Köyde İnternet Altyapısı Yok Ne Yapmalıyım? 2022 (YENİ KESİN ÇÖZÜM)

Köyde internet altyapısı olmayanlar için neler yapması gerektiğini araştırdık.

Köyde İnternet Altyapısı Yok Ne Yapmalıyım? 2022 (YENİ KESİN ÇÖZÜM)

Köy evinizin internet bağlantısı için internet altyapısı olmayabilir. Ancak GSM operatörleri altyapısız internet sağlamaktadır. Sürekli kullanmadığınız köy evinizde taahhütsüz ve para çekme ücreti ödemeden periyodik olarak internet kullanmak istiyorsanız internete nasıl bağlanılır ve altyapı sorununun nasıl çözüleceğini içeriğimizde inceleyebilirsiniz.

Altyapı Olmayan Yere İnternet Taşıma

Altyapı olmayan yere internet taşımak için çözüm yolları neler olduğunu araştırdık. Eğer taşındığınız binada, köyde ve mahallede alt yapı yoksa bu durumda yapacağınız şeyler altyapının gelmesi için bulunduğunuz bölgenin Telekom’a altyapı talebi için başvuru dilekçesi yazmalısınız. Bu yazdığınız dilekçeyi aynı zamanda CİMER veya BTK ya da iletebilir altyapının gelmesi için beklemelisiniz. Bu talep alındıktan sonra altyapı olmayan yere internet gelecektir. Talebin alınıp cevap verilmemesi durumunda internet gelmediğinde ise başka bir yerden internet taşıma işlemi yapılabilir.

Köyde İnternet Altyapısı Yok Ne Yapmalıyım? 2022

Köyde internet altyapısı bulunmuyorsa altyapı gerektirmeden kullanılan modemleri tercih ederek internet kullanabilir veya internet altyapısı için Cimer veya BTK‘ya dilekçe yolu ile altyapı probleminizi belirterek altyapı sorununu çözebilirsiniz. Altyapısız internet tarifeleri ile köyünüzde internet kullanabilirsiniz.

Altyapı Nasıl Sağlanır?

Altyapı sağlamak için tercih ettiğiniz GSM operatörünün il veya ilçe müdürlüklerine bir dilekçe ile altyapı sorununu bildirebilir veya telefonla müşteri hizmetlerinden destek alabilirsiniz.

Altyapı sağlayabileceğiniz GSM operatörleri:

 • Vodafone müşteri hizmetleri 0 (542) 542 00 00
 • Turkcell müşteri hizmetleri 0532 532 00 00
 • Türk Telekom müşteri hizmetleri 444 1 444’i arayıp altyapı işlemleri için başvuruda bulunabilirsiniz.

Altyapı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Operatörlerin altyapı sorgulama sistemi iki şekilde çalışmaktadır. Adrese göre sorgulama ve sabit telefon numarasına göre sorgulama olmak üzere iki şekildedir.

Adresiniz üzerinden sorgulama yapmak istiyorsanız Altyapı Sorgulama sistemine giriş ve çıkış seçeneklerinden Adres Bilgisi ile Sorgula seçeneğine tıklayınız. Buradan il, ilçe, mahalle, sokak, sokak, bina ve daire numaraları ile ilgili bilgileri doldurduktan sonra Altyapı Sorgula butonuna tıklayarak Fiber internet altyapınız veya internet hızınızla ilgili sonucu görebilirsiniz.

Sabit telefon numarası ile sorgulama yapmak istiyorsanız Altyapı Sorgulama sistemine girdikten sonra çıkan seçeneklerden Telefon Numarasına Göre Sorgula seçeneğine tıklayınız. Adresinize kayıtlı ev/iş telefon numaranızı girdikten sonra Altyapı Sorgula butonuna tıklayarak fiber internet altyapınızın sonucunu veya internet hızınızı görebilirsiniz.

Türk Telekom ve Turknet altyapı sorgulamalarını yapabilirsiniz.

İnternet Altyapısı Yok Nereye Başvurulur?

İnternet altyapısı başvurusu için bulunduğunuz bölgenin Telekom müdürlüklerine yapılması gerekmektedir. 4.5 G uygulaması olan bir yerden başvuru yapılması gerekmektedir. Dilekçeyi CİMER veya BTK üzerinden de iletebilirsiniz, ancak hızlı işlem için doğrudan bölge müdürlüklerini öneririz.

Altyapısız Ev İnterneti Var mı?

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom GSM operatörleri, evde altyapısız ve kablosuz internet kullanım hizmetleri sunuyor. Altyapısız internet kullanımı için GSM operatörlerinin altyapı olmadan kullandıkları paketleri almaktır. Kurulum sistemi için normal bir telefon hattı alıp tarife ile gelen modeme bağlayarak fiber altyapısı olmadan interneti kullanabilirsiniz.

İnternet Altyapısı Olmayan Binada Nasıl İnternet Kullanılır?

ADSL, VDSL veya fiber internet altyapınız yoksa başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru yaparak internet altyapısı oluşturmakta sorun yaşıyorsanız veya uzun süredir ihtiyaç duyuyorsanız altyapı gerektirmeyen Turkcell, Vodafone gibi operatörlerde ki yüksek kotalı internet paketlerini kullanabilirsiniz.

Altyapı Olmayan Yerde İnternet Kullanma Yöntemi 2022

GSM operatörleri altyapısız internet sağlamaktadır. Altyapısız internet telefonlarınızdaki internet paketleri ile aynıdır. Bu nedenle cep telefonu operatörleri tarafından sağlanmaktadır. GSM operatörleri tarafından sim kartlı bir modem sağlanmaktadır. Sim kart ve modemi aynı anda kullandıktan sonra internet altyapısı olmayan yerlerde altyapıya ihtiyaç duymadan kullanma imkanı sağlar. Bu yöntem ile alt yapısı olmayan köylerde, tarlalarda veya binalarda interneti kullanabilirsiniz.

Türk Telekom Altyapısız internet fiyatları 2022

Türk Telekom altyapısı olmadan internet kullanımı için aylık olarak Türk Telekom Superbox paketlerinden yararlanabilirsiniz.

Türk Telekom altyapısız destek kutusu internet paket fiyatları aşağıdaki gibidir:

 • ​Superbox 100 GB 4.5G İnternet aylık paket fiyatı: 179.90 TL
 • ​Superbox 150 GB 4.5G aylık kullanım ücreti: 199.90 TL
 • ​Superbox 200 GB 4.5G İnternet aylık paket fiyatı: 239.90 TL
 • Superbox 10 Mbps Sınırsız aylık paket ücreti: 299.90 TL
 • Superbox 20 Mbps Sınırsız aylık paket fiyatı: 409 TL’dir.

Altyapısız internet SUPERBOX

SUPERBOX, içerisindeki SIM kart sayesinde Turkcell 4.5G baz istasyonuna bağlanarak evde internet hizmeti verebilmektedir. Kablo fark etmeksizin evlere 4.5G hızında internet sağlayan SUPERBOX ile Türkiye’nin her yerindeki evler Turkcell 4.5G kalitesiyle fiber hızında internete kavuşuyor.

4.5G’nin olduğu her yerde altyapı sorunu yaşamadan kullanabilirsiniz. Kurulumu oldukça kolaydır. 4.5G sim kart ve priz yeterlidir. Bulunduğunuz bölgede fiber altyapı yoksa Superbox sayesinde 4.5G kalitesinde fiber hızlı internet kullanmaya başlayabilirsiniz.

Vodafone Altyapısız internet fiyatları 2022 RedBox

Vodafone’un 4.5G mobil şebekesinden yararlanarak internet dağıtan RedBox sayesinde, altyapı, fiber veya liman beklemeden köyde, binada ve istediğiniz her yerde yüksek hızlı interneti kullanabilirsiniz.

Vodafone altyapısız internet RedBox paket tarifeleri ve fiyatları aşağıdaki gibidir:

 • Redbox 100 GB paket fiyatı: 139,90 TL
 • Redbox 200 GB paket fiyatı: 199,90 TL
 • Redbox 300 GB kullanım ücreti: 249,90 TL’dir.

Yeni nesil taşınabilir ev internetini 4.5G Mobil internet alt yapısı ile kullanabilirsiniz.

Tarlaya İnternet Nasıl Bağlanır?

Köy evinde, tarlada veya binalarda kullanacağınız altyapı gerektirmeyen internet kullanımının her noktasında internet hızı ve erişiminin aynı oranda olmasını istiyorsanız Access Point yani Erişim Noktasını kullanabilirsiniz. Access Point, kablosuz internetinizin erişim gücünün yeterli olmadığı yerlerde sinyal yükseltici görevi görür. Sinyallerin gücünün yetmediği yerlerde interneti Access point ile dağıtarak interneti gittiğiniz her yere götürebilirsiniz.

Köyde İnternet Altyapısı Yok Ne Yapmalıyım? 2022 (YENİ KESİN ÇÖZÜM)
Access Point Kullanarak Modemler Arası İnternet Gücünü Artırabilirsiniz.

Access Point çalışma mantığı internet bağlantısını tekrarlatarak sinyal gücü zayıf veya hiç bağlantısı olmayan yerlere iletilmesi olarak yaygın kullanılan bir yöntemdir. İnternet bağlantılı ADSL Modeminiz ile Access Point cihazınız arasında Ethernet Kablosu (RJ45) Bağlantınız olmalıdır. Gerekli olan kablo, eve gelen dağıtıcı ile Access Point cihazına bağlanır. Bu cihazın fişi prize takıldığında cihaz aktif hale gelir.

Turkcell Altyapısız İnternet

İnternet altyapısı olmayan köylerde veya henüz yapılmamış binalarda Turkcell Superbox kullanarak altyapı sorunu yaşamadan interneti kullanabilirsiniz.

Altyapısız İnternet Tukcell Superbox tarifeleri ve fiyatları aşağıdaki gibidir:

 • Kurumsal Superbox Fırsat Kampanya paket fiyatı: 179,90 TL
 • Superbox 100 GB paket fiyatı: 179,90 TL
 • Superbox 150 GB paket fiyatı: 199,90 TL
 • Superbox 200 GB fiyatı: 239,90 TL
 • Superbox 300 GB kullanım bedeli: 289,90 TL
 • Superbox 15 Mbsps kullanım ücreti: 609,90 TL’dir.

Periyodik olarak kullanmanız gereken interneti dondurabilirsiniz. Bunun için müşteri hizmetleri ile görüşerek veya GSM operatörlerine giderek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Altyapısı Olmayanlara Türk Telekom Magnet Hizmeti

Türk Telekom internet altyapısı olmayan yerler için yeni bir sistem uygulamaya başladı. Türk Telekom, internet altyapısı olmayan yerlerde internet hizmeti verebilmek için Türk Telekom Magnet hizmetini başlattı.

Türk Telekom Magnet cihazı modemdir ve modeme sim kart takılarak bağlantı sağlanır. Yerçekimi kuvvetine bağlı olarak ortalama 15 Mbps hızında internet sağlanabilmektedir. Kasım 2022 itibariyle 2 yıl taahhütle 15 Mbps’de sınırsız internet fiyatı 200 TL civarında.

ADSL, VDSL ve Fiber Altyapılarının Farkları Nelerdir?

ADSL altyapısı bakır telefon kabloları ile internet bağlantısı sağlamaktadır. VDSL altyapısı evinizdeki VDSL uyumlu modeme bakır telefon kabloları ile internet bağlantısı sağlarken, Fiber bağlantı optik kablolar ile erişim hizmeti vermektedir.

Access Point Nedir? Ne İşe Yarar?

Mevcut ağ yapısının erişim gücünü artırmak ve kablolu erişimi kablosuz erişime açmak için kullanılan cihazdır.

Altyapı Sorunu İçin Nereye Başvurulur?

CİMER veya BTK üzerinden dilekçe ile başvuru yapılabilir.

Fiber İnternet Farkı Nedir?

Fiber optik internet hızı 1 Gbps’dir. Bu, çoğumuzun aşina olduğu 50 ila 100 Mbps kablodan 10 ila 20 kat daha hızlıdır.

Boş Port Nedir?

Yaşadığınız binadaki internet kutusunun yetersiz altyapı nedeniyle apartmandaki ev sayısı için yeterli olmaması veya ana santraldeki “port”larda boş alan olmaması durumudur.

Mahallede İnternet Altyapısı Yok Ne Yapmalıyım?

Kablosuz internet hatlarından destek alabilirsiniz.

Alt yapı Kaç Mbps Destekliyor?

Kurulu operatörlerin fiber altyapısındaki müşteriler 100 Mbps’ye kadar download hizmeti alabilmektedir.

Turkcell Hangi İnternet Altyapısını Kullanıyor?

Turkcell Superonline ADSL altyapısını kullanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.