PTT Personel Alımı 2023 Başvuru Formu Doldur! Yeni Alım Şartları

PTT personel alımı birçok vatandaş tarafından merakla beklenmektedir. PTT personel alımı, koşulları ve 2023 yılı başvuruları ile ilgili tüm bilgilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

PTT Personel Alımı 2023 Başvuru Formu Doldur! Yeni Alım Şartları

Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) bünyesinde hizmet veren teşkilatlarda görevlendirilmek üzere yapılacak işçi alımı için heyecanlı bekleyiş sürüyor.

PTT A.Ş Müdürlükleri tarafından personel alımı belirlenen takvimlerde yapılmakta olup, bilinen en son işe alım 3 yıl önce yapılmış olup, bu tarihten sonra herhangi bir duyuru yapılmamıştır. 2023 yılında içerisinde ise PTT işyerlerinde çalıştırılmak üzere 15 bin personel alımı gerçekleştireceği önümüzde ki yıla kadar da 55 bin personel alımı yapılacağı konusu gündeme geldi. PTT işyerlerine bu yıl ve 2023 yılında kadar 55 bin personel alımı hangi alanlarda yapılacak, PTT sınavı ne zaman, PTT personel alımı şartları nelerdir, alımlar ne zaman başlayacak tüm merak edilen soruların yanıtlarını detaylandırdık.

2023 Yılında PTT Memur Alımı Ne Zaman Yapılacak?

2023 yılına kadar 55 bin personel alımının tamamlanacağını belirtilmişti. Personel alımlarının devamı bu yıl gerçekleşecek, fakat kadro sayısı, personel alım zamanı ve 2023 şartlarına yönelik henüz bir resmi açıklama yapılmadı.

PTT personel alımına ilişkin henüz net bir açıklama yapılmadı. PTT personel alımına ilişkin açıklama geldiğinde bizi takip ederek anında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ptt’de Nasıl Memur Olunur?

Ptt’de memur ve personel olabilmek için süreç PTT memur alımı ilanlarını yayınlaması ile başlar. Yayınlanan ilanlarda Yönetim Kurulu tarafından belirlenen eğitim şartına ve bazı özel şartlara sahip olmak gereklidir. PTT’de gişe memuru olmak için Lise, önlisans ve lisans mezunları sınavlara katılarak iş başvurusunda bulunduktan sonra gerekli özel ve genel şartları sağlayarak ve sınavları geçerek PTT işyerlerinde memur olmak mümkündür. PTT işyerlerine gişe memur alım ilanına başvuruda bulunan adaylar personel alımı şartları sağlamaları durumunda PTT İşyerlerinde gişe memuru ve çeşitli kadrolara atanarak göreve başlayabilirler.

Memur olabilmek için duyurularda ve alım ilanlarında belirlenen illerde başvuru yapan adaylar için atanacak pozisyon için aynı zamanda herhangi bir sosyal güvenlik kurum ve kuruluşundan emekli olmamak şartının da sağlanması gerekiyor. Memur olmak için şartlar bununla bitmiyor.

Başvuru yapan aday hakkında yapılacak Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunda herhangi bir itirazın bulunmaması gerekiyor. Yine alım ilanlarında yer verilen ve KPSS’den Yönetim Kurulu tarafından belirlenen asgari puanı almış olmak şartlarını sağlanması gerekiyor. Personel alım ilanlarında belirlenen tüm bu şartları sağlayan adaylar, PTT Alım ilanında belirtilen illerde ki PTT müdürlüklerine görev alarak PTT’de Memur olabiliyor.

PTT Sınavına Kimler Girebilir?

PTT sınavına: 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28’inci maddesi kapsamında yer alanlar hariç olmak üzere Türk vatandaşı olan, 18 yaşını tamamlamış ve 35 yaşından gün almamış şartlarını taşıyan kişiler ile kamu haklarından yasaklı bulunmayan ve PTT Personel Alımı Şartlarını taşıyan adaylar girebilir.

NOT: Bu yıl ki olası alımlara 15/08/1986 tarihinden sonra doğanlar sınavlara müracaat edebilecektir.

PTT Personel Alımı 2023 Şartları Nelerdir?

2023 yılında PTT memur ve personel alımı şartları aşağıdaki gibidir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
 • Erkek adaylar için 22-32 yaş, 1,73 boya,
 • Bayan adaylar için 18-27 yaş ve 1,64 boya sahip olması,
 • Erkek adayların askerlik hizmetlerini tamamlamış olması,
 • Kamu Personeli Seçme Sınavı’ ndan kurum tarafından istenen puanı almış olmak,
 • Adayların herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emekli olmaması,
 • Görev yapmalarına engel teşkil edecek herhangi bir fiziki ya da zihinsel engeli bulunmamak,
 • Gerekli mezuniyet şartlarına sahip olmak,
 • Taksirli suçlar hariç olmak üzer, 6 aydan daha fazla hapis cezası açmamak, affa dahi uğrasa devlete ya da anayasal, bütünlüğe karşı suç işlememiş olmak,
 • Erkek adayların askerlik ile ilişiklerinin bulunmaması,
 • Herhangi bir madde kaçakçılığından dolayı hüküm giymemiş olmak gerekmektedir.

Personel alımı açık olan kadrolara göre farklı şartlar da bulunuyor. Bu şartlar PTT Müdürlüklerinde yayınlanan ilanlara göre değişmektedir.

PTT personel alım başvurularında, Yukarıdaki şartları sağlayan adaylar, kurumların uygulayacağı sınav ve mülakatlara katılmaları ve başarı elde etmeleri halinde kadroya alınırlar.

PTT Personel Alımı
PTT Personel Alımına Nasıl Başvurulur?

Ptt İş Başvurusu Ne Zaman Yapılacak?

PTT Kargo’nun dönem dönem yönetim kararı ile personel alımına yönelik iş ilanları yayınlanmaktadır. Başvurular için gerekli bilgiler başvuru formunda yer almakta olup bu bilgiler ile birlikte form doldurularak bu iş ilanlarına başvuru yapılabilir.

PTT gov tr Duyurular

İlanları takip etmek için PTT duyuruları kontrol etmeniz gerekmektedir.

2023 Yılında PTT İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT iş başvurusu yapmak için PTT personel alımı başvuru formu doldurmanız gerekmektedir. PTT tarafından verilen iş ilanlarını kaçırmamak için PTT resmi web sitesi üzerinden insan kaynakları bölümünde yer alan açık iş ilanları düzenli takip ederek iş ilanı yayınlandığında başvuruda bulunabilirsiniz.

Aynı zamanda her yıl PTT resmi web sitesi üzerinden yada konu ile ilgili farklı sitelerde alım yapılacak personel sayısı ile vatandaşlar bilgilendirilir. İk.ptt.gov.tr başvuru yapmak için ilanların yayınlanması gerekmektedir.

Ptt İş Başvurusu Nereden Yapılır?

PTT personel alımı başvurusu yapmak isteyenler, PTT’nin kendi internet sitesinde yer alan iş başvuru formunu doldurabilir, formu dolduran kişiler mülakat sonrası sözlü ve yazılı sınava tabi tutulur ve kriterlere uygun olan kişilerin başvuruları kabul edilmektedir.

PTT personel alımı adına herhangi bir ilan yayınlanmadığı için başvuru formunu yayınlayamıyoruz. Ancak Başvurular başladığında içeriğimizde PTT iş başvuru formunu görebilirsiniz.

Henüz PTT alım ilanı ile ilgili resmi bir açıklama yapılmazken: PTT 2023 personel alımına ilişkin son dakika ilanın yayınlanması ile birlikte tüm detaylara devletdestekli.com ulaşabilirsiniz.

PTT Başvurularında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sınava katılım sağlamak için Ziraat Bankası yada PTT web sitesi üzerinden belirtilen tutarları yatırmanız gerekmektedir.

https://www.pttteknoloji.com.tr/insan-kaynaklari/ linkinden Genel Başvuru alınmaktadır. Yeni pozisyonlar açıldığında bu sayfadan yukarıda sıraladığımız adımlar ile PTT personel alımı başvurusunu ilgili linkten yapabilirsiniz.

Başvuru sırasında adaylar seçecekleri alana göre tek bir seçim yapacak ve kazandıkları puanlara göre değerlendirilecektir.

PTT İş İlanları 2023

PTT Şubelerinde açık olan tüm pozisyonlar ve gerek görülen tüm departmanlara alınacak personeller için PTT iş alımları ilanları http://ik.ptt.gov.tr/ linkinden ve Ptt.gov.tr üzerinden ”DUYURULAR” sayfasında yayımlanarak vatandaşlara duyurulmaktadır.

PTT iş ilanları kariyer üzerinde ki ilanlar sayfasından ve http://ik.ptt.gov.tr/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Öğrencilere de staj imkanı sunan PTT kargo son duyurularına göre Staj Seferberliği Projesi ile kariyerkapisi.cbiko.gov.tr adresinden staj başvurularını da kabul etmektedir.

PTT personel alımı dışında hemen hemen aynı şartlara sahip olan bankacılık personel alımlarını da düşünebilirsiniz. Banka sınavları ve personel alımı hakkında bilgi alabilirsiniz.

PTT Personel Alımı 2023 Başvuru Formu Doldur

PTT personel alım başvurusu için iş ilanı yayınlandığında başvuru formu PTT kurumunun internet sitesinde yayınlanır. Başvuru formunu dolduran kişiler sözlü ve yazılı sınavlara girmeye hak kazanırlar. PTT personel alım sınavlarında başarılı olanlar işe alınmaktadır.

PTT iş başvuru ekranı açıldığında iş pozisyonuna göre KPSS şartının gerekli olup olmadığı ilanlarda belirtilmektedir. Bu kapsamda internet sitesinde PTT personel alımı 2023 başvuru formu aktif hale gelmektedir.

2023 PTT Sınavında Sorulan Sorular Nelerdir?

PTT sınavında aşağıdaki konularda sorular sorulur:

 • Türkçe Paragraf, Dil Bilgisi ve Yazım Kuralları
 • Sözel Akıl Yürütme
 • Türkiye Coğrafyası
 • Sayısal ve Mantıksal Akıl Yürütme
 • Temel Yurttaşlık Bilgisi
 • Genel Kültürel ve Güncel Sosyo Ekonomik konular
 • Ölçme becerisi gibi konular PTT Genel Müdürlüğünün sınav kılavuzunda yayınladığı konu başlıklarına ilişkin detaylardır.

PTT Personel Alımı KPSS Taban Puanı Kaç Olacak?

PTT istihdamında KPSS puanına göre işe alım yapılacaktır. PTT’de işe alım için KPSS puanı ne kadar olması gerektiğini araştıran adaylara henüz net bir açıklama yapılmadığını ve açıklama geldiğinde Devletdestekli.com PTT Personel Alımı KPSS Taban Puanı konusuna yer vereceğiz.

PTT Hangi Bölümlere Personel Alacak?

2023 yılında PTT işyerlerine kabul edilecek ve başvurulacak pozisyonlar şöyle:

 • Avukat pozisyonu,
 • Mimar pozisyonu,
 • Mühendis pozisyonu,
 • PTT Uzman Yardımcısı pozisyonu,
 • PTT Uzman Yardımcısı (Hukuk) pozisyonu,
 • PTT Uzman Yardımcısı (Mütercim-Tercümanlık) pozisyonu,
 • PTT Uzman Yardımcısı (Endüstri Mühendisi) pozisyonu,
 • Tekniker pozisyonu,
 • Gişe ve Büro Görevlisi (Sigortacılık) pozisyonu
 • Gişe ve Büro Görevlisi (Bankacılık) pozisyonu,
 • Gişe ve Büro Görevlisi (Pazarlama) pozisyonu,
 • Gişe ve Büro Görevlisi (Lojistik) pozisyonu,
 • Gişe ve Büro Görevlisi (PTT’de Çalışan Firma Elemanı) pozisyonu,
 • Gişe ve Büro Görevlisi pozisyonu,
 • Postacı pozisyonu,
 • Postacı (PTT’de Çalışan Firma Elemanı) pozisyonuna başvuru yapılacaktır.

Adaylar: Avukat, Mimar, Mühendis, Tekniker, Gişe ve Büro Görevlisi ile Postacı pozisyonlarına başvuru tarihi itibari ile MERNİS adresinin bulunduğu İl’e başvuru yapabileceklerdir. Birden fazla İl’e yapılan başvurular geçersiz sayılacaktır. PTT Uzman Yardımcısı pozisyonları için ikamet (mernis) şartı aranmayacaktır.

PTT Gişe Memuru Nasıl Olunur?

PTT’de gişe memuru olabilmek için lise, önlisans veya lisans mezunu olmak gerekir. Yani lise mezunları da gişe memuru pozisyonuna başvurabilirler. Gerekli şartlar sağlandığı takdirde PTT gişe memuru olarak çalışabilirler.

PTT’de Çalışmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

PTT şubelerinde personel olarak çalışmak isteyenlerin bankacılık ve sigortacılık, gümrük işletme, lojistik yönetimi ile grafik, grafik sanatlar bölümü, matematik, endüstri mühendisliği veya endüstri sistemleri mühendisliği, mimarlık gibi bölümlerinden mezun olması gerekmektedir.

PTT Ataması Kaç Puan?

PTT atama puanı henüz net olarak belirlenmedi. Geçmiş yıllarda 60 ve üzeri ptt atama kpss puanı isteniyordu.

Yorumlar

 1. Avatar of Ebru Ebru dedi ki:

  Her şeyi geçip boyda kalmak neden? Polislik sınavları daha cazip gelebilirdi öyle olsa şayet.

 2. Avatar of Tuncay Tuncay dedi ki:

  Ne iş olsa yaparım orta okul mezunuyum asıl mesaleğim boya badana

 3. Avatar of Sedat Sedat dedi ki:

  Src 4 src 5 piskoteknik E ve G ağır vasıta yük taşıma şöförüyüm ayriyetten forklift operatörü belgesine sahibim iş tecrübesi vardır

 4. Avatar of Nevzat temel Nevzat temel dedi ki:

  İyi günler benim tüm evrakları tamam
  Şoför 0karak sizinle çalışmak istiyorum
  Yardımcı olursanız sevinirim

 5. Avatar of ZAFER ZAFER dedi ki:

  LİSE MEZUNUYUM ASKERLİĞİMİ YAPMIŞIM HİÇBİR ENGELİM YOK

 6. Avatar of Muhittin Civelek Muhittin Civelek dedi ki:

  Dağıtıcı olarak çalışmak istiyorum Rize/Pazar piskoteknik src2 src4 b sınıfı ehliyetim var

 7. Avatar of Muhittin Civelek Muhittin Civelek dedi ki:

  Dağıtıcı olarak çalışmak istiyorum Rize/Pazar

 8. Avatar of Osman Osman dedi ki:

  Engeli

  1. Avatar of Buket Buket dedi ki:

   Dağıtıcı olarak çalışmak istiyorum
   İzmir/Konak

 9. Avatar of ilyas öztürk ilyas öztürk dedi ki:

  Şöför luk işi arıyorum E sınıfı ehliyetim var erzurumda yaşıyorum

 10. Avatar of Ahmet Işık Ahmet Işık dedi ki:

  İşsizim iş lazım kargo ŞÖFÖRLÜK yaparım Acil lütfen çok ihtiyacım var.

 11. Avatar of Celil Demir Celil Demir dedi ki:

  Uzun zamandır çesitli sayfalardan PTT alımlarını takip ediyorum en iyi açıklamayı yapan sayfa bu, harbi helal olsun

 12. Avatar of Süheyla Süheyla dedi ki:

  Temizlik için alınmak iatwrim

 13. Avatar of Fadime yıldırım Fadime yıldırım dedi ki:

  Yorum neyi yorumlayimki PTT ye temizlik personeli olarak alırsanız sevinirim

 14. Avatar of Serenay Akçakaya Serenay Akçakaya dedi ki:

  Sağlık meslek lisesi mezunuyum
  İş arıyorum

 15. Avatar of Serap akgeyik Serap akgeyik dedi ki:

  Kpsssuz deyipte kpss yazmasi ne tuhaf

  1. Avatar of Celil Celil dedi ki:

   Adam devlet kurumuna memur alacak kpsssiz olurmu hic akla mantığa sığarmı? Zaten kpss ye girmen yeterli 60 la alır

 16. Avatar of ahmet özkan oğuz ahmet özkan oğuz dedi ki:

  ptt sınavına 35 den günalmamışlar girebiliyor, erkek adaylarda 32 yaş limiti var. gerçkten çok interesting

 17. Avatar of Erkan Erkan dedi ki:

  Ben anlayamıyorum 40 yaş üstü niye işe almıykaorlar bizim de çalışma hakkımız yokmu çalışma yaşını çok küçük yaşlara çekmişler sanki futbol transferi yapıyorlar küçük yaşları tercih ediyorlar bence 40 yaş üstü insanlar daha deneyimli ve işine bağlı ve atiktir

  1. Avatar of Yasemin Yasemin dedi ki:

   Bende boy konusunu anlayamadım boy şartida var ölelim o zaman

 18. Avatar of Murat Murat dedi ki:

  Soforlugum çok iyi

 19. Avatar of Sedef Sedef dedi ki:

  Güvenlik için kpss şartı varmı PTT alimlarinda

 20. Avatar of ezgi gizem karaman ezgi gizem karaman dedi ki:

  merhaba ptt 2022 alım basladımı acaba

 21. Avatar of Fadime Fadime dedi ki:

  PTT de personrl olarak İstanbul cay cılık karson temizlik icin nereye baş vurmam lazım

  1. Avatar of Malik Malik dedi ki:

   Başvuru nasıl yapılır ve tam olarak ne zaman

 22. Avatar of AHMET AHMET dedi ki:

  Gişe elamanı veya teknik ve dağıtıcı

 23. Avatar of İlknur İlknur dedi ki:

  Benim zamanımda getoculer sınavda kazandırılmış hepsi memur oldu 70 barajken 82,5 aldım atanamadim ertesi yıl iki yıllık mezunu olarak 79aldim gene atanamadim 4 yıllık tarih bitirdim 6,5 yıl ücretli öğretmenlik yaptım benim zamanımda formasyon yoktu evlendim bulunduğum yere mesafeliydi çocuklarda oldu almam imkansizladti 5 yıl ücretli çalışan kadroya alınacak dediler yıllarca bankalara ve formlara para verdim gene atamadilar sonradan haksız yere atananların çoğu işten vikti ama yaş geçti geldin 43 yaşına somdide alanlar 35 yaşı geçmeyecek diyorlar şimdi benim ve benim gibilerin suvu ne bu devlette yıllarca okudum lisans mezunuyum vergi veren bir ailenin çocuğuyum ben ve benim çocuklarımın hakkını istiyorum benimde devlet memuru olmaya hakkın var lütfen zamanında haksizliga uğramış kişiler şuanda 40 ve üstüdür biz de çalışmak istiyoruz düzenli maaşınız olsun cocuklarim rahat etsin istiyorum lütfen 40 ve üstündekiler de devlet destekli kurumların sınavlarına girebilsin

  1. Avatar of Baris Baris dedi ki:

   Hellal olsun gercekten cok guzel yazmissin

  2. Avatar of Müzeyyen Koçak Tozan Müzeyyen Koçak Tozan dedi ki:

   Aynen katılıyorum ablacım istenen puanın çok çok üstünde bir puanım olmasına rağmen hiç bir yere atanamamış girememiş olmak çok üzücü ozamanlar temizlik görevlisi bol bol alınıyordu sonavsız nesiz bizde belgeleri boşuna mı aldık bunca diploma ile temizlikçi mi olcaz dedik.. Şimdi onu bile olamıyoruz