Devlet Destekli

Ziraat Bankası Destek Kredisi Sorgulama (TEMEL İHTİYAÇ)

Ziraat Bankası Destek Kredisi Sorgulama (TEMEL İHTİYAÇ)

Koronavirüs salgını nedeniyle Ziraat Bankası Destek Kredisi vermektedir. Krediden faydalanmak isteyenlerin Ziraat Bankası internet bankacılığından başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuru sonucunu sorgulama işleminin nasıl yapılacağını, temel ihtiyaç kredisi sorgulama ekranından nasıl sonuç alınabileceğini Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank Temel ihtiyaç kredisi sorgulama  anlatacağız.

Ziraat Bankası Temel İhtiyaç Kredi Başvurusu

Koronavirüs salgını tüm dünya üzerinde etkisini sürdürürken, ülkemizde Hazine ve Maliye Bakanlığınca birçok farklı sektörde destek uygulanıyor. Aylık 5 Bin TL. den az geliri olan vatandaşlarımız için de Ziraat Bankasının finansmanı sayesinde kredi uygulaması başlatıldı. Buna göre Ziraat ihtiyaç sahibi vatandaşlara 10 bin liraya kadar 6 ay geri ödemesiz kredi veriyor.  Bu krediden yararlanmak için banka şubesine gitmek gerekmiyor. Ziraat Bankası Destek Kredisi Sorgulama işlemi de yine internet üzerinden yapılabiliyor. Bunun için de banka şubesine gitmek veya telefon bankacılığından aramak gerekmiyor. Vatandaşlara koronavirüs nedeni ile bütçelerinde oluşan ekonomik zorluğa çözüm olmak amacı ile Ekonomik İstikrar Kalkanı Paket programı kapsamında devreye alınan Temel İhtiyaç Kredisinde vatandaşlar kira, elektrik, doğalgaz ve su faturası ödemelerini yapabilecek , üstelik ödemeye 6 ay sonra başlayacaklardır.

Ziraat Bankası Temel İhtiyaç Kredisi Şartları Neler?

 1. Bankadan kredi çekebilmek için aylık 5 bin TL.den az gelirinizin olması gerekiyor. 5 bin TL.’den fazla geliri olanlara onay verilmiyor. Zira bu destek ihtiyaç sahipleri için yapılıyor.
 2. Kredi 3 bin, 5 bin, 7.500 ve 10.000 TL. limitlerle veriliyor.
 3. Kredi çeken vatandaş ilk 6 ay boyunca ödeme yapmıyor. Altı aydan sonra ise geriye kalan borç 30 ay vadeli olarak ödeniyor.
 4. Balon ödeme vs. bulunmuyor taksitler aylık olarak eşit ödeme ile yapılıyor.
 5. Başvuru sahibinin daha önce kredi çekmiş olması veya başka kredilerinin olması çekebileceği kredi miktarını etkilese de bu sebeple direk olarak RED verilmiyor.

Vade 6 Ay Sonra mı Başlıyor? 36 Ay Tamamı Vade mi?

Örneğin 2020 yılı Nisan ayında kredi çeken bir vatandaş, ilk taksiti 6 ay sonra yani, 2020 yılı KASIM ayında ödemesi gerekiyor.  Zira ilk 6 ay boyunca ödeme alınmıyor (Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim) Kasım 2020 tarihinde ilk ödeme başlıyor. İlk ödeme KASIM 2020 tarihinde yapan bir vatandaş 3 yılın sonunda yani KASIM 2023 yılında ödemesini tamamlıyor ve borcu kapanıyor.

Başvuru Nasıl Yapılıyor?

Öncelikle Ziraat Bankası internet sayfasından ve cep telefonu mobil uygulamadan başvuru yapıldığını belirtmek isteriz. Ziraat Bankası bireysel müşterileri bilgi girmeye uğraşmadan mobil bankacılık hesaplarından devletdestekli.com anında kredi başvurusu yapabilirler. Ancak mobil bankacılık kullanmayan vatandaşlara SMS doğrulama dahil olmak üzere 2 aşamadan oluşuyor.  Burada;

 • Tc. kimlik numaranız,
 • Cep telefonunuz;
 • Kredinin vadesi 36 ay (DEĞİŞTİRİLEMİYOR SABİT VADE)
 • Talep edilen kredi miktarı (3 bin, 5 bin veya 10 bin)
 • Taksitlerin ödeneceği gün (Maaş tarihinize göre seçiniz)
 • Hane halkı gelir bilgisi (burada haneye giren kazanç miktarı yazılıyor. Kredinin onaylanması için birçok vatandaş tarafından düşük gelir bilgisi yazıldığını tahmin ediyoruz)
 • Medeni durum (Evli/Bekar)
 • Bakmakla yükümlü olduğunuz çocuk sayısı

Yukarıdan anlaşıldığı üzere Banka verilecek kredi miktarını belirlerken hanenin aylık kazancını önemsemekte ve sonucun belirlenmesinde vatandaşın evli olup olmadığı, kaç çocuğu olduğu gibi kriterlere önem vermektedir. Zira burada amaç korona virüs nedeniyle ekonomisi bozulan vatandaşa destek çıkılmasıdır.

Destek Kredisi Başvuru Sonucu Sorgulama

Başvuru sonucu öğrenme 2 aşamadan oluşuyor. Bilgilerin girilmesi, SMS ile doğrulama sistemi ve Kredi bilgileri sayfasıdır.  İlk aşamada kişisel bilgiler forma işleniyor. Bu ekranda sırasıyla T.C. Kimlik No, Cep Telefonu numarası ve Güvenlik kodu giriliyor.

Aşağıda ki görselde 3 bilginin girildiği ekran yer almaktadır.

blank

1. Aşama Bilgilerin Girilmesi

Bu aşamada bilgileri giren vatandaş DEVAM butonuna tıklıyor ve CEP TELEFONUNA doğrulama kodu ulaşıyor. Eğer yanlış bilgi girilirse veya başvuru esnasında girilen telefon numarası veya cep telefonu yanlış girilirse “Girdiğiniz telefon numarası/TCKN bilgisi, başvuru sırasında kullanılan bilgilerle uyuşmamaktadır” mesajı geliyor. Doğru bilgi geldiğinde SMS doğrulaması yapılıyor ve kredinin son hali görüntüleniyor.

blank

Ziraat Kredi Başvuru Sonucu Sorgulama Ekranı

Başvuru Sonucunuzu Öğrenmek için Ziraat bankası başvuru sorgulama ekranından son durum hakkında bilgi alabileceğiniz Ziraat Bankasının sayfasını ziyaret ediniz.

Ziraat Bankası aynı zamanda; Sosyal hayatı Destek kredi kapsamında düşük faiz oranları ile tüketici, tatil, konut, taşıt kredisi veriyor. Bunların yanında Tüketici Kredisi, Bireysel Enerji Verimliliği Kredisi, Eğitim Kredisi, Birleştiren İhtiyaç Kredisi ve İmar Barışı Kredisi gibi kredi türlerini de müşterilerine kullandırmaktadır.

Sizin İçin Araştırdık 23/09/2020

Geliri 5. bin liranın altında olan tüm vatandaşlar Temel İhtiyaç Kredisinden yararlanabilir.

Ziraat Bankası ve diğer Kamu bankaları tarafından geliri 5 bin lira altı olan vatandaşlara kullandırılan destek kredisi başvurusu bankaların sayfaları üzerinden sorgulanmaktadır.

Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası olarak 3 Kamu Bankası tarafından destek kredisi verilmektedir.

KBB notunuzun iyi bir seviyede olması Kamu Bankaları tarafından sunulan destek kredisinden yararlanma olanağınızı arttıracaktır.

Bu kredi de hane halkının geliri esas alınmaktadır. Bu kapsamda her haneden bir kişinin başvurması esastır.

Başvurduğunuz bankanın sonuç sorgulama sayfasından bilgi alabilirsiniz
Yorumlar
 1. blank ahmet dedi ki:

  mılleti yok herkes alcak dediler nerde hacizde olanlar kara listede olanlar nerde

 2. blank Başvuru yapıcam dedi ki:

  Ziraat Bankasından Destek kredisi için 2020 yılı TEmmuz ayında başvurular devam ediyor mu?

 3. blank bahattin dedi ki:

  13nisandan beri halen daha beklemedeyim neyin deherlendirrmesi bu acaba anlayamadım ben bizimle dalgamı geçiliyor acaba allah bildiği gibi yapsın sizi şakrabanlar

 4. blank Yalcin dedi ki:

  Bunlar notu kotu olanlara kredi verecek dediler ve durumu iyi olanlara kredi verdiler kötü notu olanlara vermediler ayıp ayıp gerçekten insanları kandirmayin artık

 5. blank Huseyin dedi ki:

  Bende basvurdum bankalar ve cumhurbaşkanı bizi kandiriyor neden durumu iyi olan hepsi krediye başvurular yaptı ve aldı ama notu kotu olanlar alamadı çünkü vermiyorlar boşuna beklemeyin

 6. blank bahattin dedi ki:

  13nisandan beri bekliyorum bizimle dalgamı geciyorsunuz kardeşim bu nedir böyle bakıyorum halen daha değerlendirme diyor

 7. blank tolga dedi ki:

  valla arkadaşlar anlaşılan hepimiz sicili bozuk takip olan mağdurlarız hiçbirimizin yaşamaya hakkı yok adamlar krediyi çekme şansı olanlara verdi onlarda altına yatırdı bizde hala sonuç bekliyoz acaba biz bu ülkenin vatandaşı değilmiyiz devleti dolandıranların sicili affoldu vergi borcu olanların borcu silindi yani anlıycanız zenginler doymadıkça fakirlik bitmez bunun içinde mucize lazım zıkkım yiyesiceler hala doymadılar

 8. blank Kadir dedi ki:

  Krediye başvurusu yaptım ama Ziraat Bankası yanlış gelir girdim nasıl düzeltebilirim

 9. blank zikrullah akıncı dedi ki:

  başvuru yaptım halen cevap bekliyorum

 10. blank Sefer dedi ki:

  Beşinci ayın altısında başvurdum daha haber yok