Devlet Destekli

Ziraat Bankası Bedelli Askerlik Kredisi Hesaplama (35 Bin TL.)

Ziraat Bankası Bedelli Askerlik Kredisi Hesaplama (35 Bin TL.)

Türkiye’ de 3 milyonun üzerinde bedelli bekleyen gencimiz var. Türkiye Büyük Millet Meclisi dilekçe komisyonuna verilen dilekçeler de bedelli askerliğin bir gereklilik olduğunu kanıtlar nitelikte. Orduda profesyonelleşme çabaları ise hızla devam ediyor. Bedelli askerlik 2020 yılının ilk altı ayı için ödeyeceği ücret ilk 6 ay için 35 bin 54 lira 64 kuruş oldu. İkinci 6 ayın bedeli 1 Temmuz-31 Aralık 2020 için geçerli bedelli askerlik ücreti daha sonra açıklanacak. Yurtdışında yaşayan türk vatandaşlarının bedelli ücreti ise 5.261,09 euro veya karşılığı yabancı ülke parası olarak belirlendi. Detaylar haberimizde.

Bedelli Askerlik Başvurusu

Bedelli Askerlik başvurusu e- devlet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Ancak şahsen askerlik şubelerine yapılacak olan başvurular da kabul edilmektedir. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın başvuruları ise konsolosluk binalarında yapılabilir. Askerlik şubesine giden ya da e-devlet kapısından giriş yapanlara ödemeleri gereken tutar bilgisi ve ödeme yapılacak IBAN numaraları verilir. Bu bilgilerin yer aldığı belge ile şahıslar banka şubelerine giderek verilen hesaplara ödeme gerçekleştirirler. Ödeme yapıldığını kanıtlayan belge ile birlikte bir asıl, toplam olarak 3 nüsha başvuru yapılan şubeye teslim edilir. Bu şekilde başvuru tamamlanmış olur.

bedelli askerlik

Bedelli askerlik şartları netleşmeye başladı.

Bedelli askerlik ödemeleri peşin gerçekleştirilir. Bu sebeple bankalar da bedelli askerlik kredileri ile ilgili düzenleme yapmaya başladılar. Zamanı geçen ödemeler varsa kişi bedelli kapsamı dışında tutulur ve yararlandırılmaz. Bazı durumlarda ise ödeme yapılmaz ya da yapılan ödeme kabul edilmez.Bu durumlar;

 • Bedelli askerlikten faydalanan kişinin sonradan şartları taşımadığının anlaşılması
 • Kişinin ödeme yapmaktan vazgeçmesi durumu
 • Ödeme süresinin geçmesi gibi durumlardır. Ödemelerini geri almak isteyen kişilerin müracaatları ise yine askerlik şubelerinde dilekçe yolu ile alınır. Geri alabilmek için tanınan başvuru süresi 6 aydır. Bu sürenin geçmesi durumunda taraflara ödeme yapılmaz. Bu dilekçeler 90 günlük süre zarfından incelenir. İnceleme sonrasında şayet olumlu karar verilirse kişilerin tüm dosyaları bakanlığa iletilir ve artık muhatap olarak askerlik şubesi değil bakanlık ile irtibat kurulur. Bakanlık bu tutarı 1 ay içinde kişinin hesabına yatırır. En uzun vadeli ihtiyaç kredisi veren bankalar hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Bedelli Düzenlemesi Detayları

Yapılan açıklama neticesinde bedelli askerlik için detayların belli olmaya başladığından söz etmiştik. Bedelli askerlik başvurusunu 31 Aralık 1995 öncesinde doğan kişiler yapabilecek. Bedelin ise 35 bin TL olacağından söz ediliyor. Dilekçe komisyonuna verilen dilekçelerdeki yaş durumu göz önünde bulundurularak 25 yaşta karar kılındı. Geçtiğimiz yıllarda çıkan bedelli askerliğin kapsamı alanı 28 yaştı. Fakat 25 yaşındaki gençler bedelliden faydalanabilecek. Ayrıca hizmet süresinin 21 gün olması bekleniyor. Meclise giden yasa  Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından kabul edildikten sonra başvuruların alınmaya başladı.

Ziraat Bankası

Genelde banka bedelli için ihtiyaç kredisi vermektedir. Bu yıl henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Genel olarak bankanın kredi çekmek için bazı şartları var. Öncelikle kredi çekmek isteyen kişinin sicili temiz olmalı ve kredi notu düşük olmamalıdır. Böyle bir durum olduğunda banka tarafından kredi talebiniz olumsuz olarak karşılanacaktır. Kara listede olanlar için belli dönemlerde af çıkma durumu söz konusu oluyor. Fakat bankalar çoğu zaman aftan yararlanan kişilere dahi kredi verirken çekimser davranabiliyor. Kredi talebinde bulunduğunuzda Ziraat Bankası’ nın ilk yapacağı işlem şahısların kredi notunu sorgulamak oluyor. 1300 ve üzeri kredi notuna kredi veriliyor. Bu notun altında kişiler kesin olarak krediden yararlandırılmıyor. Ayrıca kredi notunuzun olumlu olması durumunda banka sizden gelir belgesi talebinde bulunuyor. Yani Ziraat Bankası’ ndan kredi çekebilmek için kredi not ortalamanız ve gelirinizi gösteren belge yeterli oluyor.

Belirtmekte yarar var ki en uygun faiz oranı ile bedelli askerlik kredisi veren banka Ziraat Bankası olduğu söylenmektedir. Banka tarafından müşterilerine sunulan (ŞUAN İÇİN) faiz oranı % 1,05′ dir. Ziraat Bankası 60 ay vadeli olarak istediğiniz tutarda kredi vermektedir. Başvuruda bulunmak için tıklayınız. 

Ziraat Bankası krediye hayat sigortası da yapmaktadır. Ayrıca gerekli görüldüğü durumlarda kefil ya da teminat isteme durumu söz konusu olabilir. Ziraat Bankası bedelli askerlik kredisi detayları için tıklayınız.

dekont

Ödeme yapıldığında banka size bir dekont verecektir.

Başvuru için gerekli belgeler;

 • Başvuru formu
 • Kimlik fotokopisi
 • Gelir durumunu gösteren belge ile Ziraat Bankası şubelerine başvurmak yeterli olmaktadır.

Faiz Hesaplama

 • Ziraat Bankası’ndan 1,05 faiz oranlı 12 ay vadeli 35 bin TL kredi çekmek isteyen birinin geri ödeme yapacağı tutar 37.932,28 TL‘ dir. 945 TL faiz ödemesi yapılır. Ayrıca aylık taksit miktarı ise 3.161,02 TL‘ dir.
 • Ziraat Bankası’ndan 1,05 faiz oranlı  24 ay vadeli 35 bin TL kredi çekmek isteyen birinin geri ödeme yapacağı tutar 40.776,69 TL‘ dir. 78 TL ekstra masraflar için talep edilir. Aylık taksit miktarı ise 1.699,03 TL‘ dir.
 • Ziraat Bankası’ndan 1,05 faiz oranlı 36 ay vadeli 35 bin TL kredi çekmek isteyen birinin geri ödeme yapacağı tutar  43.752,39 TL’ dir. 2.810  TL faiz ödemesi yapılır. Aylık taksit tutarı ise 1.215,34 TL‘ dir.
 • Ziraat Bankasından 1,05 faiz oranlı 48 ay vadeli 35 bin TL kredi çekmek isteyen birinin geri ödeme yapacağı tutar 46.857,91 TL’ dir. 3.800 TL faiz ödemesi yapılır. Aylık taksit tutarı ise 976,21 TL‘ dir.

Bu tutarlar hesaplanırken faiz oranı 1,05 olarak baz alınmıştır. Ziraat Bankası bedelli askerlik kredisi kampanya süresi dolmuştur. 2020 yılında bedelli askerlik banka tarafından verilen kredi aktif olacaktır.

Başvuruda bulunmanız durumunda, talebiniz değerlendirilecek ve kredi notunuz ve siciliniz incelenerek size olumlu ya da olumsuz dönüş yapılacaktır. En net bilgiyi ve güncel faiz oranlarını banka şubesinden öğrenmelisiniz.

2020 yılında askerlik ile ilgili yeni bir düzenlemenin başlayacağı konuşuluyor. Askerliğin zorunlu olarak 3 ay olacağı ve toplamda 6 ay olacağı, kalan 6 aylık süreden ise bir bedel karşılığında muaf olunacağı gibi söylemler bulunmakta. Konu ile ilgili net bir açıklama geldiğinde sizlere bilgi vermeye devam edeceğiz.

] }Yorumlar
 1. blank MEHMET ZEKİ dedi ki:

  BEDELLİ İÇİN KREDİ

 2. blank Suat dedi ki:

  Ziraat Bankasının kredi faizleri böyleydi ancak son dönemde tüm bankaların faizleri yükseldi