PTT Kart Hesap Numarası Nerede Yazar? 2023

PTT IBAN istedi, Ptt kart hesap numarasını nasıl öğrenebilirim diyenler için PTT kart hesap numarasının nerede olduğunu araştırdık.

PTT Kart Hesap Numarası Nerede Yazar? 2023

Bu içerikte PTT Kart Hesap Numarası Nerede Yazar, PTT kart hesap numarası nasıl sorgulanır, PTT kart IBAN numarası nerede yazar, PTT kart IBAN numarası nasıl öğrenilir, PTT kart müşteri numarası nerede, PTT kartı son kullanma tarihi nerden öğrenilir, PTT kartı şube kodu nerede Yazar, önceden yüklenmiş bir PTT kartı hesap numarası bulma konularını araştırdık.

PTT Kart Hesap Numarası Bulma

PTT Kart Hesap Numarası: PTT Müdürlüğü tarafından tüketiciler ve PTT müşterileri tarafından kurum üzerinde oluşturulan numaraya müşteri hesap numarası denir. Postaneden alınan kart için özel işlemlerin kolayca yapılabilmesi için verilen kart ile para yatırma ve bankacılık işlemleri için mutlaka bir hesap numarasına sahip olunması gerekmektedir.

Bankacılık işlemlerinde kolayca işlem yapabilme özelliği sağlayan hesap bilgilerini öğrenebilmek ve işlem yapabilmek için mutlaka kişiye özel oluşturulan hesap numarasının öğrenilmesi ve ulaşılması gerekmektedir. Hesap numarası olmadan para transferi, EFT ve para yatırma işlemi yapamazsınız.

Bu nedenle başkasının hesap numarasına para transferi yapmak istiyorsanız PTT kartı hesap numarasını öğrenmeli ve bu hesaba para yatırmalısınız. Başka birinin hesabınıza para yatırması için kart numaranıza da ihtiyacınız olacak.

PTT Kart Hesap Numarası Nerede Yazar?

Yeni nesil PTT kartlarının çoğunda hesap numarası yazmaktadır. PTT kart numarasının hemen altında daha küçük harflerle yazılmış 8 haneli bir numaradır. Kartınızın bağlı olduğu PTT hesabınızın numarasıdır. Kartınızın bağlı olduğu PTT hesabınızın numarasıdır.

PTT kartınızın ön yüzünde 4’erli gruplar halinde büyük harflerle yazılmış 16 karakterden oluşan numara, kartınızın kart numarasıdır. Diğer bankaların kartlarında olduğu gibi karta ait bir numaradır, her kart için farklı oluşturulur. Bu numara hesap numarasını, müşteri numarasını veya IBAN numarasını göstermez.

PTT Kart Son Kullanma Tarihi Öğrenme

PTT kartın son kullanma tarihi, kartın geçerli olacağı ve kişinin kullanabileceği son tarihtir. Kartın geçerlilik süresi, son kullanma tarihinden sonra sona erer. Kartınızı kullanmazsınız ve kartınız PTT tarafından kullanıma kapatılır. Son kullanma tarihi kartın ön yüzünde yazılıdır. Genellikle kartın önünden 2 rakam şeklinde yazılır. Birinci rakam ayı, ikinci rakam ise yılı temsil etmektedir.

PTT IBAN Numarası Öğrenme 2023 Güncel

PTT kart sahiplerinin IBAN numaralarını öğrenmenin 2 yöntemi vardır. Birinci yöntem 444 1 788′i arayıp müşteri hizmetlerinden bilgi almaktır. Diğer yöntem ise en yakın PTT şubesine giderek şube personeli aracılığıyla bilgi almaktır.

Mobil uygulama üzerinden öğrenmek istenler için henüz öyle bir imkan sağlanmamaktadır.

PTT Kart Hesap Numarası Bulma

Kart üzerinde kart sahibi bilgileri ve son kullanma tarihinin altında yer alan 8 karakterli numaradır. Bu numara, yeni satın alınan PTT kartlarının çoğunda bulunur. Kart numarasından daha küçük puntolarla yazılır. Bazı yerlerde PTT hesap numarası 16 haneli olarak belirtilir. Bu formattaki tüm bankalar için geçerli olan 26 karakterli IBAN numarasının hesap numarası kısmıdır. Bu nedenle 16 karakterden oluşan kart numarası ile karıştırılmamalıdır.

PTT Hesap Numarası Sorgulama 2023

Eğer kartınızda hesap numarası yoksa hesap numaranızı öğrenebileceğiniz bir yöntem var. Bu yöntem için PTT kartı alırken şubedeki görevlinin verdiği dekontu yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Dekontun hesap numarası bölümündeki numaralar, kartın hesap numarasını gösterir. Diğer bir yöntem ise 444 1 788 numaralı ptt müşteri hizmetlerini arayarak hesap numaranızı sorgulamanızdır.

PTT Hesap Numarasına Para Yatırma

Hesap numarası üzerinden para yatırmak isterseniz aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • İlk yapmanız gereken yatıracağınız hesap ve miktarı belirlemek.
  • Ardından kartınızın şube kodu veya hesap numarasının olduğu bölüme 4 veya 5 haneli şube kodunuzu girin.
  • Sonraki sayfada 8 haneli hesap numaranızı tuşlayın.
  • Paranın gönderileceği kişinin isim soy isim bilgilerini yazın.
  • Sonrasında işleminizi kontrol ederek onaylayın.

İşleminizi tamamladığınıza emin olmayı unutmayın.

Emekliler PTT kart üzerinden kredi kullanmak istiyorsalar Emekli PTT Kredisi Hesaplama yazımızı inceleyebilirler.

PTT Kart Hesap Numaramı Nasıl Değiştirebilirim?

PTT Kart hesap numaranızı değiştirmeniz mümkün değildir. Hesap numarası, hesabınıza özel bir tanımlayıcıdır ve genellikle değiştirilemez. Ancak hesapla ilgili herhangi bir sorunuz olursa veya değişiklik talep ederseniz PTT müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek yardım alabilirsiniz.

PTT Kart Hesap Numaramı Unuttum, Ne Yapmalıyım?

PTT Kart hesap numaranızı unuttuysanız PTT müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek durumu bildirebilir ve hesap numaranızı tekrar talep edebilirsiniz. Size gerekli yönlendirmeleri yapacaklardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.