Define Bulana Devlet Yüzde Kaçını Veriyor? (İZİNLİ ARAMA)

Define Bulana Devlet Yüzde Kaçını Veriyor?

Define Bulana Devlet Yüzde Kaçını Veriyor?
7 Ekim 2016 tarihinde eklendi.

Define bulanın pay oranı!

Hayallerin tavan yaptığı, her an zengin olmanın düşlendiği ve Milli Piyango biletlerine ihtiyaç duyulmadan bir gecede milyoner olmanın yoluna definecilik denmektedir. Define bulana Devlet yüzde kaç veriyor, yasal kazı nasıl yapılır gibi soruları olanlara, bu işin mevzuatını anlatacağız.Sayın defineci arkadaşlar; Türkiye’ de define işlerine Kültür ve Turizm Bakanlığı ve buna bağlı olarak Kültür varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ilgilenmektedir. Eğer define aramak istiyorsanız aşağıda ki adımları teker teker yerine getirmek zorundasınız.

Ülkemizde define aramak için ruhsat veya izin verilmiyor. Eğer define olduğunu düşündüğünüz bir yer var ise, burayı Devlet ile birlikte aramak zorundasınız. Ayrıca Devlet izinli hazine arama nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.

Define aramak için resmi kurumlara başvuru

Aşağıda bulunan belgeler ile mülki amirliğe başvuru yapılır. Başvuru yapanın bağlı bulunduğu yer değil, definenin bulunduğu köy ilçe il genelinde bulunan Mülki Amirliğe dilekçe ile başvurulur. Aşağıda ki belgeler de, dilekçenin ekinde bulunmalıdır.

  • Define aranacak sahanın yetkili teknik elemana çizdirilmiş, İl Bayındırlık Müdürlüğünce tasdikli, 1/500 ölçekli tasviye münhanili haritası veya krokisi,
  • Krokisi çıkarılamayacak ev ve bunun gibi yerler için ise ada, parsel ve çap numarasını belirten vaziyet planı,
  • Uzaktan ve yakından olmak üzere çeşitli yönlerden çekilmiş net fotoğrafları,
  • Define aranacak yer sahipli ise; gerçek kişilerden noterden tasdikli muvafakatname, tüzel kişilerden de yetkili organlarından alınacak muvafakat yazısı eklenir.


Define bulana Devlet yüzde kaç veriyor?

Eğer hazine arazisinde bulmuş isein %50 arayıcıya, özel veya tüzel kişilerin arazisinde bulunmuş ise, %40 arayıcıya %10 ise arsa sahibine verilir.
Define bulana Devlet yüzde kaç veriyor? devletten ruhsatlı olarak kazı  çalışması yaparak kültür tabiatı değeri bulunan eserler bulunduğunda kazı sahibine, devlete olacak şekilde pay veriliyor. Kazı sahibine % 50 pay verilirken kalan pay her zaman devlete kalmaktadır. Define, tarihi eser gibi değerli kültür varlıkları bulunduğundan hemen en yakın Müze Müdürlüğüne teslim edilerek teslim fişi alınmalı, Müze Müdürlüğünde görevli arkeologlar tarafından eserin değeri biçildiğinde hakkınızı almak için başvuru yaparak payınıza düşen paranızı alabilirsiniz.
Kaçak olarak yanında tarihi eser, hazine varlığı bulunduğunda cezai işlemlere maruz kalmamak için devlete teslim ederek kaçakçılık suçlaması ile karşı karşıya kalmazsınız.
Devlet ayrıca define arayıcılarını ihbar edenlere de Definenin payının %40’ını vermektedir. Bu yüzden ihbar sayıları da oldukça fazladır. Üzerinize düşen görevinizi yerine getirerek devletten ödeneğinizi alabilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git