geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Pazar Parçalı Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
20°C
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
21°C

Yeni İş Kuracaklara KOSGEB Hibe Destekleri

Yeni İş Kuracaklara KOSGEB Hibe Destekleri
A+
A-

İşyeri açmak isteyen kişiler tarafından araştırılan KOSGEB destek ödemeleri, 2021 yılında ne kadar olacağı merak konusu hale gelmiştir. Sektör değişikliği ya da ilk iş hayatına geçişte KOSGEB’in sağladığı desteklemeler geçtiğimiz yılın destek ödemelerinin toplamına bakılırsa birçok kişiye iş imkanı sağlamıştır. 2021 yılı ile yenilenen destek programları ile 60 Bin TL’den 370 Bin TL’yi bulan destek ödemeleri yapılmaktadır. KOSGEB’in sağladığı destekler; 60 Bin TL hibe geleneksel girişimci desteği ve 370 Bin TL’lik ileri girişimci desteği hakkında detaylı bilgiye yazımızda ulaşabilir ve faydalanacağınız destek programını öğrenebilirsiniz. Bunun haricinde Devlet bankaları ve özel finans kurumlarınca işyeri açma kredisi verilmektedir.

Kosgeb Destekleri Hangi İşleri Destekliyor 2021

KOSGEB tarafından verilen girişimciliği geliştirme destek programı kişilere iki ayrı destek sunmaktadır. Bu destekler geleneksel girişimci ve ileri girişimcilik desteğidir. İş kolunuza göre seçilecek olan destek programı KOSGEB tarafından belirtilmiş olup destek programına göre ödeme yapılacaktır. Geleneksel girişimcilik desteği ile kişilere 60 Bin TL’lik destek ödemesi yapılacaktır. 370 Bin TL’ ye varan destek ödemesi ise ileri girişimcilik desteği kapsamındadır. Alınacak olan kosgeb desteği seçilen sektöre göre değişiklik göstermektedir. KOSGEB’in geleneksel girişimcilik programı destek ödemesi bahsettiğimiz gibi 60.000 TL’dir. Bu programdan yararlanmak isteyen kişilerin yapmaları gereken ilk şey ise Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi programına katılmak olacaktır.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

Önceki yıllarda örgün olarak tamamlanması gereken Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi son yıllarda uzaktan eğitim sistemi gündeme gelmiş olup kursa katılım uzaktan eğitimle de yapılabilmektedir. Örgün ya da uzaktan tamamlanan kurslar için sertifika verilmektedir. Uzaktan tamamlanacak olan kurslarda online videolar ile kurs süresi tamamlanabilmekte kolay bir şekilde sertifika alınabilmektedir.

Online ortamda kursu tamamlamak ve girişimcilik sertifikası almak için kurs başvuruları e- devlet aracılığı ile yapılabilmektedir. KOSGEB’in sitesinde sağ üstte giriş yap bölümüne tıklandıktan sonra açılacak olan pencereden e – devlet şifresi ve T. C kimlik numarası ile giriş yapabilmektedir. KOSGEB’in tüm videoları izlenmesi gerekmektedir. Video sonunda onaylama yapılmalı ve sorulacak soruları doğru yanıt verilmelidir. Kurs eğitim videoları ve soruları bittikten sonra yine e-devlet üzerinden KOSGEB sertifika sorgulama yapılmaktadır. Sertifika almaya hak kazanan kişiler iş fikirlerini KOSGEB’e ileteceklerdir. Burada dikkat edilmesi gereken konu ise iş fikirleri KOSGEB’in desteklediği sektörlerden olmasıdır.

KOSGEB Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşyeri açmak isteyen kişilerin başvuracağı KOSGEB Girişimcilik Geliştirme Programı iki yarı destek sağlamaktadır. Birincisi 60.000 TL hibeli Geleneksel Girişimcilik Desteği diğeri ise 370.000 TL hibeli İleri Girişimcilik Desteğidir. Geleneksel girişimcilik desteğinden yararlanıp iş kurmak için yukarı bahsettiğimiz eğitim programına katılım sağlanması gerekmektedir. İleri girişimcilik desteğinden yararlanmak için de iş fikirlerinin desteklenen sektörlerin ve nace kodlarının içerisinde yer alması gerekir.

Kosgeb Desteklenen Sektörler Nelerdir?

Kurum tarafından belirlenen NACE kodları mevcuttur. Eğer faaliyetiniz nace kodunda yoksa destek alamazsınız. Bunun için KOSGEB Desteklenen Sektörler listesini incelemelisiniz.

Şahıs Şirketi KOSGEB Desteği Alabilir mi?

Geleneksel girişimcilik programının amacı işyerlerinin kuruluşunda desteklemek ve istihdam devamını sağlamaktır. Geleneksel girişimci statüsünde gerçek kişi ya da sermaye şirketi yer almaktadır. Geleneksel girişimci kuruluş destekleri gerçek kişi ile kurulmuş işletmelere 5.000 TL, sermaye şirketi olarak kurulmuş işletmelere de 10.000 TL olarak verilmektedir. Geleneksel girişimci destek programı başvuru formuna ulaşmak için tıklayınız.

Geleneksel girişimcinin performansına bakılarak verilecek olan birinci ve ikinci dönem performans destekleri 20 Bin TL’ye kadar verilmektedir. Girişimci genç, kadın, gazi veya şehit yakını olduğunda her performans dönem için verilecek tutara 5.000 TL daha verilmektedir. Gün sayısına göre değişen destek ödeme miktarları aşağıdaki gibidir.

Birinci performans dönemi:

 • 180 – 539 gün ise 5.000 TL,
 • 540 – 1079 gün ise 10.000 TL,
 • 1080 ve üstü gün ise 20.000 TL.

İkinci performans dönemi:

 • 360 – 1079 gün ise 5.000 TL,
 • 1080 – 1439 gün ise 15.000 TL,
 • 1440 ve üstü gün ise 20.000 TL

şeklinde verilmektedir. Bu ödemelere sertifika desteği olan 5.000 TL daha eklenmekte ve toplamda 60 Bin TL geleneksel girişimcilik desteği verilmektedir. Destek başına verilecek ödemeler için istenen belgeler aşağıdaki görselde olduğu gibidir.

Geleneksel Girişimci Destek Program Adımları

Toplam 5 aşamadan oluşan geleneksek girişimci destek programına uygun olduğu takdirde 60 Bin TL hibe KOSGEB tarafından alınmaktadır. Online girişimcilik eğitimi, işletme kuruluşu, başvuru, değerlendirme ve ödeme aşamalarına değinecek olursak..

1-) Online Girişimcilik Eğitimi

İşyeri kurulmadan önce Kosgeb’e yapılan başvuru sonrasında uzaktan eğitim sistemi ile Geleneksel Girişimci Eğitimine katılım sağlanmalıdır. Uzaktan eğitime e- devlet sistemi üzerinden giriş yapılabilmektedir. Videolar sonuna kadar izlendikten sonra video onaylanıp yönlendirilen sorular cevaplanmalıdır. Bu aşama tamamlandıktan sonra sertifika sahibi olmaya hak kazanılmaktadır.

2-) İşletme Kuruluşu

Girişimcilik sertifikası alındıktan sonra işletmenin kuruluş işlemleri yerine getirilmektedir. Kuruluş desteği, performans desteği ve sertifika desteği adı altında istenen belgelerin temini sağlanmalıdır. İçerikte yukarıda yer alan ödeme belgeleri düzenlenmeli ve KOSGEB’ e iletilmelidir.

3-) Başvuru

İşyeri kurulduktan sonra KOSGEB veri tabanına kayıt olunmalı ve KOBİ beyannamesi doldurulması gerekmektedir. Başvuruda bulunacak olan kişinin işletmesi Türk Ticaret Kanununda tanımlı gerçek kişi veya sermaye şirketi statüsünde kuruluşunu sağlaması gerekmektedir. Girişimcinin daha önceden bu programdan ya da yeni girişimci desteğinden yararlanmamış olması gerekir. Başvuruda bulunan işletmenin en fazla kurucu ortaklık payı % 50 olmalıdır.

4-) Değerlendirme

Geleneksel girişimcilik destek programına yapılacak olan tüm başvurular uygulama birimi tarafından değerlendirmeye alınmaktadır. Değerlendirme sonucu; başvurular kabul edilir, düzeltme istenebilir ve reddedilebilir. Reddedilmiş başvuruların itirazları 1 defa olabilmektedir.  Düzenlenmesi istenen başvurular verilen süre içerisinde yapılmalı ve kabul edilen başvurular için destek programı başlamaktadır. Tüm süreçler KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden yapılmaktadır.

5-) Ödeme

Son aşama olan ödeme, birçok kişinin en merak ettiği konuların başında gelmektedir. Değerlendirme süreci sonrasında başvurusu onaylanan işletmeler destek ödeme taleplerini KOBİ Bllgi Sistemi üzerinden yapmaktadır. Kabul gören başvuruların destek süreci 2 yıl geçerlidir. Destek sürecinde Geleneksel Destek Programından yararlananlara kuruluş, performans ve sertifika desteği verilmektedir.

Kosgeb İleri Girişimcilik ile 370 Bin’e Varan Hibe

İleri girişimcilik destek programının amacı belirlenmiş sektörlerde girişim sağlandığı takdirde girişimciye yeni işyerleri için destekler sağlamaktır. Geleneksel girişimcilikte olduğu gibi ileri girişimcilikte de kuruluş desteği olarak gerçek kişi ve sermaye şirketine destek verilmektedir. Gerçek kişi işletmesine destek 5.000 TL iken, sermaye şirketi olarak kurulan işletmeye de 10.000 TL kuruluş desteği sağlanmaktadır.

İleri girişimcilik desteği için ileri girişimci eğitiminin tamamlanmış olması gerekir. Bir diğer koşul ise KOSGEB tarafından belirlenmiş olan konularda faaliyet gösterecek işletmeler başvuru yapabilmektedir. Eğitimler online ya da sınıf usulü olarak tamamlabilmektedir. E-devlet üzerinden başvuru ve sertifika sorgulaması yapılabilmektedir. Sertifika alabilmek için eğitim de izlenecek videoların sonunda sorular sorulmakta ve doğru yanıt ve eğitime devamlı katılım sağlandığında sertifikaya sahip olunabilmektedir. İleri girişimcilikte sertifika desteği 5.000 TL’dir. Destek tutarlarına değinecek olursak destek unsuru ve destek tutarları aşağıdaki gibi gerçekleşmektedir.

Makine, Teçhizat ve Yazılım Desteği: 

 • Düşük ve orta teknoloji ile faaliyet gösteren işletmelere 100.000 TL,
 • Orta ve yüksek teknoloji ile faaliyet gösteren işletmelere 200.000 TL,
 • Yüksek teknolojiyle faaliyet gösteren işletmelere 300.000 TL.

Mentörlük, Danışmanlık ve İşletme Koçluğu Desteği: 10.000 TL.

Birinci Performans desteği:

 • 180 – 539 gün ise 5.000 TL,
 • 540 – 1079 gün ise 10.000 TL,
 • 1080 ve üstü gün ise 20.000 TL.

İkinci Performans dönemi:

 • 360- 1079 gün ise 5.000 TL,
 • 1080 – 1439 gün ise 15.000 TL,
 • 1440 ve üstü gün ise 20.000 TL

şeklinde destekler verilmektedir. Bu desteklere ek olarak sertifika desteği geleneksel girişimcilik sertifika desteği ile aynıdır. Destek tutarı ise 5.000 TL‘dir. Eğer girişimci genç, kadın, gazi ya da şehit yakınıysa her performans dönemine 5.000 TL eklenmektedir. Böylelikle toplamda ileri girişimcilik destek kapmasında işletme sahini 370 Bin TL’ye varan destek alabilmektedir. Verilecek olan desteklerden yararlanabilmek için istenen ödeme belgeleri şu şekildedir.

Destek Ödemeleri

Geleneksel girişimci destek program adımları gibi ileri girişimci destek program adımları da aynıdır. Toplam 5 aşamadan oluşan ileri girişimci destek programı içerisinde;

 • Online Girişimcilik Eğitimi
 • İşletme Kuruluşu
 • Başvuru
 • Değerlendirme
 • Ödeme

bulunmaktadır. Bu aşamaları geçen girişimciler ve işletme sahipleri 370 Bin TL’ye kadar hibe desteğini KOSGEB tarafından alabilmektedirler. KOSGEB’in hibe destekleri hakkında detaylı bilgi almak için resmi sitesinden ya da sosyal medya hesaplarını da takip edebilirsin

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar İsmail dedi ki:

  Ben yıllardır araştırıyorum hiç düzgün bilgi yok kursa gittim iş kurmak için başvuru yok nenildi kur gel paranı aş denildi para olsa neden hibe desdek alayım şimdi acıklandı mikro ve normal kredi var diye internet başvuru yine yok bu nasıl ve kşm yararlanıyor bu sistemden

 2. Avatar Ramazan Taş dedi ki:

  5 bin tavuk çadır kümesi için başvurmak istiyorum

  (4/5)
 3. Avatar Kadir akyıl dedi ki:

  Mermer satış deposu açmak istiyorum toptan ve perakende ve 100000 TL kredi almak istiyorum