Sınavsız KPSS’siz Engelli Memur Alımı 2023 Şartları (YENİ ALIM)

Engelli vatandaşlar e-KPSS ve kura sistemi ile devlet memuru olma hakkına sahip olabiliyorlar. Kimlerin nasıl engelli memur olabilecekleri sınavsız engelli memur alımı 2023 yılında var mı hakkında araştırma yaptık.

Sınavsız KPSS’siz Engelli Memur Alımı 2023 Şartları (YENİ ALIM)

Sınavsız engelli memur alımı 657 sayılı devlet memurları kanunun 53. maddesine istinaden “Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ve Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik” ile güvence altına alınmış ve kamu kurum ve kuruluşlarında çalıştırılan personel sayısının % 3’ü kadarının engelli bireylerden oluşmasını sağlamıştır. Bu nedenle sınavsız engelli memur alımı, nasıl yapılıyor, şartları nelerdir araştırdık.

Sınavsız Engelli Memur Alımları Nasıl Yapılır?

2023 Yılında sınava girmeden memurluk için başvuru yapmak isteyen adayların kura sistemi ile yapılan personel alımlarına başvuru yapabilir. Kura istemi ile ilgili pozisyonla alınacak olan engelli vatandaş sayısına göre kura çekilir ve personel alımı yapılır. Kuralar noter huzurunda yapıldığı için sınavsız engelli memur alımına katılacak olan kişiler tercihlerini bu yönden kullanabilirler. Kura sistemine katılmadan önce tam teşekküllü ve yetkili hastanede adayın fiziksel ve zihinsel engellini gösteren bir belge alması gerekiyor. Zihinsel ve fiziksek engelini belgeleyebilen adaylar memur alımı için başvuru yapabilirler.

Kimler Sınavsız Memur Olabilir?

İlkokul ve ortaokul düzeyinde öğrenim gören engelli arkadaşlarımız için sınavsız kura ile engelli memur ataması yapılmaktadır. Lise ve dengi okul, önlisans ve lisans mezunu olan engelli arkadaşlarımız EKPSS sınavı şartı aranarak engelli memur olarak atanmaktadırlar.

Engelli Memur Alımı Şartları 2023 Yılında Nelerdir?

Engelli memur alımı şartları arasında, engelli bireylerin öncelikle engel durumlarını gösteren sağlık kurulu raporu alması gerekiyor. Engelli raporu bulunan ve memur olmak isteyen vatandaşlarda bir takım şartların sağlanması istenmektedir.

Engelli memur alımında aranan şartlar aşağıdaki gibidir:

 • %40 engellinin olduğunu kanıtlayan sağlık kurulu raporu.
 • MS Office programlarını ve bilgisayar ile ilgili gereken programları kullanabilmesi.
 • Sorumluk alma gücüne sahip.
 • İletişim becerisi yüksek olması.
 • Mali işler ve idari işler gibi alanlar hakkında tecrübe sahibi olması.
 • Satın alma bölümünden anlaması.
 • SAP Gold Partner programı kullanabilen.
 • Dosyalama ve dokümantasyon yapabilmesi.
 • İş takip sonuçlandırma becerisi olması istenmektedir.

Sizde eğer bu şartları taşıyorsanız 2 yılda bir yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı kayıt işlemlerini ÖSYM’nin internet sayfasından yaparak sınava katılabilirsiniz.

Engelli Memur Alım Başvuruları Nasıl Yapılır?

Engelli memur alımı için %40 engeli bulunan vatandaşların başvuruları için E-KPSS’ ye girerek veya engelli memur alımı kurasına katılarak başvuru yapılıyor. EKPSS’ ye giren ve kura sonucunda başvuruları onaylanan engelli bireylerin alımları yapılmaktadır. Sınavsız memur olarak göreve başlamak isteyen yeni engelli hakkı olan kura sistemine katılarak başvurularını yapabilirler.

E-KPSS’ ye Kimler Girebilir?

Ortaokul, lise, lisans, lisansüstü eğitim düzeyi ve %40 engelli bireyler girebilir. ÖSYM üzerinden yapılan bir sınavdır. Giriş aşamasında engelli bireylerin sağlık kurumları tarafından bildirilmesi ve tespit edilmesi gerekmektedir.

e-KPSS ve Kura İle Engelli Memur Alımı Süreci

Kura ile engelli memur olmak isteyenlerin ilkokul ya da ortaokul mezunu olmaları veya ilköğretim düzeyinde bir eğitim durumlarının bulunması gereklidir. Noter huzurunda yapılan kura çekimi sonrasında kurada çıkan engelli bireylerin boş kadrolara atamaları gerçekleştirilir. Yine E-KPSS ye girerek geçerli puan alan engelli adayları, engelli alım ilanları veren kurumlara başvuru yaparak memur kadrosundan yararlanarak kurumlara atanabilirler. Engelli alımları gerçekleştirebilmek için alım yapacak olan kurumlardan engelli vatandaşlardan bazı belgeler istenecektir.

Engelli Alımlarında Gerekli belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanınız ve fotokopisi.
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 6 adet vesikalık fotoğraf.
 • Başvuru formu.
 • Zihinsel ve bedensel engelli bireylerden, mezun oldukları okullara dahil diplomaları ve fotokopileri.
 • Engelli oranını gösteren Sağlık Kurulu tarafından onaylanmış olan engelli raporu.
 • Bu belgelerin yanında vereceğiniz başvuru formunuzu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurmalısınız.

Kura ile Engelli Memur Alımı 2023 Başvuru Tercih Kılavuzu

İlköğretim, ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunlarının tercihlerini yapabilecekleri Kura ile engelli memur alımı 2023/ e-Kpss kura ile engelli kamu personeli yerleştirme tercih kılavuzu yayınlandı.

2023 PTT Kpss’siz Memur Alımı

PTT engelli memur alımı için EKPSS’ ye giren ve yeterli puanı alan engelli vatandaşlarımızın randevu için kura sistemine katılmaları gerekmektedir. 2023 yılı için memur alımı ilan etmeyen PTT, 2023 yılına kadar personel alımına devam edecek.

SGK Engelli Memur Alımı 2023 Güncel

Engelliler İŞKUR’a kaydolarak uygun işlere yerleştirilip istihdam edilmektedir. İŞKUR Engelli İstihdamı 2023 yılında da devam etmektedir. SGK’dan engelli memur alımı da İŞKUR üzerinden yapılmaktadır.

Kamu ve özel sektörde engelli vatandaşların istihdamına yönelik İŞKUR tarafından çeşitli projeler hayata geçirilmiştir. Engelliler için 65 bin lira hibe desteği ile girişimci engelli vatandaşlara iş sağlanması amaçlanırken, İŞKUR’a kayıtlı engelli bireylerin istihdamı için çeşitli teşvikler sağlanıyor.

Devlet Memuru Olmak İçin Başvurular Nereye Yapılır?

Engellilerin kamu işyerlerinde çalıştırılabilmesi için EKPSS puanı aranmaktadır. Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri üzerinden veya bireysel olarak ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr ​​​​internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından yapabilecekler.

Belediyelere Kpss’siz Memur Alımı 2023 Güncel

Belediyelerde kpss şartı aranmadan sözleşmeli ve kura sistemi ile memur alımları yapılmaktadır. İlgili belediyelerin sitelerinde güncel iş duyurularını takip ederek başvuruda bulunabilirsiniz.

Engelli Devlet Memurlarına Ne Tür İşler Verilir?

Engelli devlet memurlarına engel durumlarına göre işler verilir.

Ortaokul Mezunu Engelli Memur Alımı kimler başvurabilir?

Ortaokul mezunu engelli memur alımı için, ortaokul mezunu engelliler, 2023 yılında kura sistemi ile memuriyet başvurusunda bulunabilirler.

2023 Engelli Memur Alımı Ne Zaman?

EKPSS sınavı 2 yılda bir yapıldığından Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı 2023 yılında yapılacaktır.

Yorumlar

 1. Avatar of Hüseyin Hüseyin dedi ki:

  Lise mezunuyum engelli emekliyim yüzde 75 raporum var ama iş bulamıyorum ekpp sınavına hiç girmedim kamuda iş imkanı veriyor musunuz

 2. Avatar of Hüseyin Hüseyin dedi ki:

  Engelli emekliyim yüzde 75 raporum var ama iş bulamıyorum ekpp sınavına hiç girmedim kamuda iş imkanı veriyor musunuz

 3. Avatar of Hüseyin Hüseyin dedi ki:

  100/75 raporum var

 4. Avatar of züleyha züleyha dedi ki:

  merhaba benim engeli raporum %59 kpss puanım 57 nasıl başvuru yapabilirim
  sosyal hizmetle önlisans mezunyum

  1. Avatar of Deniz Deniz dedi ki:

   Selam Züleyha hanım başvuru nereden yaptınız

 5. Avatar of Salih kurt Salih kurt dedi ki:

  168 engelliyim koycegiz ormana girmek istiyorum size oy verecegim

 6. Avatar of SONAY KAYA SONAY KAYA dedi ki:

  İŞ KUR KAYDINI YAPTIR..ONLAR BİR LİSTE VERCEK..ORDAN İLETİŞİM KURARSINIZ..EKPSS İÇİN DE LİSE MEZUNUYSAN İL SOSYAL POLİTİKA MÜDÜRLÜGÜNE RAPOR VE DİPLOMAYLA ONAY YAPTIR..EN YAKIN OSYM MERKEZİ ADAYLIGINI ALIYOR..SÜREC BAŞLIYOR BÖYLECE

 7. Avatar of İSA İSA dedi ki:

  Ne kadar daha engellileri mağdur edeceksiniz? Ben böyle saçma bir sınav sistemi görmedim!.. Engellilerin hayatlarını kolaylaştıracakları yerde tam tersine daha da zorlaştırıyorlar!.. Acaba dünyanın herhangi bir ülkesinde böyle saçma bir sınav sistemi var mı? Çok merak ediyorum!.. Sınava giriyorsun sınavda yanlış doğruyu götürüyor!..