Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankalar 2023 (ÇİFTÇİLERE MÜJDE)

Yüksek limitli ihtiyaçlarınızı karşılamak için ipotek vererek kredi kullanılabilir. Bu yazımızda Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankalar hangileridir ve şartları hakkında bilgileri sizlere sunuyoruz.

Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankalar 2023 (ÇİFTÇİLERE MÜJDE)

Ziraat Bankası ve Finansbank gibi bankaların verdiği alan kredileri, faiz oranları ve aylık taksitler ile ilgili tüm bilgileri yaptığımız kredi hesaplamalarında detaylandırdık.

Tarla İpotekli Kredi Olur mu?

Bankalar yüksek limitli kredi talepleri için konut kredisi kampanyaları düzenliyor. Aracınız, eviniz, deponuz, arsanız veya tarlanız varsa bu varlıklarınızı bankalara teminat olarak göstererek kredi kullanabilirsiniz.

Vatandaşlarımız acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak için bankalara giderek kredi çekiyor. Kredi tutarlarının düşük olduğu durumlarda bireysel ihtiyaç kredisi başvurusu yapılabilmektedir. Bankaların müşterilerine kredi verirken dikkat ettikleri birkaç husus vardır. Bunların başında kredi notu (tıkla, ücretsiz öğren!) geliyor. Kredi başvurusu yapacak olan şahısların 5 yıllık bankacılık geçmişleri bir sistem üzerinden görünebiliyor.

Banka müşterilerinin kredi notu, kişinin kredi kullanıp kullanmadığı, kredi kartı kullanıp kullanmadığı, borcu olup olmadığı gibi hususlar dikkate alınarak belirlenmektedir. Kredi notunuz orta ise bankalar normalde kefil ve teminat ister.

Bankaların dikkat ettiği bir diğer konu da gelir belgesidir. Belgelenebilir bir geliriniz yoksa bankalar kredi vermek istemeyecektir. Yine sahip olduğunuz taşınır veya taşınmazları teminat göstererek kredi alma şansı verilmektedir. Özellikle kredi ve kredi kartı borçlularının artması nedeniyle bankalar mortgage şartlarını uygulamaya başladı. Yüksek tutarlarda kredi kullanmak isteyen banka müşterileri için arsa, tarla, konut, işyeri ve depo teminatlı bireysel ve ticari kredi kampanyaları geliştirilmiştir.

Mortgage kredileri tüketici kredisi olarak kabul edilir. Ancak bazı bankalar esnafı desteklemek için konut kredisi de verebilmektedir. Gerekli belgelerle birlikte bankalara gidip kredi başvurusu yaptıktan sonra bankalar hakkınızda istihbarat başlatacaktır. Başlatılan istihbaratın ardından kredi talebiniz banka tarafından onaylanırsa krediniz geri alınır. Bu aşamada sahip olduğunuz gayrimenkul tapuda ipotek altına alınır. İpotek, mülkünüzü hiçbir koşulda satamayacağınız anlamına gelir. Borcunuzu ödememeniz durumunda teminat olarak gösterdiğiniz varlık satılarak borç tahsil edilecektir.

İpotek göstermek için bir arsanız yoksa ancak kredi notunuza güveniyorsanız düşük faizli ihtiyaç kredisi veren bankaların faiz oranlarını inceleyebilir ve kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Saha Mortgage ihtiyaç kredisi veren bankalar şunlardır:

 • Ziraat Bankası Tarla İpotekli Kredi.
 • Vakıfbank Arsa İpoteği Karşılığı Kredi.
 • Garanti Bankası Evini Gösterene Mortgage.
 • Akbank İpotekli Kredi. (Konut ya da iş yeri)
 • Finansbank İpotekli Taksitli Kredi.
 • Halkbank Bireysel Destek Kredisi. (Konut ipotekli)

Tarla Tapusu Üzerine Kredi Nasıl Çekilir?

Tarla tapusu üzerinden kredi çekmek mümkündür ancak her banka buna izin vermemektedir. Öncelikle bankaların kampanyalarını tek tek incelemek gerekiyor.

Bu bankaları ve faiz oranlarını tek tek belirleyeceğiz. Kredi çekmek istediğiniz bankayı belirledikten sonra aşağıdaki belgeler ile konut kredisi veren bankalara kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi başvurusu için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • T.C kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi.
 • Gayrimenkule ait Tapu Belgesi.
 • Gelir belgesi.
 • Ekspertiz raporu.
 • Adres belgesi ile birlikte başvurularınızı yapabilirsiniz.

Tarla almak istiyorsanız sahibinden.com’dan tarla ilanlarını inceleyebilirsiniz. Örneğin: Araç ipotekli kredi kampanyası sadece Vakıfbank’ta geçerlidir.

İpotekli Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Tarla ipoteği kredisi çekebilmek için arsanın aşağıdaki şartları taşıması gerekmektedir.

 • Hisseli olmamalı.
 • Belediye sınırları içerisinde olmalı.
 • Üzerinde ipotek olmamalı.
 • Satışa uygun koşullarda olmalı.
 • Kredi notunun yüksek olması.
 • Düzenli gelire sahip olmak.
 • Bankalar arsa veya tarlanızın ekspertiz değerinin en fazla yüzde 50’si kadar kredi verecek.
 • Kredi çekmek isteyen kişiye ait olabileceği gibi kişinin 3. dereceye kadar yakınlarına ait de olabilir. (eş, çocuk, anne, baba, kardeş)

Bölge bu şartları sağlıyorsa aşağıdaki banka şubelerine giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Alan adınız paylaşımlı durumda olduğu veya daha önce haciz konulduğu için bankalar başvurularınızı reddedebilir. Aslında tarla kredisi almanın temel şartı sahanın gelişime açık olmasıdır. İmarsız tarlanız varsa bu arsa arsa sayılacak ve kredi alamayacaksınız.

Tarlaya Özel İmar Nasıl Alınır?

Bankalar tarafından verilen arsa ipotekli ihtiyaç kredilerinden faydalanmak için özel imar şartı aranır. Tarlanızın bulunduğu bölge belediye ise gelişme var. Ama yoksa komşu tarla sahipleriyle anlaşarak imar almalısınız. Bu konudaki mahkeme kararları da önemli bir rol oynamaktadır. Geçiş hakkı mahkeme tarafından kararlaştırılmalıdır. İmar alabilmek için tarlanın her tarafının yola bakması gerekmektedir.

Kadastro yoluna cephe yoksa komşu tarla sahiplerinden izin alıp cepheye gidilmesi gerekiyor. Tarlaların yola cephesi yoksa ve imar kapsamında ise imar planları incelenerek duruma karar verilir. Daha sonra Belediye İmar Birimi’ne giderek imar işlemlerinizi yapabilirsiniz. Arsanız üzerinde imar barışı kapsamında yapı varsa Yapı Kayıt Belgesi de alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Tarla İpotekli Kredi Hesaplama 2023 Güncel Faiz Oranı

Bir devlet bankası olan Ziraat Bankası konut kredisi veren bankaların başında gelmektedir. Banka sadece arsa ipoteği için değil, iş yeri, konut gibi varlıklar için de yüksek limitlerde kredi veriyor.

Ziraat Bankası Tarla Mortgage Kredilerinin özellikleri şu şekildedir:

 • Mortgage kredileri yüksek kredi ihtiyaçları için kullanılmaktadır.
 • Vade 36 ay olarak belirlenmiştir.
 • Tarlanın imarlı olması gerekmektedir.
 • Banka gerekli görmesi halinde ek teminat vb. talep edebilir.
 • Krediye teminat olarak gösterilecek olan arsaya ipotek tesis edilir.
 • Teminat olarak gösterilen tarlanın ekspertiz değerinin %50’si kadar kredi verilecektir.
 • Borçluya hayat sigortası da sağlanmaktadır.

Gerekli evraklar ile Ziraat Bankası şubelerine giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Banka, başvurunuzu inceledikten sonra herhangi bir sorun görmezse başvurunuzu kabul edecektir. Örneğin teminat olarak gösterdiğiniz alanın ekspertiz değeri 100 bin TL ise bankanın size vereceği kredinin üst limiti 50 bin TL olacaktır.

Ziraat Bankası’nın tarla konut kredisi hesaplaması şu şekildedir:

Kredi TutarıVade SüresiFaiz OranıAylık Kredi Ödeme Tutarı
25.000 TL36 Ay%1,791.018,62 TL
50.000 TL24 Ay%1,992.791,78 TL
75.000 TL24 Ay%1,994.187,67 TL
100.000 TL12 Ay%1,999.741,43 TL
Güncel Faiz Oranlı Arsa İpotekli Kredi Hesapla Tablosu

Vakıfbank Arsa İpoteği Karşılığı Taksitli İhtiyaç Kredisi

Arsa (tarla) ipoteği ile kredi alabileceğiniz bankalardan biri de Vakıfbank’tır. Size veya yakınlarınıza ait bir tarlanız varsa bankanın verdiği kredilerden yararlanabilirsiniz. Düzenli geliri olan ve zekası pozitif olan kişilere kredi verilmektedir. Kredi kullanan kişilere hayat sigortası verilmektedir. Tarlanız imarlı ise ipotek göstererek yüksek limitlerde kredi çekebilirsiniz. 36 ay vadeli kredinin faiz oranı %1,79’dur.

Kredi TutarıVade SüresiFaiz OranıTahsis ÜcretiEkspertiz ÜcretiYıllık Faiz
50.000 TL60 ay%1,79250 TL0 TL29,5539
Vakıfbank Arsa İpoteği Karşılığı Taksitli İhtiyaç Kredisi

Kredi maliyetleri yukarıdaki tabloda gösterilmektedir. 1.100 TL ekspertiz ücreti ve 250 TL kredi tahsis ücreti ödeyerek kredi alabilirsiniz. Kredi detayları hakkında bilgi alabilir ve hemen kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şayet borcunuz varsa, Vakıfbank borç yapılandırma kredilerinden yararlanarak kredi ve kredi kartı borçlarınızı kapatabilirsiniz.

Finansbank Arsa İpotekli Kredi

Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından verilen konut kredileri ihtiyaç kredisi kapsamında değerlendirilmelidir. Finansbank arsa kredisi de veriyor. Ancak bankanın kredi kampanyası ticari krediler kapsamında olup KOBİ’lere yöneliktir.

Finansbank Arsa Konut Kredisi’nin özellikleri şu şekildedir:

 • 120 aya varan vadeler ile kredinizi kullanabilirsiniz.
 • 1 milyon TL üst limitli kredi kullanmanız mümkündür.
 • Banka tarafından müşterilerine uygun faiz oranları sunulacaktır.
 • Sadece Türk Lirası cinsinden kredi kullanabilirsiniz.
 • Arsa ipoteğinin yanı sıra banka tarafından ev ve işyeri ipoteği olarak da kredi kullanılmaktadır.
 • Cirosu 20 milyon TL olan firmalar verilen bu kredilerden yararlanabilmektedir.
 • Teminat olarak gösterdiğiniz arsanın ekspertiz değerinin en fazla yüzde 50’sine kadar kredi kullanabilirsiniz.
 • Banka tarafından teminata göre sigorta yapılması zorunlu olarak kabul edilmektedir.

120 ay vadeli konut kredisi ve arsa kredisinden yararlanmak için gerekli belgelerle birlikte size en yakın Finansbank şubelerine başvuru yapabilirsiniz.

Bankalar arsa kredisinin yanı sıra konut kredisi de vermektedir. Tarlanız yerine size ait olan bir eviniz varsa bu evi teminat göstererek kredi çekebilirsiniz.

Sahibi olduğunuz bir tarlanız varsa öncelikle imarı olup olmadığını kontrol edin. İmarlı değilse komşu sahipleriyle iletişime geçerek özel imar yaptırın. Sahip olduğunuz alan gelişime açıksa herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan gerekli belgelerle birlikte banka şubelerine giderek kredi başvurusunda bulunabilir ve yüksek tutarda ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.

Tarla Tapulu Eve Kredi Çıkar mı?

Tarla tapusu olan eve kredi verilmez. Konut kredisi kullanılacak kat veya konutun tapu senedinin kat irtifakı olması gerekir.

Tarla Tapusuna Kredi İçin Ne Kadar Faiz Öderim?

Faiz oranları bankadan bankaya değişebileceği gibi kredi tutarına, vadesine ve müşterinin risk profiline göre de değişebilmektedir. Bu nedenle en güncel faiz oranlarını öğrenmek için ilgili bankalarla iletişime geçilmesi önemlidir.

Tarla Tapusuna Kredi Almak Ne Kadar Zaman Alır?

Kredi süreci bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Başvurunuzun değerlendirilmesi, gerekli belgelerin incelenmesi ve onay süreci gibi etkenlere bağlı olarak süre değişiklik gösterebilir. Genellikle kredi başvurusunun sonucunun öğrenilmesi ve kredinin kullanılması birkaç hafta sürebilmektedir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.