Köye Dönüş Belediye Taşınma Yardımı 2023 Şartları Nelerdir?

Köye göç yardımları 2023, İstanbul’dan memlekete göç yardımları, memlekete, köye dönüş yol yardımı ve şartları nelerdir ve başvurular nasıl yapılır içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

Köye Dönüş Belediye Taşınma Yardımı 2023 Şartları Nelerdir?
10 Mart 2023 08:09

Köyüne, memleketine ve şehrine dönmek isteyenlere belediye nakliye yardımı verilmektedir. İstanbul’dan köye dönüş yardımı, Belediye nakliye yardımı ve şartları, yol yardımı, şehirler arası taşıma yardımı, kaymakamlık ev taşıma ve belediye nakliye yardımı, köye göç yardımı 2023 hakkında tüm detayları öğrenebilir ve köye dönüş için nereye başvurulur, şartları nelerdir, gerekli evraklar hakkında tüm bilgileri içeriğimizden alabilirsiniz.

Belediye Nakliye Yardımı 2023 Yılında Devam Ediyor!

Belediye Nakliye Yardımı olarak sulanan nakliye kamyonları km mesafeye göre hesaplanmakta ve ulaşım bedelini belediyeden mali olarak almaktadır. Nakliye firmalarına yakın iller için 5.000 TL – 7.000 TL, uzun mesafeler için 7.000 TL – 10.000 TL gibi rakamlarla destek verilmektedir.

Belediye nakliye yardımı 2023 yılında devam ediyor. Belediye nakliye yardımından faydalanarak memleketinize dönüş sağlayabilmek için kamyon ve şoför desteği alabilirsiniz. Belediye başkanlıkları tarafından kamyon, tır, kamyonet ve şoför desteği alarak göç desteğine bağlı nakliye yardımlarından faydalanabilirsiniz.

Belediye Nakliye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye nakliye yardım başvuruları 2023 yılında aşağıdaki kurumlara yapılır:

 • Valilik Makamlarına
 • Belediye Başkanlıkları tersine göç barolar bölümüne
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına
 • Bazı İl ve İlçe dernekleri hemşerileri için bir kere olmak maksadıyla maddi nakliye yardımı yapmaktadır. Bu desteklere başvuru yapabilir ve nakliye yardımı başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

Kaymakamlık Ev Taşıma Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık ev taşıma yardımı başvuruları bağlı bulunduğunuz belediyelere yapılır. Tır, şoför, kamyon, nakliye kamyonu ile şehirlerarası taşıma yardımını alarak memleketinize ve köyünüze göç edebilir veya hibe desteklerinden yararlanarak tarım, hayvancılık yaparak da memleketinize göç edebilir maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlara başvuruda bulunarak desteklerden faydalanabilirsiniz.

Belediyeden Memlekete Göç Yardımı Nasıl Alınır?

Memlekete göç yardımı Belediyeler, sosyal yardımlaşma kuruluşları ve kaymakamlıklara başvuru yaparak alınır. 2023 yılında memlekete göç yardımlarından belediyelerin sağladığı muhtaç ailelere verilen imkanlarıdır. Nakliye yardımlarından faydalanarak köyünüze göç edebilirsiniz. Belediyeler tarafından şehirden başka bir şehre göç edenlere belediye göç yardımı adı altında sosyal yardımlar ödenmektedir.

Köye Göç Yardımı 2023 Yılında Devam Ediyor!

Köye göç yardımı için devlet, Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığı ile göç yardımlarını Belediyelere başvuru yaparak alabilirsiniz. Köye göç yardımı ile beraber köye dönüş projesi ile gençlere 30 bin TL hibe durumu Devletin Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığı ile başlatmış olduğu ve özellikle 2023 yılı içinde belirli bölgelere, memleketlerine belirli şartlarda göç edeceklere ve dönüş yapmak isteyen gençlere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gençlere hibe desteği yapılıyor.

Memlekete dönüş sırasında eşyalarını götürmekte maddi açıdan zorluk çeken vatandaşlara nakliye konusunda yardım yapılır. Bu yardım para olarak değil araç temini ve eşyaların nakil aracına yönlendirilmesi, ailenin memleketine, köyüne göç etmesi ve biletinin alınması gibi yardımlar yapılarak memleketinize göç desteklerini alabilirsiniz.

Köye Dönüş Yardım Başvuruları Nereye Yapılır?

Göç yardımı için bulunduğunuz ilin Belediyesine başvurmalısınız. Belediye bünyesinde ters göç şubeleri bulunmalıdır. Belediyeleri arayarak konu hakkında aydınlatıcı bilgi alabilirsiniz.

Köye dönüş yardım başvurularında nakliye yardımı için 2 başvuru yöntemi bulunmaktadır.

 • 1.Yöntem: Bulunduğunuz il ve ilçe Belediyelere başvuru yaparak göç yardımı alınır.
 • 2.Yöntem: Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ve Kaymakamlıklara başvuru yaparak köye dönüş başvuru şartlarını sağlayan kişiler yardımlardan faydalanabilir.

SYDV henüz böyle bir hizmeti bulunmuyor. Ancak, belediyelere başvuru yaparak göç ve nakliye yardımlarından faydalanabilirsiniz. SYDV yardım sorgulamalarını e-Devletten yapabilirsiniz.

İstanbul’dan Köye Dönüş Yardımı 2023 Yılında Veriliyor!

İBB ev taşıma yardımı 2023 yılında devam etmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvuru yaparak göç yardımına muhtaç olan ve maddi durumu iyi olmayan ailelere köye dönüş yardımı olarak sağlanan desteklerden faydalanabilir. Kişinin durumu belirtilen şartlara uyuyor ise gerekli durumlarda maddi yardımda verilir. İstanbul’da ikametgah eden kişiler maddi nakliye yardımına başvuru yaparak bu yardımlardan yararlanabilirler.

İstanbul’dan Memlekete ve Köye Göç Yardımı Ne Kadar?

İstanbul’dan memlekete ve köye göç yardımı, nakliye ve uzak illere sevkiyat fiyatları şu şekildedir:

 • Nakliye şirketleri yakın iller için istediği göç yardım fiyat 1.500 TL4.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.
 • Uzak illere sevkiyat göç yardım fiyatı 6.000 TL- 8.000 TL arası değişiklik göstermektedir.

İstanbul’dan memlekete ve köye göç yardım miktarları Belediye Başkanlıklarına müracaat ederek en net bilgiyi alabilirsiniz.

Köye Dönüş 2023 Yılı Göç Projesi

Köye dönüş projesinde, üretimin kaliteli ve modern yapılması amacı ile hem tarım hem de hayvancılık alanlarında Bakanlık ve pek çok finansal kuruluş destek sağlamaktadır. Tercihini hayvancılıktan yana kullananlar için büyükbaş, küçükbaş ve arıcılık destekleri sağlanacaktır. Tarımsal üretim yapmak isteyenler ise mantar yetiştiriciliği, sera faaliyetleri, fide ve fidancılık, meyve, sebze üretimi gibi konularda destek alabilecektir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan yardım hibe olarak yapılmaktadır. Köye dönüş projelerinde eşyalarını taşımakta zorlanacak ve ulaşım sıkıntısı yaşayan kişilere destekler verilmektedir.

Köye Göç Yardımı Şartları Nelerdir?

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Ziraat Bankası aracılığı ile imzaladığı protokol kapsamında köye dönüş desteklerine başvuru yapmak isteyen vatandaşlara hibe desteği sunmaktadır. Bu destek hibe kredilerinden faydalanmak için belirli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Köye Göç yardımı şartları aşağıdaki gibidir:

 • T.C vatandaşı olmak.
 • 18 yaşını doldurmuş olmak.
 • 41 yaşına girmemiş olmak.
 • Herhangi bir işte çalışmıyor olmak ve gelirinin bulunmaması.
 • Sosyal güvencesi bulunmaması.
 • Açık öğretim haricinde aktif olarak öğrenci durumunda olmamak.
 • Aynı proje kapsamında daha önce aynı kurumdan herhangi bir yardım almamış olmak.
 • Okur yazarlığa sahip olmak.
 • Vergi mükellefi olmamak.

Bu şartlar altında şehirler arası taşıma yardımı, nakliye ve göç yardımlarından Belediye Başkanlıkları, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları ve Derneklere giderek başvuru yapabilir ve faydalanabilirsiniz.

Köye Dönüş Başvuru İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Köye dönüş başvuru için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir:

 • T.C kimlik belgesi
 • Tarım ve Orman Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine durumunuzu ifade eden bir dilekçe
 • Son eğitim döneminize ait diploması
 • Herhangi bir işte çalışmadığınızı kanıtlayan geliri yoktur belgesi,
 • İkametgah belgesi,
 • Tapu evraklarını dilekçeniz ile birlikte kuruma teslim etmelisiniz.

Bu proje ile birlikte 300 koyun damızlık olarak verilecektir. Ayrıca koyun sahibi olan kişilere asgari ücret tutarında maaş bağlanacak ve sigortaları da yatırılacaktır. Burada amaç alım-satım yapmak değildir. Bu sebeple koyunların tüm ihtiyaçları da devlet tarafından karşılanacaktır. Yem, ilaç, veteriner gibi eksikler giderilecektir. Bunlar karşılığında da köyde bulunan arazinin tapusu teminat olarak gösterilecektir. 300 koyun 300 yavru manasına gelmektedir. Yavrular sonraki dönemlerde satılabilmektedir.

Köye Dönüş Hibe Başvurusu

Köye dönüş yapan vatandaşlar Devlet tarafından verilen hibe desteklerine proje hazırlayarak başvuru yapabilirler. Büyükşehirlerde ikamet eden vatandaşların köye dönmeleri için verilen özel bir hibe programı bulunmamaktadır. Köye dönüş hibe başvurusu: tarım, hayvancılık, girişimcilik veya proje karşılığında verilmektedir. Hibe başvuruları 2023 yılında kuruluşlarından internet sayfalarından veya şahsen yapılmaktadır. 2023 yılında verilen hibe desteklerini inceleyebilirsiniz.

Göç Yardımı için Nereye Başvuru Yapılır?

Göç yardımı için bağlı olduğunuz il ve ilçenin belediyelerine başvuru yapılır.

İstanbul’dan Memlekete Göç Yardımı Ne Kadar?

İstanbul’dan memlekete gidilecek yol km mesafesine göre 1.500 TL – 4.000 TL arasında taşınma yardımı ödemesi yapılmaktadır.

Taşınma Yardımını Kimler Alabilir?

Konutları ve işyerleri kentsel dönüşüme tabi olan herkes taşınma yardımı alabilir.

Kentsel Dönüşümde Taşınma Yardımı Kimlere Verilir?

Kentsel dönüşüme tabi olan bir konutta yada iş yerinde olan kiracıların mağdur olmaması için kendilerine uygun şartlar oluştuğunda kira yardımı ve taşınma yardımı verilmektedir. Kentsel dönüşüm sürecinde kira yardımlarından faydalanmak isteyen kişilerin ve kiracıların 6306 sayılı kanun çerçevesinde, anlaşma ile tahliye edilmiş olmaları gerekir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Göç Bürosu Telefonu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Göç bürosu telefon numarası 0212 499 40 00‘dır.

Oktay DENİZ
Oktay DENİZ

Devletdestekli Medya Grup Adına adına 2023 yılında yaşanan ekonomik dalgalanma sonrası Devlet tarafından verilen destekler ve güncel fiyatlar hakkında içerikler hazırlamaktayım.

Yorumlar

 1. Avatar of Sinan Sinan dedi ki:

  Merhabalar istabuldan Bitlis’e göç etmek istiyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim

 2. Avatar of Serdar Serdar dedi ki:

  İstanbul’dan kayseriye taşınmak istiyorum bana yardimci olabilirmisiniz belediye tasiyormu hala devam ediyormu

 3. Avatar of Mustafa Mustafa dedi ki:

  İstanbul’dan Ankara’ya taşınmak istiyorum nasıl yardım alabilirim

 4. Avatar of Seyfettin Karadağ Seyfettin Karadağ dedi ki:

  Maddidurum yokbirgelirim yok Çalışamıyorum Meslek olmadığı için işbulamıyorumKöye gitmeyMejburi gitmek icap Geçimsıkıntısı Yaşıyorum Birgelirim yok

 5. Avatar of Nurcan taş Nurcan taş dedi ki:

  İstanbul’da Van’a gideceğim kiraciyim çok zor durumdayız çok borcumuz var

 6. Avatar of Nurcan taş Nurcan taş dedi ki:

  İstanbul’da Van’a gideceğim kiraciyim çok zor durumdayız

 7. Avatar of Sinem Sinem dedi ki:

  Istanbuldan malatyaya göç edicez . Nakliye yardımını nasıl alabiliriz

 8. Avatar of Ali kucur Ali kucur dedi ki:

  İstanbul’dan Malatya’ya göç ediyorum.Emekliyim başka bir gelirim yok.Nakliye konusunda nasıl yardımcı oluyorsunuz.

error: Yasak!