Ziraat Bankası Traktör Kredisi Hesaplama Şartları

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Hesaplama Şartları
A+
A-

Ziraat bankası  Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçilere verilen tarım aletleri kredilerinin hesaplama tablosuna göre aylık taksitler, güncel faiz oranları, dosya masrafı geri alma tutarlarını inceledik. Hesaplama yaparak traktör kredisi almak isteyen çiftçiler için en uygun faizli tarım kredisi sunan bankanın tüm şartlarını araştırdık.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Hesaplama içeriğimizde çiftçilere ait örnek hesaplama yaptık. Bu işlem sonucunda tarım kredisi hesaplama tablolarını sizler için hazırladık. Bankanın sunduğu traktör kredisi değişken faizli mi sabit faizli mi, düşük faizler ile ne kadar vadede kullandırıldığını, erteleme yapılıyor mu, çiftçilerin merak ettiği tüm sorunlarının çözümünü araştırdık.

Ziraat Bankası Tarım Aletleri Kredisi Veriyor

Her yıl olduğu gibi bu yılda tarım ve hayvancılık sektöründeki çiftçilere kullandırılmak üzere düşük faizli krediler kapsamında tarımsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için tarımsal araçların alımında düşük faizli krediler verilmektedir. Düşük faizli kullandırılan kredilerin faiz oranlarının ne kadar olacağı her yıl resmi Gazete’ de yayımlanan karara göre belirlenmektedir. Ziraat’ten Ekipman destekleri kapsamında kullandırılan Tarımsal Mekanizasyon kredileri kapsamında; Tarımsal üretime yönelik olarak kullanılmak amacıyla satın alınacak yeni ve kullanılmamış tüm mekanizasyon araçları ile ikinci el traktör ve ikinci el kendi yürür tarım makineleri kredilendirilebilmektedir. Ayrıntıları.

Bu krediler ile çiftçiler;

 • İşletme kapasiteleri ile uyumlu traktör,
 • Biçerdöver ve diğer hasat makineleri (pamuk, zeytin, patates, badem, meyve hasat / toplama makineleri vb.);
 • Çayır biçme,
 • Balya,
 • Silaj,
 • Süt sağım makinesi,
 • Süt soğutma tankı,
 • Yem karma makinesi,
 • Pulluk,
 • Kültivatör,
 • Patoz,
 • Mibzer,
 • Suluk,
 • Yemlik,
 • Balık bulucu cihaz vb. gibi  tarımsal mekanizasyon araçlarının alımına yönelik olarak kredileri  “Zirai Kredilendirme Belgesi” olma şartı ile kullanabilirler.  Tebliğ için tıklayınız.

Çiftçilere bu amaçla kullandırılacak olan kredilerin devlet faiz destekleri Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bu faiz oranları ile kredi kullandırılacaktır.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Faiz Oranları Resmi Gazete’de

Ziraat bankası tarafından çiftçilere verilecek olan düşük faizli traktör kredisinin indirim oranları, üst limitleri, ve krediye uygulanabilecek olan en yüksek faiz indirimleri gibi kriterler yayınlanan tebliğde belirlenmiştir. Bu tebliğ gereğince çiftçilere kullandırılacak olan tarım aletleri kredileri arasında traktör kredisinin faiz oranlarının ne kadar olduğu ve ne kadar faiz indirimi yapılacağı da ayrıca belirtilmiştir.

Bu tebliğin uygulama usul ve esasları da  Resmi Gazete‘ de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Hayvansal ve bitkisel üretim konularında pek çok farklı sektörde tarım ve hayvancılık ile uğraşan çiftçilere düşük faiz oranları ile Ziraat Bankası tarafından kredi sağlanmaktadır. Bu karar kapsamında işletme sahiplerine, çiftçilere ve üreticilere düşük faizli kredilerin limitleri, kullanım uygulama usul ve esasları belirlenmiştir ve bu belirlenen şartları sağlayan çiftçilere TKK ve Ziraat bankası aracılığıyla düşük faizli ve faizsiz krediler kullandırılacaktır.

Kredinin Faiz Oranları Düştü mü? bu soru her yıl çiftçilerin en çok aradığı konular arasındadır. Kredi faiz oranları ve sorularınıza yanıt olarak ödeme mühletine göre aylık ödemeli olarak sunulmaktadır ve ve faizleri sabit ve değişken olmak üzere iki çeşittir.

Devlet Faiz Desteğine Göre Aylık Faiz Oranı Hesaplaması

 • 1 veya 6 yıl (72 aya kadar) çekilecek tüm kredilerin aylık faiz oranları devlet faiz indirimleri hesaplanarak ortaya çıkacaktır.
 • Ziraat bankasının yıllık cari faiz oranı %10 olarak belirlenmiştir.
 • Yıllık cari faiz oranı % 10′a faiz indirimi ”yerli ve yabancı marka traktör alımlarına uygulanacak olan %25 ve % 50 faiz indirimlerinin” oranları üzerinden hesaplaması yapılarak aylık faiz oranı bulunacaktır.

Hesaplama yapacak olursak;

 • Kredi üst limiti 500 bin liraya kadar ”yabancı üretilen makine” alımlarına uygulanacak faiz indirimi yatırım dönemi için %25 olarak uygulanır.  Ziraat bankasının % 10 cari faiz oranı üzerinden faiz indirimi hesaplaması yaparsak; %10*0,25:7,5 faiz uygulanacaktır. Yıllık % 7,5 ise bu oran aylık %0,62 faiz oranı uygulanacağı anlamına gelecektir.
 • Eğer ”yerli üretim” traktör almak istiyorsanız bu orana % 25 ilave edilerek faiz indirim oranı % 50 ‘ ye yükselecektir. Bu durumda ise  % 5/12: %0,41 olarak uygulanacaktır.
 • Ziraat bankasından kullandırılacak olan tarım kredisinin dosya masrafı olarak her yıl kredi toplam tutarından %1 komisyon kesecektir ve kredi alan kişiye devletdestekli.com her yıl hayat sigortası yapılacaktır.
  Banka kredi kullandırırken taşınmaz malları ipotek edecek ve hayat sigortası yapacaktır.

Ziraat Bankası % 50 Faizli Traktör Kredisi

Karar kapsamında düşük faizli traktör kredisinden yararlandırılacak olan çiftçiler için belirlenen özellikli kriterler ise şu şekilde belirlenmiştir.

Ziraat Bankası Traktör Kredisini % 50 faiz indirimli veriyor

Traktör kredisinin Resmi Gazete’den alınan görselinde de görüldüğü gibi yatırım ve işletme kredilerinin üst limitleri 500 bin lira olarak belirlenmiştir.

 • Yatırım kredisi olarak % 25 faiz indirimi uygulanacağı belirtilmiş olup ”Yurtiçinde üretilen makine alımı” kriterini sağlayan kişilere ilave % 25 faiz indirimi uygulanarak bu oran % 50′ ye çıkarılacaktır.
 • Sonuç olarak yurtiçinde üretilen makine alımı gerçekleştiren kişiler % 25 ilave faiz indirimi uygulanarak % 50 faizli traktör kredisi kullanabilecektir.

Resmi gazete de yayımlanan yayınlanan Karara göre;  faiz indirim destek tablosu aşağıdaki gibidir;

Ziraat Bankası Traktör KredisiYatırımİşletme
%25
Yerli Traktör Alımı%25
Uygulanabilecek En yüksek Faiz İndirimi%50
Kredi Üst Limiti: 500.000 TL.

”Ziraat bankası traktör kredisi 72 ay hesaplama ve faiz oranları” inceleyebilirsiniz.

Şimdi artık Ziraat aracılığıyla devlet faiz destekli ve taşıt kredisi kapsamında faiz oranlarının neler olduğunu biliyoruz. Artık kredinin hesaplamasına geçebiliriz.

Bu tabloyu okuyarak kredinin aylık ödeme ve toplam geri ödeme tutarının ne kadar olacağının hesaplamasına geçersek;

%50 Faizli Yerli Marka Traktör Kredisi Hesaplama Tablosu (Geri Ödeme Planı)

Çiftçilere kolaylık olsun diye hazırladığımız hesaplama tablosu sayesinde traktör kredi çekecek olan çiftçilere net ele geçen, aylık taksit miktarı, kredi bitince toplam geri ödeme tutarlarını görebilirsiniz.  Kredi faizi hesaplama excel tablosu xsl (xlsx) formatında yaptığımız tablo Ziraat bankasının şubelerinde yapacağınız tutarlardan farklılıklar gösterebilir, banka şubelerinde Tarım Kredi Kooperatifleri arasında farklı rakamlar çıkabilir. Aylık ve 72 ay vadelere ödeme şartları değişebilir. Aylık ödemeleri talep ettiğiniz durumlarda 72 aya varan taksitler halinde ödeyebilirsiniz. Hazırladığımız bu tabloda 100.000, 150.000, 200.000, TL için %50 faiz destekli kredinin aylık uygulanacak olan %0,41 faiz oranları ile hesaplaması yapılmıştır.

Traktör kredisinin değişen limitlerdeki kredilerin hesaplamaları şu şekilde olacaktır. Örnek ödeme tablosuna da faiz oranlarını yazdık.

Bu tablo % 0,41 faizli 72 ay (6 yıl) vade seçilerek hazırlanmıştır;

Kredi TutarıVadeFaiz OranıAylık Taksit Toplam Geri Ödeme
100.000 TL72 ay%0,411.606,79 TL115.688,52 TL
150.000 TL72 ay%0,412.410,18 TL173.532,78 TL
200.000 TL72 ay%0,413.213,57 TL231.377,04 TL

Taksitler bittiği zaman geri alacağınız para miktarları 72 ay vadeli traktör kredisi hesaplamasını yaparak elinize ne kadar para geçeceğini ve toplamda ne kadar ödeme yapacağınızı incelenerek görebilirsiniz.

Ziraat bankasının tarım kredisi dosya masrafı geri iade alabilmek için tüm taksitlerin ödenmiş olması şarttır.

Traktör modeline göre traktör kredisi hesaplama yapmak için tıklayınız.

Gördüğünüz gibi Ziraat bankası aracılığıyla çiftçilere verilen traktör kredisinin tutarları da TKK oranları da oldukça uygun ve düşüktür.

TKK& Ziraat Bankası Tarım Kredisi Başvuruları ve Şartları

Tarım kredi kooperatifleri yatırım kredileri kapsamında Tarımsal araç gereç kredileri düşük faiz ve uygun vade kredilerini; İşletmenin faaliyetini sürdürmesinde ihtiyaç duyulan traktör, biçer-döver, her çeşit tarım araç-gereci, tarımsal araç lastikleri, sergi ve örtü malzemesi vb. konularında ortaklarına 4 yıla kadar vadeli kullandırdığı ayni kredilerdir. Detaylar. Ayrıca Ziraat bankası aracılığıyla kullandırılacak olan bu kredinin şartları Resmi gazete‘ de yayınlanan karar kapsamında kredinin kullandırılmasına ilişkin teknik usul ve esaslara göre belirlendiğinden bu Tebliğ’ de yer alan şartları madde madde ele alacak olursak;

 • Ziraat bankasından ”Tarımsal Mekanizasyon Araçlarının Kredili Satışına Esas Deney ve Denetimlerle İlgili Tebliği’‘ hükümlerine göre zirai kredilendirme belgesi olan traktörler için yatırım kredisi kullandırılabilir.
 • Zirai kredilendirme belgesi olan traktörleri için % 50 faiz indirimli traktör kredisi kullandırılacaktır.
 • Üreticilerin faaliyet konuları arasında tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin bulunması şartı aranır.
 • Traktör kredisi alabilmenin diğer şartı ise faaliyet gösterilen ister tarım ister hayvancılık sektörü olsun, bitkisel üretim veya küçükbaş, büyükbaş hayvancılık ve kanatlı üretimi (damızlık dahil) konularından en az birisinin gösterilmesi gereklidir.
 • Elektrikli traktör alımı ve mevcut traktörlerin elektrikli traktöre dönüştürülmesi için yapılacak harcamalar bu kapsamda değerlendirilir.
 • Kredi kapsamında alınacak ikinci el traktörlerde 8 yaş ve 8 yaşın altında olması şart yerine getirilmelidir.

Ziraat bankası kredi kullandırım şartları ise;

 • Konut, tüketici, taşıt kredisi olsun banka tarafından kullandırılacak olan her finansman grubunda olduğu gibi tarım aletleri kapsamında traktör alımı için kredi imkanı sunmada önce kimlik numaranız ile ticari geçmişinizi sorgulamasını yapacaktır. KKB kredi notunuzu sorgulama işlemleri yaptıktan sonra kredi skorunuz riskli grupta yer alıyorsa banka kredi başvurusnu olumlu olarak değerlendirmeyecek ve malesef kredi çıkarılmayacaktır. Bankadan tarım kredisi kullanabilmek için tavsiye edilen KKB not ortalamanız yüksek olması ve en iyi seviyede olması gerekmektedir.
 • Banka krediye karşılık olarak alacağınız traktöre ipotek  koysa bile gerekli görüldüğü durumlarda başvuru sahibinin en az iki tane kefil talep edilebilecektir.(Banka gerekli görürse)
 • İkamet edilen adresin teyit edilebilmesi için Kimlik belgesi ve adres bilgilerinizi gösteren daha önce ödenmiş olan herhangi fatura ( elektrik, doğalgaz vb.) talep edebilirler. Kredi kullanacak olan kişi emekli aylığınızı Ziraat bankasından almıyorsa istenmez.
 • Sıfır traktör alımlarında alınan traktörün proforma Faturası, ikinci el ise Ruhsat Belgesi istenecektir.

Başvurularda Gerekli Evraklar;

Ziraat bankası tarafından düşük faizli krediler yanından sabit faizli olarak traktör kredisi de verilmektedir. ”Ziraat’ten Ekipman Desteği” olarak sabit faizli traktör kredisi almayı düşünen gerçek kişilerden istenen gerekli belgeler şu şekildedir.

 • Kimlik belgesi, nüfus cüzdanı
 • Çiftçi belgesi ile ÇKS yani Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi,
 • Tarımsal işletmesi kendi adına kayıtlı ise tapu kaydı, kira ise kira kontratı,
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler,
 • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu istenen belgelerdir.

Sabit faizli traktör kredisi almayı düşünen tüzel kişilerden istenen gerekli belge ve evraklar ise;

 • Tarımsal faaliyetleri gösteren Çiftçi Belgesi, ÇKS çiftçi kayıt sistemi belgesi,
 • Tüzel kişilik ana sözleşmesi yapılan Ticaret Sicili Gazetesi,
 • Tüzel kişiliği temsile yetkili kişilerin noter onaylı imza sirküleri,
 • Yeni kurulan tüzel kişilikler için kuruluş son yıla ait,
 • İşletme adına vergi levhası,
 • Bağlı bulunduğu oda kayıt belgesi,
 • Mevcut tüzel kişilerin ise en az son 3 yıla ait bilanço ve gelir tablosu
 • Tapu kaydı, kira kontratı gibi tarımsal işletmesini devletdestekli.com tevsik edici belgeler
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler istenmektedir.

Ziraat bankası traktör kredisi gerekli belgeler için tıklayınız.

Ziraat Bankası 2. El Traktör Kredisi

Sabit faizli traktör kredisinden olduğu gibi yeni ve kullanılmamış traktörlere 3-6 ve 12 ay vadelerle traktör fiyatının %75′ i oranında verilebiliyor. Faiz oranları banka tarafından bu oranlarda yıllık ve aylık düzeyde değişmektedir.

 • Ziraat bankası ikinci el traktör alımlarında kullandırılmak üzere yıllık yüzde 6 faiz oranı ile kredi vermektedir.
 • İkinci el traktör alımlarında traktörün 5 yaşından küçük olması gereklidir.
 • İkinci el traktör alımlarında kullandırılacak olan kredinin miktarı kasko bedeline göre hesaplandığından bu kredi yüzde 75 oranına kadar verilecektir.
 • Geri ödemesi ise 3, 6, 9 ve yılda bir kez kredi ödemeli yapılmaktadır.

Ziraat bankası tarafından sabit faizli tarımsal mekanizasyon ve küçük ekipman tarım aletleri kredisi çekmek isteyenlerden;

 • Arazi veya bahçe tapuları kira ise kira sözleşmesi,
 • ÇKS belgesi krediye karşılık gösterilecek olan teminatlar
 • İşletmeye ait son 3 yıllık bilanço gelir tablosu istenmektedir.

Kişinin  TC kimlik belgesi ile başvuru evrakları ile birlikte Ziraat Bankasına başvuruda bulunarak yüzde 6 faiz oranlar ile kredi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Erteleme İmkanı Sunuluyor

Ziraat bankası tarafından çiftçilere sağlanan sübvansiyonlu krediler doğal afetlerden etkilenme şartıyla 1 yıla kadar ertelenebilmekte ya da azami 5 yıla kadar taksitlendirilebilmektedir. Yine çiftçiler tarımsal kredileri yapılandırma imkanları da bulunmaktadır. Tüm detaylar için Tıklayınız.

Koşulları ile üretim yapılan konu uygunsa ve yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı’nda yer alan kriterleri sağlıyorsanız, sübvansiyonlu kredi uygulamaları kapsamında, düşük faizli kredi imkanından yararlanabilirsiniz.

KAYNAKLAR:

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Srkn dedi ki:

  240 bin tl lik traktör. Fiyati 60 bini peşinat 180 bini.banka dan alsak 5 yillik ne kadar. Faiz oderiz

 2. Yönetim dedi ki:

  2021 güncel faizler.

  (5/5)
 3. Fazlı dedi ki:

  selamünaleyküm benim yazınız ile alakalı bir sorum olacak yazınızda 2.el traktör yaşı ile alakalı bir yerde 8 yaş ve altı yazmışsınız diğer bir yerde 5 yaş ve altı yazmışsınız hangisi doğru acaba tereddütte kaldım doğrusunu bilgilendirirseniz sevinirim iyi çalışmalar…