ÇKS Belgesi Çıkartma 2022 Yenileme E-devlet

Çiftçilerin en çok araştırdığı Çiftçi Belgesi E-Devlet üzerinden nasıl çıkartılır? ÇKS Belgesi Çıkartma 2022 yılı ücretleri, kayıt için hangi evraklar ve belgeler gerekir, İnternet üzerinden başvuru yapılıyor mu Yeni kayıt, güncelleme ve ÇKS yenileme ücreti 2022 yılı için ne kadar oldu, Çiftçi Kayıt Formu nasıl dolduruluyor? ÇKS Belgesi Çıkartma işlemi nasıl yapılır, E-devlet üzerinden tarımsal destekleri kontrol etmek amacıyla yeni çiftçi kaydının yapılmasını sizler için anlattık. Öncelikle çiftçilik belgesi ne işe yarar? ÇKS belgesi nasıl alınır bu konularda merak edilenler içeriğimizde bulabilirsiniz.

ÇKS Belgesi Çıkartma 2022 Yenileme E-devlet

ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere her yıl yapılan destekleme ödemelerinden ve birçok devlet desteğinden yararlanabilmek için çiftçilerin adeta kimliği yerine geçen ÇKS Çiftçi kayıt belgesinin nasıl alındığına dair tüm merak edilenler içeriğimizde yer verdik.

2022 Üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Başvuruları

2022 üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları ÇKS Yönetmeliği ve Genelgesinde belirtildiği üzere 01 Eylül 2021 tarihinde başlamış olup 30 Haziran 2022 tarihi mesai bitiminde sona erecektir.

Çiftçilerin tarımsal desteklemelerden faydalanabilmeleri için bu yasal süre içerisinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurarak kayıtlarını yenilemeleri veya güncellemeleri gerekmektedir.

ÇKS Belgesi Nedir?

ÇKS belgesi: yalnızca örtü altı (sera) ve toprak üstü tarımsal faaliyetlerde bulunan çiftçiler için oluşturulmuş olan bir kayıt sistemine kayıt olan çiftçilerin ve çiftçi adayının tarımsal faaliyetleri meslek edindiğini kanıtlayan, ziraat odalarının verdiği formel bir belgedir.

ÇKS Belgesi Ne İşe Yarar?

Çks belgesi tarımsal destekleme alma işine yarar. Çiftçiler için bu belge nüfus cüzdanı kadar önemlidir.
Çiftçi kayıt sistemine başvuru yapmayan çiftçilerin üretim yılı içinde mazot, kimyevi gübre, yem bitkileri, fark prim uygulamalarında verilen desteklemelerden yararlanabilmeleri için mutlaka Çks belgesini alması gereklidir.

ÇKS Kaydı Zorunlu mudur?

Çiftçilere verilen tarımsal destekleme, teşvik ve hibe projelerine başvurabilmek için ÇKS kaydının olması ve Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince verilen düşük faizli kredilerden yararlanabilmek ve TARSİM ürün sigortası yaptırabilmek için de ÇKS kaydı zorunluluğu bulunuyor.

Tarım ve hayvancılık ile uğraşan çiftçi ve üreticilerin, her yıl Tarım ve Orman Bakanlığı ve devlet kurumlarından sağlanan tarımsal destekleme ödemeleri ve teşviklerinden yararlanabilmesi için ÇKS belgesine sahip olmaları gereklidir.

ÇKS Belgesine Sahip olanlar aşağıdaki tüm imkanlardan yararlanabilir:

 • ÇKS’ye sahip olan çiftçiler Devletin genç çiftçi projeleri kapsamında vermiş olduğu hibelerden yararlanabilir,
 • TKK & Ziraat bankasını sunmuş olduğu (SÜBVANSİYONLU) düşük faizli krediler ile canlı hayvan alımından tutunda tüm tarım kredi imkanlarından yararlanabilir.
 • Yine ÇKS belgesi olan çiftçiler kamu ve özel bankalar dahil olmak üzere tüm bankalardan tarımsal kredi ürünlerinden yararlanabilir.
 • Bankalardan çiftçilere özel sunulan çiftçi kredi kartı alabilmek için de Çks belgesi olması gereklidir.
 • Yine tarım ile uğraşan  çiftçiler BAĞ-KUR üzerinden emekli olabilmeleri de bu belgeye sahip olmaları gereklidir.
 • ÇKS belgesi ile üretilen tarımsal ürünleri nakliyesinde gerek duyulan Müstahsil Yol Belgesini çıkarmak için de gerekli bir belgedir.

ÇKS kayıt olan belge sahibi olan üreticiler ekili alanlarına karşılık olarak, baktıkları hayvan sayısına ve cinsine göre teşvik ve devlet desteklerinden yararlanabilmeleri için oldukça önemli bir belge olan ÇKS belgesine mutlaka sahip olmalıdır.

İl Tarım ve Orman Müdürlüklerince çiftçi kayıt sistemine nasıl kayıt yapılacağını, başvuru yollarını incelerken, ÇKS kaydı nasıl yapılır? güncelleme ve tüm ücret tariflerinin sorusunu siz değerli çiftçilerimiz için yanıtlayacağız.

Çiftçi Belgesi Nasıl Alınır?

Çks belgesinin almanın iki yolu bulunmaktadır. Bunlar ilki Tarım il müdürlüklerine kayıt için gerekli olan belgeleri teslim ederek almak, ikinci ise e-devlet tarbil tekpencere üzerinden kayıt olduğunuz belgenizin çıktısını almaktadır.

ÇKS kaydı olmayan çiftçilerin merak ettiği ilk kayıt işlemi nasıl yapılır, güncelleme ve yenileme sürecinde sistem nasıl ilerliyor. ÇKS çıktısı nasıl alınır konuları yazımızın devamında anlatılmıştır.

ÇKS Çıktısı Nasıl Alınır? e-Devlet (e-Tarım.gov.tr)

Çiftçi belgesi alabilmek için tek yapmanız gereken tarımsal amaçlı kullandığınız, kendinize ait veya kiralık arazilerinizi ziraat odasına bildirmektir. Dijital hizmetler olarak yeni e-başvuru sistemlerinin adreslerini yenilendi. E-tarım.gov.tr internet sitesi üzerinden ÇKS belge alma işlemi e-devlet şifresinin girerek e-devlet sayfası aracılığıyla çks çıktısı alabilirsiniz. Yine aynı sayfada Çks Başvuru durumunu güncel olup olmadığını da öğrenebilirsiniz.

ÇKS Belgesi Çıkartma 2022 Yenileme E-devlet
e-tarım.gov.tr online çks belgesi al

ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır?

ÇKS belgesinin çıktısını almak için iki farklı yöntem vardır. Çiftçi belgesi iki şekilde çıkartılır bunlar:

 1. e-Devlet üzerinden online olarak başvuru yaparak
 2. EK-1 Çiftçi Kayıt Formunu doldurarak Tarım il/ilçe müdürlüklerine giderek başvuru işlemlerini tamamlayabilir ve sonra ÇKS belgesi çıkartabilirsiniz.

ÇKS Belgesini Tekpencere.tarbil.gov.tr Üzerinden Alın

Tekpencere.tarbil.gov.tr adresinden çiftçilere ÇKS belgesi alabilir. Çiftçi Kayıt Sisteminde kaydı bulunan çiftçilere, kendilerine ait ÇKS belgesini almak için Tekpencere.tarbil.gov.tr adresinde ki ‘Belge Al’ sekmesinden ilgili il ve ilçe seçilerek, sanal pos aracılığıyla alıp kullanabilecektir.

ÇKS için Başvuruların Alınarak Kayıtlarının Yapılması Online Olacak

Çiftçi kayıt sistemi başvuruları, ekim yapılacak parselinin bağlı olduğu Tarım ve Orman İl/ ilçe Müdürlüklerine yapılmalıdır.

İçinde bulunulan pandemi sürecinde, ÇKS Kaydı Başvuruları tekpencere.tarbil.gov.tr adresinden ilgili il/ ilçe müdürlüğüne gerekli belgeler iletilerek yapılabilecektir.

ÇKS Belgesi Çıkartma 2022 Yenileme E-devlet
ÇKS belgesi tekpencere.tarbil.gov.tr adresinden alınabilir.

E Devletten ÇKS belgesi Nasıl Alınır?

E-devlet üzerinden çks belgesi almak için Tekpencere.tarbil.gov.tr adresine e-devlet şifresi ile giriş yapıldıktan sonra ”TekPencere Hizmet Başvurusu Portalı” üzerinden ”Belge Al” seçimi yapılır.

ÇKS Belgesi Çıkartma 2022 Yenileme E-devlet
ÇKS belgesi Tekpencere.tarbil.gov.tr giriş yapıldıktan sonra Belge Al üzerinden Belge seçimi yapılarak alınabilir.

Belge seçimi Belge görselde görüldüğü gibi, Çiftçi kayıt sistemi ÇKS Belgesi seçilir, Birim olarak bağlı bulunulan Tarım ve Orman Müdürlüğü il/ilçe seçimi yapılır ”Devam et” butonuna tıklanır.

Ödeme Türü menüsünden Bireysel ve Kurumsal ödeme seçeneğinden birini tercih ettikten sonra, Kişi kurum ve bilgileri sayfasından, ”Vatandaş Bilgileri” ekranı üzerinde ‘‘Ödeme Yapan TC Kimlik Numarası ve Fatura adresi Adres il ve İlçe posta kodu” yazılır. ”Devam et” Tıklanır.

Belge bilgileri’‘ ve ”Ödeme Bilgileri” ekranlarını da onayladıktan sonra ÇKS belgesi tekpencere üzerinden kolaylıkla alınabilir.

ÇKS Belgesi Çıkartma 2022 Yenileme E-devlet
ÇKS BELGENİZ DİJİTALDE HAZIR

Çks belgesi daha önceden ÇKS Kaydı bulunan çiftçilere online olarak dijitalde hazır olarak sunuluyor. Çiftçi Kayıt sisteminde kaydı bulunana çiftçiler, kendilerine ait ÇKS Belgesini almak için tekpencere.tarbil.gov.tr adresinde ki Belge Al sekmesinden ilgili ve ilçe seçilere sanal pos aracılığıyla doğrulanabilir olarak alıp kullanılabilecektir.

Çiftçi Kayıt Sistemine İlk Kayıt Nasıl Yapılır?

Çiftçi kayıt sistemine ilk kayıt 3 farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar;

 • Arazi sahiplerinin başvurusu
 • Arazi kiralayanların başvurusu
 • Arazisi birinci dereceden yakınlarına ait olanların başvurusu şeklindedir.

Çiftçi kayıt sistemine ilk kez müracaat ediyorsanız; öncelikle kimlik bilgilerinizi beyan edeceğiniz bazı evrakları doldurmalısınız.

 • Tapularınız fotokopisini çektirip tapu sicil müdürlüğünden aslına uygundur kaşesi bastırmalısınız.
 • Tapu sicil müdürlüğünden sonra boş C formuna ektiğiniz arazilerin tapu bilgilerini ve o sene yetiştirdiğiniz ürünleri yazmalısınız.
 • Daha sonra doldurduğunuz bu C formunu ekilişini yaptığınız arazilerin bulunduğu köyün yada mahallenin muhtarına ve azasına imzalatmalısınız.
 • Eğer farklı ilçelerde arazileriniz varsa; başvurunuzu ikamet ettiğiniz yerde araziniz varsa oranın Tarım ilçe müdürlüğüne, yoksa arazinin bulunduğu Tarım ilçe müdürlüğüne, arazi merkez ilçede ise Tarım il müdürlüğüne yapmalısınız.

E-Devlet Üzerinden ÇKS Belgesi Çıkartma

E-devlet sistemi üzerinden artık çks kayıt işlemleri için ön başvuru yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle e-tarim.gov.tr üzerinden tekpencere tarbil e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekiyor. Eğer şifreniz yok ise PTT müdürlüklerine başvuru yaparak 2 TL. karşılığında şifrenizi almalısınız. ÇKS Belgesi Çıkartma ve kayıt işlemlerinizi e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun haricinde internet üzerinden yapılabilen kayıt işlemleri aşağıda anlatılmaktadır.

2022 Yılında e-devlet üzerinden çks belgesi çıkarmak için: İlk olarak e-devlet sayfasında ki e-Devlet Tarbil linkine tıklayarak giriş yapın ve kayıt için ön başvuru sayfasına yönlendirileceksiniz.

 • E-devlet tarbil ve tekpencere ana sayfasında yer alan arama butonuna Çiftçi Kayıt Sistemi Başvurusu yapınız.
 • Eğer sisteme giriş yapmış iseniz, aşağıda yer alan bilgileriniz otomatik olarak doldurulacaktır.
 • İlgili sayfaya geldikten sonra başvuru formunu doldurun.
 • Adınız soyadınız, TC. numaranız, başvuru tarihiniz, Adresiniz ve telefon numaranız hazır olarak sisteme yansıtılmış olacaktır.
 • Burada başvuru yapacağınız Müdürlüğün ismini seçmeniz gerekiyor.
 • Listeden bağlı bulunduğunuz ili seçebileceğiniz gibi buraya İlçe İsmini yazarak arama yapabilir ve seçiminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Daha öncesinde ÇKS başvurunuz bulunuyorsa ekrana bilgileriniz yansıtılacaktır.
 • Gönder butonuna tıkladığınızda ön başvuru işlemleri tamamlanmış olmaktadır.
 • Başvuru yaptıktan sonra Belge al bölümünde belgenin güncel halini görebilirsiniz.
 • Gerekli ödemeleri sanal pos aracılığıyla yaparak belgenin çıktısını alabilirsiniz.
 • Bu sayfadan ÇKS belgenizi kolaylıkla çıkartabilir ve sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Daha sonra başvuru yaptığınız İl/İlçe Müdürlüğüne gerekli evraklar ile birlikte şahsen başvurmanız gereklidir.

Hicar Ekenler İçin ÇKS Başvurusu ve Evrakları

Tarım arazisi başka bir gerçek veya tüzel kişiye ait ise, o kişi veya kurum ile kira sözleşmesi yapmalısınız. Şahıslardan kiraladığınız arazilerin toplamı 100 dekarın üzerindeyse muhtardan değil noter onaylı kira sözleşmesi yapmalısınız. Eğer 100 dekarın altındaysa bağlı bulunduğunuz Muhtar ve azalar tarafından onaylanan kira sözleşmesi yapmalısınız.

Eğer kiraladığınız arazi Hazine malıysa defterdarlıktan veya mal müdürlüğünden kiraladığına dair kira sözleşmesi yapılmalıdır. Tarım arazisinin mülkiyeti vakıflara ait ise, ilgili vakıflarla yapılmış kira sözleşmesi ve onaylı tapu sureti koymalısınız. Tarım arazisi köy tüzel kişiliğine ait ise, muhtar ve en az iki aza tarafından onaylanan köy senedi ile birlikte köye aidiyetini gösterir onaylı tapu sureti koymalısınız. Tapularınız fotokopisini çektirip tapu sicil müdürlüğünden aslına uygundur kaşesi bastırmalısınız.

Tapu sicil müdürlüğünden sonra boş C formuna ektiğiniz arazilerin tapu bilgilerini ve o sene yetiştirdiğiniz ürünleri yazmalısınız. Daha sonra doldurduğunuz bu C formunu ekilişini yaptığınız arazilerin bulunduğu köyün yada mahallenin muhtarına ve azasına imzalatmalısınız.

Eğer farklı ilçelerde arazileriniz varsa; başvurunuzu ikamet ettiğiniz yerde araziniz varsa oranın Tarım ilçe müdürlüğüne, yoksa arazinin bulunduğu Tarım ilçe müdürlüğüne, arazi merkez ilçede ise Tarım il müdürlüğüne yapmalısınız.

Akrabalarının Tarlasını Ekenler İçin ÇKS Başvurusu

Ektiğiniz arazilerin sahibi eşiniz veya anne, baba ve çocuklarınız ise onlardan bu arazilerin kullanım hakkını Muvafakatname-2 belgesi doldurtarak almalısınız. Tapularınız fotokopisini çektirip tapu sicil müdürlüğünden aslına uygundur kaşesi bastırmalısınız. Tapu sicil müdürlüğünden sonra boş C formuna ektiğiniz arazilerin tapu bilgilerini ve o sene yetiştirdiğiniz ürünleri yazmalısınız.

Daha sonra doldurduğunuz bu C formunu ekilişini yaptığınız arazilerin bulunduğu köyün yada mahallenin muhtarına ve azasına imzalatmalısınız.

Eğer farklı ilçelerde arazileriniz varsa; başvurunuzu ikamet ettiğiniz yerde araziniz varsa oranın Tarım ilçe müdürlüğüne, yoksa arazinin bulunduğu Tarım ilçe müdürlüğüne, arazi merkez ilçede ise Tarım il müdürlüğüne yapmalısınız.

Birçok banka hayvan kredisi çekmek isteyenlerden Çks kaydı istemektedir.

ÇKS Güncelleme nasıl yapılır?

 • Her yıl başvuruyor iseniz, bağlı bulunduğunuz Tarım İl yada İlçe Müdürlüğüne yıl boyu direk olarak başvuruda bulunabilirsiniz. Bu işlem güncelleme işlemidir.

Çks kaydı güncelleme için gerekli evraklar ise:

 • ÇKS güncelleme başvuru formu,
 • Döner sermaye makbuzu,
 • Arazi kiralıksa kira kontratı ve arazi kira sözleşmesi,
 • Muvafakatname gibi belgeler istenmektedir.

Çiftçi Kayıt Sistemine Başvurmak İçin Gerekli Evraklar

Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurmadan önce aşağıdaki ÇKS başvuru evraklarının üzerine tıklayarak indirebilir ve başvuru formlarını doldurabilirsiniz. Çks kayıt sorgulama işlemini E-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Çks kayıt formu, dilekçesi, dilekçe örneğine ulaşabilirsiniz.

ÇKS kayıt sistemine başvuruda istenen belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Arazi kimin adına kayıtlı ise arazisini kullandığınız kişilerin  ve arazi sahibine ait kimlik belgesinin fotokopisi,
 • Ekilişi yapılacak olan araziye ait tapu kadastrodan alınacak tapu kayıt örneği,
 • Arazi eğer kiralık ise bu durumda kira kontratı,
 • Başvuru sahibinin VKN ve vergi numarasını gösteren belge,
 • Taahhütname
 • Döner sermaye yardım belgesi,
 • Ekili alanların muhtarlık tarafından onaylatılmış olan boş C Formu gereklidir.

Çiftçi Kayıt Formları

ÇKS Kayıt için gerekli olan evrakları aşağıdaki gibidir:

ÇKS’ne başvurularında ve güncellemeler de (Tabii Afetler Hariç) tek sefere mahsus alınacak Çks yenileme ücretleri de belli oldu.

ÇKS Belgesi Yenileme Ücretleri 2022 Listesi

Döner Sermaye İşletmeleri Yılı Birim Fiyatları içindeki ÇKS Belgesi Ücreti aşağıdaki gibidir;

 • E-devletten ÇKS belgesi çıkartma ücreti: 6,5 TL
 • 1 dönüm ve 10 dönüm arasında tarlası olanlar için ÇKS yenileme ücreti 6 TL.
 • 11 dönüm ile 50 dönüm arazi için çks yenileme 13 TL.
 • 51 dönüm ile 100 dönüm arasında çks yenileme ücreti 20 TL.
 • 100 dönümden fazla tarla ve arazi için çks güncelleme fiyatı 26 TL. olarak belirlenmiştir.

E-devletten ÇKS belgesi sorgulama

ÇKS belgesi sorgulama E-devlet üzerinden Çiftçi Kayıt Sistemine giriş yaparak sorgulama yaparak belgeyi görüntüleyebilirsiniz.

Uzun Zamandır ÇKS Başvurusu Yapmayanlar Nasıl Başvurmalı?

Eğer bir yıl içerisinde, çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırmamış iseniz ertesi yıl ilk defa başvuruyor gibi başvuru yapmanız gerekmektedir. İlk defa başvuracakların yapmaları gerekenler Çks Çiftçi kayıt sistemine ilk defa nasıl kayıt olunur isimli yazımızın üst bölümünde anlatılmaktadır.

Sigortalı Çalışan Çiftçi Belgesi Alabilir mi?

Devam eden herhangi bir sigortalılığı olan kişiler, yani sigortalı olarak resmi veya özel bir iş yerinde çalışanların tarım sigortalılığı yapılmayacağından çiftçi belgesi alamaz.

Sitemiz üzerinden, Devlet Destekli Hibe ve kredileri inceleyebilir ve en uygun Tarım Kredilerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!