Devlet Destekli

Belediye Maddi Yardım Başvurusu (KORONA VİRÜS)

Belediye Maddi Yardım Başvurusu (KORONA VİRÜS)

İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Antalya, Diyarbakır gibi Büyükşehir belediyelerinden ve Diğer Belediyeden veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarından maddi yardım ve destek almak için bazen internet üzerinden bazen de dilekçe örneği ile başvurmak gerekiyor. Korona virüs covid-19 salgını nedeniyle Bakanlıkların, tüm kamu kurumlarının yardım ve destekleri her geçen gün artarak devam ediyor. Durumu olmayan devletdestekli.com  ve ihtiyacı olan ailelere gerek Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bünyesinde hizmet veren vakıflar gerekse Büyükşehir ve şehir Belediye başkanlıkları vatandaşa yardıma tüm gücüyle devam ediyor. Bu yardımlardan faydalanmak için özelliklere Belediyelere resmi olarak dilekçe örneği doldurularak başvurmak gerekebiliyor.

Belediyelerin Maddi Yardımları Nelerdir?

Türkiye genelinde her Belediye’de bu imkanlar bulunmasa da, genel itibariyle durumu olmayanlar için sağlanan yardımlardan bazıları şunlardır;

 • Belediye yardım parası (nakit)
 • Gıda kolisi yardımı (koronavirüs)
 • Durumu olmayan ailelere kira yardımı
 • Eğitim desteği için kırtasiye yardımı
 • Engellilere verilen destekler
 • Erzak ve gıda yardımı
 • Fakir aileler için giyecek yardımları
 • Gazilerimize ve şehit yakınlarına yapılan yardımlar
 • Her ay para yatırılan sosyal yardım kartları
 • İlaç ve tıbbi araç yardımları
 • Kışlık kömür ve odun yardımı
 • Mama ve bebek bezi yardımı
 • Muhtaç asker ailelerine verilen yardımlar
 • Öğrenciler için belediye bursu
 • Öğrenciler için servis aracı ve okul yardımları
 • Yaşlılar için belediye bakım hizmeti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Kartı

İstanbul ilimizde Büyükşehir belediyesi tarafından maddi durumu olmayan vatandaşlarımız için başlatılan bir kart uygulaması mevcuttur. Bu uygulama ile Başkanlık bütçe olanakları dahilinde ihtiyaç sahiplerine alışveriş yapabilmelerini sağlayacak bir kart verirler. Bu kart için durumunuzu belirtir belgelerle başvuru yapmanız ve başvurunuzun değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu karta devletdestekli.com sistem üzerinden aylık belirli miktarlarda nakit para yatırılır ve birçok alışveriş merkezinde kullanılmaktadır. Başkanlık Saraçhane’de bulunmaktadır. Bunu haricinde Eyüp ilçesinde Topçular Mahallesi Beylerbeyi Caddesi Bostan aralığı Sokakta  (İETT Garajının Yanında)  Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bulunmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu Şartları

Korona virüs nedeniyle Ankara Belediyesince maddi yardım desteği başlatılmıştır. Bu destekte nakit para yardımı yapılacaktır. Yardım başvurusunda aranan kriterler şunlardır;

 1. Yardım kişi bazlı değil, hane bazlı verilir. Başvurular Nüfus Müdürlüğü adres sisteminden incelenir ve bir hanede bir kişiye verilir. (İKİNCİ BAŞVURAN ALAMAZ)
 2. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yardım alanlar başvuramaz. (1.000 TL. nakit para yardımı yapıldığından)
 3. Başvurulan hane içinde kamuda çalışan işçi, emekli, memur, SSK’lı çalışan veya Bağ-kur’lu (esnaf) varsa yardım yapılmaz.
 4. Ankara ilimizin kırsalında ikamet edip, Tarım ve Hayvancılıkla uğraşanlar içinden Tarım ve Orman Bakanlığınca verilen desteklerden faydalananlar ile devletdestekli.com  Kooperatiflere üye olan çiftçiler faydalanamaz.
 5. Kısa çalışma ödeneği ve diğer destek kredilerinden faydalananlar, (korona virüsünden işyeri kapanıp ta) ve sigorta sistemlerinde aktif olarak sigortalı görünenler faydalanamazlar. (Bu vatandaşlara kısa çalışma ödeneği verildiğinden)
 6. 15/03/2020 tarihinden sonra covid-19 salgını nedeniyle işletmesini kapatmış olanlar, (Sosyal sigorta ve vergi sisteminden de kapatmış olmak şarttır) işyeri sahipleri ve işçiler başvuru yapabilirler.
 7. Covid-19 virüs salgını nedeniyle alınan devletdestekli.com önlemlere binaen işyeri kapatılan kahvehane, cafe, berberhane, çay, lokanta gibi alanlarda sigortasız olarak çalışanlar Ankara Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu yapabilirler.
 8. Daha önce seyyar satıcılık mesleğine sahip olan ancak covid-19 sebebiyle tezgahı kapananlar ve ev temizliği, çocuk bakıcılığı gibi işleri yaptığı için günlük para kazanan kadınlar da nakit para yardımı başvurusu yapabilirler.

Başvuru yapmak için https://forms.ankara.bel.tr/65-yas-ustu-vatandas-ihtiyac-talep-formu sayfasında bulunan OKUDUM ANLADIM kutucuğunu işaretleyerek ONAY yazısına tıklamak ve sonrasında açılan formu doldurmanız gerekiyor. Form sayfasında;

 • T.c. Kimlik no.
 • Adı soyadı
 • Yaş
 • Telefon
 • İlçe
 • Mahalle
 • Adres
 • Evinizdeki kişi sayısı
 • Talep

bölümlerini doldurmanız ve başvuruyu tamamlamanız gerekmektedir. Bu yardım haricinde belediye tarafından gıda kolisi yardımı da yapılmaktadır.

Erzak Kolisi Dağıtımı Örneği

İzmir Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi de imkanlar dahilinde Korona virüs tedbirleri kapsamında vatandaşlara çeşitli yardım imkanları sağlamaktadır. Başvurular gerekli evraklarla birlikte bir dilekçe ile Belediye Başkanlığına yapılabilmektedir. Başkanlık nakit para desteği haricinde Akülü sandalye ve akü, tekerlekli sandalye, Hasta yatağı ve yemek masası, Havalı yatak, Yetişkin hasta bezi, Görme engelli bastonu gibi yardımlar yapmaktadır. Başvuru adresi Buca ilçesinde bulunan  Gürçeşme huzurevine ve Konak Katlı Otoparkının altında bulunmakta olan danışma bürolarına yapılabilmektedir. İzmir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu hakkında hakkında detaylı bilgi almak isterseniz 0232 293 1702 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Belediye Maddi Yardım Başvurusu Dilekçe Örneği

Tüm Belediyelere Dilekçe kanunu gereğince tüm vatandaşlarımız istediği başvuruda bulunabilir. Bu başvurular hakkında korona virüs nedeniyle internet üzerinden başvuru yapılması gibi çeşitli önlemler alınabilir. Sizlere faydalı olmak amacıyla hazırlamış olduğumuz word formatında Belediye Başkanlığı maddi yardım başvurusu dilekçe örneğini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu dilekçe ile başvuru yaptığınızda talebinizin olumlu sonuçlanıp sonuçlanmaması ilgili makamın takdirindedir.

Bazı Belediyelerin Başvuru Adresleri ve Bilgileri

BURSA : https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/
ANTALYA : https://antalya.bel.tr/Covid-19/Ihtiyac-Sahibi-Talep-Formu
DİYARBAKIR VALİLİK DUYURUSU: Valilik İlanı
ESKİŞEHİR: Telefon numarası (0 222) 211 55 00
KOCAELİ: Talep Bilgileri
ADANA: İletişim
AYDIN: İletişim formu
ERZURUM: Yardım kartı
KAHRAMANMARAŞ: Dermankart, Hoşgeldin Bebek, Erzak Paketi, Ev eşyası, giyim, odun yardımı yapmaktadır. Bilgi için tıklayın.
KAYSERİ: Yardım büfeleri
KONYA: Yardım Talepleri Hakkında Bilgilendirme
SAKARYA: Sakarya Sosyal Yardım Kartı

Erzak Yardım Paketi Neden Herkese Verilmiyor?

Erzak yardımları Başkanlığın bütçesinden ve yardım gönüllüleri tarafından sağlanan destekler sonucunda dağıtım yapılabiliyor. Belediyeler erzak kolilerinin dağıtımı için planlama yaparken, en çok ihtiyaç sahibi ilkesini uyguluyorlar. Zira koli miktarı ne kadar çok ise, yardım yapılabilen hane de artış göstermektedir. Bu sebeple gerçek ihtiyaç sahibi değil iseniz, bu yönde bir taleple başvurmanız, diğer ihtiyaç sahiplerini mağdur edeceğini unutmayalım.

Yukarıda yer alan tüm kurumların yaptıkları yardımlar için ulaşıp bilgi alabilirsiniz. Bu içerik belediyenin yardım yapması gerektiğine ilişkin herhangi bir bilgi içermez. Bilgiler Başkanlıkların Resmi İnternet sayfalarından alınmıştır. En kısa zamanda maddi özgürlüğünüze kavuşmanızı temenni ederiz.

Esnaflarımız için Devlet tarafından verilen TESKOMB destekli finansman için esnaf kefalet kredisi hesaplama konusunu incelemenizi öneririz.

] }
Abone Ol! Desteklemeleri Takip Et!

Yorumlar
 1. Hüsnü çalar dedi ki:

  Benim beş çocugum var işim yok tansuyon hastasıyım elimden geleni yapıyorum ama olmuyor ne olur boş geçmeyin evimde hiç eşyam yok Allah rısazı için yardim bekliyorum

 2. Kader dedi ki:

  Dörtçocugumvar eşim çalışmıyor çok zor durumda lütfen sesimi duyun hiçiydeyilim gıdayardimi istiyorum

 3. Mehmet dedi ki:

  Dört aydır çalışmıyorum evim kira faturalar birikti iki aydır kira ödeyemiyorum ve 2 yaşında oğlum var durumum çok kötü yuvam yıkılmak diye korkuyorum ,,,,,,,

 4. Şükran Aslan dedi ki:

  Mersın beledıyesınden maddı yardımıstıyorum esım ısten cıkarılmıs bes ay oldu uc cocugum var maddı erzak yardımııstıyorum

 5. Nermünşahin dedi ki:

  Ben zordurumdayım kiralarimivefaturalarimiodeyemiyorum eşşmden ayrıyimzordurumdayımtelefonum