geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Pazar Parçalı Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
19°C
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C

Devlet Kadrosuna Beyaz Hacker Alım Şartları

Devlet Kadrosuna Beyaz Hacker Alım Şartları
A+
A-

Siber savaş tehdit olarak milli siyaset güvenlik belgesinde. Devlet kamu ve özel kurumların sanal güvenliğini sağlamak için ilginç bir yönteme başvurdu. Kadrolu bilgisayar korsanları yetiştirilecek ve onlar da devlet için çalışacak.

Bilgisayar korsanları artık devlette olacak. Sanal güvenliği sağlamak adına ilginç bir adım atan devlet beyaz hacker yetiştirerek kadrolu olarak kamu ve özel kurumların sanal güvenliklerini sağlayacak elemanları işe alacak. Siber saldırılara karşı kadrolu hackerlar alınacak.

Beyaz Hacker Alımı 2021

Emniyetin, Yüksek Yargı kurumlarının, Siyasi partilerin internet siteleri sık sık sanal korsanlarının saldırıları uğruyor. Önemli belgelerin gizliliği tehdit altında. Kamu ve özel sektördeki dijital verilerin güvenliği için düğmeye basıldı. Devlet beyaz hacker yetiştirecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı beyaz hacker yetiştirilmesi ile ilgili yaptığı açıklamalarında devlete kadrolu bilgisayar korsanı alınacağını belirtti. Güvenlik kurulu siyaset belgesine de giren Türkiye’ nin siber güvenliği için uzmanlar yetiştirilecek görevleri ise; sistemin açıklarını belirleyerek üstlerine açıkların raporunu vererek sistem açığını önlemek olacak. TSE ‘ de eğitim görecekler. Uzmanlar sertifikalı korsanlar olacak ve hackerler stajyer, Kayıtlı, Sertifikalı ve Kıdemli olmak üzere 4 farklı uzmanlık seviyesinde işe alınacaklar.

Devlet beyaz hacker alımı nasıl yapılacak?
Beyaz hacker alımı

Beyaz Şapkalı Hacker Başvuruları

Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı hazırlayan Hükümet Bilgi Teknolojileri ve İletişim işletim kurumu BTK tarafından yapılacak olan hacker alımlarının başvuruları alınmaya başlandı. Genç bilişimcilerden oluşacak beyaz hacker alımlarına özellikle üniversite mezunlarının başvurması beklenirken başvurular BTK ‘ya usom@btk.gov.tr adresine yapılacak. Ekibe katılacak genç bilişimcilerden oluşacak beyaz hacker ordusuna 6 bin lira ila 10 bin lira arasında maaş verilmesi planlanıyor.

Türk Standartları Enstitüsü’nde (TSE) yetiştirilecek bilişimci genç uzmanların alacakları eğitimlerden sonra alacakları hacker sertifikası ile Türkiye’nin siber güvenliği için çalışacağı bildirdi. Sanal sızmalara ve  siber saldırılara karşı kurumların bilgisayar sistemlerini korumak için ‘beyaz hacker’ ya da ‘beyaz şapkalı hacker’ adı verilen, kendileriyle irtibatlı olarak çalışan hackerlar 7/24 olacak şekilde çalıştırılacak ve dolgun maaş ile işe başlatılacak.

Beyaz şapkalı hackerlere eğitimler  Sızma Testi, Eğitim ve Danışmanlık Hizmeti Veren Personel ve Firmalar İçin Yetkilendirme Programı kapsamında Türk Standartları Entitüsü tarafından verilecek eğitim için TSE Yazılım Belgelendirme Müdürlüğü tarafından oluşturulan programda, 4 farklı uzmanlık seviyesi üzerinden eğitimler verilecek.

TSE sertifikasyon başvuru formu için tıklayınız.

Başvuru formunun yanında adaylardan istenen diğer belgeler ise Nüfus cüzdanı kopyası, Diploma kopyası, Özgeçmiş, Adli sicil kaydı, Avans dekontu, uzmanlık çeşidine göre idari kriterlerde yazan sertifika, diploma fotokopisi ve belgelerdir. Kişiler Vakıfbanka Sızma testi bilgilendirmeleri açıklamasını yazarak verilen IBAN numarasına 884 şube koduna 500 TL avans ücreti de yatırarak başvuru yapabilecektir.

Devlet beyaz hacker alımı nasıl yapılacak

TSE tarafından verilecek eğitimler temel seviye eğitim paketi için 5 veya 7 gün süreli olacak şekilde verilir ve 5 günlük eğitim kişi başı 1800 TL’dir. 7 günlük eğitim kişi başı 2200 TL’dir. İleri seviye eğitimi ise 10 gün sürmekte ücreti kişi başı 2700 TL dir. Siber Güvenlik Sızma testi uzmanı sertifikası kişi başı 450 TL’dir.

Eğitim ve sınav katılımları öncesinde başvuruda başvuru sahibi 500 tl avans ücreti ödenir. Paket eğitim sürelerinden fazla süre eğitim taleplerinde kişi başı günlük eğitim ücreti alınır. Tersine mühendislik eğitim paketi ücreti 3 günlük kişi başına 2500 TL dir. Dış uzman katılım ücreti günlük adam/ gün olarak TSE dış inceleme elemanı yönergesine göre belirtilen ücret olup, ulaşım ve konaklama ayrıca faturaya dahil edilir.

Eğitim ve sınav katılım öncesi başvuru sahibi tarafından Adli Sicil temiz kağıdı getirilmesi gereklidir.

TSE Sertifika Sınavı

Eğitimlerde adaylar sınava alınacak ve TSE sertifikası almak için yapılacak sınavlarda başarılı olmak için 100 üzerinden ortalamalar alınarak kriterlere göre adaylar başarılı sayılacaktır. Bu ortalamalar ise;

 • Stajyer Test Uzmanlığı için yapılacak yazılı sınavdan 100 üzerinden 50 puan başarılı sayılacak.
 • Kayıtlı Test Uzmanlığı için yapılacak yazılı sınav ve Uygulamalı sınav ortalamasının en az 100 üzerinden 50 puan olması gerekmektedir.
 • Sertifikalı Test Uzmanlığı için yapılacak yazılı sınav ve Uygulamalı sınav ortalamasının en az 100 üzerinden 70 puan olması gerekmektedir.
 • Kıdemli Test Uzmanlığı için yapılacak olan yazılı sınav ve uygulamalı sınav ortalamasının en az 100 üzerinden 85 puan olması gerekmektedir.

Stajyer Stajyer Sızma Testi Uzmanlığı, kayıtlı Stajyer Sızma Testi Uzmanlığı, sertifikalı Stajyer Sızma Testi Uzmanlığı ve kıdemli Stajyer Sızma Testi Uzmanlığı olmak üzere belirlenen 4 farklı uzmanlık seviyesi için bazı şartlar da aranacak. Özellikle başlangıç seviyesi olarak eğitim alan Stajyer Sızma Testi Uzmanlığı için herhangi bir şart aranmayacak.   3 yıl bilgi güvenliği alanında çalışma şartı aranan Kıdemli Sızma Testi Uzmanlığı için ise ayrıca 5 yıl sızma testi yapmış olmak ve bunu belgelendirmek şartı aranacak. Kıdemli Sızma Testi Uzmanları bu şartların yanında en az 1 adet ulusal veya uluslararası düzeyde akademik makale yayınlamak zorunda. Sistem üzerinde bir zafiyet keşfinde bulunup TSE’nin Zafiyet Bildirim Programına bildirmeleri ve güvenlik için üst düzey önlem almaları da gerekecek.

TSE sertifika sınavı
TSE sertifika sınavı

Görevi Nedir?

Beyaz hacker ordusuna katılmak için hacker başvuru şartlarını taşıyan gençler bilişimciler hacker ordusuna dahil edilecek son zamanlarda yapılan siber saldırılar nedeniyle bu saldırılara karşı mücadele edecek, ulusal veya uluslararası düzeyde akademik makale yayınlayacak, Türkiye’nin internet ağına yapılacak bir siber saldırıya karşı hazırlıklı olmak ve siber saldırılara karşı anında müdahalede bulunmak amacıyla BTK tarafından dolgun maaşlı hacker başvurularını yapmak isteyenlerin aranan şartları taşımaları ve TSE den bu alanda oluşturulan programa katılım göstererek sertifika sahibi olmaları kendine güvenen ve bilişim alanında yeterince bilgi sahibi olduğuna kanaat getiren genç bilişimcilerin BTK adresine e-posta adresi üzerinden başvuruları yapmaları gereklidir.

Konu ile alakalı olarak BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan siber orduya beyaz hacker olmak için başvuru yapan genç bilişimcilerin BTK e-mail adresinden yapacakları başvurularının biran önce değerlendirilerek başvuru yapan gençlerin hızlı bir şekilde istihdam edileceğini belirtti.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Beyzanur dedi ki:

  Kadın stajyer alımı var mı?

 2. Avatar Beyzanur dedi ki:

  Kadın stajyer alımı var mı

 3. Avatar Eğitim dedi ki:

  Arkadaşlar udemy sizin istediğinizi karşılıyor hem kayıt olurken sadece 25 lira kayita veriyorsunuz kayita tek sefer veriyorsunuz sonrada Türkiye özel fiyatla sizlere 30-40 liraya sifirdan ileri düzey hacker kursu veriyor hem takildiginiz yer olursa kurs esnasinda soruyorsunuz video seklinde veriliyor kurs ister telefondan izleyin ister bilgisiyardan …

 4. Avatar slm dedi ki:

  hacker olmak öyle kolay değil.yazılım dillerini bileceksin kod okuyacaksın programların mantığını bileceksin web yazılıma hükmedeceksin ftp kullanmayı bileceksin cmd komutu bileceksin ağların zaaflarını çözeceksin hacker olmak okumayla olmaz sürekli araştırmayla denemeyle yanılmayla olunan bişidir…şu an bende işsizim o kadar bilgi warki kullanamadıkça neye yarar bir kapı açılmasını bekliyorum bu şekilde dewletime hizmet etmek istiyorum

 5. Avatar Haskers dedi ki:

  5.000 TL Parayı Bana Versinler 1 Senede İçinde Pentegonun Kafasını Kaldıramaz 🙂

 6. Avatar mahmut dedi ki:

  beyler ben bakırköyde beyaz şapkalı hacker eğitimlerine giricektim 10 bin istiyorlar serfitikada veriyorlar güvenilir mi acaba ?

 7. Avatar Defacer dedi ki:

  biz oldukta noldu siyah şapkalı olucksan

  1. Avatar Para kazanmam istiyorsan beni bul dedi ki:

   Beni bul

   1. Avatar Meraklı Hacker dedi ki:

    Ders Veriyormusunuz Hocam Yetiştirilmek Üzere ?

 8. Avatar Serhat dedi ki:

  Benim param yok ama teknoloji gücüm var nasıl ödeyim bu parayı vatan için can isteyin verim ama param yok bence bu haksızlık

 9. Avatar düşünen dedi ki:

  🙂 kpss ile hacker almak :)) haala gülüyorum yetiştirmekle değil bireyin kendini üst düzey geliştirmesiyle hacker olunur. kpss de 70 i gecen standartları sağlayanlar parayı yatırsın başvuru yapsın dıyorlar:)) pess wallahi bukadarı.bu yasayı tasarlayanlar dünya klasmanında siber alandaki durumdan haberi yokmuymuş.katkı parasını verip işe alınmayan her aday devlete karşı yeni bir hacker olur.hemde devletin yetiştirdiklerinden daha iyi bir şekilde.çünki hacker lık hırsla başlar çok emek çok çalışma azim ve istikrarlada yolunu bulur

  1. Kamil Kamil dedi ki:

   Hacker=hırsız.

 10. Avatar NO:2116 dedi ki:

  Hayallerle yaşamayın arkadaşlar ben suan Bilgisayar programcılığı okuyorum ve yıllardır bunun hayalini kuruyordum fakat okula başladığımda hayal kurarak bişey olmadığını gördüm ve evime 16mbs internet çektim gece gündür video izliyorum ve uyguluyorum program yazıyorum trojen yazıyorum kötülcül yazımlarda uzmanlaştım fakat bunu kötüye kullanmadım HACKER olmak sadece linux(ubuntu,kali ) bilmek değildir tüm işletim sistemlerinde kendinizi geliştirin öğrenin komutları öğrenin bu iş çok zor bi iştir insanlar size pc basında salak saçma şeyler yapıyor diyecekler aileniz internetinizi kesecek boş vakit harcadığını düşünecek arkadaşlarınız sizden uzak duracak. Benim hiç arkadaşım Yok ve suan hedefime yavaş yavaş ulaşıyorum Allah sabır versin başarılar

  1. Avatar özcan yalçın dedi ki:

   çok haklısın bende senle aynı durumdayım fakat ben 13 yaşındayım insanlara ben “ben hacker im hepinizi heçklerim”demiyorum dersem bu laf diğer hacker lara küfür etmiş olurdum.Kitaplardan yararlanarak bişeyler yapmaya çalııyorum aslında herşeyi kavrıyorum.İnsanlar dalga geçiyor ben ilerde beyaz şapkalı olcaktım gri ye yürüyorum sürekli intikam hırsı sürekli peşimi bırakmayan sorular sürekli laflar abi ben böyle hayat yaşamak istemiyorum ki Benim tek isteğim çayımı alıp laptop u önüme çekip sistem korumak ama insanlar bunu küçümsemeye alıyorlar ciddiyetsiz insanlar var ki hack denemeleri yapmayı planlıyorum bak bende hacker değilim ama az da olsa bilgiler biliyorum.Yalanım olmasın ben bir çocugum ama akıl yaşta değil baştadır sonuçta demi reis

 11. Avatar Beyaz Hacker dedi ki:

  Bununla ilgili bilgilendirme ne zaman olur

 12. Avatar White Hacker dedi ki:

  WannaCry a karşı kendim antivirüslerin yapmadığı çözümlere sahibim. WannaCry dan korunmaya değil WannaCry virüsü bulaşmışssa fidye ödemeden dosyalarımı ele geçirebiliyorum. Kendi imkanlarımla belgelerim var çalışmam 8 saat sürdü

  1. Avatar White Hacker dedi ki:

   Berkay Tozar Kocaelide yaşıyorum lütfen ulaşın bana

   1. Avatar BT dedi ki:

    Sen bana ulaş bekliyorum yazmanı

 13. Avatar Hacker dedi ki:

  Parası Olan Başvuru Yapacak Olmayan Durumu ve Gelir İmkanı Olmayan Temiz Kalpli Genç Yetenekli İnsanlar Napacak Peki.

 14. Avatar Hacker dedi ki:

  Hacker olmak sabir ister guven iater sadik ister guc ister allah yardimicimiz olsun.

 15. Avatar hacker dedi ki:

  nasıl başvurlur

 16. Avatar hacker dedi ki:

  Ben şuan 4.sınıfa gidiyorum bu konulara çok meraklıyım tek hayalim
  Hacker olmak umarım seçilirim

 17. Avatar Yazılımcı dedi ki:

  Şu an ben 7. Sinifa gidiyorum ve bu konulara çok meraklıyım. Ancak burada yazanları okuduğumda biraz ilgimi kaybettim. Ayyıldız timin de böyle bir şeyi vardı ama bu paralı falan pek uygun değil gibi geldi bana.

  1. Avatar Bilgisayar Korsanı dedi ki:

   Lise 1’e geçmek üzereyim ve yaklaşık 2- 3 yıldır bu iş nasıl yapılır öğrenmeye çalışıyorum. Hep çocukluğumda özel bir gücümün olmasını istemiştim. Ve bana göre “Hacker”lık bir özel güç.

   Bu konuya çok merakım var. Öğrenmek İstiyorum. Ama öğrenmek paralı olunca biraz üzüldüm. Benim gibileri varsa hiç ümidini kaybetmeden internetden arayarak öğrenmeli ve gelişmeli.

   Benim hep olmasını istediğim hayalim iyi bir “Hacker” takımım olması. Zaten Bunu kim istemez ki.

   Neyse çok uzun yazdım. Ben gidiyorum. herkese bay bay…