geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
7,7964
EURO
9,4723
ALTIN
460,15
BIST
1.331
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
16°C
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Cumartesi Parçalı Bulutlu
16°C
Pazar Parçalı Bulutlu
15°C
Pazartesi Yağışlı
14°C
Salı Yağışlı
14°C

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi 2020 Şartları

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi 2020 Şartları

Ziraat Bankası faizsiz koyun, keçi küçükbaş hayvancılık kredisi almak isteyenler tarafından araştırılan küçükbaş hayvan kredisi için gerekli evraklar nelerdir, 2 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi için gerekli şartlar nelerdir, Tarım Kredi Kooperatifi  Ziraat Bankası koyun kredisi ve küçükbaş hayvan kredisi 2020 faiz oranları ne kadar oldu, Ziraat Bankası hayvan kredisi hesaplama ve diğer merak edilenler hakkında bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası Faizsiz Koyun Kredisi Resmi Gazete’de

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere her yıl verilen destekleme ödemelerinin yanında Ziraat bankası ‘ da küçükbaş hayvancılık ile uğraşan çiftçilere hayvancılık kredisi veriyor. Ziraat bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından düşük faizli işletme ve yatırım kredisi kullandırılmasına ilişkin 3 Ocak 2020 tarihli Resmi Gazete‘ de yayınlanan kararda kredinin usul esas ve limit ve oranları belirtilmiştir. Bu kararda bitkisel ve hayvansal üretim konularında kullandırılacak olan işletme ve yatırım kredilerinin limit ve oranları belirlenmiştir. Birçok sektörde düşük faizli ve sıfır faili kredi imkanı sunulmaktadır. Yürürlüğe giren bu karar kapsamında kredinin kriterleri, kimlere ne şekilde verileceğine dair uygulama teknik usul ve esasları da 25 Mart 2020 tarihli karar kapsamında belirlenmiştir. Ziraat bankası küçükbaş hayvancılık kredisi şartları, kriterler, faiz indirimleri ile ilgili detaylar yazımızda..

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvancılık Kredisi Başvurular Başladı

Hayvancılık sektöründe işletme ve yatırım dönemi kredilerinin üst limitleri belirlenmiş, geçtiğimiz yıla nazaran 2020 yılında önemli ölçüde artış yapılmıştır. Yatırım ve işletme dönemlerinde uygulanacak olan yüzde 25 den başlayan yüzde 100′ e kadar çıkan faiz indirimleri ile hayvancılık sektörünün canlandırılması amaçlanmıştır. Tabi bu belirlenen faiz indirimlerinden yararlanabilmek için kredinin kullanımına ilişkin karar kapsamında belirlenen kriterlere, şartlara uyuyor olması ve hepsini sağlıyor olması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvancılık Kredisi Faiz Oranları 2020

Küçükbaş hayvancılık kredisinin üst limiti 15.000.000 TL olarak belirlenmiş olup yatırım ve işletme dönem için faiz indirim oranı % 75 olarak belirlenmiştir.  Tarım Kredi kooperatifi ve Ziraat bankasından kullandırılacak olan düşük faizli küçükbaş hayvancılık kredisinde yatırım ve işletme dönemi için en yüksek faiz indirimi % 100 olacaktır. Bu faiz indirimi % 100′ ü geçemez.

blank

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi faizsiz veriliyor

İlk kararda belirlenen faiz indirimlerin yararlanabilmek için gerekli şartları yerine getiren çiftçiler ilave % 10 indirimlerden yararlanarak % 100 faiz indiriminden yararlanabilecektir. Bu ilave faiz indirimi oranlarından yararlanabilmek için de  aşağıdaki şartların sağlanıyor olması gereklidir.

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi Faiz Hesaplama 2020

Sıfır Faizli Küçükbaş Hayvancılık kredisinden yararlanabilmek için 6 Kriterin sağlanıyor olması gerekmektedir. Bu kriterler ise;

Öncelikli bölge yatırım illeri kriterinde ilave % 10 faiz indiriminin uygulanabilmesi için karar kapsamında belirlenen ve seçilen illerde hayvancılık ile uğraşıyor olmak gereklidir. Bu iller 2. karar kapsamında ayrıca belirtilen illerdir. Bu illerin dışında sektördeki çiftçiler faiz indirimlerinden ilave indirim oranlarından yararlanamaz.

Bu karar kapsamında küçükbaş hayvancılık yapan çiftçileri öncelikli bölge yatırım illeri ise şu şekilde belirlenmiştir.

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Ankara, Antalya, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bitlis, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Iğdır, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kayseri, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Niğde, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat.

Atıl işletme özellikli kriterde küçükbaş hayvancılık ta işletme döneminde faiz indirimi yapılmazkn yatırım döneminde % 10 ilave faiz indirimden yararlanabilmenin şartı kredi ile satın alınacak hayvancılık işletmesinin asgari bir yıldır gayrifaal (son bir yıldır çalışmayan) olması gerekmesi şartı belirlenmiştir.  Bu süre de işletmeye kayıtlı son hayvanın işletmeden çıkış tarihi esas alınarak devletdestekli.com belirlenmektedir.  Hayvan son bir yıl süre içinde çıkış tarihinin belirlenmesinde güncel Hayvancılık Bilgi Sistemi kayıtları üzerinden kontrol edilir.

Yurt içinde doğan hayvan alımına yatırım ve işletme kredisinde % 10 ilave faiz indiriminden yararlanabilmek ve bu özellikli şartının yerine getirilerek bu ilave faiz indirimden yararlanılabilmesi içinde krediyle yeni alınacak hayvanların veya işletmedeki mevcut hayvanların yurt içinde doğmuş olması gereklidir. Yurt içinde doğan hayvan kontrolü yine Hayvan Bilgi Sistemi üzerinden yapılır.

Kendi yemini üretme, mera kullanımı kriterinde küçükbaş hayvancılık işletme döneminde % 10 ilave faiz indiriminden yararlanılabilmesi için;

 • Küçükbaş hayvancılık faaliyetlerinde her 10 hayvan başına 1 dekar yem bitkisi ekilişi bulunması gereklidir.
 • Yem bitkisi ekilişlerinin Bakanlık kayıt sistemine kayıtlı olması,
 • Mera kullanan üreticilerin bu hususu il, ilçe müdürlükleri veya köy muhtarlıklarından alacakları belgeyle tevsik etmeleri gereklidir.

Genç Çiftçi Girişimci (40 Yaş <) kriterinde belirlenen küçükbaş hayvancılık işletme ve yatırım dönem için ek % 10 faiz indiriminden yararlanılabilmesi için;

 • Gerçek kişi üreticilerin ve girişimcilerin kredi kullandıkları tarihte 40 yaşını aşmamış (41 yaşından gün almamış) olmaları gereklidir.
 • Tüzel kişi üreticilerin ortaklarının asgari % 51 hisseye sahip olanlarının, gerçek kişilerde aranan şartı sağlaması ve bu şartı sağlayan ortakların kredi vadesi boyunca ortaklığının devam etmesi gerekir.
 • Yatırım kredilerinin dönemler halinde kullandırılması devletdestekli.com durumunda, ilk kredi döneminin kullandırıldığı tarihte yukarıdaki şartları sağlıyor olması gereklidir.

Kadın girişimci kriterinde yine Küçükbaş hayvancılık işletme ve yatırım kredilerinde % 10 ilave faiz indiriminden yararlanabilmesi için;

 • Gerçek kişilerde kadın çiftçi girişimcinin kendi adına üretim yapacak olması gereklidir. Kadın girişimcilerin kendi adlarına hayvancılık faaliyetinde bulunacak olmaları gerekir.
 • Tüzel kişi üreticilerin ortaklarının asgari %51 hisseye sahip kısmının kadın olması ve bu şartı sağlayan ortağın kredi vadesi boyunca ortaklıklarının devam etmesi gereklidir.

Yürürlüğe giren 1. karar kapsamında gerekli şartları açılımları bu şekildedir. 2. Karar kapsamında küçükbaş hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin Ziraat bankasından küçükbaş hayvancılık kredisinden yararlanabilmesi için yerine getirmesi gereken diğer şartlar ise şu şekilde belirlenmiştir.

Karar kapsamında küçükbaş hayvan yetiştiriciliği kredisinden yararlanabilmek için; koyunda en az iki yüz elli baş, keçide en az yüz baş kapasiteye sahip işletme kurmaları ya da mevcut kapasitelerini belirtilen kapasitelere veya üzerine çıkarmaları; küçükbaş hayvan besiciliğinde ise iki yüz elli baş ve üzerinde besi işletmesi kurmaları veya işletme kapasitesini iki yüz elli baş ve üzerine çıkarmaları gerekir.

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi Şartları

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ve besiciliği için yatırım kredileri ile küçükbaş hayvancılık ile uğraşan çiftçilerin işletmelerinde gerekli her türlü giderlerin karşılanması için bu krediden yararlandırılmaktadır. Bu giderler ise;

 • Barınak yapımı ve barınak tadilatını, yem hazırlama ünitesi, balya makinesi, çayır biçme makinesi, silaj makinesi, tartı sistemi, kurulu işletmelerin çeşitli alet ekipman alımlarını, diğer yatırım giderleri için kullandırılmaktadır. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği için süt sağım ünitesi ve süt soğutma tankı alımlarını kapsamaktadır.

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği kredisinden yararlanabilmek için;

 • Çiftçilerin en az 250 baş koyun ve en az 100 baş keçiye sahip işletme kurmaları ya da mevcut kapasitelerini belirtilen kapasitelere veya üzerine çıkarmaları gereklidir.
 • Küçükbaş hayvan besiciliğinde ise bu rakam 250 baş ve üzerinde besi işletmesi kurmaları veya işletme kapasitesini 250 baş ve üzerine çıkarmaları gerekir.
 • Küçükbaş hayvan besiciliği için erkek hayvan alımı işletme kredisi kapsamında, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde dişi hayvan alımı yatırım kredileri kapsamında değerlendirilir.
 • Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği amacıyla alınacak dişi hayvanların Bakanlık kayıt sisteminde kayıtlı ve 6-24 aylık yaşta, küçükbaş hayvan besiciliği amacıyla temin edilen erkek hayvanların ise en az 3 aylık yaşta Bakanlık kayıt sisteminde kayıtlı olmaları gerekir.

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi Başvuruları Nasıl Yapılır?

Küçükbaş yatırım ve işletme dönemi hayvancılık kredilerinden yararlanmak isteyen ve karar kapsamında belirlenen şartları sağlayan gerçek ve tüzel kişilerce başvurular Ziraat Bankasına veya TKK’ya yapılacaktır. Başvurular 31 Aralık 2020 tarihine kadar alınmaya devam edecektir.

 • Başvurular Ziraat bankası ve Tarım Kredi Kooperatifin kendi şartları mevzuatları dahilinde değerlendirilir ve uygun bulunanlara kredi kullandırılmaktadır.
 • Karar kapsamında belirtilen küçükbaş hayvancılık üretim konularından, Tarım ve Orman Bakanlığı bir kayıt sistemiyle takip ve kontrol edilen konularda faaliyet gösterecek üreticilerin, Tarım ve Orman Bakanlığın ilgili kayıt sistemine kayıtlı olması zorunludur.
 • Mevcut işletmelerin satın alınmasında; tesisin en az kredi geri dönüşü tamamlanıncaya kadar amacı dışında kullanılmayacağına dair noterden veya Ziraat bankası TKK mevzuatında belirtilen taahhütname ile başvurulur. İşletmenin krediye başvuru tarihinden önce satın alınması halinde ise işletmenin satın alındığını gösteren belge de başvuru sırasında verilir.

2020 yılında küçükbaş hayvancılık yatırım ve  işletme kredisinin üst limiti geçtiğimiz yıllara oranla tam 3 katına yani 15 milyon TL çıkarılmıştır. Belirlenen bu üst limitin yanında genç çiftçi, kadın girişimci ve bu sene resmi gazeteye dahil edilen diğer niteliklere sahip bir çiftçi iseniz faizsiz olarak da 7 yıla varan koyun kredisi fırsatlarından yararlanabilirsiniz.  100, 200, 300 yada daha fazla sayılar ile alacağını yatırım ile işletme dönemlerine ait koyun kredilerinin hesaplamasını sizler için yaptık. İncelemek için tıklayınız.

Ziraat Bankası 2 Yıl Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Hesaplama Tablosu

15.000 TL üst limitli, yüzde 75 faiz indirimi ile küçükbaş hayvancılık kredisinden uygulanacak olan faiz oranı %10 olmaktadır. Yüzde 10 faiz oranı ile yüzde 75 faiz indirimi hesaplandığında yıllık yüzde 2,5 aylık ise yüzde 0,20 olmaktadır. Ziraat bankasından kullanılacak olan 2 yıl geri ödemesiz 5 yıl vadeli küçükbaş hayvan kredisinin 36 ay, 48 ay ve 60 ay vadeli (5 ay) olarak örnek hesaplaması;

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi Hesaplama Tablosu
Kredi Tutarı 36 AY/3 YIL 48 AY/ 4 YIL 60 AY/ 5 YIL
10.000 TL 290 TL 220 TL 179 TL
20.000 TL 580  TL 441 TL 358 TL
30.000 TL 870 TL 662 TL 537 TL
40.000 TL 1.161 TL 883 TL 716 TL
50.000 TL 1.451 TL 1.104 TL 895 TL
60.000 TL 1.741 TL 1.324 TL 1.0704 TL
70.000 TL 2.031 TL 1.545 TL 1.254 TL
80.000 TL 2.322 TL 1.766 TL 1.433 TL
90.000 TL 2.612 TL 1.987 TL 1.612 TL
100.000 TL 2.902 TL 2.208 TL 1.791 TL

2020 Güncel Küçükbaş Hayvan Fiyatları

Tarım ve Hayvancılık yapan ya da yapacak çiftçilerin küçükbaş hayvancılık fiyatları hakkında bilgi edinilebilmeleri için en verimli sayılan koyunlardan bazılarının ortalama fiyat bilgileri aşağıdaki gibidir:

 • Türk Saanen Keçisi ise 1.500 TL ile 2.400 TL arası,
 • Asaf koyunu 2.100 ile 2.500 TL arası,
 • Karacabey Merinosu 2.000 ile 3.800 TL arası,
 • Orta Anadolu Merinosu ortalama 3.200 TL olarak fiyatlandırılmaktadır.

Sahibinden.com üzerinden küçükbaş hayvan ilanlarını inceleyebilir ve net fiyat alabilirsiniz.ETİKETLER:
Yorumlar
 1. Avatar Osman usluer niğde Ulukışla kılan köyü dedi ki:

  Benim 35 40 keçim var 100 baş keçim olduktan sonra neden kredi kullanayım ben 100 baş veya 150 baş keçi yapmak için kullanacam neden illaki 100 baş olması biz bu işi zaten yapıyoruz neden zorlaştırıyorsunuz saygılar