Devlet Destekli

Köye Dönüş Projesi 2020 Devlet Destekleri

Ayrıntılar haberimizde..

Köye Dönüş Projesi 2020 Devlet Destekleri

Köye dönüş projesi köye kesin dönüş yapacak çiftçi ve üreticilere hibe desteği vermeyi amaçlıyor. Köye dönüş projesi ile kapsamında 15.000 gencimize 30’ar bin lira hibe verilirken, bu destekten sadece ve sadece köye dönüş yapan üreticiler, çiftçiler ve gençlerimiz faydalanmaktadır.

Yaş Sınırı Olması Bekleniyor

Daha evvel de pek çok kişinin faydalandığı köye dönüş projesi Milli Tarım Projesi nin içeriğinde bulunuyor. Bu yıl yine köye dönüş kredisinin gençler için verileceği ve 24 ile 30 yaş arasında bir uygulama sınırı belirleneceği değerlendiriliyor. Daha evvel yaş sınırı 27 olarak belirlenmişti. İlerleyen yıllarda da binlerce genç çiftçimize projeleri karşılığında 30 bin lira köye dönüş hibesi verilecek. Köye dönüş kredileri ve devlet destekleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Tarım ve Hayvancılık Alanında Ödenecek

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde yaşayan, işsiz olan, geçimini sağlamak için mücadele veren birçok gencimizin köye dönüş yaparak geçimini sağlayacak bir mesleğe sahip olması, milli ekonomiye katkıda bulunması, üretim sektörüne fayda sağlaması ve Tarım ve Hayvancılığa yatırımı ile yerli üretimin desteklenmesi amaçlanıyor. Ülkemiz tarımsal ve hayvansal ürünleri dış ülkelerden ihraç etmek yerine, süt ve bakliyatların ülkemizde üretilmesi ile dışa bağımlı olmayan bir ülke haline gelmesi hedefleniyor.

Köye Dönüş Projesi Kapsamında Gençler İş Planı Hazırlayacaklar

Proje ile ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı hiçbir çiftçimizden danışmanlık ve proje parası alınmayacağı belirtti ve genç çiftçi adında kurulan bir internet sitesinden çiftçilerimiz projelerini seçerek başvuruda bulundular. Bu sayede, hiçbir üretici ve köye dönecek gencimiz, 3 kişiler ve firmalara para ödemek zorunda kalmadı. İleri ki yıllarda ödenecek hibe desteğininde yine bu şartlar altında verileceği, danışmanlara tarım ve hayvancılık projesi hazırlatmak zorunda kalınmayacağı tahmin ediliyor.

Proje ile ilgili açıklama yapan Bakan;

Genç Çiftçi Destekleme Projesi kapsamında düzenlenen bu programla 308 çiftçiye 3 bin 308 hayvan dağıtılacağını belirten Bakan projenin ülke genelinde 450 milyon liralık bütçe ile gerçekleştirileceğini bildirdi.

İş planında dikkat edilecek detaylar bulunulan bölgenin hayvancılık yapmaya elverişli olup olmaması, alınan destekleme ödemesi ile tüm ihtiyaçların karşılanabileceği ve daha sonra zorda kalınacak bir durum ile karşılaşılmaması, tarım yapılacak olan kuru ve sulak arazilerin olup olmadığıdır. Bu detaylar incelenecek ve destekleme ödemeleri buna göre yapılacaktır.

15.000 Gence 30’ar Bin Lira Köye Dönüş Hibesi

Her ilimize belirli kontenjanlar dahilinde Tarım ve Orman Müdürlüklerince belirlenecek ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak kotalar belirlenecek ve bu kapsamda ödeme yapılacak. Örneğin Ardahan ilimizde arıcılık yaygın değilse, bu ile arıcılık, Manisa’da koyun yetiştiriciliği az ise, bu ile küçükbaş hayvancılık, Van ilimizde büyükbaş hayvancılık az ise düve ve manda yetiştiriciliği gibi bir taksim yapılacağı değerlendiriliyor.

Köye Dönüş Projesi Henüz Tasarım Aşamasında

Milli Tarım Projesi için birçok uygulamaya sahne olacağı belirtilirken, koyun, inek ve tavuk yetiştiriciliği içinde destekleme miktarlarının arttırılacağı değerlendiriliyor. Yine 500 baş büyükbaş damızlık düve yetiştirenlere %50 hibe verilmesi gibi birçok gencimiz 30 bin lira tarım teşviki ile kendi işini kuracak ve köylere kesin dönüş yapacak.

Köye dönüş projesinden faydalanacak gençlerimizin, köylerde ikamet etmesi gerekeceği, bu kapsamda adres ve nüfus kayıtlarını projeyi yapacakları köye aldırmaları gerekeceği söyleniyor. Yine ÇKS sistemine kaydı bulunmayan gençler, ÇKS kaydı yaptıracaklar.

Köye dönen gençlerimize 30 bin lira hibe ile birlikte, küçük aile işletmelerine 30 gebe düve hibe edileceğinden söz ediliyor. Proje henüz Bakanlar kurulundan onay almasa da, Tarım ve hayvancılık konularına ciddi manada desteklerin verileceğinden bahsediliyor.

Başvuruda bulunan 12.500 çiftçimize 30’ar bin TL. hibe verilecek. Genç Çiftçi Projesi isimli haberimizden ayrıntılı bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bu anlamda köyüne dönerek tarımsal faaliyette bulunmak isteyen şahıslara destekleme ödemesi dışında nakliye masrafları karşılanmakta ve otobüs bileti dahi alınmaktadır. Proje kapsamında alacağınız destekleri küçükbaş, büyükbaş, kümes hayvancılığı ve salma tavuk işlerinde kullanabilirsiniz.

Köye Dönüş Hibe Şartları

Köye dönüş hibesi almak için;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 40 yaşını aşmamak,
 • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak,
 • Vergiden mükellef olmamak,
 • Esnaf ve sanatkar olmamak,
 • Daha önce herhangi bir kurumdan hayvancılık desteği almamış olmak,
 • Ücretli olarak düzenli bir işte çalışmıyor olmak,
 • Okur yazar olmak,
 • Örgün eğitim almıyor olmak gerekmektedir.

Açık öğretim ve uzaktan eğitim gören öğrenciler köye dönüş hibe başvurusunda bulunabilecektir. Bu şartları taşıyanlar, kimlik fotokopisi, konu ile ilgili herhangi eğitim alındıysa sertifika, diploma, faaliyet gösterilecek alan kira ise kira fotokopisi, size aitse tapu fotokopileri, Sosyal Güvenlik Kurumu‘ ndan alınacak olan sosyal güvenceniz olmadığını gösteren belge ile birlikte başvuru yapabilirler.

Köye dönüş hibesi kapsamında verilen destekler ile ilgili bilgi edinebilir ve yol ve ev projesi kapsamında verilen desteklerden yararlanabilirsiniz.

Sadece hayvancılık değil tarımsal konularda da destek sağlanmaktadır. Meyve bahçesi, aromatik bitkiler, seracılık, mantar yetiştiriciliği, fidan, fide ve tohum yetiştiriciliği gibi konular da proje kapsamında yer almaktadır.

Genç çiftçi projesi nin 2020 yılında verilmeye devam edip etmeyeceğini merak edenler bu içeriğimizden bilgi alabilir.

] }Yorumlar
 1. blank Ümit dedi ki:

  Ben 53 yaşındayım istanbulda ikametetmekteyim ayrıca bedensel engelli emeklisiyim maddidurumum olmadığı için burda durmaktayım eyer devlet ev yapanlara hibe yardım yapıyorsa ben gitmek ve evimi yapıp köyde yaşamakistiyorum burda evim kira bilgi vermenizi rica ediyorum

 2. blank Mevlüt çabuk dedi ki:

  Ben ist esenyurt köye dönüş projesinden yararlanmak için nereye muracak etmemiz gerekiyor

 3. blank Mahmut 02 dedi ki:

  Selamünaleyküm küçükçekmece halkalı memlekette gitmek istiyorum temeli olarak adiyaman madi sıkıntımız var yardım istiyorum

 4. blank Rıdvan dedi ki:

  Merhaba arkdaslae ben yaklasik 5 yıldır istanbulda calisyorum ve koyde babam yasiyor onun yanina donmek istyorum bu koye dönüş prejesinden yararlanmak icin ne yapmam gerek bilgi getirmişsiniz

 5. blank Göktuğ dedi ki:

  Bende köye dönmek ekip biçmek isiyorum sebze meyve yetiştirmek istiyorum elde avuçta olmayınca sadece hayal kuruyoruz bir türlü başvuru yapamıyorum

 6. blank Sinan dedi ki:

  Ben evimizde ahırımıda yaptım yollar açılırsa hemen gideceğim devlet bana ne gibi teşvik verecek ben 40 yaşındayım