Devlet Destekli

Ziraat Bankası Faizsiz Yem Kredisi 2020

Ziraat Bankası Faizsiz Yem Kredisi 2020

Çiftçilerimize müjde! Ziraat Bankası tarafından çiftçilerimiz her yıl olduğu gibi 2020 yılında da desteklenmeye devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile çiftçilerimiz yem alımları için faizsiz kredilerden yararlanabilecek. Bilindiği gibi Ziraat Bankası tarafından verilen krediler ilk 2 yıl geri ödemesiz olmaktadır. Ziraat Bankası yem kredisi 180 ay vadeli olup, hesaplama ve başvuru işlemleri ile ilgili detaylı bilgiyi içeriğimizde bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası Yem Kredisi

Resmi Gazete’ de yayınlanan mevzuatlar gereği tohum, gübre, mazot vb. ürün girdileri için destekler sağlanmaktadır. Üretim maliyetleri ve satış fiyatları sürekli artan bu ürünlerde geçtiğimiz yıllarda Topyekün Mücadele Programı ile fiyatlarda belirli oranlarda indirime gidilmişti. Ayrıca hükumet tarafından belirlenen tutarlarda da çiftçilerimize destekler sağlanmaktadır. Bu desteklerden bir tanesi de devlet destekli olarak verilen yem kredisidir.

Ziraat Bankası Yem Kredisi

Ziraat Bankası Yem Kredisi

Ziraat Bankası tarafından hayvansal ve bitkisel üretim faaliyetleri verilen krediler yardımı ile desteklenmektedir. Bu kredilere devlet faiz desteği sağlanıyor. Geçtiğimiz yıl Resmi Gazete’ de yayınlanan tebliğname ile tarımsal işletmelere, belirlenen konularda düşük faizli kredi kullandırılmaya başlanmıştır. Bu uygulama 2020 yıllarında da devam edecek olup Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri arasında imzalanan protokol gereği sunulmaktadır.

Ziraat Bankası yem alımları için gerçek ve tüzel kişilere kredi veriyor. Ancak tarımsal krediler 7 yıl vadeli ve yıllık yüzde 9 faiz oranı (aylık 0,5) ile veriliyor. 2020 yılında da Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından çiftçilerimize kredi verilecek ve bu kredi düşük faizli olacaktır. Büyükbaş Hayvan Yemi Fiyatları 2020 listesinden birçok markanın yem fiyatları ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Yem Kredisi Başvuru Sorgulama

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından verilecek olan faizsiz yem kredisi için başvurular kabul edilmeye başlamıştır. Başvurular banka şubeleri aracılığı ile yapılacaktır. Krediden yararlanmak isteyenlerin Tarım Kredi Kooperatiflerine üye olmaları gerekmektedir. Gerekli evraklar ile başvuru yapan çiftçilerimizin finansman durumları banka tarafından incelenecektir. Gerekli şartları taşıyan çiftçilerimiz kredilendirilecektir.

Ziraat Bankası’ ndan yem kredisi talep eden çiftçilerimizin başvuru sonuçları en fazla 1 hafta içinde sonuçlandırılacaktır. Kredinizin onay işleminin tamamlanıp tamamlandığı ile ilgili bilgi almak için 444 00 00 çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Yem Kredisi Başvuru Sorgulama 

Ziraat Bankası Yem Kredisi Başvuru Sorgulama

Ziraat Bankası Yem Kredisi Özellikleri

Ziraat Bankası tarafından verilecek olan yem kredisinin özellikleri aşağıdaki gibidir;

 1. Kredi çiftçilerimize yüzde 0 faiz ile verilecektir.
 2. Kredi 180 gün (6 ay) vadeli olarak verilecektir.
 3. Kredi başvuruları banka şubeleri ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ ne yapılacaktır.
 4. Çiftçilerimizin ÇKS kayıtlarının olması gerekmektedir.
 5. Tarım Kredi Kooperatifleri üyesi olan çiftçilerimize kredi verileceğinden dolayı Kooperatif üyeliğinizi tamamlayınız. 

Yem Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Banka şubelerine giderken yanınızda bulundurmanız gereken evrakların listesi aşağıdaki gibidir. Ancak bu evraklar banka şubelerine göre değişebileceği gibi, banka finansman durumunu yetersiz gördüğü müşterilerinden kefil ya da teminat talep edebilir. Başvuru formunu doldurduktan sonra banka şubesine bu evrakların ibraz edilmesi ile başvuru işlemi tamamlanacaktır.

 • T.C. kimlik belgesi
 • ÇKS kayıt belgesi
 • Varsa Vergi Levhası
 • İşletmeyi tesvik edici belgeler (Tapu fotokopisi, kira kontratı gibi)
 • Hayvanların küpe numaraları
 • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerde 3 yıllık bilanço ve gelir tablosunun yer aldığı belge gerekmektedir.
Yem Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Yem Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Yem kredisinden yararlanmanın en kolay yolu ipotektir. Sahip olduğunuz hayvanların küpe numaraları üzerinden teminat göstermeniz durumunda, hayvanlara sigorta yapmak durumunda kalabilirsiniz. Çünkü hayvanların ölmesi ya da telef olması gibi sebeplerin yaşanması durumunda çiftçinin mağdur olmaması adına bir takım önlemler alınacaktır. Bu da ek maliyet demektir. Bu sebeple ipotek olarak arazi gibi taşınmaz mal varlıklarını göstermeniz gerekmektedir. Koyun ve Keçi Yem Fiyatlarını incelediniz mi?

Yem Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası’ nın yanı sıra yem alımları için finansman sağlayan pek çok banka şubesi bulunmaktadır. Ziraat Bankası tarafından verilen kredilerin tek farkı devlet tarafından yapılan düzenlemelere konu olmasıdır. Şartları sağlayan çiftçilerimiz başvuru için gerekli evraklar ile Ziraat Bankası şubelerine gidebilir. Ayrıca Tarım Kredi Kooperatifleri’ ne giderek de başvurunuzu yapabilirsiniz. Faizsiz olarak verilen bu kredilerden yararlanabilmek için hayvancılık faaliyetlerinde aktif olarak bulunduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir. Tabi size verilen ödemeyi de yine büyükbaş ya da küçükbaş hayvanlar için yem alımlarında kullandığınızı da belgelemeniz gerekiyor.

Kredi başvurusu kabul edilen çiftçilerimizin ödemeleri Ziraat Bankası şubelerinden yapılmaktadır. Ödeme vadeleri, taksit tutarları çiftçilerimizin bütçelerine göre belirlenmektedir. Ziraat Bankası tarafından verilen krediler için üreticilerimize ödeme konusunda çeşitli kolaylıklar sağlanmaktadır. Gelir durumunuza göre ödeme planı hazırlatınız. Tarım Kredi Kooperatifi İlaç Fiyat Listesinden güncel ilaç fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yem Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yem Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarım Kredi Kooperatifleri’ne Üyelik Şartları

Yem kredisinden yararlanmak için Tarım Kredi Kooperatifleri üyesi olmak gerekiyor. Gerçek ve tüzel kişiler, kooperatif üyesi olmak için bir dilekçe hazırlayarak Yönetim Kurulu’ na başvuruyor. Yönetim Kurulu’ nun noktada dikkat ettiği husus, başvuran gerçek ya da tüzel kişilerin ortaklık şartlarına haiz olup olmadığıdır. Şayet şahıslar gerekli şartları taşıyorlarsa kooperatif ortağı olabilirler.

 • Türk vatandaşı olan
 • Kooperatif bölgesinde en az 1 yıldır ikamet eden
 • Medeni ve kanuni haklarından yasaklı olmayan ve bu hakları kullanma ehliyetine sahip olan
 • Farklı bir kooperatif üyesi olmayan
 • Başvuru için yazılı bir dilekçe vermiş ve kooperatifin ödev olarak saydığı faaliyetleri gerçekleştireceğine dair sözleşmeyi kabul etmiş olan
 • Ortaklık için ödemeyi taahhüt ettiği paranın çeyreğini ödemiş olan
 • Kooperatif faaliyetlerine uyarak, ticaret ya da maddi kazanç elde etmek için komisyonculuk yapmayan kişiler kooperatif ortaklığına kabul edilmektedir.
Tarım Kredi Kooperatifleri'ne Üyelik Şartları

Üyelik şartları

Güncel Yem Fiyatları

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz tarafından yapılan açıklamaya göre, yem sektörü içerisinde çiftçiye en düşük yem fiyatlarını Tarım Kredi Kooperatifleri sunmaktadır.

Büyükbaş Yem Fiyatları

Yem konusu Fiyat (50 kilogramlık çuval)
Pelet Besi Yemi 70- 75 TL
Toz Besi Yemi 65- 70 TL
Toz Süt Yemi 70- 75 TL
Pelet Süt Yemi 75- 80 TL
Buzağı Büyütme Yemi 80 – 85 TL
Tahılmix Süt Yemi 85- 90 TL
Tahılmix Besi Yemi 60- 65 TL

Güncel büyükbaş ve küçükbaş yem fiyatları aşağıdaki tabloda gösterilmektedir. Fiyatlar bulunulan bölgeye göre değişmekte olup, aralıklı olarak ifade etmeye çalıştık. En doğru bilgiyi ortağı olduğunuz Tarım Kredi Kooperatifleri şubelerinden alabilirsiniz.

Küçükbaş Yem Fiyatları

Yem konusu Fiyat (50 kilogramlık çuval)
Kuzu Büyütme Yemi 70- 75 TL
Pelet Kuzu Süt Yemi 80- 85 TL
Koyun Süt Yemi 70- 75 TL
Koyun Süt Yemi Toz 65- 70 TL
Toklu Yemi 80- 85 TL

Tarım Kredi Tavuk Yemi Fiyatları 2020 listesinden kanatlı ve damızlık sektöründe yetiştiricilik yapan çiftçilerimiz detaylı bilgi alabilirler.

Yem Bitkisi Ekenlere Devlet Desteği

Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında 2020 yılında da yem bitkisi ekenlere devlet tarafından destekler verilecektir. Çiftçi Kayıt Sistemi’ ne kayıt olan arazi sahipleri kaba yem üretmek amacı ile tek yıllık ve çok yıllık yem bitkileri üretenlere dekar başına destek verilecek. Destek tutarı ise 2020 yılı için belirlenen bütçeden ödenecektir. Yem bitkisi üretim desteği aşağıdaki tutarlarda verilmektedir;

🌿 Dekar başına çok yıllık yem bitkileri için 90 TL

🌿 Dekar başına tek yıllık yem bitkileri için 60 TL

🌿 Dekar başına silajlık mısır ekimi için 100 TL,

🌿 Dekar başına kuru üretim yapılacak olan yem bitkileri için 40 TL destek verilecektir.

Bu tutarların yanı sıra bakanlık tarafından belirlenen yerlerde üretim yapanlara bu tutarların yanı sıra ek olarak %25 oranında destek verilecektir. Ayrıca geçtiğimiz yıl ekilmiş ve su azlığı nedeni ile üretiminde problem yaşanmış macar fiği, fiğ, mürdümük ve burçak ürünleri için ek olarak %50 destek sağlanacaktır. Tarım Kredi Kooperatifi Tohum Fiyatları içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası faizsiz yem kredisinden yararlanmak isteyenlerin gerekli evraklar ile birlikte banka şubelerine giderek kredi başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

] }Yorumlar
 1. blank Ahmet Ocak dedi ki:

  Koronavirüs ve kriz dolayısıyla ev kiralarını veremedim 2 çocuk babasıyım evliyim serbest çalışıyorum berber olarak şu an ev sahibi evden atma bize ne yapacağımı bilmediğim için acilden faizsiz kredi istiyorum Ziraat bankası’ndan el uzun vadeli olursa 20 tl

 2. blank Ahmet Ocak dedi ki:

  Şu an kriz ve Corona virüsten dolayı çok zor durumdayım o yüzden 15 binle destek kredisi çekmek istiyorum