Devlet Destekli

Buğday Ne Kadar Para Kazandırır? (Maliyet Hesaplama)

Buğday Ne Kadar Para Kazandırır? (Maliyet Hesaplama)

Buğday eken çiftçi para kazanıyor mu? İşte hesabı ! Sosyal medya’da çiftçilerin buğday ekerek para kazanıp kazanmadıkları hesaplandı. Buğday eken bir çiftçi olarak gerçek rakamlarla bu hesaplama yapıldı. Bölgenizdeki maliyetler ve gelirler elbetteki farklılık gösterecektir ancak doğru bir çiftçilik yaparsanız tablo artı eksi %5 Bu şekilde olacaktır.

Buğday Maliyet Hesabı

100 dönüm üzerinden hesaplama yapalım ve 1000 metre kare dekar / dönüm üzerinden hesaplayalım.

Tarla kirası buğday için 150 TL.
Dönüm başı sulama birliğine ödenen para 36 TL.
Pulluk ile Sürek dönüme 3 litre 15 TL.
Goble ile toprak parçalama 1 litre 5 TL.
Tapan ile Tesviye 0.75 litre mazot 3.75 TL.
Mibzer ile ekim 0.50 litre mazot 2.5 TL.

Tohum dönüme sertifikalı
22 kilo *1400 tl = 30.8 tl
Gübre taban 30 kilo X 1.4=42 TL.
Gübre üst 30 kilo *1.4 =42 TL.
pas ilacı atmak İçin mazot sarfiyatı 0.50 litre /dönüm 2.5 TL.

buğday

Ot ilacı İçin mazot masraf
0.50 litre = 2.5 TL.
Ot ilacı pas ilacı dönüm başı masraf 15 TL.

Biçer masrafı dönüm başı 20 TL.
Sulama işçiliği dönüm başı 12 TL.

Dönüm başı maliyet 379 TL.
100 dönüm İçin toplam masraf 37.900 TL.

Yuvarlak hesap üzerinden ortalama 38 bin TL. giderimiz olsun

Buğday Gelir Hesabı

Dönüm başı 700 kilo ortalama
Ofis alım 700*1050 tl =735 TL.
Mazot desteği Doğrudan gelir  ve Gübre desteği toplam 22 TL. dönüm başına verilir.
Dönüme 13 balya saman geliri Bu günkü değeri 5 TL.
Yapım işçiliği 1.5 tl düşünüldüğünde dönüm başı kalan kazanç 45 TL.
Sertifikalı tohum ve ürün desteği dönüme 20 TL.
Bu gelirler toplandığında kazancımız toplamda 822 TL. olacaktır.

100 dönüm  x 822= 82.200  olduğuna göre yuvarlak hesap 82 bin TL. para eder.

100 dönüm İçin Kâr 44 bin TL.’dir.

Allah bereket versin.

Buğday Eken Çiftçi Neden Para Kazanamıyor?

Çünkü verimlilik esasına göre çalışmıyoruz yani dönüme 500 kg aldığınız zaman kazancınız 20.000 TL’ye düşer.

Buğday tohumu mazot gübre gibi sarf malzemeleri vadeli alışveriş yaparsınız kazancınız 30.000 TL’ye düşüyor.

Ürettiğiniz buğdayı kaliteli üretmez ve Çiftçi kayıt sistemine dahil etmeyip tüccara satarsınız kazancınız 25.000 TL’ye düşer.

Bütün bu zirai faaliyetleri kredi kullanarak yapıyor iseniz kazancınız 30.000 TL’ye düşerken,

Yukarıdaki hesaplamalara göre eğer tarla kendinize aitse yıllık kazancınız 59.000 TL’ye çıkar.

Çiftçinin Yapması Gerekenler Neler?

Doğru tohum seçimi, doğru gübreleme, zamanında sulama, Verim artışına yönelik uygulamalar, Çiftçi kayıt sistemine dahil olup devletin verdiği desteklemeleri almak, Özel bankalardan ticari faiz kullanmamak, Başarıya götüren ya da başarısızlığa götüren etkenlerdir.

Yukarıdaki hesaplamalar içerisinde kullanılan makine ekipmanlar bunların amortismanları işgücü çiftçinin sosyal güvencesi hesaplamamıştır bunlar da bir gider kalemidir. Ayrıca buğday Çifçili yılın sadece 6 ayında içerir. Yılda sadece 15 gün çalışarak bir yıllık yiyeceğinizi kazanamazsınız. Çiftçilik faaliyetini 1 yıla yaymak zorundasınız.  Bunun için farklı ürün desenleri ile çalışmalısınız.

Bunca yıllık tecrübe birikim ve etrafındaki çiftçilerin yaşamlarını yakından incelediğinde görülen odur ki;

Kazanamıyor olmanın temelinde faizle iştigal etmek yatıyor. İkinci sırada doğru tohum seçmek doğru gübreleme yapmamak, zamanında sulama, “bak iyi fiyata satamıyor olmak” devletin teşvik destek ve hibesinden faydalanamamak kazancı düşürmektedir.

Devletin vermiş olduğu buğday fiyatı iyi bir fiyat olup, işini zamanında düzgün yapan tüm çiftçilerimizin bu işten para kazanmamaları için hiçbir sebep yoktur.

blank

buğday maliyet hesaplaması

Allah tüm çiftçilerimize bereket versin.

Doğru Buğday Ekim Teknikleri

İlk olarak dikkat edilmesi gereken tohumlukların uygun olarak seçilmesidir. Tohumun uygun olması verimliliği artıran en önemli sebeptir. Genetik olarak tohumun iyi olması üretim kalitesini ve miktarını artıracaktır. Üretim teknikleri nasıl olursa olsun, tohum kaliteli değilse üretim de verimsiz olacaktır. Tohum seçiminde sertifika sahibi olanların tercih edilmesi gerekmektedir. Özellikle İç anadolu bölgesinde kullanılacak olan tohumlara çinko takviyesinin yapılması gerekmektedir. Tohumların köklendirici ile hazırlanması gerekiyor.

Buğdayın ihtiyaç duyduğu temel maddeler azot ve fosfat olmaktadır. Bu sebeple verilecek olan gübre ile seviyenin dengelenmesi sağlanabilir. Buğday ekim tarihlerini de iyi bilmeniz gerekiyor. Tarihlerin bilinmesi ve ekim işleminin erken ya da geç yapılması verimi düşüren etkenler arasında yer almaktadır. Taban gübrelerine dikkat edilmesi gerekiyor. Ayrıca üst gübreleme de yapılmalıdır. Tohum yataklarının hazırlanması ve varsa otların temizlenmesi gerekecektir.

Bu uygulamalar ile birlikte üretimden yüksek verim alınabilecektir. Bu hususlara dikkat ederek kar oranlarınızı da artırabilirsiniz.

] }Yorumlar
 1. blank drv dedi ki:

  Polatlı da 600 dönüm sulu tarla icar fiyatı ne kadardır?

 2. blank derin sürüm otsuz iyi ürün dedi ki:

  arkadaşım mın hesabına hayranım gübreyi tohumu bedava almış birde yaktığı mzot maşşallah motosiklet kadar ……. tarlayı sürmedeğil gezebilmek icin cok cok ideal

 3. blank Harun Savurun dedi ki:

  Dekara 22 kg.buydayla o 700 kg.nasıl alıyordunuz bende şaştım, çünkü, Atalar ne demiş,tarlaya bir şey ekerken,Kurda,Kuşa ve Aşa demişler, yani bunu hiç düşünmeden söylüyorsunuz, sonra dekara 35 veya 40kg atmadan doğru dürüst mahsul alamazsınız,o 22kg daban gübresi olmasın, iyi günler

 4. blank Ali dedi ki:

  Bunu yazan kimse gelsin kirikkalede en iyi birinci olan bugday tarlasini bicsin dönume 400 kilo alsin ben butun urunu ona bagislicam 59 milyar kar dio 59 milyarlik bugday cikmio bu kardan bahsedio milletide böle kandirionuz cifcilikten anlamayanlar cifci kaxanio yalan soyluo denilio

  1. blank Latif dedi ki:

   Samsunda bir dönüm den 750 kg alıyoruz

 5. blank Bahri dedi ki:

  Ben anlamıyorum 1 dönüm tarladan 700 kg bugdaymi topluyorsun.sakami bu.

 6. blank Ali dedi ki:

  700 kilo buğday alıcaksın tarla kirası 150 lira olucak 700 kilo veren tarla en aşşağa yıllık 700-750 lira kirası fiyatıda 60-70 bin eder bu hesabı kim yapmış 22 kilo buğday ekip 700 kilo alan varmı türkiyenin ortalaması 250 kilo gerçekçi olalım

 7. blank Varoluş dedi ki:

  Selam .Konum ve şartlar gereği dünya kardeşliğini tesis etmeye mecburuz.Konumdan küresel iş birliği.teknoloji birliği.varlık ve varoluş birliği.Doğal denge birliği

 8. blank buğday maliyeti dedi ki:

  Buğday satmak istiyorum. 40 bine

  1. blank Bilal dedi ki:

   Ne kadar buğday var elinde

 9. blank Tarım Batırıyor dedi ki:

  Yapılan masrafları düşük göstermiş. Az gübre kullanmış. Ama verime gelince atmış da atmış. O kadar gübre ve işçilikle o verim olmaz. O kazançlar yok. Kafa kafaya gelirse kardasın. Emeğine traktörüne ekipmanına yazık. O kadar masraf yapacagına faize koysan daha fazla gelir kaydedersin.

 10. blank İsa Koçak dedi ki:

  Arkadaş biz sulu tarım yapmıyoruz onun için Arpa yılına göre en az 150 en fazla 600 kg buğday makarnalık en az 130 en fazla 400 kg yani bunun ortalaması 300 kg arpa 275 kg buğdaydır siz nede yapıyorsunuz çiftçiliği bilmiyorum. masraflarda sadece sulama yok. birde bizim hesabı çıkar 40 senedir bu işin içindeyim 4 sene ara verdim bu sene 100 dönüm tarla aldım çiftçilik parası ile değil.yine deneyeceğim bakalım ne kalacak harcamalar peşin.

 11. blank sezgin dedi ki:

  sen hayatında hıc tarla ektınmı kardeşim buraya gelıp boş boş yorum yazıp mılletı kandırıyorusunben 15 yıldır cıftcıyım 500 doonum tarla ekıp bıcıyorum bu dedıgın verımı alsaydım hatta dedıgın paraları alsaydım bır 500 dönum daha alırdım onun ıcın bırakın herkes kendı ısıne baksın.

  1. blank Pembegul dedi ki:

   Sezgin kardes 300 dönümden ne kadar balya saman çıkar