Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi Şartları

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi Şartları
A+
A-

Ülkemizde birçok kişi hayvancılık ile geçimini sağlamaktadır. Hayvancılık yapan birçok çiftçinin tercihi de küçükbaş olduğundan koyun, keçi canlı hayvan alımlarını yapmak ve işletme faaliyetlerini sürdürebilmek için ihtiyaç duydukları finansman desteğini Ziraat bankası üzerinden uygun faiz oranları ve vade seçenekleri ile bu yıl da kullanmaya devam etmektedir. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da küçükbaş hayvancılık faaliyetleri için gerekli desteği Ziraat bankası sunuyor. Koyun kredisi veren bankalar yılında küçükbaş hayvancılık kredisi kullandırmaya devam ediyor. Bu bankaların arasında çiftçilere 5 yıl vadeli 2 yıl geri ödemesiz imkanları ile sunulan koyun kredisi veren banka Ziraat bankasının devlet desteği ise dikkat çekiyor.

Ziraat Bankası faizsiz koyun, keçi küçükbaş hayvancılık kredisi almak isteyenler tarafından araştırılan küçükbaş hayvan kredisi için gerekli evraklar nelerdir, 2 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi için gerekli şartlar nelerdir, Tarım Kredi Kooperatifi&Ziraat Bankası koyun kredisi ve küçükbaş hayvan kredisi faiz oranları ne kadar oldu, 2 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi hesaplama ve diğer merak edilenler hakkında bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası Faizsiz Koyun Kredisi Resmi Gazete’ de

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere her yıl verilen destekleme ödemelerinin yanında Ziraat bankası’ da küçükbaş hayvancılık ile uğraşan çiftçilere faizsiz hayvancılık kredisi veriyor. Ziraat bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından düşük faizli işletme ve yatırım kredisi kullandırılmasına ilişkin Resmi Gazete‘ de yayınlanan kararda kredinin usul esas ve limit ve oranları belirtilmiştir. Bu kararda bitkisel ve hayvansal üretim konularında kullandırılacak olan işletme ve yatırım kredilerinin limit ve oranları belirlenmiştir. Birçok sektörde düşük faizli ve sıfır faili kredi imkanı sunulmaktadır.

Çiftçilere sağladığı düşük faizli ve faizsiz hayvancılık kredilerini kullandıran bankanın küçükbaş hayvancılık için kredi imkanlarını 15.000.000 liraya kadar artırmış olup, 12 aylık faiz oranı ise sadece %0.20 oranında sabitlenmiştir. Bu oran ÇKS belgesi olan çiftçilere doğrudan sağlanan faiz desteği olan %75 üzerinden hesaplanarak bulunmaktadır. (Uygulanacak olan i %75 faiz indirimi üzerinden bankanın uygulayacağı yıllık faiz oranı yıllık %2.50 olarak bulunduğundan aylık ise %0.20 ile uygulanmaktadır.) Ziraat bankasının bu imkanlarını kadın veya genç çiftçiler için de %10 üzerinden uygulamaktadır.

Yürürlüğe giren bu karar kapsamında kredinin kriterleri, kimlere ne şekilde verileceğine dair uygulama teknik usul ve esasları belirlenmiştir. Ziraat bankası küçükbaş hayvancılık kredisi şartları, kriterler, faiz indirimleri ile ilgili detaylar yazımızda..

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Küçükbaş hayvancılık kredisinin üst limiti 15.000.000 TL olarak belirlenmiş olup yatırım ve işletme dönem için faiz indirim oranı % 75 olarak belirlenmiştir.  Tarım Kredi kooperatifi ve Ziraat bankasından kullandırılacak olan düşük faizli küçükbaş hayvancılık kredisinde yatırım ve işletme dönemi için en yüksek faiz indirimi % 100 olacaktır. Bu faiz indirimi % 100′ ü geçemez.

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi faizsiz veriliyor

İlk kararda belirlenen faiz indirimlerin yararlanabilmek için gerekli şartları yerine getiren çiftçiler ilave % 10 indirimlerden yararlanarak % 100 faiz indiriminden yararlanabilecektir. Bu ilave faiz indirimi oranlarından yararlanabilmek için de aşağıdaki şartların sağlanıyor olması gereklidir.

Hayvan almak isteyen çiftçiye devlet kredisi imkanları sürüyor.

Faizsiz Küçükbaş Hayvancılık Kredisi Almanın Şartları?

Sıfır Faizli Küçükbaş Hayvancılık kredisinden yararlanabilmek için 6 Kriterin sağlanıyor olması gerekmektedir. Bu kriterler ise;

1)Öncelikli bölge yatırım illeri kriterinde ilave % 10 faiz indiriminin uygulanabilmesi için karar kapsamında belirlenen ve seçilen illerde hayvancılık ile uğraşıyor olmak gereklidir. Bu iller yayımlanan tebliğ kapsamında ayrıca belirtilen illerdir. Bu illerin dışında sektördeki çiftçiler faiz indirimlerinden ilave indirim oranlarından yararlanamaz.

Bu karar kapsamında küçükbaş hayvancılık yapan çiftçileri öncelikli bölge yatırım illeri ise şu şekilde belirlenmiştir.

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Ankara, Antalya, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bitlis, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Iğdır, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kayseri, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Niğde, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat.

2)Atıl işletme özellikli kriterde küçükbaş hayvancılık ta işletme döneminde faiz indirimi yapılmazken yatırım döneminde % 10 ilave faiz indirimden yararlanabilmenin şartı kredi ile satın alınacak hayvancılık işletmesinin asgari bir yıldır gayrifaal (son bir yıldır çalışmayan) olması gerekmesi şartı belirlenmiştir.  Bu süre de işletmeye kayıtlı son hayvanın işletmeden çıkış tarihi esas alınarak devletdestekli.com belirlenmektedir.  Hayvan son bir yıl süre içinde çıkış tarihinin belirlenmesinde güncel Hayvancılık Bilgi Sistemi kayıtları üzerinden kontrol edilir.

3)Yurt içinde doğan hayvan alımına yatırım ve işletme kredisinde % 10 ilave faiz indiriminden yararlanabilmek ve bu özellikli şartının yerine getirilerek bu ilave faiz indirimden yararlanılabilmesi içinde krediyle yeni alınacak hayvanların veya işletmedeki mevcut hayvanların yurt içinde doğmuş olması gereklidir. Yurt içinde doğan hayvan kontrolü yine Hayvan Bilgi Sistemi üzerinden yapılır.

4)Kendi yemini üretme, mera kullanımı kriterinde küçükbaş hayvancılık işletme döneminde % 10 ilave faiz indiriminden yararlanılabilmesi için;

 • Küçükbaş hayvancılık faaliyetlerinde her 10 hayvan başına 1 dekar yem bitkisi ekilişi bulunması gereklidir.
 • Yem bitkisi ekilişlerinin Bakanlık kayıt sistemine kayıtlı olması,
 • Mera kullanan üreticilerin bu hususu il, ilçe müdürlükleri veya köy muhtarlıklarından alacakları belgeyle tevsik etmeleri gereklidir.

5)Genç Çiftçi Girişimci (40 Yaş <) kriterinde belirlenen küçükbaş hayvancılık işletme ve yatırım dönem için ek % 10 faiz indiriminden yararlanılabilmesi için;

 • Gerçek kişi üreticilerin ve girişimcilerin kredi kullandıkları tarihte 40 yaşını aşmamış (41 yaşından gün almamış) olmaları gereklidir.
 • Tüzel kişi üreticilerin ortaklarının asgari % 51 hisseye sahip olanlarının, gerçek kişilerde aranan şartı sağlaması ve bu şartı sağlayan ortakların kredi vadesi boyunca ortaklığının devam etmesi gerekir.
 • Yatırım kredilerinin dönemler halinde kullandırılması devletdestekli.com durumunda, ilk kredi döneminin kullandırıldığı tarihte yukarıdaki şartları sağlıyor olması gereklidir.

6)Kadın girişimci kriterinde yine Küçükbaş hayvancılık işletme ve yatırım kredilerinde % 10 ilave faiz indiriminden yararlanabilmesi için;

 • Gerçek kişilerde kadın çiftçi girişimcinin kendi adına üretim yapacak olması gereklidir. Kadın girişimcilerin kendi adlarına hayvancılık faaliyetinde bulunacak olmaları gerekir.
 • Tüzel kişi üreticilerin ortaklarının asgari %51 hisseye sahip kısmının kadın olması ve bu şartı sağlayan ortağın kredi vadesi boyunca ortaklıklarının devam etmesi gereklidir.

Yürürlüğe giren 1. karar kapsamında gerekli şartları açılımları bu şekildedir. Karar Tebliği kapsamında küçükbaş hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin Ziraat bankasından küçükbaş hayvancılık kredisinden yararlanabilmesi için yerine getirmesi gereken diğer şartlar ise şu şekilde belirlenmiştir.

Karar kapsamında küçükbaş hayvan yetiştiriciliği kredisinden yararlanabilmek için;

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği kredisinden yararlanabilmek için gerekli şartlar ise; (Resmi Gazete’de yer alan kredi kullandırım usul ve esaslarına göre)

 • Çiftçilerin en az 250 baş koyun ve en az 100 baş keçiye sahip işletme kurmaları ya da mevcut kapasitelerini belirtilen kapasitelere veya üzerine çıkarmaları gereklidir.
 • Küçükbaş hayvan besiciliğinde ise bu rakam 250 baş ve üzerinde besi işletmesi kurmaları veya işletme kapasitesini 250 baş ve üzerine çıkarmaları gerekir.
 • Küçükbaş hayvan besiciliği için erkek hayvan alımı işletme kredisi kapsamında, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde dişi hayvan alımı yatırım kredileri kapsamında değerlendirilir.
 • Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği amacıyla alınacak dişi hayvanların Bakanlık kayıt sisteminde kayıtlı ve 6-24 aylık yaşta, küçükbaş hayvan besiciliği amacıyla temin edilen erkek hayvanların ise en az 3 aylık yaşta Bakanlık kayıt sisteminde kayıtlı olmaları gerekir.

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ve besiciliği için yatırım kredileri ile küçükbaş hayvancılık ile uğraşan çiftçilerin işletmelerinde gerekli her türlü giderlerin karşılanması için bu krediden yararlandırılmaktadır.

Bu giderler ise;

 • Barınak yapımı ve barınak tadilatını,
 • Yem hazırlama ünitesi,
 • Balya makinesi,
 • Çayır biçme makinesi,
 • Silaj makinesi,
 • Tartı sistemi,
 • Kurulu işletmelerin çeşitli alet ekipman alımlarını ve diğer yatırım giderleri için kullandırılmaktadır.

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği için;

 • Süt sağım ünitesi ve
 • Süt soğutma tankı alımlarını kapsamaktadır.

Ziraat bankası faizsiz 50 koyun kredisi şartları inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi Başvurular Devam Ediyor

Küçükbaş yatırım ve işletme dönemi hayvancılık kredilerinden yararlanmak isteyen ve yukarıda anlattığımız Resmi Gazete’ de yayınlanan karar kapsamında belirlenen şartları sağlayan gerçek ve tüzel kişilerce başvurular Ziraat Bankasına veya TKK’ ya yapılacaktır.

Hayvancılık sektöründe işletme ve yatırım dönemi kredilerinin üst limitleri belirlenmiş, geçtiğimiz yıla nazaran önemli ölçüde artış yapılmıştır. Yatırım ve işletme dönemlerinde uygulanacak olan yüzde 25 den başlayan yüzde 100′ e kadar çıkan faiz indirimleri ile hayvancılık sektörünün canlandırılması amaçlanmıştır. Tabi bu belirlenen faiz indirimlerinden yararlanabilmek için kredinin kullanımına ilişkin karar kapsamında belirlenen kriterlere, şartlara uyuyor olması ve hepsini sağlıyor olması ve bankanın istediği kriterlere uygun olması gerekmektedir.

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi Başvuruları Nasıl Yapılır?

Başvurular Ziraat bankası ve Tarım Kredi Kooperatifin kendi şartları mevzuatları dahilinde değerlendirilir ve uygun bulunanlara kredi kullandırılmaktadır.

 • Karar kapsamında belirtilen küçükbaş hayvancılık üretim konularından, Tarım ve Orman Bakanlığı bir kayıt sistemiyle takip ve kontrol edilen konularda faaliyet gösterecek üreticilerin, Tarım ve Orman Bakanlığın ilgili kayıt sistemine kayıtlı olması zorunludur.
 • Mevcut işletmelerin satın alınmasında; tesisin en az kredi geri dönüşü tamamlanıncaya kadar amacı dışında kullanılmayacağına dair noterden veya Ziraat bankası TKK mevzuatında belirtilen taahhütname ile başvurulur.
 • İşletmenin krediye başvuru tarihinden önce satın alınması halinde ise işletmenin satın alındığını gösteren belge de başvuru sırasında verilir.

Ayrıca banka tarafından başvuru esnasında çiftçilerden bir takım evraklar talep edilecektir.

Küçükbaş Hayvan Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Banka tarafından çiftçilere kredilerin kullandırılabilmesi için bazı evrakların tamamlanması istenecektir.. Bu evraklar genel itibariyle;

 • ÇKS belgesi
 • Gelir durumu gösterir belge
 • Başvuru sahibine ait kimlik belgesi,
 • İşletme faaliyetini gösteren mali durumunu beyan edici belge,
 • Krediye teminat olarak gösterilecek ve ipotek edilecek taşınmaz mülke ilişkin belgeler,
 • Kefil gerekli görülürse kefil için istenen gelir belgeleri, imzaları ve diğer tesvik edici belgeler olacaktır. Detaylar.

Küçükbaş hayvancılık yatırım ve  işletme kredisinin üst limiti geçtiğimiz yıllara oranla tam 3 katına yani 15 milyon TL çıkarılmıştır. Belirlenen bu üst limitin yanında genç çiftçi, kadın girişimci ve bu sene resmi gazeteye dahil edilen diğer niteliklere sahip bir çiftçi iseniz faizsiz olarak da 7 yıla varan koyun kredisi fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

2 Yıl Geri Ödemesiz Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Hesaplama (5 Yıl Vadeli)

Ziraat bankasından küçükbaş hayvan kredisi kullanmadan önce örnek ödeme planına göre ne kadar ödeme yapacağınızı kendinizde hesaplayabilirsiniz. Sizler için oluşturduğumuz örnek hesaplama tablosu üzerinden de hayvan kredilerinin değişen vadeler ki aylık taksit ödemelerini inceleyebilirsiniz.

 • 15.000.000 TL üst limitli, yüzde 75 faiz indirimi ile küçükbaş hayvancılık kredisinden uygulanacak olan faiz oranı %10 olmaktadır.
 • Yüzde 10 faiz oranı ile yüzde 75 faiz indirimi hesaplandığında yıllık yüzde 2,5 aylık ise yüzde 0,20 olmaktadır.

Ziraat bankasından kullanılacak olan 2 yıl geri ödemesiz 5 yıl vadeli küçükbaş hayvan kredisinin 36 ay, 48 ay ve 60 ay vadeli (5 yıl) olarak örnek hesaplaması;

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi Hesaplama Tablosu
Kredi Tutarı36 AY/3 YIL48 AY/ 4 YIL60 AY/ 5 YIL
10.000 TL.290 TL.220 TL.179 TL.
20.000 TL.580  TL.441 TL.358 TL.
30.000 TL.870 TL.662 TL.537 TL.
40.000 TL.1.161 TL.883 TL.716 TL.
50.000 TL.1.451 TL.1.104 TL.895 TL.
60.000 TL.1.741 TL.1.324 TL.1.0704 TL.
70.000 TL.2.031 TL.1.545 TL.1.254 TL.
80.000 TL.2.322 TL.1.766 TL.1.433 TL.
90.000 TL.2.612 TL.1.987 TL.1.612 TL.
100.000 TL.2.902 TL.2.208 TL.1.791 TL.

Güncel Küçükbaş Hayvan Fiyatları

Tarım ve Hayvancılık yapan ya da yapacak çiftçilerin küçükbaş hayvancılık fiyatları hakkında bilgi edinilebilmeleri için en verimli sayılan koyunlardan bazılarının ortalama fiyat bilgileri aşağıdaki gibidir:

 • Türk Saanen Keçisi ise 1.500 TL ile 2.400 TL arası,
 • Asaf koyunu 2.100 ile 2.500 TL arası,
 • Karacabey Merinosu 2.000 ile 3.800 TL arası,
 • Orta Anadolu Merinosu ortalama 3.200 TL olarak fiyatlandırılmaktadır.

Bu fiyatlar ortalama rakamlar olup, üreticilerin Ayrıca TİGEM küçükbaş hayvanların fiyatlarını da öğrenerek TİGEM‘ den koyun keçi alabilirsiniz.

İnternet üzerinden direk üretici elinden küçükbaş hayvan almaya karar verdiyseniz; Sahibinden.com üzerinden küçükbaş hayvan ilanlarını inceleyebilir ve net fiyat alabilirsiniz.

Tarım ve hayvancılık 2021 hibe destekleri nelerdir? öğrenmek için bağlantıya tıklamanız yeterli.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Ahmet altun dedi ki:

  60 adet köyün istiyorum

 2. Ramazan zengin dedi ki:

  50 adet küçükbaş koyun istiyorum

 3. Osman usluer niğde Ulukışla kılan köyü dedi ki:

  Benim 35 40 keçim var 100 baş keçim olduktan sonra neden kredi kullanayım ben 100 baş veya 150 baş keçi yapmak için kullanacam neden illaki 100 baş olması biz bu işi zaten yapıyoruz neden zorlaştırıyorsunuz saygılar