Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu 2022 Aralık (Her Öğrenciye 2.852 TL)

Devlet ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitede okuyan ihtiyaç sahibi öğrencilere ve maddi durumu olmayan ailesine eğitim yardımı yapıyor. 2022 yılı eğitim-öğretim yılında okuyan öğrencilere yapılan devlet desteği ve para yardımları ile ilgili tüm desteklerin ne kadar olduğunu, başvuru şartlarını ve nasıl alındığını içeriğimizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu 2022 Aralık (Her Öğrenciye 2.852 TL)

2022 Öğrenci parası, başta öğrenciler olmak üzere eğitim gören ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin tümünün ilgilendiği fiyatlardır. Bu konuda Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu 2022 yılında nasıl yapılır, Lise, ilkokul, orta okul, üniversitede okuyan öğrenciye devlet para yardımı nedir, nasıl alınır, başvuru şartları nelerdir, ne kadar yapılır, e-devlet okul parası başvuru formu hakkında merak ettiklerinizi detaylarıyla bilgilendiriyoruz. Okuyan öğrencilere para yardımı, Şehit, Gazi çocuklarına eğitim öğretim yardımı, YKS, SED, ŞEY, SGK Para Yardımı Başvurusu 2022 hakkında merak edilen başvuru şartları ve detaylar içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

2022 yılı Aralık ayında üniversite öğrencilerine ailelerin yanına ulaşım için 2 kez yol ücreti ödemesi müjdesi verildi. SYDV yardımı alan üniversite öğrencilerine yılda iki kez olmak üzere ailelerini ziyaret etmeleri için yol ücreti ödemesi yapılacak.

Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrencilere okul para yardımı çocuğu okuyan ihtiyaç sahibi ailelere ve velilere yapılan bir ödeme çeşididir. İhtiyaç sahibi öğrencilerin eğitim ve okul masrafları nedeniyle okulu bırakmaması ve okullarına devam edebilmesi için yardım parası olarak bilinir.

Okul yardım parası almak isteyen öğrencilerin aileleri ise gerekli kurumlara yardım başvurusu yapması gerekmektedir. Kaymakamlıklara Bağlı SYDV’lere ve il meclisine okul parası başvuru dilekçesi ile yardıma ihtiyacı olduğunu belirterek diğer şartları da sağlayarak başvuru yapılmalıdır.

Yardım başvuru dilekçesini alan il meclisleri ise aile hakkında gerekli incelemeyi yaparak kişilere herhangi bir ödenek verilip verilmeyeceğine karar verir. Olumlu olması halinde devletin öğrencilere verdiği yardımdan yararlanması mümkündür.

Okul yardımı başvurusu yapılabilecek kurum ve kuruluşlar aşağıdaki gibidir:

Bu kurum ve kuruluşlar aracılığı ile okuyan öğrencilere eğitim yardımları, gerçekten ihtiyaç sahibi olan ailelerin okuyan çocukları için burs ve kredi olarak aylık olarak değişen miktarlarda verilir.

2022 yılında devletin tarafından verilen öğrencilere yardım parası ile ilgili yardımlar aşağıdaki gibidir:

Öğrencilere Maddi Yardım Başvurusu Şartları Nelerdir?

Öğrencilere maddi yardım başvurusu yapmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir. Zor koşullarda yaşayan ailelerin ilkokul, ortaokul, lise, üniversite ve lisans eğitim gören çocuklarına, eğitim ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla eğitim öğretim yardımı verilir.

İhtiyaç sahibi aileler, okuyan öğrencilere okul yardımı yapan Kaymakamlıklara ve Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı gibi kuruluşlara, muhtaçlık belgeleri ve diğer gerekli evraklar ile başvuru yaparak çocukları için okul yardım parası alarak çocuklarının eğitim ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Öğrencilere Maddi Yardım Ne Kadardır?

Öğrencilere 2022 yılında maddi yardım lise ve üniversite öğrencisi için çeşitli kurumlardan en az 50 TL en fazla 5.394 TL aralığında eğitim öğretim yardımı yapılmaktadır.

2022 yılında Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımları İlkokul, lise, Üniversitede okuyan öğrenciler için aşağıdaki miktarlarda yapılır.

Para Yardım TürleriÖğrenci Yardım Miktarları (TL)Yardım Alacak Kişiler
SED Öğrenci YardımıBakım Tedbirli 18 yaş: 1.267,69 Lira
Okul Öncesi Dönemde Olan ya da Okula Gitmeyen Çocuk için: 1.584,61 Lira
İlköğretime (1.sınıf/8.sınıf) Giden Çocuk için: 2.376,92 Lira
Ortaöğretime (9.sınıf/12.sınıf) Giden Çocuk için: 2.535,38 Lira
Yüksek Öğretime Giden Çocuk için: 2.852,31 Lira
Geçici Ekonomik Destek 1.Kat: 3.169,23 Lira
Geçici Ekonomik Destek 2.Kat: 6.338,46 Lira
Geçici Ekonomik Destek 3.Kat: 9.500,69 Lira
İhtiyaç sahibi aileler ve okuyan çocukları
ŞEY Öğrenci yardımıAile ve Sosyal politikalar Bakanlığı tarafından ŞEY kapsamında kız ve erkek çocuklara 90 TL ve 150 TL arasında yardımlar yapılır.İhtiyaç sahibi aileler ve okuyan çocukları
Sen Oku Diye Eğitim yardımı İstanbul’da oturan ve okuyan öğrenciler İBB’nin düzenlediği Sen Oku Diye proje kapsamında 300 TL eğitim desteği vermektedir. Sen Oku Diye Eğitim Desteğine başvuru yapabilir detaylı bilgi alabilirsiniz.İhtiyaç sahibi aileler ve okuyan çocukları
Engelli Öğrencilere eğitim yardımı Engelli Öğrencilere KDV hariç bireysel için 1.513 TL, grup eğitimi için de 424 TL Özel Eğitim Desteği verilir.İhtiyaç sahibi aileler ve okuyan çocukları
Şehit, harp/ vazife malullerinin çocuklarına SGK Eğitim yardımŞehit çocukları harp/vazife malullerinin hem kendileri hem de İlköğretim Ortaöğretim yükseköğretimde öğrenim gören çocukları için 2.697 TL- 5.394 TL arasında eğitim-öğretim yardımı yapılmaktadır.İhtiyaç sahibi aileler ve okuyan çocukları
KYK Bursu yardımıKYK bursu yükseköğretim öğrencilerine Aylık 850 TL yapılır.
Yüksek Lisans öğrencilerine 1.700 TL ve Doktorada 2.550 TL olarak yapılır.
Burs almaya hak kazananlar
Pandemi öğrenci yardımı 1.000 TL pandemi yardımı olarak kırtasiye, eğitim ve okul malzemeleri yardımı yapılır. Kırtasiye, eğitim ve okul malzemeleri yardımını almak içinİhtiyaç sahibi aileler ve okuyan çocukları
VGM Yabancı uyruklu öğrencilere burs yardımıYabancı uyruklu öğrencilere 8 ay (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs) süreyle 650 TL burs verilir.Burs almaya hak kazananlar
Üniversite öğrencilerine VGM burs maddi yardım Eğitim Yardımı almaya hak kazanan öğrencilere eğitim yardımı aldıkları süreler içerisinde her eğitim döneminde 8 ay (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, ) süreyle 650 TL eğitim yardımı yapılmaktadır. Burs almaya hak kazananlar
Lise öğrencilerine VGM burs maddi yardım Eğitim Yardımı almaya hak kazanan öğrencilere eğitim yardımı aldıkları süreler içerisinde her eğitim döneminde 9 ay (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran) süreyle 200 TL eğitim yardımı yapılmaktadır. Burs almaya hak kazananlar
Kaymakamlık (SYDV) öğrenci yardım parasıKırtasiye yardımıİhtiyaç sahibi okuyan çocuklara
Öğrenciye taşımalı eğitim yardımı 1.3 milyon öğrenci taşımalı eğitim, yemek yardımı alacak, destekleme yetiştirme kurslarına kaynak aktarılacak, ücretsiz kitap dağıtımı, özel okul desteği sürecek.İhtiyaç sahibi okuyan çocuklara
Devletin öğrencilere okul yardım parası desteği 2022 öğretim yılında devletin öğrencilere verdiği para yardımı miktarları

2022 Şehit ve Gazi Çocukları SGK Eğitim-Öğretim Yardım Parası Ödeniyor

SGK tarafından 2022 yılında Şehit ve Gazi Çocukları Eğitim Yardım Parası veriliyor. Şehitlerin çocuklarının ve harp/vazife malullerinin hem kendileri hem de çocukları için 2022 eğitim öğretim yardımı başvurusunda bulunan ailelerin ilkokul, lise ve üniversitede okuyan çocuklarına 2.697 TL ila 5.397 TL eğitim yardımı yapılıyor.

Bu kapsamda 2022 Şehit ve Gazi Çocukları Eğitim Yardım Parası aşağıdaki gibidir:

 • İlköğretim için 2.697 TL,
 • Ortaöğretim için 4.045 TL,
 • Yükseköğretim için 5.394 TL
 • Öğrenciler için toplam 19.501 öğrenciye 73.6 Milyon TL okuyan öğrencilere eğitim-öğretim yardımı yapıldı.
Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu 2022 Aralık (Her Öğrenciye 2.852 TL)
19.501 öğrenciye 73.6 Milyon TL okuyan öğrencilere eğitim-öğretim yardımı

Şehit çocuklarına, Harp/vazife malulleri ve çocuklarına, müracaata gerek kalmaksızın 2022 Eğitim ve öğretim yardımı ödemeleri:

 • 4/a ve 4/b statüsünden aylık alan hak sahiplerinin ödemeleri banka hesaplarına,
 • 4/a ve 4/b statüsünden aylık almayan hak sahipleri ile 4/c statünden aylığını Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Akbank, Burganbank, Denizbank, Fibabanka, Garanti Bankası, Ing Bank, İş Bankası, Şekerbank, Türk Ekonomi Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ve PTT şubelerinden alanlar için aynı banka şubesine,
 • Aylığını bu bankalar dışındaki bankalardan alanlar için ise Ziraat Bankası şubelerine gönderilecek olup, hak sahiplerinin veya yasal temsilcilerinin, T.C. kimlik numaraları ile bankaya müracaat etmeleri halinde ödemeleri gerçekleştirilecektir.

Ayrıca, https://uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/ linki üzerinden T.C. Kimlik numaraları ile eğitim ve öğretim yardımı tutarı ve ödeme yapılacak banka bilgisine ulaşılabilecektir.

SGK Eğitim Yardımı Başvurusu e-Devlet Nasıl Yapılır?

Şehit, harp/vazife malullüğünü gerektiren nedenlerle harp/vazife malulü olan personelin Dul/yetimlerine ya da kendilerine, SGK tarafından Ek Ödeme ve Öğrenim Yardımı yapılır. aylık bağlanmasına esas olan tarihten geçerli olmak üzere, başvuru tarihini izleyen yılın en geç ilk üç ayı içinde ve takip eden her yıl ek ödemeden yararlanmak isteyen Vazife malulleri ve şehit yakını Öğrenciler 2022 eğitim ve öğretim yılı için yardımı başvurularını e-Devlet sistemi üzerinden e-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile SGK sayfasında ki ”Eğitim Öğretim Yardımı Talebi‘ sayfasından yapmalıdır.

e-Devlet Öğrenci Para Yardım Başvuru Ekranı Linki 2022

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvuru formu e-devlet üzerinden doldurulur.

Okul yardımı almak isteyenler öncelikle e-Devlet üzerinden ön başvuru formunu doldurarak, başvuruda gerekli belgeler ilgili kuruma bildirildikten sonra başvuru sahibi aile hakkında kurum tarafından soruşturma ve değerlendirme yapılır. Yapılan soruşturma sonrasında tüm şartları taşıyan ailelere okul yardım parası bağlanır.

SGK Eğitim-Öğretim Yardımı Sorgulama 2022

SGK tarafından şehitlerin çocuklarının ve harp/vazife malullerinin hem kendileri hem de çocuklarına verilen eğitim ve öğretim yardım parası yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi bu yılda öğrencilere verilecek.

Eğitim ve öğretim yardımı sorgulamasını uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/ linki üzerinden yapabilirsiniz.

Sorgulama ekranına 11 haneli T.C kimlik numarası ve doğum tarihi ile istenen iki haneli bilgiler girilerek sorgula butonuna tıklanmalıdır. Bu şekilde kişi adına yatacak olan eğitim ve öğretim yardımını sorgulayabilir.

VGM Lise, YKS, Üniversite Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Ne Kadar?

VGM tarafından lise, Üniversite ve yabancı uyruklu öğrenciler için eğitim yardımı almaya hak kazanan şartını sağlamaları halinde eğitim yardımı aldıkları süreler içerisinde her eğitim döneminde 8 ve 9 ay (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran) boyunca 200 TL, 650 TL, 650 TL eğitim yardımı yapılmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından vakfiyelerde yer alan hayır şartlarının yerine getirilmesi amacıyla, Meb’e bağlı resmi ve örgün ilkokul, ortaokul ve liselerde, üniversite okuyan öğrencilere eğitim yardımı verilmektedir. VGM tarafından Lise ve Üniversite Okuyan Öğrencilere Para Yardımı tutarları aşağıdaki gibidir:

Öğrenci GruplarıÖdeme DönemiBurs süresiÖdeme Tutarı
Lise öğrencileri(Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran) 9 ay200 TL
Üniversite öğrencileri(Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs) 8 ay650 TL
Yabancı Uyruklu Öğrencileri(Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs) 8 ay650 TL
VGM lise, Üniversite ve Yabancı uyruklu öğrencilere verilen Burs Miktarları

Devletin Öğrencilere Verdiği 1611 TL SED Para Yardımı

Okuyan Öğrencilere 2.852,31 TL SED Maddi Yardımı Devlet tarafından zor durumda olan ailelere sosyal ekonomik destek yardımı olarak her yıl Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hesaplanarak ödenmektedir. 2022 yılı için Devletin öğrencilere okul yardım parası desteği 2852 TL olarak yapılan bu yardım SED yani Sosyal Ekonomik Destek olarak bilinen yardımdır.

SED Desteği ile her öğrenciye 2.852,31 TL maddi yardım ödeme tarihleri EYLÜL ayı için belli oldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca ortalama olarak her öğrenciye 2852 TL maddi yardım yapıldığını açıkladı. 2022 yılı ödemeleri her ayın 15’ine kadar yatırılıyor. İlköğretim, Ortaöğretim ve Lise öğrencilerinin bu destek faydalanmaları için gerekli şartları, başvuru koşullarını Öğrencilere SED Yardımı isimli içerikten öğrenebilir.

Sosyal ekonomik desteği yalnızca öğrencinin eğitim ve öğretim masraflarını karşılanabilmesi amacıyla verilir. Devletin üniversite öğrencilere verdiği para yardımı başvurusu e-devlet üzerinden turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkinden başvuru gerçekleştirmelidir.

Sosyal Ekonomik Destek Ne Kadar? (2022 yılı Son 6 ay)

Maddi zorluklar nedeni ile çocuklarının okul giderlerini karşılamada güçlük çeken ailelere SED adı altında İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerini kapsayan Eğitim Yardımı Ödemeleri her yıl farklı oranlarda ödenir. İhtiyaç sahibi ailelere eğitim yardımı çocuk başına 2.852,31 TL‘ye yükselmiştir.

SED hizmetinde çocuk başına ödenen destek tutarları aşağıdaki gibidir:

SED Yardım Ödemeleri Eğitim Grupları Destek Oranları Destek Tutarı
Okul öncesi çocuklara%501.584,61 TL
İlköğretime Devam eden Çocuklara%752.376,92 TL
Orta öğretime devam eden çocuklara%802.535,38 TL
Orta öğretim seviyesinde olup okula devam etmeyen çocuklara%501.584,61 TL
Yüksek öğretime devam eden çocuklara%902.852,31 TL
Geçici Ekonomik Destek
Geçici Ekonomik Destek
Geçici Ekonomik Destek
1.Kat
2.Kat
3.Kat
3.169,23 Lira
6.338,46 Lira
9.507,69 Lira
Bakım Tedbirli 18 yaş
1.267,69 Lira
SED YARDIMI ÖDEME MİKTARLARI 2022

SED Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır?

Devlet tarafından Okuyan öğrencilere SED adı altında 2.852,31 TL’ye kadar para yardımı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelerin okul okuyan çocukları için ailelere SED yardımı başvuru işlemleri her ilde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine veya bağlı bulunan Sosyal Hizmet Merkezlerine şahsen olarak bir dilekçe ile yapılmaktadır.

Maddi sıkıntılar sebebi ile çocuklarının okul yaşam giderlerini karşılamada zorluk çeken ailelere Sosyal Ekonomik Destek adı altında devlet tarafından sağlanan eğitim yardımı sağlanır. İlkokul, ortaokul, lise öğrencilerini kapsayan Eğitim Yardımı Ödemeleri her yıl farklı oranlarda ödenmektedir. Aylık ödemeler halinde eğitim yardımlarının yanında devlet SED yardımları da yapmaktadır. Öğrenci okul yardım parası almak için size en yakın Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na, SYDV giderek dilekçe ile okul yardım parası alabilirsiniz. Kaymakamlık binalarında hizmet veren SYDV’larına giderek bizzat devletin verdiği eğitim yardımlarına başvuru yapmanız gerekir. Eğitim yardımı talebi için ailenin kimlikleri ile aşağıdaki belgeleri götürerek başvurularını tamamlamaları gerekir.

Öğrenciye Para Yardımı Başvurusu Şartları

Öğrencilere SED yardımı başvuru şartları aşağıdaki gibidir:

 • TC. vatandaşı olmak
 • Ailenin maddi durumunun kötü olması
 • Hane halkı gelirinin asgari ücretten düşük olması
 • İlave gelir kaynaklarının olmaması
 • 6 ayda 1 defa gelir kontrolünden geçilir ve gelir durumunun değişmesi durumunda bağlanan yardım kesilir.
 • Eğitim yardım parası hane başına değişir ve okuyan çocuk başına verilir.
 • Çocukların eğitim hayatını sürdürmeleri gereklidir.
 • Okulda devamsızlık yapılmaması gerekir.
 • Okul açık olduğu sürece yardım yapılır.

SED 2022 Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu gerekli evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Aileden başvuru yapacak kişinin ve öğrencilerin kimlik kartları
 • Öğrenci belgesi
 • Sağlık raporu
 • Fakirlik kağıdı
 • Ev kira ise kira sözleşmesi
 • Hanede yaşayan fertlerin kimlik fotokopisidir.

E-devlet sisteminden online olarak öğrenci yardım başvurusu haricinde Kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına da başvuru yapılabilmektedir. Başvuru haricinde başvuru durumu sorgulama işlemlerinizi de e-Devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) Desteği 2022 Tutarları Ne Kadardır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı SYDV’ler aracılığıyla ihtiyaç sahibi ailelerin okuyan kız ve erkek çocuklarına Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) Desteği verilir. Şartlı Eğitim Yardımı sadece okulun açık olduğu aylarda verilmektedir. 2 ayda bir yapılan öğrencilere para yardımları ise aşağıdaki gibidir:

İLKÖĞRETİMORTA ÖĞRETİM
ERKEKKIZERKEKKIZ
100 TL90 TL150 TL130 TL
Öğrencilere Para Yardımı Devlet Desteği
90-150 TL ŞEY YARDIMI
 • İlköğretime giden erkek öğrenci için aylık 90 TL
 • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 100 TL
 • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 130 TL
 • Ortaöğretime giden kız öğrenci için aylık 150 TL olarak verilmektedir.
 • Öksüz yetim çocuklara ise aylık 600 TL destek verilmektedir.
Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu 2022 Aralık (Her Öğrenciye 2.852 TL)
ŞEY yardımı

Öğrencilere Şartlı Eğitim Yardımı Ne Zaman Ödeniyor?

Öğrencilere (ŞEY) maddi yardım Şey ödemeleri her yıl Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında yapılıyor. Ödeme tarihleri Tc.kimlik numarasına göre ayın 24 ve 28’i arasında yapılıyor.

Tc.Kimlik numarasına göre öğrencilere şartlı eğitim para yardımı ödeme tarihleri:

 • 0 olanlar ayın 24’ünde, (24 Ocak, 24 Mart, 24 Mayıs, 24 Temmuz, 24 Eylül, 24 Kasım)
 • 2 olanlar ayın 25’inde, (25 Ocak, 25 Mart, 25 Mayıs, 25 Temmuz, 25 Eylül, 25 Kasım)
 • 4 olanlar ayın 26’sında, 26 Ocak, 26 Mart, 26 Mayıs, 26 temmuz, 26 Eylül, 26 Kasım)
 • 6 olanlar ayın 27’inde (27 Ocak, 27 Mart, 27 Mayıs, 27 Temmuz, 27 Eylül, 27 Kasım)
 • 8 28’inde, ayın (28 Ocak, 28 Mart, 28 Mayıs, 28 Temmuz, 28 Eylül, 28 Kasım)
 • Ödeme tarihi Cumartesi gününe denk gelenler Cuma günü,
 • Ödeme tarihi Pazar gününe denk gelenler Pazartesi günü ödemelerini alabilir.

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile Sosyal Hizmetler Bakanlıklarınca öğrenciler için ayrılan yardımları, ihtiyaç sahiplerine ulaştırmada aracılık eden Kaymakamlıklar öğrencilere her yıl olduğu gibi 2022 eğitim öğretim dönemi başında hem maddi yardım hem de kırtasiye yardımı desteği veriyor.

Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu 2022 Aralık (Her Öğrenciye 2.852 TL)
SYDV Eğitim metaryeli (kırtasiye) yardımı

Kaymakamlık öğrenci yardımı parası başvurusu şahsen velinin kaymakamlık binalarında bulunan SYDV’lere yani Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru dilekçesi ile yapılır. Kaymakamlık tarafından verilen eğitim yardımı almak isteyenler bulundukları il veya ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına şahsen kimlikleri ile gitmelidir. Kaymakamlıktan verilecek başvuru formunu doldurup teslim ettikten sonra gerekli inceleme sonra ödemeniz yapılır. Başarılı öğrencileri destekleyen kaymakamlık yardım parası başvurusu yapan ve değerlendirme sonucunda müracaatı onaylan öğrenciler ödemelerini PTT şubelerinden alabilirler.

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır 2022

Öğrencilere okul yardım parası almak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olan SYDV’lere ve İl Müdürlüklerine gidilmelidir. Gerekli evraklar ile başvuru dilekçesi verip yardım talebinde bulunarak, başvuru şartlarının sağlanması halinde öğrenci yardım parası alınır.

Özel mesleki ve teknik lise öğrencilerine verilecek destek Tutarları Belirlendi

2022 Eğitim Öğretim Yılında Organize Sanayi Bölgeleri İçinde ve Organize Sanayi Bölgeleri Dışında Açılan Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde Öğrenim Gören/Görecek Öğrenciler İçin Eğitim ve Öğretim Desteği Verilmesine İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete‘de yayımlandı.

Buna göre, organize sanayi bölgeleri dışında açılan özel mesleki ve teknik Anadolu liselerinde öğrenim gören öğrenciler için eğitim ve öğretim desteği verilen alanlar ve tutarları şöyle belirlendi:

 • Biyomedikal cihaz teknolojilerinde 9 bin 219 lira,
 • denizcilikte 10 bin 60 lira,
 • elektrik-elektronik teknolojisinde 10 bin 569 lira,
 • endüstriyel otomasyon teknolojilerinde 10 bin 60 lira,
 • gemi yapımında 10 bin 60 lira,
 • gıda teknolojisinde 9 bin 435 lira,
 • hayvan yetiştiriciliği ve sağlığında 8 bin 378 lira,
 • inşaat teknolojisinde 9 bin 219 lira,
 • kimya teknolojisinde 9 bin 888 lira,
 • makine teknolojisinde 10 bin 569 lira,
 • makine ve tasarım teknolojisinde 10 bin 94 lira,
 • motorlu araçlar teknolojisinde 10 bin 885,
 • radyo-televizyonda 9 bin 344 lira,
 • tarımda 10 bin 885 lira,
 • tasarım teknolojilerinde 7 bin 152 lira,
 • uçak bakım alanında 9 bin 219 lira,
 • yenilenebilir enerji teknolojilerinde 11 bin 228 lira.

Liselerde öğrenim gören öğrenciler için eğitim ve öğretim desteği verilen alanlar ve destek tutarları şöyle oldu:

 • Ayakkabı ve saraciye teknolojilerinde 9 bin 297 lira,
 • Bilişim teknolojilerinde 8 bin 800 lira,
 • Biyomedikal cihaz teknolojilerinde 11 bin 768 lira,
 • Elektrik-elektronik teknolojisinde 14 bin 104 lira
 • Endüstriyel otomasyon teknolojilerinde 13 bin 693 lira,
 • Gemi yapımında 14 bin 104 lira,
 • Gıda teknolojisinde 12 bin 278 lira,
 • Kimya teknolojisinde 13 bin 472 lira,
 • Laboratuvar hizmetlerinde 9 bin 297 lira,
 • Makine teknolojisinde 12 bin 822 lira,
 • Makine ve tasarım teknolojisinde 13 bin 800 lira,
 • Matbaa teknolojisinde 11 bin 982 lira,
 • Metal teknolojisinde 13 bin 472 lira,
 • Mobilya ve iç mekan tasarımında 12 bin 181 lira,
 • Moda tasarım teknolojilerinde 10 bin 174 lira,
 • Motorlu araçlar teknolojisinde 14 bin 744 lira,
 • Plastik teknolojisinde 13 bin 552 lira,
 • Tasarım teknolojilerinde 9 bin 297 lira,
 • Tekstil teknolojisinde 12 bin 837 lira,
 • Tesisat teknolojisi ve iklimlendirmede 11 bin 982 lira,
 • Uçak bakımda 11 bin 768 lira
 • Yenilenebilir enerji teknolojilerinde 14 bin 744 lira olmak üzere Eğitim ve öğretim desteği, belirlenen alanların dallarında eğitim görecek öğrencilere de uygulanacak.

Tebliğ, 2022 eğitim öğretim yılı için geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Öğrencilere Para Yardımı Yapan Holdingler İş Adamları ve Dernekler

BelediyelerAhmet Yesevi Vakfı
KYKDarendililer Eğitim Vakfı
TEVİstanbul Teknik Üniversitesi
Tubitakİstanbul Üniversitesi
Avrupa Koleji Yüksek Lisans Burs Programı,Türkiye Milli Kültür Vakfı
MebBoğaziçi ve Galatasaray Üniversiteleri
İtoEsnar Vakfı
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği,Fevzi Akkaya Vakfı
Çağdaş Eğitim Vakfı,Dr. Ali Mümtaz Gürsoy Vakfı
Vehbi Koç Vakfı,Kibar Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı
Tekfen VakfıŞahinler Vakfı
Türk Diyanet VakfıTADEV
Adilcevaz Eğitim Kültür ve Dayanışma VakfıAhlat Kültür Eğitim Vakfı
Taşkent Vakfı, Atatürkçü Düşence DerneğiAdnan Kahveci Vakfı
Türk Eğitim VakfıRumeli Eğitim Vakfı
21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür VakfıAli Demir Vakfı
İstanbul Ticaret ÜniversitesiYumlu Eğt. ve Kültür Araştırma Vakfı
Alarko Holding,Diyanet Vakfı
Toplum Gönüllüleri VakfıTürk Dil Kurumu
Şahinler HoldingKızılay Gençlik Müdürlüğü
Birlik VakfıSağlık Eğitim Vakfı
Sema Yazar Gençlik VakfıSema Yazar Gençlik Vakfı
İzzet Baysal VakfıYaşar Eğitim ve Kültür Vakfı
Mehmet Zorlu VakfıTekfen Vakfı
Anadolu VakfıCafer Sadık Abalıoğlu
Akdere Yeni Sondurak Ulu Camii VakfıMarmara ve Yıldız Teknik Üniversitesi
Hüsnü Özyeğin Vakfıİbrahim Çeçen Vakfı
Afrika VakfıElginkan Vakfı
İstanbul Sanayi Odası VakfıSabancı Vakfı
İstanbul Ticaret OdasıTürk Petrol Vakfı
Akkanat Eğitim ve Sağlık Vakfıİş Dünyası Vakfı
Alarko Vakfıİstek Vakfı
Ahmet Yesevi VakfıTaşkent Vakfı
Darendililer Eğitim VakfıNuh Çimento Sanayi Vakfı
Öğrencilere Para Yardımı Yapan Holdingler, İş Adamları ve Dernekler Listesi

Okuyan Öğrencilere KYK Bursu ve Kredi Desteği Nedir?

KYK (Kredi Yurtlar Kurumu) tarafınca öğrencilere eğitim ve öğretim dönemlerinde burs ve kredi desteği verilmektedir. Öğrencilere burslar geri ödemesiz olarak veriliyorken, kredi ise eğitim ve öğretim yılı sona erdiğinde taksit halinde geri ödemeli olarak öğrencilere verilen bir destektir. Lisans öğrencilerine 850 TL, Yüksek Lisans öğrencilerine 1.700 TL ve Doktorada 2.550 TL olarak yapılır .

Engelli Öğrencilere Özel Eğitim Desteği Ne Kadardır?

Engelli Öğrencilere Özel Eğitim Desteği 1.513 TL’dir. Özel eğitime ihtiyaç duyan engelli öğrencilere Eğitim Desteği tutarları belirlendi. Resmi gazete’ de yayımlanarak belirlenen eğitim desteğini özel okul ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde verilen destekler, KDV hariç bireysel için 1.513 TL, grup eğitimi için de 424 TL olarak verilecektir.

Yorumlar

 1. Avatar of Altun ky Altun ky dedi ki:

  %50 engelli oğlun var özel eğitim masrafları için yardıma ihtiyacım 3

 2. Avatar of Hakan öngör Hakan öngör dedi ki:

  Sayın bakanlığımız üç tane oğlum var çocuklarım için öğrenci para yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız hallah rızası için yardım edin tek calışıyorum ev kira 300binlira kira lütfen yardım edin

 3. Avatar of canan canan dedi ki:

  çocuklarım eğitimi için yardım istiyorum

 4. Avatar of Ömer Ömer dedi ki:

  3 çocuk babasıyım 3 okula gidiyor lise okul Orta okul İlk okula gidiyor maddi yardım almak istiyorum

 5. Avatar of Sevim aksoy Sevim aksoy dedi ki:

  3 cocuğum var ikisi ogrencı 9 yaşındaki kızım 3 sınıfa gidiyor epilepsi hastası 2 yaşında Bebegım var yardımlarınızı bekliyorum

 6. Avatar of Güzel Güzel dedi ki:

  Öğrenci parası ihtiyacım var

 7. Avatar of Zeynep bulut Zeynep bulut dedi ki:

  Ünüversite 1 sınıfa gidiyorum 15 burslu para yardımı istiyorum

  1. Avatar of Saadet Altunay Saadet Altunay dedi ki:

   İki çocuk annesiyim 9 yaşında çocuğum engelli anasınıfına giden oglumvar ihtiyaç masraflarimiz çok kirada oturuyoruz eşimin belinde pilatin var inşaat işçisi geçen yıl pek calisamadi yardım desteği istiyorum lütfen

 8. Avatar of Yesim Yesim dedi ki:

  Iki cocuk annesiyim ihtiyaclaeini karsilayamiyorum cok zor dueumdayim

 9. Avatar of Ebru Ebru dedi ki:

  2 iki çocuk annesiyim yardıma ihtiyacım var çocuklarım için yardım istiyorum kızım lise öğrencisi oğlum orta okul öğrencisi yardım bekliyorum

 10. Avatar of Melike bayhan Melike bayhan dedi ki:

  3 çocuk okutuyorum malum hat şartları zor yardımcı olursanız sevinirim

 11. Avatar of Rahmi Rahmi dedi ki:

  Köyde yaşıyorum acikögretim lise öğrenciyim kpss ortaögretim sınavına gircem ama yeterli kaynaklar alacak durumum yok lütfen yardım edin gelirim yok ve şeker hastasıyım ilaclarimi anlamıyorum sağlık güvencem yok ve insulin Kullanıyorum lantus ama oda bitti ve rahatsızlanıyorum ve maddi durumum olmadığı için mağdur durumdayım….

 12. Avatar of Nurya Nurya dedi ki:

  Üniversiteye giden oğlum için yardım istiyorum hiç olmazsa kira yardımı lütfen

 13. Avatar of Şeref Karagül Şeref Karagül dedi ki:

  Ger çekten ihtiyaç var gelirim az yetmiyor çocuklar okuyor

 14. Avatar of Şeref Karagül Şeref Karagül dedi ki:

  Ger ekten ihtiyaç var gelirim az yetmiyor çocuklar okuyor

 15. Avatar of Melisa Melisa dedi ki:

  Çok para ihtiyacım var çünkü fakirim

 16. Avatar of Merve Merve dedi ki:

  İki tane çocuğum okula gidiyor okul ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz borcumuz var zorlanıyoruz yardım edecek hayırsevere ihtiyacımız var yardım istiyorum lütfen

 17. Avatar of Selma Selma dedi ki:

  Eşim engelli..3 tane çocuğum var yardım istiyoruz

 18. Avatar of Mehmet Öcalan Mehmet Öcalan dedi ki:

  İki öğrencim var masraflarını karşılayamıyor um lütfenn yardım edin lütfen

  1. Avatar of Şeref Şeref dedi ki:

   Çalış

 19. Avatar of Cenk Cenk dedi ki:

  MS hastasıyım 2 çocuğum var okullar açılmadan destek olursanız ailece mutlu olacağız. Şimdiden teşekkürler

 20. Avatar of Sevgi kaçmaz Sevgi kaçmaz dedi ki:

  Değerli yardım severler eşim asgarî ücretle şoför olarak çalışıyor.ben ev hanımıyım 3 çocuğum var.oglum 15 yaşında denizcilik lisesini kazandı lise öğrencisi.bir kızım ilkokul biride anaokuluna başladı bu yıl.egitim masrafımız çok.evimiz kira durumum yok.cocuklarimin okuması için sizlerden destek bekliyorum saygılar.

 21. Avatar of Melis Melis dedi ki:

  Universite sonucum açıklandı kazandım ama okuyamıyorum ailemin durumu kötü yardımcı olun lütfen 🙏

 22. Avatar of Hasan Demir Hasan Demir dedi ki:

  Sayın yardım severler ben 56 yaşında ağır bel fıtığı ameliyatlı ayile geçimi tamamen sırtında olan biriyim eşim ve anne babadan ayrı 9 ve 10 yaşlarında erkek ve kız iki torun sorumluluğu bulunmamaktadır sağlık ve yaşımdan dolayı düzenli bir işim ve geçimimi sağlayacak herhangi bir gelirim yoktur yıllardır elektrik su faturası dahi odiyemiyorum siz sayın hayır severlerden sadece arzum ilk okula gitmekte olan iki torunumun okul giderleri üniforma çanta kırtasiye giderleri için destek olmabilmeniz gerçekten imkanım olsaydı da yardım istemek yerine yardım eden olsaydım (torunlarimin babası yn oğlum üç yıldır cezaevinde yatmakta)bana destek olursanız size minnettar kalırım saygılarımla

 23. Avatar of Naz’miye Naz’miye dedi ki:

  2 çocuk annesiyim çalışmıyorum çocuklarım okuyor İstanbul’da kimsem yok rahatsızlıklarım var kiram faturalarım duruyor lütfen yardımcı olun

 24. Avatar of Fatma Fatma dedi ki:

  Benım babam görme engelli 2 gözü de görmüyor 2 kisi unuversteye okucaz yardımcı olursanız sevinirim

  1. Avatar of Meral Meral dedi ki:

   Kızımı üniversiteye gönderecek çok madurum kızımı okutmak için para yardımı verin lütfen Allah rızası için çalışanım yok eşim hasta calismiyor

   1. Avatar of Harika Harika dedi ki:

    İki tane öğrencim var bir ilkokul biri ortaokul bir de 6 aylık bebeğim var lütfen yardımcı olun çocuklarımın eğitim desteği istiyorum yar dım yar dım yar dım lütfen

 25. Avatar of yahyaturanalp yahyaturanalp dedi ki:

  Okul masrafları almam için param yok

 26. Avatar of Hayrunisa Hayrunisa dedi ki:

  Ben bir hafızlık öğrencisiyim ablam üniversite ye gidecek ins. Ve babam in aldığı maaş asgari ücret hiç bir şekilde kolay geçim sağliyamiyoruz. Sırf para sıkıntısından dolayı ablam adana ve memleketimiz Niğde haricinde başka bir şehir yazamadı. Bir de küçük kardeşim var ilkokul 1 e başlıyacak masraflara oda eklenirse yani gerçekten paraya ihtiyacımız var lütfen yardımcı olun

 27. Avatar of Güzide Güzide dedi ki:

  5 çocuğum var 4 tanesi okula gidiyor 3tanesi orta okula gidiyor 1tanesi ilk okula okul ihtiyacını karşılayamı yorum bize yardımcı olun derste geri kaldılar sadece bir telefon var tablet verin bize yardımcı olun

 28. Avatar of Nehir Nehir dedi ki:

  Ben REŞİT CAN ORTAOKULUNDAN 5-B Sınıfına gidiyorum çok borcum var borçlarımı ödemek ve ihtiyaçlarımı karşılamak için yardım parası istiyorum allah peygamber için bir yardım parası verin

 29. Avatar of Nehir Nehir dedi ki:

  Allah peygamber için bir yardım parası verin lütfen nolur

 30. Avatar of Nehir Nehir dedi ki:

  Nolursunuz yardım parası verin ben 5-B sınıfındayım ihtiyçlarımı ödemek için yardım parası istiyorum nolur lütfen birsürü borcum var

 31. Avatar of Nehir Nehir dedi ki:

  Nolursunuz artık bir yardım parası verin allahı seviyorsanız

  1. Avatar of Nehir Nehir dedi ki:

   Bizi görmüyorlar

 32. Avatar of Barış Barış dedi ki:

  Merhaba ben bu sene maddi durumlardan dolayı okulu lise 3 te bırakmak zorunda kaldım okumayı o kadar sevmeme rağmen gidemedim lütfen görün artık

 33. Avatar of Hakan öngör Hakan öngör dedi ki:

  Sayın bakanlığımız iki okuyan çocuklarım için öğrenci para yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin Allah rızası için

 34. Avatar of Fevziye Nedret harc Fevziye Nedret harc dedi ki:

  2 çocuğum var çalışmiyorum sigorta yok 4 bobrekliyim sol böreğim curudu alıncak çocuklarım için yardım talep ediyorum

 35. Avatar of şukran şukran dedi ki:

  merhaba bende kirada oturuyorum çocuklarım küçükler bitanesi okuyor been yardım istiyorum çocuğum icin

 36. Avatar of Muhammed arab Muhammed arab dedi ki:

  Yardım için sağolun

 37. Avatar of pevrul karakaya pevrul karakaya dedi ki:

  esim ve ben engelliyiz ben kendim kalp hastasiyim cocuk larim iytiyacini alamiyorum kira vermekte zorluk cekiyoruz maddi manevi yardim edilmesini istiyoruz

 38. Avatar of pevrul karakaya pevrul karakaya dedi ki:

  esim ve kendim engelliyiz ben kalp hastasiyim 3cocugum var maddi manevi yardim edilmesini istiyoruz

 39. Avatar of miraç yıldız miraç yıldız dedi ki:

  3kardesiz canlı dersler giremiyoruz

 40. Avatar of Nevin Nevin dedi ki:

  3 tane yetimin var 3 de okuyor evim kira çocuklarımın eğitim yardımı için yardımcı olursanız sevinirim

 41. Avatar of Emine bal Emine bal dedi ki:

  Benimde 3 cocuğum var eğitimleri icin paraya ihtiyacim var

 42. Avatar of Emine bal Emine bal dedi ki:

  Benimde iki cocuğum var egitimi icin paraya ihtiyacimiz var bana yardimci ola bilirmisiniz

 43. Avatar of Pelşin Pelşin dedi ki:

  Öğrenciyim yardima ihtiyacım var kitap alamıyorum yol parası, yemek parası ödeyemiyorum

 44. Avatar of Ziya Ziya dedi ki:

  Merhaba ben ziya taşdelen benim 4 öğrencim var hepsine alamıyorum okul malzemelerini bu sene her şey pahalı olduğu için bana da bir yardım desteği yapsanız çok iyi olur eğer verirseniz allah sizden razı olsun gene de siz bilirsiniz

 45. Avatar of İmam çelik İmam çelik dedi ki:

  Benim 2 çocuğum var ikiside okula gidiyor bana yardımcı olurmusunuz

 46. Avatar of HAYRİYE HAYRİYE dedi ki:

  Bize Şartlı eğitim öğrenci yardım parası lazım Çok ihtiyacımız var

 47. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  .BENİM.

 48. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  Benim ışimyok evkiramıveremiyorum 3cocuk var kışlık elbisem alamıyorum cocuklarımınisteklerini.alamıyorum.botbile.alamadım.ayak.kapısını.alamıyorum

 49. Avatar of Kadir durna Kadir durna dedi ki:

  Okuyan 2 çocuğum var onlara maddi yardımcısı olursanız sevinirim eşimde benden engelliyiz engelli maaşımız yetmiyor yardımcı olursanız sevinirim allah razı olsun

 50. Avatar of Özlem Özlem dedi ki:

  Destek yardim öğrenciyim okumuyorum babam hasta çalışmiyor evde 3 aydir yardim destek nolursunuz annem hasta 8 senedir yatakta yatio piskolojik Hastası ilacini alamioz

 51. Avatar of Özlem Özlem dedi ki:

  Öğrenciyim okumuyorum annem hasta yatıp yatakta babam calismio ben okulu cok seviyodum okumak benimde hakkimdi her gencin bi hayaliydi yardim edin nolur

 52. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  Ben Işimyok evkiramıveremiyorum 3cocuk var kışlık elbisem alamıyorum acil beş memil

 53. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  Anem hasta işim yok evkiramı veremiyorum 3cocuk var ehtiyacım var ışimyok evkiramıveremiyorum

 54. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  Ben Işimyok evkiramıveremiyorum 3cocuk var ehtiyacını alamıyorum kışgeldi botlarını elbiselerini alamıyorum çok madulum

  1. Avatar of Kader damar Kader damar dedi ki:

   Esimden ayrıyım Evim kira hiç bir gelirim yok Allah için devletimden yardım bekliyorum oglumun okul ihtiyaçlarını karsılayamıyorum ne olur bana para yardımı istiyorum Allah ayağınızı tasa degdirmesin Rabbım sagolun

 55. Avatar of Guljan Guljan dedi ki:

  Merhaba yabancı uyruklu öğrenciyim annem ve kardeşlerim memlekette diş hekimliği okuyorum 1 sınıfım kira fatura okul parası derken okul için malzeme alamıyorum yardıma ihtiyacım var lütfen yardım edin maddi desteğe ihtiyacım var 🙏🙏🙏🙏🙏

 56. Avatar of Dursun Dursun dedi ki:

  Iyi günler ikitane çocuk okutuyorum herhangi Bi destek almıyorum eşim çalışmıyor eşimin aylesinemi sığındım bir göz odada kaliyom herhangi Bi destek alamıyorum onlardan yardıma ihtiyacım var çok ihtiyacım var yardım istiyorum

  1. Avatar of Guljan Guljan dedi ki:

   Merhaba yabancı uyruklu öğrenciyim annem ve kardeşlerim memlekette diş hekimliği okuyorum 1 sınıfım kira fatura okul parası derken okul için malzeme alamıyorum yardıma ihtiyacım var lütfen yardım edin maddi desteğe ihtiyacım var 🙏🙏🙏🙏🙏

  2. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

   Ben Işimyok evkiramıveremiyorum 3cocuk var kışlık elbisem alamıyorum acil beş memil

 57. Avatar of Hacer Hacer dedi ki:

  4 çocuğum var eğitim yardımı istiyorum 7 yaşındaki oğlum ikinci sınıfa gidiyor okul yardımı almıyor kroket sil Furkan Bedir Ankara Keçiören Şehit Kubilay Mahallesi Sancaktepe ilkokul Kirada oturuyorum eşim inşaat işçisi çalışmıyor dört tane çocuğum var eğitim yardımı istiyorum

 58. Avatar of Dilan gunes Dilan gunes dedi ki:

  Benim cocugum okula baslamis egitim destegi istiyom esim calisamiyor yeni bebegim oldu lutfen yardim edin

 59. Avatar of Yeliz Biyiağaca Yeliz Biyiağaca dedi ki:

  Çocuk için yardım Orta okula gidiyor kızım

  1. Avatar of Hayat Hayat dedi ki:

   Merhabalar benim de üç çocuğum var okuyorlar bazen yetişemiyoruz okumalrini çok istiyor

   1. Avatar of Muhammed arab Muhammed arab dedi ki:

    Yardım için sağolun

 60. Avatar of özlem arslan özlem arslan dedi ki:

  merhaba ben özlem arslan eşim calışmiyor 3tane cocuğum var 2si okula gidiyor okul formasını alamıyorum ihciyaclarını karşilayamiyorum cocuk veya okul parasını istiyorum

 61. Avatar of Emine Emine dedi ki:

  Merhabalar ben emine çalma çok fakiriz 6 çocuğum var hiçbirini okula gidemiyorlar eşim çalışmıyor kiracıyız kiramızı veremiyoruz ev sahibi bizi evden çıkartacak nolur yardım edin kurban olurum nolur😢😢😢😢😢😢😢😢😢😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

 62. Avatar of Tuncay Tuncay dedi ki:

  İlk okul ve orta okula giden öğrencilerim var ve maddi durumum çok sıkıntılı bu konuda nerden yardım alabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim .bana yardım ci olun lütfen bi yol gösterin

 63. Avatar of Mustafa Mustafa dedi ki:

  Hangi ilde oturuyorsunuz

 64. Avatar of Gülizar cesur Gülizar cesur dedi ki:

  Oglum ünüversite ye gidicek eşim işsiz bankara çok borçumuz var Allah rızası için yardım edin eşim antidepresan kullanıyor kendine bişey yapıcak diye korkuyorum

 65. Avatar of Nisanur Avcı Nisanur Avcı dedi ki:

  Ben isitme engelliyim okul için yardım istiyorum

 66. Avatar of Nehir Nehir dedi ki:

  İki çocuğuma okul için yardım etmezseniz okutamam durumumuz yok yardım edin lütfen cocuklarım için biri lise biri orta okul gidecekler

 67. Avatar of Nehir Nehir dedi ki:

  Çocuklarıma okul yardım parası istiyorum durumumuz yok babaları yok iki cocugum var lütfen

  1. Avatar of fulya fulya dedi ki:

   bulundugun ilin ilce kaymakamına basvuru yapın size yardımcı olacaklardır

  2. Avatar of Ceren Ceren dedi ki:

   Bizde okuyoruz ama hiç destek alamadik

   1. Avatar of Mehmet Emin Mehmet Emin dedi ki:

    Mağdur

 68. Avatar of Emine Yalçın Emine Yalçın dedi ki:

  Cocuklarim 3tane okuyor taplet istiyoruz onlarin yok ödevini yapamiyorlar

 69. Avatar of REMZİYE AKYASAN REMZİYE AKYASAN dedi ki:

  4çocuğum var ikisi öğenci ikisi küçük yardlm istiyorum

 70. Avatar of Hülya Özel Hülya Özel dedi ki:

  Çocuklarim okula gidiyor kırtasiye mazemeleri virirseniz sevinirim eşim calismiyor

 71. Avatar of Sevda Sevda dedi ki:

  Çocuklarıma yardim desteği isterim 2 çocuğum var kırtasiye veya tablet

 72. Avatar of Büşra kaya Büşra kaya dedi ki:

  Bir tane çocuğum var tek ben calisiyorum Zor durumdayım yetişmiyor lütfen yardımcı olun

 73. Avatar of Gökhan Gökhan dedi ki:

  Benimde iki öğrencim var benim bildiğim durumu benimkinden çok iyi olan kişilerin öğrencileri tablet aldılar bizimkiler sadece bakakaldı bende çocuklarımın hakkını helal etmiyorum

 74. Avatar of Gulten Gulten dedi ki:

  Bende çocuklarıma destek istiyorum

 75. Avatar of Medine Medine dedi ki:

  Ben üç kardeşim büyük abim okuyamadı babam durumumuz olmadığı için birimizden birimizi okutamayacak lütfen ben bir kızolarak bana yardım edin yaşım küçük olduğundan için çalışamıyorum.

 76. Avatar of Beytullah YİĞiT Beytullah YİĞiT dedi ki:

  Babam blok görevlis
  İki kardeşiz kız kardeşiminde benimde tablet ya da bilgisayarımız yok
  İkimizde çok zorluklarla üniversiteyi bitirmeye çalışıyoruz
  Lütfen bir tablet bir bilgisayar istiyorum
  Allah razı olsun inşallah sizlerden çok teşekkür ederim
  Emeği geçen
  Herkese sağ olun
  Allah’a emanet olun

 77. Avatar of Pınar koştan Pınar koştan dedi ki:

  Benimde 3 tane çocuğum var ikisi okula gidiyo ama tablet yada bilgisayar olmadığı için giremiyolar bizede yardım edin hiç bir yardım bize gelmiyo bari bu gelsin çocuklarım derslerini yapsınlar

 78. Avatar of Şirvan Şirvan dedi ki:

  Iyi dönüş yaparsanız çok seviniriz

 79. Avatar of Şirvan Şirvan dedi ki:

  2 tane öğrencim var Muhtar insanlara tablet dağıtıyorsunuz bize muhtacız telefonumuz dandik telefondur çocuklarım ödevlerinden geri kalıyorlar ne bilgisayar var ne tablet var bize de bir el atın çocuklarımız geride kalmasınlar madem bu yardımlı çocuklar için yapıyorsanız muhtaç insanları yardım ediyorsanız bizde muhtacız çocuklarımıza da yardımcı olun okusunlar

 80. Avatar of Rukiye erkut Rukiye erkut dedi ki:

  Ben 2 senedir sınıfta kalıyorum fakirlik yuzunden 8 kardeşiz babam engeli annem hasta

 81. Avatar of Rukiye erkut Rukiye erkut dedi ki:

  Ben fakirlik yüzünden 2 kez sınıfta kaldım biz 8 kardeşiz babam çok ihtiyar engeldir annem hasta Allah aşkına yardım edin

 82. Avatar of Mizgin Akman Mizgin Akman dedi ki:

  Evim kira gelirim yok 4 tane çocuğum var 2 tane çocuğum öğrenci derslerinden çok geride kaldılar telefonum eski model ebayi kaldıramıyor çocuklarımin tablete ihtiyaçi var durumu olmayan ailelere tablet verilmeli ama nereye gittiysem yok durumu geliri yerinde olanlar tablet veriliyor lütfen çok ihtiyacımiz var

 83. Avatar of Zühdiye ilan Zühdiye ilan dedi ki:

  Oğlum liseye gidiyor çok mağdurdur çok ihtiyacım var ben annesiyim eşim evden kaçtı çok mağdurum Allah rızazı için yardıma çok ihtiyacım var 50tl

 84. Avatar of muhammet ince muhammet ince dedi ki:

  2 kardeşiz babanın işi pandemiden dolayı kapalı derslere giremiyoruz girmek için tablete ihtiyacımız var

 85. Avatar of muhammet ince muhammet ince dedi ki:

  eğitim için tablet istiyorum

 86. Avatar of Fatih Yildirim Fatih Yildirim dedi ki:

  Neden erkekler daha az yardım veriliyor. Erkekler daha mı az değerli kızlardan

 87. Avatar of Alim çifci Alim çifci dedi ki:

  2 tane okuyan çocuğum var 1 yıldır pandemiden dolayı iş yerimiz kapalı zor durumdayım

 88. Avatar of Perihan gülmez Perihan gülmez dedi ki:

  3 çocuğum var durumumuz yok gelirimiz çok az çocuklarımın istediklerini karşılayamıyorum nolur bana yardım edin çalışanımız yok

 89. Avatar of Şükran Şükran dedi ki:

  Ne olur 4cocuk annesiyim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 90. Avatar of Şükran Şükran dedi ki:

  4cocugum var onley eğitiminden faydalanıyoruz yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 91. Avatar of Türkan Türkan dedi ki:

  Çocuğum 11.sınıfa gidiyo fakat pandeviden dolayı uzaktan eğimi için tablet veya leptop rica ediyorum

 92. Avatar of Ekrem koç Ekrem koç dedi ki:

  Sayın bakanım köyde yaşıyoruz onlayn eytime katılamıyoruz her hangibi bir cihaz yok yardım edin madur oluyoruz.

 93. Avatar of Fatma Yıldız Fatma Yıldız dedi ki:

  Ben 3 çocuk annesiyim eşim pandemiden dolayı aylardır çalışamıyor 3 çocugum da okuyor ama 3 de uzaktan egitime tablet olmadıgı için derslere katılamıyor allah rızası için bize yardımcı olabilirmisiniz

 94. Avatar of Sultan Akel Sultan Akel dedi ki:

  Çocuğum tablet istiyor sübyan okuluna gidiyor tabletten ders yapmak istiyor tabletten ama durumum olmadığı için alamıyorum okulda herkesin var benim çocuğun yok durumum olsa alicam ama malesef yok verirseniz duacnız oluruz

 95. Avatar of Ahmet Ay Ahmet Ay dedi ki:

  Ben 3 çocuğum var lütfen yardım verin ev interneti yok telefon yok tablet yok bilgisayar yok lütfen çocuklarım geride kalmasın

 96. Avatar of Eşim çalışmıyor biz derslere giremiyoruz rica etsek bize destek cıkarsanız çok iyi olur bir tablete ihtiyacımız var Eşim çalışmıyor biz derslere giremiyoruz rica etsek bize destek cıkarsanız çok iyi olur bir tablete ihtiyacımız var dedi ki:

  Eşim çalışmıyor tablete ihtiyacımız var lütven destek çıkın

  1. Avatar of Evin Evin dedi ki:

   Babam mahkum. Üç öğrenciyiz bir bebek kardeşimiz var . Elektrik faturanızı ödeyemiyor evde gıda yok mağduruz. Kiradayız kömürümüz yok bebek donuyor geceleri lütfen sesimizi duyun

 97. Avatar of Zeynep anlamaz Zeynep anlamaz dedi ki:

  Ben çalışmıyorum kizimin derse girmesi için tablet istiyorum çok tşk ederim

 98. Avatar of Zeynep anlamaz Zeynep anlamaz dedi ki:

  Ben çalışmıyorum kizimin derse girmesi için tablet istiyorum çok tşk ederim

 99. Avatar of Zeynep anlamaz Zeynep anlamaz dedi ki:

  Ben çalışmıyorum tablet alacak gücüm yok kızımın derse girmesi için sizden tablet istiyorum çok tşk ederim

 100. Avatar of ABDULKADİR ABDULKADİR dedi ki:

  Bende kızım için bir tablet istiyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim

 101. Avatar of çilek demiral çilek demiral dedi ki:

  ben 15 yaşındayım lise öğrencisiyim 4 abim çalişıyo hepside sigortalı ama bizimle yaşamio ama kayıtları vanda kendileride bodrumda bize paralarını vermiolar 4 abimden biri bizi bakio oda evli bir cocugu var 2 yasında ama onun kazandıgı para bize yetmior ustelik abilerım sıgortalı oldu ıcınde benim ve 2 kardesımın maasını vermiolar ve bizde bir telefon var oda ablamın ne ben nede kardeslerım ebaya gıremıyoruz ben bazen ablamınla gırıom ama oda evlı herzaman veremez o yuzden lutfen bana ve kardeslerıme bir tablet verın rıca edıyorum ıhtıyascımız var kımse sesımızı duymuyo barı sız duyun tablet yardımına ıhtıyacımız var

 102. Avatar of Zekiye Zekiye dedi ki:

  Bana lütfen yardım edin derslerimden çok geri kaldım deneme sinavlarinıma giremiyorum bana 1 tablet verirseniz çok sevinirim şimdiden Allah razı olsun

 103. Avatar of Emine YILDIZ Emine YILDIZ dedi ki:

  Sigortamız yok eşim serbest meslek yapıyor 2 tane çocuğum var biri 6 sınıf diğeri 10 sınıf ihtiyaçımız var yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar

 104. Avatar of Sibel Sibel dedi ki:

  Durumumuz yok eşim suçu olmadığı halde cezaevine girde suçsuz olduğu anlaşıldı selbes bıraktılar Allah’amı şükürler olsun. 7 ay kaldı bu sürede bizim durumumuz yoktu kolu komşumun yardımlarıyla ayakta durmaya çalışdık çıktı ama şimdide iş bulamadı evimiz kira faturalar 2 kız çoçuğum var biri 9.sınıfa gidiyor 15 yasında diyeride 4 yaşında küçük kızımın sağlık sorunları var hala konuşamıyor kendini ifade edemiyor bez ıslak mendil süt gibi şeylere ihyiyacımız var büyük kızım derslerine çalışmsı için bilgisaysar veya tablete ihtitacı var lütfen yardımcı olun.

 105. Avatar of Özgür kaya Özgür kaya dedi ki:

  5 çocuğum var üçüsüde öğrenci
  Kocam çalışmıyor kiradayım zor durumdayım .

 106. Avatar of Özgür kaya Özgür kaya dedi ki:

  Benim 5 tane çocuğum var üçüsüde okula gidiyor 2 kız 1 erkek kocam çalışmıyor ameliyatlı kiradayım zor durumdayım.

 107. Avatar of RUMEYSA bozdemir RUMEYSA bozdemir dedi ki:

  Lütfen ben öğrenciyim okula gidemiyoz malum derslerede 2 kardeş oldugumuzdan dolayi biz birlikte aynı saate geldiginde derslere katılımıyım bir bilgisayar veya tablette yardim ci olabilirseniz okuyabilecek bu sene 8 .sinif yardim ci olursanız sevinirim şimdiden cook tesekkurlerimi sunuyorum.

 108. Avatar of Reyyan şahin Reyyan şahin dedi ki:

  Tabletim yok lütfen tablet verin biz 4 kardeşiz benim bi küçüm ve ben orta okula gidiyoruz derslerime katılmıyorum bizede yardımcı olursanız sevinirim

 109. Avatar of Zaın Dakdouka Zaın Dakdouka dedi ki:

  Tablet lazim derslere girmek için lütfen destek verin

  1. Avatar of Zaın Dakdouka Zaın Dakdouka dedi ki:

   Çok lazim derslere çalışmak için

 110. Avatar of Rabia Rabia dedi ki:

  Tabletin yok derslere giremiyorum bu mesajıma annemin telefonundan gönderiyorum lütfennnnnnn ihtiyacım var 4 kardeşiz tabletini yok

 111. Avatar of Rabia Rabia dedi ki:

  Tabletin yok derslere giremiyorum

  1. Avatar of Esra Esra dedi ki:

   3 kardeşiz madi durumumuz yok canlı derslere katılamıyoruz hepimiz ayrı okularda okuyoruz lütfen bize tablet yada bilgisayar gönderebilirmisiniz

 112. Avatar of Ebru Ebru dedi ki:

  4 çocuğum var 3 okuyor kayın pederimin evinde oturuyorum eşim tek çalışıyor çocuklar derslere bir iletişim olan tapletle katılıyor oda olmuyor biri giripte diyerleri giremiyor onlarada yardım eli uzatın lütfen çocuklarım için girmeyince sürekli ağlıyorlar bir anne olarak devlete tablet yardımı istiyorum yalvarıyorum

  1. Avatar of Mahmut Kocaoğlu Mahmut Kocaoğlu dedi ki:

   4cocuğum var 2 su okuyor çalışmıyorum eşim ev hanımı hiç bı gelirim yok çocuklar rım derslerini anesini telefonumdan yapıyor dersleri aynı. Saate denk geliyor oyüzden derslerinden geri kalıyorlar sizden rica ediyorum benim kızlarımada bir yardım eli uzatın onların da bir tableti olsun Allah rızası için

 113. Avatar of yılmaz yılmaz dedi ki:

  Biz 2 kardeşiz tabletimiz yok 1 yıldır akrabalarımızdan da kalıyoruz derslere girebilmeniz için sadece pazar günü eve geliyoruz Eskiden akrabalarımızdan katlı yorduk Şimdi o da yok teyzemler bilgisayarlarını söktüler halamında üç çocuğu var Sıra bize gelmiyor babam çalışmadığı için tablet alamıyoruz şehrim:batman\merkez okulum: Şule Yüksel Şenler Kız Anadolu Lisesi abimin ise: Necip Fazıl Ortaokulu

 114. Avatar of Satı uğraç Satı uğraç dedi ki:

  2 kızım 1 bir oğlum var ebaya giremiyorum tablet istiyorum eşim ve ben çalışmıyorum

 115. Avatar of Derya baz Derya baz dedi ki:

  4kizim var ikisi okuyor derse giremiyorlar tablet istiyorum

 116. Avatar of Burhan bulut Burhan bulut dedi ki:

  Evde 3 kardeşiz ve canlı derse katılamıyoruz karnemize çok kötü bir şekilde yansıdı sizlerden ricam bize yardım etmeniz.

 117. Avatar of Kevser Kandemir Kevser Kandemir dedi ki:

  5 çocuğum var hepside okuyor eşimde yok iş kazasında öldü tablet istiyorum çocuklarım derse giremiyor önce Allah’tan sonra sizden istiyorum

 118. Avatar of Efekan. Bayrak Efekan. Bayrak dedi ki:

  Oğlum. Dersine. Giremiyor. Teplet. Allamadim. Sizden. Taplet. Basfurusu

  1. Avatar of Rumeysa özcan Rumeysa özcan dedi ki:

   Lütfen bana yardimci oln Allah rizasi icin imkanim yok cok magdurum

 119. Avatar of Gurbet bal Gurbet bal dedi ki:

  Evde 9kardeşiz eba girmemiz imkansızı neyapacaz bilmiyorum ve lütfen bizde istiyoruz

 120. Avatar of Yakup İnce Yakup İnce dedi ki:

  Evde 1 tane telefon var ve ebaya giremiyorum onun icin tablet yardımından yararlanmak istiyorum

 121. Avatar of songül songül dedi ki:

  Tablet yardımı istiyorum ebaya girme imkanım hiç yok olmadı da

 122. Avatar of Fehmi Fehmi dedi ki:

  Biz köyde yaşıyoruz köyün tepesinde yadoyoruz 4 kardeşiz terslerimiz çarpışıyor komşularımıza verdiler bizde hak ediyoruz

 123. Avatar of Emir Emir dedi ki:

  Canlı derse giremiyorum çünkü hiç ebaya girilmiyor.

  1. Avatar of Mehmet şirin sert Mehmet şirin sert dedi ki:

   Üniversite öğrencisiyim babam çalışmıyor maddi sıkıntıdayım paraya çok ihtiyacım var

 124. Avatar of Mehmet Emir yılmaz Mehmet Emir yılmaz dedi ki:

  Hiç canlı derse giremiyorum

 125. Avatar of Mustafa bayrıl Mustafa bayrıl dedi ki:

  4 çocoğum var canlı derslere giremiyoruz en küçüğü 1.sınıfa gidiyor sınıf okumakta çok zorluk çekiyor diyeri ortaokul 8.sınıf diyeri lise 1.sınıf diyerimiz ise lise. 2 sınıf canlı derslere giremiyoruz çocuklar derslerden çok geri kaldı tablet yardımında bulunursanız ALLAH sizden razı olsun tablete çok ihtiyacım ız var.

 126. Avatar of Rabia Rabia dedi ki:

  4 kardes bir telefondan derse giriyoruz cook ihtiyacimiz var dersler cakisinca hangimiz derse girecegimizi bilemiyoruz genelikle ben giriyorum ama kardeslerim giremiyor artik onlarda itiraz etmeye basladilar lutfen yardim edin.

  1. Avatar of Halil Halil dedi ki:

   Bu yardım neden maddi durumu olmayan kişiye vermiyorlar