Devlete Elektrik Satmak (Güncel Alım Fiyatı)

Güneş ve rüzgar paneli kurarak devlete elektrik satmak karlımı? Devlet elektrik alım fiyatları yazımızda..

Devlete Elektrik Satmak (Güncel Alım Fiyatı)

Elektrik üretiminin desteklenmesi amacıyla birçok güneş tarlasına, kendi elektriğini kendi üreten girişimcilere özel hibe destekleri ve teşvikler verilmeye devam ediyor. Güneş tarlalarında kendi ürettikleri enerjilerini devlete elektrik satmak ve buradan para kazanmak isteyenler tarafından araştırılan Devlete elektrik satmak alım fiyatı, Devlete elektrik satış fiyatı 2022 ne kadar oldu, lisanssız elektrik üretimi satış fiyatı ne kadar, devlet elektrik alım fiyatı, güneş enerjisi elektrik satış fiyatı, HES elektrik satış fiyatı tüm merak edilenler yazımızda yer almaktadır. 

Devlete elektrik Satmak için ne yapılmalıdır. 10 kw elektrik satışı ne kadar kazandırır, Güneş enerjisi elektrik üretimi ve satışı için nereye başvurulmalıdır, güneş enerjisinden elektrik üretimi devlet teşviki nelerdir, çatıda elektrik üretimi maliyeti ve kazancı ne kadar, lisanssız elektrik Üretimi satış fiyatı bu yıl ne kadar oldu, güneş enerjisi elektrik üretimi maliyeti tüm hesaplamalar ve merak edilenleri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Güneş Enerjisinde Mini YEKA Yarışmaları Devam Ediyor

Güneş enerjisinde mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) yarışmalarına ilişkin program kapsamında 24-27 Mayıs’ta toplam 740 megavat kapasite tahsisi için 55 yarışma gerçekleştirilecek.

Koronavirüs nedeniyle ertelenen yarışmalar yeniden yapılamaya başlayacak.

Güneş enerjisinde mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları YEKA olarak, 24-27 Mayıs’ta 740 megavat kapasite tahsisi için 55 yarışma yapılacak. Mini YEKA GES projeleriyle Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde toplam 1000 megavat güneş enerjisi kapasitesi oluşturulması amaçlanıyor.

Bakanlıkta düzenlenecek yarışmalara başvuru sahipleri en fazla iki yetkili temsilciyle katılabilecek. Yetkili temsilcilerin imza sirküleri, yetki belgesi, vekaletname, şirket kaşesi ve HES kodlarını kampüse girişte hazır bulundurması gerekecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca düzenlenen yarışmalar, kilovatsaat başına 35 kuruş tavan fiyat üzerinden açık eksiltme usulüyle yapılacak.,

Güneş Enerjisi Santrali Kurmak Karlı mı?

Güneş enerjisi santrali kurmak karlı mı? bu sorunun cevabı en çok araştırılan konulardan biridir. Günümüzde pek çok güneş tarlası yatırımı yapılmaya devam ediyor.  Çatıda, tarlada panellerden üretilen elektriği  devlete satmak son dönemlerin en karlı yatırım araçlarından biri halinde geldi. Devlete elektrik satmak istiyorum diyenleri duymuşsunuzdur. Artık günümüzde birçok girişimci bu yeni iş fikrini hayata geçirerek güneş tarlalarından ve çatılarda kurdukları sistem ile artık kendi elektriklerini üreterek bunu devlete satarak para kazanabiliyor.

Güneş tarlalarında ve çatılarda üretilen elektrikler yatırımcılara karlı bir yatırım olarak geri dönüyor ve 3-5 yıl satın alma sözleşmesi yapılarak yatırımcı zarar etmeden para kazanabiliyor. 3 ila 5 yıl boyunca Kamu ile yapılan sözleşme ile devlet tarafından satın alınan elektrik yatırımcıya yaptığı yatırımı geri dönüş sağlarken bir taraftan da zarar etmesi engellemektedir.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Maliyeti 2022

Devlete elektrik satmak için gerekli tüm prosedür ve anlaşmaları yapan kişilere verilen devlet teşviki ile 1 mv GES tesisi kurabilir bu işten para kazanmaya başlayabilir. Elektrik  üretiminde kullanılacak olan ekipmanların alımı ve tesisin kurulum maliyetini öğrendikten sonra bu işe yatırım yapmaya sizde başlayabilirsiniz.

Devlete elektrik satarak alım fiyatlarının değişip değişmeyeceği konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekmektedir çünkü her yıl yenilenebilir enerji devlet alım fiyatları ve GES teşvikleri 2022 yılında da farklılık gösterecektir.

Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi Devlet Teşviki 2022

Elektrik üretimine devlet destekleri GES projelerine teşvik ve hibelerinden yararlanarak birçok girişimciye bu yıl da destekler verilmeye devam ediyor. GES teşviklerinden yararlananlar son yıllarda devletin arsa ve arazilerine özel tarlalarına kurdukları güneş panelleriyle elektrik enerjisi üretimi yapmaktadır. Güneş tarlaları olarak bilinen bu arazilere güneş panellerinden enerji üretimi yatırımcıların günümüzün en trend mesleği haline gelmiştir.

Yenilenebilir güneş enerjisine yatırım yaparak elektrik üretim için destek almak isteyen girişimcilere tarafından araştırılan güneş enerjisi Elektrik Üretimine Devlet Destekleri GES Projelerine Teşvik ve Hibe nasıl alınır, tesis kurulumu  nelerin tamamlanması gerekiyor isterseniz şimdi bunları sırasıyla  anlatalım;

 • Öncelikle güneş panellerinin kurulacağı arazinin tespiti ve seçimi yapılmalıdır,
 • Kurumlardan açılım ve üretim için gerekli olan tüm izinlerin alınması ikinci adımdır.
 • Güneş enerjisinden elektrik üretimi için şirketlere başvuru aşaması ve son olarak gerekli finansman ve kurulum aşamasından sonra tüm adımlar tamamlanmalıdır. Şimdi de tüm bu adımların detaylarını inceleyelim.

Öncelikle arazinin tespitini anlatacak olursak;

Ülkemizde en çok güneş alan bölge Güneydoğu Anadolu bölgesidir ve bu bölgeye gelen yıllık toplam güneş enerjisi diğer bölgelere göre daha fazladır. En az güneş alan yıllık toplam güneş enerjisi az olan bölge ise Karadeniz Bölgesidir. Bu da demek oluyor ki Güneydoğu Anadolu bölgesinde yapılacak yatırım ile Karadeniz Bölgesine yapılacak yatırımdan daha fazla elektrik üretilecek ve daha fazla miktarda enerji satılacaktır. 

Arazi tespit edilmesi aşamasında; hangi bölgede güneş enerjisi miktarı yüksek ise o yerde yatırım yapmak daha fazla kazandıracaktır. Yine arazinin güney cephesinde olması da güneşi daha çok alacağından panellerin güneye yatık olarak kurulumu ve enerjini nakil edilmesi için nakil hatlarında yakın olması gibi detayları da göz önünde bulundurarak arazi seçilmelidir. Arazinin sulak yerde olmaması, sulama kanalına ve verimli tarım arazilerinin ve trafo merkezlerinden uzak olması da oldukça önemlidir. Trafo merkezlerinden 20 kilometreden daha fazla mesafede bulunan arazilere lisanssız elektrik üretimi ruhsat verilmeyeceğinden ayrıca enerji nakil hatlarından trafoya elektrik taşıma işlemi maliyetli bir işlem olduğundan dolayı arsadan trafoya olan mesafeyi trafonun yerini öğrenmeniz gerekmektedir. Bu işlemi uydudan parsel sorgu sistemi üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Kurumlardan Alınması Gereken İzinler

Güneş enerjisi ile elektrik üretmek isteyen girişimciler öncelikle Tarım ve Orman Müdürlüklerinden izin almaları gerekmektedir. Tarımda verimli arazilerin yanına güneş tarlası kurmaya Tarım ve Orman Bakanlığı izin vermeyecektir. ÇKS’ye kaydı bulunan tarım arazilerinin bu amaçla kullanılması halinde devlet destekleri verilmeyeceğinden kurulum öncesinden mutlaka resmi prosedürleri yazışma ve izin işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir.

Tarım arazisine güneş enerjisi üretimi için tesis kurmak isteyenler öncelikle  Tarım İl/ İlçe Müdürlüklerine Başvuru dilekçesiyle müracaat ederek kurumdan gerekli incelemelerin yapılmasını talep etmelidir. Lisanssız elektrik üretimi için yapılacak başvurular sonrasında   Tarım İl/ İlçe Müdürlüklerinde görevli personel tarafından arazi ve arsanın gerekli incelemesi yapılarak sorun teşkil etmediği tespit edilirse lisanssız üretimin yapılabilir olması durumunun resmi evrak ile başvuru sahibine bildirilecektir.  Arazinin verimli olması halinde maalesef olumsuz cevap tarafınıza resmi evrakla haber edilecektir.

Lisansız elektrik üretimi için kullanılacak araziye kurulacak olan güneş panellerini kurulduktan sonra çevrede bulunan diğer arazilerin bütünlüğünün bozmaması gereklidir bundan dolayı arazinin durumu incelenir ve sorun teşkil etmemesi halinde kuruluma izin verilir.  İncelemeler yapılarak arazide 5403 sayılı kanun hükümlerine aykırı bir durumun olup olmadığı kontrol edilir bundan dolayı güneş panellerinin kurulacağını arsanın boş olması, verimli arazi olmaması ve içerisinde ürün olmaması gerekmektedir.  Bundan sonraki aşamada artık dağıtım yapan şirketlere başvuru yapılmalıdır.

Güneş enerjisinden elektrik üretimi için dağıtım yapan şirketlere başvuru aşamasını da anlatacak olursak;

Güneş tarlasından lisanssız elektrik üretimi yapan girişimci enerji dağıtım şirketlerine başvuru yapmalıdır. Güneş enerjisi elektrik üretimi ve satışı için yerel dağıtım firmasına yapılan başvurularda ilk dört süreç olan keşif, mühendislik, maliyet analizi ve başvuru süreçlerinin tamamlanması gereklidir.

İlk olarak kurulum alanına özel geliştirilen yöntemler ile ön Keşif, projenin verimlilik değerlendirmesi amacıyla mühendislik, yatırımın hızlı geri dönüşüm için mühendislik hesaplarına göre kurulum yapılacak enerji santrali ekipmanları ve yatırım bütçesi maliyeti analizi,  bağlantı görüşü için hazırlanan proje evrakları ile son olarak başvuru sürecinde gerekli müracaatlar yapılır tüm bu sürecin tamamlanması gerekmektedir. Dağıtım şirketlerine başvuru sırasından Lisanssız elektriğe izin belgenizi ve arsanın tapusunu verebilirsiniz. Dağıtım şirketleri tarafından talep edilecek evrakları hazırladıktan sonra yaptığınız başvurulara şirketler onay verecektir, ancak çevrede ki çok sayıda güneş tarlası bulunuyorsa talebinizi olumsuz değerlendirebilecektir. Sizde olumsuz yanıta aldanmadan güneş tarlasına yatırım işinden vazgeçmemeli, dağıtım şirketiyle anlaşmanın yolunu aramalısınız.

Güneş tarlalarının imar sınırları içindeki Belediye Başkanlıklarından da izin alınması gerekmektedir. Belediyeye yapacağınız başvurularda da bir takım evrakların hazırlanması gereklidir sonrasında TEDAŞ’ tan onay almalısınız. Projenin mutlaka mühendis tarafından hazırlanmış olması ve hazırlanan projenin TEDAŞ’a onaylatılması gereklidir. Proje aşamasında iken mutlak konusunda uzman bir mühendise projeyi hazırlatmanız izin aşamasından prosedürlere takılmadan ilerlemenizi sağlayacaktır.

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası EPDK Lisanssız Üretim konusunda örnek uygulamalara ulaşabilirsiniz.

Proje onaylatıldıktan sonra Belediye Başkanlıklarından izin alınmalıdır ve onay alma süresi uzun olacağından bu süre zarfında projede bir takım değişiklikler ve genelde, yol, duvar, vb gibi ilaveler yapmanız istenecektir. Belediyeden ne kadar kısa sürede izin alırsanız o kadar çabuk güneş tarlanızı kurarak para kazanmaya başlayabilirsiniz. İzin belgelerinin sürelerine dikkat etmeniz gerekmektedir. İzin aldıktan en fazla 2 sene içinde kurulumu tamamlamanız gerekmektedir 2 sene içinde kurulum yapılamazsa izin alma sürecini baştan başlatmanız gerekeceğinden aldığınız izin süresi için de güneş tarlanızı kurulumunu tamamlamanız gerekmektedir.

Elektrik Üretimine Devlet Destekleri GES Projelerine Teşvik ve Hibe Nelerdir?

Ülkemizde enerji verimliliğini  sağlamak amacıyla kamu kurumları tarafından hibe destekleri ve teşvikler sağlanmaktadır. Bu kurumlardan verilen hibe destekleri güneş enerjisi kurulumu için değil de enerji verimliliğini sağlamak amacıyla verilmektedir. Bu amaçla yapılan yatırımlar devlet tarafından desteklenmektedir. Bu amaçla kurulacak olan tesis en az %25’lik sermaye KOBİ tarafından karşılanması gerekmektedir.

Enerji verimliliğine yapılacak olan yatırımlar kapsamında günümüze kadar KOSGEB, TKDK kurumu ve Enerji Bakanlığı (VAP) gibi kuruluşlar tarafından destekler sağlanmış olup KOBİ’lere ve işletme sahiplerine hibe destekleri gibi birçok teşvik verilmiştir.

Kosgeb KOBİ’lerde Enerji Verimliliği Destekleri

KOSGEB kurumu da Kobilerde Enerji Verimliliği destekleri sağlıyor. Kosgeb Kobilerde Enerji Verimliliği destekleri olarak; detaylı ve ön etüt hizmetleri, VAP projesi (verimliliği arttırıcı proje destekleri) için danışmanlık ve enerji yönetici eğitimi hizmetleri alanlarında destek sağlamaktadır. KOSGEB’in bu desteği 3 sene sürelidir. Güneş enerjisi desteklerinin üst limiti 30 bin lira geri ödemesizdir.

Ön Etüt Çalışmasında; (Ton eşdeğer petrol TEP)

 • 200-500 TEP için 1.500 TL
 • 501 ve üzeri için 2.000 TL

Detaylı Etüt Aşamasında;

 • 200-500 TEP için 15.000 TL
 • 501 ve üzeri için 20.000 TL

(VAP)Verimliliği arttırıcı proje destek miktarı

 • 200-500 TEP için 3.000 TL
 • 501 ve üzeri için 5.000 TL

Enerji Yöneticisi Eğitimi desteği;

 • 200 ve üzeri için 3.000 TL veriliyor. KOSGEB tarafından yürütülen projeleri inceleyebilirsiniz.

Kosgeb Güneş Enerjisi Destekleri linkinden başvuru şartları, müracaat aşaması ve diğer bilgileri buradan öğrenebilirsiniz.

TKDK Güneş Enerjisi Teşvikleri 2022

Halen gündemde olan TKDK Güneş enerjisi teşvikleri IPARD ve IPARD2 adı verilen destek programlarıyla verilmektedir. Devlete elektrik satmak için teşvik sağlayan TKDK çağrı ilanlarına  hazırlayacakları projeler ile başvuruda bulunanlar dönem dönem güneş tarlası kurulumu için teşvik ve hibe destekleri alarak yatırım yapabilirler. TKDK  destek verilen iller  listesine içeriğimizden göz atarak bu illerdeki girişimcilerin hazırlayacakları projelerin Kurum tarafından onaylanması halinde hibe destekleri sağlanacaktır.  TKDK 9. Başvuru Çağrı İlanına projeleri ile başvuranlara GES başvurularında ise yüzde 65 hibe desteği verilecektir. Çağrı ilanı için; Çiftçilik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Başvuru Çağrı Rehberine göz atabilirsiniz.

Yenilenebilir Enerji Tesislerinde Jeotermal, biyokütle, mikrokojenerasyon (elektrik üretimi veya ısı üretimi için) 5 mv kapasiteye kadar olan yenilenebilir enerji yatırımları (mikro-kojenerasyon yatırımları için 100 kWe’ye kadar) desteklenecektir. TKDK ya başvuran kişinin başvuru paketi ile birlikte, şebekeye bağlantının mevcut olduğunu onaylanan ve yetkili kurum tarafından verilen elektrik dağıtım şirketleri, organize sanayi bölgeleri, Türkiye Elektrik Dağıtım Şirketi TEDAŞ vb. bir doküman veya sertifika sunacaktır. Başvuru sahibi nihai ödeme talebi paketi ile birlikte ilgili makamlar tarafından verilen geçici kabul tutanağını sunacaktır.

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV’nin Yeni Çevre Destekleri)  Enerji Verimliliği, Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Destekleri

TGV enerji verimliliğinin arttırılması ve yatırım yapacak olan girişimcilerin önündeki finansman zorluklarının ve engellerini aşılması amacıyla enerji verimliliği yatırımlarını 1.5 sene boyunca destekler. TTGV tarafından verilecek destek miktarları ise en fazla 1 milyon amerikan doları destek sağlanırken, alt sınır 100 bin amerikan dolarıdır. TTGV projenin bütçesinin en fazla yarısına kadar %50 faizsiz kredi verebilmektedir. Sağlanacak finansman desteğinin ilk 1 yılı geri ödemesiz geri ödeme süresi 4 yıldır. Krediden faiz alınmamaktadır. 4 yıllık süreçte ödenen kredi 36 taksitle geri ödenmektedir.

Avrupa Birliği KOBİ tanımına uyan yani 250’den az çalışanı ve yıllık satış hacmi 50 milyon euro  veya aktif büyüklüğü 43 milyon euro altında) işletmeler TurSEFF Yenilenebilir Enerji finansmanından yararlanabilir.

Turseff tarafından enerji verimliliği alanlarında müşterilerin ihtiyaçlarına göre finansal destek sağlamaktadır. Kredinin finansmanı (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) tarafından krediler ortak bankalar tarafından verilir.

Devlete Elektrik Satmak (Güncel Alım Fiyatı)
BAŞVURU SÜRECİ

Hangi projeler finanse edilir merak edenler için; Yenilenebilir Enerji olarak aşağıda sıraladığımız projeler finanse edilir. Bu projeler;

 • Biyokütleden termal- elektrik, çöp gazı,
 • Rüzgar enerjisi projeleri,
 • Elektrik üretimi için atık su çamuru kullanımı,
 • Küçük ölçekli nehir tipi hidroelektrik santralleri,
 • Güneş enerjisinden elektrik üretimi projeleri (saha tipi, çatı tipi),
 • Jeotermal ısı pompaları veya
 • Jeotermal enerji santrallerini kapsamaktadır.

Detaylı bilgi almak için TurSEFF‘den alabilirsiniz

TurSEFF Hakkında Genel Bilgiler

 • TurSEFF bir devlet desteği değildir, veya bankaların destek mekanizması değildir. 
 • TurSEFF, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından geliştirilip uygulanmakta olan bir kredi ve leasing programıdır. 
 • TurSEFF kapsamında firmalara ve belediyelere sağlanan finansman, TurSEFF anlaşmalı banka veya leasing kurumlarından, kredi veya leasing olarak tahsis edilir. 
 • TurSEFF kapsamında, anlaşmalı banka veya leasing kurumlarımızdan kredi veya leasing kullanan faydalanıcılar, TurSEFF’in “teknik desteklerinden” faydalanırlar. Bu Teknik destekler; mühendislik, finans ve proje geliştirme gibi konularda bilgi paylaşımı içeriğiyle verilen ön danışmanlıklardır. Faydalanıcılar bu danışmanlık için ücret ödemezler. Bu bilgi paylaşımı/ön danışmanlık destekleri Avrupa Birliği tarafından sağlanan desteklerdir. Destek kapsamı bundan ibarettir.
 • Güncel TurSEFF anlaşmalı banka ve leasing kurumları www.turseff.org adresinde almaktadır. 
 • Son faydalanıcının alacağı kredi ve/veya leasing finansmanının finansal koşulları banka/leasing kurumlarına göre değişiklik gösterebilir ve bu kurumların kendi inisiyatifindedir. TurSEFF İnternet sitesinde ve/veya tanıtım materyallerinde TurSEFF finansmanının teknik kriterleri yer almaktadır. 

Güneş Enerjisi Devlet Alım Fiyatları 2022

Yenilenebilir enerji (elektrik) devlet alım fiyatı güncellenmiştir.  Lisanssız elektrik Üretimi satış fiyatı bu yıl ne kadar olduğunu merak edenler; devlet tarafından Güneş enerjisi sistemleri GES ile üretilen enerjilerin bir bölümünün satın alınması garanti altına alındığından Devletin elektrik enerjisini belirli miktarlarda satın aldığı bilmelidir. Araştırmalarımıza göre güneş enerjisi elektrik üretimine dayalı elektrik üretimi için kw başına elektrik satışı fiyatı  belirlenen miktar üzerinden satılmaktadır. Girişimcilerin ürettikleri elektrik enerjisini satın almak için garanti veren Devletimiz alım fiyatlarının oranlarını ve Devletin KW başına ne kadar ödeme yapacağını Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik, tebliğname ve yasal düzenlemeler ile belirlemektedir.

Bu konuda öncelikle  Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmeliğin Uygulama Tebliğinin 23. maddesini inceleyerek tüm detayları öğrenebilirsiniz. İhtiyaç fazlası enerji miktarının satın alınması hususu anlatılmaktadır.

Güneş enerjisi hibe desteği 2022 ve rüzgar paneli destekleri hakkında bilgi almak için yazımızı inceleyebilir. Devletin yenilenebilir enerji üretimi için verdiği desteklerden yararlanabilirsiniz.

Güneş Enerjisi Elektrik Satış Fiyatı 2022

Devlete elektrik satış fiyatı, üretilen elektriği satmak istediğiniz de ise satış tutarı kw başına 35 kuruş civarı, Lisanssız elektrik üretimi satış fiyatı 54 Kuruştur. 3 KW sistem verileri ile evler için her kwh enerjiyi 0.35 TL gibi bir rakam ile satarsınız. Örneğin; 500 kW üretim yaptınız 100 kW kullanıp geriye kalan elektriği satarsanız ne kadar getiri sağlar; 500 kwh üretip 100 kwh saat tüketince geriye kalan 400 x 0,36 TL kadar kazanırsınız.

Elektrik Toptan Satış Fiyatı 2022

Yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik enerjisi üretimi amaçlı kullanımına ilişkin Kanun kapsamında her yıl Türkiye ortalama elektrik toptan satış fiyatı yılı içerisinde ülkede uygulanan ve EPDK tarafından hesap edilen elektrik toptan satış fiyatlarının ortalamasını belirlenir. Yenilebilir enerji kaynaklarının elektrik enerjisi üretimi amaçlı kullanımına ilişkin kanun mevzuatı yayınlanmıştır. Geçtiğimiz yıl fiyatı 26,63 Krş/kW’dir.

Çatıda Elektrik Üretimi Maliyeti Kazanç Hesaplama

26,63 Krş/kWh devletin elektrik alış fiyatıdır 36 /kWh kuruş da sattığı fiyattır. Vergilerle toplam 60 kuruşa vatandaşa aktarılır. Ortalama bir ev, yaklaşık 8-10 kWh arası elektrik tüketir. Ortalama ev tipi panellerin güç kapasitesi yaklaşık 275 -300 W arasındadır .Günde 1 saat güneşlenme halinde 275 W’lık paneliniz 0,27 kW elektrik üretir. 7 saatlik ortalama güneşlenme baz alınırsa 1,89 kW elektrik üretilmiş olacaktır.

Yaz aylarında ve sıcak havalarda fark edecektir ancak kışın da elektrik üretimine devam edilir. 1 panel 1,89 kW ise 15 panel 28,35 kW 8,35 kW kendi kullanımına 20 kW devlete satış olarak düşünürsek devlete aylık 600 kW satış yapmış olacaktır. Yani 159 lira. Ancak 8 W lık kullanımı da 60 kuruşa almadığı için ordan da karı var. 150 lira da ordan cebine kalıyor. Ortalama 309 lira yapar. Senede 3711 lira yapıyor.

Yorumlar

 1. Avatar of Yunus Yunus dedi ki:

  Merhaba yaklaşık 200 bin tl civarinda sermayemiz var tarla kurmayi düşünüyoruz devletten ne kadar destek alabiliriz

 2. Avatar of Hilla Hilla dedi ki:

  Merhaba şuan hazır olarak bu iş için sermayem ve yer imkanım var. Ges devlet teşvikleri devam ediyor mu çoğu araştırmada yok diyor. Bilgi verirseniz çok sevinirim
  Teşekkürler.

 3. Avatar of Fırat Höke Fırat Höke dedi ki:

  Merhabalar. 23 yaşındayım yeni mezunum. Antalya da yasıyorum ve memleketim Yozgat. Tarla imkanım var. Çokta olmasa da biraz yatırım yapacak bütçem var. Devlet desteği alma şansım var mıdır? Bilgisi olan mail üzerinden iletişim kurarsa sevinirim.

  1. Avatar of Mahmut Mahmut dedi ki:

   Kardeşim ben ciftciyim
   4 ayda kullandığım elektriğe Tedaş 400 bin TL yazıyor
   Ama aynı elektriği yaparsam ve TEDAŞa verirsem dört ayda benden iki bin TL’ye alacak. Ulan 200 katını niye bize yazıyorsunuz o zaman. EPDK buna ne diyor peki , bir formül cikarsinda aydınlatsın bizi

 4. Avatar of E.E. E.E. dedi ki:

  detayli aciklamaniz icin tsk ederim, bu tarz buyuk projeler icin ortak olarak girme imkani varmi? yurt disinda kaliyorum, zamanim yoktur bu tarz isle ugrasmak icin lakin elimdeki bi miktar paranin bir bölümünü bu tarz ise yatirim yapmak istiyorum.

  1. Avatar of Ali44 Ali44 dedi ki:

   Merhaba tabiki ortak olarak bu iş
   Yapılır herşey tarla
   Kiralamasini ve TKDK dan hibe alınır bana ulaşın

   1. Avatar of Vedat ŞAKİR Vedat ŞAKİR dedi ki:

    Merhaba,bu işin maliyeti nedir ne kazandırıyor bilginiz var ise açıklama yaparsanız sevinirim
    iyi günler

  2. Avatar of Ahmet KARABACAK Ahmet KARABACAK dedi ki:

   Ben de eşimin adına ges projesi kurmak istiyorum 3500 4000 adet tanel miktarı ile arazim mevcut tek korkum banka kredisi çıkarmı ciksada kurdum sistemden ödemelerini karşılayan bilecekmiyiz elektrik alım bedeli 35 kuruş klavat başına son gelen düzenlemede fiyatları baya Bi aşağıya çektiler güvenilir ortak olursa neden olmasın u devirde güven arayipda bulunmayan bir şey.