Devlet Destekli

ÇKS Belgesi Çıkartma 2020 (E-Devlet BASİT YÖNTEM)

ÇKS Belgesi Çıkartma 2020 (E-Devlet BASİT YÖNTEM)

Çks Belgesi E-Devlet üzerinden nasıl çıkartılır? Hangi evraklar ve belgeler gerekir? İnternet üzerinden başvuru yapılıyor mı? Yeni kayıt, güncelleme ve yenileme ücreti 2020 yılı için ne kadar? Çiftçi Kayıt Formu 2020 yılında nasıl dolduruluyor? E-devlet üzerinden tarımsal destekleri kontrol etmek amacıyla yeni çiftçi kaydının yapılmasını sizler için anlattık.

Çks Belgesi Nasıl Alınır 2020

Destekleme almak için ÇKS Belgesi şarttır. Çiftçiler için bu belge nüfus cüzdanı kadar önemlidir. İl Tarım ve Orman Müdürlüklerince çiftçi kayıt sistemine nasıl kayıt yapılacağını, başvuru yollarını incelerken, ÇKS kaydı nasıl yapılır? güncelleme ve tüm ücret tariflerinin sorusunu siz değerli çiftçilerimiz için yanıtlayacağız.

çiftçi-kayıt-sistemi

İlk kayıt 3 farklı şekilde yapılmaktadır.

Covid-19 salgın sürecinde 30 Haziran’a kadar uzatılan ÇKS son başvuru tarihi, TZOB’tan gelen talepler çerçevesinde 1 Eylül tarihine kadar uzatıldı.

Çiftçi kayıt sistemine başvuru yapmayan çiftçilerin üretim yılı içinde mazot, kimyevi gübre, yem bitkileri, fark prim uygulamalarında verilen desteklemelerden yararlanabilmeleri için mutalaka çks belgesini alması gereklidir. Yine  çiftçilere verilen tarımsal destekleme, teşvik ve hibe projelerine başvurabilmek için ÇKS kaydının olması ve Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince verilen düşük faizli kredilerden yararlanabilmek ve TARSİM ürün sigortası yaptırabilmek için de ÇKS kaydı zorunluluğu bulunuyor. ÇKS kaydı olmayan çiftçilerin merak ettiği ilk kayıt işlemi nasıl yapılır, güncelleme ve yenileme sürecinde sistem nasıl ilerliyor aşağıda anlatılmıştır.

Çiftçi Kayıt Sistemine İlk Kayıt Nasıl Yapılır?

Çiftçi kayıt sistemine ilk kayıt 3 farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar arazi sahiplerinin başvurusu, arazi kiralayanların başvurusu ve arazisi birinci dereceden yakınlarına ait olanların başvurusu şeklindedir. Şimdi bunları inceleyelim.

Çiftçi kayıt sistemine ilk kez müracaat ediyorsanız öncelikle kimlik bilgilerinizi beyan edeceğiniz aşağıdaki evrakları doldurmalısınız. Tapularınız fotokopisini çektirip tapu sicil müdürlüğünden aslına uygundur kaşesi bastırmalısınız. Tapu sicil müdürlüğünden sonra boş C formuna ektiğiniz arazilerin tapu bilgilerini ve o sene yetiştirdiğiniz ürünleri yazmalısınız. Daha sonra doldurduğunuz bu C formunu ekilişini yaptığınız arazilerin bulunduğu köyün yada mahallenin muhtarına ve azasına imzalatmalısınız. Eğer farklı ilçelerde arazileriniz varsa; başvurunuzu ikamet ettiğiniz yerde araziniz varsa oranın Tarım ilçe müdürlüğüne, yoksa arazinin bulunduğu Tarım ilçe müdürlüğüne, arazi merkez ilçede ise Tarım il müdürlüğüne yapmalısınız.

Hicar Ekenler İçin ÇKS Başvurusu ve Evrakları

Tarım arazisi başka bir gerçek veya tüzel kişiye ait ise, o kişi veya kurum ile kira sözleşmesi yapmalısınız. Şahıslardan kiraladığınız arazilerin toplamı 100 dekarın üzerindeyse muhtardan değil noter onaylı kira sözleşmesi yapmalısınız. Eğer 100 dekarın altındaysa bağlı bulunduğunuz Muhtar ve azalar tarafından onaylanan kira sözleşmesi yapmalısınız.

Eğer kiraladığınız arazi Hazine malıysa defterdarlıktan veya mal müdürlüğünden kiraladığına dair kira sözleşmesi yapılmalıdır. Tarım arazisinin mülkiyeti vakıflara ait ise, ilgili vakıflarla yapılmış kira sözleşmesi ve onaylı tapu sureti koymalısınız. Tarım arazisi köy tüzel kişiliğine ait ise, muhtar ve en az iki aza tarafından onaylanan köy senedi ile birlikte köye aidiyetini gösterir onaylı tapu sureti koymalısınız. Tapularınız fotokopisini çektirip tapu sicil müdürlüğünden aslına uygundur kaşesi bastırmalısınız.

Tapu sicil müdürlüğünden sonra boş C formuna ektiğiniz arazilerin tapu bilgilerini ve o sene yetiştirdiğiniz ürünleri yazmalısınız.Daha sonra doldurduğunuz bu C formunu ekilişini yaptığınız arazilerin bulunduğu köyün yada mahallenin muhtarına ve azasına imzalatmalısınız.

Eğer farklı ilçelerde arazileriniz varsa; başvurunuzu ikamet ettiğiniz yerde araziniz varsa oranın Tarım ilçe müdürlüğüne, yoksa arazinin bulunduğu Tarım ilçe müdürlüğüne, arazi merkez ilçede ise Tarım il müdürlüğüne yapmalısınız.

Akrabalarının Tarlasını Ekenler İçin ÇKS Başvurusu

Ektiğiniz arazilerin sahibi eşiniz veya anne, baba ve çocuklarınız ise onlardan bu arazilerin kullanım hakkını Muvafakatname-2 belgesi doldurtarak almalısınız. Tapularınız fotokopisini çektirip tapu sicil müdürlüğünden aslına uygundur kaşesi bastırmalısınız. Tapu sicil müdürlüğünden sonra boş C formuna ektiğiniz arazilerin tapu bilgilerini ve o sene yetiştirdiğiniz ürünleri yazmalısınız.

Daha sonra doldurduğunuz bu C formunu ekilişini yaptığınız arazilerin bulunduğu köyün yada mahallenin muhtarına ve azasına imzalatmalısınız.

Eğer farklı ilçelerde arazileriniz varsa; başvurunuzu ikamet ettiğiniz yerde araziniz varsa oranın Tarım ilçe müdürlüğüne, yoksa arazinin bulunduğu Tarım ilçe müdürlüğüne, arazi merkez ilçede ise Tarım il müdürlüğüne yapmalısınız.

Birçok banka hayvan kredisi çekmek isteyenlerden Çks kaydı istemektedir.

ÇKS Güncelleme İşlemi

Her yıl başvuruyor iseniz, bağlı bulunduğunuz Tarım İl yada İlçe Müdürlüğüne yıl boyu direk olarak başvuruda bulunabilirsiniz. Bu işlem güncelleme işlemidir.

E-devlet ÇKS Sorgulama 2020

E-devlet üzerinden ÇKS sorgulama yaparak belgeyi görüntüleyebilirsiniz.

Uzun Zamandır ÇKS Başvurusu Yapmayanlar Nasıl Başvurmalı?

Eğer bir yıl içerisinde, çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırmamış iseniz ertesi yıl ilk defa başvuruyor gibi başvuru yapmanız gerekmektedir. İlk defa başvuracakların yapmaları gerekenler, Çks Çiftçi kayıt sistemine nasıl kayıt olunur isimli yazımızın üst bölümünde anlatılmaktadır.

Çiftçi Kayıt Sistemine Başvurmak İçin Gerekli Evraklar

Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurmadan önce aşağıdaki ÇKS başvuru evraklarının üzerine tıklayarak indirebilir ve başvuru formlarını doldurabilirsiniz. Çks kayıt sorgulama işlemini E-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Çks kayıt formu, dilekçesi, dilekçe örneğine ulaşabilirsiniz.

Çiftçi Kayıt Formlar

Kayıt için gerekli olan evraklar aşağıdadır;

Sitemiz üzerinden, Devlet Destekli Hibe ve Kredileri inceleyebilir ve en uygun Tarım Kredilerine başvuruda bulunabilirsiniz. Tüm kayıt işlemleri tamamlandığında eğer belgenizin size posta yolu ile gönderilmesini istiyor iseniz tarafınızdan 10 TL. posta ücreti alındığını bilmenizi isterim.

E-Devlet Üzerinden ÇKS Belgesi Çıkartma

E-devlet sistemi üzerinden artık kayıt işlemleri için ön başvuru yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle tarbil e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekiyor. Eğer şifreniz yok ise PTT müdürlüklerine başvuru yaparak 2 TL. karşılığında şifrenizi almalısınız. Bunun haricinde internet üzerinden yapılabilen kayıt işlemleri aşağıda anlatılmaktadır.

 1. https://edevlet.tarbil.gov.tr/basvuru#/form/140 linkine tıklayın ve kayıt için ön başvuru sayfasına yönlenin. Eğer sisteme giriş yapmış iseniz, aşağıda yer alan bilgileriniz otomatik olarak doldurulacaktır.
 2. Adınız soyadınız, Tc. numaranız, başvuru tarihiniz, Adresiniz ve telefon numaranız hazır olarak sisteme yansıtılmış olacaktır.
 3. Burada başvuru yapacağınız Müdürlüğün ismini seçmeniz gerekiyor. Listeden bağlı bulunduğunuz ili seçebileceğiniz gibi buraya İlçe İsmini yazarak arama yapabilir ve seçiminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 4. Gönder butonuna tıkladığınızda ön başvuru işlemleri tamamlanmış olmaktadır.

Daha sonra başvuru yaptığınız İl/İlçe Müdürlüğüne gerekli evraklar ile birlikte şahsen başvurmanız gereklidir.

ÇKS Belgesi Yenileme Ücretleri 2020 Listesi

Döner Sermaye İşletmeleri 2020 Yılı Birim Fiyatları içindeki ÇKS Belgesi Ücreti 2020 yılında aşağıdaki gibidir;

ÇKS’ne başvurularında ve güncellemeler de (Tabii Afetler Hariç) tek sefere mahsus alınacak ücretler;

 • 1 dönüm ve 10 dönüm arasında tarlası olanlar için 6 TL.
 • 11 dönüm ile 50 dönüm arazi için 13 TL.
 • 51 dönüm ile 100 dönüm arasında çks yenileme ücreti 20 TL.
 • 100 dönümden fazla tarla ve arazi için çks güncelleme fiyatı 26 TL. olarak belirlenmiştir.

] }Yorumlar
 1. blank Ferit dedi ki:

  Bir dönümden aşağı olan yerler için ÇKS belgesi veriliyormu (830 Metre Zeytin ağaçlarım var) Tşk.

  1. blank Mehmet dedi ki:

   Bende bu sorunun cevabını arıyorum bulamadım. Cevap verende olmamış.

 2. blank Kerem Kasap dedi ki:

  bu sorulara cevep verecek Vatan sever, yardım sever bir yiğit yokmu?

  1. blank Yönetim dedi ki:

   sorun lütfen cevaplayalım.

 3. blank İnsaf dedi ki:

  Babamın kaysı bahcesı var ben onun için ben bakacam kaysı agaçlarına bunun için kredi alınıyormu

 4. blank Hakan dedi ki:

  Arkadaşlar çks kaydı olunca direk vergi mükellefi oluyorsunuz,,tarım bağkurlu olup her ay prim ödüyorsunuz bilmeyenlere söyleyeyim.

  1. blank Onur dedi ki:

   Üç kuruş verip on kuruş geri alıyorlar. Bundan kaçınmanın bir yolu varmı

 5. blank ilker dedi ki:

  “Tapu sicil müdürlüğünden sonra boş C formuna ektiğiniz arazilerin tapu bilgilerini ve o sene yetiştirdiğiniz ürünleri yazmalısınız.”

  İlk kayıt kısmında böyle bir cümle var. “o sene yetiştirdiğiniz ürünleri yazmalısınız”. İlk defa kayıt yapacak, tarla kiralamış ve daha önce ekim yapmamış biri ne yazacak? Bir önceki yıl tarla sahibi ne ekti ise o mu yazılacak?

 6. blank Burak dedi ki:

  Tekrardan cks yapcaksın memurlarda cks yapar

 7. blank Bayram Demirel dedi ki:

  Hayırlı günler ben İlk defa çks belgesi alacağım masraf ne kadar 4 dönüm arazi için

  1. blank ABDURAHMAN dedi ki:

   24 tl 4 dönüm için

   1. blank ABDURAHMAN dedi ki:

    1 ila 10 dönüm tarlası olanlar 6 tl öder

  2. blank huseyin dedi ki:

   68 lira bi yerde 13 lira baska yerde aldılar benden

 8. blank Azize Akdemir dedi ki:

  Benim Annem Ankarada yanımda. Kovit 19 dan dolayı gidemiyor. Çks işlemi yapılabilmesi için Artvine gitmesi gerekiyor. Bu işlemi Ankaradan da yaptırma imkanı olabilirmi. Artvin Ardanuç Ekşinar Köyünde ekip dikmekte. Nasıl bir yol izlenebilir.