PTT Kart Hesap Numarası Nerede Yazar? 2022

PTT IBAN istedi, Ptt kart hesap numarasını nasıl öğrenebilirim diyenler için PTT kart hesap numarasının nerede olduğunu araştırdık

PTT Kart Hesap Numarası Nerede Yazar? 2022

Bu içeriğimizde PTT Kart Hesap Numarası Nerede Yazar, PTT kart hesap no sorgulama nasıl yapılır, PTT kart IBAN numarası nerede yazar, Ptt kart iban numarasını nasıl öğrenebilirim, PTT kart müşteri numarası nerede, PTT kart son kullanma tarihi nerede Yazar, PTT kart şube kodu Nerede Yazar, Ön yüklemeli PTT kart hesap Numarası bulma tüm merak edilenleri araştırdık.

PTT Kart Hesap Numarası Bulma

PTT Kart Hesap Numarası: TT Müdürlüğü tarafından tüketicilerin ve Postane müşterilerinin kurum üzerinde oluşturdukları numara müşteri hesap numarası olarak adlandırılır. Postaneden edinilen kart için özel işlemlerin kolaylıkla yapılması için verilen kart ile para yatırma ve bankacılık işlemleri için mutlaka hesap numarasının olması gereklidir. Bankacılık işlemlerinde kolaylıkla işlem yapma özelliği sunan hesap bilgilerini öğrenmek ve işlem yapabilmek için mutlaka kişiye özel olarak oluşturulan hesap numarasının öğrenilmesi ve erişilmesi gereklidir. Hesap numarası olmadan havale, EFT ve para yatırma işlemlerini yapamazsınız.

Bu yüzden bir başkasının hesap numarasına para transferi yapmak istiyorsanız mutlaka PTT kart hesap numarasını öğrenmeniz ve bu hesaba para yatırmanız gereklidir. Ayrıca, kendi hesabınıza başkasının para yatırması için de sizin kart numarasına ihtiyacınız olacaktır.

PTT Kart Hesap Numarası Nerede Yazar?

Yeni nesil PTT kartlarının çoğunun üzerinde hesap numarası da yazmaktadır. Bu 8 haneli bir numara olup, hemen PTT kart numarasının altında daha küçük puntolarla yazılmıştır. Bu kartınızın bağlı olduğu PTT hesabınızın numarasıdır. Bu kartınızın bağlı olduğu PTT hesabınızın numarasıdır. Hesap numaranızı buradan bulabilirsiniz.

PTT kartınızın ön yüzünde bulunan 4’er gruplar halinde büyük puntolarla yazılı olan 16 karakterden oluşan numara kartınızın kart numarasıdır. Diğer bankaların kartlarında olduğu gibi karta ait bir numaradır, her kart için farklı oluşturulmuştur. Bu numara hesap numarası, müşteri numarası veya IBAN numarasını göstermemektedir.

PTT Kart Son Kullanma Tarihi

PTT kartın son kullanma tarihi, kartın geçerli olacağı ve kişinin kullanabileceği en son tarihtir. Son kullanma tarihinin bitmesinin ardından kartın geçerliliği biter. Kartınızı kullanmazsınız ve PTT tarafından kart devre dışı bırakılır. Son kullanma tarihi ise kartın ön yüzünde yazmaktadır. Genellikle 2 sayı biçiminde kartın ön tarafından yazar. İlk sayı ayı temsil eder ikinci sayı ise yılı tercih eder.

PTT IBAN Numarası Öğrenme

PTT kart sahiplerinin İBAN numaralarını öğrenmek için 2 yöntem bulunmaktadır. İlk yöntem 444 1 788’i arayıp müşteri hizmetlerinden bilgi almaktır. Diğer yöntem ise size en yakın PTT şubesine gidere şube personelleri aracılığı ile öğrenmektir. Mobil uygulama üzerinden öğrenmek istenler için henüz öyle bir imkan sağlanmamaktadır.

PTT Kart Hesap Numarası Bulma

Kartın üzerinden kart sahibi bilgisi ve son kullanma tarihinin altında yer alan 8 karakterden oluşan numaradır. Bu numara yeni alınan PTT kartların çoğunda bulunmaktadır. Kart numarasına göre daha küçük puntolar ile yazılmıştır. Bazı yerlerde PTT hesap numarası 16 hane olarak belirtilir. Bu formatta ve tüm bankalar için geçerli olan, 26 karakterden oluşan IBAN numarasında yer alan hesap numarası kısmıdır. Bu sebep ile 16 karakterden oluşan kart numarası ile karıştırılmamalıdır.

PTT Hesap Numarası Sorgulama

Hesap numarası sorgulama işlemi, kartınızın üzerinde hesap numarası bulunmuyorsa hesap numaranızı öğrenebileceğiniz bir yöntem bulunmakta. Bu yöntem için PTT kart alırken şubedeki görevlinin vermiş olduğu dekonta sahip olmanız gerekiyor. Dekont üzerinden hesap numarası kısmında bulunan numaralar karta ait hesap numarasını belirtmektedir. Diğer bir yöntem ise, ptt müşteri hizmetleri numarası olan 444 1 788 numaralı telefonu arayıp hesap numaranızı sorgulamaktır.

PTT Hesap Numarasına Para Yatırma

Hesap numarası üzerinden para yatırmak istiyorsanız aşıda belirttiğimiz adımları takip edebilirsiniz.

  • İlk yapmanız gereken yatıracağınız hesap ve miktarı belirlemek,
  • Sonrasında kartınızın şube kodu veya hesap numaranız bulunan bölümde ki 4 yada 5 haneli şube kodunuzu girin,
  • Sonraki sayfada 8 haneli hesap numaranızı tuşlayın,
  • Paranın gönderileceği kişinin isim soy isim bilgilerini yazın,
  • Sonrasında işleminizi kontrol ederek onaylayın.

İşleminizi tamamladığınıza emin olmayı unutmayın.

Emekliler PTT kart üzerinden kredi kullanmak istiyorsalar Emekli PTT Kredisi Hesaplama yazımızı inceleyebilirler.

Yorumlar

  1. Avatar of HAYDAR YILDIZ HAYDAR YILDIZ dedi ki:

    Hesap açamıyorum