güncel faiz oranları ile şartlar Ziraat şubelerinden öğrenilebilir.

arı-yetiştiriciliği

Şuan itibariyle Ziraat Bankası arı yetiştiriciliği için herhangi bir geri ödemesiz hibe veya faizsiz kredi vermiyor.

Ziraat bankası arıcılık kredisi kullanmak için gerekli evraklar ise nüfus cüzdanı fotokopisi, çiftçilik belgesi, ÇKS belgesi gibi evraklardır. Arıcılık kredisi başvurunuzda ayrıca çeşitli vade seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. Genel olarak 1, 3, 6 ve 12 ayda bir ödeme seçenekleri banka tarafından müşterilerine sunulmaktadır. Arıcılık nasıl yapılır? isimli yazımızı okumak için tıklayınız.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Sizde Devlet Destekli arıcılık kredisi alabilir ve hayalinizde ki, bal üretimi iş fikrini hayata geçirebilirsiniz. Sitemiz üzerinden en uygun Tarım Kredilerini inceleyebilirsiniz.

Milli Tarım Projesi ve Genç Çiftçi projeleri ile Köye dönüş teşvikleri dahilinde, yeni bir paket açıklanarak çiftçilerimize arıcılık kredi verilebilir. Devletdestekli.com olarak, güncel olarak Tarım Bakanlığını takip etmekte ve kullanıcılarımıza HİBE ve TEŞVİK’ler hakkında güncel bilgiler vermekteyiz.

Bu yıl arıcılık sektörüne yine 30 bin lira geri ödemesiz hibe verildi. Arı ve Bal yetiştiricilerinden desteklenen illerde proje geliştirip, 18-41 yaş arasında ki gençler başvurdu.

Ziraat Bankası hayvancılık ve tarım alanında ki kredilerini ikiye ayırdı. Bu krediler Bitkisel Üretim ve hayvancılık ve su ürünleri kredisi olarak isimlendirilmektedir.

2 Çeşit Arıcılık Kredisi Vardır!

Labirent bunlardan bir tanesi işletme kredisi bir tanesi yatırım kredisidir. İşletme kredileri mevcut olan arılı kovan başına kapasitelerine göre işte belli bir miktarda para veriyorlar. 100 tane ise 500 tane ise oranı giderek artan kovan başı bir kredilendirme söz konusudur.Yatırım kredilerinde ise kovan için petek için, gidecekleri gezginci arıcılıkta kamyon nakliyesi için, hammaliye için ekstra yardımda bulunabilecek krediler var. Tabii bunların hepsi teminatla çerçevesinde bankalar tarafından sübvansiyonlu olarak, yani belli bir oranda arıcıyı koruma adına indirimli olarak veriliyor. Arıcılara verilen krediler aynı zamanda şu anlamda biraz yardımcı oluyor. Şöyle ki ürünü aldıktan sonra toplu bir ödeme yapılabiliyor. Zaman zaman hükumetin ortaya koymuş olduğu uygulamalar var. Mesela 2 yıl ödemesiz, 5 yıl ödemeli toplam 7 yıl geri ödemelidir. Ya da krediye alıyorsunuz 2 yıl sonraya diyorsunuz. Bu bölgelere göre değiştiği de işe bildiği gibi zamana göre de değişebiliyor.

arıcılık-kredisi-çeşitleri

Arıcılık kredisi çeşitleri

Genç çiftçi projesi sayesinde ülkenin dört bir tarafında ki arıcılara Ziraat Bankasının arıcılık kredisi haricinde 30 bin TL. başlangıç sermayesi sağlamaya devam ediyor. Şart olarak ise arıcının 40 kovandan daha az arısının olması isteniyor. Abdullah bey daha önce arıcılık sektörüne başlamış ancak bilgisiz olduğundan dolayı başarılı olamamıştı. Devletin genç çiftçi projesine arıcılık sektöründen başvuru yapan Abdullah bey şunları yaşadı.

ARICILIK DESTEKLERİ İLE İŞ SAHİBİ OLDU

Devlet desteği ile başladıkları arıcılıkta 45 olan kovan sayısını kısa sürede 450 çıkaran Abdullah bey, yılda 20 ton bal kraliçe arı ve polen satışıyla 300 bin lira geliri ulaştı. Selçuk ilçesinde yaşayan Abdullah ve Meral hakkın çifti yaklaşık 3 yıl önce amatör olarak arıcılığa bağışladı. Abdullah bey hayvanlarını satarak tamamen bu işe yöneldi. Ancak bu alanda çok fazla bilgi sahibi olmadığı için arıları telef oldu. Arıcılıkla ilgili araştırma yapan Abdullah bey Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yürüttüğü genç Çiftçi projesinden faydalandı. Bu kapsamda ilk önce arı yetiştiriciliği eğitimi alan hakkında 30 bin lira değerinde 45 kovan ve arıcılık için gerekli ekipman hibe edildi. Abdullah bey arıcılık yapmaya başladıktan sonra hayatlarının değişmeye başladığını söyledi. Abdullah bey Devlet’in arıcılık destekleri hakkında şunları söyledi;

“Ben arıcılığı düşünüyordum ama olur Allah nasip etti vatanımızı izin verdik. Biz gittik aldık 40-45 kovanı alımı ekipmanı falan filan 30.000 lira defterimizi devlet karşıladı. Allah’a çok şükür o sene ağır bir kayıp görmüştüm. O kaybın sonrasında bu 45 kovan arı ve arıcılık geri döndürdü. İki sene de gördüğünüz gibi 450 kovanı sayı ulaştık. Yine sayınızı koruduk. Bir aileye geçen yıl gittik bal verimi de güzel oldu. Allah’a çok şükür traktörümüz eskidi değiştirdik. Arabamızı eskiydi değiştirdik. Çok güzel yerlere geldik. Arıcılık bizim geçim kaynağımız oldu. Bu saatten sonra arıcılığı bırakmayı düşünmüyoruz. Allah’a şükür bu parayı göremezdim. Bunlar olmazsa bu arolar olmasa göremezdim. Sana 10 tane dükkan başlayacaklar arıcılığı bırakmayacaklar ben bırakmam.”

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisleri de; “elde ettikleri başarıyla birçok genç çiftçiye örnek olduğunu vurguladı. Genç çiftçi arıcılık projelerimizden Abdullah bey işletmesinde 140 kovanda başladığı projesini gerçekten çok başarılı sonuçlar elde etti. Şu anda yaklaşık 450 kovanı var ve işini daha da büyüyeceğini biz de gururla izliyoruz. Bir daha da büyütecine inanıyoruz” dedi.

Ziraat Bankası’nın destekleri başlıklı yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

TRT’nin yayınladığı arıcılık eğitimi konulu videoyu sizlerle paylaşıyoruz.

Ziraat bankasının arıcılık faaliyetleri ve tüm hayvancılık sektörlerinde verdiği finansmanları bankanın Resmi internet sitesinden öğrenebilir ve hesaplama yapabilirsiniz.Etiketler:

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi (GÜNCEL) Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. mustafa acar dedi ki:

  zonguldak merkez musllu beldes,ndekeçi ve arıcılık yapıyorum fakat yeteri kadar tarım kredisi alamıyoruz önümüze bir çok bahaneler getiriliyor bir çok insan kendi imkanları ile birşeyler yapıyor. Destek verilse yükseliriz buranın önünü yetkililer açsın.

 2. cafer aslan dedi ki:

  arıcılık kredisini almak istiyorum

 3. halil dedi ki:

  ilgili açıklamalarınız gerçekten hoşuma gitti.yeni teşviklerden haberdar olmak istiyorum

 4. aricilik dedi ki:

  malatya pütürgede aricilik yapmak istiyoruz

 5. servet dedi ki:

  ben yeni girişimciyim bana kestek verilseniz

Sayfa başına git