Ziraat Bankası Hesap Kapatma İşlemi 2023 (Ziraat Mobil Profil ve Ayarlar)

Aktif olarak kullanmadığınız hesap ve kartlarınız için Ziraat Bankası hesap kapatma işlemini uygulayarak, belirli aralıklarla kesilen işletim ücretini ödemenize gerek kalmadan hesabınızı anında kapatabilirsiniz. Bir banka hesabı nasıl kapatılır? İnceleyelim.

Ziraat Bankası Hesap Kapatma İşlemi 2023 (Ziraat Mobil Profil ve Ayarlar)

Bankacılık sisteminin gelişmesiyle birlikte vatandaşlara sunulan ürün ve hizmet seçenekleri artmıştır. Banka müşterileri fatura ödeme, GSM TL yükleme, sınav ve üniversite ödemeleri gibi birçok bankacılık işlemini kredi veya banka kartları ile gerçekleştirmektedir. Hatta bazen tek bir hesap yerine birden fazla kredi/banka hesabı açılmaktadır. Ancak bu hesapların tamamı aktif olarak kullanılmamaktadır.

Bankadan bankaya değişmekle birlikte aktif olarak kullanılmayan bazı kartlardan yıllık işletim ücreti de kesildiği için cari ve cari hesapların kapatılması daha uygun olacaktır. Ziraat Bankası vadeli mevduat, vadesiz, KMH, borsa ve altın hesapları nasıl kapatılır? Ziraat Bankası hesap kapatma yöntemleri ile yatırım hesaplarınız dahil tüm kartlarınızı kapatabilirsiniz.

Ziraat Bankası Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası’ndaki vade, vade, borsa ve yatırım hesaplarınızı dilediğiniz zaman kapatabilirsiniz. Banka hesaplarını kapatmanın birden fazla yöntemi vardır. 7 gün 24 saat şubeye giderek veya internet üzerinden dilediğiniz zaman hesabınızı kapatabilirsiniz.

Ziraat Bankası hesap kapatma yöntemleri şu şekildedir:

 • Ziraat Bankası Şubeleri
 • Ziraat Müşteri Hizmetleri
 • İnternet Bankacılığı

Aktif olarak kullanmadığınız hesapları kapatmanın yanı sıra online hizmet kanalları olan online bankacılık ve müşteri hizmetleri seçeneklerini kullanarak banka hesabınızı anında kapatabilirsiniz.

Ziraat Şubelerinden Hesap Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Ülkemizde her il ve ilçede bulunan Ziraat şubelerine giderek kullanılmayan kartlarınızı anında kapatabilirsiniz. Gişe işlemleri için mesai saatleri içinde en yakın banka şubesine gitmeli ve sıranızı almalısınız. Kart kapatma işlemi için gerekli olan tek şey kimlik kartınız olacaktır. Hesap kapatma başvuruları şahsen yapılmalıdır. Bankalar resmi tatil, hafta sonu ve tatil günlerinde kapalı olduğu için kartınızı online hizmet kanallarından kapatabilirsiniz.

Bazı Ziraat şubelerinde kart kapatma talebi sırasında dilekçe istenmektedir. Bu dilekçede kartın kapatılma nedenleri açıklanmalıdır.

Hesabın silinmesi için dilekçe yazıldıktan sonra ıslak imza ile kasiyere teslim edilmelidir. İnternet şubesi, mobil bankacılık uygulaması ve müşteri hizmetlerinden hesabınızı kapatabilir, tüm bankacılık işlemlerinizi şube ve ATM’lerden sıra beklemeden kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerinden Hesap Kapatma

Vadeli, vadesiz veya borsa hesabınızın silinmesi için 7 gün 24 saat hizmet veren müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek hesap kapatma talebinde bulunabilirsiniz. 444 0 000 veya 0850 220 00 00 iletişim numaralarını kullanarak Ziraat müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz. Müşteri hizmetleri ile iletişime geçtiğinizde hesabınızı kapatmak istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır.

Kişisel bilgileriniz doğrulandıktan sonra başvurunuz değerlendirilecek ve kontrol edilecektir. Değerlendirme sürecinde herhangi bir sorun olmazsa dakikalar içinde hesabınız kapatılacaktır.

Ziraat İnternet Bankacılığından Hesap Nasıl Kapatılır?

Birçok bankada hesap kapatma işlemi için sadece şube seçeneği sunulmaktadır. Ancak Ziraat Bankası şube, internet bankacılığı ve müşteri hizmetleri seçenekleri sunarak müşterilerine sınırsız destek sağlamaktadır. Kullanmadığınız kartlarınızı dilediğiniz zaman şubede sıra beklemeden internet bankacılığı hizmetinden yararlanarak kapatabilirsiniz.

İnternet bankacılığından hesap kapatmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Ziraat Bankası internet bankacılığına şifreniz ile giriş yapınız.
 • ”Hesaplarım” menüsüne tıklayarak tüm varlıklarınızı görüntüleyin.
 • Kapatmak ve silmek istediğiniz hesabı seçerek tıklayın.
 • Seçmiş olduğunuz kart için yapabileceğiniz işlemler listelenecektir.
 • Bu işlemler arasında yer alan ”Hesap Kapat” butonuna basınız.
 • Ardından ”Devam” seçeneğine basarak, kart kapatma başvurunuzu oluşturun.

Bu sırayı takip ederek kullanılmayan hesabınızı kapatabilirsiniz. Hesabınızı kapatmadan önce kartınızın geçmiş işlem bilgilerini de silebilirsiniz. Bunu tek tek yapabilir veya toplu olarak silebilirsiniz.

Ziraat KMH Kapatmak Mümkün mü?

Ziraat Bankası KMH (Kredili Mevduat Hesabı) hesabınızı kapatmak için Ziraat şubelerini, internet bankacılığını ve müşteri hizmetlerini kullanabilirsiniz. Cari hesabınızda kısa vadeli nakit ihtiyacınızı karşılayacak kadar bakiye bulunmadığı durumlarda, bankanın belirlediği limit dahilinde para çekebileceğiniz, EFT ve havale yapabileceğiniz KMH hesabınızı kapatabilirsiniz. şubeye giderek veya dilediğiniz zaman ve yerde internet bankacılığına giriş yaparak Hesaplarım menüsünden hesap kapatma talebinizi oluşturabilirsiniz.

Ayrıca 444 0 000 veya 0850 220 00 00 numaralı Ziraat müşteri hizmetlerine de ulaşarak hesap kapatma başvurunuzu yaparak destek alabilirsiniz.

Ziraat Borsa Hesabı Kapatma Adımları 2023 Güncel

Günümüzde bankaların portföy hesapları fiziki tasarrufların yanı sıra yatırım aracı olarak da kullanılmaktadır. Yatırım işlemlerinizi sonlandırmak veya birikimlerinizi başka bir hesaba aktarmak istediğinizde hesabınızı silebilirsiniz.

Ziraat borsa hesabı kapatma işlemleri aşağıdaki gibidir:

 • Ziraat internet bankacılığına T.C kimlik numaranız veya müşteri numaranız ile birlikte şifrenizi yazarak giriş yapınız.
 • Ana sayfanın sol kısmında yer alan ”Yatırım” menüsüne tıklayınız.
 • Yatırım menüsünde açılan sayfalardan ”Yatırım Hesaplarım” sekmesine giriniz.
 • Tüm yatırım varlıklarınız bu sayfada görüntülenecektir.
 • Hesap ayrıntılarını kontrol edin ve kapatmak istediğiniz varlığı seçin.
 • Sayfanın en alt kısmında ”Hesabı Kapat” yazılı kırmızı butona basarak işlem kaydedilir.

Hesap kapatma sürecinde dikkat edilmesi gereken konulardan biri de hesap seçimidir. Çünkü yanlış hesap kapatıldığında geri dönüş olmayacaktır.

Ziraat Altın Hesabı Kapatmak Mümkün mü?

Ziraat altın hesabınızı kapatmak için şubeye gitmenize gerek kalmadan Ziraat internet bankacılığına giriş yapın. Hesaplarım menüsünden tüm hesaplarınızı görüntüleyin. Bu alanda vadeli-vadesiz-altın hesaplarınız olacaktır.

Altın hesabınızı seçerek ”Hesabı Kapat” butonuna basınız. Ardından ”Kaydet” diyerek altın hesabınızı anında kapatabilirsiniz.

Ziraat Kullanılmayan Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Kullanılmayan bir banka hesabını kapatmak için size en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek kapatma işleminizi yetkililere bildirmeniz gerekmektedir. Bunun için hesap kapatma talebinizi gösteren bir dilekçe hazırlamanız gerekmektedir. Dilekçenizde kapatmak istediğiniz kartın hesap numarasını ve istenen diğer bilgileri yazıp banka yetkililerine iletebilirsiniz. Böylece kapatmak istediğiniz hesap en kısa sürede kapatılacaktır.

Kullanılmayan Hesap Kapatılmazsa Ne Olur?

Kullanılmayan hesabınızı kapatmadığınız zaman bankaların tahsil ettiği hesap işletim ücreti kesilecektir. Düzenli ödeme talimatı verilen hesaplar ile son 1 yılda en az bir ödeme almış hesaplar ayrı tutulur ve her 3 ayda bir işletim ücreti kesintisi yapılır.

Mart, Haziran, Eylül ve Aralık sonunda alınan bu ücret aşağıdaki gibidir:

 • 3 aylık vadesiz mevduat hesaplarında ortalama olarak 800 TL’den düşük olan TL hesaplarından üç ayda bir BSMV dahil olmak üzere 20 TL
 • 3 alık vadesiz mevduat hesap ortalaması 350 USD’den düşük olan YP hesaplarından (döviz birikimlerinin yapıldığı hesap türü) ise üç ayda bir BSMV dahil 7,5 USD tahsil edilmektedir.

Kullanılmayan hesap kapatılmadıysa, üç ayda bir işletim ücreti kesintisi olacağı için hesabınızı kapatmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Ziraat Bankası Kapatılan Hesaptaki Bakiye İade Edilir mi?

Ziraat Bankası kartınızı kullanmayı bırakmadan önce hesap bakiyenizi sorgulayarak kontrol etmelisiniz.

Bakiyeniz varsa ATM’den veya şubeden çekebilirsiniz. Ziraat kartınızı kapatırken bakiyeniz dışında herhangi bir borcunuzun olmadığını teyit etmelisiniz. Herhangi bir şekilde borcunuz varsa kapatma başvurunuz reddedilecektir.

Banka Hesabı Kapatmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Vade, vadesiz veya yatırım hesaplarınızı kapatmadan/silmeden önce varlıklarınızın durumunu bilmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki noktaları dikkate alarak kapatma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Kartınızı 6 ay veya 1 yıl süreyle kullanmadıysanız işlem ücreti ödememek için kartınızı kapatmalısınız.
 • Kartınızı kapatırken, ödenmemiş borcun olmamasına dikkat ediniz.
 • Kartınızı kapatmadan önce bakiye durumunu kontrol ediniz. Bakiyeniz varsa ATM veya şubeden paranızı çekerek kartınızı sıfırlamanız gerekmektedir.
 • Kartınızda otomatik ödeme talimatı varsa iptal edin.

Bu hususlara dikkat ederek kullanılmayan kartınızın silinmesi ve kapatılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Kapanış sürecinde kart seçerken de daha hassas davranmalısınız. Çünkü yanlış seçilmiş kart için silme talebi oluşturulduğunda kartınız anında kapatılacaktır.

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Nasıl Kapatılır?

İnternet bankacılığı üzerinden yapılan işlemler gerçek zamanlı işlemlerdir ve iptal edilemez. İptal işlemi için işlemin gerçekleştiği hesabın bulunduğu Şubelere gitmeniz gerekmektedir.

Hesap Kapatma İşlemi Neden Yapılır?

Hesap kapatma işlemi genellikle müşterinin başka bir bankaya geçmesi, hesabını kapatma kararı alması veya banka ile ilişkisini sonlandırmak istemesi gibi durumlarda yapılır.

Hesap Kapatma İşlemi Ücretli midir?

Hayır, hesap kapatma işlemi ücretsizdir. Ancak hesapta bulunan borç, komisyon veya diğer ödemelerin tamamlanması gerekmektedir.

Hesap Kapatma İşlemi Sonrasında Otomatik Ödemeler Nasıl Durdurulur?

Hesap kapatma işleminden önce otomatik ödemeleriniz varsa, bunları durdurmanız gerekmektedir. Önceden düzenlediğiniz otomatik ödemeleri banka yetkililerine bildirmeniz önemlidir.

Yorumlar

 1. Avatar of Cesur kaplan Cesur kaplan dedi ki:

  Eski borç kapama