Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu 2024 (Öğrenciye 6.505 TL DESTEK)

Devlet ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitede okuyan ihtiyaç sahibi öğrencilere ve maddi durumu olmayan ailesine eğitim yardımı yapıyor. 2024 yılı eğitim-öğretim yılında okuyan öğrencilere yapılan devlet desteği ve para yardımları ile ilgili tüm desteklerin ne kadar olduğunu, başvuru şartlarını ve nasıl alındığını içeriğimizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu 2024 (Öğrenciye 6.505 TL DESTEK)

2023 Öğrenci parası, başta öğrenciler olmak üzere eğitim gören ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin tümünün ilgilendiği fiyatlardır. Bu konuda Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu 2023 yılında nasıl yapılır, Lise, ilkokul, orta okul, üniversitede okuyan öğrenciye devlet para yardımı nedir, nasıl alınır, başvuru şartları nelerdir, ne kadar yapılır, e-devlet okul parası başvuru formu hakkında merak ettiklerinizi detaylarıyla bilgilendiriyoruz. Okuyan öğrencilere para yardımı, Şehit, Gazi çocuklarına eğitim öğretim yardımı, YKS, SED, ŞEY, SGK Para Yardımı Başvurusu 2024 hakkında merak edilen başvuru şartları ve detaylar içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

2023 yılı Nisan ayında üniversite öğrencilerine ailelerin yanına ulaşım için 2 kez yol ücreti ödemesi müjdesi verildi. SYDV yardımı alan üniversite öğrencilerine yılda iki kez olmak üzere ailelerini ziyaret etmeleri için yol ücreti ödemesi yapılacak.

Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrencilere okul para yardımı: çocuğu okuyan ihtiyaç sahibi ailelere ve velilere yapılan bir ödeme çeşididir. İhtiyaç sahibi öğrencilerin eğitim ve okul masrafları nedeniyle okulu bırakmaması ve okullarına devam edebilmesi için yardım parası olarak bilinir.

Okul yardım parası almak isteyen öğrencilerin aileleri ise gerekli kurumlara yardım başvurusu yapması gerekmektedir. Kaymakamlıklara Bağlı SYDV’lere ve il meclisine okul parası başvuru dilekçesi ile yardıma ihtiyacı olduğunu belirterek diğer şartları da sağlayarak başvuru yapılmalıdır.

Yardım başvuru dilekçesini alan il meclisleri ise aile hakkında gerekli incelemeyi yaparak halka herhangi bir ödenek verilip verilmeyeceğine karar veriyor. Olumlu olması durumunda devletin öğrencilere sağladığı yardımlardan faydalanmak mümkündür.

Çocuk yardımı başvurusunda bulunabilecek kurum ve kuruluşlar şunlardır:

 • KYK
 • Kaymakamlıklar
 • Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV)
 • SGK
 • VGM
 • Vakıflar ve dernekler
 • Hayırseverler, zengin iş insanları
 • Maddi yardım yapan holdingler
 • Ticari kuruluşlardır.

Bu kurum ve kuruluşlar aracılığıyla öğrenim gören öğrencilere yönelik eğitim yardımları, gerçek ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına burs ve kredi olarak aylık olarak değişen oranlarda verilmektedir.

Devletin öğrencilere verdiği yardım paraları şöyle:

 • KYK bursu
 • SED yardımı
 • ŞEY (şartları eğitim desteği)
 • VGM Bursu
 • Özel çocuklara eğitim yardımı
 • Kaymakamlık yardımı
 • SGK eğitim yardımı
 • SYDV yardımı
 • Belediye eğitim burs yardımı
 • Pandemi öğrencilere yardım parası
 • Şehitlerin çocuklarına, harp ve vazife malullerin çocuklarına olmak üzere birçok eğitim öğrenim yardımı bulunmaktadır.

Öğrencilere Maddi Yardım Başvurusu Şartları Nelerdir?

Öğrencilere maddi yardım başvurusu yapmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir. Zor koşullarda yaşayan ailelerin ilkokul, ortaokul, lise, üniversite ve lisans eğitim gören çocuklarına, eğitim ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla eğitim öğretim yardımı verilir.

İhtiyaç sahibi aileler, okuyan öğrencilere okul yardımı yapan Kaymakamlıklara ve Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı gibi kuruluşlara, muhtaçlık belgeleri ve diğer gerekli evraklar ile başvuru yaparak çocukları için okul yardım parası alarak çocuklarının eğitim ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Öğrencilere Maddi Yardım Ne Kadardır?

Öğrencilere maddi yardım lise ve üniversite öğrencisi için çeşitli kurumlardan en az 50 TL en fazla 5.394 TL aralığında eğitim öğretim yardımı yapılmaktadır.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımları İlkokul, lise, Üniversitede okuyan öğrenciler için aşağıdaki miktarlarda yapılır.

Para Yardım TürleriÖğrenci Yardım Miktarları (TL)Yardım Alacak Kişiler
SED Öğrenci YardımıBakım Tedbirli 18 yaş: 1.267,69 Lira
Okul Öncesi Dönemde Olan ya da Okula Gitmeyen Çocuk için: 2.059,99 Lira
İlköğretime (1.sınıf/8.sınıf) Giden Çocuk için: 3.090 Lira
Ortaöğretime (9.sınıf/12.sınıf) Giden Çocuk için: 3.295,99 Lira
Yüksek Öğretime Giden Çocuk için: 3.708 Lira
Geçici Ekonomik Destek 1.Kat: 3.169,23 Lira
Geçici Ekonomik Destek 2.Kat: 6.338,46 Lira
Geçici Ekonomik Destek 3.Kat: 9.500,69 Lira
İhtiyaç sahibi aileler ve okuyan çocukları
ŞEY Öğrenci yardımıAile ve Sosyal politikalar Bakanlığı tarafından ŞEY kapsamında kız ve erkek çocuklara 90 TL ve 150 TL arasında yardımlar yapılır.İhtiyaç sahibi aileler ve okuyan çocukları
Sen Oku Diye Eğitim yardımı İstanbul’da oturan ve okuyan öğrenciler İBB’nin düzenlediği Sen Oku Diye proje kapsamında 300 TL eğitim desteği vermektedir. Sen Oku Diye Eğitim Desteğine başvuru yapabilir detaylı bilgi alabilirsiniz.İhtiyaç sahibi aileler ve okuyan çocukları
Engelli Öğrencilere eğitim yardımı Engelli Öğrencilere KDV hariç bireysel için 1.513 TL, grup eğitimi için de 424 TL Özel Eğitim Desteği verilir.İhtiyaç sahibi aileler ve okuyan çocukları
Şehit, harp/ vazife malullerinin çocuklarına SGK Eğitim yardımŞehit çocukları harp/vazife malullerinin hem kendileri hem de İlköğretim Ortaöğretim yükseköğretimde öğrenim gören çocukları için 2.697 TL- 5.394 TL arasında eğitim-öğretim yardımı yapılmaktadır.İhtiyaç sahibi aileler ve okuyan çocukları
KYK Bursu yardımıKYK bursu yükseköğretim öğrencilerine Aylık 1.250 TL yapılır.
Yüksek Lisans öğrencilerine 2.500 TL ve Doktorada 3.750 TL olarak yapılır.
Burs almaya hak kazananlar
VGM Yabancı uyruklu öğrencilere burs yardımıYabancı uyruklu öğrencilere 8 ay (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs) süreyle 650 TL burs verilir.Burs almaya hak kazananlar
Üniversite öğrencilerine VGM burs maddi yardım Eğitim Yardımı almaya hak kazanan öğrencilere eğitim yardımı aldıkları süreler içerisinde her eğitim döneminde 8 ay (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, ) süreyle 650 TL eğitim yardımı yapılmaktadır. Burs almaya hak kazananlar
Lise öğrencilerine VGM burs maddi yardım Eğitim Yardımı almaya hak kazanan öğrencilere eğitim yardımı aldıkları süreler içerisinde her eğitim döneminde 9 ay (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran) süreyle 200 TL eğitim yardımı yapılmaktadır. Burs almaya hak kazananlar
Kaymakamlık (SYDV) öğrenci yardım parasıKırtasiye yardımıİhtiyaç sahibi okuyan çocuklara
Öğrenciye taşımalı eğitim yardımı 1.3 milyon öğrenci taşımalı eğitim, yemek yardımı alacak, destekleme yetiştirme kurslarına kaynak aktarılacak, ücretsiz kitap dağıtımı, özel okul desteği sürecek.İhtiyaç sahibi okuyan çocuklara
Devletin öğrencilere okul yardım parası desteği öğretim yılında devletin öğrencilere verdiği para yardımı miktarları

2023 Şehit ve Gazi Çocukları SGK Eğitim-Öğretim Yardım Parası Ödeniyor

Aziz şehitlerimizin çocukları ile harp/vazife malullerimizin kendilerinin ve çocuklarının 2023 eğitim yardımı ödemeleri yapılmaya devam ediyor.

Şehitlerin çocuklarının ve harp/vazife malullerinin hem kendileri hem de çocukları için 2023 eğitim öğretim yardımı başvurusunda bulunan ailelerin ilkokul, lise ve üniversitede okuyan çocuklarına 5004 TL ila 7506 TL eğitim yardımı yapılıyor.

Bu kapsamda Şehit ve Gazi Çocukları Eğitim Yardım Parası aşağıdaki gibidir:

 • Bu kapsamda:
 • İlköğretim için 5.004 TL
 • Ortaöğretim için 7.506 TL,
 • Yükseköğretim için 10.008 TL eğitim ve öğretim yardımı ödenir.

Şehit çocuklarına, Harp/vazife malulleri ve çocuklarına, müracaata gerek kalmaksızın Eğitim ve öğretim yardımı ödemeleri:

 • 4/a ve 4/b statüsünden aylık alan hak sahiplerinin ödemeleri banka hesaplarına,
 • 4/a ve 4/b statüsünden aylık almayan hak sahipleri ile 4/c statünden aylığını Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Akbank, Burganbank, Denizbank, Fibabanka, Garanti Bankası, Ing Bank, İş Bankası, Şekerbank, Türk Ekonomi Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ve PTT şubelerinden alanlar için aynı banka şubesine,
 • Aylığını bu bankalar dışındaki bankalardan alanlar için ise Ziraat Bankası şubelerine gönderilecek olup, hak sahiplerinin veya yasal temsilcilerinin, T.C. kimlik numaraları ile bankaya müracaat etmeleri halinde ödemeleri gerçekleştirilecektir.

Ayrıca, https://uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/ linki üzerinden T.C. Kimlik numaraları ile eğitim ve öğretim yardımı tutarı ve ödeme yapılacak banka bilgisine ulaşılabilecektir.

SGK Eğitim Yardımı Başvurusu e-Devlet Nasıl Yapılır?

Şehit, harp/vazife malullüğünü gerektiren nedenlerle harp/vazife malulü olan personelin Dul/yetimlerine ya da kendilerine, SGK tarafından Ek Ödeme ve Öğrenim Yardımı yapılır. aylık bağlanmasına esas olan tarihten geçerli olmak üzere, başvuru tarihini izleyen yılın en geç ilk üç ayı içinde ve takip eden her yıl ek ödemeden yararlanmak isteyen Vazife malulleri ve şehit yakını Öğrenciler eğitim ve öğretim yılı için yardımı başvurularını e-Devlet sistemi üzerinden e-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile SGK sayfasında ki ”Eğitim Öğretim Yardımı Talebi‘ sayfasından yapmalıdır.

e-Devlet Öğrenci Para Yardım Başvuru Ekranı Linki 2023

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvuru formu e-Devlet üzerinden doldurulur.

Okul yardımı almak isteyenler öncelikle e-Devlet üzerinden ön başvuru formunu doldurarak, başvuruda gerekli belgeler ilgili kuruma bildirildikten sonra başvuru sahibi aile hakkında kurum tarafından soruşturma ve değerlendirme yapılır. Yapılan soruşturma sonrasında tüm şartları taşıyan ailelere okul yardım parası bağlanır.

SGK Eğitim-Öğretim Yardımı Sorgulama 2023

SGK tarafından şehitlerin çocuklarının ve harp/vazife malullerinin hem kendileri hem de çocuklarına verilen eğitim ve öğretim yardım parası yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi bu yılda öğrencilere verilecek.

Eğitim ve öğretim yardımı sorgulamasını uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/ linki üzerinden yapabilirsiniz.

Sorgulama ekranına 11 haneli T.C kimlik numarası ve doğum tarihi ile istenen iki haneli bilgiler girilerek sorgula butonuna tıklanmalıdır. Bu şekilde kişi adına yatacak olan eğitim ve öğretim yardımını sorgulayabilir.

VGM Lise, YKS, Üniversite Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Ne Kadar?

VGM tarafından lise, Üniversite ve yabancı uyruklu öğrenciler için eğitim yardımı almaya hak kazanan şartını sağlamaları halinde eğitim yardımı aldıkları süreler içerisinde her eğitim döneminde 8 ve 9 ay (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran) boyunca 200 TL, 650 TL, 650 TL eğitim yardımı yapılmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından vakfiyelerde yer alan hayır şartlarının yerine getirilmesi amacıyla, Meb’e bağlı resmi ve örgün ilkokul, ortaokul ve liselerde, üniversite okuyan öğrencilere eğitim yardımı verilmektedir. VGM tarafından Lise ve Üniversite Okuyan Öğrencilere Para Yardımı tutarları aşağıdaki gibidir:

Öğrenci GruplarıÖdeme DönemiBurs süresiÖdeme Tutarı
Lise öğrencileri(Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran) 9 ay200 TL
Üniversite öğrencileri(Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs) 8 ay650 TL
Yabancı Uyruklu Öğrencileri(Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs) 8 ay650 TL
VGM lise, Üniversite ve Yabancı uyruklu öğrencilere verilen Burs Miktarları

Sosyal ekonomik desteği yalnızca öğrencinin eğitim ve öğretim masraflarını karşılanabilmesi amacıyla verilir. Devletin üniversite öğrencilere verdiği para yardımı başvurusu e-devlet üzerinden turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkinden başvuru gerçekleştirmelidir.

Sosyal Ekonomik Destek Ne Kadar? (2023 yılı İlk 6 ay)

Maddi zorluklar nedeni ile çocuklarının okul giderlerini karşılamada güçlük çeken ailelere SED adı altında İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerini kapsayan Eğitim Yardımı Ödemeleri her yıl farklı oranlarda ödenir. İhtiyaç sahibi ailelere eğitim yardımı çocuk başına 3708 TL‘ye yükselmiştir.

SED hizmetinde çocuk başına ödenen destek tutarları aşağıdaki gibidir:

SED Yardım Ödemeleri Eğitim Grupları Destek Oranları Destek Tutarı
Okul öncesi çocuklara%502.059 TL
İlköğretime Devam eden Çocuklara%753.090 TL
Orta öğretime devam eden çocuklara%803.295 TL
Orta öğretim seviyesinde olup okula devam etmeyen çocuklara%502.059 TL
Yüksek öğretime devam eden çocuklara%903708 TL
Bakım Tedbirli 18 yaş
1648 Lira
SED YARDIMI ÖDEME MİKTARLARI 2023

SED Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır?

Devlet tarafından Okuyan öğrencilere SED adı altında 3.708 TL’ye kadar para yardımı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelerin okul okuyan çocukları için ailelere SED yardımı başvuru işlemleri her ilde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine veya bağlı bulunan Sosyal Hizmet Merkezlerine şahsen olarak bir dilekçe ile yapılmaktadır.

Maddi sıkıntılar sebebi ile çocuklarının okul yaşam giderlerini karşılamada zorluk çeken ailelere Sosyal Ekonomik Destek adı altında devlet tarafından sağlanan eğitim yardımı sağlanır. İlkokul, ortaokul, lise öğrencilerini kapsayan Eğitim Yardımı Ödemeleri her yıl farklı oranlarda ödenmektedir. Aylık ödemeler halinde eğitim yardımlarının yanında devlet SED yardımları da yapmaktadır. Öğrenci okul yardım parası almak için size en yakın Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na, SYDV giderek dilekçe ile okul yardım parası alabilirsiniz. Kaymakamlık binalarında hizmet veren SYDV’larına giderek bizzat devletin verdiği eğitim yardımlarına başvuru yapmanız gerekir. Eğitim yardımı talebi için ailenin kimlikleri ile aşağıdaki belgeleri götürerek başvurularını tamamlamaları gerekir.

Öğrenciye Para Yardımı Başvurusu Şartları

Öğrencilere SED yardımı başvuru şartları aşağıdaki gibidir:

 • T.C vatandaşı olmak.
 • Ailenin maddi durumunun kötü olması.
 • Hane halkı gelirinin asgari ücretten düşük olması.
 • İlave gelir kaynaklarının olmaması.
 • 6 ayda 1 defa gelir kontrolünden geçilir ve gelir durumunun değişmesi durumunda bağlanan yardım kesilir.
 • Eğitim yardım parası hane başına değişir ve okuyan çocuk başına verilir.
 • Çocukların eğitim hayatını sürdürmeleri gereklidir.
 • Okulda devamsızlık yapılmaması gerekir.
 • Okul açık olduğu sürece yardım yapılır.

SED 2023 Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu gerekli evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Aileden başvuru yapacak kişinin ve öğrencilerin kimlik kartları
 • Öğrenci belgesi
 • Sağlık raporu
 • Fakirlik kağıdı
 • Ev kira ise kira sözleşmesi
 • Hanede yaşayan fertlerin kimlik fotokopisidir.

E-devlet sisteminden online olarak öğrenci yardım başvurusu haricinde Kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına da başvuru yapılabilmektedir. Başvuru haricinde başvuru durumu sorgulama işlemlerinizi de e-Devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) Desteği 2023 Tutarları Ne Kadardır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı SYDV’ler aracılığıyla ihtiyaç sahibi ailelerin okuyan kız ve erkek çocuklarına Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) Desteği verilir. Şartlı Eğitim Yardımı sadece okulun açık olduğu aylarda verilmektedir. 2 ayda bir yapılan öğrencilere para yardımları ise aşağıdaki gibidir:

İLKÖĞRETİMORTA ÖĞRETİM
ERKEKKIZERKEKKIZ
100 TL90 TL150 TL130 TL
Öğrencilere Para Yardımı Devlet Desteği
90-150 TL ŞEY YARDIMI
 • İlköğretime giden erkek öğrenci için aylık 90 TL
 • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 100 TL
 • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 130 TL
 • Ortaöğretime giden kız öğrenci için aylık 150 TL olarak verilmektedir.
 • Öksüz yetim çocuklara ise aylık 600 TL destek verilmektedir.
ŞEY yardımı

Öğrencilere Şartlı Eğitim Yardımı Ne Zaman Ödeniyor?

Öğrencilere (ŞEY) maddi yardım Şey ödemeleri her yıl Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında yapılıyor. Ödeme tarihleri Tc.kimlik numarasına göre ayın 24 ve 28’i arasında yapılıyor.

Tc.Kimlik numarasına göre öğrencilere şartlı eğitim para yardımı ödeme tarihleri:

 • 0 olanlar ayın 24’ünde, (24 Ocak, 24 Mart, 24 Mayıs, 24 Temmuz, 24 Eylül, 24 Kasım)
 • 2 olanlar ayın 25’inde, (25 Ocak, 25 Mart, 25 Mayıs, 25 Temmuz, 25 Eylül, 25 Kasım)
 • 4 olanlar ayın 26’sında, 26 Ocak, 26 Mart, 26 Mayıs, 26 temmuz, 26 Eylül, 26 Kasım)
 • 6 olanlar ayın 27’inde (27 Ocak, 27 Mart, 27 Mayıs, 27 Temmuz, 27 Eylül, 27 Kasım)
 • 8 28’inde, ayın (28 Ocak, 28 Mart, 28 Mayıs, 28 Temmuz, 28 Eylül, 28 Kasım)
 • Ödeme tarihi Cumartesi gününe denk gelenler Cuma günü,
 • Ödeme tarihi Pazar gününe denk gelenler Pazartesi günü ödemelerini alabilir.

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile Sosyal Hizmetler Bakanlıklarınca öğrenciler için ayrılan yardımları, ihtiyaç sahiplerine ulaştırmada aracılık eden Kaymakamlıklar öğrencilere her yıl olduğu gibi 2023 eğitim öğretim dönemi başında hem maddi yardım hem de kırtasiye yardımı desteği veriyor.

SYDV Eğitim metaryeli (kırtasiye) yardımı

Kaymakamlık öğrenci yardımı parası başvurusu şahsen velinin kaymakamlık binalarında bulunan SYDV’lere yani Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru dilekçesi ile yapılır. Kaymakamlık tarafından verilen eğitim yardımı almak isteyenler bulundukları il veya ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına şahsen kimlikleri ile gitmelidir. Kaymakamlıktan verilecek başvuru formunu doldurup teslim ettikten sonra gerekli inceleme sonra ödemeniz yapılır. Başarılı öğrencileri destekleyen kaymakamlık yardım parası başvurusu yapan ve değerlendirme sonucunda müracaatı onaylan öğrenciler ödemelerini PTT şubelerinden alabilirler.

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır?

Öğrencilerin öğrenim harcı alabilmesi için SYDV’ler ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı İl Müdürlükleri ziyaret edilmelidir. Gerekli belgelerle birlikte başvuru dilekçesi verilerek başvuru koşullarının sağlanması ve yardım talep edilmesi halinde öğrenci yardım parası alınır.

Özel mesleki ve teknik lise öğrencilerine verilecek destek Tutarları Belirlendi

2023 2Eğitim Öğretim Yılında Organize Sanayi Bölgeleri İçinde ve Organize Sanayi Bölgeleri Dışında Açılan Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde Öğrenim Gören/Görecek Öğrenciler İçin Eğitim ve Öğretim Desteği Verilmesine İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete‘de yayımlandı.

Buna göre, organize sanayi bölgeleri dışında açılan özel mesleki ve teknik Anadolu liselerinde öğrenim gören öğrencilere yönelik eğitim-öğretim desteğinin alanları ve miktarları şu şekilde belirlendi:

 • Biyomedikal cihaz teknolojilerinde 9 bin 219 lira
 • denizcilikte 10 bin 60 lira
 • elektrik-elektronik teknolojisinde 10 bin 569 lira
 • endüstriyel otomasyon teknolojilerinde 10 bin 60 lira
 • gemi yapımında 10 bin 60 lira
 • gıda teknolojisinde 9 bin 435 lira
 • hayvan yetiştiriciliği ve sağlığında 8 bin 378 lira
 • inşaat teknolojisinde 9 bin 219 lira
 • kimya teknolojisinde 9 bin 888 lira
 • makine teknolojisinde 10 bin 569 lira,
 • makine ve tasarım teknolojisinde 10 bin 94 lira
 • motorlu araçlar teknolojisinde 10 bin 885
 • radyo-televizyonda 9 bin 344 lira
 • tarımda 10 bin 885 lira
 • tasarım teknolojilerinde 7 bin 152 lira
 • uçak bakım alanında 9 bin 219 lira
 • yenilenebilir enerji teknolojilerinde 11 bin 228 lira.

Liselerde öğrenim gören öğrencilere yönelik eğitim ve öğretim desteği alanları ve destek miktarları şöyle oldu:

 • Ayakkabı ve saraciye teknolojilerinde 9 bin 297 lira
 • Bilişim teknolojilerinde 8 bin 800 lira
 • Biyomedikal cihaz teknolojilerinde 11 bin 768 lira
 • Elektrik-elektronik teknolojisinde 14 bin 104 lira
 • Endüstriyel otomasyon teknolojilerinde 13 bin 693 lira
 • Gemi yapımında 14 bin 104 lira
 • Gıda teknolojisinde 12 bin 278 lira
 • Kimya teknolojisinde 13 bin 472 lira
 • Laboratuvar hizmetlerinde 9 bin 297 lira
 • Makine teknolojisinde 12 bin 822 lira
 • Makine ve tasarım teknolojisinde 13 bin 800 lira
 • Matbaa teknolojisinde 11 bin 982 lira
 • Metal teknolojisinde 13 bin 472 lira
 • Mobilya ve iç mekan tasarımında 12 bin 181 lira
 • Moda tasarım teknolojilerinde 10 bin 174 lira
 • Motorlu araçlar teknolojisinde 14 bin 744 lira
 • Plastik teknolojisinde 13 bin 552 lira
 • Tasarım teknolojilerinde 9 bin 297 lira
 • Tekstil teknolojisinde 12 bin 837 lira
 • Tesisat teknolojisi ve iklimlendirmede 11 bin 982 lira
 • Uçak bakımda 11 bin 768 lira
 • Yenilenebilir enerji teknolojilerinde 14 bin 744 lira olmak üzere Eğitim ve öğretim desteği, belirlenen alanların dallarında eğitim görecek öğrencilere de uygulanacak.

Öğrencilere Para Yardımı Yapan Holdingler İş Adamları ve Dernekler

Öğrencilere Para Yardımı Yapan Holdingler İş Adamları ve Dernekler aşağıdaki gibidir:

BelediyelerAhmet Yesevi Vakfı
KYKDarendililer Eğitim Vakfı
TEVİstanbul Teknik Üniversitesi
Tubitakİstanbul Üniversitesi
Avrupa Koleji Yüksek Lisans Burs Programı,Türkiye Milli Kültür Vakfı
MebBoğaziçi ve Galatasaray Üniversiteleri
İtoEsnar Vakfı
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği,Fevzi Akkaya Vakfı
Çağdaş Eğitim Vakfı,Dr. Ali Mümtaz Gürsoy Vakfı
Vehbi Koç Vakfı,Kibar Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı
Tekfen VakfıŞahinler Vakfı
Türk Diyanet VakfıTADEV
Adilcevaz Eğitim Kültür ve Dayanışma VakfıAhlat Kültür Eğitim Vakfı
Taşkent Vakfı, Atatürkçü Düşence DerneğiAdnan Kahveci Vakfı
Türk Eğitim VakfıRumeli Eğitim Vakfı
21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür VakfıAli Demir Vakfı
İstanbul Ticaret ÜniversitesiYumlu Eğt. ve Kültür Araştırma Vakfı
Alarko Holding,Diyanet Vakfı
Toplum Gönüllüleri VakfıTürk Dil Kurumu
Şahinler HoldingKızılay Gençlik Müdürlüğü
Birlik VakfıSağlık Eğitim Vakfı
Sema Yazar Gençlik VakfıSema Yazar Gençlik Vakfı
İzzet Baysal VakfıYaşar Eğitim ve Kültür Vakfı
Mehmet Zorlu VakfıTekfen Vakfı
Anadolu VakfıCafer Sadık Abalıoğlu
Akdere Yeni Sondurak Ulu Camii VakfıMarmara ve Yıldız Teknik Üniversitesi
Hüsnü Özyeğin Vakfıİbrahim Çeçen Vakfı
Afrika VakfıElginkan Vakfı
İstanbul Sanayi Odası VakfıSabancı Vakfı
İstanbul Ticaret OdasıTürk Petrol Vakfı
Akkanat Eğitim ve Sağlık Vakfıİş Dünyası Vakfı
Alarko Vakfıİstek Vakfı
Ahmet Yesevi VakfıTaşkent Vakfı
Darendililer Eğitim VakfıNuh Çimento Sanayi Vakfı
Öğrencilere Para Yardımı Yapan Holdingler, İş Adamları ve Dernekler Listesi

Okuyan Öğrencilere KYK Bursu ve Kredi Desteği Nedir?

KYK (Kredi Yurtlar Kurumu) tarafınca öğrencilere eğitim ve öğretim dönemlerinde burs ve kredi desteği verilmektedir. Öğrencilere burslar geri ödemesiz olarak veriliyorken, kredi ise eğitim ve öğretim yılı sona erdiğinde taksit halinde geri ödemeli olarak öğrencilere verilen bir destektir. Lisans öğrencilerine 1.250 TL, Yüksek Lisans öğrencilerine 2.500 TL ve Doktorada 3.750 TL olarak yapılır .

Engelli Öğrencilere Özel Eğitim Desteği Ne Kadardır?

Engelli Öğrencilere Özel Eğitim Desteği 2.421 TL’dir. Özel eğitime ihtiyaç duyan engelli öğrencilere Eğitim Desteği tutarları belirlendi. Resmi gazete’ de yayımlanarak belirlenen eğitim desteğini özel okul ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde verilen destekler, KDV hariç bireysel için 2.421 TL, grup eğitimi için de 678 TL olarak verilecektir.

2024 yılı SED YARDIM ORANLARI

Eğitim GruplarıOranlar % Ekonomik Destek Tutarı
Okul Öncesi Çocuk50 3.614,13₺  
İlköğretime Devam Eden Çocuk 75 5.421,20₺                              
Orta Öğretime Devam Eden Çocuk 80 5.782,62₺                             
Orta Öğretim Seviyesinde Olup Okula Devam Etmeyen Çocuk için50 3.614,14₺                                      
Korunma/Bakım Kararı ile Yüksek Öğrenime Devam Eden90 6.505,44₺                                     
Kuruluş Bakımından Ayrılan Gençler 40 2.891,31₺                                      
   
2828 Kanunun 32. Maddesi Evlenme Yardımı (Korunma Altında iken evlenen kız çocukları için ) 38.043,53₺ 
   
Geçici Ekonomik Destek Tutarı 
1 Kat 7.228,27₺ 
2 Kat 14.456,55₺ 
3 Kat 21.684,82₺ 
Yorumlar

 1. Avatar of Mehmet Akkaya Mehmet Akkaya dedi ki:

  Benim işim yok evim yok dorudürüs işimyok evkirami zorlanıyorum çok madulum ihtiyacımvar kızım Kayseri Erciyes üniversitesinde okuyor madidurmum yok borcumcok işyok çocuk 3 var okulagidiyo tablet alacak param yok evim

 2. Avatar of Ahmet Ahmet dedi ki:

  Öğrenciyim lütfen yardımcı olurmusunuz

 3. Avatar of Ahmet Ahmet dedi ki:

  Maddi durumumuz iyi deil ve ihtiyaçlarımı karşılıysmıyor ailem lütfen yardımcı olurmusunuz

  1. Avatar of Avşin tuğan Avşin tuğan dedi ki:

   3 öğrncim var sizden yardım istiyorum

 4. Avatar of Tuba Tuba dedi ki:

  Öğrenciyim ve ihtayacimcok

 5. Avatar of Hakan öngör Hakan öngör dedi ki:

  Sayın bakanlığımız üç tane okuyan oğlum var çocuklarım için öğrenci para yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız hallah rızası için

 6. Avatar of büşra büşra dedi ki:

  öğrenciyim ailemle geçinmekte çok zorlanıyorum test kitabı alacak param yok. üniversiteye hazırlanıyorum mezun 1 im yardım ederseniz çok memnun kalırım sadee test kitaplarım için yardımcı olun başka birşey istemiyorum

 7. Avatar of Mustafa Mustafa dedi ki:

  Ben çok zor durumdayım lise öğrencisiyi lütfen geleceğimiz için bana yardımda, destekte bulunun.

 8. Avatar of Süheyla çelik Süheyla çelik dedi ki:

  5 çocuk annesiyim okula giden öğrenciler için yardım istiyorum

 9. Avatar of Sultan Sultan dedi ki:

  Eşimden boşandım 3 çocum var lise ve ortaokul öğrencileri desteğinizi bekliyoruz

 10. Avatar of Diyar Diyar dedi ki:

  İsim yok işsizim sıkıntılı durumdayim

 11. Avatar of Melek Melek dedi ki:

  BeBenim 3 çocuğum var 2 tanesi okuyo biri bebek gecinemiyorum durumum çok kötü yetemiyorum eşim le maddi manevi sorunlar yaşıyoruz geçimsizlik var bakala
  borcum birikti kiram birikti çocuklarımla ortada kalmışım perişan haldeyim lütfen yardım edin lütfen Allah rızası için çocuklarım için istiyorum sesimi duyun artık gücüm kalmadı tukendim sağlığımda kalmadı esim sorunlu biri evle hicbir ilgisi yok ben ve cocuklarim la gecine bildigim kadar yasiyorum lutfen evime birsey alamıyorum lütfen cocuklarimin okul masraflarını
  versem bile yeter 2 tane okutuyorum onlara birsey alamiyorum egitim icin bana vericeginiz yardima cok ihtiyacim olucak lutfen allah rızası icin lutfen yardim edin durumum gerçekten çok zor durumdayım yardımınıza ihtiyacım var benim çaresizim tek başıma mücadele ediyorum kimsem yok buralarda ben lütfen gerçekten ihtiyacım var bu yardıma bana yardımcı olun lütfen

 12. Avatar of Necla Necla dedi ki:

  3 çocuğum var gelirimiz yok 🙏bize yardım edin

 13. Avatar of Emine derman Emine derman dedi ki:

  Ben 3 çocuk annesi bir köyde yaşıyan biriyim çocuklarımı okulla göndermek için yerdim istiyorum hiç bir isim yok ev hanımıyım eşim ücretli köy korucusu askeri ücretle hatip bir köylüyüz lütfen yardim bekliyorum orta okula gönderemiyorum medi sıkıntıdan dolayı çok zorlu çekiyorum

 14. Avatar of Merve Merve dedi ki:

  Ben çok zor durumdayım lise öğrencisiyim lütfen bana yardım edin ben okul malzemelerimi alamıyorum lütfen bana destek olun

 15. Avatar of Özlem yavaş Özlem yavaş dedi ki:

  Kiracıyım 2 öğrencim var biri orta düzeyde engelle Onun için yardım istiyorum

 16. Avatar of Özlem yavaş Özlem yavaş dedi ki:

  Benim oğluma orta düzeyde engeli var özel eğitim görüyor onun için de istek istiyorum

 17. Avatar of Kubra Kubra dedi ki:

  İhtiyacım var eşim çalışmıyor çocuk okuyor yardım edin lütfen 1.5 yaşında kızım var mama alamiyorum

 18. Avatar of MERVE MERVE dedi ki:

  Ben çok zor durumdayım lise öğrencisiyim lütven yardım edin

 19. Avatar of Sinan özkahraman Sinan özkahraman dedi ki:

  Gelirim yok 6 kardeşiz okul okuyorumz yardım ederseniz sevinirim

 20. Avatar of hira nur hira nur dedi ki:

  3 çocuk okutuyoruz büyüğü liseye ortancisi orta okula küçüğü ise ilkokula gidiyor lütfen okul masraflarını karsilamam için yardım edin

 21. Avatar of Altun ky Altun ky dedi ki:

  %50 engelli oğlun var özel eğitim masrafları için yardıma ihtiyacım 3

 22. Avatar of Hakan öngör Hakan öngör dedi ki:

  Sayın bakanlığımız üç tane oğlum var çocuklarım için öğrenci para yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız hallah rızası için yardım edin tek calışıyorum ev kira 300binlira kira lütfen yardım edin

 23. Avatar of canan canan dedi ki:

  çocuklarım eğitimi için yardım istiyorum

 24. Avatar of Ömer Ömer dedi ki:

  3 çocuk babasıyım 3 okula gidiyor lise okul Orta okul İlk okula gidiyor maddi yardım almak istiyorum

 25. Avatar of Sevim aksoy Sevim aksoy dedi ki:

  3 cocuğum var ikisi ogrencı 9 yaşındaki kızım 3 sınıfa gidiyor epilepsi hastası 2 yaşında Bebegım var yardımlarınızı bekliyorum

 26. Avatar of Güzel Güzel dedi ki:

  Öğrenci parası ihtiyacım var

 27. Avatar of Zeynep bulut Zeynep bulut dedi ki:

  Ünüversite 1 sınıfa gidiyorum 15 burslu para yardımı istiyorum

  1. Avatar of Saadet Altunay Saadet Altunay dedi ki:

   İki çocuk annesiyim 9 yaşında çocuğum engelli anasınıfına giden oglumvar ihtiyaç masraflarimiz çok kirada oturuyoruz eşimin belinde pilatin var inşaat işçisi geçen yıl pek calisamadi yardım desteği istiyorum lütfen

 28. Avatar of Yesim Yesim dedi ki:

  Iki cocuk annesiyim ihtiyaclaeini karsilayamiyorum cok zor dueumdayim

 29. Avatar of Ebru Ebru dedi ki:

  2 iki çocuk annesiyim yardıma ihtiyacım var çocuklarım için yardım istiyorum kızım lise öğrencisi oğlum orta okul öğrencisi yardım bekliyorum

 30. Avatar of Melike bayhan Melike bayhan dedi ki:

  3 çocuk okutuyorum malum hat şartları zor yardımcı olursanız sevinirim

 31. Avatar of Rahmi Rahmi dedi ki:

  Köyde yaşıyorum acikögretim lise öğrenciyim kpss ortaögretim sınavına gircem ama yeterli kaynaklar alacak durumum yok lütfen yardım edin gelirim yok ve şeker hastasıyım ilaclarimi anlamıyorum sağlık güvencem yok ve insulin Kullanıyorum lantus ama oda bitti ve rahatsızlanıyorum ve maddi durumum olmadığı için mağdur durumdayım….

 32. Avatar of Nurya Nurya dedi ki:

  Üniversiteye giden oğlum için yardım istiyorum hiç olmazsa kira yardımı lütfen

 33. Avatar of Şeref Karagül Şeref Karagül dedi ki:

  Ger çekten ihtiyaç var gelirim az yetmiyor çocuklar okuyor

 34. Avatar of Şeref Karagül Şeref Karagül dedi ki:

  Ger ekten ihtiyaç var gelirim az yetmiyor çocuklar okuyor

 35. Avatar of Halil Halil dedi ki:

  Bu yardım neden maddi durumu olmayan kişiye vermiyorlar

 36. Avatar of Melisa Melisa dedi ki:

  Çok para ihtiyacım var çünkü fakirim

 37. Avatar of Merve Merve dedi ki:

  İki tane çocuğum okula gidiyor okul ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz borcumuz var zorlanıyoruz yardım edecek hayırsevere ihtiyacımız var yardım istiyorum lütfen

 38. Avatar of Selma Selma dedi ki:

  Eşim engelli..3 tane çocuğum var yardım istiyoruz

 39. Avatar of Mehmet Öcalan Mehmet Öcalan dedi ki:

  İki öğrencim var masraflarını karşılayamıyor um lütfenn yardım edin lütfen

  1. Avatar of Şeref Şeref dedi ki:

   Çalış

 40. Avatar of Cenk Cenk dedi ki:

  MS hastasıyım 2 çocuğum var okullar açılmadan destek olursanız ailece mutlu olacağız. Şimdiden teşekkürler

 41. Avatar of Sevgi kaçmaz Sevgi kaçmaz dedi ki:

  Değerli yardım severler eşim asgarî ücretle şoför olarak çalışıyor.ben ev hanımıyım 3 çocuğum var.oglum 15 yaşında denizcilik lisesini kazandı lise öğrencisi.bir kızım ilkokul biride anaokuluna başladı bu yıl.egitim masrafımız çok.evimiz kira durumum yok.cocuklarimin okuması için sizlerden destek bekliyorum saygılar.

 42. Avatar of Melis Melis dedi ki:

  Universite sonucum açıklandı kazandım ama okuyamıyorum ailemin durumu kötü yardımcı olun lütfen 🙏

 43. Avatar of Hasan Demir Hasan Demir dedi ki:

  Sayın yardım severler ben 56 yaşında ağır bel fıtığı ameliyatlı ayile geçimi tamamen sırtında olan biriyim eşim ve anne babadan ayrı 9 ve 10 yaşlarında erkek ve kız iki torun sorumluluğu bulunmamaktadır sağlık ve yaşımdan dolayı düzenli bir işim ve geçimimi sağlayacak herhangi bir gelirim yoktur yıllardır elektrik su faturası dahi odiyemiyorum siz sayın hayır severlerden sadece arzum ilk okula gitmekte olan iki torunumun okul giderleri üniforma çanta kırtasiye giderleri için destek olmabilmeniz gerçekten imkanım olsaydı da yardım istemek yerine yardım eden olsaydım (torunlarimin babası yn oğlum üç yıldır cezaevinde yatmakta)bana destek olursanız size minnettar kalırım saygılarımla

 44. Avatar of Naz’miye Naz’miye dedi ki:

  2 çocuk annesiyim çalışmıyorum çocuklarım okuyor İstanbul’da kimsem yok rahatsızlıklarım var kiram faturalarım duruyor lütfen yardımcı olun

  1. Avatar of Songül B***** Songül B***** dedi ki:

   3 öğrencim var masraflarını karşılayamıyorum lütfen yardım edin

 45. Avatar of Fatma Fatma dedi ki:

  Benım babam görme engelli 2 gözü de görmüyor 2 kisi unuversteye okucaz yardımcı olursanız sevinirim

  1. Avatar of Meral Meral dedi ki:

   Kızımı üniversiteye gönderecek çok madurum kızımı okutmak için para yardımı verin lütfen Allah rızası için çalışanım yok eşim hasta calismiyor

   1. Avatar of Harika Harika dedi ki:

    İki tane öğrencim var bir ilkokul biri ortaokul bir de 6 aylık bebeğim var lütfen yardımcı olun çocuklarımın eğitim desteği istiyorum yar dım yar dım yar dım lütfen

 46. Avatar of yahyaturanalp yahyaturanalp dedi ki:

  Okul masrafları almam için param yok

 47. Avatar of Hayrunisa Hayrunisa dedi ki:

  Ben bir hafızlık öğrencisiyim ablam üniversite ye gidecek ins. Ve babam in aldığı maaş asgari ücret hiç bir şekilde kolay geçim sağliyamiyoruz. Sırf para sıkıntısından dolayı ablam adana ve memleketimiz Niğde haricinde başka bir şehir yazamadı. Bir de küçük kardeşim var ilkokul 1 e başlıyacak masraflara oda eklenirse yani gerçekten paraya ihtiyacımız var lütfen yardımcı olun

 48. Avatar of Güzide Güzide dedi ki:

  5 çocuğum var 4 tanesi okula gidiyor 3tanesi orta okula gidiyor 1tanesi ilk okula okul ihtiyacını karşılayamı yorum bize yardımcı olun derste geri kaldılar sadece bir telefon var tablet verin bize yardımcı olun

 49. Avatar of Nehir Nehir dedi ki:

  Ben REŞİT CAN ORTAOKULUNDAN 5-B Sınıfına gidiyorum çok borcum var borçlarımı ödemek ve ihtiyaçlarımı karşılamak için yardım parası istiyorum allah peygamber için bir yardım parası verin

 50. Avatar of Nehir Nehir dedi ki:

  Allah peygamber için bir yardım parası verin lütfen nolur

 51. Avatar of Nehir Nehir dedi ki:

  Nolursunuz yardım parası verin ben 5-B sınıfındayım ihtiyçlarımı ödemek için yardım parası istiyorum nolur lütfen birsürü borcum var

 52. Avatar of Nehir Nehir dedi ki:

  Nolursunuz artık bir yardım parası verin allahı seviyorsanız

  1. Avatar of Nehir Nehir dedi ki:

   Bizi görmüyorlar

 53. Avatar of Barış Barış dedi ki:

  Merhaba ben bu sene maddi durumlardan dolayı okulu lise 3 te bırakmak zorunda kaldım okumayı o kadar sevmeme rağmen gidemedim lütfen görün artık

 54. Avatar of Hakan öngör Hakan öngör dedi ki:

  Sayın bakanlığımız iki okuyan çocuklarım için öğrenci para yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin Allah rızası için

 55. Avatar of Fevziye Nedret harc Fevziye Nedret harc dedi ki:

  2 çocuğum var çalışmiyorum sigorta yok 4 bobrekliyim sol böreğim curudu alıncak çocuklarım için yardım talep ediyorum

 56. Avatar of Mehmet şirin sert Mehmet şirin sert dedi ki:

  Üniversite öğrencisiyim babam çalışmıyor maddi sıkıntıdayım paraya çok ihtiyacım var

 57. Avatar of şukran şukran dedi ki:

  merhaba bende kirada oturuyorum çocuklarım küçükler bitanesi okuyor been yardım istiyorum çocuğum icin

 58. Avatar of Mehmet Emin Mehmet Emin dedi ki:

  Mağdur

 59. Avatar of Muhammed arab Muhammed arab dedi ki:

  Yardım için sağolun

 60. Avatar of pevrul karakaya pevrul karakaya dedi ki:

  esim ve ben engelliyiz ben kendim kalp hastasiyim cocuk larim iytiyacini alamiyorum kira vermekte zorluk cekiyoruz maddi manevi yardim edilmesini istiyoruz

 61. Avatar of pevrul karakaya pevrul karakaya dedi ki:

  esim ve kendim engelliyiz ben kalp hastasiyim 3cocugum var maddi manevi yardim edilmesini istiyoruz

 62. Avatar of miraç yıldız miraç yıldız dedi ki:

  3kardesiz canlı dersler giremiyoruz

 63. Avatar of Nevin Nevin dedi ki:

  3 tane yetimin var 3 de okuyor evim kira çocuklarımın eğitim yardımı için yardımcı olursanız sevinirim

 64. Avatar of Emine bal Emine bal dedi ki:

  Benimde 3 cocuğum var eğitimleri icin paraya ihtiyacim var

 65. Avatar of Emine bal Emine bal dedi ki:

  Benimde iki cocuğum var egitimi icin paraya ihtiyacimiz var bana yardimci ola bilirmisiniz

 66. Avatar of Pelşin Pelşin dedi ki:

  Öğrenciyim yardima ihtiyacım var kitap alamıyorum yol parası, yemek parası ödeyemiyorum

 67. Avatar of Hayat Hayat dedi ki:

  Merhabalar benim de üç çocuğum var okuyorlar bazen yetişemiyoruz okumalrini çok istiyor

  1. Avatar of Muhammed arab Muhammed arab dedi ki:

   Yardım için sağolun

 68. Avatar of Ziya Ziya dedi ki:

  Merhaba ben ziya taşdelen benim 4 öğrencim var hepsine alamıyorum okul malzemelerini bu sene her şey pahalı olduğu için bana da bir yardım desteği yapsanız çok iyi olur eğer verirseniz allah sizden razı olsun gene de siz bilirsiniz

 69. Avatar of İmam çelik İmam çelik dedi ki:

  Benim 2 çocuğum var ikiside okula gidiyor bana yardımcı olurmusunuz

 70. Avatar of HAYRİYE HAYRİYE dedi ki:

  Bize Şartlı eğitim öğrenci yardım parası lazım Çok ihtiyacımız var

 71. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  .BENİM.

 72. Avatar of Mehmet Mehmet dedi ki:

  Benim ışimyok evkiramıveremiyorum 3cocuk var kışlık elbisem alamıyorum cocuklarımınisteklerini.alamıyorum.botbile.alamadım.ayak.kapısını.alamıyorum

 73. Avatar of Kadir durna Kadir durna dedi ki:

  Okuyan 2 çocuğum var onlara maddi yardımcısı olursanız sevinirim eşimde benden engelliyiz engelli maaşımız yetmiyor yardımcı olursanız sevinirim allah razı olsun

 74. Avatar of Özlem Özlem dedi ki:

  Destek yardim öğrenciyim okumuyorum babam hasta çalışmiyor evde 3 aydir yardim destek nolursunuz annem hasta 8 senedir yatakta yatio piskolojik Hastası ilacini alamioz

 75. Avatar of Özlem Özlem dedi ki:

  Öğrenciyim okumuyorum annem hasta yatıp yatakta babam calismio ben okulu cok seviyodum okumak benimde hakkimdi her gencin bi hayaliydi yardim edin nolur

  1. Avatar of Zeynep Zeynep dedi ki:

   Benim eşim çakışmıyor ıkı tane ogrencım var bana iş vermiyorlar lise mevzunu olmadıgım ıcın kıracıyım yardım olmak ısteyenden Allah razı olsun 🤲