Devlet Destekli

Ziraat Bankası Sera Kredisi 2020 Projesi

Ziraat Bankası Sera Kredisi 2020 Projesi

Sera kurmak isteyenlere müjde! 2020 yılında oluşturulan sera projelerine yapılacak yatırımların için kredi verilecektir. Kredilerin vadesi 7 yıl olacaktır. Ziraat Bankası tarafından çiftçilerimiz de bu yıl desteklenmeye devam edecek. Banka, sera kredisi için gerekli şartları taşıyan vatandaşlarımızı kredilendirecek. Banka tarafından verilen sera kredisinin yanı sıra tarımsal faaliyetlerin desteklenmesi amacı ile biçerdöver, arazi alımları vb. konularda kredi verilmektedir. Ziraat Bankası verdiği hayvancılık kredileri ile, hayvancılık sektörünü de desteklemektedir. Ziraat Bankası tarafından verilmesi planlanan sera kredisi ile ilgili detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Düşük Faizli Sera Kredisi

Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak meyve ve sebze fiyatları ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yükselen meyve ve sebze fiyatları cep yakmaya devam ediyor. Bu amaçla Ziraat Bankası tarafından bir kredi paketinin açıklanacağından söz edilmişti. Yerel yönetimlerin de bu konuya destek vereceği ve el birliği ile fiyatların düşürüleceği söylenirken beklenen haber Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’dan geldi. Örtü altı destek paketi ile ilgili açıklamalarda bulunun Aydın, yeni yapılacak olan sera yatırımları ile mevcut seraların modernize edilmesi amacı ile yapılacak olan yatırımlarının amacı ile Ziraat Bankası tarafından vatandaşlarımıza düşük faizli kredi verileceği açıklandı.

Verilecek olan düşük faizli seracılık kredisi ile; Örtü altı tarım sektöründe yapılacak olan üretimlerin artırılması, var olan seraların modernize edilmesi, atıl duruma gelmiş olan seraların tekrar üretime kazandırılması ve yeni seraların kurulması hedeflenmektedir.

Bu amaçlar doğrultusunda 2020 yılında seracılık faaliyetlerinin desteklenmesi amacı ile düşük faizli olarak kredi verilecektir.

Ziraat Bankası 2020 Sera Kredisi

Ziraat Bankası tarafından verilecek olan sera kredisinin detayları aşağıdaki gibidir;

🌾 Kullandırılacak olan sera kredisinin vadesi toplamda 7 yıl olacaktır.

🌾 Diğer tarımsal kredilerde olduğu gibi 2 yıl ödemesiz dönem bulunmaktadır.

🌾 Kredinin yıllık faiz oranı % 8,25 olmaktadır. Aylık faiz oranı %0,68 olmaktadır.

🌾 Örtü altı tarım faaliyetlerine yapılacak olan yatırımların yüzde 75′ i kadar kredi kullandırılacaktır.

🌾 Başvurular başlamıştır.

🌾1 Yıla kadar vadeli olan sera kredileri yıllık yüzde 8, 1 yıl ile 4 yıl arasında olan kredilerin faiz oranları yüzde 10, 4 yıldan daha fazla vadeli olan kredilerin faiz oranları ise yüzde 11′ dir. Bakanlık desteği ile yüzde 8,25’e düşen faizler ile kredinizi kullanabilirsiniz.

Seracılık faaliyetlerinin geliştirilmesi ve bazı bölgelerde yüksek oranlarda yapılan bu faaliyetlerin, özellikle jeotermal su kaynaklarının yer aldığı bölgeler de dahil olmak üzere, ülkemizin seracılık faaliyetlerine uygun olan bölgelerinde üretim yapılması amacı ile kredi verileceği duyuruldu. Ziraat Bankası tarafından verilen bu kredi paketi dahilinde üreticilerimizin krediden yararlanarak üretim faaliyetlerini artırması ve bu yolla üretim artışının maliyet ve fiyatlar üzerinde olumlu bir yansıma yapması beklenmektedir. Düşük Faizli Sera Kredisi isimli içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Verilecek olan kredi ile yeni sera kurulması, var olan seraların modernize edilerek üretim faaliyetlerine katılması, tadilat yapılması vb. amacı ile gerekli olan yatırım maliyetlerinin yeni bir kredi paketi ile desteklenmesi kararlaştırılmıştır. İşletme giderleri Ziraat Bankası tarafından verilen krediler ile karşılanacaktır. Banka tarafından işletme için yapılacak olan harcamaların büyük oranlarda destekleneceği ve çiftçilerimizin daha az maliyetle borçlanacağı söylenmektedir. Kredi başvuruları için banka şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Düşük Faizli Sera Kredisi

Düşük Faizli Sera Kredisi

Ziraat Bankası Tarım Kredi Kooperatifleri Sera Kredisi

Geçtiğimiz yıl 11188 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından sera kredisi kullandırılacağı açıklanmıştır. Kredi başvuruları 2020 yılına kadar devam edecektir. Tarımsal işletmelere düşük faizli kredi kullandırılması ilişkin verilen karar neticesinde yatırım ve işletme dönemlerine ait olmak üzere kredi kullandırılacaktır.

blank

Bu kredilerin üst limitleri 25.000.000 TL‘ dir. yatırım döneminde yüzde 50, işletme döneminde ise yüzde 50 faiz oranı ile kredi verilecektir. Tüm şartları yerine getiren çiftçilere yatırım döneminde yüzde 50, işletme döneminde ise 50 olmak üzere toplamda yüzde 100 oranlarında faiz indirimi yapılacaktır.

Ziraat Bankası Sera Kredisi Şartları

Çiftçilerimiz düşük faizli sera kredisinden yararlanabilmeleri için aşağıdaki şartları taşıyor olmaları gerekmektedir.

 • Kontrollü örtü altı tarım alanının üretim koşullarına sahip olması
 • Arazi büyüklüğünün en az 1 dekar olması 
 • İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından Örtüaltı Kayıt Sistemi‘ ne kayıtlı olmak
 • Projelerin İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerince onaylanması
 • Yeni işetmelere ait bilgiler projelerin bitmesinin ardından üreticilerin beyanı aranmaksızın bakanlık sistemine kaydettirilecektir.
 • Üretim faaliyetlerine başlamak isteyen çiftçilerimizin beyanları ile ÖKS’ ne kayıt olmaları
 • Proje için Banka ve Tarım Kredi Kooperatiflerince yerinde inceleme yapılmaktadır.

Sera Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Ziraat Bankası tarafından verilecek olan sera kredisi başvuruları banka şubeleri aracılığı ile kabul edilmektedir. Aşağıdaki evraklar ile banka şubelerine gidebilir ve kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.

 • T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Araziye ilişkin belgeler
 • Örtü altı kayıt sistemi belgesi
 • Teminata ilişkin belgeler
Sera Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Sera Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Banka tarafından gerekli görülmesi durumunda ek belge ya da kefil talep edilebilir.

Sera Kredisi Projesi

Yeni yapılacak seralar için oluşturulan projelerin yüzde 75′ i oranında kredi kullandırılacaktır. Yatırım yapılan tutarın çiftçiye geri dönüşü dikkate alınarak 7 yıl vadeli olarak kredi verilecektir. Gelir tutarlarına göre ödeme dönemleri belirlenecektir. Çiftçilerimiz için banka hasat vadeli olarak kredi verilmesine imkan tanımaktadır.

2 yıl ödemesiz dönem

Çiftçilerimizin mali durumları göz önünde bulundurularak banka tarafından 2 yıl geri ödemesiz dönem sunulacaktır. Şayet çiftçilerimiz maddi anlamda taksitlerini geri ödemek için herhangi bir sıkıntı yaşıyorsa bu durumda 24 ay taksit erteleme imkanı sunulacak ve borçlarını 5 yılda kapatmaları sağlanacaktır. Ancak mali durumunda herhangi bir sıkıntı olmayan çiftçilerimiz 7 yıl vadeli ve eşit taksitler ile kredilerini geri ödeyeceklerdir. Aylık, 3 aylık, 6 aylık ödeme dönemleri oluşabileceği gibi yılda 1 ödemeli dönem de belirlenebilir. 

Ziraat Bankası tarafından güncellenen bütçeler ile banka, müşterilerine destek sağlamaya devam etmektedir. Ayrıca ilgili bakanlık tarafından Jeotermal Isıtmalı Sera Organize Bölgeleri dahilinde yatırımların artırılması da hedeflenmektedir. Daha evvel üretim faaliyetleri yapılan, ancak tadilat yapılmadığından dolayı kullanılamaz hale gelmiş seraların modern hale getirilmesi ve yeni sera oluşturulması amacı ile 7 yıl vadeli olarak kredi verilecektir. Çiftçilerimiz üretimi için gerek duydukları finansmanın sağlanması bu amaçla gerekli olacaktır. Böylece üretim faaliyetlerinin artırılması sağlanırken, atıl durumda olan seralar da kullanıma açılmış olacaktır.

Sera Kredisi Projesi

Sera Kredisi Projesi

Eski ve atıl duruma gelmiş seraların alt yapılarının güçlendirilmesi ve modernize edilmesi amacı ile orta ve uzun vadede kredi verilecektir. Bu krediler yatırım dönemlerine ilişkin olacaktır. Var olan seralarda üretimin artırılması açısında da krediler önem arz etmektedir. Geçtiğimiz günlerde Antalya’ da meydana gelen felaket nedeni ile kullanılamaz hale gelen seralar için kullanılan krediler de dahil olmak üzere, bu kredilerin yeniden vadelendirilmesi sağlanacaktır. Üreticilerimizin kredi taksitlerini ödeyememesi durumunda kendilerine uygun vadeler ile kredi taksitlerini ödemeleri kolaylaşacaktır. Ayrıca seraların tadilatı vb. konular için de kendilerine ek kredi verilmesi gündemdedir.

Son 5 yıllık dönemde banka tarafından üreticilerimize 4,1 milyar TL kredi desteği verilmiştir. Bu tutarın yüzde 38′ lik kısmı yatırım dönemine ait olarak kullandırılan kredileri kapsamaktadır. Üreticilerimizin düşük faizli kredi imkanlarından yararlanabilmeleri için uygun koşullarda üretim yapmaları gerekmektedir. Ülkemizde örtü altı tarım faaliyetleri için yapılacak olan yatırımlar genel olarak Nisan ve Ağustos dönemlerinde hızlandırılmaktadır.  Devlet Destekli Sera Kredisi veriliyor. Bu krediden yararlanmak için size en yakın Ziraat Bankası şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Sera Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası tarafından aylık yüzde 0,68 faiz oranı ile verilecek olan sera kredisi için yaptığımız örnek hesaplamalar aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Kredi Tutarı Vade Aylık Taksit Tutarı Toplam Geri Ödeme Tutarı
10 bin TL 60 ay (2 yıl geri ödemesiz) 211,45 TL 12.687,00 TL
10 bin TL 84 ay  (7 yıl) 164,94 TL 13.855,00 TL
20 bin TL 60 ay (2 yıl geri ödemesiz) 422,90 TL 25.374,00 TL
20 bin TL 84 ay (7 yıl) 329,88 TL 27.709,92 TL
50 bin TL 60 ay (2 yıl geri ödemesiz) 1.057,24 TL 63.434,59 TL
50 bin TL 84 ay (7 yıl) 824,70 TL 69.274,80 TL
100 bin TL 60 ay (2 yıl geri ödemesiz) 2.114,48 TL 126.869,18 TL
100 bin TL 84 ay (7 yıl) 1.649,39 TL 138.549,00 TL

Sera kredisi şartlarını inceledikten sonra gerekli evraklar ile banka şubelerine giderek kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.

] }Yorumlar
 1. blank Osman dedi ki:

  Ben yillardir ciftcilik yapiyorum 17.5 dönum sera var kiralik olarak islettigim kendi arsalarim degeri ve ek ipoteklerim bulunmakta ziraat teknikeriyim ayni zamanda tehlikeli madde danismaniyim 4.700.000.00 tl expertiz degeri cikan bir sera isletmesi icin 2.500.000.00 tl kredi talebinde bulundun puanimin c oldugunu ve borclanma.oranimin yuksek oldugunu soyledi banka calisani benim 700 bin ipotegim 180 bin borcum var duzensiz odemem yok denilebilir sadece pandemi surecinde 35 gun 15 bin gecikti onu odedim ondan sonraki 60 bin kiredimide zamninda odedim bana kredi vermiyorlar baska banka 4 milyon limit aciyor ama.ziraat bankasi vermiyor anlamis degilim

 2. blank Mehmet Ali Cebe dedi ki:

  Babama ait olan tapulu arazinin 4 dönümü nü süresiz kiralama almama rağmen bankaya müracaat ettim fakat banka talebimi reddetti kiralama olmayacak arazi tamamı yeni size ait olması gerektiğini söyledi Bu konuyla ilgili bilgi alabilir miyim

 3. blank Serdar dedi ki:

  15 dönüm arazim var bende sera yapmak istiyorum ama teminattır ve benzeri hiç bir bilgim yok bilgi verebilir misini

 4. blank Sercan dedi ki:

  100.000 lira sera kredisinin 2yıl geri ödemesi faizi nekadar

 5. blank Kenan bergin dedi ki:

  Tolga kardeşim bende yapmak istiyorum yerim yok sizinle irtibata geçip konusabılıriz

 6. blank Volkan dedi ki:

  Ben 50 dönüm sera yapmak istiyorum bu işte kendime güveniyorum ama gerekli teminatım yetmiyor acaba bunun bi alternatifi bulunur mu bu konuda beni aydınlatırmısınız saygılar

  1. blank rıfat dedi ki:

   teknik konular hakkında bilgi paylaşabilirim