Devlet Destekli

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama (AYLIK 0.33 FAİZ)

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama (AYLIK 0.33 FAİZ)

Esnaf kefalet kooperatifleri tarafından esnaf ve sanatkarlarımıza yönelik olarak krediler verilmektedir. Esnaf kefalet kredilerinin limitleri çekilen kredi tutarlarına göre değişiklik göstermektedir. Kredi şartlarını taşıyarak başvurularını yapabilirler. Kuruma teminat ya da teminat sunmak gerekmektedir.

Esnaflara devlet tarafından sağlanan bir çok destek olduğunu duymuş olmalısınız. Esnaflığa adım attığınız gün sizlere dayatmaca olarak görünen esnaf kefalet ve kredi kooperatifleri tüzel kişiliğiniz ile kamu arasında bir kooperatif görevi görerek sizlere çeşitli avantajlar sağlamaktadır. İlk günü unutmayın ki, üyelik aidatı oldukça sinirinizi bozmuştu. Ancak kooperatifin ayakta durabilmesi için bir takım ihtiyaçların giderebilmesi için gerekli bir şey idi. Her neyse lafı fazla uzatmadan esnaflarımız için bankaya başvurmak yerine kefaletten nasıl kredi çekileceğini, başvurudan tutun da parayı elimize alana kadar işleyişin nasıl devam ettiğin anlatacağım. Arada bir de çekilecek para miktarına göre hesaplama işlemi yapacağım. Önce üye olacağız ki, kredi çekebilmek için talep etme hakkımız olsun!

Esnaf Kefalet Kooperatifine Nasıl Üye Olunur?

Değerli arkadaşlar eğer kooperatife üye olmak istiyorsanız önce işletmenizin açılmış olması gerekir, zira kefalet sizden vergi levhanızı ve sicil gazetenizi isteyecektir. Madem konuyu açtık, istedikleri belgeleri tam olarak anlatayım.

 • Vergi levhası (Vergi Dairesinden Alınan Resimli Evrak)
 • Kooperatifte doldurduğunuz başvuru dilekçesi
 • Aidat parası (Merak etmeyin. Elden peşin olarak kefalette tanzim ederler. Bankalara falan gitmenize gerek yok)
Esnaf Kefalet Kooperatifine Nasıl Üye Olunur?

Esnaf Kefalet Kooperatifine Nasıl Üye Olunur?

SABREDİN! YAKINDA KEFALET ÜYESİ OLACAKSINIZ

Tüm bu işleri tamamladıysanız kooperatifte görevli memur beyler sizlere bir oda kayıt belgesi verir. İşte bu belgeyi saklayınız. KOSGEB, Halkbank veya benzeri kamu kuruluşlarının desteklerine başvururken EKKK Kayıt belgenizi isteyecekler. Bende fotokopi çektirip işyeri klasörünüzün içine bir kaç tane atın. Zira birazdan gideceğiniz belediyeden ruhsat işlemleri için isteyecekler. Tabi bir iki surette muhasebeciniz alacak.

Kooperatif üyeliği tamam. Peki şimdi nasıl kredi çekeceğiz? Reklamlarda gördüğümüz gibi uygun faizsiz Devlet esnaf desteklerinde faydalanabilecek miyiz?

Esnaf kefalet faizsiz kredi vermemektedir. Bu yönde bir talebiniz var ise, Halk bankasının 3 farklı paketine  başvurmalısınız.

Değerli esnaflar; size işin özünü anlatacağım. Aslında kefaletin esnafa verebileceği bir maddi bütçesi yoktur. Kooperatif sadece Devlet desteği ile kefalet sağlamaktadır. Esnafın kredi başvurusu alıp, durumunu araştırırlar. Esnaf çekeceği krediyi geri ödeyebilir mi? Kaç senedir kooperatif üyesi? Kaç para alır, kaç para verir? Cirosu ne kadar gibi araştırma yaparak bir istihbari rapor hazırlar. Bu raporlar beraber sizin verdiğiniz kredi başvuru evrakın direk olarak Esnafa finansman sağlayan Halk Bankasına verir.

esnaf kefalet işletme kredisi

Esnaf kefalet faiz oranları GÖRSELİDİR!

Şöyle bir soru gelebilir? Peki bizim orada kooperatif yok, o zaman napacaz? Nereye başvuracak bu millet! Eğer böyle bir durum söz konusu ile kefalet aracılığı olmadan direkt olarak Halkbank Kobi bankacılığına başvuru yapabiliyorsunuz. 7 Farklı paket var. Para lazım diyen esnafa da var, arabasına lastik alacak esnafa da!

Esnaf Kefalet Kredi Limitleri ve Vadeleri

 • 5 SENE VADELi İHTİYAÇ KREDİSİ: Vade 12 ay, 60 ay arasındadır. Çekilebilecek para 200 bini geçemez.
 • 7 SENE VADELİ TİCARİ ARAÇ KREDİSİ: Sadece ticari araç için verilir. 2. El araçlar için kaskonun yüzde yetmişi kadar verilir. Sıfır km. araçlarda hepsini öder. 7 Sene vade yapılır. 500 bine kadar alınabilir.
 • 10 YIL VADELİ DÜKKAN SATIN ALMA KREDİSİ: Limit 500 bin liraya kadardır. Ekspertizin %75’ini geçmez. Yani 500 bin lira %75 ise 666 bin lira tutarında bir dükkan satın alıpta yüzde yetmiş beşini bu krediyle ödeyebilirsiniz.
  • Küçük bir hesaplama yapalım. 200 bin liralık bir dükkan alırsanız ve bu dükkana eksper 200 bin değer biçerse kooperatiften çekebileceğiniz kredi miktarı 150.000 lira olacaktır. Çünkü yüzde yetmiş beşinden fazlasını ödemez. Tabi siz ev alırken yaptığınız gibi, 200 bin liralık dükkana 200 bin kredi çekebilmek için 266,6 bin lira değer biçmesi gerekir. 266/%75 = 200 bin civarı bir kredi alabilirsiniz.
 • 2 SENE VADELİ 200 BİN İHTİYAÇ KREDİSİ: İşletme rehin altına girer. Aylık eşit taksitler ödenir.
 • 9 AY VADELİ İSKONTO KREDİSİ: Tez zamanda geri ödemek için idealdir.
 • NAKLİYECİLER İÇİN 60 AY VADELİ TAŞIT TAMİRAT KREDİLERİ: 1 ila 9 ay arasında vadesi olup, sade tamir işinde geçerlidir.
 • KAMYONET VE SERVİS SATIN ALMAK İÇİN 5 SENE VADE: Eğer okul servisi çekiyorsanız veya nakiye işi yapıyorsan, yeni bir otobüs veya kamyonet almak için 200 bin liraya kadar kredi çekebilirsiniz. Tabi bunu çekebilmek için şuan kullandığın arabanın 2009 modelden aşağı olması gerekir. (10 yaş)
Esnaf Kefalet Kredi Limitleri ve Vadeleri

Esnaf Kefalet Kredi Limitleri ve Vadeleri

Esnaf Kefalet Kaç Kefil İstiyor? 1-3-5-7?

Yukarıda anlatılan kredilerin üst limitleri sabittir. İsterseniz trilyonluk esnaf olun alabileceğiniz para bu kadar! Yok Ahmet şunu aldı, Mehmet ağa bunu aldı. Piyasada bu tür söylemleri çok duyuyoruz. Olayı şöyle düşünün. Ankara merkezde faaliyet gösteren YILMAZ ticaret firmasının yıllık cirosu 500 bin liradır. Firma 10 senedir bu kuruluşa üye olup, KKB puanlaması da süper durumdadır. Şimdi bu firma kooperatiften 50 bin kredi isterse, talep edilecek kefil şartı, gerekli evraklar hipotek vs. daha hafif olacaktır. Ancak birde B firmasını düşünelim. Firma daha bu sene açılmış olup ibraz edebileceği bir cirosu bulunmamaktadır. Bu firma ticari araç almak için 500.000 TL. para istediğinde bir çok evrak ve kefalet talep edilmektedir. Eğer böyle olmasa, küçük bir bakkal açıp geri ödenmeyecek büyük kredileri almak kolay olurdu. Bu yüzden talebe göre değerlendirme, firmaya göre kredi durumu gerçektir. Bu işin başlangıç boyutu. Daha bir de bankanın istihbari değerlendirmesi var 🙂 İnce hesaplama yapıp tablo çizmeye gerek yok.

Halkbank esnaf kredisi için gerekli evraklar ile birlikte başvurduğunuzda tarafınıza olumlu veya olumsuz dönüş yapılır.

Bu sebeple genelde kooperatif üyesi olan kkb notu yerinde 2 kefil kafidir. Tabi memur kefillere de sıcak bakıldığı duyulmuştur. Kaç para çekeceksin? Kaç Ayda Geri Ödeyeceksin? Daha önce ki kredi notun nasıl? Bu soruların cevabı sizi kefil şartı sayısına götürecektir. Tabi teminat sunmak da bu konuda önemli. Teminatınız yeterli görülüyor ise kefil istenmemesi gibi bir durum da söz konusu olabilir.

ESKKK Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Başvuru kooperatife yapılmaktadır. Gereken belgeler ve evraklardan bazıları şunlardır.

 1. Kredi çekecek olan işyeri sahibinin kimliği (ehliyet, nüfus cüzdanı vs.)
 2. Eğer ortakları var ise, ortaklarına ait nüfus cüzdanları ve fotokopileri, (ortaksız olmaz)
 3. Esnafın son 6 ay içinde çekilen 2 vesikalık fotoğraf (standart)
 4. Esnafa ait sicil tasdiknameleri, (sicil evrakları)
 5. Şoför esnaflar için araç ruhsat ve fotokopileri (nakliyeciler için)
 6. Nüfus Müdürlüğünden alınan ikametgah belgesi (muhtarlık artık vermiyor)
 7. Dükkanın vergi levhası ve fotokopisi, (standart evrak)
 8. Son 1 yıllık cari bilanço evrakları (muhasebeden alabilirsiniz)
 9. Çekilecek kredi için kefalette doldurulan başvuru formu (kooperatifte doldurulacak)
ESKKK Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

ESKKK Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

ESKKK Kefil İçin Gereken Belgeler ve Evraklar

Esnaf kefalet kooperatifleri normal şartlarda ortaklarının kredi başvurusu için kefil talebinde bulunmuyor. Bu kredilerden yararlanmak için teminat sunmak gerekiyor. Şayet sunulan teminat yeterli olmazsa bu durumda kefil talep edilecektir. Kredi tutarlarının yüksek olması durumunda iki kefil talep edilmektedir. Kefillerin genel olarak esnaf olması istenir. Ancak memur kefiller de kabul edilir.

 1. Kefilin kimliği ve fotokopisi
 2. Gelir belgesi veya bordroları
 3. Nüfustan alınan ikametgah belgesi
 4. Vergi levhasının fotokopisi

Kefil talep edilmesi durumunda başvuru esnasında kefillerin de bu evraklar ile birlikte başvurması gerekiyor.

Örnek 1 Esnaf Sanatkârlar Kooperatif Hesaplama Tablosu

Esnafımız 4 yıl vadeli olarak 100 bin TL işletme kredisi almak istiyor. Bu durumda hesaplama aşağıdaki gibi olacaktır. 4 yıl vadede (48 ay) uygulanacak faiz oranı yıllık %5 olacağı için aylık olarak 0,416 olacaktır.

 • Aylık ödeme tutarı : 2.348,06 TL olurken
 • Vade sonunda toplam ödenen tutar : 112.707,04 TL olacaktır.

Ancak herhangi bir bankadan en az %2,35 faiz oranı ile kredi kullandığınızı farz edersek;

 • Aylık ödeme tutarı : 3.827,33 TL olurken
 • Vade sonunda toplam ödenen tutar : 183.711,84 TL olacaktır.

Bu aradaki faiz farkları kooperatif kefaleti ile kredi alınması durumunda Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır.

ESKKK Kredi Hesabı 2

Esnafımız 5 yıl (60 ay) vadeli olarak olarak kredi almış olsun. Değişen kredi tutarları ile aylık taksit hesaplaması yapalım.

Kredi TutarıAylık Taksit
10 bin TL193,28 TL
20 bin TL386,57 TL
50 bin TL966,42 TL
75 bin TL1.449,63 TL
100 bin TL1.932,83 TL
125 bin TL2.416,04 TL
150 bin TL2.899,25 TL
175 bin TL3.382,46 TL
200 bin TL3.865,67 TL

Esnafa 30 Bin TL. Faizsiz Kredi Verilecek mi?

1898 Cumhurbaşkanı kararnamesi ile Resmi Gazete’ de yayınlanan düzenlemeye göre esnaf ve sanatkarlarımızın döner sermaye, hammadde alımları, makine ve teçhizat alımları gibi konularda gerek duydukları finansmanın sağlanması amacı ile kendilerine 30 bin TL faizsiz kredi kullandırılacağı belirtildi.

Esnafımız 36 ay vadeli ile bu krediyi kullandığında geri ödeyeceği aylık taksit tutarı 833,33 TL civarında tutuyor. Krediden yararlanmak için bağlı bulunduğunuz esnaf ve kefalet kooperatiflerine gidebilirsiniz. Bu noktada akıllara 2020 yılında esnaf kefalet kooperatifleri tarafından 30 bin TL faizsiz kredi dışında kredi verilip verilmediği gelebilir.

350 bin esnafımız Halkbank tarafından yapılan açıklamaya göre 2020 yılında 22 milyar TL bütçe ile desteklenecektir.

Halkbank Esnaf Kredisi 2020

Halkbank tarafından yapılan açıklamaya göre 2020 yılında esnafımıza faizsiz kredi kullandırılmasına karar verilmiştir. Halen devam eden 3 farklı kategoride sıfır faizli kredi almak mümkündür.

 1. Ustalık belgesi sahipleri,
 2. Kosgeb desteği almaya hak kazananlar,
 3. Eskimiş mesleklerden birini icra edenler

bu desteklere başvuru yapabiliyor.

Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifi Adresleri

İLİLÇE/YERADRESTELEFON
AnkaraAnkaraDoğanbey Mah. Rüzgarlı Cad. Plevne Sok. Şahlar Han No:5-15 Altındağ  0312 310 80 76
Merkez BirliğiKavaklıdere Mah. Cinnah Cd. No:5 Çankaya  0312 468 53 87
AltındağZiraat Mah. Ş.ÖMER HALİSDEMİR BULVARI No:15 D:NO. 4 06110 Altındağ 0312 311 10 13
BahçelievlerYukarı Bahçelievler Mah. 73. Sk. 20-1 06490 Çankaya 0312 215 32 30
ÇankayaKale Mh. Işıklar Cd. No:6 D:1 06250 Altındağ 0312 311 37 78
TerzilerAnafartalar Mah. Şehit Teğmen Kalmaz caddesi Posta Caddesi No:24-15 Altındağ 0312 310 60 41
Yeni Ankara Mebusevleri Mh. 06580 ÇankayaBelirtilmedi
SincanAtatürk Mah. Melek Sok. 13-1 06936 Sinca 0312 270 10 56
DikmenKorkutreis Mah. Necatibey Cd. 18-4 06430 Çankaya 0312 232 66 65
CebeciErzurum Mah. Talatpaşa Blv No:168 06590 Çankaya
UlubeyUlubey Mah. Karpuzlu-1 Cd. Altındağ0312 350 50 85
Servis İşletmecileriZübeyde Hanım Mah. Söğüt Sk. Altındağ 0312 342 10 61
ESKOB 2.BölgeGazi Mah. Mümtaz Gümüş Sk. No:18 06560 Yenimahalle 0312 324 19 35
DemetevlerDemetgül Mah. İvedik Cd. 06200 Yenimahalle 0312 334 17 70
Mamak Işıklar Cad. No:14 D:4 Altındağ-Ankara 0312 312 77 20
İstanbulAksarayAksaray Mah. Millet Cad. Seza Apt. No:24 D:13 Fatih 0212 534 17 25
MaltepeMaltepe Mah. Bağdat Cad. İsmetbey İş Merkezi No:36 D:374 Zeytinburnu 0216 352 26 40
Ümraniye Atatürk Mah. Alemdağ Cd. 2-2 34764 Ümraniye 0216 443 88 95
Yeni AvcılarMerkez Mah. Marmara Cad. Ege Apt. No:33 Kat:4 D.14 0212 694 03 06
Eyüpİslambey Mah. İslambey Cd. No:44 Eyüp 0212 563 17 73
BayrampaşaYenidoğan Mah. Abdi İpekçi Cad. No:20 Bayrampaşa 0212 565 52 17
Ataşehirİçerenköy Mah. Huzur Hoca Cd AtaşehirBelirtilmemiş
ŞişliH. Rıfat Paşa Mah. Perpa Perpa Ticaret Merkezi D:A Blok No: 623
B.ÇekmeceDızdarıye Mah. 1-B Kaleiçi Cd. 0212 883 63 25
KüçükyalıAltıntepe Mah. Bağdat Cd. 80-10 Maltepe  0216 366 63 18
ÜsküdarAhmet Çelebi Mah. Halk Cad. 80-1 Üsküdar  0216 341 52 96
BeşiktaşSinanpaşa Mah. Hasfırın Cd. No:3 Beşiktaş 0212 227 66 86
KartalKordonboyu Mah. Özçin Sok. Hakkıbey İş Hanı No:12 D:7  0216 306 71 08
EsenyurtYenikent Mah. 0212 622 03 33
GiyimcilerYakuplu Mah. Medilife Hastanesi ACİL Karşışı 67. Sk. NO:4-8 Beylikdüzü 0212 875 39 82
SefaköyTevfik Bey Mah. Karakaş Pasaji Karakaş İş Merkezi D:31 Küçükçekmece 0212 579 13 10
KadıköyKusdili Cad. 39-3 0212 338 49 11
ISTESOBKartaltepe Alpay İzer Sk No:12 34145 Bakırköy 0212 660 60 20
İzmirKonakİsmet Kaptan Mah. 1374. Sk. 10 A 35210 Konak 0232 482 20 00
BornovaGazi Osman Paşa Mah. 5469. Sk. No:43 K:3 Bornova 0232 462 19 11
BucaVali Rahmi Bey Mah. Uğur Mumcu Cd. No:76 Buca 0232 487 00 10
MerkezBayraklı Mah. 1921. Sk.Belirtilmedi
İzmir BirlikAkdeniz Mah. Şht. Fethi Bey Cd. No: 49 Konak 0232 482 02 62
AdanaKuzey AdanaEmek Mah. 2-1 41028. Sk. Seyhan 0322 433 14 48
YüreğirSarıçam Mah. Kozan Cd. No:212 YüreğirBelirtilmedi
SeyhanKarasoku Mah. Ali Münif Yeğenağa Cd. No:53Belirtilmedi
ÇukurovaToros Mah. Şehitler Blv 01170Belirtilmedi
Odalar BirliğiKocavezir Mah.3 32062. Sk. Seyhan 0322 365 10 10
Yeşil ObaEmek Mah. 9 Barış Blv. Seyhan-Adana 0322 436 22 55
BursaBursaOsmangazi Mah. Demirtaşpaşa Mah. İnönü caddesi Yuvam işhanı No:113 Kat 3 D2 0224 273 36 82
YıldırımDeğirmenlikızık Mah. 1. Girne Sk. No:6 16000 Yıldırım 0224 360 15 01
AntalyaKepezGüvenlik Mahallesi 282. Sk. No:16 D:Kat:2 D:2 07030 Muratpaşa0242 227 21 21
KoneskoopToros Mahallesi 07985 KonyaaltıTel yok.
MuratpaşaDumluPınar BulvarıYenidoğan Mah. Arı Apt. No:70-B Kepez0532 315 33 08
AntalyaBalbey Mahallesi No:5 İsmet Paşa Cd. 07040 MuratpaşaYok.
KonyaKaratayŞemsitebrizi Mahallesi Şerafettin Cd. 10-301 42030 Karatay 0332 353 42 78
Konya BirliğiNişantaş Mahallesi Metehan Sk. Esnaf Sarayı No:4 42060 Selçuklu0332 235 02 92
ŞanlıurfaMerkezBeykapusu Mahallesi Divanyolu Cad. No:38 D:2 0414 215 40 24
GaziantepŞahinbeyUlucanlar Mahallesi İnönü CdMevcut değil
MerkezAlaybey Mahallesi Gaziler Cd. No:6Yazılmadı.
S.s. Hoşgör Mahallesi Nuri Pazarbaşı Cad. No:5 0342 232 31 44
KarşıyakaEydibaba Mahallesi Bademci Sk. No:101
KocaeliİzmitYenişehir Mahallesi Birlik İş Hanı Merkez İzmit 0262 321 11 63
MersinMerkezCami Şerif Mahallesi 5225. Sk. 7-B 0324 238 94 00
İçelCami Şerif Mahallesi Bilge Sok. No:3 Anamur 0324 814 10 80
MezitliMenderes Mahallesi Mezitli
DiyarbakırBölge Bir.Yenişehir Mahallesi Rızvanağa Cad. Hikmetbey Apt. No:1 D:1 Yenişehir 0412 228 28 12
Sanayi HuzureviMevlana Halit Mahallesi Öğretmenler Cd. Bağlar
HatayAntakyaUlucamii Mahallesi Sokullu Sk. No:190326 214 17 37
SakaryaAdapazarıYenidoğan Mahallesi Bosna Cad. No:9 Erenler 0264 271 53 00
A.KarahisarMerkezBurmalı Mahallesi Basın Cad. No:12 0272 212 58 35

Amacınız; Bakkal, cafe, lokanta, ev yemekleri salonu, giyim mağazası açmak ise önce KOSGEB’e gidin. İlgili personelle görüşün. İşletmeyi açtıktan sonra kredi alamayabilirsiniz. Bu hususa dikkat edin. Kefalet sadece açık olan işletmelere finansman sağlar. Bu sebeple iş kurmadan önce başvuru yapamayacağınızı unutmayın!

Yukarıda yer alan tabloda Türkiye genelinde ki esnaf kefalet kooperatiflerinin adreslerini ve telefon numaralarını paylaştık. Bu adreslere evraklarınızı tanzim ederek şahsen başvuru yaparsanız, görevliler eşliğinde esnaf kefalet kredisi hesaplama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuz yönetim kurulu tarafından incelenecek ve kabul edilirse evraklarınız bankaya gönderilecektir. Banka bu aşamadan sonra bir tahkikat başlatacaktır. Şayet tahkikat olumlu sonuçlanırsa kredi tutarı hesabınıza yatırılacaktır.

Başka bir kooperatife başvuru yapılabilir mi?

İlk şart kooperatifin üye olmak olduğu için başka il veya ilçelere aynı anda üye olunamayacağından dolayı, sizlere kefalet sağlayamazlar.

Talebi Reddedilen Yeniden Başvuru Yapabilir mi?

Esnaf kefalete hangi sebeple talebinizin reddedildiğini sorabilir ve buna göre atmanız gereken adımları planlayabilirsiniz.

Faizsiz Kredi Veren Banka Kuruluş Var mı?

Devlet kurumları dönem dönem belirli projeler karşılığında Devlet bankaları aracılığıyla sıfır faizli veya düşük faizli esnaf kredileri vermektedirler. Devlet destekli isimli sayfamızdan bu ilanları takip edebilirsiniz.

Hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Şikayet dedi ki:

  12 senedir vergi mükellefiyim kredi alamıyorum ipe un seriyorlar

 2. Esnaf Kefalet 2020 Kredisi dedi ki:

  Ben 2020 yılında ödemek için berber dükkanıma kredi çekeceğim. Senetle filan kaç yılda geri verilecek. 2 sene ertelemesi var mı sizce bu kredilerin? Yukarıda ki hesaplama çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Faiz oranları ve vadeleri 2020-2021 yıllarına göre uyarlarsanız çok memnun olurum. Selamlar saygılar efendim.

 3. Bir numara var dedi ki:

  Bu aydınlatıcı yaziyi kim yazmissa)) bu ülkeden değil suriyeli sanirim)) bende bir esnafim mesela senin o dediğin krediyi bize şöyle veriyorlar ya evin ya paran ya canın ) 50 bin kefaret veriyorsun 2.19 faizle hemen veriyorlar mesela devlet ben para dağıtıyorum esnafı.a diyor kimse o esnaf çıksın ortaya saklanma arkadas))) sabah devlet baba esnafa kredi diyor kosgebe saat8 30 gidiyorsun sıra geliyor eyvah 8 45 kontenjan doldu alooo uyan uyan öle bir esnafla daha tanışan olmadi

 4. Esin KARAOĞLU dedi ki:

  Halkbank tarafından verilen esnaf kefalet kredileri durdurulmuş denildi bilgi alabilirmiyim durdurulduysa nezaman açılır.

  1. Bir numara var dedi ki:

   2019 esnafa kredi diyor arkadaşım biz esnafmiyiz))