Devlet Kadrosuna Beyaz Şapkalı Hacker Alım Şartları 2023

Siber saldırılara karşı kadrolu hackerlar alınacak. Devlette bu işi yapmak isteyenler tarafından araştırılan, Devlet hacker yetiştiriyor mu, Beyaz Şapkalı Hacker nasıl olunur, Hacker olmak için hangi bölüm okunmalı, Beyaz şapkalı hacker maaşları ne kadar? Devlet kadrosuna beyaz hacker alım şartları koşulları merak edilen tüm konular için bilgi alabilirsiniz.

Devlet Kadrosuna Beyaz Şapkalı Hacker Alım Şartları 2023

Siber savaş tehdit olarak milli siyaset güvenlik belgesinde. Devlet kamu ve özel kurumların sanal güvenliğini sağlamak için ilginç bir yönteme başvurdu. Kadrolu bilgisayar korsanları yetiştirilecek ve onlar da devlet için çalışacak. Bilgisayar korsanları artık devlette olacak. Sanal güvenliği sağlamak adına ilginç bir adım atan devlet beyaz hacker yetiştirerek kadrolu olarak kamu ve özel kurumların sanal güvenliklerini sağlayacak elemanları işe alacak. Devlet kadrosuna beyaz hacker alımı ve şartları için tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

Beyaz Şapkalı Hacker Kimdir?

Beyaz şapkalı hacker: diğer adıyla etik hacker ya da white hat hacker, Dijital veri ve bilgilerin güvenliklerini test etmek, hataları tespit edip belirlemek, verileri değerlendirmek ve iyileştirme için önerilerde bulunmak için korunan sistemlere ve ağlara izin ve bilgiyle giren bir bilgisayar güvenliği uzmanıdır. Kötü amaçlarla bilgisayar korsanlarının güvenlik açıklarını tespit edip bilgisayar ve ağ sistemlerine zarar vermemesi için çalışan beyaz şapkalı hackerler siber alem muhafızlığı görevini üstleniyor.

Devlet Kadrosunda Beyaz Hackerin Görevi Nedir?

Beyaz hacker ordusuna katılmak için hacker başvuru şartlarını taşıyan gençler bilişimciler hacker ordusuna dahil edilecek son zamanlarda yapılan siber saldırılar nedeniyle bu saldırılara karşı mücadele edecek, ulusal veya uluslararası düzeyde akademik makale yayınlayacak. Türkiye’nin internet ağına yapılacak bir siber saldırıya karşı hazırlıklı olmak ve siber saldırılara karşı anında müdahalede bulunmak amacıyla BTK tarafından dolgun maaşlı hacker başvurularını yapmak isteyenlerin aranan şartları taşımaları ve TSE den bu alanda oluşturulan programa katılım göstererek sertifika sahibi olmaları kendine güvenen ve bilişim alanında yeterince bilgi sahibi olduğuna kanaat getiren genç bilişimcilerin BTK adresine e-posta adresi üzerinden başvuruları yapmaları gereklidir. Bu sayede Devlet Kadrosunda Beyaz Hacker olabilirler.

Siber Alemin Muhafızları Beyaz Hacker Olma Şartları

Beyaz Şapkalı Hacker Nasıl Olunur?

Beyaz şapkalı hacker olmak için aranan şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Beyaz şapkalı hacker olabilmek için ağ bilgisi, veri tabanı, programlama, işletim sistemi bilgisi gibi temel bilgileri bilmeniz gerekmektedir.
 • Temel IT bilgileri öğrendikten sonra hack için işletim sistemlerinin ve web sayfalarının zaaflarını öğrenmelisiniz.
 • Bununla beraber C, CCNA ve C++ bilginizin olması gerekir.
 • Linux işletim sistemini iyi bilmeniz gerekmektedir.
 • Bunların yanına beyaz şapkalı hacker olmak için CEH 9, CEH V10, OSCP, CISSP gibi sertifika programlarına katılmanız gerekir.

Bu eğitimleri ve bilgileri tamamladıktan sonra Beyaz Şapkalı Hacker alımlarına başvuru yapabilir ve beyaz şapkalı hacker olabilirsiniz.

Hacker Alım Kriterleri 2023

Siber güvenlik uzmanlarının bazı başarı kriterleri aşağıdaki gibidir:

 • Siber olay tespiti kesin, alınması gereken aksiyon belli ise, olayı sistem sahipleri ve bildirim yapılması gereken diğer birim ve mercilere bildirmek,
 • Siber olayın tespiti veya alınacak aksiyon ile ilgili netleşmesi gereken konular var ise, ileri derece analiz ve inceleme için diğer birimlere kaynakları iletmek,
 • Yapılan bildiri ve iletilen bilgiler ile ilgili aksiyon formu doldurmak,
 • Siber olayın devam edip etmediğinin takibini belirli aralıklarla yapmak,
 • Kapsamlı inceleme ve analiz çalışmaları sonucuyla ilgili bildirimleri ilgili birimlere yapmak,
 • Güncel tehditler ve yaşanılan güvenlik olaylarını göz önünde bulundurarak sistem üzerinde alarm kuralları oluşturmak,
 • Zararlı yazılım analizi süreçlerine katkı vererek, zararlı yazılımın tespiti, bulunması, muhafaza edilmesi, iletilmesi ve karşı aksiyonların alınması.

Beyaz Şapkalı Hacker Olma Başvuru Şartları Nelerdir?

Türk Standartları Enstitüsü’nde (TSE) yetiştirilecek bilişimci genç uzmanların alacakları eğitimlerden sonra alacakları hacker sertifikası ile Türkiye’nin siber güvenliği için çalışacağı bildirdi. Sanal sızmalara ve siber saldırılara karşı kurumların bilgisayar sistemlerini korumak için ‘beyaz hacker’ ya da ‘beyaz şapkalı hacker’ adı verilen, kendileriyle irtibatlı olarak çalışan hackerlar 7/24 olacak şekilde çalıştırılacak ve dolgun maaş ile işe başlatılacak.

Beyaz şapkalı hackerlere eğitimler Sızma Testi, Eğitim ve Danışmanlık Hizmeti Veren Personel ve Firmalar İçin Yetkilendirme Programı kapsamında Türk Standartları Entitüsü tarafından verilecek eğitim için TSE Yazılım Belgelendirme Müdürlüğü tarafından oluşturulan programda, 4 farklı uzmanlık seviyesi üzerinden eğitimler verilecek.

TSE sertifikasyon ve eğitimleri için başvuru formunu doldurabilir ve eğitimlere katılım sağlayabilirsiniz.

Başvuru formunun yanında adaylardan istenen diğer belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Nüfus cüzdanı kopyası
 • Diploma kopyası
 • Özgeçmiş,
 • Adli sicil kaydı
 • Avans dekontu
 • Uzmanlık çeşidine göre idari kriterlerde yazan sertifika
 • Diploma fotokopisi ve belgelerdir.
 • Kişiler Vakıfbank Sızma testi bilgilendirmeleri açıklamasını yazarak verilen IBAN numarasına 884 şube koduna 500 TL avans ücreti de yatırarak başvuru yapabilecektir.

Beyaz Şapkalı Hacker Maaşları ve Başvurusu 2023

Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı hazırlayan Hükümet Bilgi Teknolojileri ve İletişim işletim kurumu BTK tarafından yapılacak olan hacker alımlarının başvuruları alınmaya başlandı. Genç bilişimcilerden oluşacak beyaz hacker alımlarına özellikle üniversite mezunlarının başvurması beklenirken başvurular BTK ‘ya usom@btk.gov.tr adresine yapılacak.

Ekibe katılacak genç bilişimcilerden oluşacak beyaz hacker ordusuna ortalama olarak 7 bin TL ila 11 bin TL arasında maaş verilmesi planlanmaktadır.

Bununla beraber hackerlik dışında siber güvenlik olarak da saldırılarla mücadele edebilirsiniz. Siber güvenlik uzmanı olmak için hangi bölüme gidilir? ve nasıl olunur? Hemen bilgi alabilir ve seçim yapabilirsiniz.

Beyaz Şapkalı Hacker Eğitim Ücretleri 2023

Siber güvenlik sızma testleri hizmetleri eğitim sınav sertifika ücret çizelgesi 2023 yılında TSE tarafından verilecek eğitimler temel seviye eğitim paketi için 5 veya 7 gün süreli olacak şekilde verilir. 5 günlük eğitim kişi başı 5.430 TL’dir. 7 günlük eğitim kişi başı 6.670 TL’dir. İleri seviye eğitimi ise 10 gün sürmekte ücreti kişi başı 8.120 TL’dir. Doküman inceleme ücreti 870 TL, sınava girmek isteyenler için Teorik sınav ücreti 2.240 TL, uygulamalı sınav ücreti 2.240 TL, Sertifika ücreti ise 1.450 TL’dir. Tüm ücretlere %18 KDV uygulanır.

Sadece eğitimlerde lise, ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine % 25 indirim uygulanır. (Açıköğretim öğrencileri bu indirime tabi değildir. Sınav ücretleri indirime dâhil değildir.)

Devlet Kadrosuna Beyaz Hacker eğitimi için belirli ücretler ödemeniz gerekir. Bu ücretler 2023 yılında aşağıdaki gibidir.

Temel Seviye Eğitim İçeriği: Eğitim Süresi 5 gün / 7 gün

Eğitim ücretleri kişi başı:

 • 5 Günlük eğitim ücreti : 5.430 TL + %18 KDV
 • 7 Günlük eğitim ücreti : 6.670 TL + %18 KDV
 • Başvuru Doküman İnceleme Ücreti : 870 TL + %18 KDV

İleri Seviye Eğitim İçeriği: Eğitim süresi 10 gün

Eğitim ücretlerimiz kişi başı:

 • 10 Günlük eğitim ücreti : 8.120 TL + %18 KDV
 • Başvuru Doküman İnceleme Ücreti : 870 TL + %18 KDV
 • 5 Günlük Eğitim Ücreti + Başvuru Doküman İnceleme Ücreti olmak üzere kişi başı toplam 5.430 TL + %18 KDV dir.
 • 7 Günlük Eğitim Ücreti + Başvuru Doküman İnceleme Ücreti olmak üzere kişi başı toplam 6.670 TL + %18 KDV dir.
 • 10 Günlük Eğitim Ücreti + Başvuru Doküman İnceleme Ücreti olmak üzere kişi başı toplam 8.120 TL + %18 KDV dir.
 • Başvuru Doküman İnceleme Ücreti : 870 TL + %18 KDV

Sınav ve sertifika ücretlerimiz kişi başı;

 • Teorik Sınav : 2240 TL + %18 KDV
 • Uygulamalı Sınav : 2240 TL + % 18 KDV
 • Sertifika ücreti : 1450 TL + % 18 KDV
 • Başvuru ve Doküman İnceleme Ücreti : 870 TL + %18 KDV

Eğitim ve sınav katılımları öncesinde başvuruda başvuru sahibi 500 TL avans ücreti ödenir. Paket eğitim sürelerinden fazla süre eğitim taleplerinde kişi başı günlük eğitim ücreti alınır. Tersine mühendislik eğitim paketi ücreti 3 günlük kişi başına 2.500 TL’dir. Dış uzman katılım ücreti günlük adam/ gün olarak TSE dış inceleme elemanı yönergesine göre belirtilen ücret olup, ulaşım ve konaklama ayrıca faturaya dahil edilir.

 • Eğitim Katılım Sertifikası: Eğitim sonunda katılımcılara Eğitim Katılım Sertifikası verilmektedir.
 • Eğitimlere Başvuru: Eğitim tarihleri belli olduğunda bilisim.tse.org.tr adresinde duyurulmaktadır.
 • Sorularınız için ferhati@tse.org.tr adresine mail atabilir veya 0312 416 62 39 nolu telefon ile iletişime geçebilirsiniz.
 • Eğitim ve sınav katılım öncesi başvuru sahibi tarafından adli sicil temiz kağıdı getirilmesi gereklidir.

Beyaz Şapkalı Hacker İş İlanları 2023

Emniyetin, Yüksek Yargı kurumlarının, Siyasi partilerin internet siteleri sık sık sanal korsanlarının saldırıları uğruyor. Önemli belgelerin gizliliği tehdit altında. Kamu ve özel sektördeki dijital verilerin güvenliği için düğmeye basıldı. Devlet beyaz hacker yetiştirecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı beyaz hacker yetiştirilmesi ile ilgili yaptığı açıklamalarında devlete kadrolu bilgisayar korsanı alınacağını belirtti. Güvenlik kurulu siyaset belgesine de giren Türkiye’ nin siber güvenliği için uzmanlar yetiştirilecek görevleri ise: sistemin açıklarını belirleyerek üstlerine açıkların raporunu vererek sistem açığını önlemek olacak. TSE’de eğitim görecekler. Uzmanlar sertifikalı korsanlar olacak ve hackerler stajyer, Kayıtlı, Sertifikalı ve Kıdemli olmak üzere 4 farklı uzmanlık seviyesinde işe alınacaklar.

Beyaz Yakalı Hacker Alımları Başlıyor…

Son dönemlerde büyük önem kazanan siber güvenlikte personel alımı için meslek kriterleri belirlendi. BTK’nın hazırladığı meslek kriterlerine göre siber güvenlik elemanı, zararlı yazılımın tespiti, bulunması, muhafaza edilmesi, iletilmesi ve karşı aksiyonların alınması konularında görev alacak. Siber güvenlik yeterlilik belgelerinin süresi 2 yıl olacak. Uzmanlarda bazı başarı kriterleri aranacak.

Siber güvenlikte büyük önem arz eden personel alımı için kriterler belli oldu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), sektördeki yetişmiş eleman ihtiyacını karşılamak için Siber Güvenlik Uzmanlığı Yetiştirme Programı hazırladı. Bu çerçevede hazırlanan Siber Güvenlik Elemanı Ulusal Yeterlilik Taslağı’na göre siber güvenlik elemanı, zararlı yazılım analizi süreçlerine katkı vererek: zararlı yazılımın tespiti, bulunması, muhafaza edilmesi, iletilmesi ve karşı aksiyonların alınması konularında görev alacak.

Beyaz yakalı hacker dönemi başlıyor! Personel alımı için kriterler belli oldu.

 • Siber Güvenlik Risk Analizleri Yapılacak: 5.seviye olarak tanımlanan siber güvenlik elemanı, siber olay kaynaklarını inceleme, aksiyon belirleme siber güvenlik risk analizlerini yürütecek.
 • 2 Yıllık Belge Verilecek: Uzmanlar, imaj alma, verinin saklanması, iletilmesi ve oluşturulacak zaman çizelgesi hazırlanması konularında görev alacak. Siber güvenlik uzmanları, bilgi sistemlerinde ortaya çıkan zafiyet ve olayları takip edecek. Mesleki Yeterlilik Belgesini alacak adaylar sınava girecek. Siber güvenlik yeterlilik belgelerinin süresi 2 yıl olacak.
 • Siber güvenlik elemanı, iyi aydınlatılmış, havalandırılmış, gürültü düzeyi uygun ofislerde, vardiyalı veya vardiyasız şekilde, oturarak veya ayakta çalışabilecek.
 • Mesleğin icrası esnasında iş sağlığı önlemlerini gerektiren kaza, yaralanma riskleri ve meslek hastalığına neden olabilecek riskler bulunacak.
Yorumlar

 1. Avatar of alperen alperen dedi ki:

  beyaz şapkalı hackerlk