geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,1853
EURO
9,8731
ALTIN
471,54
BIST
1.328
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
17°C
İstanbul
17°C
Çok Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
17°C
Cuma Az Bulutlu
17°C
Cumartesi Gök Gürültülü
16°C
Pazar Çok Bulutlu
17°C

Ziraat Bankası Tarım Kredisi Faiz Oranları (Çiftçilere Müjde)

Ziraat Bankası Tarım Kredisi Faiz Oranları (Çiftçilere Müjde)
A+
A-

Ziraat Bankası her kesimden müşterisini olduğu gibi çiftçi müşterilerini de 2021 yılında desteklemeye devam etmektedir. Denizbank gibi Çiftçi Kredisi veren daha pek çok banka bulunsa da en uygun faiz oranları ile kredi veren bankaların başında Ziraat Bankası gelmektedir. Ziraat Bankası çiftçi kredisi başvurusu yapmak için gerekli evraklar ile en yakın banka şubelerine gitmek gerekmektedir. İçeriğimizde çiftçi kredisi başvurusu  için gerekli belgeleri, güncel faiz oranlarını ve örnek çiftçi kredisi hesaplamalarını bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi 2021

Ziraat Bankası 2021 yılında tüm müşterilerini başlattığı çeşitli kredi kampanyaları ile desteklemeye devam etmektedir. Bu noktada çiftçilerimiz de unutulmamaktadır. Verilen kredilerin faiz oranları oldukça uygun olmakta ve vadeleri çiftçilerin hasat dönemleri dikkate alınarak belirlenmektedir. Verilen kredileri başlıklar halinde anlatmak daha mantıklı olacaktır.

 • Genç çiftçi akademisi
 • Hayvancılık ve su ürünleri kredisi
 • Tarımsal mekanizasyon kredisi  başlıkları altında çiftçilerimize kredi imkanı sunulmaktadır.
ziraat-bankası-çiftçi-kredisi-2019
Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi 2021

Ayrıca Ziraat Bankası tarafından çiftçilerimize devlet destekli olarak tarım sigortası da yapılmaktadır. Ziraat Bankası’ nın çiftçilere yönelik olarak verdiği kredilerin ortak özellikleri vardır. Bu krediler HASAT ÖDEMELİ olup faiz oranları yıllık %5- %6 civarlarındadır. Kredinin 2 YIL GERİ ÖDEMESİZ olduğu söylenmektedir. Ancak ödeme durumu çiftçilerin durumlarına göre değişecektir. Yıl sonunda çiftçi kar ederse ve cirosunda artış meydana gelirse krediyi 2 yıl geri ödemesiz olarak kullanmaz ve taksitlerini devamlı olarak öder. Ancak mali durumu iyi değilse tercihen krediyi durumu düzelene kadar 2 yıl ödemesiz olarak kullanabilir.

GENÇ ÇİFTÇİ AKADEMİSİ

Ziraat Bankası tarafından genç çiftçilere verilen krediler yardımı ile tarımsal faaliyetlerde bulunan gençler de desteklenmeye devam etmektedir. Başlatılan bu kredi kampanyası ile gençlerin tarıma olan ilgilerinin artırılması, tarımsal üretim faaliyetleri ile ilgili bilgiler verilmesi ve yatırım şartlarının öğretilmesi, tarımsal üretim yapacak olan bilinçli nesiller yetiştirilmesi gibi amaçlar söz konusu olmaktadır. Bunun bir kredi kampanyası değil bir eğitim programı olduğunu söylemek daha mantıklı olacaktır. Sadece banka değil eğitimlere özel ve kamu sektörlerinin yanı sıra üniversiteler de destek vermektedir. Genç Çiftçi Akademisi’ nde eğitim görmek isteyen gençlerin aranan şartları taşımaları gerekmektedir.

genç-çiftçi-akademisi
Genç Çiftçi Sertifikası

Kimler Başvuru Yapabilir?

Genç çiftçi akademisine başvuru yapacak olan çiftçilerimizin belirli şartları taşımaları gerekmektedir. Bu şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Türkiye’ de ikamet etmek
 • T.C. vatandaşı olmak
 • 18 yaşından büyük 30 yaşından küçük olmak
 • Kredi kullanmak için herhangi bir engel bulunmaması
 • Erkek adayların askerlik ile ilişiklerinin bulunmaması
 • En az lise mezunu olmak
 • Medeni haklardan yasaklı olmamak
 • Tarımsal faaliyette bulunmak istemek

Bu şartları taşıyan adaylar başvuru yapabileceği gibi bazı adaylara da öncelik tanınacağı belirtilmiştir. Kadın çiftçilere öncelik verilecektir. Özellikle ailesi tarımsal faaliyetler ile ilgilenenlere de öncelik hakkı verilecektir. Kredi verilmesi konusunda öncelik tanınacak olan gruplardan bir diğeri ise ilgili liselerin ya da üniversitelerin tarımsal bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir.

Eğitimler sonrası katılımcılar sertifika alabilecektir. Başvuru yapmak için tıklayınız. Verilen bu eğitimler tamamen ücretsizdir.

Ziraat Bankası Tarım Kredisi ve Özellikleri

Ziraat Bankası tarafından verilecek olan kredilerden bir diğeri de tarımsal mekanizasyon alımlarına yönelik olarak verilmektedir. Tarım ve hayvancılık alanlarında faaliyet gösterecek olan üreticilerin tarım aletleri alması için uygun faiz oranları ile krediler verilmektedir. Verilen bu krediler ile alınacak olan ekipmanlar; traktör, hasat malzemeleri, çayır biçme, balya yapma, silaj makinesi, yem karma makinesi, patoz, yemlik, suluk, balık bulma cihazları vb. ekipmanlar alınabilmektedir.

Kredinin Özellikleri

Verilecek olan tarımsal mekanizasyon kredisi ilgili yılda bakanlar kurulu tarafından yapılacak olan açıklamalar doğrultusunda kullandırılmaktadır. Tarımsal üretimde kullanılmak üzere alınacak olan bu krediler sadece sıfır değil ikinci el ekipman alımlarında da kullandırılacaktır. Tarımsal mücadele için alınacak olan aletler dışında, Zirai kredilendirme belgesi olan ekipmanların alımları için kredi verilecektir. Bu kapsamda alacağınız ekipmanları Ziraat Bankası tarafından verilen düşük faizli krediler yardımı ile kullanabilirsiniz. Çiftçi Borç Yapılandırma içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Traktör Kredisi 2021

Ziraat Bankası tarafından faizsiz olarak verilen bir traktör kredisi bulunmamaktadır. Krediler faizli olarak verilmekte olup faiz oranları oldukça makul seviyelerdedir. Bu kredilerden sadece 0 traktör alacak olanlar değil 2. el traktör alacaklar da yararlanabilmektedir. Ancak yapılacak olan alımlarda geçerli olan şart traktörün 8 yaşını doldurmamış olmasıdır. Traktörün zirai kredilendirme belgesi olmalı ve işletme tarafından 3 yıllık bilanço sunulmalıdır. Alınacak olan traktörün kasko bedelinin sadece yüzde 75′ i karşılanmaktadır. Bu krediler traktör kredisi başlığı altında verilmeyecek olup diğer ekipman alımları için de geçerli olmaktadır. Krediyi aylık 3, 6 ya da 12 aylık ödeme dönemleri ile kullanabilirsiniz.

2021 yılında da Ziraat Bankası’ ndan traktör kredisi almak isteyenlere  bir müjdemiz var. Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası tarafından imzalanan protokole göre tarımsal işletmelere düşük faizli olarak kredi kullandırılacaktır. Bu kredi konuları arasında traktör alımları da olup 75 bin TL tutarında olan krediler yatırım dönemi için %50 faiz indirimli olarak kullandırılacaktır.

Küçük Ekipman Kredisi

Resmi Gazete’ de yayınlanan Tarımsal Mekanizasyon Araçlarının Kredili Satışına Esas Deney ve Denetimlerle ilgili tebliğ kapsamında Zirai Kredilendirme belgesine sahip olan gerçek ve tüzel kişilere kredi verilecektir. Bu kredi de bakanlar kurulu kararları ile kullandırılmakta olup siz de ekipman alımlarınızda banka tarafından verilen bu kredilerden yararlanabilirsiniz.

Kredinin Özellikleri

Kredi tarımsal mekanizasyon kredilerinde olduğu gibi belirli bir oran karşılığında değil de alınacak olan traktörün satış bedelinin tamına verilecektir.

 • Şartları taşıyan çiftçilerimiz krediden yararlanabilirler.
 • Kredi tutarı 25 bin TL olmaktadır.
 • Vadeler çiftçilerimizin hasat dönemlerine göre belirlenebilecektir. Bu sebeple yılda bir ödemeli de olabilmektedir.
 • Biçerdöver, hasat makineleri ve traktör alımları için bu kredi kullanılamaz.

Kredi detayları için tıklayınız.

Modern Basınçlı Sulama Kredileri

Sulama konusunda da çiftçilerimize kredi imkanı sunulmaktadır. Mikro yağmurlama, damlama ve yağmurlama sistemleri için bu kredilerden yararlanabilirsiniz. Kredilerin verilmesi Bakanlar Kurulu tarafından verilen kararlar neticesinde olmaktadır. Modern basınçlı sulama sistemlerinin kullanılması amacı ile elektrik teminatının sağlanması, derin kuyuların açılması, suyun doğal kaynağından kullanılacak olan tarlaya taşınması gibi işlemler için kredi verilmektedir. Bu kredilerin vadeleri yine hasat dönemlerine göre belirlenmektedir. Kredi ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Bitkisel Üretim Kredileri

Bahçe, tarla, örtü altı tarım vb. konularda gerçek ve tüzel kişilere kredi verilmektedir. Kredi kullanabilmek için belirtilen üretim alanlarında faaliyet gösteriyor olmak gerekmektedir. Endüstri  bitkileri, baklagiller, tıbbi ve aromatik bitkiler, tarlar sebzeciliği, meyve yetiştiriciliği, sera ve süs bitkileri yetiştiriciliği, yumrulu bitkiler, yağlı tohumlar gibi bitkileri üretiyor olmak gerekmektedir. Bu anlamda verilecek olan krediler işletme ve yatırım dönemlerine özel olarak ayrı ayrı verilmektedir. Bitkisel üretim kredilerinden faydalanarak üretiminizde gerek duyduğunuz finansmanı sağlayabilirsiniz.

Organik ve İyi Tarım Kredileri

Organik Tarım faaliyetlerinde bulunmak isteyen çiftçilerimize Ziraat Bankası tarafından 2021 yılında da finansman imkanı sunulmaktadır. Tarımsal üretimin yanı sıra bu ürünleri üreterek pazarlayan, ambalaj işlemleri yapan gerçek ve tüzel kişiler kredilerden yararlanabilmektedir. Organik tarım konusunda diğer kuruluşlar ile sözleşme yapmış olanlar da kredilerini alabilirler. Organik tarım kredileri yatırım ve işletme dönemlerinde ayrı ayrı kullandırılmaktadır.

2021 yılında Ziraat Bankası tarafından verilecek olan organik tarım kredileri yatırım ve işletme dönemlerinde yüzde 50 faiz indirimli olarak verilecektir.  Aynı kredi iyi tarım uygulamaları için de kullanılmakta olup faiz indirimi oranları organik tarım ile aynı olmaktadır.

Arazi Alım Kredileri

Tarım arazisi satın almak isteyenler için uygun vadeler ve faiz oranları ile Ziraat Bankası tarafından kredi imkanı sunulmaktadır. Gerçek ve tüzel kişiler verilecek olan bu kredilerden yararlanabilir. Hisseli arazilerde hisse oranı kadar yapılacak olan alımlarda, bitişik arazilerde ve parsel olmayan arazi alımlarında bu krediden yararlanabilirsiniz.

Bu kapsamda 2021 yılında bakanlar kurulu kararı ile arazi alımları konusunda da düşük faizli kredi verilecektir. Kullandırılacak olan kredi üst limiti 2.500.000 TL olup yatırım ve işletme dönemlerinde faiz indirimi oranı yüzde 25 olacaktır.

Taksitli Tarım Kredisi

Bu kredi kampanyası ile kullandırılacak olan kredinin faiz oranı sabit olmaktadır. Banka tarafından çiftçilerimize uygun faiz oranları ve vadeler ile kredi sunulmakta olup vadeler hasat dönemleri dikkate alınarak belirlenmektedir. Detaylar için tıklayınız.

Çiftçi Kredilerine Başvuru İçin Gerekli Belgeler

 • Kredi karşılığında banka tarafından temin edilecek olan evraklar
 • T.C. kimlik belgesi
 • ÇKS belgesi
 • Tarımsal işletmeyi kanıtlayıcı belgeler
 • İşletmeye ait gelir tablosu ile kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ziraat Bankası Tarım Kredi Kooperatifleri Düşük Faizli Kredi

2021 yılında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri için hayvansal ve tarımsal üretim konularına destek verilecektir. İşletmelere işletme ve yatırım dönemlerinde verilecek olan krediler faiz indirimli olmaktadır. Bitkisel üretim konuları, faiz indirimleri ve kredi üst limitleri aşağıda yer almaktadır. Ziraat Bankası Sıfır Faizli Kooperatif Kredisi alabilirsiniz.

Çiftçilere Müjde 2020 Tarım Kredisi Faizleri Düşürüldü!
Ziraat Bankası Tarım Kredisi Faiz İndirimi 2021

Bu kredilerin yanı sıra IPARD programları kapsamında kullandırılan krediler ile TMO makbuz senedi karşılığı kullandırılan krediler, hasat ve pazarlama kredileri de bulunmaktadır.

Ziraat Bankası Tarım Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası tarafından verilen kredilerin vadelerinin maksimum 7 yıl olabileceğinden söz ettik. Bu durumda azami vade 84 ay olacaktır. Ayrıca faiz oranları yıllık %6 olursa aylık faiz oranı %0,5 olacaktır.

Çiftçimiz Ziraat Bankası’ ndan 50 bin TL kredi çekmiş olsun. Kredisini iki yıl ödemesiz olarak kullanmayacak ve düzenli ödemeler ile 84 ayda kapatacak. Bu durumda aylık ödeyeceği kredi tutarı 759,53 TL olurken toplam ödeme 63.800,84 TL olacaktır.

100 bin TL kredi için ise yine aynı faiz oranı ile bu sefer 2 yıl ödemesiz 60 ay vade olacağından dolayı; 994,78 TL olurken toplam ödeme tutarı 59.687,20 TL olacaktır.

Bu ve benzeri destekler için facebook ve instagram sayfamızı takip etmeyi unutmayınız.

Instagram: Çiftçi Destek Sayfası

Facebook: Tarımsal Krediler

Ziraat Bankası Seracılık Kredisi

Ziraat Bankası 2021 yılında Seracılık Destek Paketi adı altında bir kredi kampanyası ile kredi vermeye devam ediyor.  Örtü altı tarımın desteklenmesi amacı ile başlatılan kampanya dahilinde kredi düşük faizli olarak kullandırılacaktır. Kredinin özellikleri aşağıdaki gibidir;

Ziraat Bankası sera kredisi
Ziraat Bankası sera kredisi
 • Kredi vadesi 7 yıl olarak belirlenmiştir. Ancak çiftçilerimizin mali durumları dikkate alınarak İKİ YIL ÖDEMESİZ DÖNEM bulunmaktadır.
 • Yıllık faiz oranı %8,25’tir. (Aylık %0,68)
 • Yapılacak olan yatırım maliyetinin maksimum %75’i kadar kredi verilecektir. (Yatırım tutarı 100 bin ise 75 bin TL)

Bu anlamda destek alabilmek için seracılık faaliyetlerinin bakanlığın öngördüğü şekilde olması gerekmektedir. Ayrıca arazi büyüklüklerinin de 1 dekarın altında olmaması gerekiyor. Kredi sadece yeni sera yapımında değil, atıl durumda olan seraların yeniden kullandırılması amacıyla da verilecektir. 25 milyon TL’ ye kadar olan seracılık kredilerinde devlet desteği sağlanacaktır. Bilindiği gibi Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri arasında imzalanan protokol gereği çiftçilerimize düşük faizli olarak yatırım ve işletme dönemlerine ait krediler verilecektir.

Siz de Ziraat Bankası tarafından verilen krediler yardımı ile finansman ihtiyaçlarınızı karşılayabilir,  2021 yılında da  düşük faizli olarak kredi kullanabilirsiniz.

Kontrollü örtü altı tarım uygulamaları için 750 bin TL’ ye kadar olan kredilerde yatırım dönemine ait yüzde 75, işletme dönemine ait olarak yüzde 50 faiz indirimi yapılacaktır.

En net faiz oranları ve ödeme takvimi Ziraat Bankasından alınarak hesaplanabilir. Bu kredilerden yararlanarak tarımsal faaliyetleriniz için gerekli olan finansmanı sağlayabilirsiniz.

Eğer hayvancılık için finansmana ihtiyaç duyuyorsanız, Ziraat Bankasından hayvan kredisi çekebilirsiniz.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Seda dedi ki:

  2021 güncel faiz oranları.

  (5/5)
  1. Avatar Özbay dedi ki:

   Çiftçi kredimin tek 2 taksidi kaldı düşük miktarda o da ben bunu bitirmeden 2. Krediyi çekebilir miyim bilginiz var mı

 2. Avatar Emekli tarla almak için çiftçi kıredisi alabilirim çiftçi kaydim ve tarlam yok tarla alıp bahçe yapmak istiyorum bunun için uygun bir kiredi varmı dedi ki:

  Bahçe yapmak için tarla almak istiyorum etmeliyim çiftçi kaydim yok uygun bir tarla kıredisi varmı

 3. Avatar tufan dedi ki:

  hayvancilik icin ahir buyutme kredisi istiyorum

 4. Avatar Bayram dedi ki:

  Çapa makinası için senelik ödemeli kıredi çekmek istiyorum

 5. Avatar hasan topal dedi ki:

  Kredi türlerine baktığımızda sulak alanların çorak arazilerin ıslah edilmesi ile ilgili konunun içine dahil edildiği bir kredi türü bulunmadığını görmekteyim. oysa bir çok çiftçinin su gibi değerli bir kaynağın arazide fazlalığından yani taban suyu yüksekliğinden kaynaklı tarım yapamıyor. çiftçi bu alanda tarım yapmadan ıslah etmesi gerekiyor öncelikle ıslah için drenaj boruları döşemesi gerekiyor arazi mansap şartını kurtarmıyorsa pompa kullanması gerekiyor taban suyunu alçaltmak için bu konu herhangi bir kredi içine girmemesine rağmen en önemli kritik bir konudur yağışa bağımlı arazilerin verimleri suya bağlı olduğu için aslında sulak olan alana göre dezavantajlıdır su ve toprak varken tarım yapamamaya çözüm olarak sulama damlama sulama gibi bir çok konu geçmekte ama sulama ile birlikte olması gereken drenaj yer almıyor bu konuda ülkemizde bizde olduğu gibi ciddi ovalarda sorunlar olduğunu kamusal destekli uygulama ile yapılmakta ancak çiftçi kamunun her araziye yetişemediğini bildiğinden bu alanda ciddi bir krediye ihtiyaç duymakta bu konuda ziraat bankası çalışanlarına sorduğumuzda drenaj geçmiyor deniliyor bu konuları tespit ederken acaba bankanız bu şablonu birlikte çıkardığı illaki bakanlığın bilgili birisiyle görüşmüştür bu kişiye bir sorsanız sulak alanların FAO dünya tarım ve gıda örgütü ve dünya bankası destekleri ile drenaj için destek verdiği bilinmekte yani geçmişte sulama ile tarım olur mantığı tek başına yanlış bir olgudur bunu ülkemiz ve dünya son 40 yılda anladı ancak bankanızda böyle bir yapı var mı yok mu olacak mı bilgilendirirseniz çiftçiler olarak sevineceğiz.

 6. Avatar Kazım cesur dedi ki:

  Senelik ödemeli konut kredisi

 7. Avatar Memur çifçi olabilirmi dedi ki:

  Memurum arazi satın almak için çifçi kredisi kullanabilir miyiz

  1. Avatar Baba iskender dedi ki:

   He dayı onuda alın artık sizin yüzünüzden her dahada zorlaşıyo bu kredilerin şartları