Sınavsız KPSS’siz Engelli Memur Alımı 2022 Şartları (YENİ ALIM)

Engelli vatandaşlar e-KPSS ve kura sistemi ile devlet memuru olma hakkına sahip olabiliyorlar. Kimlerin nasıl engelli memur olabilecekleri sınavsız engelli memur alımı 2022 yılında var mı hakkında araştırma yaptık.

Sınavsız KPSS’siz Engelli Memur Alımı 2022 Şartları (YENİ ALIM)

Sınavsız engelli memur alımı 657 sayılı devlet memurları kanunun 53. maddesine istinaden “Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ve Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik” ile güvence altına alınmış ve kamu kurum ve kuruluşlarında çalıştırılan personel sayısının % 3’ü kadarının engelli bireylerden oluşmasını sağlamıştır. Bu nedenle sınavsız engelli memur alımı, nasıl yapılıyor, şartları nelerdir araştırdık.

Sınavsız Engelli Memur Alımları Nasıl Yapılır?

2022 Yılında sınava girmeden memurluk için başvuru yapmak isteyen adayların kura sistemi ile yapılan personel alımlarına başvuru yapabilir. Kura istemi ile ilgili pozisyonla alınacak olan engelli vatandaş sayısına göre kura çekilir ve personel alımı yapılır. Kuralar noter huzurunda yapıldığı için sınavsız engelli memur alımına katılacak olan kişiler tercihlerini bu yönden kullanabilirler. Kura sistemine katılmadan önce tam teşekküllü ve yetkili hastanede adayın fiziksel ve zihinsel engellini gösteren bir belge alması gerekiyor. Zihinsel ve fiziksek engelini belgeleyebilen adaylar memur alımı için başvuru yapabilirler.

Kimler Sınavsız Memur Olabilir?

İlkokul ve ortaokul düzeyinde öğrenim gören engelli arkadaşlarımız için sınavsız kura ile engelli memur ataması yapılmaktadır. Lise ve dengi okul, önlisans ve lisans mezunu olan engelli arkadaşlarımız EKPSS sınavı şartı aranarak engelli memur olarak atanmaktadırlar.

Engelli Memur Alımı Şartları 2022 Yılında Nelerdir?

Engelli memur alımı şartları arasında, engelli bireylerin öncelikle engel durumlarını gösteren sağlık kurulu raporu alması gerekiyor. Engelli raporu bulunan ve memur olmak isteyen vatandaşlarda bir takım şartların sağlanması istenmektedir.

Engelli memur alımında aranan şartlar aşağıdaki gibidir:

 • %40 engellinin olduğunu kanıtlayan sağlık kurulu raporu.
 • MS Office programlarını ve bilgisayar ile ilgili gereken programları kullanabilmesi.
 • Sorumluk alma gücüne sahip.
 • İletişim becerisi yüksek olması.
 • Mali işler ve idari işler gibi alanlar hakkında tecrübe sahibi olması.
 • Satın alma bölümünden anlaması.
 • SAP Gold Partner programı kullanabilen.
 • Dosyalama ve dokümantasyon yapabilmesi.
 • İş takip sonuçlandırma becerisi olması istenmektedir.

Sizde eğer bu şartları taşıyorsanız 2 yılda bir yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı kayıt işlemlerini ÖSYM’nin internet sayfasından yaparak sınava katılabilirsiniz.

Engelli Memur Alım Başvuruları Nasıl Yapılır?

Engelli memur alımı için %40 engeli bulunan vatandaşların başvuruları için E-KPSS’ ye girerek veya engelli memur alımı kurasına katılarak başvuru yapılıyor. EKPSS’ ye giren ve kura sonucunda başvuruları onaylanan engelli bireylerin alımları yapılmaktadır. Sınavsız memur olarak göreve başlamak isteyen yeni engelli hakkı olan kura sistemine katılarak başvurularını yapabilirler.

E-KPSS’ ye Kimler Girebilir?

Ortaokul, lise, lisans, lisansüstü eğitim düzeyi ve %40 engelli bireyler girebilir. ÖSYM üzerinden yapılan bir sınavdır. Giriş aşamasında engelli bireylerin sağlık kurumları tarafından bildirilmesi ve tespit edilmesi gerekmektedir.

e-KPSS ve Kura İle Engelli Memur Alımı Süreci

Kura ile engelli memur olmak isteyenlerin ilkokul ya da ortaokul mezunu olmaları veya ilköğretim düzeyinde bir eğitim durumlarının bulunması gereklidir. Noter huzurunda yapılan kura çekimi sonrasında kurada çıkan engelli bireylerin boş kadrolara atamaları gerçekleştirilir. Yine E-KPSS ye girerek geçerli puan alan engelli adayları, engelli alım ilanları veren kurumlara başvuru yaparak memur kadrosundan yararlanarak kurumlara atanabilirler. Engelli alımları gerçekleştirebilmek için alım yapacak olan kurumlardan engelli vatandaşlardan bazı belgeler istenecektir.

Engelli Alımlarında Gerekli belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanınız ve fotokopisi.
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 6 adet vesikalık fotoğraf.
 • Başvuru formu.
 • Zihinsel ve bedensel engelli bireylerden, mezun oldukları okullara dahil diplomaları ve fotokopileri.
 • Engelli oranını gösteren Sağlık Kurulu tarafından onaylanmış olan engelli raporu.
 • Bu belgelerin yanında vereceğiniz başvuru formunuzu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurmalısınız.

Kura ile Engelli Memur Alımı 2022 Başvuru Tercih Kılavuzu

İlköğretim, ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunlarının tercihlerini yapabilecekleri Kura ile engelli memur alımı 2022/ e-Kpss kura ile engelli kamu personeli yerleştirme tercih kılavuzu yayınlandı.

2022 PTT Kpss’siz Memur Alımı

PTT engelli memur alımı için EKPSS’ ye giren ve yeterli puanı alan engelli vatandaşlarımızın randevu için kura sistemine katılmaları gerekmektedir. 2022 yılı için memur alımı ilan etmeyen PTT, 2023 yılına kadar personel alımına devam edecek.

SGK Engelli Memur Alımı 2022 Güncel

Engelliler İŞKUR’a kaydolarak uygun işlere yerleştirilip istihdam edilmektedir. İŞKUR Engelli İstihdamı 2022 yılında da devam etmektedir. SGK’dan engelli memur alımı da 2022 İŞKUR üzerinden yapılmaktadır.

Kamu ve özel sektörde engelli vatandaşların istihdamına yönelik İŞKUR tarafından çeşitli projeler hayata geçirilmiştir. Engelliler için 65 bin lira hibe desteği ile girişimci engelli vatandaşlara iş sağlanması amaçlanırken, İŞKUR’a kayıtlı engelli bireylerin istihdamı için çeşitli teşvikler sağlanıyor.

Devlet Memuru Olmak İçin Başvurular Nereye Yapılır?

Engellilerin kamu işyerlerinde çalıştırılabilmesi için EKPSS puanı aranmaktadır. Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri üzerinden veya bireysel olarak ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr ​​​​internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından yapabilecekler.

Belediyelere Kpss’siz Memur Alımı 2022 Güncel

Belediyelerde kpss şartı aranmadan sözleşmeli ve kura sistemi ile memur alımları yapılmaktadır. İlgili belediyelerin sitelerinde güncel iş duyurularını takip ederek başvuruda bulunabilirsiniz.

Engelli Devlet Memurlarına Ne Tür İşler Verilir?

Engelli devlet memurlarına engel durumlarına göre işler verilir.

Ortaokul Mezunu Engelli Memur Alımı 2022

Ortaokul mezunu engelli memur alımı için, ortaokul mezunu engelliler, 2022 yılında kura sistemi ile memuriyet başvurusunda bulunabilirler.

2022 Engelli Memur Alımı Ne Zaman?

EKPSS sınavı 2 yılda bir yapıldığından Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı 2022 yılında yapılacaktır.

Yorumlar

 1. Avatar of Salih kurt Salih kurt dedi ki:

  168 engelliyim koycegiz ormana girmek istiyorum size oy verecegim

 2. Avatar of SONAY KAYA SONAY KAYA dedi ki:

  İŞ KUR KAYDINI YAPTIR..ONLAR BİR LİSTE VERCEK..ORDAN İLETİŞİM KURARSINIZ..EKPSS İÇİN DE LİSE MEZUNUYSAN İL SOSYAL POLİTİKA MÜDÜRLÜGÜNE RAPOR VE DİPLOMAYLA ONAY YAPTIR..EN YAKIN OSYM MERKEZİ ADAYLIGINI ALIYOR..SÜREC BAŞLIYOR BÖYLECE

 3. Avatar of İSA İSA dedi ki:

  Ne kadar daha engellileri mağdur edeceksiniz? Ben böyle saçma bir sınav sistemi görmedim!.. Engellilerin hayatlarını kolaylaştıracakları yerde tam tersine daha da zorlaştırıyorlar!.. Acaba dünyanın herhangi bir ülkesinde böyle saçma bir sınav sistemi var mı? Çok merak ediyorum!.. Sınava giriyorsun sınavda yanlış doğruyu götürüyor!..

 4. Avatar of Merve Merve dedi ki:

  İş arıyorum memur Ekpss sınavı yeter
  Engeliyim %79 zihinsel ,duyma ve fiziksel var kura ile olsun sınav çok zor yapamıyorum ben kura ile olsa keşke zihinsel engellilere memur olmaz için memur olmayı çok istiyorum Rabbime gergin dua ediyorum zihinsel engelliler çok günah sınvda çok zor 2018 de girdim 52 puan aldım yapamadım çok zor zinsel engelim var raporum %79

 5. Avatar of Fatma Fatma dedi ki:

  merhaba %65 engel raporum var iş başvusu hakkında bilgim yok bana dönüş yaparsanız sevinirim

 6. Avatar of Nevin altun Nevin altun dedi ki:

  Oğlumun yüzde 40engelli raporu varr.Kura ile engelli alımı için ne yapmalıyız.Mezunuyitii lise terkk,cevap verirsenizz iyi olur..

 7. Avatar of HİMMET BABUR HİMMET BABUR dedi ki:

  2018 ekpss sınavına girdim.ekpss’den 72 aldım atanamadım. 74 puana kadar alım yapıldı. %70 engelli raporum var.Tekrar memur olma hakkım var mı?

  1. Avatar of Mahmut Mahmut dedi ki:

   S.A. benim %55 engellim var nereye başvuruluyor nasıl başvuruluyor bana yardımcı olabilecekmisiniz?

 8. Avatar of HİMMET BABUR HİMMET BABUR dedi ki:

  2018’de ekpss’ye girdim.74 puana kadar alım yapıldı.74 aşağısı memur olarak atanmadı. Tekrar memur olma hakkım var mı?

 9. Avatar of gizem gizem dedi ki:

  2008 veya 7 de girdiysen yetiştirme yurduna senin 2828 shç kurumuna bağlı olarak memurluk hakın bulunmakta eğer bu hakı üzerinden kaldırılmışsa mahkemeye vererek memur olma hakını tekrardan kazanabiliyorsun çünkü 2828 korumaya ve güvenceye tabidir sevgili arkadaşım yardımcı olduysam ne mutlu bana.

 10. Avatar of Ece Ece dedi ki:

  Antalya zübede kız yetiştirme den çıktım
  Çocuk esirgeme kurumu 2 evlilik yaptım ailem le problemler vardı üvey baba istemiyordu memur olmamı köy uzak diye çalışamam diyordu çocuğum yok engelli yim gece kondu da kalıyorum ailem annem istanbulda ben yalnızım 18 yaşıma 1 gün kala çıktım %55 engelli rapor var ayaklarım da topuk dikeni var pisikiyatri ilaç kulan nıyorum uyku problem var sürekli ağlama alınganlık var doktor fazla ayakta durma dedi ayak egzersiz yap dedi ben memur olabilir miyim

 11. Avatar of null null dedi ki:

  2020 engelli kpss den 49 puan aldım veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak tercih yaptım, tercihte kriterde “önlisans programından mezunu mezun olmak” yazıyordu sizde atanır mıyım? ben önlisans mezunuyum.%55 görme engelliyim.