ÇKS Belgesi Çıkartma 2022 Yenileme (E-DEVLET EN BASİT YOL)

ÇKS Belgesi Çıkartma 2022 yılı ücretleri, kayıt için hangi evraklar ve belgeler gerekir, İnternet üzerinden başvuru yapılıyor mu Yeni kayıt, güncelleme ve ÇKS yenileme ücreti 2022 yılı için ne kadar oldu, Çiftçi Kayıt Formu nasıl dolduruluyor? ÇKS Belgesi Çıkartma işlemi nasıl yapılır, E-devlet üzerinden tarımsal destekleri kontrol etmek amacıyla yeni çiftçi kaydının yapılmasını sizler için anlattık.

ÇKS Belgesi Çıkartma 2022 Yenileme (E-DEVLET EN BASİT YOL)

ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere her yıl yapılan destekleme ödemelerinden ve birçok devlet desteğinden yararlanabilmek için çiftçilerin adeta kimliği yerine geçen ÇKS Çiftçi kayıt belgesinin nasıl alındığına dair tüm merak edilenler içeriğimizde yer verdik.

2022 Üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Başvuruları

2022 üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları ÇKS Yönetmeliği ve Genelgesinde belirtildiği üzere 01 Eylül 2021 tarihinde başlamış olup 30 Haziran 2022 tarihi mesai bitiminde sona erdi. Tarım bakanlığı tarafından yapılacak olan yeni açıklama ile birlikte tarih içeriğimizde güncellenecektir.

Çiftçilerin tarımsal desteklemelerden faydalanabilmeleri için bu yasal süre içerisinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurarak kayıtlarını yenilemeleri veya güncellemeleri gerekmektedir.

Çiftçi Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Çiftçilik yapan kişilerin devlet desteklerinden faydalanabilmesi için alınan belgedir. ÇKS belgesinin almanın iki yolu bulunmaktadır. Bunlar ilki Tarım il müdürlüklerine kayıt için gerekli olan belgeleri teslim ederek almak, ikinci ise e-devlet tarbil tekpencere üzerinden kayıt olduğunuz belgenizin çıktısını almaktadır.

Ziraat Odası ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? (e-Devlet)

ÇKS belgesinin çıktısını almak için iki farklı yöntem vardır. Çiftçi belgesi iki şekilde çıkartılır bunlar:

 1. e-Devlet üzerinden online olarak başvuru yaparak ÇKS belgesi alabilirsiniz.
 2. EK-1 Çiftçi Kayıt Formunu doldurarak Tarım il/ilçe müdürlüklerine giderek başvuru işlemlerini tamamlayabilir ve sonra ÇKS belgesi çıkartabilirsiniz.

e-Devlet Çiftçi Kayıt Sistemi Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-Devlet üzerinden ÇKS başvuru yapmak için e-Devlet kapısına giriş yaparak Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Başvuru sekmesine giriş yaparak https://edevlet.tarbil.gov.tr/basvuru linkinden ilerleyerek veya sayfanın altında bulunun uygulamaya git sekmesi üzerinden devam ederek başvuru adımlarını takip edebilirsiniz.

e-Devletten ÇKS Belgesi Nasıl Alınır?
e-Devlet Çiftçi Kayıt Sistemi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Uygulamaya git sekmesinden aşağıda ki görselde yer alan Kaysis hizmet adı veya Kaysis numarası ile arama yapabilirsiniz butonundan faaliyet göstereceğiniz alanın seçimini yaparak şehir seçimi, birim seçimi ve kimlik numarası veya vergi numarası ile bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Çiftçi Kayıt Sistemine İlk Kayıt Nasıl Yapılır?
Çiftçi Kayıt Sistemine İlk Kayıt Nasıl Yapılır?

Diğer işlemi tamamlama yapmak için ücret ödemeniz gerekmektedir. Ödeme yapmak için tıklayınız sekmesinden devam ederek başvuru adımlarını tamamlayabilirsiniz.

ÇKS Belgesi Çıkartma 2022 Yenileme (E-DEVLET EN BASİT YOL)
ÇKS Belgesi Yenileme Ücretleri

e-Devletten ÇKS Belgesi Nasıl Alınır?

e-Devlet üzerinden ÇKS belgesi almak için Tekpencere.tarbil.gov.tr adresine e-devlet şifresi ile giriş yapıldıktan sonra ”TekPencere Hizmet Başvurusu Portalı” üzerinden ”Belge Al” seçimi yapılır.

ÇKS Belgesi Çıkartma 2022 Yenileme (E-DEVLET EN BASİT YOL)
ÇKS belgesi Tekpencere.tarbil.gov.tr giriş yapıldıktan sonra Belge Al üzerinden Belge seçimi yapılarak alınabilir.

Belge seçimi Belge görselde görüldüğü gibi, Çiftçi kayıt sistemi ÇKS Belgesi seçilir, Birim olarak bağlı bulunulan Tarım ve Orman Müdürlüğü il/ilçe seçimi yapılır ”Devam et” butonuna tıklanır.

Ödeme Türü menüsünden Bireysel ve Kurumsal ödeme seçeneğinden birini tercih ettikten sonra, Kişi kurum ve bilgileri sayfasından, ”Vatandaş Bilgileri” ekranı üzerinde ‘‘Ödeme Yapan TC Kimlik Numarası ve Fatura adresi Adres il ve İlçe posta kodu” yazılır. ”Devam et” Tıklanır.

Belge bilgileri’‘ ve ”Ödeme Bilgileri” ekranlarını da onayladıktan sonra ÇKS belgesi tek pencere üzerinden kolaylıkla alınabilir.

ÇKS Belgesi Çıkartma 2022 Yenileme (E-DEVLET EN BASİT YOL)
ÇKS BELGENİZ DİJİTALDE HAZIR

Çks belgesi daha önceden ÇKS Kaydı bulunan çiftçilere online olarak dijitalde hazır olarak sunuluyor. Çiftçi Kayıt sisteminde kaydı bulunana çiftçiler, kendilerine ait ÇKS Belgesini almak için tekpencere.tarbil.gov.tr adresinde ki Belge Al sekmesinden ilgili ve ilçe seçilere sanal pos aracılığıyla doğrulanabilir olarak alıp kullanılabilecektir.

Ziraat Odası Çiftçi Belgesi Başvurularının nasıl yapıldığını içeriğimizde inceleyebilirsiniz.

Çiftçi Kayıt Sistemine İlk Kayıt Nasıl Yapılır?

Çiftçi kayıt sistemine ilk kayıt 3 farklı şekilde yapılmaktadır. ÇKS sitemine kayıt yapılması için gerekli olanlar şu şekildedir:

 • Arazi sahiplerinin başvurusu
 • Arazi kiralayanların başvurusu
 • Arazisi birinci dereceden yakınlarına ait olanların başvurusu şeklindedir.

Çiftçi kayıt sistemine ilk kez müracaat ediyorsanız öncelikle kimlik bilgilerinizi beyan edeceğiniz bazı evrakları doldurmalısınız.

 • Tapularınız fotokopisini çektirip tapu sicil müdürlüğünden aslına uygundur kaşesi bastırmalısınız.
 • Tapu sicil müdürlüğünden sonra boş C formuna ektiğiniz arazilerin tapu bilgilerini ve o sene yetiştirdiğiniz ürünleri yazmalısınız.
 • Daha sonra doldurduğunuz bu C formunu ekilişini yaptığınız arazilerin bulunduğu köyün yada mahallenin muhtarına ve azasına imzalatmalısınız.
 • Eğer farklı ilçelerde arazileriniz varsa; başvurunuzu ikamet ettiğiniz yerde araziniz varsa oranın Tarım ilçe müdürlüğüne, yoksa arazinin bulunduğu Tarım ilçe müdürlüğüne, arazi merkez ilçede ise Tarım il müdürlüğüne yapmalısınız.

ÇKS Belgesini Tekpencere.tarbil.gov.tr Üzerinden Alın

Tekpencere.tarbil.gov.tr adresinden çiftçilere ÇKS belgesi alabilir. Çiftçi Kayıt Sisteminde kaydı bulunan çiftçilere, kendilerine ait ÇKS belgesini almak için Tekpencere.tarbil.gov.tr adresinde ki ‘Belge Al’ sekmesinden ilgili il ve ilçe seçilerek, sanal pos aracılığıyla alıp kullanabilecektir.

Çiftçi Kayıt Sistemine Başvurmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurmadan önce aşağıdaki ÇKS başvuru evraklarının üzerine tıklayarak indirebilir ve başvuru formlarını doldurabilirsiniz. Çks kayıt sorgulama işlemini E-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Çks kayıt formu, dilekçesi, dilekçe örneğine ulaşabilirsiniz.

ÇKS kayıt sistemine başvuruda istenen belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Arazi kimin adına kayıtlı ise arazisini kullandığınız kişilerin  ve arazi sahibine ait kimlik belgesinin fotokopisi,
 • Ekilişi yapılacak olan araziye ait tapu kadastrodan alınacak tapu kayıt örneği,
 • Arazi eğer kiralık ise bu durumda kira kontratı,
 • Başvuru sahibinin VKN ve vergi numarasını gösteren belge,
 • Taahhütname
 • Döner sermaye yardım belgesi,
 • Ekili alanların muhtarlık tarafından onaylatılmış olan boş C Formu gereklidir.

Çiftçi Kayıt Formları

ÇKS Kayıt için gerekli olan evrakları aşağıdaki gibidir:

Tüm kayıt işlemleri tamamlandığında eğer belgenizin size posta yolu ile gönderilmesini istiyor iseniz tarafınızdan 10 TL posta ücreti alındığını bilmenizi isteriz. ÇKS’ne başvurularında ve güncellemeler de (Tabii Afetler Hariç) tek sefere mahsus alınacak Çks yenileme ücretleri de belli oldu.

ÇKS Belgesi Yenileme Ücretleri 2022 Listesi

ÇKS’ne Müraacatlarda ve Güncellemeler de (Tabii Afetler Hariç) Bir Sefere Mahsus Alınacak olan Döner Sermaye İşletmeleri 2022 Yılı ÇKS Belgesi Ücreti ve Birim Fiyatları aşağıdaki gibidir:

 • 1-10 Dekara Kadar (10 dekar dahil) 6,00 TL
 • 11-50 Dekara Kadar (10 dekar üzeri 50 dekar dahil) 13,00 TL
 • 51-100 Dekara Kadar (50 dekar üzeri 100 dekar dahil) 20,00 TL
 • 100 Dekar Üzeri tarla ve arazi için ÇKS güncelleme fiyatı 26,00 TL olarak belirlenmiştir.
 • ÇKS Belgesi (Belge Başına-Onaylı) 6,00 TL
 • Çiftçi Kayıt Formunun (B) Bölümünün Onaylı Sureti 10,00 TL
 • Çiftçi Belgesi (Ziraat Odası Olmayan Yerlerde) 20,00 TL

ÇKS Sorgulama T.C İle 2022

T.C kimlik numarası ile ÇKS belgesi sorgulaması yapmak için e-Devlete giriş yapabilirsiniz. Tarım ve orman bakanlığına ait olan Çiftçi Kayıt Sistemi Üzerinden adınıza bulunan veya kiralamış olduğunuz arazinin bulunduğu il/ilçe, parsel bilgileri ve kullanım bilgilerinin detaylarını sorgulayabilirsiniz.

ÇKS Yenileme İşlemleri 2022

Her yıl başvuruyor iseniz, bağlı bulunduğunuz Tarım İl yada İlçe Müdürlüğüne yıl boyu direk olarak başvuruda bulunabilirsiniz. Bu işlem güncelleme işlemidir.

ÇKS kaydı güncelleme için gerekli evraklar ise aşağıdaki gibidir:

 • ÇKS güncelleme başvuru formu
 • Döner sermaye makbuzu
 • Arazi kiralıksa kira kontratı ve arazi kira sözleşmesi
 • Muvafakatname gibi belgeler istenmektedir.

ÇKS Belgesi Çıkartma Geçerlilik Süresi 2022

Tarımsal faaliyet belgesinin geçerlilik süresi 1 yıldır. 1 Yılın sonunda faaliyetlerine devam ederek devlet desteklerinden faydalanmak isteyen çiftçilerin ÇKS belgelerini yenilemesi gerekmektedir.

ÇKS Belgesi Çıkartma Almak İçin Kaç Dönüm Gerekir?

Kendi arazisi için ÇKS başvurusu yapacak kişilerin Ziraat odasından faaliyetlerini gösteren belge ile başvuru yapması yeterlidir.

Arazi Kiralayanlar ÇKS Belgesi Alabilir mi?

100 dekar altında kiralanan araziler için muhtarlıktan kira sözleşmesi alarak ÇKS belgesi alınabilir. 100 Dekar üzerinde kiralanan arazilerde ÇKS belgesi almak için noter onayı gerekmektedir.

Memur ve Sigortalı Çalışan ÇKS Belgesi Alabilir mi?

Devam eden herhangi bir sigortalılığı olan kişiler, yani sigortalı olarak resmi veya özel bir iş yerinde çalışanların tarım sigortalılığı yapılmayacağından çiftçi belgesi alamaz.

Sitemiz üzerinden, Devlet Destekli Hibe ve kredileri inceleyebilir ve en uygun Tarım Kredilerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.