Ziraat Bankası Kredi Borcu Erteleme 2019 Düzenlemesi

Ziraat Bankası Kredi Borcu Erteleme 2019 Düzenlemesi

Ziraat Bankası Kredi Borcu Erteleme 2019 Düzenlemesi
30 Ocak 2019 tarihinde eklendi.

Ziraat Bankası’dan çiftçilere müjde! Maddi durumu kötüye gittiğinden dolayı Ziraat Bankası’na olan çiftçi kredisi borçlarını ödeyemeyecek durumda olan çiftçilere ek süre verildi. Çiftçilerimiz Ziraat Bankası tarımsal kredi borç ertelemesinin hangi illerde yapıldığını merak ediyor. Çiftçi kredisi borç sorgulaması yaparak ödeyemediğiniz borçları da yapılandırabilirsiniz. Bankaya borcu olan toplamda 530 bin çiftçinin borçları yapılan açıklama ile Haziran sonuna ertelenmiştir. Detaylar haberimizde.

Ziraat Bankası Kredi Erteleme

Ziraat Bankası her kesimden vatandaşımıza hitap eden bankalardan bir tanesidir. Emeklilerden çalışanlara kadar her kesim gerekli şartları taşımaları durumunda kredi alabilir. Bu kitlelerin yanı sıra Ziraat Bankası çiftçi kredisi de vermektedir. Çiftçi kredisi, diğer kredi çeşitlerinden farklıdır. Faiz oranları daha düşük olmakla birlikte vadeler hasat dönemlerine göre belirlenmektedir. Tarım ve hayvancılık faaliyetleri için gerekli olan finansmanı bankalardan sağlayan çiftçilerimizin borçlarını da düzenli olarak ödemeleri gerekiyor.

Ziraat Bankası Kredi Erteleme

Ziraat Bankası Kredi Erteleme

Geçtiğimiz yılın ortalarından itibaren ülke ekonomimizde bazı sıkıntılar meydana geldi. Bu durumun sebebi döviz kuru olarak yansıtılıyordu. Kur düştü ancak fiyatlar düşmedi. Bu durumun sebebi araştırılırken geçtiğimiz günlerde Antalya’da bir sel felaketi meydana geldi. Garip Tavukçuluk’ un konkordato ilan etmesi ve süpermarketlerin bazı ürünleri satmayı reddetmesi üzerine bu durum daha da netleşmiş oldu.

Şu an itibari ile Ziraat Bankası da dahil olmak üzere ülkemizde tarımsal kredilerden yararlananların sayısı 850 bini buldu. Ziraat Bankası çiftçilerimizi yaşam pahalılığı olduğu ve 1 kilogram patlıcanın 20 TL’ yi bulduğu şu dönemde yalnız bırakmadı. Açıklanan karar ile toplamda 30 milyar TL borcu olan 530 bin çiftçimizin borçları 30 HAZİRAN 2019 tarihine ertelenmiştir. Banka tarafından çiftçilerimize kredi borçlarını erteleme, yapılandırma ve yeni vade belirleme gibi imkanlar tanımaktadır. 2019 Genç Çiftçi Başvuruları başladı. 30 bin TL hibe almak isteyenler gerekli evraklar ile İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri’ ne başvuru yapabilir.

Ziraat Bankası Tarımsal Kredi Ertelemesi Hangi İllerde Yapılacak?

Bakanlar Kurulu tarafından verilen karar neticesinde tarımsal faaliyetleri için kredilerden yararlanan, ancak kalıcı olmamak sureti ile ekonomik dengesi bozulan çiftçilerin faaliyetlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacı ile kendilerine Ziraat Bankası tarafından ek süre verilmiştir. 30 Haziran tarihine kadar yatırım ve işletme dönemlerinde kullanmak üzere kredi alanlara, 12 aya kadar yeniden vadelendirme imkanı tanınmaktadır.

Düzenlemelere çiftçilere destek amacı ile yapılmış olup bankaya yaklaşık 30 milyar TL borcu olan 530 bin çiftçinin kredi borçları Haziran ayı sonuna ertelenmiştir. Banka tarafından bu vade ertelemesi kapsamında çiftçilere herhangi bir faiz yükü bindirilmeyecektir. Banka tarafından belirlenmiş olan en düşük mevcut faiz kullanılacaktır. Hükumet tarafından 2019 yılında da çiftçilerimize destekleme ödemeleri yapılacaktır. Bakanlık tarafından açıklanan bütçe 16,1 milyar TL olmuştur. 16 yılda çiftçilerimiz 118 milyar TL desteklenmiştir.

Ziraat Bankası tarafından başlatılan vade erteleme kampanyası her ilde geçerli olmaktadır. Detaylı bilgiyi Ziraat Bankası şubelerinden alabilirsiniz. Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi 2019 isimli içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz. İşletme ve yatırım dönemlerine ait finansman ihtiyacı olanlar banka tarafından verilen düşük faizli ve harman vadeli bu kredilerden yararlanabilir.

Ziraat Bankası Çiftçi Borçları Yapılandırması

Ziraat Bankası tarafından vatandaşlarımıza 384 milyar TL kredi desteği sağlanıyor. Banka tarafından sadece küçük aile işletmelerine değil, oluşturulan alt yapı ve enerji projelerinin hayata geçirilmesi amacı ile de kredi verilmektedir. Bakanlık tarafından tarım sektörü yatırım ödenekleri için 5,1 milyar TL bütçe ayrılmıştır. İhracat, müdahale alımları gibi konularda verilecek olan destek tutarları ise 5,3 milyar TL‘ dir.Ziraat Bankası Çiftçi Borçları Yapılandırması 

Ziraat Bankası Çiftçi Borçları Yapılandırması

Çiftçilere verilen bu desteklerin amacı tarım ve hayvancılık konularında yapılan üretim miktarının ve kalitesinin artırılması, ülkemizin adeta bir pazarlama üssü olması hedeflenmektedir. Küçük aile işletmelerinin direkt olarak vatandaşlarımıza yaptığı satış işlemlerinde vergi gibi ekstra yükümlülükler ortadan kaldırılacaktır. Çiftçilerimizin finansal ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile bir de faiz desteği verilmektedir. Bu uygulamadan toplamda 850 bin kişi yararlanmıştır. Borçlarını ödeyemeyecek durumda olan vatandaşlarımız da yine banka şubelerine giderek kredi borçlarını yapılandırabilirler. Tarım Kredi Ziraat Bankası 2019-2020 Hayvan Kredisi veriyor.

Çiftçi Borcu Erteleme

Fiyat artışları nedeni ile halkın tepkisi sürerken sorunun sebepleri araştırılıyor ve bu sorunu çözümler bulunması hedefleniyordu. İlk olarak ortaya döviz kurunun yükselmesi sebebi çıktı. Kurun düşmesi ile fiyatlarda azalma meydana gelmedi. Çünkü rant elde etmek isteyen pek çok fırsatçı vardı ve bu fırsatçıların çalışmaları devam ediyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde Antalya’da bir sel felaketi oldu. Bu haberden sonra meyve ve sebze fiyatlarında ciddi manada artış meydana geldi. 

Aslında bu durumun netlik kazanması patlıcan fiyatının yükselmesi ile ortaya çıktı. Tarım Uzmanı A. Ekber Yıldırım konu ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yıldırım, sorunun kaynağının tarımsal girdilerin hızlı bir artış sergilemesi sebebi ile ürün fiyatlarını artırmasıdır. Çözümün ise bakanlık tarafından yapılacak olan bir reform olduğu öngörülüyor. Bu konuda alınan önlem ise çiftçi borçlarına kredi ertelemesi oldu. Ziraat Bankası tarafından konut alamayanlar için mevcut faiz oranları indirilmişti. Çiftçiler için de yapılan uygulama gecikmedi. Maliyetler banka tarafından karşılanacak ve çiftçilerin borçları herhangi bir faiz değişimine mahal verilmeden Temmuz başına ertelenecek.

Ertelemenin Ziraat Bankasına Etkisi

Geçtiğimiz yıllarda yapılan borç erteleme ve yapılandırma işlemlerinde meydana gelen açık Hazineden karşılanıyordu. Ziraat Bankası bu erteleme ile 30 Haziran tarihine kadar 30 milyar TL borcu tahsil edememiş olacak. Ayrıca çiftçiye herhangi bir faiz yükü de eklenmeyeceğinden dolayı meydana bir açık gelmesi durumunda bu açık Hazine tarafından da karşılanamayacaktır. Ziraat Bankası tarafından başlatılan kampanyalardaki faiz oranları piyasa fiyatlarının oldukça altındadır. Ancak düzenleme ile Çiftçilerin derin bir nefes alacağı öngörülmektedir. 5 Sene Geri Ödemesiz Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? Çiftçiye Müjde! isimli içeriğimizden hayvansal üretim yapmak isteyenlere verilecek olan krediler ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ertelemenin Ziraat Bankasına Etkisi

Ertelemenin Ziraat Bankasına Etkisi

Bu düzenlemeye bir tasfiye niteliğinde bakmamak gerekiyor. Sonuç itibari ile banka ne anapara ne de faiz almayacağını talep etmiyor. Yalnızca vade ertelenmiş oluyor.

530 Bin Çiftçinin Borçları Erteleniyor

Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama:

Ziraat Bankasına ödenmemiş borcu olanların borçları yeniden valendirilecek. Vadelendirme dışında kalan tutar eski faiz oranı ve vade ile aynı şekilde devam edecektir. Yeniden vadelendirme yaparak borçlarını 30 Haziran’ a erteleyenlere uygulanacak olan faiz oranı yüzde 11 olacaktır. Üreticilerimiz piyasa fiyatının altındaki faiz oranlarından yararlanacaktır. Hem de faaliyetlerine devam etmeye imkan bulacaklardır. 

Ziraat Bankası çiftçi kredisi borçlarınızı yeniden vadelendirme işlemi yapmak için size en yakın Ziraat Bankası şubelerine gitmeniz gerekmektedir.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git