Köyde İnternet Altyapısı Yok Ne Yapmalıyım? 2022 (YENİ KESİN ÇÖZÜM)

Köyde internet altyapısı olmayanlar için neler yapması gerektiğini araştırdık.

Köyde İnternet Altyapısı Yok Ne Yapmalıyım? 2022 (YENİ KESİN ÇÖZÜM)
27 Temmuz 2022 10:19

Köy evinizin internet bağlantısı için internet altyapısı olmayabilir. Ancak GSM operatörleri altyapısız internet sağlamaktadır. Sürekli kullanmadığınız köy evinizde periyodik olarak taahhütsüz ve cayma bedeli ödemeden internet kullanmak istiyorsanız internete nasıl bağlanılır, altyapı sorunu nasıl çözülür içeriğimizde inceleyebilirsiniz.

Köyde İnternet Altyapısı Yok Ne Yapmalıyım? 2022

Köyde internet altyapısı bulunmuyorsa altyapı gerektirmeden kullanılan modemleri tercih ederek internet kullanabilir veya internet altyapısı için Cimer veya BTK‘ya dilekçe yolu ile altyapı probleminizi belirterek altyapı sorununu çözebilirsiniz. Altyapısız internet tarifeleri ile köyünüzde internet kullanabilirsiniz.

Altyapı Nasıl Sağlanır?

Altyapı sağlamak için Tercih ettiğiniz GSM operatörün il veya ilçe müdürlüklerine dilekçe ile altyapı sorununu bildirebilir veya telefon ile müşteri hizmetlerinden destek alabilirsiniz.

Altyapı sağlayabileceğiniz GSM operatörleri:

 • Vodafone müşteri hizmetleri 0 (542) 542 00 00
 • Turkcell müşteri hizmetleri 0532 532 00 00
 • Türk Telekom müşteri hizmetleri 444 1 444’i arayıp altyapı işlemleri için başvuruda bulunabilirsiniz.

Altyapı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Operatörlerimizin altyapı sorgulama sistemi iki şekilde çalışmaktadır. Adrese göre sorgulama ve sabit telefon numarası ile sorgulama.

Adresiniz üzerinden sorgulama yapmak istiyorsanız, Altyapı Sorgulama sistemine girip çıkan seçeneklerden Adres Bilgileri ile Sorgula seçeneğine tıklayınız. Buradan il, ilçe, mahalle, sokak, sokak, bina ve daire numaraları ile ilgili bilgileri doldurduktan sonra Fiber internet altyapısı veya internet hızınızla ilgili sonucu görmek için Altyapı Sorgula butonuna tıklayabilirsiniz.

Sabit telefon numarası ile sorgulama yapmak istiyorsanız Altyapı Sorgulama sistemine girdikten sonra çıkan seçeneklerden Telefon Numarası ile Sorgulama seçeneğine tıklayınız. Adresinize kayıtlı ev/iş telefonu numarasını girdikten sonra Altyapı Sorgula butonuna tıklayarak fiber internet altyapınızın sonucunu veya internet hızınızı görebilirsiniz. Türk Telekom ve Turknet altyapı sorgulamalarını yapabilirsiniz.

İnternet Altyapısı Yok Nereye Başvurulur?

İnternet altyapısı için başvuru yapmak için bulunduğunuz bölgenin bağlı olduğu Telekom müdürlüklerine yapılmalıdır. 4,5 G başvurusu olan bir yerden başvuru yapmak gerekmektedir. Dilekçeyi CİMER ya da BTK üzerinden de iletebilirsiniz fakat hızlı işlem için direkt bölge müdürlüklerini önermekteyiz.

Altyapısız Ev İnterneti Var mı?

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom GSM operatörleri evde altyapısız ve kablosuz internet kullanım hizmeti sunmaktadır. Altyapısız internet kullanımı için GSM operatörlerinin altyapısı gerektirmeden kullanılan paketlerini almaktır. Kurulum sistemi için normal bir telefon hattı alarak tarife ile birlikte gelen modeme takarak fiber altyapısı olmayan interneti kullanabilirsiniz.

İnternet Altyapısı Olmayan Binada Nasıl İnternet Kullanılır?

ADSL, VDSL veya fiber internet altyapınız yoksa başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru yaparak internet altyapısı oluşturmanızda sıkıntı yaşıyorsanız veya uzun bir süre gerekiyorsa altyapısı gerektirmeyen internetler kullanabilirsiniz.

Altyapı Olmayan Yerde İnternet Kullanma Yöntemi 2022

GSM operatörleri altyapısız internet imkanı sağlıyor. Altyapısız internet telefonlarınızdaki internet paketleriyle aynıdır. Bu nedenle cep telefonu operatörleri tarafından sağlanır. GSM operatörleri tarafından sim kartı ile modem verilmektedir. Sim kartı ile modemi aynı anda kullandıktan sonra altyapı gerekmeden internet altyapısının olmadığı yerlerde kullanım imkanı sağlamaktadır. Bu yöntem ile köylerde tarlalarda veya altyapısı olmayan binalarda internet kullanabilirsiniz.

Türk Telekom Altyapı Olmadan İnternet

Türk Telekom altyapı olmadan internet kullanımı için Türk Telekom Superbox paketlerinden aylık olarak faydalanabilirsiniz.

Türk Telekom altyapısız suporbox internet paket fiyatları aşağıdaki gibidir:

 • ​Superbox 100 GB 4.5G İnternet aylık paket fiyatı: 179.90 TL
 • ​Superbox 150 GB 4.5G aylık kullanım ücreti: 199.90 TL
 • ​Superbox 200 GB 4.5G İnternet aylık paket fiyatı: 239.90 TL
 • Superbox 10 Mbps Sınırsız aylık paket ücreti: 299.90 TL
 • Superbox 20 Mbps Sınırsız aylık paket fiyatı: 409 TL’dir.

Altyapısız internet SUPERBOX

SUPERBOX, içerisindeki SIM kart sayesinde bulunduğu Turkcell 4.5G baz istasyonuna bağlanarak evde internet hizmeti verebilmektedir. Kablodan bağımsız olarak evlere 4.5G hızında internet sağlayan SUPERBOX ile Türkiye’nin her yerinde evler Turkcell 4.5G kalitesiyle fiber hızında internete kavuşuyor.

4.5G’nin olduğu her yerde altyapı sıkıntısı çekmeden kullanabilirsiniz. Kurulumu oldukça kolaydır. 4.5G sim kart ve priz yeterli. Bulunduğunuz bölgede fiber altyapı yoksa Superbox sayesinde 4.5G kalitesinde fiber hızlı internet kullanmaya başlayabilirsiniz.

Vodafone Altyapısız İnternet RedBox

Vodafonenin 4,5 G mobil şebekesinden faydalanarak internet dağıtımı yapan RedBox sayesinde altyapı, fiber veya port beklemeden köyde, binada ve istediğiniz her yerde altyapı sorunu yaşamadan yüksek hızlı internet kullanabilirsiniz.

Vodafone altyapısız internet RedBox paket tarifeleri ve fiyatları şu şekildedir:

 • Redbox 100 GB paket fiyatı: 139,90 TL
 • Redbox 200 GB paket fiyatı: 199,90 TL
 • Redbox 300 GB kullanım ücreti: 249,90 TL’dir.

Yeni nesil taşınabilir ev internetini 4.5G Mobil internet alt yapısı ile kullanabilirsiniz.

Tarlaya İnternet Nasıl Bağlanır?

Köy evinde, tarlada veya binalarda kullanacağınız altyapı gerektirmeyen internet kullanımlarında her noktada internetin hızının ve erişiminin aynı oranda olmasını istiyorsanız eğer. Access Point Kullanabilirsiniz. Access Point kablosuz internetinizin erişim gücünün yetmediği yerlerde sinyalleri güçlendirme görevi görmektedir.

Köyde İnternet Altyapısı Yok Ne Yapmalıyım? 2022 (YENİ KESİN ÇÖZÜM)
Access Point Kullanarak Modemler Arası İnternet Gücünü Artırabilirsiniz.

Access Point, internet bağlantısını tekrarlatarak sinyal gücü zayıf veya hiç bağlantısı olmayan yerlere iletilmesidir. İnternet bağlantılı ADSL Modeminiz ile Access Point cihazınız arasında Ethernet Kablosu (RJ45) Bağlantınız olmalıdır. Gerekli olan kablo, eve gelen dağıtıcı ile Access Point cihazına bağlanır. Bu cihazın fişi prize takıldığında cihaz aktif hale gelir.

Turkcell Altyapısız İnternet

İnternet altyapısı bulunmayan köylerde veya altyapısı henüz yapılmamış binalar için Turkcell Superbox kullanarak altyapı sorunu yaşamadan internet kullanabilirsiniz.

Altyapısız İnternet Tukcell Superbox tarifeleri ve fiyatları şu şekildedir:

 • Kurumsal Superbox Fırsat Kampanya paket fiyatı: 179,90 TL
 • Superbox 100 GB paket fiyatı: 179,90 TL
 • Superbox 150 GB paket fiyatı: 199,90 TL
 • Superbox 200 GB fiyatı: 239,90 TL
 • Superbox 300 GB kullanım bedeli: 289,90 TL
 • Superbox 15 Mbsps kullanım ücreti: 609,90 TL’dir.

Dönemsel olarak kullanmanız gereken internetler için dondurma işlemleri yapabilirsiniz. Bunun için müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek veya GSM operatörlerine giderek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Altyapısı Olmayanlara Türk Telekom Magnet Hizmeti

İnternet altyapısı olmayan yerler için Türk Telekom tarafından yeni bir sistem uygulamaya başlandı. Türk telekom internet alt yapısını olmayan yerlerde internet hizmeti sağlanması için Türk Telekom Magnet hizmetini başlattı.

Türk Telekom Magnet cihazı bir modem olup, modeme bir sim kart takılarak bağlantı sağlanmaktadır. Ortalama olarak çekim kuvvetine göre 15 Mbps hızında internet sağlanabilmektedir. 2022 yılı Temmuz ayı itibariyle 2 yıl taahhütlü 15 Mbps hızında sınırsız internetin fiyatı 200 TL civarındadır.

ADSL, VDSL ve Fiber Altyapılarının Farkları Nelerdir?

ADSL altyapısı, bakır telefon kabloları aracılığıyla internet bağlantısı sağlar. VDSL altyapısı, evinizdeki VDSL uyumlu modeme bakır telefon kablolarıyla internet bağlantısı sağlarken Fiber bağlantı, optik kablolarla erişim hizmeti verir.

Access Point Nedir? Ne İşe Yarar?

Mevcut ağ yapısının erişim gücünü arttırmak ve kablolu olan erişimi kablosuz olarak erişime açmak için kullanılan cihazdır.

Altyapı Sorunu İçin Nereye Başvurulur?

CİMER veya BTK üzerinden dilekçe ile başvuru yapılabilir.

Fiber İnternet Farkı Nedir?

Fiber optik internet hızı 1 Gbps’dir. Bu, çoğumuzun aşina olduğu 50 ila 100 Mbps kablodan 10 ila 20 kat daha hızlıdır.

Boş Port Nedir?

Altyapının yetersiz olması nedeniyle ikamet ettiğiniz binada bulunan İnternet kutusunun apartmandaki ev sayısına yeterli olamaması ya da ana santraldeki “port”larda boş yer olmaması durumudur.

Mahallede İnternet Altyapısı Yok Ne Yapmalıyım?

Kablosuz internet hatlarından destek alabilirsiniz.

Alt yapı Kaç Mbps Destekliyor?

Yerleşik operatörlerin fiber altyapısındaki müşteriler 100 Mbps’ye kadar indirme hizmeti alabilmektedir.

Turkcell Hangi İnternet Altyapısını Kullanıyor?

Turkcell Superonline ADSL altyapısını kullanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.