Devlet Destekli

Tarım Kredi Gübre Fiyatları 2020 (Güncel)

Tarım Kredi Gübre Fiyatları 2020 (Güncel)

Tarımsal alanda gelişme ve büyüme sağlanabilmesi için ekim yapılan toprağın gübrelenmesi gerekmektedir. Gübrenin bir bitkinin yetişebilmesinde önemli ve büyük bir etkisi vardır. Gübre atılan topraktan %100 verim alabiliriz. Fakat gübre kullanmadan ürün yetiştiriciliği yaparsak ürünlerimizde yeterli ve istediğimiz büyümeyi sağlayamayabiliriz. Tarımsal faaliyetlerde çiftçiler, hangi gübrenin daha kaliteli, hangisinin daha ucuz ve uygun maliyetli olduğunu araştırmaları gerekmektedir. Her markayı araştırıp fiyatlar ve detaylı bilgiler alarak hepsini birbiriyle karşılaştırmalı yetiştireceği ürünün cinsine göre hangisi en uygun ise onu seçmelidir. Tarım Kredi Kooperatifi birçok markanın gübrelerini satışa sunmaktadır. Bilinen ve önde gelen gübrelerin arasında “Gübretaş, toros, dap, igsaş” gibi markaları örnek verebiliriz. 2020 yılına ait güncel tarım gübre fiyatlarını haberimizde inceleyeceğiz.

Gübre Çeşitleri

Ekilen toprağın verim alabilmesi için ve ürünlerin gelişmesi için gerekli olan doğal veya kimyasal malzemelere gübre adı verilir. Gübreler ekilen toprağın en verimli şekilde mahsul vermesine yardımcı olur. Gübreler; doğal ve yapay gübre olarak ikiye ayrılır. Her iki gübre çeşidi de kendi içlerinde çeşitlerine ve sınıflarına ayrılır. Doğal gübreler kimyasal içermez daha çok hayvan ve bitki canlılarının atıklarından oluşturulan gübrelerdir. Doğal gübreler ile verim alınması toprakta daha geç işlenmesi sebebi ile daha kolay olmaktadır. Toprağı düzeltme özelliği de bulunan bu gübre çeşidi genelde köy yerlerinde fazlaca kullanılmaktadır. İnsanlar doğal gübre şansını kullanarak gerekmedikçe gübreye para harcamak zorunda kalmıyorlar. Oralarda tarımsal faaliyetleri gerçekleştirmek gerçekten daha kolay ve daha az maliyetli. Kolay derken sarf edilen çabadan ve harcanılan efordan bahsetmiyorum tabii ki.

gübre

gübre

Tarım herkesin yapabileceği, sorumluluğunu üstlenebileceği bir meslek değil bence. Tarımla ve hayvancılıkla uğraşmak gerçekten gayret, uğraş ve dikkat gerektiren bir iş. Tarımsal faaliyetlerde ektiğiniz, üretimini yapmak istediğiniz bitkinin veya besinlerin ince ince her şeyini düşünmeli ve bütün detayları dikkatle incelemeli, adımlarınızı doğru atmalısınız. Bir bitkiye ya da üretimini yapacağınız mahsule fazla gübre vermemeli oranını iyi tutturmalısınız. Seçeceğiniz gübrenin çeşidini ve kalitesini iyi belirlemeli, zarar verecek malzemeler kullanmamalısınız. Üretimini yapacağınız ürünlerin hastalıklarına, büyüme şekillerine, ilaçlamasına dikkat etmelisiniz. Diğer bir çeşit olan yapay yani diğer adı ile kimyasal gübre de katı ve sıvı halde bulunur. Bu günlerde her ne kadar sıvı gübre ön plana çıksa da insanlar taşıma kolaylığı sağladığından dolayı katı gübreleri tercih etmektedir. Gübreleri atmak için genelde insanlar ilkbahar mevsimini beklemektedir. Yalnızca kışın ılık ve hafif geçtiği bölgelerde gübre atmak için sonbahar mevsimi beklenir.

Doğal gübreler kendi içlerinde doğal, kompost ve yeşil gübreler olarak 3’e ayılır. Kompost gübre bitki ve hayvan atıklarının toplanarak bir yerde kurutulmasıyla oluşturulur. Yeşil gübre ise toprakta ekili olan bir mahsulün hasat zamanında, toplanmayarak sürülüp tekrar toprağa gömülmesi işlemi ile oluşturulur. Yeşil gübreler daha çok soya fasulyesi, bakla, soya gibi ürünlerle meydana getirilir. Yapay gübre ise kendi içinde “azotlu gübreler, potasyumlu gübreler, kalsiyumlu gübreler ve fosfatlı gübreler” olarak 4’e ayrılmaktadır. Azotlu gübreler, amonyum ve nitrat içeren bileşenlerden oluşturulan bir gübre çeşididir. Potasyumlu gübreler, odun külü ve doğal potasyum tozlarından oluşturulan bu gübre çeşidi, suda çözülmesi daha kolay olduğundan işlenmesi de aynı oranda kolay olan bir gübre çeşididir. Fakat diğer gübrelere göre daha az tercih edilir. Fosforlu gübreler hayvan kemiklerinden ve doğal fosfatlardan elde edilir. Kalsiyumlu gübreler kireç taşının öğütülmüşünden elde edilen bir gübredir. Kalsiyum eksikliği olan toprak çeşitlerinde daha çok kullanılmaktadır. Devletin hayvancılık ve tarım ile ilgili desteklerini görmek için tıklayınız.

Gübre

Gübreler doğal ve yapay (kimyasal) olmak üzere ikiye ayrılır.

Gübre Markaları Ve Özellikleri

Gübrelerin de iyisi kötüsü tozu, sıvısı gibi farklı farklı özelliklere sahip olanı bulunmaktadır. Ürün çeşitliliklerinin bir de fiyat farklılıkları ve kalite yönünden ayrımı olanları da bulunmaktadır. Sırası ile gübre markalarını ve barındırdıkları özellikleri açıklayalım.

 • Gübretaş
 • İgsaş
 • Dap
 • Agsan
 • Toros

GÜBRETAŞ

1952 tarihinde yapım kararı alınan Gübretaş resmi olarak 1953 yılında faaliyete geçmiştir. Daha sonra İskenderun Sarıseki’de Tükiye’nin ilk kimya fabrikasını kurarak faaliyete geçirirler. Üretim kapasiteleri yüksek bu fabrikaların yıllık üretimi 100,00 tona çıkmaktadır. Daha sonra 1961 yılında İzmit ilinin Yarımca ilçesinde yine üretim kapasitesi 100,000 ton olan bir fabrika daha kurulur ve faaliyete geçirilir. 1975 senesinin başlarında kompoze gübre üretimi yapmak için çalışmalar başlatılır. Uzun süren çalışmalar sonucunda 1978 senesinde yılda 200,000 tonluk kopmoze gübre elde edildi. Bir sonraki büyüme yolundaki başarıları ise Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ile Bayilik Protokolü imzalamaları oldu. Bu sayede Gübretaş firması, Tarım Kredi Kooperatiflerinin gübre konusunda tek tedarik toptancısı oldu. Büyümelere ve kendini geliştirmeye doymayan Gübretaş firması Samsun ve İzmir’de de bölge müdürlükleri kurarak satış alanını daha da genişletti. Gübretaş çalışma bünyesinde şu ürün gruplarını bulundurmaktadır;

 • Katı gübreler
 • Sıvı ürünler
 • Toz ürünler
 • Özel ürünler 
 • Organik ürünler
 • Tescil belgeli ürünler
GÜBRETAŞ

İlk bakışta Gübretaş markasının kurulumu ve ilerleme süreci

Gübretaş markasının çalışma firmalarının yüzdeleri, çalıştırdığı ve istihdam sağladığı insanların yüzdelik dilimleri ve yılda ne kadar ürün ürettikleri yukarıda ki görselde verilmiştir. Görüldüğü üzere büyümeyi ve gelişmeyi kendine hedef bilmiş bir firma olup bunu başarmıştır. Gübretaş markasının iletişim adreslerine, iletişim telefonlarına ulaşabilmek ve yol tarifi almak için internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Gübretaş markasından online alışveriş yapmak artık çok kolay! İnternet sitesine tıklayarak internet üzerinden beğendiğiniz ürünü tek tıkla sipariş edebilirsiniz. İnternet sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Tarım Kredi Kooperatifinin küçükbaş hayvan yem fiyatlarını görmek için tıklayınız.

İgsaş

İgsaş gübre fabrikası 1971 yılında Kocaeli ili Körfez ilçesinde kurulmuştur. Birçok ilde bulunması sebebi ile geniş bir üretim ağına sahip olmuştur. Ülkenin ekonomik durumu açısına çok büyük katkılar sağlayan bu marka Türkiye’nin en büyük ikinci gübresi haline gelmeyi başarmıştır. 3500‘den fazla çalışanı bulunmakta olan İgsaş bir sürü insana istihdam olanağı sağlamıştır. Tükiye’de ve dünyada 12 tane tesisi bulunan bir firma olup 50‘den fazla ülkeye ihracat işlemi gerçekleştirmektedir.  Daha sonra Yıldızlar Holding firması tarafından satın alınarak işlerini genişletmişlerdir. Bir sonraki aşamada ise Samsun, İzmir Aliağa, Kütahya, Antalya, Tekirdağ illerinde depolar açılarak faaliyete geçmiştir. İgsaş markasını diğer markalardan ayıran bir diğer özellik ise konsantre gübre olarak adlandırılan “Üre” gübresini yalnızca kendileri tarafından üretilmesidir. Ürettiği ürün listelerini miktarları ile şu şekilde bir tablo ile açıklayabiliriz.

Üretilen Ürün Üretilen Ürün Miktarı
Amonyak 396.000 Ton
Üre 560.000 Ton
Kompoze Gübre 225.000 Ton
Ton Igsaş Blue 115.000 Ton
Amonyum Nitrat 338,500 Ton
Pril Poröz Amonyum Nitrat 250.000 Ton
Seyreltilik Nitrik Asit 201.300 Ton
Derişik Nitrik Asit 15.000 Ton

Tabloda da gördüğünüz üzere birçok üründen fazla miktarda üretim sağlamaktadır. Bu tablodakilerin haricindeki klasik ve özel gübre gibi ürünlere ulaşmak ve detaylıca incelemek için buraya tıklayabilirsiniz. Ürün siparişi vermek için ise cep telefonlarınızın Play Store veya App Store uygulamalarından İgsaş Mobil uygulamasını indirerek ürün siparişi verebilir, kolayca ödeme yapabilir ve daha sonra verdiğiniz siparişin ürün takibini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. İgsaş iletişim adreslerine ve telefon numaralarına buradan ulaşabilir, dilediğiniz her konuda bilgi alabilirsiniz.

2020 Tarım Kredi Genel Gübre Fiyatları

Aşağıdaki tabloda verilen fiyatlar yüzeysel fiyatlardır. Net bir fiyat bilgisi almak için gübre firmalarına veya ilgili satış noktalarına giderek daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 2020 yılının başlarında Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından satılan muhtelif gübrelerin fiyatlarında yüzde 7 indirime gidildiği ifade edildi.

Gübre Adı Gübre Markası Kilosu (kg) Gübre Fiyatı
Amonyum Nitrat 33 AN Gübre Bagfaş 50 KG Satışa sunulması yasak
Süper Ekin Gübretaş 50 KG 80.00 TL ile 87,00 TL arası
Amonyum Sülfat AS Gübre Bagfaş 50 KG 83,00 TL ile 87,00 TL arası
Nitro Power %33 Azot Gübre Gübretaş 50 KG 130.00 TL
Dap Gübre Fiyat Bagfaş 50 KG 142.00 TL ile 147,00 TL arası
1- Kompeze Gübre Bagfaş 50 KG 140.00 TL
2- Kompeze Gübre Bagfaş 50 KG 135.00 TL
Kompozit Akıllı Gübre Gübretaş 50 KG 160.00 TL
20.20 Çinkolu 50 KG 100.00 TL – 108,00 TL arası

Doğru gübreyi seçmek ve satın almak için detaylı araştırma yapmalı ve ona göre kararlar vermelisiniz. Gübre önemli bir etken olduğu için dikkatle seçim yapmanızı öneririz. GittiGidiyor, N11, Hepsi Burada gibi e-ticaret sitelerine de gübre satın almak için göz atabilirsiniz.

] }Yorumlar
 1. blank hasan dedi ki:

  solucan gübresi kullanın kanser riskini sıfıra indirelim

 2. blank Şaban Özkan dedi ki:

  Fn7 sıvı organik gübre kullanmanızı öneririm orbitolojik tarıma geçin kimyevi gubreden yüzde elli tasarruf sağlar sulamadan yüzde kırk tasarruf sağlar verim ve kalite artışı ise en az yüzde otuz olur orbitolojik tarım kalıntısız ürün sağlıklı nesiller düşük maliyet demek

 3. blank Nurı dedi ki:

  Ure gubre neye yarar

 4. blank Ümit dedi ki:

  Yoncaya hangi göbre kulanıyım

 5. blank Mehmet KARA dedi ki:

  Şu anda Fındıkbahçesine dökülmesi gereken hangi tip gübre olmalıdır.

 6. blank rasim dedi ki:

  26 azot dedikleri hangisi oluyor