Köye Dönüş Projesi Hibe ve Kredi Devlet Destekleri 2023

Köye dönmek isteyene devlet destekleri, faizsiz krediler ve geri ödemesiz hibeleri araştırdık.

Köye Dönüş Projesi Hibe ve Kredi Devlet Destekleri 2023

Köye dönüş projesi, devlet desteği şartları, kimler yararlanabilir, kredisi nasıl alınır, 2023 yılında devam edecek mi, hangi illeri kapsıyor? detaylandırdık

Köye Dönüş Projesi

Köy hayatını desteklemek ve kırsal kesimdeki yaşam standartlarını geliştirmek, büyütmek amacı ile yeni bir proje hayata geçirilmeye hedefleniyor. Köylerden kente dönüş adına yapılan Köye Dönüş Projesi kapsamında vatandaşlara 30 bin TL hibe desteği verilecektir. Tarım ve hayvancılığın arttırılması adında köyde yaşayan ve kırsal kesime yerleşmek isteyenlere hibe desteği yapılacak. Proje kapsamında hayvancılık faaliyetleriyle uğraşacak olan vatandaşlara 40 koyun ve 300 koyun hibe edilecektir. Şehirde yaşayan ve köye geri dönmek isteyen kişilerin yararlanabileceği bu projeye Belediye Başkanlıklarına gidilerek başvuru yapılabilir.

Köye dönüş projesi amacı nedir?

Köye dönüş projesi, köye kesin dönüş yapacak çiftçi ve üreticilere hibe ve kredi desteği vermeyi amaçlıyor.
Bu proje kapsamında 15.000 gencimize 30.000 bin TL hibe verilirken, bu destekten sadece köye dönüş yapan üreticiler, çiftçiler ve gençler faydalanacaktır.

Tarım ve Hayvancılık Alanında Ödenecek

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde yaşayan, işsiz olan, geçimini sağlamak için mücadele veren birçok gencimizin köye dönüş yaparak geçimini sağlayacak bir mesleğe sahip olması, milli ekonomiye katkıda bulunması, üretim sektörüne fayda sağlaması ve Tarım ve Hayvancılığa yatırımı ile yerli üretimin desteklenmesi amaçlanıyor. Ülkemiz tarımsal ve hayvansal ürünleri dış ülkelerden ihraç etmek yerine, süt ve bakliyatların ülkemizde üretilmesi ile dışa bağımlı olmayan bir ülke haline gelmesi hedefleniyor.

Tarım ve hayvancılık destekleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Gençlere 30 bin TL Köye Dönüş Hibesi

Her ilimize belirli kontenjanlar dahilinde Tarım ve Orman Müdürlüklerince belirlenecek ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak kotalar belirlenecek ve bu kapsamda ödeme yapılacak. Örneğin Ardahan ilimizde arıcılık yaygın değilse, bu ile arıcılık, Manisa’da koyun yetiştiriciliği az ise, bu ile küçükbaş hayvancılık, Van ilimizde büyükbaş hayvancılık az ise düve ve manda yetiştiriciliği gibi bir taksim yapılacağı değerlendiriliyor.

Köye Dönüş Projesinden Kimler Yararlanır?

 • Tarım ve Orman Bakanlığında başlatılan köye dönüş projesinden yararlanmak için çiftçilerin ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi)’ne kayıtlı olunması gerekir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 18 ve 41 yaş arası olmak,
 • Örgün eğitimde okuyor olmamak,
 • Köye dönüş yaparak projelerden birini seçerek ve başvuru yapmak,
 • Sigortalı ve çalışmıyor olmak,
 • Projenin gerekliliklerine sahip olmak,
 • 3 yıl boyunca tarım ürünlerinin ve hayvanların satılmadan faaliyetlerinin sürdürülmesi gerekir.

Açık öğretim ve uzaktan eğitim gören öğrenciler köye dönüş hibe başvurusunda bulunabilecektir. Bu şartları taşıyanlar, kimlik fotokopisi, konu ile ilgili herhangi eğitim alındıysa sertifika, diploma, faaliyet gösterilecek alan kira ise kira fotokopisi, size aitse tapu fotokopileri, Sosyal Güvenlik Kurumu’ ndan alınacak olan sosyal güvenceniz olmadığını gösteren belge ile birlikte başvuru yapabilirler.

Köye Dönene Devlet Desteği Şartları Nelerdir?

Köye geri dönene devlet desteği şartları aşağıdaki gibidir:

 • 300 koyun projesi
 • 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi.
 • 5 gebe ve düve hibe projesi

Köye Göç Devlet Yardımı

Köye dönüş projesi kapsamında vatandaşlara 30 bin TL hibe desteği verilecektir. Bunların yanında hayvancılıkta da yardım yapılacak alanlar şu şekilde belirtilir:

 • Büyükbaş hayvancılık sektörü
 • Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği
 • Kanatlı kümes hayvanı yetiştiriciliği
 • İpekböceği yetiştiriciliği

Tarımsal alanda yapılacak yardım alanları aşağıdaki gibidir:

 • Fide
 • Fidan
 • İç ve dış mekan süs bitkisi yetiştiriciliği
 • Kültür mantarı üretimi
 • Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği
 • Meyve bahçesi tesisi yetiştiriciliği

Hibesi verilecektir.

Tıbbi Aromatik Bitkiler için verilen destekler aşağıdaki gibidir:

 • Coğrafi işaretli, yerli gen kaynaklarını kullanarak, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim konulu projeler,
 • Bitki işlenmesi, üretimi, depolanma ve paketlemesi konulu projelere 30 bin TL HİBE KREDİ Verilecektir.

Köye Geri Dönüş Kredisi Nasıl Alınır?

Bu proje kapsamında verilen destekler köy hayatının geliştirilmesi ve verimlilik, üretimin artması adına gerçekleştirilmektedir.

Başvurularınızı Bakanlık İl ve İlçe Müdürlükleri üzerinden yapabilirsiniz.

Köye Dönüş Projesi Devam Ediyor mu?

Köye dönüş projeleri 2023 yılında başlatılması hedeflenmektedir. Ancak henüz proje ile ilgili resmi bir açıklama yapılmamıştır. Proje kapsamında köyden kente göçün önüne geçmek ve köydeki yaşamının kalitesini arttırmak hedeflenmektedir. Şuan için tasarı ve proje görüşmeleri devam etmektedir. Projenin, 2023 yılına kadar talep doğrultusunda devam edilmesi hedeflenmektedir.

Köye dönüş hibesi kapsamında verilen destekler ile ilgili bilgi edinebilir ve yol ve ev projesi kapsamında verilen desteklerden yararlanabilirsiniz.

Sadece hayvancılık değil tarımsal konularda da destek sağlanmaktadır. Meyve bahçesi, aromatik bitkiler, seracılık, mantar yetiştiriciliği, fidan, fide ve tohum yetiştiriciliği gibi konular da proje kapsamında yer almaktadır.

Genç çiftçi projesi nin 2023 yılında verilmeye devam edip etmeyeceğini merak edenler bu içeriğimizden bilgi alabilir.

Yorumlar

 1. Avatar of Mustafa akbulak Mustafa akbulak dedi ki:

  Bende köye dönmek istiyorum devletimizin verdiği hibeden yararlanmak istiyorum bunun için napmam gerekiyor eşimde girişimci olmak istiyor çiftçilik yapmak istiyor

 2. Avatar of Bir fukara Bir fukara dedi ki:

  Bizde köye taşınmak istiyoruz ama bu hükümet garibanın gözüne oflemez dönmeye de imkan yok sürünmeye devam

 3. Avatar of Tülay Tülay dedi ki:

  Ben de köyde ev yapmak istiyorum Malatya’da deprem bölgesindeyim nasıl yapacağımı bilmiyorum

 4. Avatar of Yılmaz çakar Yılmaz çakar dedi ki:

  Benimde köyde evim arsam var ama çevirecek param yok bana yardımcı olursanız iyi olur

 5. Avatar of Hasan bal Hasan bal dedi ki:

  Neden yaş sınırı koyuyorlar ben 50 yaşındayım köyüme dönüp hayvancılık yapmak istiyorum ama sanki engelli bi kanun hazırlanıyor gibi bu işi daha çok 50 yaş üstü daha iyi yapar bizim köy hayatına bi özlemimiz var daha çok bu hak bizim diye düşünüyorum hatta hazineden arsa tahsisde edilmesi lazım çiflik için

 6. Avatar of Hasan Akyüz Hasan Akyüz dedi ki:

  Köye dönüş yapmayı düşünüyorum. desteklerden yararlanmak için yaş şartı son 41 diyor, ben 47 yağındayım destek alma ihtimalim nedir. köyde yapmayı düşündüğüm faaliyetler destek kapsamında bulunmaktadır. köyde babadan kalma ev ve ahır mevcut, ama bakım yapılması gerekiyor. bakımlar içinde herhangi bir destek varmıdır.

 7. Avatar of Yıldıray Kumuş Yıldıray Kumuş dedi ki:

  Köyüme geri döncem büyük baş hayvan alcam 5 tane inek veya düve almak istiyorum bana çıkarmı tarlam yok işletmem var ama içinde hayvan yok bizim köyde heryer tapusuz çks yok nasıl yararlanabilirim

 8. Avatar of Muhammet Muhammet dedi ki:

  Devlet destegi alabildinizmi cansu hanim

 9. Avatar of Ramazan Ramazan dedi ki:

  Bende küçükbaş hayvan bakmak istiyorum daha öncede büyük küçük baş hayvan baktım koyume dönmek istiyorum devlet bana kiradi çikarirmi

 10. Avatar of Fatma Fatma dedi ki:

  Merhaba ben 54 yaşımdayım bana kiradi 30 000 çikarmi nereye nasıl baş vurulur bilginize ihtiyacım var

 11. Avatar of Ahmet Ahmet dedi ki:

  , İstanbul’dan köye dönüş yaptım

 12. Avatar of Ahmet Ahmet dedi ki:

  , İstanbul’dan köye dönüş yaptım

 13. Avatar of Ahmet Ahmet dedi ki:

  , İstanbul’dan köye dönüş yaptım