Devlet Hastanesi Sigortasız Muayene Ücretleri 2023

SGK kapsamına girmeyen vatandaşlar için devlet hastanelerinde sigortasız muayene ücretleri, sigortasız hastalar için tahlil ve röntgen ücretleri hakkında 2023 yılı fiyat listesini detaylandırdık.

Devlet Hastanesi Sigortasız Muayene Ücretleri 2023

Devlet hastanelerinde sigortasız tedavi olmak isteyen vatandaşlar için devlet hastanesi sigortasız muayene ücreti fiyat listesi, devlet hastanesi sigortasız muayene ücreti ve röntgen ücreti, sigortasız muayene ücreti nerede, ne kadar tüm detayları inceleyebilir, 2023 SGK muayene ücreti içeriğimize dahildir.

Devlet Hastanesinde Sigortasız Muayene Ücreti Ne
Kadar? 2023

Devlet hastanelerinde sigortasız muayene ücretleri muayene olunacak bölüme göre 50 TL ile 90 TL arasında değişmektedir. Sigortası olmayan vatandaşlar bu şekilde belirlenen muayene ücretleri ödenerek devlet hastanelerinde tedavi olabiliyor. 2023 yılında 50 TL ile 90 TL arasında değişen bu sınav ücretine ek olarak ilgili birimlerden ekstra ücret talep edilebilir. Bu ücretler ile devlet hastanelerinde sigortasız muayene olunabilmektedir.

Sigortasız bir devlet hastanesinde ameliyat olmak isteyen vatandaş bu muayene ücretini ödeyerek muayene olabiliyor. Sigortası olmayan vatandaşlar, GSS kapsamında otomatik sayıldığı için Genel Sağlık Sigortası prim ücreti de olan 400,32 TL’yi ödemeleri halinde 1 ay süreyle hastanelerde ücretsiz muayene olabiliyor. GSS aylık olarak ödenmelidir.

SGK Muayene Ücreti 2023

Çalışmayan veya düzenli prim ödemeyenler, devlete Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi borcu olanlar, sigortası olmayanlar ve henüz gelir testi yaptırmamış olanlar sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

SGK muayene ücreti 2023 devlet hastanesi muayene ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • SGK muayene ücreti 2023: 50 TL-90TL
 • Özel hastanelerin muayene ücretleri: 300 TL-900 TL
 • Üniversite hastaneleri muayene ücreti: 270 TL-450 TL’dir.

Bu ücretler ortalamadır ve bölüme, hastaneye ve tedaviye göre değişir.

Devlet Hastanesi Sigortasız Tahlil Ücretleri Ne Kadar?

Devlet hastanesi sigortasız muayene ve tahlil ücretleri 50 TL ile 250 TL arasındadır. Sigortasız kişiler tahlil yaptırmadan önce 50 TL ile 90 TL arasında muayene ücreti ödüyor.

Devlet Hastanesi Sigortasız Tomografi Ücreti Ne Kadar?

Devlet hastanesinde sigortasız tomografi ücretleri şu şekildedir:

 • Kulak Tomografisi fiyatı: 270 TL
 • Lomber Tomografi fiyatı: 290 TL
 • Servikal Tomografi fiyatı: 325 TL
 • Beyin Tomografisi fiyatı: 350 TL
 • QCT – kemik yoğunluğu ölçümü: 150 TL‘dir.

Devlet Hastanesi Sigortasız Ameliyat Ücretleri Ne Kadardır?

Devlet hastanesinde sigortasız olanlar ameliyat ücretini hastane sekreterinden ve hastane sekreterinden öğrenerek devlet hastanesinde sigortasız ameliyat için belirlenen tutarı ödeyebilirler.

Devlet Hastanesi Acilde Sigortasız Muayene Ücreti Ne Kadar?

Acil servis sigortası olmayan hastalardan muayene ücreti alınmaz. Acil servis, sosyal güvencesi olup olmadığına, bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumuna, hastanın diğer özelliklerine, sağlık sigortasına ve ödeme gücüne bakılmaksızın hastayı tedavi eder. Bu durumlarda acil durumlar için özel ve kamu hastanelerinden para alınmamalıdır.

Devlet hastaneleri dışında özel hastanelerde muayene ücretleri ne kadar? içeriğimizden güncel fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Devlet Hastanesi Sigortasız Muayene Ücretleri Hangi Hizmetleri Kapsar?

Devlet hastanesi sigortasız muayene ücretleri hastanın aldığı hizmetlere göre değişmektedir. Örneğin acil serviste muayene olan bir hasta ile röntgen çekilen başka bir hasta arasında fiyat farklılıkları olabilir. Devlet hastanesinde genel olarak sigortasız muayene ücreti, muayene ücreti, muayene ücreti, ilaç ücreti ve hastanede yatış ücreti dahildir.

Devlet Hastanesinde Sigortasız Doğum Ücreti 2023’de Ne Kadar Oldu?

Devlet sigortası olmasa bile, hem annenin hem de çocuğun doğum masrafları, doğum sonrası tüm muayene masrafları, hastane masrafları ve diğer masraflar 30 gün süreyle analık sigortası kapsamında devlet tarafından karşılanır. Ancak bu sadece devlet için geçerlidir. Özel hastanelerde böyle bir uygulama yok.

Devlet Hastanesi Sigortasız Ultrason Ücreti Kaç TL?

Sigortasız devlet hastanelerinde tahlil ve tetkik yaptırıyorsanız 50 TL ile 90 TL arası ücret ödeyerek bu işlemi yaptırabilirsiniz. İlaç alırken bu ücretleri eczaneye ödeyerek tedavi olabilirsiniz. Bir devlet hastanesinde ultrason için ortalama 50 TL ile 90 TL arasında bir ücret ödeyebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise sıra beklemeden özel hastanelerde ultrason yaptırmaktır.

Devlet Hastanesi Sigortasız Röntgen Ücreti Ne Kadar?

Devlet hastanesinde sigortasız kişiler 90 TL muayene ücreti ödüyor. Ayrıca sigortasız röntgen çekecek olanlar 150 TL ile 200 TL arasında ücret ödüyor. Bu fiyatlar muayene olunan hastaneye ve doktora göre değişmektedir.

Devlet Hastanesi Sigortasız MR Ücreti Ne Kadar?

Sigortası bulunmayan vatandaşlar devlet hastanelerinde olacakları muayeneler sonrasında emar çektirmeye karar verildiğinde hizmet bedeli olarak 200 TL ile 300 TL arasında bir ücret öderler.

SGK Devlet Hastanesi MR ek ücretlerini aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

İşlem AdıSGK tarafından Hastaneye Ödenen TutarAlınabilecek En fazla İlave ÜcretAlınabilecek En Fazla İlave Ücret OranıMuayene Katılım Payı
Vaka başı muayene ücreti37,80 TL75,60 TL%20015 TL
MRG, Kafa tabanı kontratsız80,69 TL161,37 TL%200
MRG, Karaciğer Kontratsız 80,69 TL161,37 TL%200
MRG Tüm Vücut metastaz için80,69 TL161,37 TL%200
MRG, Kalça, sol kontrastsız80,69 TL161,37 TL%200
Toplam KDV dahil360,55 TL721,09 TL15 TL
Devlet Hastanesi sigortasız muayene ücretleri

İlave hastane ve tedavi ücretlerini SGK’nın resmi sitesinden hesaplayabilirsiniz.

Devlet Hastanesi Yabancı Uyruklu Muayene Ücreti 2023’de Ne Kadar Oldu?

Türkiye’de yaşayan yabancılar Türkiye Devlet Hastanesine giderek muayene olabilirler. Devlet Hastanesinden gelen yabancıların muayene olabilmeleri için oturma izni kimlik numarasına sahip olmaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de oturma izni bulunan yabancılar aynı haklara sahiptir.

Türk vatandaşları için geçerli olan sınav, ücretli yabancı ikamet izni olan kişiler için de geçerlidir.

Devlet Hastanesi Muayene Ücretleri Nereye Ödenir?

Devlet hastanesinde muayene olmak isteyen ve sigortası olmayan vatandaşlar muayene ücretlerini veznelere ödeyebilirler.

Devlet Hastanesi Sigortasız Muayene Ücretleri Nasıl Ödenir?

Devlet hastanesi sigortasız muayene ücretleri, hastane tarafından belirlenen bir ücret tarifesi üzerinden ödenmektedir.

Devlet Hastanesi Sigortasız Muayene Ücretleri Hangi Durumlarda Muaf Tutulabilir?

Engelli vatandaşlar, dul ve yetimler, şehit ve gazi yakınları gibi özel durumu olan kişiler, devlet hastanesi sigortasız muayene ücretleri ödemek zorunda kalmadan sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedirler.

Sigortasız Muayene Ücretini Nasıl Ödeyebilirim?

Sigortasız muayene ücretini, muayene sonrasında hastanenin kabul ettiği ödeme yöntemleriyle ödeyebilirsiniz. Nakit, kredi kartı veya banka kartı gibi seçenekler genellikle kabul edilen ödeme yöntemleridir.

Sigortasız Muayene Ücretleri Ne Kadar Süreyle Geçerlidir?

Sigortasız muayene ücretleri genellikle bir yıl geçerlidir. Bu süre sonunda yeniden değerlendirme yapılarak yeni bir ücret belirlenebilir.

Yorumlar

 1. Avatar of Leyla İnce Leyla İnce dedi ki:

  Baş dönmesi ile ilgili acile gittim sigortam yok yabancı uyrukluyum 2 senelik ikamet iznim var
  Sigortanız yok muayene sonrası ücret alınır diye muayeneye gittim fazla bir muayene olmadı göz hareketlerime baktı. Mide bulantısı için serum taktı ve benden çıkışta 850 TL para aldılar normalmi bu

 2. Avatar of Burhan Burhan dedi ki:

  Merhaba hayırli günler benim sigortam var ama şuan bir yıldır sigorta ödenmesi yapılmıyor sigorta hastaneye gittim ve bana amilayat dediler ama duyduğum kadarıyla ücret alınıyor Muş bu ödemeler gerçekten oluyormu muhanede olmuştum filim röntgen gibi yerlere girdim bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

 3. Avatar of Kunduza Kunduza dedi ki:

  Emar çektirmek istiyorum

 4. Avatar of Mertcan Mertcan dedi ki:

  Sigortam olmadığı için Yeşilköydeki pandemi hastahanesinde benden 55 lira para istediler pcr testi için. Sigortası olmayan bir insan olarak param da yok, ben de veremedim tabii. Sorum şu? Kararname adı altında sigortası olmayan kişinin de pcr testinden ücretsiz yararlanabileceği söyleniyorken benden kanuna aykırı olarak para mı istediler yoksa 2022 yılı itibariyle bu 55 liralık ücret mi uygulanmaya başlandı. Bilen aydınlatırsa sevinirim. Aksi halde sırf birileri cebine üç kuruş para atmak istedi diye belki de ben testten muzdarip oldum!

  1. Avatar of marmaray marmaray dedi ki:

   test için degildir o, kayit actiklari icin muayene ucretidir