Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankalar 2022 (ÇİFTÇİLERE MÜJDE)

Yüksek limitli ihtiyaçlarınızı karşılamak için ipotek vererek kredi kullanılabilir. Bu yazımızda Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankalar hangileridir ve şartları hakkında bilgileri sizlere sunuyoruz.

Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankalar 2022 (ÇİFTÇİLERE MÜJDE)

Ziraat Bankası, Finansbank gibi bankaların verdiği tarla kredilerini ve ayrıca yapmış olduğumuz kredi hesaplamalarından da faiz oranları ve aylık taksit tutarları ile ilgili tüm bilgileri detaylandırdık.

Tarla İpotekli Kredi Olur mu?

Tarla ipotekli kredi olur mu demeyin! Bankalardan tarla tapusu üzerine kredi çekmek mümkündür.

Yüksek limitteki kredi talepleri için bankalar ipotekli kredi kampanyaları düzenlemektedir. Sahip olduğunuz bir taşıt, konut, depo, arsa ya da tarla varsa bu mal varlıklarına bankalara teminat olarak göstererek kredi çekebilirsiniz.

Vatandaşlarımız acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak adına bankalara giderek kredi çekiyor. Kredi tutarları düşük olduğunda bireysel tüketici kredilerine başvuru yapılabiliyor. Bankaların müşterilerine kredi vermek için dikkat ettiği birkaç husus var. Bunların başında kredi notu (tıkla, ücretsiz öğren!) geliyor. Kredi başvurusu yapacak olan şahısların 5 yıllık bankacılık geçmişleri bir sistem üzerinden görünebiliyor. Kişi kredi almış mı, kredi kartı kullanıyor mu, borcu var mı gibi hususlar dikkate alınarak banka müşterilerinin kredi notları belirlenmektedir. Kredi notunuz orta seviyelerde ise normal şartlarda bankalar kefil ve teminat talep ederler.

Bankaların dikkat ettiği hususlardan bir diğeri ise gelir belgesidir. Belgelenebilir gelirinizin olmaması durumunda bankalar kredi vermek istemeyecektir. Yine sahip olduğunuz taşınır ya da taşınmazı teminat olarak göstermek sureti ile size kredi alma şansı tanınmaktadır. Özellikle kredi ve kredi kartı borçlularının artması sebebi ile bankaların geneli ipotek koşulu koymaya başladı. Yüksek tutarlarda kredi çekmek isteyen banka müşterilerine yönelik olarak ise arsa, tarla, konut, işyeri, depo teminatlı bireysel ve ticari kredi kampanyaları geliştirildi.

İpotekli krediler ihtiyaç kredisi kapsamında değerlendiriliyor. Ancak bazı bankalar esnafları desteklemek amacı ile de ipotekli kredi verebiliyor. Gerekli evraklar ile birlikte bankalara giderek kredi başvurusunda bulunmanızın ardından bankalar hakkınızda istihbarat başlatacaktır. Başlatılan istihbarat sonrasında şayet banka tarafından kredi talebiniz onaylanırsa kredilendirilirsiniz. Bu aşamada sahip olduğunuz mal varlığına tapuda ipotek konulur. İpotek işlemi sahip olduğunuz mal varlığını hiçbir surette satamayacağınız anlamına gelmektedir. Şayet borcunuzu ödemezseniz teminat olarak gösterdiğiniz mal varlığı satılarak borcun tahsilatı gerçekleşecektir.

İpotek göstermek için bir arsanız yoksa ancak kredi notunuza güveniyorsanız düşük faizli ihtiyaç kredisi veren bankaların faiz oranlarını inceleyebilir ve kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Tarla İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar aşağıdaki gibidir:

 • Ziraat Bankası Tarla İpotekli Kredi
 • Vakıfbank Arsa İpoteği Karşılığı Kredi
 • Garanti Bankası Evini Gösterene Mortgage
 • Akbank İpotekli Kredi (Konut ya da iş yeri)
 • Finansbank İpotekli Taksitli Kredi
 • Halkbank Bireysel Destek Kredisi (Konut ipotekli)

Tarla Tapusu Üzerine Kredi Nasıl Çekilir?

Tarla tapusu üzerine kredi çekmek mümkündür, ancak her banka buna müsaade etmeyebilir. Öncelikle bankaların kampanyalarını tek tek incelemek gerekiyor. Örneğin: araç ipotekli kredi kampanyası sadece Vakıfbank’ta geçerlidir. Birazdan sizler için bu bankaları ve faiz oranlarını tek tek belirteceğiz. Kredi çekmek istediğiniz bankayı belirledikten sonra aşağıdaki evraklar ile birlikte ipotekli bireysel tüketici kredisi veren bankalara kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi başvurusu için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir:

 • T.C kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Gelir belgesi
 • Gayrimenkule ait Tapu Belgesi
 • Ekspertiz raporu
 • Adres belgesi ile birlikte başvurularınızı yapabilirsiniz.

Tarla almak istiyorsanız sahibinden.com üzerinde bulunan tarla ilanlarını inceleyebilirsiniz.

İpotekli Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Tarla ipotekli kredi çekmek için arazinin aşağıdaki şartlara sahip olması gerekiyor.

 • Belediye sınırları içerisinde olmalı
 • Hisseli olmamalı
 • Üzerinde ipotek olmamalı
 • Satışa uygun koşullarda olmalı
 • Kredi notunun yüksek olması
 • Düzenli gelire sahip olmak
 • Kredi çekmek isteyen kişiye ait olabileceği gibi şahsın 3. dereceye kadar akrabalarına da ait olabilir. (eş, çocuk, anne, baba, kardeş)
 • Bankalar arsanızın ya da tarlanızın ekspertiz değerinin en fazla yüzde 50’sine kredi vereceklerdir.

Tarla bu şartları taşıyor ise aşağıdaki banka şubelerine giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Tarlanızın hisseli bir durumu olması ya da daha önceden icralık bir durum geçirmesi sebebi ile bankalar başvurularınızı reddedebilir. Aslında bakılırsa tarlaya kredisi çekmek için temel şart tarlanın imara açık olmasıdır. İmara açık olmayan bir tarlanız varsa bu toprak parçası arazi olarak değerlendirilecek ve kredi almanız mümkün olmayacaktır.

Tarlaya Özel İmar Nasıl Alınır?

Bankalar tarafından verilen arsa ipotekli ihtiyaç kredilerinden yararlanmak için özel imar alınması gerekmektedir. Tarlanızın bulunduğu alan belediyelikse imarı var vardır. Fakat yoksa komşu tarla sahipleri ile görüşerek imar almalısınız. Bu hususta verilen mahkeme kararları da önemli rol oynamaktadır. Mahkeme tarafından geçit hakkına karar verilmesi gerekir. İmar alınabilmesi tarlanın her cephesinin yola bakması gerekir. Kadastro yoluna cephe olmaması durumunda komşu tarla sahiplerinden izin alarak cephe almanız gerekir. Tarlaların yola cephesi yoksa ancak imar kapsamında yer alıyorsa bu durumda imar planları incelenecek ve durum karara bağlanacaktır. Daha sonra Belediye İmar Birimi’ne giderek imar işlemlerinizi yapabilirsiniz. İmar barışı kapsamında arsanız üzerinde herhangi bir yapı var ise Yapı Kayıt Belgesi de alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Tarla İpotekli Kredi Hesaplama 2022 Güncel Faiz Oranı

İpotekli kredi veren bankaların başında bir devlet bankası olan Ziraat Bankası gelmektedir. Banka sadece arsa değil, işyeri, konut  gibi mal varlıklarının ipoteği ile de yüksek limitlerde kredi vermektedir.

Ziraat Bankası Tarla İpotekli Kredinin Özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Yüksek tutarlardaki kredi ihtiyaçları için ipotekli krediler kullanılmaktadır.
 • Vade 36 ay olarak belirlenmiştir.
 • Banka gerekli görmesi halinde ek teminat vb. talep edebilir.
 • Krediye teminat olarak gösterilecek olan arsaya ipotek tesis edilir.
 • Tarlanın imarlı olması gerekmektedir.
 • Teminat olarak gösterilen tarlanın ekspertiz değerinin %50’si kadar kredi verilecektir.
 • Kredi çeken şahsa hayat sigortası da yapılmaktadır.

Ziraat Bankası şubelerine gerekli evraklar ile birlikte giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Banka başvurunuzu inceledikten sonra herhangi bir sıkıntı görmemesi durumunda başvurunuzu kabul edecektir. Örneğin teminat olarak gösterdiğiniz tarlanın ekspertiz değeri 100 bin TL olduğunda banka tarafından size verilecek olan kredinin üst limiti 50 bin TL olacaktır.

Ziraat Bankası tarla ipotekli kredi hesaplaması aşağıdaki gibidir:

Kredi TutarıVade SüresiFaiz OranıAylık Kredi Ödeme Tutarı
25.000 TL36 Ay% 1,79977,92 TL
50.000 TL24 Ay% 1,992.791,84 TL
75.000 TL24 Ay% 1,994.187,67 TL
100.000 TL24 Ay% 1,895.506,70 TL
Güncel Faiz Oranlı Arsa İpotekli Kredi Hesapla Tablosu

Vakıfbank Arsa İpoteği Karşılığı Taksitli İhtiyaç Kredisi

Arsa (tarla) ipotekli olarak kredi alabileceğiniz bankalardan bir tanesi de Vakıfbank’tır. Kendinize ya da yakınlarınıza ait bir tarlanız varsa banka tarafından verilen kredilerden yararlanabilirsiniz. Düzenli geliri olan, istihbaratı olumlu sonuçlanan kişilere kredi verilir. Kredi kullanan kişilere hayat sigortası yapılır. Şayet tarlanızın imarı varsa ipotek göstererek yüksek limitlerde kredi çekebilirsiniz. 36 ay vadeli kredinin faiz oranı %1,79’tir.

Kredi TutarıVade SüresiFaiz OranıTahsis ÜcretiEkspertiz ÜcretiYıllık Faiz
50.000 TL60 ay%1,79250 TL0 TL29,5539
Vakıfbank Arsa İpoteği Karşılığı Taksitli İhtiyaç Kredisi

Yukarıdaki tabloda kredi maliyetleri gösterilmektedir. 1.100 TL ekspertiz ücreti, 250 TL kredi tahsis ücreti ödeyerek kredi alabilirsiniz. Kredi detayları hakkında bilgi alabilir ve hemen kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Şayet borcunuz varsa, Vakıfbank borç yapılandırma kredilerinden yararlanarak kredi ve kredi kartı borçlarınızı kapatabilirsiniz.

Finansbank Arsa İpotekli Kredi

Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından verilen ipotekli kredileri bireysel tüketici kredisi kapsamında değerlendirmek gerekiyor. Finansbank da arsa ipotekli kredi veriyor. Ancak bankanın kredi kampanyası ticari kredi kapsamında olup kobilere yöneliktir.

Finansbank Arsa İpotekli Kredisinin özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • 120 aya varan vadeler ile kredinizi kullanabilirsiniz.
 • 1 milyon TL üst limitli kredi kullanmanız mümkündür.
 • Banka tarafından müşterilerine uygun faiz oranları sunulacaktır.
 • Sadece Türk Lirası cinsinden kredi kullanabilirsiniz.
 • Arsa ipoteğinin yanı sıra banka tarafından ev ve iş yeri ipotekli olarak da krediler kullanılmaktadır.
 • Cirosu 20 milyon TL olan firmalar verilen bu kredilerden yararlanabilmektedir.
 • Teminat olarak gösterdiğiniz arsanın ekspertiz değerini en fazla yüzde 50’sine kadar kredi kullanabilirsiniz.
 • Banka tarafından teminata göre sigorta yapılması zorunlu olarak kabul edilmektedir.

120 ay vadeli ve arsa ipotekli kredilerden yararlanmak için gerekli evraklar ile birlikte başvurularınızı size en yakın Finansbank şubelerine yapabilirsiniz.

Bankalar tarafından arsa ipotekli kredilerin yanı sıra ev ipotekli kredi de veriliyor. Şayet tarlanız yerine sahip olduğunuz bir konut varsa bu konutu teminat göstererek kredi çekebilirsiniz.

Sahip olduğunuz bir tarlanız varsa, öncelikle imarı olup olmadığını kontrol ediniz. İmarsız ise özel imar almak için komşu maliklerle görüşünüz. Şayet sahip olduğunuz tarla imara açıksa, hiçbir işlem yapmanıza gerek kalmadan, gerekli evraklar ile birlikte banka şubelerine giderek kredi başvurusu yapabilir ve yüksek tutarlarda ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.

Tarla Tapulu Eve Kredi Çıkar mı?

Tarla tapulu eve kredi verilmez. Konut kredisi kullanılacak kat mülkiyetli tapusunun veya evin kat irtifaklı olması gerekmektedir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.