Ziraat Bankası Hesap Kapatma 2022 (Vadeli, Vadesiz, Altın, KMH, Borsa)

Aktif olarak kullanmadığınız hesaplarınız ve kartlarınız için Ziraat Bankası hesap kapatma işlemini uygulayarak, belirli aralıklar ile kesilen işletim ücretini ödemek zorunda kalmadan, hesabınızı kullanıma anında kapatabilirsiniz. Bir banka hesabı nasıl kapatılır? inceleyelim.

Ziraat Bankası Hesap Kapatma 2022 (Vadeli, Vadesiz, Altın, KMH, Borsa)

Bankacılık sisteminin gelişmesiyle birlikte, vatandaşlara sunulan ürün ve hizmet seçenekleri artmıştır. Banka müşterileri fatura ödeme, GSM TL yükleme, sınav ve üniversite ödemesi gibi pek çok bankacılık işlemini, kredi veya banka kartı üzerinden yapmaktadır. Hatta tek bir hesap yerine bazen birden fazla kredi/banka hesabı açılmaktadır. Fakat açılan bu hesapların hepsi aktif olarak kullanılmamaktadır. Bankadan bankaya değişmekle birlikte, aktif olarak kullanılmayan bazı kartlardan yıllık işletim ücreti de kesildiğinden vadeli ve vadesiz hesap kapatmanız daha iyi olacaktır. Ziraat Bankası, vadeli, vadesiz, KMH, borsa ve altın hesapları nasıl kapatılır? Ziraat Bankası hesap kapatma yöntemleri ile yatırım hesaplarınız dahil tüm kartlarınızı kapatabilirsiniz.

Ziraat Bankası Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası’ndaki vadeli, vadesiz, borsa ve yatırım hesaplarınızı dilediğiniz anda kapatabilirsiniz. Banka hesaplarını kapatmanın birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Şubeye giderek ya da online şekilde 7 gün 24 saat dilediğiniz bir zaman diliminde hesabınızı kapatabilirsiniz. Ziraat Bankası hesap kapatma yöntemleri;

 • Ziraat Bankası Şubeleri
 • Ziraat Müşteri Hizmetleri
 • İnternet Bankacılığı

Aktif olarak kullanmadığınız hesapları kapatmak için, şubeye gidebileceğiniz gibi, online hizmet kanalları olan internet bankacılığı ve müşteri hizmetleri seçeneklerini de kullanarak banka hesabınızı anında kapatabilirsiniz.

Ziraat Şubelerinden Hesap Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Ülkemizde her il ve ilçede yer alan Ziraat şubelerine giderek, kullanmadığınız kartlarınızı anında kapatabilirsiniz. Size en yakın bulunan banka şubesine mesai saatleri içinde giderek, gişe işlemlerine sıra almalısınız. Kart kapatma işlemi için gerekli olan tek şey kimlik kartınız olacaktır. Hesap kapatma başvuruları şahsen yapılmalıdır. Resmi tatillerde, hafta sonlarında ve bayramlarda bankalar kapalı olduğu için, kart kapatma işlemlerinizi online hizmet kanallarından gerçekleştirebilirsiniz. Bazı Ziraat şubelerinde, kart kapatma talebi esnasında dilekçe istenmektedir. Bu dilekçe içerisinde, kart kapatma nedenleri anlatılmalıdır. Ziraat Bankası hesap kapatmak için dilekçe örneği aşağıdaki gibidir.

Hesap silmek için dilekçe yazdıktan sonra ıslak imza atılarak gişe yetkilisine teslim edilmelidir. Şubede ve ATM’de sıra beklemeden hesap kapatma ve tüm bankacılık işlemlerinizi, internet şubesinden, mobil bankacılık uygulamasından ve müşteri hizmetlerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerinden Hesap Kapatma

Vadeli, vadesiz ya da borsa hesabınızı silmek için 7 gün 24 saat hizmet veren müşteri hizmetlerine bağlanarak, hesap kapatma talebinde bulunabilirsiniz. 444 0 000 veya 0850 220 00 00 iletişim numaralarını kullanarak Ziraat müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz. Müşteri hizmetleri ile iletişim kurduğunuzda, hesap kapatmak istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. Kişisel bilgileriniz doğrulandıktan sonra başvurunuz değerlendirmeye alınıp, kontrole edilecektir. Değerlendirme sürecinde herhangi bir sorun yaşanmaz ise hesabınız dakikalar içinde kapatılacaktır.

Ziraat İnternet Bankacılığından Hesap Nasıl Kapatılır?

Pek çok bankada hesap kapatma işlemi için, sadece şube seçeneği sunulmaktadır. Fakat Ziraat Bankası şube, internet bankacılığı ve müşteri hizmetleri seçeneklerini sunarak müşterilerine sınırsız destek vermektedir. Şubede sıra beklemeden, internet bankacılığı hizmetinden yararlanarak, aktif olarak kullanılmayan kartlarınızı dilediğiniz zaman kapatabilirsiniz. İnternet bankacılığından hesap kapatmak için izlemeniz gereken işlem adımları şu şekildedir;

 • Ziraat Bankası internet bankacılığına şifreniz ile giriş yapınız.
 • ”Hesaplarım” menüsüne tıklayarak tüm varlıklarınızı görüntüleyin.
 • Kapatmak ve silmek istediğiniz hesabı seçerek tıklayın.
 • Seçmiş olduğunuz kart için yapabileceğiniz işlemler listelenecektir.
 • Bu işlemler arasında yer alan ”Hesap Kapat” butonuna basınız.
 • Ardından ”Devam” seçeneğine basarak, kart kapatma başvurunuzu oluşturun.

Bu sıralamayı uygulayarak, kullanmadığınız hesabınızı kapatabilirsiniz. Ayrıca hesabınızı kapatmadan önce kartınızın geçmiş işlem bilgilerini silebilirsiniz. Bu işlemi tek tek yapabileceğiniz gibi toplu şekilde de silebilirsiniz.

Ziraat KMH Kapatmak Mümkün mü?

Ziraat Bankası KMH yani kredili mevduat hesabınızı kapatmak için Ziraat şubelerini, internet bankacılığını ve müşteri hizmetlerini kullanabilirsiniz. Kısa vadeli nakit ihtiyacınızı karşılamaya yönelik olarak vadesiz hesabınızdan yeterli bakiye bulunmadığı durumlarda bankanın size belirlediği limit dahilinde para çekebildiğiniz, EFT ve havale yapma imkanınızın olduğu kredili mevduat hesabınızı şubeye giderek kapatabileceğiniz gibi dilediğiniz yerde ve zamanda internet bankacılığına giriş yapıp, hesaplarım menüsünden hesap kapatma talebinizi oluşturabilirsiniz. Ayrıca 444 0 000 veya 0850 220 00 00 numaralı Ziraat müşteri hizmetlerine de ulaşarak hesap kapatma başvurunuzu yaparak destek alabilirsiniz.

Ziraat Borsa Hesabı Kapatma Adımları 2022 Güncel

Günümüzde yatırım aracı olarak, fiziki birikimler kullanıldığı gibi bankaların portföy hesapları kullanılmaktadır. Yatırım işlemlerinizi sonlandırmak ya da birikimlerinizi başka bir hesaba aktarmak istediğinizde hesabınızı silebilirsiniz.

Ziraat borsa hesabı kapatma adımları aşağıdaki gibidir:

 • Ziraat internet bankacılığına, T.C kimlik numaranız veya müşteri numaranız ile birlikte şifrenizi yazarak giriş yapınız.
 • Ana sayfanın sol kısmında yer alan ”Yatırım” menüsüne tıklayınız.
 • Yatırım menüsünde açılan sayfalardan ”Yatırım Hesaplarım” sekmesine giriniz.
 • Tüm yatırım varlıklarınız bu sayfada görüntülenecektir.
 • Hesap detaylarını kontrole ederek, kapatmak istediğiniz varlığınızı seçiniz.
 • Sayfanın en alt kısmında ”Hesabı Kapat” yazılı kırmızı butona basarak işlem kaydedilir.

Hesap kapatma işlemlerinde dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi, hesap seçimidir. Çünkü yanlış hesap kapatıldığında geri dönüşü olmayacaktır.

Ziraat Altın Hesabı Kapatmak Mümkün mü?

Ziraat altın hesabınızı kapatmak için şubeye gitmeye gerek kalmadan, Ziraat internet bankacılığından giriş yapınız. Hesaplarım menüsünden tüm hesaplarınızı görüntüleyin. Bu alanda vadeli-vadesiz-altın hesaplarınız bulunacaktır. Altın hesabınızı seçerek ”Hesabı Kapat” butonuna basınız. Ardından ”Kaydet” diyerek altın hesabınızı anında kapatabilirsiniz.

Ziraat Kullanılmayan Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Kullanılmayan banka hesabı kapatmak için size en yakın bulunan Ziraat Bankası şubesine giderek, kapatma işleminizi yetkililere bildirmeniz gerekmektedir. Bunun için de hesap kapatma talebinizi gösteren bir dilekçe hazırlamanız gerekmektedir. Dilekçenizde kapatmak istediğiniz kartınızın hesap numara ve diğer istenen bilgileri yazarak, banka yetkililerine teslim edebilirsiniz. Böylece kapatmak istediğiniz hesabınız en kısa sürede kullanıma kapatılmış olacaktır.

Kullanılmayan Hesap Kapatılmazsa Ne Olur?

Kullanılmayan hesabınızı kapatmadığınızda bankalar tarafından tahsil edilen hesap işletim ücreti kesintisi yaşanacaktır. Maaş ödemesi yapılan hesaplar, düzenli ödeme talimatı verilmiş olup son 1 yıl içerisinde talimata konu en az bir adet ödeme gerçekleşmiş olan hesaplar ayrı tutularak 3 ayda bir işletim ücreti kesilmektedir.

Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarının sonlarında tahsil edilen bu ücret:

 • 3 aylık vadesiz mevduat hesaplarında ortalama olarak 800 TL’den düşük olan TL hesaplarından üç ayda bir BSMV dahil olmak üzere 20 TL,
 • 3 alık vadesiz mevduat hesap ortalaması 350 USD’den düşük olan YP hesaplarından (döviz birikimlerinin yapıldığı hesap türü) ise üç ayda bir BSMV dahil 7,5 USD tahsil edilmektedir.

Kullanılmayan hesap kapatılmazsa, üç ayda bir işletim ücret kesintisi yaşanacağından, hesabınızı kapatmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Ziraat Bankası Kapatılan Hesaptaki Bakiye İade Edilir mi?

Ziraat Bankası kartınızı kullanmaya kapatmadan önce, hesap bakiyesi sorgulaması yaparak, kontrol etmelisiniz. Eğer ki bakiyeniz var ise ATM’den veya şubeden çekebilirsiniz. Ziraat kartınızı kapatırken bakiyenizin yanında borcunuzun da bulunmadığını teyit etmelisiniz. Herhangi bir şekilde borcunuz bulunuyorsa, kapatma başvurunuz reddedilecektir.

Banka Hesabı Kapatmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Vadeli, vadesiz veya yatırım hesaplarınızı kapatmadan/silmeden önce, varlıklarınızın durumunu bilmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki hususları dikkate alarak kapatma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Kartınızı 6 ay ya da 1 yıl gibi bir süre ile kullanmadıysanız, işletim ücreti kesilmemesi adına kapatmalısınız.
 • Kartınızı kapatırken, ödenmemiş borcun olmamasına dikkat ediniz.
 • Kartınızı kapatmadan önce, bakiye durumunu kontrol ediniz. Eğer bakiyeniz bulunuyorsa ATM‘den veya şubeden tutarınızı çekerek, kartınızı sıfırlamanız gerekmektedir.
 • Kartınızda otomatik ödeme talimatları var ise, bunları iptal ediniz.

Bu hususlara dikkat ederek, kullanmadığınız kartınız için silme ve kapatma başvurusunda bulunabilirsiniz. Kapatma işleminde kart seçimi yaparken de daha hassas davranmalısınız. Çünkü, yanlış seçilen kart için silme talebi oluşturulduğunda, kartınız hemen kapatılacaktır.

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Nasıl Kapatılır?

İnternet bankacılığı üzerinden yapılan işlemler gerçek zamanlı işlemlerdir ve iptal edilemez. İptal işlemi için işlemin gerçekleştiği hesabın bulunduğu Şubelere gitmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.