geri ödemesiz hibehayvan kredisiesnaf kefalet kredisitablet başvurusumaddi yardımfaizsiz kredigeri ödemesiz destek

Sefer Görev Emri Nasıl İptal Edilir? Dilekçe Örneği

Sefer Görev Emri Nasıl İptal Edilir? Dilekçe Örneği

Seferberlik emri kapsamında tezkeresini almış ve askerliğinin tamamlamış olan vatandaşların belirli bir süre sonra askeriyede oluşan asker ihtiyacı nedeniyle tekrardan askere alınması mümkün olunduğunda çıkan bir emir olmaktadır. Savunma Bakanlığı savaş ya da diğer ihtiyaçlar dahilinde askere katılacak olan vatandaşların sefer görev emri kapsamında hangi birliklere katılacaklarını bildirmektedir. Seferberlik iki farklı anlamda karşılığı bulunmaktadır. Milli seferberlik kamu ve özel kuruluşlar yurttaşları ifade ederken, silahlı kuvvetler seferberliği ise vatandaşların askerliğe tekrardan çağrılmasını ve silah altına alınmasını ifade etmektedir. Sefer görev emri nasıl sorgulanır? seferberlik iptali için yapılması gerekenler ve sefer görev emri iptal dilekçesi hakkında tüm bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Seferberlik Hangi Durumlarda Uygulanır?

Tüm ülke genelinde uygulanan seferberlik genel seferberlik olarak gerçekleşir. Ülke de belirli bölgelerde uygulanan seferberlik kısmi / bölgesel seferberlik olarak geçmektedir. Kapsam bakımından seferberlik ise ikiye ayrılır. Bunlar milli seferberlik ve silahlı kuvvetler seferberliği olmaktadır. Milli seferberlik Silahlı Kuvvetler dışında kalan bütün kamu ve özel kuruluşlar ile vatandaşları kapsamaktadır. Silahlı Kuvvetler seferberliği ise Silahlı Kuvvetlerin barış durumundan sefer durumuna geçirilmesine denmektedir. Bu ise seferberlik ise iki çeşit olarak gerçekleşir. Birincisi personel seferberliği olurken ikincisi lojistik seferberliği olmaktadır.

Sefer Görev Emri İptali

Seferberlik görev emri iptal dilekçesi hakkında bilinmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Öncelikle bilinmesi gereken sefer görev emrinin ne olduğu ile alakalıdır. Ülkede oluşan güvenlik sorunlarında Milli Güvenlik Kurulu tarafından alınan tavsiye kararları, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanması halinde seferberlik ilanı gerçekleşmiş olur. Seferberlik ilanı denildiğinde tüm yurdu kapsayan bir askeri durum olduğu gibi bazı durumlarda yalnızca bir bölgeyi de kapsayabilmektedir. Bu ve bu gibi benzer durumlarda koşullar gereği Bakanlar Kurulu kararı vermektedir. Seferberlik ilan edilmesinin ardından sefer görev emri uygulamaya konulabilmektedir. Askerliğini tamamlamış ve tezkeresini almış vatandaşlardan bazılarına bu görev emri verilmektedir. Aynı zamanda bu vatandaşlara olası bir durumda askere çağrılacakları da bilinmektedir. Tamamen askeriyede askere ihtiyaç olunduğu durumlardan Bakanlık kararı ile seferberlik ilanı verilir ve bu kişiler askeriyeye çağırılmaktadır.

E-devlet üzerinden bedelli askerlik başvurusu hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Sefer görev emri uygulamasında yaş sınırı 41 olmakta ve bu yaş sınırı Bakanlar Kurulu kararıyla birlikte 5 yıl kadar bir sürede uzatılabilmektedir. Böylelikle askere tekrardan çağırılan vatandaşların yaş sınırı 46’ya kadar yükselmektedir. Seferberlik çağrısında vatandaşların yaşları dikkate alınarak gerçekleşmekte ve askere çağırılabilecek olan kişilerin toplamına bakıldığında yaşları küçük olan kişilerden başlanarak seferberlik çağrısı yapılmaktadır.

Sefer Görev Emri Nasıl İptal Edilir Dilekçe Örneği 1
Sefer Görev Emri Nasıl İptal Edilir Dilekçe Örneği

Sefer göre emri dilekçesi seferberlik görevini yerine getiremeyecek durumda olan vatandaşlar tarafından kullanılmaktadır. Seferberlik emrinin iptal edilebilme nedenleri ise;

  • Sağlık sorunlarının yaşanması,
  • Sürekli olarak yurt dışında ikamet edilmesi

Bu ve bu gibi nedenlerden dolayı sefer görev emri iptal için gerekli başvuruların tamamlanması gerekmekte ve vatandaşlara verilen sefer görev emri iptali gerçeklemesi gerekmektedir. “Sefer Görev Emri Nasıl İptal Edilir? Dilekçe Örneği” konulu yazımızdan anlaşılacağı üzere seferberlik emri iptali dilekçe ile gerçekleşmektedir. Dilekçe ilgili kuruma gönderildiğinde iptal başvurusu gerçekleşebilmektedir.

Sağlık gerekçesi ile sefer görev emrini yerine getiremeyecek olan vatandaşlar en yakın askerlik şubesi başkanlığına başvuruda bulunarak hastalığını beyan etmesi gerekir. Konu ile ilgili Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen en yakın yetkili sağlık kurullarına kişinin sevki gerçekleşmektedir. Sağlık kurulunda gerekli muayenelerin yapılması sonucunda “Yedek Subay /Astsubaylar için TSK’da Görev Yapamaz” ve Yedek Uzman Jandarma/Erbaş ile Erbaş ve Erler için “Askerliğe Elverişli Değildir”,“Barışta ve Savaşta Sürekli Olarak Askerliğe Elverişli Değildir”, “Hazarda ve Seferde Görev Yapamaz” raporunun alınması durumunda Sefer Görev Emri kişi için iptal edilecektir.

Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Seferberliği Yönetmeliğine göre sefer görev emrinin kaldırılmasının gerektiren durumlar ise;

Madde 21 – Ölen, askerliğe elverişsiz hale geldiği sağlık raporuyla belirlenen, ertelenen veya barış döneminde yukarı haddi bir yıldan çok şahsi hürriyeti bağlayıcı cezayı, seferberlik ve savaş hallerinde ağır hapis veya aşağı haddi beş yıl veya daha fazla hapis cezasını gerektiren suçlardan, haklarında soruşturma veya kovuşturma yapılanlarla, seferberlik ve savaş hallerinde bir yıldan fazla hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum olanların sefer görev emirleri kaldırılır ve verilmiş sefer görev emirleri geri alınır.
Bu madde kapsamına giren personelin durumları, askerlik şubelerince yıllık yoklamalar sırasında izlenir ve engel hallerinin kalktığı anlaşılırsa durum, Milli Savunma Bakanlığına bildirilir ve bunlar için yeniden sefer görev emri düzenlenebilir.

Seferberlik görevi iptali için gereken Sefer Görev Emri İptal Dilekçe Örneği Word Belgesi (docx) formatı üzerinden bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Sefer Görev Emri Sorgulama

Sefer görev iptal dilekçesi dışında vatandaşların internet üzerinden en fazla arattıkları konu ise sefer görev emri sorgulama işlemleri olmaktadır. Seferberlik emri sorgulama işlemi için vatandaşlar iki farklı yol ile sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Söz konusu bu iki yoldan biri ise kişinin bağlı bulunduğu askerlik şubesine gitmeleri ile olmaktadır. Kişilerin ilgili birime gitmesi ve sefer görev emrinin olup olmadığının sorulması gerekir. Bu sorgulama yolu haricinde diğer sorgulama yöntemi ise online ortamda internet üzerinden gerçekleşmektedir. İnternet üzerinden gelişen teknolojiyle birlikle bir çok hizmette alınmaya devam etmekte ve her geçen gün yeni hizmetler eklenip vatandaşın kullanımına sunulmaktadır. Devlet kurumları tarafından sunulan hizmetlerin geneli geçtiğimiz senelerde uygulamaya konulan e-devlet hizmeti ile gerçekleşmektedir.

Sefer görev emri sorgulaması yapabilmek için kişi öncelikle e-devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. E-devlete giriş için kişinin 11 haneli T.C kimlik numarası ve devlet şifresi ile sisteme giriş yapılır. E-devlet şifresi bulunmayan erkek vatandaşlar seferberlik sorgulaması için öncelikle PTT şubelerinden 2 TL’ye şifre alabilirler. İsteyen kişiler e-imza, mobil imza ve internet bankacılığı gibi farklı yöntemlerle de şifre alabilmektedir. Alınan şifre ile giriş yapıldıktan sonra Milli Savunma Bakanlığın tarafından hizmeti verilen bölüme geçilmesi gerekir. Bu hizmetler arasında “Personel Sefer Görev Emri Sorgulama” sayfası seçilmesi gerekmektedir.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.