Devlet Destekli

Ziraat Bankası Kredi Borcuna Koronavirüs Ertelemesi Geldi

Ziraat Bankası Kredi Borcuna Koronavirüs Ertelemesi Geldi

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN korona virüs salgını ile ilgili açıklamalarda bulundu ve borçluların ödeme temerrüdüne düşen esnaflarımıza 3 ay süreyle erteleme müjdesi verdi. Bunun haricinde yapılan değişiklikleri Koronavirüs Ekonomi İstikrar Paketi içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Koronavirüs Ekonomi İstikrar Paketinde açıklandığı üzere;

Esnafların kredi borçlarına erteleme imkanı getirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan bankalara olan kredi borçlarını 3 ay öteleneceğini açıkladı.

 • Faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verilirlken işverenlerin de maliyeti asgari ücret desteğinin verilmesinin devam ettirilmesi ile azaltılmış olunacak.
 • Corona virüsü salgınının önlenmesine yönelik alınan tedbirlerden olumsuz etkilenen ve nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay ertelenecek ve gerektiğinde bu firmalara ilave finansman desteği sağlanacak.
 • Faaliyetlerinde ara ve  bu süreçte işleri olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan tüm esnafların Halkbank’a olan kredi borçlarından, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.
 • Vatandaşlar için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınması teşvik edilecek.
 • Kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek.
 • İhracatçıya stok kapasite kullanım oranının artırılması amacıyla stok finansmanı desteği de verilecek.
 • Kgf limiti 50 milyar liraya çıkarılacak.
 • Konut kredilerinde ise ; 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80′ den yüzde 90′ a çıkarılacak asgari peşinatı yüzde 10′ a düşürülecek.
 •  Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline mücbir sebep notu düşülmesini sağlanacak. Bu sayede esnafın kara listeye girmesi engellenecek.

Ziraat Bankası Kredi Erteleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası her kesimden vatandaşımıza hitap eden bankalardan bir tanesidir. Emeklilerden çalışanlara kadar her kesim gerekli şartları taşımaları durumunda kredi alabilir. Bu kitlelerin yanı sıra Ziraat Bankası çiftçi kredisi de vermektedir. Çiftçi kredisi, diğer kredi çeşitlerinden farklıdır. Faiz oranları daha düşük olmakla birlikte vadeler hasat dönemlerine göre belirlenmektedir. Tarım ve hayvancılık faaliyetleri için gerekli olan finansmanı bankalardan sağlayan çiftçilerimizin borçlarını da düzenli olarak ödemeleri gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarına istinaden bankalardaki kredi borçlarının ertelenmesi başvuruları da başladı. Ziraat bankasından kullanılan kredilerin de bu kapsamda değerlendirileceği ve Ziraat bankasın dan borçları erteleyeceği açıklandı. Ziraat bankasından konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve esnaf ve çiftçi kredileri de ertelenebilecek.

Başvurunuzu ERTELE yazıp boşluk bıraktıktan sonra TC kimlik numarasını 4757′ ye göndererek yapabilirsiniz.

blank

ziraat kredi erteleme

Ziraat Bankası Kredi Erteleme Müjdesi 23.03.2020

Korona tedbirleri kapsamında işyerleri kapatılan esnaf ve sanatkarların nakit akışları bozuluyor. Korona nedeniyle banka müşterilerinin bu dönemde yaşadıkları olumsuzluklara destek olmak amacıyla talep etmeleri halinde kullanmış oldukları kredilerin bu yılın nisan, mayıs ve haziran aylarında vadeleri gelecek olan anapara ve faiz ödemeleri, ödeme vadelerinden itibaren 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.

Nakit akışı bozulan vatandaşlara ve esnaflar Ziraat bankasındaki borçlarının ödemelerini erteleyebilecek. 31 Mart tarihinde ödenmesi gereken krediler için erteleme müjdesi geldi. Basın acıklaması için tıklayınız.

 • 31.03.2020 tarihinde ödenmesi gereken tüm kredi borçlarının ana para ve faiz ödemeleri ötelenecek.
 • Nakit akışı bozulan esnaf ve vatandaşların bireysel kredileri borçlarının 5 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere, turizm sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların 12 ay süre tanındı. Turizm sektörüne uygun yapılandırma  uygulaması devreye alındı.
 • personel maaşlarını Ziraat bankasından ödeyen firmaların 2020 Şubat ayı sonu itibariyle istihdam kaybına ve işsizliğe neden olmaması amacıyla önümüzdeki  Nisan Mayıs ve Haziran ayı personel maaş gideri kadar ek limit imkanı verilecek.
 • Ziraat bankası üzerine keşide edilmiş çeklerin ödenmesi amacıyla; genel kredilerin limitleri arttırılarak, nakit kredi limiti verilecek.
 • İşletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak için Ziraat bankası kurumsal kredi kartı ve DBS limiti bulunan müşterilerin de kart limitleri artırılacak.
 • Ziraat Bankasının çalışma saatleri 09:00 ila 17:00 arası düzenlendi Banka işlemlerini gerçekleştiremeyenler Ziraat bankası şubelerinden işlemlerini bu saatler arasında işlemlerini gerçekleştirebilecekler.
 • blank

  Finans İstikrar Paketi Ziraat Bankası

Ziraat Bankası Kredi Ertelemesi Hangi İllerde Yapılacak?

18 Mart 2020 tarihinde yapılan koronavirüs toplantısından sonra açılanan ekonomi paketi kapsamında bankalardan kullandırılan kredilerin borçlarının ertelenmesi imkanı getirildi. Ülkemizin her ilindeki yapılandırma ve erteleme için başvuruda bulunan  vatandaşlarımız Ziraat bankası internet bankacılığı, mobil internet gibi elektronik ortamlardan yapılması gerekmektedir.

BDDK’ nın yaptığı açıklamaya göre kredi takip süresinin 90 gün daha uzatıldığı ve ek süre verildiği takibe düşme süresinin 31 Aralık 2020 tarihine kadar 180 gün olarak yeniden düzenlendiğini bildirildi. Bankalara olan borçlarını korono nedeniyle ödeyemeyen ve Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline mücbir sebep notu düşülmesini sağlanacak. Böylece vatandaşların kredi notu düşürülmeyecek kara listeye girmesi engellenecek.

Ziraat Bankası Kredi Borçları Yapılandırması

Covid 19 virüs nedeniyle esnafa erteleme-yapılandırma müjdesi verildi. Perakende, yiyecek-içecek, demir-çelik, otomotiv, ulaşım, sinema-tiyatro, tekstil, konfeksiyon sektörleri içerisinde KDV tevkifatı ve SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerinin 6 aylığına ertelenmesine karar verildi. Korona salgını sebebiyle ilişkili tedbirlerde nakit akışı bozulmuş olan firmaların banka kredi ana para ve faiz ödemeleri asgari 3 ay ertelenecek ve firmalara ilave finansman desteği verilecektir. İşlerin olumsuz etkilendiğini beyan edip talepte bulunan esnaflar Halkbank’a kredi borçları, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemeleri 3 aylığına faizsiz olarak ertelenecektir. KGF limiti 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkaracak, kredilerdeki önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiğinden likidite ihtiyacı oluşmuş olan ve teminat açığı bulunan firmalarla KOBİ’lere verilecektir.

Ziraat Bankası tarafından başlatılan vade erteleme kampanyası her ilde geçerli olmaktadır. Detaylı bilgiyi Ziraat Bankası şubelerinden ve çağrı merkezlerinden alabilirsiniz. Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi isimli içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz. İşletme ve yatırım dönemlerine ait finansman ihtiyacı olanlar banka tarafından verilen düşük faizli ve harman vadeli bu kredilerden yararlanabilir.

Ziraat Bankası Çiftçi Borçları Yapılandırması 

Ziraat Bankası Çiftçi Borçları Yapılandırması

Çiftçi Borcu Erteleme Nasıl Yapılır?

Corona salgını nedeniyle tüm işletmelerin faaliyetleri durma noktasına gelmiştir. Tarımsal faaliyetlerin durdurulması ile ilgili henüz bir  açıklama yapılmasa salgın nedeniyle işlerine ara veren çiftçiler de bulunmaktadır. Ziraat bankası tarafından çiftçilere tarımsal krediler kullandırılmakta ve çiftçilere hasat zamanı ödemeli olarak uygun geri ödeme imkanları sunulmaktadır.  Çiftçilere verilen bu desteklerin amacı tarım ve hayvancılık konularında yapılan üretim miktarının ve kalitesinin artırılması, ülkemizin adeta bir pazarlama üssü olması hedeflenmektedir. Küçük aile işletmelerinin direkt olarak vatandaşlarımıza yaptığı satış işlemlerinde vergi gibi ekstra yükümlülükler ortadan kaldırılacaktır. Çiftçilerimizin finansal ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile bir de faiz desteği verilmektedir. Bu uygulamadan geçtiğimiz dönemlerde toplamda 850 bin kişi yararlanmıştır.

Borçlarını ödeyemeyecek durumda olan vatandaşlarımız da yine banka şubelerine giderek kredi borçlarını yapılandırabilirler. Tarım Kredi Ziraat Bankası Hayvan Kredisi veriyor.

Ertelemenin Ziraat Bankasına Etkisi

Ertelemenin Ziraat Bankasına Etkisi

Bu düzenlemeye bir tasfiye niteliğinde bakmamak gerekiyor. Sonuç itibari ile banka ne anapara ne de faiz almayarak vade ertelenmiş oluyor.

3 Kamu Bankasından Koronavirüs Kredi Borç Erteleme Desteği

Koronovirüs salgınına ilişkin olarak Ziraat Bankası kredi ertelemesinden sonra diğer kamu bankları olan Halkbank ve Vakıfbank 9 maddelik Finansal İstikrar destek paketlerini açıkladı. Ziraat bankası yukarıda da anlatıldığı gibi 31 Mart 2020 tarihne kadar ödenmesi gereken kredilerin ödemelerini ertelediğini duyururken Halkbankası ve Vakıfbankası da destek paketlerini devreye aldı. Halkbank ve Vakıfbankası da 31.03.2020 tarihinde ödenmesi gereken tüm kredi borçlarının ana para ve faiz ödemeleri öteleyecek.

Vakıfbank kredi borcu 3 ay erteleme başvurusu için tıklayınız.

Halkbank kredi erteleme başvurusu için tıklayınız.

Berat Albayrak tarafından özel bankalara yapılan erteleme ve destek çağrısında bulundu.

blank

İşbankası Kredi Erteleme Yapıyor

Berat Albayrak tarafından özel bankalara yapılan erteleme ve destek çağrısının ardından İşbankası da erteleme ve destek verecek bankalara eklendi.

İşbankasının ardından diğer bankalarında destek paketlerinin açıklanması bekleniyor.

İşbankasının yanında Vakıf katılım ve Ziraat katılımda erteleme ve destek paketlerinin açıkladı.

Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım Kredi Erteleme Müjdesi

Vakıf katılım 5 maddelik Destek paketini açıkladı. Bankanın açıklamış olduğu Korona destek paketindeki detaylar ise;

 • Bireysel ve kurumsal fon kullanan vatandaşların talepleri üzerine, 30 Haziran 2020 tarihine kadar yapacakları taksit ödemelerinde esneklik sağlanacak.
 • İşletmelerin kullanmış olduğu mevcut fonların, nakit akışlarına uygun ve sektörel durumlarına göre ödemesiz dönemli olarak yeniden yapılandırılacak.
 • Turizm ve şehir içi toplu taşıma dahil en çok etkilenen sektörlere özgü fon kullandırımların 12 aya kadar ödemesiz dönemli olarak yapılandırılacak.
 • Vakıf Katılım üzerinden personel maaş ödemesi yapan firmaların ve işletmelerin, istihdam koruma amaçlı fon taleplerini karşılamak amacıyla, 3 aylık maaş gideri kadar 1 yıl vadeli fon kullandırılacak.
 • Firmaların vergi ve SGK gibi kamusal ödeme yükümlülüklerini kolaylaştırmak amacıyla. 3 ay ödemesiz, 12 aya kadar taksit imkanı tanındı.

Bankaların destek paketlerine

 • Akbank,
 • Ziraat Katılım,
 • Kuveyttürk,
 • Eximbank ve Denizbank ta eşlik etti. Bankalar korona nedeniyle kredi taksit ödemelerini ertelediklerini açıkladı.

Denizbank Kredi Borcu Erteleme

Denizbank bireysel ve ticari müşterilerin talep etmeleri halinde 30 Nisan’ a kadar olan anapara, faiz ve  taksit ödemelerini mevcut koşullarda 30 Haziran’ a kadar ertelendiği açıklandı.

blank

Ziraat Bankası kredisi borçlarınızı yeniden vadelendirme işlemi yapmak için size en yakın Ziraat Bankası şubelerine gitmeden internet bankacılığı mobil bankacılık ve çağrı merkezlerinden yapabilirsiniz. Halk Bankasından kredi çeken esnaflar için korona virüs kredi erteleme ve yapılandırma hakkında Esnaf Borç 3 ay Erteleme haberinden bilgi alabilirsiniz.

] }Yorumlar
 1. blank ibrahim aydın dedi ki:

  ikinci bireysel kredi erteleme işlemi ve yapılandırma varmı cok borcum var gecinme zorluğu cekiyorum vadeyi uzatma şansım varmı

 2. blank Emre dedi ki:

  Yahu ne ertelemesi resmen durumdan faydalanıyorlar diyorumki ziraat bankasına 3 ay erteleme istiyorum tamam diyorlar ve hemen erteliyorlar sonra bi bakıyorum 297 bin olan kredi borcum 309 bin olmuş bu fırsatçılık değilde nedir 11 bin erteleme faizi mi olur el insaf sizde hiç ALLAH korkusu kalmamış birdaha tövbe kredimi benden uzak olsun

 3. blank Nurten darcan dedi ki:

  Kredi erteleme iptali yapmak istiyorum

 4. blank halis dedi ki:

  İhtiyacım var on bin

 5. blank erdo dedi ki:

  ziraate erteleme işlemimi yaptım ,henüz bir ertelenen meblağım yok ve ben pardon demek istiyorum buna rağmen hayır ille erteleyeceğiz derlerse bu soygun değilde nedir nasıl bu muracatımı geri alabilir yada iptal edebilirim

 6. blank Erol topdemir dedi ki:

  3 ay erteleme yaptım kalan taksitlerimin hepsine her ay olmak üzere 71 tl yansıttılar 3.850 tl yapiyor resmen soygun yazıklar olsun

 7. blank Aykut şatirer dedi ki:

  Tarimsal yem.kredim var birturlu ziraat bankasina baglanamiyorum ertele yazip gonderdim.birsey krediniz bulunmamaktadir diyor bir turlu anlamis degilim

 8. blank Halime yıldiz dedi ki:

  Ben ziraat bankasindan konut kredisi cekmistim.üc ay oteledim.malesef oteleme degil yeniden yapilandirma oluyor.uc ay otelemeye toplamda bes bin lira faiz geliyor.bes bini geri kalan aylara bolup onu da taksitle alicaklar…otelemeyi tavsiye edemiyorum .mecbur degilseniz otelemeyin.

  1. blank Ersin bulut dedi ki:

   Ne kadardı krediniz toplamda, aylık ödemeniz ve taksit sayiniz.varsa bı evrak görüntüsü atarsanız sevinirim bende dusunuyorum fakat doğru düzgün bilgi verilmiyor ne kadar faiz odeyecegimize dair.

 9. blank Mehmet Saçak dedi ki:

  3 ay erteleme yaptım 2 bin tlfaiz yedim sizi fırsatçılar sizi sanki bizim yüzümüzden oldu her şey yaziklar olsun biraz anlayışlı olun hemen her şeyi fırsata çevirmeyin durumu olsazaten kredi çekmez allah kimseyi sizin elinize düşürmesin

 10. blank Ahmet Turan dedi ki:

  Ertele

 11. blank Vatan das dedi ki:

  Arkadaşlar,hepsi .. bankaların insanı …elini kıpırdatmaz, tayip baba erteleme var diyor..benim bildiğim erteleme nisan mayıs haziran odemessin temmuz da başlarsın ..borcun 12 ayda biteceğine 15 ay da biter.faizsiz buna erteleme denir..

 12. blank Hasan dedi ki:

  3 ay erteleme yaptım bana 608 faiz yansıdı Allah kimseyi bu bankaları düşürmesin hepsi aynı bir

 13. blank Orhan dedi ki:

  Yapılandırmadakı kredı yı neden ertelemiyorlar .yapılandırmadıkeleree korona vurmamışmı acaba sormak lazım yetkılılere destegı çıkaranlara

 14. blank Erkan dedi ki:

  Isparta ziraat bankası Erteleme yapmışlar ancak 1600 Tl. Faiz geldi nasıl faizsiz erteleme bu inşallah bu yanlışlığı düzeltirler.

 15. blank H.osman taylan dedi ki:

  Ziraat Bankasina traktör taksidim var 66 yasindayim aradim cevap à lama dim ben cikamiyorum ne yapmak lazim cevapla

 16. blank Baskentli dedi ki:

  Erteleme oldu dediler ne bir link var nede bir haber
  Kredi hesaplatiyoruz 10 milyara 16 milyar faiz istiyor 6 ay sonra 2 milyar geri ödeme istiyorlarmış bence hiç girmeyin valla hayrına para vermez banka kesin vardır bi çıkarı

 17. blank Ömer dedi ki:

  Arkadaşlar 1 nisandan sonra bu ben yaptım her banka için ayrı başvuru yapmanız gerekiyor sadece mobil uygulama üzerinden de halledebilirsiniz bilgi

 18. blank Dilara dedi ki:

  Erteleme yapiyorlar ama 3 ay ertelemek için 500 tl fark aliyor 12 bin borcumu 12500 yapıyor

 19. blank İsa dedi ki:

  ERTELE yazıp 4757’ye gönderdim ve Ziraat Bankası şubesi tarafından arandım. 3 aylık kredi taksidiniz ödenmiş sayılıp kalanların üzerine eklenir diyor. Fark var mı dedim. 500 TL fark ödemesi ekleniyormuş. Bildiğin yapılandırma bu. Dedim ki ben ertelenecek biliyordum. Yok biz böyle yapıyoruz dedi. Destek mestek değil. Ziraat Bankası müşterilerini mi kandırıyor yoksa şube mi kendi başına kar amacı güdüyor?

  1. blank Orhan gök dedi ki:

   Bende aynı cevabı aldım kardeşim. Benim konut kredisidir ne kadar faiz gelir nasıl bilecez .Allah’ım yardım et

   1. blank Mehmet Can Yılmaz dedi ki:

    Bizde ertelemek istiyoruz bankaya gittim internetten bakın ne kadar faiz uyguladığına 4757 ye mesaj atın dedi internetten bulamıyoruz Bi bilgisi olan varsa nasıl yapılacağı hakkında bilgi verebilir mi

 20. blank Fuat GÜLSEVEN dedi ki:

  ziraat bankası konut kredimi ertelemiyor. Şubeye gittim öyle bir yazı gelmedi dediler. İnsanları bu zor süreçte kandırmasınlar.

 21. blank Sevinç Dinç uyanmış dedi ki:

  Sokağa çıkmıyorum salgından dolayı ne mobilden nede İnternet bankacılığından yapamıyorum bankayı arıyorum ulaşamıyorum

 22. blank Ali dedi ki:

  Faizsiz ertelenir diyor halk bankası faiz koyuyor mail öyle gelmiş ayrıca gecmis kredilere erteleme net değilmiş

 23. blank Nuray dedi ki:

  Banka müşteri hizmetlerini arıyoruz öyle bir genelge gelmedi bize diyor nasıl bir erteleme bu insanları aldatıyorsunuz ziraat bankası

 24. blank şenay ünalan dedi ki:

  ziraat bankasindan kullandigim bireysel kredimin 3 ay faizsiz ertelenmesini istiyorum

 25. blank Yilmaz dedi ki:

  Ertelendi diyorsunuz cifci borclar bugun hesabimdan cekildi

  1. blank Suat dedi ki:

   Bankaya gidip başvurdunuz mu? Haberin içeriğini okudunuz mu?

   1. blank Erdi navruz dedi ki:

    Ziraat bankasına esnaf kredimi ertelensin diye gittim evet 6 ay erteleniyomuş ama 6 aylık faiz uygulanıcakmış bugune kadar kimseye minnet etmeden ödenen kredimi şu zor günlerde ödiyemiyorum bakan soylu şuan hayat %80 durmuş durumda dedi evet durdu ama sen şu kötü zamanlarda yanımda durmayacaksan ne zaman durucan ben 30 yaşındayım 12 senedir vergimi veriyorum 12 senedir ben sana bakıyosam şimdi 2 ayda sen bana bak ertelenen krediye neden faiz ödim ben ah bi konuşabiksek neler dicez ama bazen susmakta bi erdemliktir. Sora diyolarki vatandaşı galyana getirdi suç işledi diye varsın devlet yaşasın.