Devlet Destekli

Köye Dönüş Projesi 2020 Devlet Destekleri

Ayrıntılar haberimizde..

Köye Dönüş Projesi 2020 Devlet Destekleri

Köye dönüş projesi köye kesin dönüş yapacak çiftçi ve üreticilere hibe desteği vermeyi amaçlıyor. Köye dönüş projesi ile kapsamında 15.000 gencimize 30’ar bin lira hibe verilirken, bu destekten sadece ve sadece köye dönüş yapan üreticiler, çiftçiler ve gençlerimiz faydalanmaktadır.

Yaş Sınırı Olması Bekleniyor

Daha evvel de pek çok kişinin faydalandığı köye dönüş projesi Milli Tarım Projesi nin içeriğinde bulunuyor. Bu yıl yine köye dönüş kredisinin gençler için verileceği ve 24 ile 30 yaş arasında bir uygulama sınırı belirleneceği değerlendiriliyor. Daha evvel yaş sınırı 27 olarak belirlenmişti. İlerleyen yıllarda da binlerce genç çiftçimize projeleri karşılığında 30 bin lira köye dönüş hibesi verilecek. Köye dönüş kredileri ve devlet destekleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Tarım ve Hayvancılık Alanında Ödenecek

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde yaşayan, işsiz olan, geçimini sağlamak için mücadele veren birçok gencimizin köye dönüş yaparak geçimini sağlayacak bir mesleğe sahip olması, milli ekonomiye katkıda bulunması, üretim sektörüne fayda sağlaması ve Tarım ve Hayvancılığa yatırımı ile yerli üretimin desteklenmesi amaçlanıyor. Ülkemiz tarımsal ve hayvansal ürünleri dış ülkelerden ihraç etmek yerine, süt ve bakliyatların ülkemizde üretilmesi ile dışa bağımlı olmayan bir ülke haline gelmesi hedefleniyor.

Köye Dönüş Projesi Kapsamında Gençler İş Planı Hazırlayacaklar

Proje ile ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı hiçbir çiftçimizden danışmanlık ve proje parası alınmayacağı belirtti ve genç çiftçi adında kurulan bir internet sitesinden çiftçilerimiz projelerini seçerek başvuruda bulundular. Bu sayede, hiçbir üretici ve köye dönecek gencimiz, 3 kişiler ve firmalara para ödemek zorunda kalmadı. İleri ki yıllarda ödenecek hibe desteğininde yine bu şartlar altında verileceği, danışmanlara tarım ve hayvancılık projesi hazırlatmak zorunda kalınmayacağı tahmin ediliyor.

Proje ile ilgili açıklama yapan Bakan;

Genç Çiftçi Destekleme Projesi kapsamında düzenlenen bu programla 308 çiftçiye 3 bin 308 hayvan dağıtılacağını belirten Bakan projenin ülke genelinde 450 milyon liralık bütçe ile gerçekleştirileceğini bildirdi.

İş planında dikkat edilecek detaylar bulunulan bölgenin hayvancılık yapmaya elverişli olup olmaması, alınan destekleme ödemesi ile tüm ihtiyaçların karşılanabileceği ve daha sonra zorda kalınacak bir durum ile karşılaşılmaması, tarım yapılacak olan kuru ve sulak arazilerin olup olmadığıdır. Bu detaylar incelenecek ve destekleme ödemeleri buna göre yapılacaktır.

15.000 Gence 30’ar Bin Lira Köye Dönüş Hibesi

Her ilimize belirli kontenjanlar dahilinde Tarım ve Orman Müdürlüklerince belirlenecek ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak kotalar belirlenecek ve bu kapsamda ödeme yapılacak. Örneğin Ardahan ilimizde arıcılık yaygın değilse, bu ile arıcılık, Manisa’da koyun yetiştiriciliği az ise, bu ile küçükbaş hayvancılık, Van ilimizde büyükbaş hayvancılık az ise düve ve manda yetiştiriciliği gibi bir taksim yapılacağı değerlendiriliyor.

Köye Dönüş Projesi Henüz Tasarım Aşamasında

Milli Tarım Projesi için birçok uygulamaya sahne olacağı belirtilirken, koyun, inek ve tavuk yetiştiriciliği içinde destekleme miktarlarının arttırılacağı değerlendiriliyor. Yine 500 baş büyükbaş damızlık düve yetiştirenlere %50 hibe verilmesi gibi birçok gencimiz 30 bin lira tarım teşviki ile kendi işini kuracak ve köylere kesin dönüş yapacak.

Köye dönüş projesinden faydalanacak gençlerimizin, köylerde ikamet etmesi gerekeceği, bu kapsamda adres ve nüfus kayıtlarını projeyi yapacakları köye aldırmaları gerekeceği söyleniyor. Yine ÇKS sistemine kaydı bulunmayan gençler, ÇKS kaydı yaptıracaklar.

Köye dönen gençlerimize 30 bin lira hibe ile birlikte, küçük aile işletmelerine 30 gebe düve hibe edileceğinden söz ediliyor. Proje henüz Bakanlar kurulundan onay almasa da, Tarım ve hayvancılık konularına ciddi manada desteklerin verileceğinden bahsediliyor.

Başvuruda bulunan 12.500 çiftçimize 30’ar bin TL. hibe verilecek. Genç Çiftçi Projesi isimli haberimizden ayrıntılı bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bu anlamda köyüne dönerek tarımsal faaliyette bulunmak isteyen şahıslara destekleme ödemesi dışında nakliye masrafları karşılanmakta ve otobüs bileti dahi alınmaktadır. Proje kapsamında alacağınız destekleri küçükbaş, büyükbaş, kümes hayvancılığı ve salma tavuk işlerinde kullanabilirsiniz.

Köye Dönüş Hibe Şartları

Köye dönüş hibesi almak için;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 40 yaşını aşmamak,
 • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak,
 • Vergiden mükellef olmamak,
 • Esnaf ve sanatkar olmamak,
 • Daha önce herhangi bir kurumdan hayvancılık desteği almamış olmak,
 • Ücretli olarak düzenli bir işte çalışmıyor olmak,
 • Okur yazar olmak,
 • Örgün eğitim almıyor olmak gerekmektedir.

Açık öğretim ve uzaktan eğitim gören öğrenciler köye dönüş hibe başvurusunda bulunabilecektir. Bu şartları taşıyanlar, kimlik fotokopisi, konu ile ilgili herhangi eğitim alındıysa sertifika, diploma, faaliyet gösterilecek alan kira ise kira fotokopisi, size aitse tapu fotokopileri, Sosyal Güvenlik Kurumu‘ ndan alınacak olan sosyal güvenceniz olmadığını gösteren belge ile birlikte başvuru yapabilirler.

Köye dönüş hibesi kapsamında verilen destekler ile ilgili bilgi edinebilir ve yol ve ev projesi kapsamında verilen desteklerden yararlanabilirsiniz.

Sadece hayvancılık değil tarımsal konularda da destek sağlanmaktadır. Meyve bahçesi, aromatik bitkiler, seracılık, mantar yetiştiriciliği, fidan, fide ve tohum yetiştiriciliği gibi konular da proje kapsamında yer almaktadır.

Genç çiftçi projesi nin 2020 yılında verilmeye devam edip etmeyeceğini merak edenler bu içeriğimizden bilgi alabilir.

] }Yorumlar
 1. blank Ümit dedi ki:

  Ben 53 yaşındayım istanbulda ikametetmekteyim ayrıca bedensel engelli emeklisiyim maddidurumum olmadığı için burda durmaktayım eyer devlet ev yapanlara hibe yardım yapıyorsa ben gitmek ve evimi yapıp köyde yaşamakistiyorum burda evim kira bilgi vermenizi rica ediyorum

 2. blank Mevlüt çabuk dedi ki:

  Ben ist esenyurt köye dönüş projesinden yararlanmak için nereye muracak etmemiz gerekiyor

 3. blank Mahmut 02 dedi ki:

  Selamünaleyküm küçükçekmece halkalı memlekette gitmek istiyorum temeli olarak adiyaman madi sıkıntımız var yardım istiyorum

 4. blank Rıdvan dedi ki:

  Merhaba arkdaslae ben yaklasik 5 yıldır istanbulda calisyorum ve koyde babam yasiyor onun yanina donmek istyorum bu koye dönüş prejesinden yararlanmak icin ne yapmam gerek bilgi getirmişsiniz

 5. blank Göktuğ dedi ki:

  Bende köye dönmek ekip biçmek isiyorum sebze meyve yetiştirmek istiyorum elde avuçta olmayınca sadece hayal kuruyoruz bir türlü başvuru yapamıyorum

 6. blank Sinan dedi ki:

  Ben evimizde ahırımıda yaptım yollar açılırsa hemen gideceğim devlet bana ne gibi teşvik verecek ben 40 yaşındayım

 7. blank Engin dedi ki:

  Ben bu pırojeden faydalanmak isdiyorum faydalaamıyorum olmuyan bişeyi neden söylüyorlar bide yayınlıyolar ben gitmek isdiyorum ama hiç ilerleme yok ama ginede gidecem

 8. blank Arif dedi ki:

  İşsizim köye dönmek ve hayvancılık yapmak istiyorum ankarada oturuyorum

 9. blank Alime dedi ki:

  Kendimize ait tapulu yer şart mı devlet bize yer gösterse orda hayvancılık yapsak

 10. blank Erkan dedi ki:

  Istanbul esenyurt ikamet ediyorum. Maddi sıkıntılarım var. Kesinlikle köye gitmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

 11. blank ali dedi ki:

  koye donus kac yasakadar gecerli

 12. blank Ali dedi ki:

  Ben. İki aydir bi yerde calsiyorm isten ciktim suan koye gitsem hibe veririler mi

 13. blank Ferdi dedi ki:

  İşsizim ve memleketime dönmek istiyorum hayvancılık yapmak istiyorum

 14. blank Eyüp dedi ki:

  Merhaba ben Eyüp acar evli ve iki çocuk babasiyim İstanbul Pendik’te ikamet ediyorum ve geçinmeye yönelik bir takım sıkıntılarım var bu yüzden memleketime dönüp kendime iş kurmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 15. blank köye dönüş dedi ki:

  siz bu kafayla bir proje yapınbbaşarılı olun mücize olur memur beyler allah cc akıl fikir versin

 16. blank hibe köye dönüş dedi ki:

  kimsenin sorularına muatap yok

 17. blank Hayvancılık dedi ki:

  Koyun hibe destegi var mı

 18. blank 40 yaş ölüm yaşı mı bu ülkede??? dedi ki:

  40 yaşını aşana iş yok. Köye dönmek istese teşvik onu kapsamıyor. Parası olmayıp 40 yaşını dolduranlar için devlet toplu mezarlar hazırlasın. Gidip orda azraili bekleyelim.

 19. blank köye dönüş projesi 2020 dedi ki:

  köye dönüş projesi devam ediyormu ,devlet desteği varmı nasıl yararlanabiliriz,nereye başvuru yapıcaz…..

 20. blank Riyat tecimen dedi ki:

  İyi günler köyumde 27 dönümlük arazim var şehirden ve şehir insanlarindan b8ktigimdan dolayı koyume dönüp kendi işimi en fazla sevdigim hayvancılık meslegini yapmak ve devletime destek olmak istiyorum.
  Sizde inşallah bu mesajimi görüp yardimci olursunuz.
  Saygilarimla

 21. blank Mustafa gedik dedi ki:

  Dostlar hibe vermesin elimizden tutsun 300 versin 400 alsin 5 senede zengin olurum zengin pazartesi is basliyo sehirde suan koydeyim babamlara geldim gidesim gelmiyor ama yok karnim sehirde doyuyor elde yok avucta yok koylerimiz gocvermeye mecbur sehire ilgilenen varsa bi sesimi duysun

 22. blank Mustafa gedik dedi ki:

  Nice koyden sehire gocen genclerimiz var tut ellerinden getir koylerine 2004 koyden ciktim 2 inek goturduk pazara 350 sere zorlayarak sattik ey devlet oyumuda sana veriyom ankarada kapiciyim 1700 llye talim ediyom 3 cocuk zengine kiredi verecegine genclerimize ver parani batirmaz eti 40 lr yemeyiz 20 liraya yeriz dertliyim bukonuda yazdim benim guzel devletim ulkemi seviyorum ulkeme sevdaliyim

 23. blank Mustafa gedik dedi ki:

  Az once mesaj yarim kaldi devami parayi bana verme yanimda dur benim gosterdigim hayvani al hem ucuza hemde en iyisini aliriz sen verme devlet olarak 100 inek olsa tek bakarim tek sana hersene 100dana beni zengin edersin devlet olarak verdigin parani kurtarirsin anguz yedirmessin millete

 24. blank Mustafa gedik dedi ki:

  Kobi den arandim hibe yi vereceklerini soylediler 150 den baslayip gosterecegin araziye gore 300 bine kadar cikacagini soyledi kabul etmedim koyde satilik yakin cevrede araziyok paramda var biraz 22yasinakadar hayvancilik yaptim hayvan bakmayi seviyorum ey devlet koyde arazi bul bana yap evimi ahirimi parayi bana

 25. blank Hamit dedi ki:

  Sayın yetkili kurullar bende köyüme gitmek istiyom nasıl faydalanırım köyde kendime ait tapulu arazim yok banada destek verilirmi Hayvancılık yapmak istiyorum 1997 doğumluyum bu işe çok hevesliyim

 26. blank Erz dedi ki:

  30 bin tele hibe devlete sonradan ödeme yapicazmi yoksa verdiği 30 bin tele hibe köye dönüş yapanlara oylesinemi vericekler

 27. blank süleyman kökçeoğlu dedi ki:

  arkadaslar bnde hayvancılık işi yapmak istiyorum ama nerden baslicamı bilmiyorum köydeyim yer var kafam allak bullak nerden nasıl baslamalıyım bilen varsa detaylı bilgi verirse iyi olur

 28. blank Yalcın Gülen dedi ki:

  Sayın bakanımız geri dönüş diyosunuzda gerisi gelmiyo madem yardım ediyonussa bana yardım edin gideyim köyüme

  1. blank Tuncay dedi ki:

   ne yapsınlar gelip seni evden mi alıp götürsün bakanlık 🙂
   Evet biraz karışık ama biraz araştırın inceleyin zamanında başvurunuzu yapın.

 29. blank Bilal dedi ki:

  Benim de köyde tarlam var ama maddi durumum olmadığı için hayvan temin edemiyorum.Destek bekliyoruz da bize çlkar mı bir ihtimal o da . Üniversite okuduk ortadayız bari bu alanda destek çıksın bize bizde köye dönelim

 30. blank Şakır dedi ki:

  Yaş sınırı tamamen saçmalık bişey yaparmış gibi görünüp hiçbirşey yapmamaktan öte değil.. Biz 38 yaşındayız diye bu işi yapamazmıyiz

  1. blank murat dedi ki:

   yaparsın 38 yaşındaysan 18/40 yaş arasını kapsıyor zaten

 31. blank Asim dedi ki:

  Bekliyoruz tam olarak nezamn resmileşiyo bu desdek bu sene son zaten bu desdek dört gözle bekliyorum aciliş gününü bizde yaralanalim bu desdekden bu hayvancilik işini bilen biriyim ama maddi durumum olmadigi icin yapamiyorum tarim devlet desdek den bi ümüt cikarsa bize hibe cok iyi olur

 32. blank Ayşegül dedi ki:

  Ben anlamıyorum..emeklilik yaşını 65 ve hibe kredi 30 yaşına sınırlandır…ben ankara yaşıyorum geçinemiyorum ..köyüme dönmek istiyorum ..bir tarlam var ev ve besicilik yapmak istiyorum ..madem öyle destek versin devlet gidelim köyümüzü yaş sınirını 45 yükseltsin …köyüne döneceklere konut yapsın …ankarada çok iyi hatırlıyorum bulgaristandan gelen göçmenlere konut yaptılar bu arada biz kümes gibi evlerde oturuyorduk yıllardır suriyelilere bakıyoruz …batıdaki gibi destek olsun çifçiye donelim koyümüze …

 33. blank Kendal KATAN dedi ki:

  Ben Kendal KATAN doğum tarihim 1999 ben koyume geri don mek istiyorum 6 kardeşi le beraber kiradayım işi sizin ıstanbul da bagcılarda oturuyom devlet destegi le hayvancılık koyume don mek istiyorum bol birsal alanı var devlet destegi ile eski igahname batman Kozluk ilcesi gumuşorgu koyume dönmek istiyorum cevap bekliyorum..

 34. blank Gulsenem. Soydas dedi ki:

  Evet. Bende koyume donup. Hayvancilik yabmak. Istiyorum benim hicbirdseyimyok sifirdan baslamak istiyorum. Nasil. Yapabilirim beni bilgilendirirmisiniz

 35. blank Hakan dedi ki:

  Kayin pederim adima arsa veriyor devlet koyun verirmi köye gitsem

 36. blank ilhami Turan dedi ki:

  Sayın yetkili kurullar bende köyüme gitmek istiyom nasıl faydalanırım köyde kendime ait tapulu arazim yok banada destek verilirmi

  1. blank Mahmut dedi ki:

   Herkes yazmis biseyler koye donmek istiyoruz falanda filan ama cevap atan kimse yok bu konida insanlari aydinlatmak yerine sadece bir haber yapiyor gerisi yok mesela yas siniri 27 gosteriyor ama 2018 de yas siniri 30 ben 30 yas ustuyum arkadasin demesi gibi biz yapamazmiyiz bukonuda hususlar nedir ne yapmak lazim kuru kuruna koye gitte eée gerisi ve 30 binlira sermayeyle olacak is degil bu bir cuval yem olmus 80 lira eee sen bu 30 binlirayla hayvan mi alacan ahirmi yapacan malzememi temin edecen alt zeminmi kurucan basaramadin bu sefer devlet nazarinda dolandicisin lutfen sadece kendimizi kandiriyoruz aslinda guzel bir proje keske denilen yapilsa hayal kirikligi olmasa uretelim satalim kazanalim devlette kazansin bizde

 37. blank serhat dedi ki:

  merhabalar benim de küçük baş hayvanlarım var bakacak yerimde var ve bu hibeden yararlanmak istiyorum ne yapmam gerekiyor

 38. blank Serkan dedi ki:

  Bende köye geri dönüş yaparak büyük baş hayvancılık yapmak istiyorum ama imkanım yok

 39. blank ramis dedi ki:

  BENI KOYUMUN YAGMURLARINDA YIKASINLAR

 40. blank Yavuz dedi ki:

  Beni köyüme gönderin istanbul bitirdi bizi

 41. blank Yavuz dedi ki:

  30 bin ve 30 gebe düveye direk köye giderim

 42. blank Mehmet İnan dedi ki:

  Köye dönüş projesinden destek almak istiyorum

 43. blank Nuran dedi ki:

  Iyi gunler ben ankarada ikamet ediyorum ama koye yerleşip hayvancılık yapmak istiyorum

 44. blank Yusuf dedi ki:

  Bende yaklaşık beş yıldır izmirdeyim iş bulmak çok zor bende köyüme dönüp hayvancılık yada tarım la ilgilenmek istiyorum dışarda çalışmak yada yaşamak gerçekten çok zor doğulu oldumuz için hep dışlandık iş veren olmadı bu yüzden devletimizden destek bekliyorum destek olursa sevinirim

 45. blank Selim dedi ki:

  Bende hayvancılıkla uğraşıyorum ama kendi imkanlarımla yaptırmış olduğum tapulu bahçeme ahir imi devlet tarafından yıkıldı arkadaşlar neyin hibesi nden bahsedyosunuz sizz işte bu yüzden bütün hevesmi kaçırdıklarını hayvanlarım suan yağmur altında hasta oldular

 46. blank Tarım dedi ki:

  33 yaşındayım ve şehirdeki bunalım hayatı bırakıp gece yıldızları görebileceğim köyüme dönmek istiyorum. Yaş sınırı olmasın. Köylerimizi eskisi gibi tekrar canlandıralım.

 47. blank ali yıldız dedi ki:

  koyde yerım var bende destek olursa köyde hayvan yetiştirebilirim

 48. blank Hayvancılık| dedi ki:

  Kendi köyümde hayvancılık| yapmak istiyorum
  Destek olunursa

 49. blank Hayvancilik dedi ki:

  Topraklarima geri donmek istiyorum eskisi gibi hayvanla ugrasmak istiyorum ne yapmam gerek

 50. blank Hayvancılık dedi ki:

  Eşimin köyünde ahırda var hayvancılık yapmak istiyorum ne yapmam gerekiyor

 51. blank tarım hayvancılık dedi ki:

  hayvancılık yapmak istiyorum kendime ait arazi konut vasıta kaydı yok köyüme dönmek ve orada yasamımı hayvancılık yaparak surdurmek istiyorum devlet hangi şartlarda destek veriyor

 52. blank Ahır yaptırmak istiyorum dedi ki:

  Hayvanlarım var yerim var ama ahırım Yok

 53. blank Tarım hayvancılık dedi ki:

  Büyükbaş hayavancılık ve tarım yapmak istiyorum 30 yaşındayım evli 2 çocugum var devletten destek istiyorum

 54. blank hayvancılık büyük baş dedi ki:

  yeni mezunum tarım ve hayvancılık yapmak istiyorum köye dönüş projesi için devletten yardım istiyorum

 55. blank Hayvancılık büyük baş dedi ki:

  Köye. Dönmek istiyorum tarum ve hayvancılık yapmaj istiyorum devleten. Yardım istiyorum

 56. blank salma tavukciftligi organik yumurta üretimi dedi ki:

  köye dönüş icin köyde salma tavuk ciftligi kurmak istiyorum kendi arazimdedevlet destekli kredi almak istiyorum

 57. blank Büyük baş hayvancilik dedi ki:

  Bende köyüme dönmek istiyorum bunu için bi adım attım evimin eşyalarını gönderdim şimdi orda yapmak istediğim hayvan çıkık ve bunun içinde devletim bana destek verirse o zaman daha çabuk ilerlerim

 58. blank Tavuk çiftliğinden elde edilen yumurtaları satmak dedi ki:

  Tavuk çiftliği kurup yumurtaları sürekli alıcak.bir şirket ihtiyacı bulunması için ve devlet hibe desteği yardımına ihtiyaç var.bunun için nereye başvurulabilir.

 59. blank Buyuk baş hayvan yetiştirmek dedi ki:

  Çiftçilik yapmak istiyorum

 60. blank büyük baş inek dedi ki:

  Bende köyüme dönmek istiyorum nasıl baş vurabiliriz

 61. blank BÜYÜK BAŞ(İNEK) VE KÜÇÜK BAŞ (KOYUN-KEÇİ) dedi ki:

  köye dönmek istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

 62. blank Hayvancılık dedi ki:

  Köye dönmek istiyurum

 63. blank hayvancilik dedi ki:

  artik türküyemın avrupadan hayvan almasıni ünleyen bir türkiyemızın hayval katkisında inşallah benimde bir katkım olur

 64. blank hayvancilik dedi ki:

  köyüme dünmek için devletimin bana sunduğu bu hoş gürüsünden dolayi inşallah hayvancilik yaparak benimde devletime katkim olur

 65. blank Tavuk veya Küçük Baş hayvancılık dedi ki:

  Ankaraya 80 km uzaklıkta köyümüz var. 5 dönüm bir tarlamız var burada Tavuk çiftliği veya Küçükbaş hayvancılık yapmak istiyorum.Nasıl bir başlangıç yapacağımı bilmiyorum yardımcı olabilirmisiniz.

 66. blank TAVUK YUMURTA dedi ki:

  TAVUK ÇİFTLİĞİ BAŞLANGIÇ İÇİN İYİ BİR SECİM OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM

 67. blank yumurta tavukçuluğu dedi ki:

  organik yumurta tavukçuluğu yapmak istiyorum köyümde neredeyse kimsede olmayan yumurta tavuğu yetiştirip satmak istiyorum

 68. blank Hayvancılık dedi ki:

  Hayvan besiciligi yapmak istiyorum

 69. blank tavukçuluk dedi ki:

  ne zaman başlıyor

 70. blank Koyunculuk dedi ki:

  Ben genc ciftci sayfasina uye olmak istiyorum ama uyelik sonlandirilmistir diyo bu nedemek

 71. blank küçükbaş hayvancılık dedi ki:

  et için koyun yetiştiricilği yapmak istiyorum.

 72. blank Küçük baş hayvancilik dedi ki:

  Nezaman açıklanması bekleniyor acaba..

 73. blank Küçükbaş yetiştiriciliği dedi ki:

  Köye dönüş projesinden yararlanmak istiyorum…

 74. blank Tavukçuluk tarim dedi ki:

  Yaş 35 kesin dönmek istiyorum borlarim var istanbulda yaşamak istemiyorum köyüme gidicem

 75. blank tavukculuk dedi ki:

  Arkadas nereye başvurmalısınız bilgisi olan var mı

 76. blank tavukculuk dedi ki:

  Nereye baş vurmaliyiz arkadalar bilgisi olan var mı

 77. blank köyedönüş hibesi dedi ki:

  köye dönüş yapıp büyükbaş hayvancılık yapmak istiyoruz..

 78. blank büyük baş hayvancıkık dedi ki:

  istanbulda yaşıyorum malatyaya geri dönmek istiyorum hayvanları çok sevdiğim için hayalim olan hayvancılığı yapmak istiyorum yaş 35 ne yapmam gerek

 79. blank Buyuk bas veya kucuk bas dedi ki:

  Slm bn corumdan mehmet bn 25 yasindaym ve hayvancilik yapmak istyorum ama koyde dedemin evi var evin altinda dam var burda yapmak istyorum koyde yasamak istiyorum bna bi cvp v3rebilirmisiniz ?

 80. blank Hayvancılık dedi ki:

  Selamün aleyküm ben ankarada oturuyorum aslen ARDAHAN lıyım bende köye dönmeye karar verdim ve bakanlığın yaş sınırı koyması biraz cazip diyil neden derseniz çünkü bu hayvancılığı yapacak olan genç çiftciler belki başaramaya bilir ve bunu söylerken kesinlikle yanlış anlaşılmasın evet ben 1981 ardahan doğumluyum ve ben aklım kesti keseli bu tür işleri çokmu çok iyi bilirim yani çiftcilik hayvancılık yani kısacası köy adına bütün işleri bilirim ve bu konuda kendime çok güveniyorum yapa bileceyime güveniyorum açıkçası ben halis köylü çoçuğuyum.Evet diye bilirsiniz madem çok iyi biliyodun niye köyden çıktın bütün eleştirilere açığım kısaca özetleyeyim ben zaten şehirde yaşamaya taa başından karşıydım ve şimdi ise tamamen kafayı bozdum hele hele bu şartlarda şehirde yaşanmaz ve dahada kötüye gideceyi aşikar sevgili arkadaşlar.Benim devletten beklentim bana yardım elini uzatıp ve köyüme gitmeme yardmcı olmasını istiyorum buradan ilgili makamlara duyurumdur gerçekten ve gerçekten işi ehline versinler en azından bu yaptıkları yardımın ve desteyin boşa gitmediklerini kendileride gözlemleye bilirler benim buradan diyeceyim bu kadar saygı ve sevgilerimle hoşça ve dostça kalın.

  1. blank İstanbul'dan köye dönüş dedi ki:

   Ben istanbul avrupa yakasından yozgat köyüme dönmek istiyorum. nasıl kredi teşvik alıcam?

 81. blank çiflik dedi ki:

  Bencede yaş sınırı biraz sacma olsun ama burada yazan gibi degil en az 24 – 45 yaş aralıgı olmalı hatta 50 de olabilir yukardaki arkadaşın yazdıgı gibi siyasette de sınır olsun o zaman 60 yaş üstü insan artık gerileme dönemine girer bunu herkes bilir

  1. blank Büyükbaş hayvancılık. dedi ki:

   30 yaş altı gençler köye dönermi kardeşim dönsede hayvanları hemen satarlar.Hibe vereceksen 30 ile 50 yaş arasına vereceksin.İnşallah devlet bu yanlıştan döner.

 82. blank Hayvancılık dedi ki:

  35 yaşındayım istanbulda yaşıyorum memleketim ordu devlet bana 10 adet büyükbaş hayvan versin yarısı hibe yarısı faizsiz t yıl sonra geri ödemeli pılımı pırtımı toplayıp ertsi gün gitmezsem namerdim

 83. blank Hayvancılık dedi ki:

  30 yaş kesinlikle mantıksız 30 zunu geçmeyen köyde kolay kolay hayvancılık yapmaz

 84. blank Koye donup buyuk bas hayvancilik yapmak istiyorum dedi ki:

  Köyde hayvancılık ve tarım işleri yapmak istiyorum.

 85. blank büyük baş hayvancılık dedi ki:

  büyük baş hayvancılık yapmak istiyorum

 86. blank Hayvancilik ve tarim dedi ki:

  Ben kayseriden köyum olan altinyaylaya kesin dönuş yapmak ve bu imkanlardan faydalanmak istiyorum. Kim yol gösterecek kim anlatacak. Bununla ilgili kurum veya kuruluşlar hangisi. Ben hangisine el attiysam senin paran yok sen fakir cifcisin bu cikan hibeler hep zengine parasi olana dediler. Devlet bizlere imkan vermek istiyor ama önumuze bir taş mutlaka koyuyorlar. Benim param yok köye gidip cifcilik yapmak istiyorum hadi bana bu imkani verin. Hic umudum yok.

 87. blank küçük baş hayvanla ugrasmak dedi ki:

  Selamın aleyküm ben deniz korkem 1990 doğumluyum memleket corum 5 senedir Ankaradayım yaşıyorum ama tekrar köye dönem çünkü buralar bize göre değil biz kendimizi bildik bileli hayvancılıkla uğraştık ve bundan sonrada uğraşmaya devam etcem inşallah devletimiz bizlerin sesini duyar yardım ellerini uzatirlarda bizde rahat ederiz tek isteğimiz sizlerin yardımı

 88. blank TARIM VEDE HAYVANCILIK dedi ki:

  ben 1966 doğumluyum sivas kanğal ilçesi maksutlu köy nufusuna kayıtlıyım dededen babadan kalma arazilerim var tarlalarım var 2016 yılında gittim bir tıraktör aldım 230 dönüm yer buğday ektim kendi imkanlarım içerisinde köyüm eskiden 50 han idi şimdikse 3 hane var tamamı gurbetçi imkanlar olsun neler yapılmazki heleki bu yaşımda çok gurbet gezdim çok şeyler öğrendim imkanlarım olsun neler yetiştireceğim nasıl bir hayvancılık yapacağım çok iyi bilmekteyim bunu yaş sınırı diyorlar 25 30 yaşındaki şehirlerde büyümüş bir gencin köyde benim gibiyapacağını asla inanmam çünkü ben 18 yaşıma kadar köyde idim tabiki gurbette çok şeyler gördüm çok şeyler öğrendim taktir sizndir

 89. blank Baba mesleği aracılık ve hayvancılık yapmak istiyorum dedi ki:

  30 yaş sınırı haksızlık emeklilik için 60 yaş ama iş kurmak için 30 yaş sınırı haksızlık değil midir baba mesleği arıcılık veya hayvancılık yapmak istiyorum ama sermayem yok

 90. blank İrfan Karaman dedi ki:

  Bu köye dönüşü kime verdiler ben 10 yılsonra köye döndüm oğlum müracat Eti çıkmadı kendi imkanlarımızla 10 inek aldım devam ediyorum kırediye müracat etim ziraat bankasına 260tl aldılar dilekçe parası kıredi de vermediler sebep bankanın birinden taksitli ödemem vardı taksitleri 3 -4 gün geç Ödemiş’im buyumuş kardeşim icralık mı olmuşm yok kıredi notum düşük müş çıksa kıredi dayre arsa ipotek istiyor iki tane memur kefil istiyor benim dairem olsa satarım onunla hayvancılık yaparım tarlayıipotek almıyorlar alsalardı kırediyi kurtarmıyor bunlara bir düzenleme getirsin yetkililer

 91. blank Abdullah yuksel dedi ki:

  Köyde nerde zengin var tesfigi ona vermisler bizmde haberimiz bile yok asil bizm elimizden tutmasi gerekirken ustelik ankaradaym gecinemiyorum daha kime yardim cikarmayi beceremiyonuz cumhurbaskanimizin bi el atmasi lazm.

 92. blank fedai keser dedi ki:

  Adam para dağıtmıyor nasıl hibe alacağınızı söylüyor

 93. blank Yüksel yerlikaya dedi ki:

  24/30. Yaş sınırı adil değil mantıklı da değil ben 42 yaşında yım ve devlet bu yaştaki insanlardan umudunu yitirmiş se onu bilemiyorum ozaman 60 yaş sınırını siyasete de koysunlar

 94. blank fatih aldeniz dedi ki:

  Küçükbaş hayvancılık yapmak istiyorum sigortalı işçi oldugum için destek alamıyorum kendi imkanlarım kısıtlı yardımcı olacak varmı

 95. blank Resit yildirim dedi ki:

  istanbuldan koyume temelli dönüş yapacağım bana 5 bin tl Artı nakliye parası verirmisiniz Eskisehir yuruk yayla koyu

 96. blank Mehmet dinç dedi ki:

  Öncelikle tarım bakanlığına ziraat ten iyi anlayan bir şahsın tarım bakanı olması gerekir ki çiftçinin gerçek ihtiyaçlarını bilebilsin bu köye dönüş projesi çok iyi ama verilecek bu paralar boşa gideceği ortada , bınun yerine halihazırda çiftçilik ile uğraşan kişileri güçlendirmeli ekipman tohum gübre damızlık hayvan vb ihtiyaçlarının tamamını faizsiz finanse etmeli aksi taktirde köye dönüş projesi yeni çiftçileri aynı kader bekliyor . bilgilerinize