Devlet Destekli

Memur Olma 2020 Yaş Sınırı (40-45?)

Memur Olma 2020 Yaş Sınırı (40-45?)

ÖSYM tarafından düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı olan KPSS’ ye girerek devlet kadrolarına devlet memuru olmak isteyenler memurluk yaş sınırı var mı devlet memuru olmanın şartları hakkında bilgi edinmek istiyor. 40 yaşından sonra memur olunmaz gibi bir önyargı mevcut ama gerçek ise tamamen başka.  Devlet kurumlarında memur olmak isteyenler memur olma yaş sınırı var mı konularında kesin bir bilgi arayışına girmektedir. İşte devlet memuru olmayı bekleyen binlerce kişinin merak ettiği sorular ve cevapları..

Memur olmak isteyenler için Memurlukta yaş sınırı yasaya göre kaçtır 2020 memur alımları öncesinde yaş şartını öğrenin..

Memur Olma Yaş Sınırı Nedir?

Devlet kadrolarında memur olmak isteyenler memurluk yaş şartının araştırmasına girmektedir. Çoğu kamu kurumunun yaş sınırlaması birbirinden farklıdır. Yıl içerisinde kadrolara yerleştirilecek olan memurların yaş sınırlamaları da yasa ile belirlenmektedir. Çoğu memur alımlarında yaş sınırı için 35 yaşından gün almamış ya da 40 yaşını doldurmamış olmak şartı gibi ibareler görülmektedir. Ancak çoğu kurum yaş sınırı olmadan memur alımı yapmaktadır. Hal böyle olunca memur olmak isteyen vatandaşlarımız memur olma üst yaş sınırı hakkında net bir bilgiye sahip değildir.

40 Yaşındayım KPSS ile Kamuya Girebilirmiyim?

Devlet memuru olmanın yaş alt ve yaş üst sınırı 657 sayılı kanunun 40. maddesinde belirlenmiştir. Kanuna göre;  18 yaşını tamamlayanlar ve herhangi bir meslek okulunu veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olma ve mahkeme kararı ile ergin olmak (yargısal erginlik) şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler. Kanuna göre Devlet memuru alım ilanlarında yaş üst ve alt sınır konmama halinde 18 yaşını dolduranlar devlet memuru olabilir. Buna göre; 40 yaşında kamuya girmek mümkündür.:)

Devlet memurluğu alınacak olanlar genel ve özel şartlara sahip olmalıdır  Genel şartlar ise;

 • Türk vatandaşı olmak,
 • 657 sayılı devlet memurları kanunu 40 maddesinde belirlenen yaş şartlarını taşımak,
  • Genel olarak 18 yaşını tamamlayanlar Devlet memuru olabilirler. Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az on beş yaşını doldurmuş olmak kazai rüşt kararı almak şartı ile devlet memuru olabilirler.
 • 657 sayılı devlet memurları kanunu 41 maddesinde öğrenim şartlarını taşımak,
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
 • Askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş bulunmak,
 • 657 sayılı devlet memurları kanunu 53. madde hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak şartları aranır.

Devlet memuru olmak için gerekli bazı özel şartlarda mevcuttur. Bu özel şartlar ise;

 • Hizmet göreceği sınıf için 36 ve 41 nci maddelerde belirtilen öğretim ve eğitim kurumlarının birinden diploma almış olmak,
 • Kurumların özel kanun veya diğer mevzuatında aranan şartları taşımak.” hükmü yer almaktadır.

Memurluk Yaş Sınırı Var mı?

657 sayılı devlet memurları kanunu 40. maddesi gereğince alım ilanlarında yaş alt ve üst sınırlaması getirilmeyen her kadroda YAŞ ŞARTSIZ devlet memuru olunabilir. 40 ila 45 yaşında olunsa dahi alım ilanında yaş sınır yoksa o kadroya devlet memuru olarak yerleşebilirsiniz.

657 sayılı devlet memurları kanunu 40. maddede A grubu alımlar için 35 yaşını doldurmamış olmak hükmü ile alımlarda yaş üst sınırı getirilmiştir yine ilgili madde gereğince 18 yaşını tamamlayanlar hükmü yer aldığından memur alımlarında alt yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir.

Sınavsız nasıl Memur olunur öğrenmek için Tıklayınız.

Yaş Şartı Olmayan Devlet Kadroları 2020

ÖSYM aracılığı ile yapılan merkezi yerleştirme işlemlerinde devlet kadrolarına alınacak devlet memurlarında yaş alt ve üst sınır şartı konabilmektedir.

ÖSYM tarafından yapılan KPSS yerleştirmesi şeklinde memur alımında yaş şartı olmadan memur olunabilmektedir.

 • Yaş şartı olmadan memur alımı yapan kurumların başında Milli Eğitim Bakanlığı gelmektedir. Özel öğretmen alımlarında yaş sınır şartı yoktur.
 • Bunun yanında Üniversite Hastaneleri tarafından yapılan sağlık personeli alım ilanlarında da yaş şartı aranmamaktadır.
 • Kredi Yurtlar Kurumu KYK 4 B Sözleşmeli yurt memuru alımlarında da yaş şartı aranmaz.
 • Askeri kurumlara sivil memur alımlarında yaş sınırı yoktur.
 • İşçi alımı üst yaş sınırı aranmaz.
 • İtfaiye alımı yaş şartı aranmaz.
 • MEB Öğretmen alımlarında yaş şartı 40 olarak belirlenmiştir. İlk kez öğretmen kadrolarına atanacak kadrolara yönetmeliğin 11/g bendi gereğince, başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak şartı aranmaktadır. Bu düzenleme kaldırılmış olup öğretmen atamalarında yaş sınırı şartı kaldırılmıştır.
 • Sağlık Bakanlığı sözleşmeli alımlarda,
 • Adalet Bakanlığı sözleşmeli alımlarda,
 • Tarım Bakanlıklarının sözleşmeli alımlarında,
 • Askeri kurumlara sivil memur alımında yaş şartı aranmaz.
 • Devlet kamu kurumlarının doktor, öğretmen, imam kadrolarına yapılacak memur alımlarında yaş şartı yok veya 40 yaş üzeri olmaktadır.
 • Diyanet İşleri Başkanlığının imam, müezzin, kuran kursu öğreticisi kadrolarına alımlarda yaş şartı aranmaz.
 • Orman Genel Müdürlüğü orman mühendisi, orman muhafaza memurluğu kadrolarında ve kalkınma ajanslarında da üst yaş sınırı konulmuyor.

 

Yaş Şartı Arayan Kurumlar 2020

Bunların yanında devlet kadroları alımlarında bazı kadroların durumuna göre yaş şartı sınırlaması da konabilmektedir.

 • KPSS-A grubu alımlarında yaş şartı aranmaktadır. KPSS- A grubu alımları olan;
  • Uzman Yardımcılığı, Denetmen Yardımcılığı, Denetçi Yardımcılığı, Stajyer Kontrolörlük, Müfettiş Yardımcılığı gibi kadroların alımlarında yaş sınırı bulunmaktadır.
 • POMEM alımlarında yaş şartı vardır.
  • Kadınlar için 28 erkek adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak şartı vardır.
 • Adalet Bakanlığı devlet memuru alımlarında da yaş şartı aranır. Kalkınma ajanslarına uzman ve destek personeli alımlarına 50 yaş şartı konulmuştur.
 • Fakültelerin İbbf mezunu KPSS den geçerli puan alan adaylarda veya 4001 linin başvuracağı kadrolarda yaş sınırı vardır.

Yorumlar
 1. Zöhre Canpolat dedi ki:

  Ben hasta ve yaşlı bakım teknikerleri mezunuyum….2 lise mezunuyum 40 yaşında olduğum için sözleşmeliye bile tercih yapamadım. Yaş kriterine uymamıştır diye tercihinle y yapamadım..4yıl emek verdik ki ikinci lisem birde!! Bu bölümümün yaş sınırı yok dediler ve isteyerek okudum..ve kendimi fazlasıyla yetiştirdim gönüllü olarak bir çok devlet hastanelerin yoğun bakımında çalıştım..ameliyathanede kendimi yetiştirdim..şuan görev tanımından dolayı özellerde de işe almıyor..devlet almıyor..evdeyiz körelmeye mahkum bırakıldık..40yşanıdayım ama kendi bölümümde oldukça tecrübeliyim..şimdi ise işsiz amaçsız beş parasız evde tükeniyoruz..emekli yaşını oldukça yükseltiyorlar..genç olduklarını çalışabılecek potansiyel olduğu düşünülenler ??şimdi peki 40 yaşındaki sağlıkçıyı; yaş bakımından yaşlı ve iş yapamaz çalışamaz diye mi degerlendirdiler. Şuan evimin kirasını veremez durumdayım ve 2 çocuğum var onlara yetirmiyorum..ne olacak bu söylediklerimin bir cevabı varmı ??işsizlige ve açlığa mahkum edildik..mezar kazın 40 yaşındaki mesleği olupta atanamayanlar ve işe giremeyenleri mezara girelim..bunların bir cevabı varmı??

 2. Adem dedi ki:

  Itfayeci alimlarinda 30 yaş sınırı var Bekçi Gardiyan Gümrük muhafaza Zabita alimlarinda 30 yaş şartı var

 3. Suleyman dedi ki:

  Ayni puanda biri 30 digeri 40 yasinda ise devlet hangisini ise alir ???

  1. Derya Demirez dedi ki:

   yaş sınırı olmayan bölümleri seçmişseniz eger 30 40 önemli değil aynı puan almanız zaten imkansız noktası virgülü muhakkak fark atar atıyorum 77,0011 diğeriniz 77,0012 gibi oda birnizi öne geciriri tesadüf virgülüne kadar aynı olursa mulakatta muhakkak biriniz öne gecer kısacası 30 yada 40 yaş önemi önceliği yoktur

 4. EYT dedi ki:

  35 Yaşını geçtiysen bu ülkede kamuya memur ve işçi olarak giremezzsiinnn. Yaşlı oluyorsun. Ama emeklilik için başvurunca da oooo daha gençsin derler..

 5. Ayla dedi ki:

  Peki o zaman saglık bakanlığı işçi alımında niçin 35 yas sınırını koydunuz

 6. Mustafa dedi ki:

  Orman muhafaza memurluğunda yaş sınırı 36 diye biliyorum burda sınır yok yazmışsınız hangisi doğru?

 7. Adem çınar dedi ki:

  İlk okul mezunuyum hasta kabul sekleterri olabilirmiyim seltifika ala bilirmiyim

  1. İşsiz dedi ki:

   Gecenin körü olmasına rağmen iş bulma derdinde olan herkesin Allah yardımcısı olsun. Sorunuza gelince, burada ( http://www.devletdestekli.com/hasta-kabul-sekreteri-nasil-olunur-maaslari-ve-sartlari-2019/ ) belirtildiğine göre sertifika alabilirsiniz.

 8. Ubeyde dedi ki:

  Eğer yeni ise çok iyi haberler

 9. Ubeyde dedi ki:

  Bu yazı hangi tarihte yazıldı acaba